Τελείωσα το 1ο έτος και χρωστάω πολλά μαθήματα

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Με οποιονδήποτε βαθμό και αν τελειώσεις την σχολή σου μπορείς να καταφέρεις πράγματα. Το θέμα είναι πως αν έχεις έναν καλύτερο βαθμό, ενδεχομένως να σε βοηθήσει κάπου (να σε βλάψει δεν μπορεί πάντως), είτε αυτό το κάπου είναι πχ ένας διαγωνισμός ή μια προκήρυξη κάποιας θέσης μέσω ασεπ όπου μοριοδοτείται μεταξύ άλλων και ο βαθμός πτυχίου, είτε είναι μια υποτροφία, είτε ένα μεταπτυχιακό(όχι πως δεν μπορείς να κάνεις και με χαμηλό βαθμό μεταπτυχιακό, αλλά σε κάποια κοιτάνε και τον μέσο όρο). Σε κάποιες σχολές μπορεί αυτό να μην είναι εφικτό. Αν είναι όμως, γιατί να μην προσπαθήσει κανείς για το καλύτερο που μπορεί;
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Μην αγχώνεσαι , από την στιγμή που δεν είσαι μια φοιτήτρια που τα φορτώνει όλα στον κόκορα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα . Εγώ παρόμοια εμπειρία δεν έχω προς το παρόν αλλά από το επόμενο εξάμηνο ίσως βρεθώ στην ίδια θέση μιας που επρόκειτο να βάλω πολύ αυστηρούς κόπτες . Είσαι ακόμα πρώτο έτος , προσοχή στα μαθήματα των επόμενων εξαμήνων για να μην έχεις και άλλα χρωστούμενα και από εκεί και πέρα σιγά σιγά με μεθοδικό διάβασμα θα βγούνε όλα . September's examination is your friend :thumbsup::)
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν λέω ότι σε στιγματίζει ο βαθμός πτυχίου, αλλά επηρεάζει πολλά πράγματα προς το θετικό. Αυτά που αναφέρουν τα παιδιά προηγουμένως.

Επομένως, το να πει κάποιος εε μονο να περνάω τα μαθήματα με ενδιαφέρει, γιατί ο βαθμός πτυχίου δεν μετράει πουθενά, δεν ισχύει. Επιχείρημα για άτομα που τεμπελιάζουν ή προσπαθούν να αισθανθούν οκ, και να μην καταβάλλουν κάποια προσπάθεια.

Επίσης, αρκετά πανεπιστήμια ζητάνε σειρά αποφοίτησης. Το 6, το 8, το 9 και το 10 από μόνα τους δεν λένε κάτι πάντα. Αν έχεις 7 και είσαι 2ος στο τμήμα σου, ενώ κάποιος έχει 9 και είναι 15ος στο τμήμα του, το 7άρι μάλλον υποδηλώνει περισσότερα.

Αν ήταν οι βαθμοί να μην έχουν κάποια αξία, τότε δεν θα υπήρχαν καν. Θα βάζαμε απλώς Επιτυχία ή Αποτυχία δίπλα σε κάθε μάθημα...
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Δεν λέω ότι σε στιγματίζει ο βαθμός πτυχίου, αλλά επηρεάζει πολλά πράγματα προς το θετικό. Αυτά που αναφέρουν τα παιδιά προηγουμένως.

Επομένως, το να πει κάποιος εε μονο να περνάω τα μαθήματα με ενδιαφέρει, γιατί ο βαθμός πτυχίου δεν μετράει πουθενά, δεν ισχύει. Επιχείρημα για άτομα που τεμπελιάζουν ή προσπαθούν να αισθανθούν οκ, και να μην καταβάλλουν κάποια προσπάθεια.

Επίσης, αρκετά πανεπιστήμια ζητάνε σειρά αποφοίτησης. Το 6, το 8, το 9 και το 10 από μόνα τους δεν λένε κάτι πάντα. Αν έχεις 7 και είσαι 2ος στο τμήμα σου, ενώ κάποιος έχει 9 και είναι 15ος στο τμήμα του, το 7άρι μάλλον υποδηλώνει περισσότερα.

Αν ήταν οι βαθμοί να μην έχουν κάποια αξία, τότε δεν θα υπήρχαν καν. Θα βάζαμε απλώς Επιτυχία ή Αποτυχία δίπλα σε κάθε μάθημα...

Σειρά αποφοίτησης δηλαδή εννοούμε αν το έβγαλες π.χ στα τέσσερα προβλεπόμενα χρόνια την σχολη και με καλό βαθμό ;
Αυτό μετράει προς το θετικό για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Όταν τελειώνεις το πτυχίο παίρνεις, είσαι 1ος, 2ος, 3ος κλπ, ανάλογα το βαθμό πτυχίου σου. Αυτός που έχει τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου είναι 1ος κοκ. Αυτό το ζητάνε αρκετά πανεπιστήμια.
 

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,754 μηνύματα.
Όταν τελειώνεις το πτυχίο παίρνεις, είσαι 1ος, 2ος, 3ος κλπ, ανάλογα το βαθμό πτυχίου σου. Αυτός που έχει τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου είναι 1ος κοκ. Αυτό το ζητάνε αρκετά πανεπιστήμια.

Ευχαριστώ αδερφέ . Τα πράγματα δυσκολεύουν κάπως. Ειναι αλήθεια στο μεταξύ ότι οι περισσότεροι φοιτητές πάντα στο πρώτο έτος μπαίνουν αφοσιωμένοι και όσο περνάει ο καιρος από το δεύτερο και μετά χαλαρώνουν και "χάνονται" ;
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Να σαι καλά !
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Στην αρχή επειδή μπαίνεις σε νέα δεδομένα, μέχρι να προσαρμοστείς αισθάνεσαι χαμένος. Δυσκολεύονται στα μαθήματα, δεν γνωρίζουν πώς να διαβάσουν αποτελεσματικότερα, αναλαμβάνουν πολλές φορές τη ζωή για πρώτη φορά στα χέρια τους, αν φεύγουν από το πατρικό τους. Το πρώτο εξάμηνο ή και το 2ο είναι μεταβατική περιόδος. Επίσης, επειδή προέρχεσαι από Πανελλήνιες, το πας χαλαρότερα δεν ασχολείσαι, ξεκινάς με τις εξόδους, τη φοιτητική ζωή, ενθουσιάζεσαι ιδιαίτερα με τις παρέες και το πανεπιστήμιο πάει σε τελευταία μοίρα συχνά.

Μετά είναι που αρχίζεις και στρώνεσαι, οργανώνεσαι καλύτερα. Μπαίνεις στην διαδικασία καλύτερα.Υπάρχουν και άτομα βέβαια που από την αρχή είναι επικεντρωμένα στο πανεπιστήμιο, χωρίς να απολαμβάνουν τα προαναφερθέντα, και άλλα άτομα που τα συνδυάζουν άψογα και τα δύο με μέτρο. Υπάρχουν βέβαια και άτομα που το πάνε χαλαρά όλα τα χρόνια με το πανεπιστήμιο και φθάνουν να γίνονται αιώνιοι φοιτητές, να παρατάνε το πανεπιστήμιο ορισμένοι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ίσως συμβαίνει λίγο συχνότερα να φθίνει το ενδιαφέρον μετα. Εξαρτάται πάντα και από το άτομο, αλλά ειδικά αν ήταν στις πρώτες επιλογές η σχολή, πολλοί περνάνε και είναι αρκετά ενθουσιασμένοι. Οκ, μπορεί να μην ξέρουν τόσο πως να οργανώσουν το διάβασμά τους και να θέλουν να δουν πως είναι η φοιτητική ζωή αλλά και η σχολή είναι κάτι καινούριο που θέλουν να δουν. Πολλοί πατάνε περισσότερο στις διαλέξεις στο πρώτο έτος (ή στα πρώτα δύο). Υπάρχουν φοιτητές που μετά τα πρώτα έτη βαριούνται ή χάνουν κάπως το ενδιαφέρον τους ή και απλά κουράζονται. Κι εγώ να πω την αλήθεια, στα πρώτα έτη παρακολουθούσα τις διαλέξεις, κρατούσα και τέλειες σημείωσεις, ήμουν και συγκεντρωμένη αλλά ε από κάποιο σημείο και μετά έπαψα να κρατάω σημειώσεις. Πλέον παίζω και τίτσου στο κινητό που και που (είμαι μεταπτυχιακό, τα ονλαιν μαθήματα βολεύουν πολύ για τίτσου στο κινητό/άλλες καρτέλες ανοιχτές παράλληλα). Αγαπάω την σχολή μου, δεν μπορώ να πω αλλά από ένα σημείο και μετά βαριέμαι λίγο.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως ίσως συμβαίνει λίγο συχνότερα να φθίνει το ενδιαφέρον μετα. Εξαρτάται πάντα και από το άτομο, αλλά ειδικά αν ήταν στις πρώτες επιλογές η σχολή, πολλοί περνάνε και είναι αρκετά ενθουσιασμένοι. Οκ, μπορεί να μην ξέρουν τόσο πως να οργανώσουν το διάβασμά τους και να θέλουν να δουν πως είναι η φοιτητική ζωή αλλά και η σχολή είναι κάτι καινούριο που θέλουν να δουν. Πολλοί πατάνε περισσότερο στις διαλέξεις στο πρώτο έτος (ή στα πρώτα δύο). Υπάρχουν φοιτητές που μετά τα πρώτα έτη βαριούνται ή χάνουν κάπως το ενδιαφέρον τους ή και απλά κουράζονται. Κι εγώ να πω την αλήθεια, στα πρώτα έτη παρακολουθούσα τις διαλέξεις, κρατούσα και τέλειες σημείωσεις, ήμουν και συγκεντρωμένη αλλά ε από κάποιο σημείο και μετά έπαψα να κρατάω σημειώσεις. Πλέον παίζω και τίτσου στο κινητό που και που (είμαι μεταπτυχιακό, τα ονλαιν μαθήματα βολεύουν πολύ για τίτσου στο κινητό/άλλες καρτέλες ανοιχτές παράλληλα). Αγαπάω την σχολή μου, δεν μπορώ να πω αλλά από ένα σημείο και μετά βαριέμαι λίγο.

Πόσο σε νιώθω :hehe: .
Γενικά δεν έχω κάνει ποτέ skip διαλέξεις μαθήματος τελείως,πλην απο ένα μάθημα,στο οποίο ο καθηγητής ήταν ιδιαίτερα ενοχλητικός για τα γούστα μου στον τρόπο που εισήγαγε τις έννοιες . Με νευρίασε τόσο πολύ που αποφάσισα να καλύψω τελείως την ύλη μόνος μου.Και προς έκπληξη μου το πέρασα με 10 παρά τις 2 ώρες ύπνου και δεν ήταν και το πιο εύκολο μάθημα(κρυπτογραφία - γράφοι- θεωρία αριθμών κτλπ.).

So...γενικά δεν υπάρχει ειδική συνταγή για να τα πας καλά,του τύπου πάτα ή μην πατάς στις διαλέξεις,κράτα σημειώσεις ή μην κρατάς . Το τι είναι καλύτερο και το τι και ποιος αξίζει τον χρόνο σου παίζει ανάλογα το μάθημα και τον καθηγητή . Και honestly καμιά φορά είναι πολύ πιο παραγωγικό απλά να παίξεις με το κινητό σου παρά να παρακολουθείς ορισμένους,τουλάχιστον περνάς καλά και έχεις όρεξη να διαβάσεις μόνος σου μετά απλά ψάχνοντας τα όσα ανέφεραν :P .

Ο ενθουσιασμός πάντως παίζει πολύ ρόλο στην εκπαιδευτική διαδικασία . Εαν ο καθηγητής δεν είναι mind blown απο αυτά που διδάσκει ή έστω τις συνδέσεις μεταξύ των εννοιών ,σημαίνει οτι ο ίδιος δεν θεωρεί το αντικείμενο του τόσο τρομερό,so he shouldn't be teaching it... Γιατί αυτός ο ενθουσιασμός μεταφέρεται στους φοιτητές όταν υπάρχει και τους δίνει κίνητρο να καταλάβουν το υλικό και γιατί ο καθηγητής το θεωρεί τόσο σημαντικό . Αλλά σαφώς και ως έναν βαθμό ορθώς δεν διαλέγονται με τέτοια κριτήρια οι καθηγητές .
 
Τελευταία επεξεργασία:

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όσο ήμουν φοιτητής ανέπτυξα τον παρακάτω εμπειρικό αλγόριθμο.

pass >= συνολο_μαθημάτων_εξαμηνου/2 ? :) : :(
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Να σαι καλά !
Εγώ θα έλεγα το αντίθετο. Στην αρχή επειδή μπαίνεις σε νέα δεδομένα, μέχρι να προσαρμοστείς αισθάνεσαι χαμένος. Δυσκολεύονται στα μαθήματα, δεν γνωρίζουν πώς να διαβάσουν αποτελεσματικότερα, αναλαμβάνουν πολλές φορές τη ζωή για πρώτη φορά στα χέρια τους, αν φεύγουν από το πατρικό τους. Το πρώτο εξάμηνο ή και το 2ο είναι μεταβατική περιόδος. Επίσης, επειδή προέρχεσαι από Πανελλήνιες, το πας χαλαρότερα δεν ασχολείσαι, ξεκινάς με τις εξόδους, τη φοιτητική ζωή, ενθουσιάζεσαι ιδιαίτερα με τις παρέες και το πανεπιστήμιο πάει σε τελευταία μοίρα συχνά.

Μετά είναι που αρχίζεις και στρώνεσαι, οργανώνεσαι καλύτερα. Μπαίνεις στην διαδικασία καλύτερα.Υπάρχουν και άτομα βέβαια που από την αρχή είναι επικεντρωμένα στο πανεπιστήμιο, χωρίς να απολαμβάνουν τα προαναφερθέντα, και άλλα άτομα που τα συνδυάζουν άψογα και τα δύο με μέτρο. Υπάρχουν βέβαια και άτομα που το πάνε χαλαρά όλα τα χρόνια με το πανεπιστήμιο και φθάνουν να γίνονται αιώνιοι φοιτητές, να παρατάνε το πανεπιστήμιο ορισμένοι.
παντως στο πτυχιο δεν γραφει πουθενα με ποια σειρα αποφοιτησες.μονο βαθμο και χαρακτηρισμο
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η βεβαίωση σειράς κατατάξης αποφοίτησης είναι ξεχωριστό έγγραφο. Δεν υπάρχει στο πτυχίο πάνω.

Ένα υπόδειγμα υποτροφιών. (στις Υποτροφίες π.χ. ζητείται), στο ΑΠΘ στα μεταπτυχιακά ζητείται επίσης και σε πολλά άλλα πανεπιστήμια.


 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Η βεβαίωση σειράς κατατάξης αποφοίτησης είναι ξεχωριστό έγγραφο. Δεν υπάρχει στο πτυχίο πάνω.

Ένα υπόδειγμα υποτροφιών. (στις Υποτροφίες π.χ. ζητείται), στο ΑΠΘ στα μεταπτυχιακά ζητείται επίσης και σε πολλά άλλα πανεπιστήμια.


α δεν το ηξερα.ενδιαφερον.και καλα η καθε γραμματεια εχει τετοια αρχεια??και απαξ και ορκιστεις μπορεις να παρεις τετοιο χαρτι?
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Δεν σε ξέρω την πολιτική κάθε πανεπιστήμιου. Σε πολλά παίρνεις το πτυχίο σου, αναλυτική βαθμολογία, βεβαίωση σειράς κατάταξης αποφοιτησης και άλλα, κατά την αποφοίτηση. Σε κάποια άλλα πανεπιστήμια το ζητάς από τη γραμματεία σου.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
Σε αντιθεση με τα αναγραφομενα πιο πανω, μιας και ολοι μας μιλαμε για την ειδικη δικη μας εμπειρια, αυτο που συναντησα τουλαχιστον στο πολυτεχνειο ειναι το 90% των φοιτητων να περνα το 50%και βαλε των μαθηματων στο τελευταιο 1μιση ετος.
Η ειρωνια ειναι, οτι οι βαθμοι 1ου-2ου ετους ειναι για γελια σε σχεση με αυτα που γραφεις στο τελος. Γιατι μπορει να διαβαζεις ωρες στην αρχη, αλλα αν δεν μπορεις να το προσεγγισεις και να κατανοησεις, 5 θα παρεις.
Ποιο ειναι το μυστικο? Η εμπειρια που εχεις φορτωσει στη πλατη τα προηγουμενα ετη. Ο τροπος να συστηματοποιεις μια αχανη υλη, να εργαζεσαι υπο συνθηκες πιεσης. Δεν ειναι ολα ροδινα μετα τη σχολη να εχεις το χρονο να μελετησεις οσο θες. Και πλην του θεωρητικου υποβαθρου, μπαινεις κατευθειαν σε βαθια και ασχετα νερα.

Κατι αλλο, οι περισσοτεροι εδω που γραφουν για σωστο διαβασμα, οργανωμενο ολα απο την αρχη κλπ, χωρις να εχω διαθεση να υποβαθμισω σχολες, σορρυ, ειναι σε πιο ευκολες σχολες. Θα με προβληματιζε περισσοτερο να μου το πει καποιος απο το μαθηματικο ή φυσικο πχ αλλα κατι λογιστο-τει βλεπω.

@Samael ο εργοδοτης θα σου πει πανε στο φεγγαρι μεχρι αυριο κι ελα. Και πιθανοτατα, δεν θα χεις ιδεα πώς να το κανεις.
Εκει ειναι το catch αν θες, να βρισκεις την πιο αππδοτικη λυση με το πιστολι στον κροταφο. Γενικα σε "ανδρωνει", σε ωριμαζει σαν ανθρωπο.
Για να το διανθισω, σκεψου μετα απο μια τετοια μερα στην δουλεια, να χεις και ενα 10αωρακι ακομη προσωπικο σου διαβασμα.... Εκει η συστηματοποιηση και η εμπειρια, πατανε οτιδηποτε αλλο.
Σου λεω, τα πραγματα μπορει να γινουν τρομερα πιο δυσκολα, πρεπει να εισαι σε θεση να γυρισεις πισω με φεγγαροπετρες χαχα.

Επισης, μην βγαζεις συμπερασματα για τον αλλον. Οχι για μενα μονο, για οποιονδηποτε. Μπορει το ανορθοδοξο που εχει να σου προσφερει η συναναστροφη μαζι του, να σου ανοιξει αυτο το παραθυρακι στο μυαλο που θα σου λυσει τα χερια (εστω θα σου δειξει μια αλλη οπτικη).
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Σε αντιθεση με τα αναγραφομενα πιο πανω, μιας και ολοι μας μιλαμε για την ειδικη δικη μας εμπειρια, αυτο που συναντησα τουλαχιστον στο πολυτεχνειο ειναι το 90% των φοιτητων να περνα το 50%και βαλε των μαθηματων στο τελευταιο 1μιση ετος.
Η ειρωνια ειναι, οτι οι βαθμοι 1ου-2ου ετους ειναι για γελια σε σχεση με αυτα που γραφεις στο τελος. Γιατι μπορει να διαβαζεις ωρες στην αρχη, αλλα αν δεν μπορεις να το προσεγγισεις και να κατανοησεις, 5 θα παρεις.
Ποιο ειναι το μυστικο? Η εμπειρια που εχεις φορτωσει στη πλατη τα προηγουμενα ετη. Ο τροπος να συστηματοποιεις μια αχανη υλη, να εργαζεσαι υπο συνθηκες πιεσης. Δεν ειναι ολα ροδινα μετα τη σχολη να εχεις το χρονο να μελετησεις οσο θες. Και πλην του θεωρητικου υποβαθρου, μπαινεις κατευθειαν σε βαθια και ασχετα νερα.

Κατι αλλο, οι περισσοτεροι εδω που γραφουν για σωστο διαβασμα, οργανωμενο ολα απο την αρχη κλπ, χωρις να εχω διαθεση να υποβαθμισω σχολες, σορρυ, ειναι σε πιο ευκολες σχολες. Θα με προβληματιζε περισσοτερο να μου το πει καποιος απο το μαθηματικο ή φυσικο πχ αλλα κατι λογιστο-τει βλεπω.

@Samael ο εργοδοτης θα σου πει πανε στο φεγγαρι μεχρι αυριο κι ελα. Και πιθανοτατα, δεν θα χεις ιδεα πώς να το κανεις.
Εκει ειναι το catch αν θες, να βρισκεις την πιο αππδοτικη λυση με το πιστολι στον κροταφο. Γενικα σε "ανδρωνει", σε ωριμαζει σαν ανθρωπο.
Για να το διανθισω, σκεψου μετα απο μια τετοια μερα στην δουλεια, να χεις και ενα 10αωρακι ακομη προσωπικο σου διαβασμα.... Εκει η συστηματοποιηση και η εμπειρια, πατανε οτιδηποτε αλλο.
Σου λεω, τα πραγματα μπορει να γινουν τρομερα πιο δυσκολα, πρεπει να εισαι σε θεση να γυρισεις πισω με φεγγαροπετρες χαχα.

Επισης, μην βγαζεις συμπερασματα για τον αλλον. Οχι για μενα μονο, για οποιονδηποτε. Μπορει το ανορθοδοξο που εχει να σου προσφερει η συναναστροφη μαζι του, να σου ανοιξει αυτο το παραθυρακι στο μυαλο που θα σου λυσει τα χερια (εστω θα σου δειξει μια αλλη οπτικη).

Ryuzaki,προφανώς δεν τα γράφω αυτά για να κρίνω κάποιον με την κακοπροαίρετη έννοια . Απλά λέω οτι είναι καλό να υπάρχει μια αυτοκριτική ,ακόμα και εαν είναι αρνητική, για τον εαυτό μας .Δεν το παίζω καμία ανώτερη,αλάνθαστη δύναμη. Προφανώς και εγώ έχω τεμπελιάσει σε ορισμένες περιπτώσεις . Ως έναν βαθμό είναι εντελώς ανθρώπινο και όλοι έχουμε την τάση μέσα μας . Το θέμα είναι να μην κρυβόμαστε πίσω απο το δάχτυλο μας και να λέμε π.χ. στο τάδε μάθημα/εξάμηνο ήμουν τεμπέλης . Δεν είναι κριτική για τους άλλους,είναι για δική μας βελτίωση πάνω απο όλα .

Όσο για αυτό που λες περί φεγγαρόπετρες,προφανώς συμφωνώ και σε αντίθεση με άλλες επιστήμες είναι η πιο σημαντική ποιότητα που έχει ένας μηχανικός . Να βρίσκει αποδοτικές,γρήγορες,οικονομικές και ασφαλείς λύσεις σε προβλήματα . Αυτή η ικανότητα θα εκτιμηθεί πολύ περισσότερο απο τον βαθμό πτυχίου σε κάθε περίπτωση .

Σε κάθε περίπτωση πάντως,και νομίζω θα συμφωνήσεις, το καλύτερο είναι εαν κάποιος μπορεί να τα περνάει στην ώρα τους παρά να φτάσει στο σημείο να χρωστάει 25 . Μπορεί να πειθαρχήσει αρκετά για να ξεμπερδεύει αλλά στατιστικά οι περισσότεροι ή παρατάνε την σχολή ή γίνονται αιώνιοι. Οπότε θα ήταν προτιμότερο κανείς να μην προσχεδιάζει με συστηματικό τρόπο μέσω των πράξεων του μια τέτοια κατάσταση!
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,664 μηνύματα.
Δεν σε ξέρω την πολιτική κάθε πανεπιστήμιου. Σε πολλά παίρνεις το πτυχίο σου, αναλυτική βαθμολογία, βεβαίωση σειράς κατάταξης αποφοιτησης και άλλα, κατά την αποφοίτηση. Σε κάποια άλλα πανεπιστήμια το ζητάς από τη γραμματεία σου.
σειρα καταταξης παντως δεν παιρνεις μονο πτυχιο και αναλυτικη.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλό είναι να την προμηθευτείς αν έχεις βλέψεις για υποτροφίες, και πιο φιλόδοξους στόχους γιατί μπορεί να ζητηθεί κατά πάσα πιθανότητα.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,891 μηνύματα.
@Samael χάρηκα που έπιασες την παρομοίωσή μου μαν.

Καλά σίγουρα προφανώς και ήμουν λίγο ρεμάλι στα πρώτα μου έτη. Δεν το μετανιώνω βέβαια κέρδισα άλλα πράγματα, σίγουρα όμως μου έπεσαν περισσότερα μαζί στο τέλος, και φυσικά αγχώθηκα. Ή ξερω γω κάτι πλροφορικές που απλά δεν ήθελα να τα διαβάσω κ εφυγαν με 5άρι κοκ...
Για να πω βέβαια την αλήθεια, μερικά μαθήματα χάρηκα που τα πέρασα μεγαλύτερος. Έχοντας ωριμάσει στο κεφάλι σου οι γνώσεις, ίσως και να τα κατανοείς καλύτερα σε σχέση με το αν τα προσπαθούσες απλά με με μεθοδολογία για να πάρεις ένα 5αράκι.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
@Samael χάρηκα που έπιασες την παρομοίωσή μου μαν.

Καλά σίγουρα προφανώς και ήμουν λίγο ρεμάλι στα πρώτα μου έτη. Δεν το μετανιώνω βέβαια κέρδισα άλλα πράγματα, σίγουρα όμως μου έπεσαν περισσότερα μαζί στο τέλος, και φυσικά αγχώθηκα. Ή ξερω γω κάτι πλροφορικές που απλά δεν ήθελα να τα διαβάσω κ εφυγαν με 5άρι κοκ...
Για να πω βέβαια την αλήθεια, μερικά μαθήματα χάρηκα που τα πέρασα μεγαλύτερος. Έχοντας ωριμάσει στο κεφάλι σου οι γνώσεις, ίσως και να τα κατανοείς καλύτερα σε σχέση με το αν τα προσπαθούσες απλά με με μεθοδολογία για να πάρεις ένα 5αράκι.

Τα 5αρακια εδώ και εκεί είναι νορμάλ . Σε ορισμένα μαθήματα μάλιστα έχεις ρίξει τόσο διάβασμα,τόση προσπάθεια αλλά είναι τόσο δύσκολα παρόλο που δεν έχεις κενά απο άλλα προαπαιτούμενα που κυριολεκτικά στο τέλος όταν έρθει η ώρα της εξέτασης απλά παλεύεις για να πιάσεις το 5 . Πράγματι ορισμένα μαθήματα βλέποντας τα με μια δεύτερη ματιά σίγουρα τα εκτιμάς καλύτερα όντας λίγο μεγαλύτερος . Ποιος ξέρει,ίσως επειδή έχει τύχει να δεις την χρησιμότητα τους σε άλλα μαθήματα . Το καλό είναι να εστιάζει κάποιος στην διπλωματική του και την πρακτική του,για να βρεθεί εκεί που θέλει όσο πιο σύντομα γίνεται . Και ότι γνώσεις έχεις πάρει απο το πτυχίο είναι υπέρ σου σαφώς,αλλά τα πραγματικά skills θα τα αναπτύξεις με την εμπειρία στην δουλειά . Άλλο να σου λένε τι πρόβλημα μπορεί να προκύψει και να διαβάζεις για αυτό εκ των προτέρων,και άλλο να σου τύχει και να πρέπει να ψάξεις για αυτό εκ των υστέρων . Στο δεύτερο είσαι κάπως πιο συνειδητοποιημένος και focused γιατί δεν είναι κάτι θεωρητικό,αλλά πραγματική κατάσταση .
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top