Τελείωσα το 1ο έτος και χρωστάω πολλά μαθήματα

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες.

Για να μπω κατευθείαν στο θέμα μου. Τελειώνω το πρώτο έτος της σχολής μου. (πολύ θεωρητική σχολή και αρκετά δύσκολη) Η πρώτη μου εξεταστική ήταν ένα δράμα αργεντίνικο. (Μπορεί και μεξικάνικο) Τον Γενάρη έπαθα λοιμώδη μονοπυρήνωση και χρειάστηκε να είμαι στο κρεβάτι για τρεισήμισι μήνες, έπρεπε να δώσω 7 μαθήματα για την εξεταστική, και λόγω της αρρώστιας κατάφερα να δώσω μόνο 1, το οποίο ήταν το μοναδικό που πέρασα. Έτσι κατέληξα να χρωστάω ήδη 6.

Σε αυτήν την εξεταστική, έδινα πάλι 7. Επειδή όμως ο αγαπητός σε όλους μας Ευδοξος και η πολυαγαπημενη μας επίσης speedex δεν μου παρέδωσε όλα τα βιβλία την στιγμή που τα χρειαζόμουν, δεν κατάφερα να ανταποκριθώ σε κάποια μαθήματα. Έτσι κατέληξα να κόβομαι πάλι σε 3 μαθήματα. Σύνολο, 9 για Σεπτέμβρη (Περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μαθήματος, πολύ φοβάμαι ότι έχω κοπεί. Ας πούμε λοιπόν 10.)

Αυτή τη στιγμή έχω αγχωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να τα περάσω, και τι να περάσω, και πως να τα οργανώσω έτσι ώστε να μην φτάσω για παράδειγμα στο 4ο έτος και τα χρωστάω ακόμη. Σκέφτομαι να δώσω τουλάχιστον τα 6, και τα άλλα 3 (ή 4) να τα αφήσω για το επόμενο έτος. (2 το τρίτο εξάμηνο και ένα το τέταρτο) Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω και έχω αγχωθεί πολύ..

Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία, η μπορεί να μου προτείνει κάτι, θα ήθελα να μου το γράψει.

(Θέλω να λάβετε υπόψην σας ότι μαρεσει αυτή η σχολή και θέλω να την τελειώσω σε 5 χρόνια, ότι σπουδάζω σε μια πόλη μακριά από το πατρικό μου, και ότι οι δικοί μου δεν γνωρίζουν ότι χρωστάω τόσα πολλά. Τους έχω πει ότι χρωστάω 5.)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Καλησπέρα Ιωάννα :)

Σε έπιασε τώρα το άγχος επειδή μαζεύτηκαν πολλά από την αρχή. Ευτυχώς, μπορείς να δίνεις έξτρα μαθήματα τις εξεταστικές και τα περνάς. Γνωρίζω παιδί που σπουδάζει Μηχανολογία και πέρασε 11 μαθήματα σε 1 εξεταστική. Τα είχε κοπεί, μαζεύτηκαν, διάβασε αρκετά και τα πέρασε μία και έξω.

Το πλάνο όπως το έχεις θέσει να δώσεις τον Σεπτέμβρη τα 6 και έπειτα να πάρεις τα υπόλοιπα μου ακούγεται καλό. Σίγουρα να δώσεις όσα μπορείς τον Σεπτέμβρη, ώστε να χαλαρώσεις λίγο. Αν είναι 6, 5 ή 3 που θα περάσεις τον Σεπτέμβρη δεν το γνωρίζεις, πάντως προσπάθησε.

Ακόμα είναι νωρίς να γνωρίζουμε τα υπόλοιπα χρόνια πώς θα κινηθείς και τι θα χρωστάς, αλλά όσο πιο τυπική είσαι και δεν αφήνεις πολλά να μαζεύονται τόσο πιο εύκολα θα βγει [αυτονόητο].

Υπάρχουν αρκετά παιδιά που χρωστάνε από το 1ο έτος τόσα μαθήματα και μια χαρά τη βγάζουν τη σχολή.

Μην ανησυχείς, αντιμετωπίζεται η κατάσταση σίγουρα :).
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Καλησπέρα Ιωάννα :)

Σε έπιασε τώρα το άγχος επειδή μαζεύτηκαν πολλά από την αρχή. Ευτυχώς, μπορείς να δίνεις έξτρα μαθήματα τις εξεταστικές και τα περνάς. Γνωρίζω παιδί που σπουδάζει Μηχανολογία και πέρασε 11 μαθήματα σε 1 εξεταστική. Τα είχε κοπεί, μαζεύτηκαν, διάβασε αρκετά και τα πέρασε μία και έξω.

Το πλάνο όπως το έχεις θέσει να δώσεις τον Σεπτέμβρη τα 6 και έπειτα να πάρεις τα υπόλοιπα μου ακούγεται καλό. Σίγουρα να δώσεις όσα μπορείς τον Σεπτέμβρη, ώστε να χαλαρώσεις λίγο. Αν είναι 6, 5 ή 3 που θα περάσεις τον Σεπτέμβρη δεν το γνωρίζεις, πάντως προσπάθησε.

Ακόμα είναι νωρίς να γνωρίζουμε τα υπόλοιπα χρόνια πώς θα κινηθείς και τι θα χρωστάς, αλλά όσο πιο τυπική είσαι και δεν αφήνεις πολλά να μαζεύονται τόσο πιο εύκολα θα βγει [αυτονόητο].

Υπάρχουν αρκετά παιδιά που χρωστάνε από το 1ο έτος τόσα μαθήματα και μια χαρά τη βγάζουν τη σχολή.

Μην ανησυχείς, αντιμετωπίζεται η κατάσταση σίγουρα :).

Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο γρήγορα. 11 μαθήματα σε 1 εξεταστική; Ποιος θεός το έκανε αυτό; 🤣🤣🤣🤣
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι παίρνει 15 μαθήματα το εξάμηνο περίπου, γιατί τόσα απαιτεί κάθε εξάμηνο η σχολή...
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Η πλάκα είναι ότι παίρνει 15 μαθήματα το εξάμηνο περίπου, γιατί τόσα απαιτεί κάθε εξάμηνο η σχολή...

Μαρεσει που κλαιγομαι για τα 7-8 μαθήματα που παίρνω εγώ σε κάθε εξάμηνο. 🤣🤣
 

Viedo

Διάσημο μέλος

Ο Viedo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,912 μηνύματα.
Έχει πολλά μαθήματα, γιατί έγιναν συγχωνεύσεις τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ και τα έβαλαν όλα μαζί...

Πάντα θα υπάρχουν χειρότερα, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι απαραίτητα :P
 

don_vito

Δραστήριο μέλος

Ο don_vito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Μπορείς να κανείς 10% για να μην χρωστάς τίποτα του χρόνου :whistle:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορείς να κανείς 10% για να μην χρωστάς τίποτα του χρόνου :whistle:

Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία δεν δικαιούσαι να δηλώσεις προτίμηση για Τμήμα, στο οποίο είσαι ήδη σπουδαστής, εφόσον καταθέτεις Μηχανογραφικό Δελτίο για το ποσοστό 10% των θέσεων εισακτέων χωρίς νέα εξέταση.
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ που απάντησες τόσο γρήγορα. 11 μαθήματα σε 1 εξεταστική; Ποιος θεός το έκανε αυτό; 🤣🤣🤣🤣

Ιούνιος 4ου -11/12
Σεπτέμβριος 4ου 7/7
Φλεβάρης 5ου 12/12

Αχ ωραία αθώα χρόνια.....

Δίνε απλά όσο πιο πολλά μπορείς, ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να περάσεις όσα πιο πολλά μπορείς. 9 Χρωστούμενα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!

P.S. Για κάποιους εδώ μέσα φοιτηταράδες (:clapclap:) θα έπρεπε να διαγραφείς (κάψιμο στην πυρά, λιθοβολισμός για παραδειγματισμό κλπ...)
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Μπορείς να κανείς 10% για να μην χρωστάς τίποτα του χρόνου :whistle:

Αφού μαρεσει η σχολή, γιατί να κάνω 10%;; 🤣🤣🤣
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ιούνιος 4ου -11/12
Σεπτέμβριος 4ου 7/7
Φλεβάρης 5ου 12/12

Αχ ωραία αθώα χρόνια.....

Δίνε απλά όσο πιο πολλά μπορείς, ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να περάσεις όσα πιο πολλά μπορείς. 9 Χρωστούμενα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!

Χαχαχαχαχχχ θεοςς🤣🤣 Με την διαφορά ότι εσύ είσαι σε πιο δύσκολη σχολή από εμένα 😂😂 (Έχω αδερφό που έχει τελειώσει το τμήμα σου 😋)
 

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,657 μηνύματα.
Hello ,

Ειναι απόλυτα φυσιολογικό το πρώτο έτος να παει χειρότερα απο τα επόμενα.
Επίσης οι περισσότεροι ειχαμε κι τους χαμηλότερους βαθμούς στα πρώτα έτη .
Ακομα επειδή πλεον δεν είμαστε μαθητουδια αστάθμητοι παράγοντες θα σε εμποδίζουν πολλες φορές να ανταπεξέλθεις οπως θες στις σπουδές σου(χωρισμοί ,οικογενειακά κτλ)
Στα πρώτα ετη πολλοί έχουμε και το συνήθειο της αναβλητικότητας , του τύπου ελα μωρε τώρα τέσσερα μαθήματα την ιδια βδομάδα, καλύτερα το Σεπτεβρη με βαθμό.
Που θελω να καταλήξω :
Ατυχίες υπάρχουν πάντα , και σιγα σιγα θα μπείς και στο πνεύμα της σχολής και θα περνας πιο εύκολα μαθήματα παρόλο που θα γίνουν πιο δύσκολα.
Όμως, αυτο που θα σου πρότεινα αν θες να τελειώσεις στα χρονια σου και να μη πανικοβληθείς στο τελευταίο ετος ειναι να το βλέπεις σαν δουλειά.
Ρεαλιστικά ναι μπορείς να περασεις ολα τα μαθήματα , αν στρωθεις απο τωρα.
Ολοι εχουμε γνωρίσει τέτοιους σούπερ ήρωες σαν αυτούς που λεει ο viedo.
Εγω στο τελευταίο ετος εκανα πράγματα που στα δύο πρώτα τα απέρριπτα σαν ιδεα γιατι πίστευα οτι θα έρθουν καλύτερες μερες😅
Για παράδειγμα να δωσω δυο μαθήματα την ιδια μέρα και καπακι να δίνω την επόμενη -γενικά στο τμήμα μου είχαμε απο τα πρώτα ετη τραγικό πρόγραμμα εξεταστικής.Ηταν ολα κολλημένα μεταξύ τους τα μαθήματα γιατί όλοι οι καθηγητές ήθελαν να τελειώσουν νωρίς....
Καλα αυτο με γονείς που λες , ξερω άτομο που ειχε πει ΤΑ ΨΕΜΑΤΑ και περασε 25 μαθήματα σε μια εξεταστική νομική Κομοτηνής.Στους γονείς του είχε πει οτι χρωστάει ενα και έπρεπε κάπως να γυρίσει με πτυχίο σπίτι😅.
Γενικά νομίζω όποιον και να ρωτήσεις έχει να σου πει τέτοιες ιστορίες και ρεαλιστικά όλοι καναμε τα ίδια λαθη που μας ειπαν να μην κάνουμε.
Τωρα αν θες να λύσεις το πρόβλημα σου άμεσα, ενα δυωρακι να διαβαζεις τη μερα απο αύριο και Σεπτέμβρη θα σαι μια χαρά.
Δες το σαν να μη έχεις επιλογή (που στο τέταρτο δε θα εχεις😅) και μια χαρα θα παει το διάβασμα.
Και κυρίως να πηγαίνεις να δίνεις , μη φοβάσαι γιατι κι αυτο ειναι συνηθισμένο στα πρώτα ετη.
Θελει θαρος και θράσος.
Οι βαθμοί θα έρθουν με τον καιρο , θα το δεις.
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Μην σε παίρνει από κάτω γιατί δεν φταις εσύ, ήταν κακές οι συνθήκες και στις δύο εξεταστικές. Εγώ όταν χρωστούσα μαθήματα φρόντιζα να δίνω παραπάνω από αυτά που ήθελα να περάσω π.χ. αν ήθελα να περάσω 6-7 έδινα 8/9 για να είμαι πιο σίγουρη πως θα πετύχω τον στόχο. Άσε που ακόμα και αν κοπείς θα τα έχεις διαβάσει κάπως και θα σου είναι πιο εύκολο την επομενη φορά που θα τα δώσεις. Το θέμα είναι πως εφόσον είσαι ακόμα πρώτο έτος, δεν ξέρω κατά πόσο έχεις εξοικειωθεί με την εξεταστική, πως να οργανώνεις το διάβασμά σου, πως να διαβάζεις για το εντικείμενό σου κτλ.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Δίνε απλά όσο πιο πολλά μπορείς, ώστε να αυξήσεις τις πιθανότητες να περάσεις όσα πιο πολλά μπορείς. 9 Χρωστούμενα δεν είναι ΤΙΠΟΤΑ!!

Κλασική λογική Έλληνα φοιτητή. Στόχος είναι να περάσεις τα μαθήματα, δίχως να ενδιαφέρεσαι για βαθμό, γνώσεις και λοιπά που είναι δευτερεύουσας σημασίας.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες.

Για να μπω κατευθείαν στο θέμα μου. Τελειώνω το πρώτο έτος της σχολής μου. (πολύ θεωρητική σχολή και αρκετά δύσκολη) Η πρώτη μου εξεταστική ήταν ένα δράμα αργεντίνικο. (Μπορεί και μεξικάνικο) Τον Γενάρη έπαθα λοιμώδη μονοπυρήνωση και χρειάστηκε να είμαι στο κρεβάτι για τρεισήμισι μήνες, έπρεπε να δώσω 7 μαθήματα για την εξεταστική, και λόγω της αρρώστιας κατάφερα να δώσω μόνο 1, το οποίο ήταν το μοναδικό που πέρασα. Έτσι κατέληξα να χρωστάω ήδη 6.

Σε αυτήν την εξεταστική, έδινα πάλι 7. Επειδή όμως ο αγαπητός σε όλους μας Ευδοξος και η πολυαγαπημενη μας επίσης speedex δεν μου παρέδωσε όλα τα βιβλία την στιγμή που τα χρειαζόμουν, δεν κατάφερα να ανταποκριθώ σε κάποια μαθήματα. Έτσι κατέληξα να κόβομαι πάλι σε 3 μαθήματα. Σύνολο, 9 για Σεπτέμβρη (Περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μαθήματος, πολύ φοβάμαι ότι έχω κοπεί. Ας πούμε λοιπόν 10.)

Αυτή τη στιγμή έχω αγχωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να τα περάσω, και τι να περάσω, και πως να τα οργανώσω έτσι ώστε να μην φτάσω για παράδειγμα στο 4ο έτος και τα χρωστάω ακόμη. Σκέφτομαι να δώσω τουλάχιστον τα 6, και τα άλλα 3 (ή 4) να τα αφήσω για το επόμενο έτος. (2 το τρίτο εξάμηνο και ένα το τέταρτο) Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω και έχω αγχωθεί πολύ..

Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία, η μπορεί να μου προτείνει κάτι, θα ήθελα να μου το γράψει.

(Θέλω να λάβετε υπόψην σας ότι μαρεσει αυτή η σχολή και θέλω να την τελειώσω σε 5 χρόνια, ότι σπουδάζω σε μια πόλη μακριά από το πατρικό μου, και ότι οι δικοί μου δεν γνωρίζουν ότι χρωστάω τόσα πολλά. Τους έχω πει ότι χρωστάω 5.)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Bγάλε το σουτιέν σου και απόλαυσε το καλοκαίρι! Θα σε χαλαρώσει και θα δεις τα μαθήματα από άλλη οπτική γωνία. :dance3:

Αρχικά, παρέβλεψε τις κρατικές ασάφειες και επικεντρώσου σε ένα πλάνο μελέτης που θα σε οδηγήσει σε αυτό που θες. Μάθε να διαβάζεις χωρίς τον Πανεπιστημιακό μπούσουλα. Θα σε βοηθήσει και για μετά, αν σκέφτεσαι τίποτα μεταπτυχιακά κλπ. Εμπειρίες τέτοιες πολλές έχουμε και παραέχουμε. Καταλήψεις, ακατανόητα θέματα εξεταστικής, κακοδιδαγμένη ύλη, αδίδακτη ύλη και φυσικά, τα νιάτα μας που είναι το βασικότερο και το ομορφότερο όλων, ναι...μας άφησε για Σεπτέμβριο. Και τι έγινε; Χάθηκε η ζωή; Όχι. Σε πληροφορώ τώρα που αναπολώ εκείνες τις στιγμές, μου τη δίνει που αισθανόμουν άγχος για το κάθε μπιππππ μάθημα και έκανα κακό στην υγεία μου και στην ηρεμία μου. Φτιάξε ένα σχέδιο για περάσεις 3-4 μαθήματα αλλά με 100% επιτυχία. Αλλά με κάποιο πρόγραμμα: ξεκούραση, μπανάκι, μελέτη και ...στον ανανία σου. :give_rose:

Μια ερώτηση προσωπική: δεδομένης της ασθένειας που έπαθες, οι γονείς σου τι στάση έχουν; Κανονικά θα έπρεπε εκείνοι να είναι πρώτοι που να σου λένε να χαλαρώσεις και δεν τρέχει τίποτα αν δεν περαστούν όλα τα μαθήματα. Για ποιο λόγο τους έκρυψες τον πραγματικό αριθμό μαθημάτων; Φοβάσαι κάποιο χαμό στο σπίτι;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα αγαπητοί συμφορουμίτες και συμφορουμίτισσες.

Για να μπω κατευθείαν στο θέμα μου. Τελειώνω το πρώτο έτος της σχολής μου. (πολύ θεωρητική σχολή και αρκετά δύσκολη) Η πρώτη μου εξεταστική ήταν ένα δράμα αργεντίνικο. (Μπορεί και μεξικάνικο) Τον Γενάρη έπαθα λοιμώδη μονοπυρήνωση και χρειάστηκε να είμαι στο κρεβάτι για τρεισήμισι μήνες, έπρεπε να δώσω 7 μαθήματα για την εξεταστική, και λόγω της αρρώστιας κατάφερα να δώσω μόνο 1, το οποίο ήταν το μοναδικό που πέρασα. Έτσι κατέληξα να χρωστάω ήδη 6.

Σε αυτήν την εξεταστική, έδινα πάλι 7. Επειδή όμως ο αγαπητός σε όλους μας Ευδοξος και η πολυαγαπημενη μας επίσης speedex δεν μου παρέδωσε όλα τα βιβλία την στιγμή που τα χρειαζόμουν, δεν κατάφερα να ανταποκριθώ σε κάποια μαθήματα. Έτσι κατέληξα να κόβομαι πάλι σε 3 μαθήματα. Σύνολο, 9 για Σεπτέμβρη (Περιμένω και τα αποτελέσματα ενός μαθήματος, πολύ φοβάμαι ότι έχω κοπεί. Ας πούμε λοιπόν 10.)

Αυτή τη στιγμή έχω αγχωθεί πάρα πολύ και δεν ξέρω τι να κάνω και πως να τα περάσω, και τι να περάσω, και πως να τα οργανώσω έτσι ώστε να μην φτάσω για παράδειγμα στο 4ο έτος και τα χρωστάω ακόμη. Σκέφτομαι να δώσω τουλάχιστον τα 6, και τα άλλα 3 (ή 4) να τα αφήσω για το επόμενο έτος. (2 το τρίτο εξάμηνο και ένα το τέταρτο) Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω και έχω αγχωθεί πολύ..

Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία, η μπορεί να μου προτείνει κάτι, θα ήθελα να μου το γράψει.

(Θέλω να λάβετε υπόψην σας ότι μαρεσει αυτή η σχολή και θέλω να την τελειώσω σε 5 χρόνια, ότι σπουδάζω σε μια πόλη μακριά από το πατρικό μου, και ότι οι δικοί μου δεν γνωρίζουν ότι χρωστάω τόσα πολλά. Τους έχω πει ότι χρωστάω 5.)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων.

Φρόντισε να εκμεταλλευθείς όσο μπορείς την εξεταστική του Σεπτεμβρίου.
Οργανώσου και με όρεξη και θετική διάθεση, ξεκίνα μπόλικο και μεθοδικό διάβασμα.(Αφού όπως λες σ΄ενδιαφέρουν τα μαθήματα της Σχολής σου, τότε θα τα διαβάζεις ευχάριστα.)
Επίλεξε να δώσεις τα δυσκολότερα ώστε να μην τα έχεις βάρος τα επόμενα χρόνια.
Μην τα ξεκινήσεις όλα γιατί θα κάνεις πασαλείμματα και στο τέλος δεν θα περάσεις κανένα.
Επειδή κάθε καθηγητής έχει τ΄ αγαπημένα του κεφάλαια, ρώτησε κάποιους από μεγαλύτερα έτη, τα θέματα που έπεσαν τότε. (Αν τα θυμούνται:D)
Καλή Επιτυχία!:yes:
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,886 μηνύματα.
Κλασική λογική Έλληνα φοιτητή. Στόχος είναι να περάσεις τα μαθήματα, δίχως να ενδιαφέρεσαι για βαθμό, γνώσεις και λοιπά που είναι δευτερεύουσας σημασίας.

Εάν τα πέρασα με 10άρια μετράει; Ή πάλι δεν έλαβα τις γνώσεις που έπρεπε; :lol:

Άσε μας ψηλάκο, θέλει πολλά κάκκαλα λιωσίματος για να φθάσεις εδώ που είμαι.
Βρες καμια γκόμενα να αρχίσεις να χρωστάς κανα μάθημα γιατί σε κόβω για μεγάλο μούχλα.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Φιλική συμβουλή λόγω εμπειρίας. Συνήθως το Σεπτέμβριο πέφτει θεματολογία λίγο πιο δύσκολη σε σχέση με την κανονική περίοδο με μεγαλύτερη έμφαση στα τελευταία κεφάλαια της ύλης ή και με ανάστροφη σειρά (από το τέλος στην αρχή της ύλης). Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις @ioannaion από το τελευταίο κεφάλαιο την μελέτη.
 

ioannaion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ioannaion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 288 μηνύματα.
Μια ερώτηση προσωπική: δεδομένης της ασθένειας που έπαθες, οι γονείς σου τι στάση έχουν; Κανονικά θα έπρεπε εκείνοι να είναι πρώτοι που να σου λένε να χαλαρώσεις και δεν τρέχει τίποτα αν δεν περαστούν όλα τα μαθήματα. Για ποιο λόγο τους έκρυψες τον πραγματικό αριθμό μαθημάτων; Φοβάσαι κάποιο χαμό στο σπίτι;

Κοίτα να δεις, οι γονείς μου (η μάνα μου δηλαδή, γιατί ο πατέρας μου είναι στην κοσμάρα του) μου έλεγε ότι προέχει η υγεία μου.. Ο λόγος που της έκρυψα τον πραγματικό αριθμό τον χρωστούμενων μου, είναι γιατί θα αρχίσει να αγχώνεται και να με πιέζει συνεχώς, και επίσης επειδή σπουδάζω μακριά από το πατρικό μου, δεν θέλω να νομίζει ότι τα λεφτά τους πάνε χαμένα. Η μητέρα μου δεν έχει σπουδάσει και δεν γνωρίζει πως έχουν τα πράγματα, και επειδή είμαι ήδη πάρα πολύ αγχωμένη, δεν θέλω να έχω άλλον έναν άνθρωπο από πάνω μου να με αγχώνει.
 

PanosGR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαϊκών Οικονομικών Σπουδών Ο.Π.Α. (Αθήνα) και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,018 μηνύματα.
Εάν τα πέρασα με 10άρια μετράει; Ή πάλι δεν έλαβα τις γνώσεις που έπρεπε; :lol:

Άσε μας ψηλάκο, θέλει πολλά κάκκαλα λιωσίματος για να φθάσεις εδώ που είμαι.
Βρες καμια γκόμενα να αρχίσεις να χρωστάς κανα μάθημα γιατί σε κόβω για μεγάλο μούχλα.

Εγώ σχολίασα τη συμβουλή που έδωσες η οποία απλώς αγνοεί το στοιχείο της γνώσης. Δίνε μαθήματα μόνο για να τα περνάς.
Δεν σχολίασα τους δικούς σου βαθμούς ούτε τον αριθμό των μαθημάτων που (δεν) πέρασες.
Calm down, φίλε, δε θα τις μετρήσουμε κιόλας διαδικτυακώς. :P
 

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Κλασική λογική Έλληνα φοιτητή. Στόχος είναι να περάσεις τα μαθήματα, δίχως να ενδιαφέρεσαι για βαθμό, γνώσεις και λοιπά που είναι δευτερεύουσας σημασίας.
Αυτό είναι παγκόσμιο φαινόμενο όχι μόνο στην Ελλάδα. Ως γνωστόν αρκετά άτομα παγκοσμίως πιστεύουν ότι οι βαθμοί θα καθορίσουν την επιτυχία που θα έχουν στη ζωή τους και δυστυχώς κατά κάποιο τρόπο αληθεύει
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top