Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το οτι για τους Έλληνες πολιτικούς είναι φυσιολογικό δε σημαίνει ούτε ότι είναι γενικά φυσιολογικό ούτε γενικά αποδεκτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι εμείς οι Α βλέπουμε τους Β να κάνουν το τάδε επί πόσα χρόνια χωρίς να τους λέμε τίποτα, πρέπει να μην θεωρούμε φυσιλογικό οι Β να κάνουν το τάδε αυτό.
Εμ, οκ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Δηλαδή μου λες ότι εμείς οι Α βλέπουμε τους Β να κάνουν το τάδε επί πόσα χρόνια χωρίς να τους λέμε τίποτα, πρέπει να μην θεωρούμε φυσιλογικό οι Β να κάνουν το τάδε αυτό.

Ναι. Το ότι το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα πάσχει το θεωρούμε δεδομένο. Οπότε αν σου πω ότι σήμερα σε μια ώρα π.χ. δε κάναμε μάθημα επειδή ο καθηγητής βαριόταν και επέλεξε να μας μιλήσει για την ιστορία της ζωής του (έτσι απλά) θα το θεωρήσεις φυσιολογικό επειδή θα πεις " στην Ελλάδα ζούμε" . Δε θα τραβάς τα μαλλιά σου. Γενικά μιλώντας όμως δεν είναι φυσιολογικό κάτι τέτοιο. Πιστεύω ότι ο διαχωρισμός είναι ξεκάθαρος.

Αλλά βαίνουμε οφφ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

santwno

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η santwno αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Παιδιά, αυτό που είναι σίγουρο είναι πως θα μπείτε στο πανεπιστήμιο με εξετάσεις. Και πάνω κάτω, ανάλογα με τη σχολή, μπορείτε να υποθέσετε ποια μαθήματα θα πρέπει να σας απασχολήσουν (π.χ. αν σκοπεύει κανείς να ακολουθήσει θεωρητικές επιστήμες, νομίζω είναι απολύτως σίγουρο τι μαθήματα θα διαβάσει).
Το νέο που πρόκειται να γίνει αφορά δύο επίπεδα:
1) Τον τρόπο καθορισμού των εισακτέων και της βαρύτητας των μαθημάτων: η σχολή θα είναι αυτή που θα καθορίζει ποιά μαθήματα θεωρεί βαρύτητας για να μπει ένας φοιτητής (π.χ. με συντελεστές βαρύτητας). Αυτό νομίζω θα πρέπει να σας απασχολήσει πράγματι όταν θα είστε στην Γ'...γιατί νομίζω πως τότε θα αποφανθούν και τα Πανεπιστήμια για το τι θέλουν.
2) Στον τρόπο εξέτασης. Κατ' αρχάς, αλλάζουν τα προγράμματα σπουδών στο Λύκειο (όσοι είστε φέτος στην Α' έχετε νέα προγράμματα σπουδών, είτε το ξέρετε είτε όχι) τα οποία συμπεριλαμβάνουν διάφορα νεωτερικά στοιχεία (χωρίς να ξέρω κατά πόσο αυτά πραγματοποιούνται φυσικά όπως επίσης δεν είμαι σίγουρη αν έγινε σε όλα τα μαθήματα πέραν των φιλολογικών). Στον προγραμματισμό ήταν να αλλάξουν και τα υπόλοιπα προγράμματα σπουδών ανά έτος (δηλαδή του χρόνου να υπάρχει νέο για την Β' και του παραχρόνου νέο για τη Γ'). Με την αλλαγή κυβέρνησης, δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο θα συμβεί αυτό, αλλά η διακομματική προς το παρόν θέλει να το κάνει. Επομένως, από την αλλαγή των προγραμμάτων σπουδών και της λογικής του Λυκείου, θα φτάσει να αλλάξει και η λογική των εξετάσεων και δεν θα απαιτεί τόση παπαγαλία όσο σήμερα (π.χ. στην ιστορία ή αρχαία). Πώς ακριβώς θα είναι, δεν νομίζω ότι θα το ξέρουμε πριν να φτάσει να δημιουργηθεί το πρόγραμμα σπουδών της Γ' Λυκείου, δηλαδή του χρόνου...

Η Υπουργός είπε να μην σας απασχολεί γιατί προφανώς δεν θα αλλάξει κάτι στο διάβασμά σας. Και ούτε θα διαβάσετε από την Α' την πιθανή ύλη της Γ', μην τρελαθούμε κιόλας...Στην τελική, ακόμα και αν θέλατε να διαβάσετε, τα βιβλία θα παραμείνουν ως έχουν...Ο τρόπος προσέγγισής τους προσπαθεί να αλλάξει.

Βέβαια, σε περίπτωση αλλαγής κυβέρνησης, δεν μπορεί κανείς να γνωρίζει αν θα γίνει τίποτε από τα παραπάνω...Αλλά αυτό θα ίσχυε ακόμα και αν δεν είχαν προγραμματιστεί αλλαγές, γιατί μια νέα κυβέρνηση μπορεί ξαφνικά να έλεγε αυτή για άλλες αλλαγές κ.ο.κ.

Αυτά που είναι που γνωρίζω εγώ από εσωτερικές και έγκυρες πηγές...ελπίζω να σας κάλυψα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
santwno όλα αυτά τα ξέραμε, έχουν δημοσιευθεί σε εφημερίδες και τα 'χει πει η Υπουργός πάρα πολλές φορές. Αυτό που μένει είναι να μάθουμε αναλυτικά το σύστημα και το πρόγραμμα σπουδών, που όπως η υπουργός ανέφερε, θα ανακοινωθούν αμέσως μετά τις γιορτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
Σιγά μην τα ανακοινώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Α ρε Ελλάδα αθάνατη!! όλα δύσκολα σ'αυτή τη χώρα.... που να περάσεις Αξ/κων... θέλει πολύ προσπάθεια!
Ασε!! Εχεις απολυτο δικιο!
Εγω πιστευω οτι μπορεις να τα καταφερεις! Ειναι πολυ δυσκολα, εχεις ξεχασει ισως τα παντα αλλα αν αρχιζες και εδινες το '13; Πιστευω οτι θα τα καταφερεις

Σημείωση: Το μήνυμα προήλθε από το thread Εγκληματολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Η Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Ασε!! Εχεις απολυτο δικιο!
Εγω πιστευω οτι μπορεις να τα καταφερεις! Ειναι πολυ δυσκολα, εχεις ξεχασει ισως τα παντα αλλα αν αρχιζες και εδινες το '13; Πιστευω οτι θα τα καταφερεις


Λες; πάλι φροντιστήρια, έξοδα, διάβασμα και dum spiro spero(λατινικά)!!! λες να ανέβουν οι βάσεις για αστυφυλάκων το '13 ή τ0 14'(να ξεκινήσουμε από τα εύκολα);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Λες; πάλι φροντιστήρια, έξοδα, διάβασμα και dum spiro spero(λατινικά)!!! λες να ανέβουν οι βάσεις για αστυφυλάκων το '13 ή τ0 14'(να ξεκινήσουμε από τα εύκολα);


Καταρχας το '14 δεν ξερεις τι γινεται γιατι θα εχουμε αλλαγη του εξεταστικου συστηματος! Απο κει και περα αστυφυλακες για πλακα τους πιανεις!
Ξεκινα απο τωρα απο βασικα, να φρεσκαρεις τα βασικα απο αρχαια ή λατινικα και βλεπεις τι θα θελησεις απο φροντ! Αλλωστε εχεις δωσει στο παρελθον, δεν ειναι και τοοοοσο παλια! Μπορεις να μην τα κανεις ολα φροντ, αρα μειωμενα και τα εξοδα!
Εγω λεω οτι και αξιωματικους θα πιασεις με επιμονη και εξασκηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Η Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
πως φαίνεται ο φοιτητής της νομικής... διαβαστερός, επίμονος και με πρόγραμμα!! Αυτό θα κάνω... Ευχαριστώ πολύ για τη δύναμη που μου δίνεις... εως το '14 δεν ξέρουμε αν θα έχει πτωχεύσει η Ελλάδα και εγώ κάνω όνειρα! Είπανε κάτι τέτοιο; Ότι θα αλλάξει το εξεταστικό σύστημα; Την βάψαμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
πως φαίνεται ο φοιτητής της νομικής... διαβαστερός, επίμονος και με πρόγραμμα!! Αυτό θα κάνω... Ευχαριστώ πολύ για τη δύναμη που μου δίνεις... εως το '14 δεν ξέρουμε αν θα έχει πτωχεύσει η Ελλάδα και εγώ κάνω όνειρα! Είπανε κάτι τέτοιο; Ότι θα αλλάξει το εξεταστικό σύστημα; Την βάψαμε...


Που ξερεις, μπορει και εγω σε καποια χρονια να βρισκομαι ακριβως στη θεση που βρισκεσαι για τον ιδιο λογο επαγγελματικα:P
Χαιρομαι να βοηθω, εχουν πει οτι απο το 14 θα γινουν αλλαγες. Τωρα θα ερθει βεβαια και αλλη κυβερνηση οποτε τι να πεις:P:PΔεν ξερεις τι ξημερωνει...
Εχουν πει για μειωση εξεταζομενων μαθηματων απο 6 σε 4( φευγει η λογοτεχνια, γιουπιιιιι:D) Αλλα δεν ξερεις τι θα γινει με την υλη, μπορει να περιλαμβανει και απο τις τρεις ταξεις λυκειου:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Η Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Που ξερεις, μπορει και εγω σε καποια χρονια να βρισκομαι ακριβως στη θεση που βρισκεσαι για τον ιδιο λογο επαγγελματικα:P
Χαιρομαι να βοηθω, εχουν πει οτι απο το 14 θα γινουν αλλαγες. Τωρα θα ερθει βεβαια και αλλη κυβερνηση οποτε τι να πεις:P:PΔεν ξερεις τι ξημερωνει...
Εχουν πει για μειωση εξεταζομενων μαθηματων απο 6 σε 4( φευγει η λογοτεχνια, γιουπιιιιι:D) Αλλα δεν ξερεις τι θα γινει με την υλη, μπορει να περιλαμβανει και απο τις τρεις ταξεις λυκειου:hmm:

Σοβαρά; Δεν πήρα χαμπάρι! Μακάρι να φύγει η Έκθεση και το άγνωστο(Αρχαία), η λογοτεχνία παλεύεται... γραφείς 2 βλακείες και τέλος... ενώ η έκθεση θέλει τύχη και το άγνωστο-Αρχαία πολύ διάβασμα(γραμματική, συντακτικό).... Και να αλλάξει η κυβέρνηση, πάλι τα ίδια θα γίνουν... Ελπίζω να έχω κάνει κάποια βήματα, ώστε να σε βοηθήσω, όταν και άμα βρεθείς στη θέση μου
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Σοβαρά; Δεν πήρα χαμπάρι! Μακάρι να φύγει η Έκθεση και το άγνωστο(Αρχαία), η λογοτεχνία παλεύεται... γραφείς 2 βλακείες και τέλος... ενώ η έκθεση θέλει τύχη και το άγνωστο-Αρχαία πολύ διάβασμα(γραμματική, συντακτικό).... Και να αλλάξει η κυβέρνηση, πάλι τα ίδια θα γίνουν... Ελπίζω να έχω κάνει κάποια βήματα, ώστε να σε βοηθήσω, όταν και άμα βρεθείς στη θέση μου
:hmm:

Δυστυχως η εκθεση δεν προβλεπεται να φυγει...Παντως μη νομιζεις, και εκει 2 βλακειες γραφεις:P:P:D
Εγω πιστευω αν ξεκινησεις απο τωρα διαβασμα για να δωσεις το 13, θα γινεις ξεφτερι:D:D Θα ξεκινησεις απο βασικα αρχαιων γραμματικη λιγο συντακτικο, το ιδιο λατινικα! Στο μελλον θα παρεις να διαβασεις και την ιστορια!
Και θα παρεις βοηθηματα που θα σε βοηθησουν! Ειδικα λατινικα ενα μονο χρειαζεσαι για να δωσεις και ξεμπερδευεις! Γενικα αμα το κανεις, εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dimitra8882

Νεοφερμένος

Η Dimitra8882 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Δυστυχως η εκθεση δεν προβλεπεται να φυγει...Παντως μη νομιζεις, και εκει 2 βλακειες γραφεις:P:P:D
Εγω πιστευω αν ξεκινησεις απο τωρα διαβασμα για να δωσεις το 13, θα γινεις ξεφτερι:D:D Θα ξεκινησεις απο βασικα αρχαιων γραμματικη λιγο συντακτικο, το ιδιο λατινικα! Στο μελλον θα παρεις να διαβασεις και την ιστορια!
Και θα παρεις βοηθηματα που θα σε βοηθησουν! Ειδικα λατινικα ενα μονο χρειαζεσαι για να δωσεις και ξεμπερδευεις! Γενικα αμα το κανεις, εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε:D:D

Ευχαριστώ πολύ! Με ενθάρρυνες πραγματικά πολύ.... Αν το σκεφτόμουν ελάχιστα, το να ξαναδώσω, με έκανες να το σκέφτομαι πολύ περισσότερο... μόλις το πάρω απόφαση, θα σας αναζητήσω! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
( φευγει η λογοτεχνια, γιουπιιιιι)

Nope. Κάποιος που θα πηγαίνει για φιλολογία ίσως να δίνει π.χ. Λατινικά Αρχαία Λογοτεχνία και έκθεση. Κάποιος άλλος που θα δίνει για Γαλλική Φιλολογία μπορεί να δίνει Λατινικά Γαλλικά Λογοτεχνία και έκθεση. Κάποιος που θα βάλει στο μηχανογραφικό του και τα δύο θα τα δίνει όλα τα προαναφερθέντα...Δηλαδή όσο λιγότερες σχολές επιλέξεις, τόσα λιγότερα μαθήματα θα δίνεις. Τα 4 μαθήματα ισχύουν γι αυτούς που θα επιλέξουν μία και μόνο σχολή. Αυτό διάβασα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Nope. Κάποιος που θα πηγαίνει για φιλολογία ίσως να δίνει π.χ. Λατινικά Αρχαία Λογοτεχνία και έκθεση. Κάποιος άλλος που θα δίνει για Γαλλική Φιλολογία μπορεί να δίνει Λατινικά Γαλλικά Λογοτεχνία και έκθεση. Κάποιος που θα βάλει στο μηχανογραφικό του και τα δύο θα τα δίνει όλα τα προαναφερθέντα...Δηλαδή όσο λιγότερες σχολές επιλέξεις, τόσα λιγότερα μαθήματα θα δίνεις. Τα 4 μαθήματα ισχύουν γι αυτούς που θα επιλέξουν μία και μόνο σχολή. Αυτό διάβασα
Βασικά, θα εξετάζεσαι στα μαθήματα που επέλεξες να εμβαθύνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Το ποια μαθήματα θα επιλέγεις να εμβαθύνεις όμως δε θα το καθορίζεις εσυ... Δηλαδή είναι κατι σαν υποχρεωτική επιλογη... Π.χ. αν θες Ιατρική υποχρεούσαι να επιλέξεις εμβάθυνση στη Βιολογία και στη Χημεία. Αν θες γαλλική φιλολογία υποχρεούσαι να εμβαθύνεις Γαλλικά και Λογοτεχνία π.χ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ρε παιδια, ολα αυτα ποοοοτε θα ανακοινωθουν;; :worry::worry:Μαλλον αφελης ερωτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Λένε αμέσως μετά τις γιορτές. Και αμέσως μετά τις γιορτές θα πουν το Πάσχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannis95P

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Λένε αμέσως μετά τις γιορτές. Και αμέσως μετά τις γιορτές θα πουν το Πάσχα
Εμένα κάτι μου λέει οτι δεν θα ψηφιστεί ποτε.Γιατί πιστεύω οτι σύντομα έρχονται εκλογές και θα το καθυστερήσουν κι άλλο.Στανταρ πάντως ΔΕΝ θα ψηφιστεί σε 15-20 μέρες απο σήμερα όπως είχανε πει.

Ανακοινώθηκε οτι ο νόμος για το νέο(λέμε τώρα)λύκειο και το τεχνολογικό λύκειο θα ψηφιστεί την άλλη εβδομάδα.Για να δούμε τι θα δούμε για ακόμα μια φορα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top