Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
το ΕΠΑ.Λ έγινε 5 χρόνια και δεν παιρνεις και πτυχιο.
Αυτό το είδες κάπου γραμμένο? Αν ναι βάλε σε παρακαλώ link.
Πάντως, μια μικρή έρευνα που έβαλα τον Γκούγκλη να μου κάνει, έδειξε ότι τα ΕΠΑΛ παραμένουν 3 χρόνια.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Δεν εχω διαβασει ολο το νημα, αλλα εχω μια ευλογη απορια σχετικα με την εκπαιδευση στην ελλαδα. Το φροντηστηριο(το σκοτωσα το ξερω) δεν υποτειθεται οτι ειναι για τους αδυναμους μαθητες?? Πως εφτασε να ειναι απαραιτητο πλεον για ολους?? Τοτε στο λυκειο γιατι παμε?? Ας πανε τουλαχιστον σε ιδιωτικο θα γλυτωσουν τις επιπλεον ωρες που σπαταλουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ας πανε τουλαχιστον σε ιδιωτικο θα γλυτωσουν τις επιπλεον ωρες που σπαταλουν.
Ποιος είπε ότι οι μαθητές των ιδιωτικών δεν πηγαίνουν φροντιστήρια?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Ποιος είπε ότι οι μαθητές των ιδιωτικών δεν πηγαίνουν φροντιστήρια?
Συμφωνώ, πολλά παιδιά στο φροντιστήριο μου είναι από ιδιωτικά. Και όχι μόνο στην τρίτη λυκείου, και στην δευτερα.. Μου φαίνεται αν μη τι άλλο, περίεργο.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ακουσα οτι εβγαλαν την τεχνολογικη κατευθυνση απο το Γενικο Λυκειο
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα απο οτι καταλαβα στην β λυκειου θα υπαρχουν δυο κατευθυνσεις και στην γ λυκειου τριες. Τα ονοματα τους θα ειναι κατευθυνση Α η οποια θα οδηγει σε θετικες,πολυτεχνικες κια ιατρικες σχολες δηλαδη σαν την τωρινη θετικη και τεχνολογικη μαζι και η αλλη θα ειναι η κατευθυνση Β η οπια θα οδηγει σε φιλολογικες. νομικες, παιδαγωγικες σχολες κλπ. Και στην γ λυκειου θα προστιθενται αλλη μια η οπια θα ειναι η κατευθυνση ΑΒ η οποια θα οδηγει σε οικονομικες σχολες.
Δε χρειάζεται να γυρίσετε πολλές σελίδες πίσω για να δείτε δύο πρόσφατα άρθρα να λένε πως κάτι τέτοιο είναι πολύ πιθανό να μην ισχύσει και να μπαίνουμε στα πανεπιστήμια με το ίδιο σύστημα, απλά δίνοντας λιγότερα μαθήματα και κάποιες άλλες αλλαγές που δεν έχουν επίσημα ανακοινωθεί. Οι παραπάνω παραθέσεις έχουν ειπωθεί και απαντηθέι πολλές φορές σε προηγούμενα ποστ, οπότε ας κοιτάμε και λίγες σελίδες πιο πίσω. Φιλικά.

Μου φαίνεται αν μη τι άλλο, περίεργο.
Πολλοί νομίζουν ότι ιδιωτικό=καλό σχολείο.

Υπάρχουν πολλά ιδιωτικά τα οποία είναι χειρότερα από πολλά δημόσια (μη με ρωτήσετε γιατί να πληρώσει κάποιος για να πάει εκεί, δε ξέρω.).

Ακόμα και μερικά από τα φημισμένα ιδιωτικά, δεν αξίζουν τα λεφτά που παίρνουν. Άρα το θέμα δεν είναι να πηγαίνεις σε ένα ιδιωτικό, το θέμα είναι να πας σε ένα καλό ιδιωτικό (αν επιλέξεις την ιδιωτική εκπαίδευση φυσικά.). Και δυστυχώς , τα καλά ιδιωτικά είναι μετρημένα στα δάχτυλα ενός χεριού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
Και τοτε γιατι ολοι γκρινιαζουν οτι δεν εχουν καθηγητες στα σχολεια, αφου υπαρχουν δεν υπαρχουν στα παλια τους τα παπουτσια το εχουν ...
Θα τα μαθουμε στο φροντηστηριο ετσι και αλλιως...
Μηπως τελικα γκρινιαζουμε μονο για να γκρινιαζουμε???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αυτό το είδες κάπου γραμμένο? Αν ναι βάλε σε παρακαλώ link.
Πάντως, μια μικρή έρευνα που έβαλα τον Γκούγκλη να μου κάνει, έδειξε ότι τα ΕΠΑΛ παραμένουν 3 χρόνια.


πηγαίνει η μάνα μου σε ΕΠΑ.Λ και ο διευθυντης στο τέλος πριν φυγει τους το ανακοινωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Επισης υπαρχουν μερικοι που λενε πως μας αρεσουν οι αμερικανιες αλλα εμεις ως νεα γενια δεν δεχομαστε τιποτα το νεο και το καινοτομο.Τι καινοτομο; Δηλαδη οι παλιοι ισχυριζονται πως πρεπει να εισαχθει αυτη η νεα καινοτομια.Στην Αμερικη ομως υπαρχουν παντου κολλεγια υπαρχουν ευκαιριες και τιποτα δεν ειναι στην τυχη.Στην Γερμανια..οχι Πανγερμανικες(συγνωμη για τον ορο :P )Απλα μπαινεις με τον βαθμο του καθηγητη ο οποιος ειναι αμεροληπτος γιατι εκει δεν παιζουνε.Στην Ελλαδα που δεν μπορει να σταθει ανταξια των αλλων χωρων,που εκατομυριααααα τουριστες εμειναν φετος εδω και αν εδινε 100 ευρω ο ενας(που δοθηκαν παραπανω) φανταστειτε αν δεν τα τρωγανε ποσα θα κερδιζαμε,δεν αρμοζει αυτο που σχεδιαζει η Υπουργος μας!Το συστημα που υπαρχει τωρα για την Ελλαδα απο το 2000 νομιζω ειναι ιδανικο.Αλλα ενα μπερδεμενο συστημα, συνδυασμενο απο αλλα προτυπα εκπαιδευσης,με την εμπνευση της κυριας Διαμαντοπουλου προσαρμοσμενο στην Ελλαδα ειναι....MΠΟΥΜ :verymad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σημαντικές αλλαγές στα λύκεια, που πρώτοι θα τις γευθούν οι μαθητές της Α' Λυκείου, οι οποίοι...
όμως, λόγω ελλείψεων σε βιβλία, θα αναγκαστούν το πρώτο διάστημα να κατεβάζουν σημειώσεις από το Διαδίκτυο.

Ενώ το νέο σύστημα εισαγωγής στα ΑΕΙ - ΤΕΙ βρίσκεται ακόμη στο στάδιο του διαλόγου, το καινούργιο λύκειο "ανοίγει πανιά" με την έναρξη της σχολικής χρονιάς. Τα 15χρονα που πρώτα θα το δοκιμάσουν σε λίγες μέρες, θα είναι αυτά που θα μπουν το 2014 στα πανεπιστήμια, με όποια μορφή εξετάσεων αποφασιστεί τελικά.

Το άγχος τους για το τι θα συναντήσουν είναι μεγάλο, και θα γίνει ακόμη μεγαλύτερο όταν καθίσουν στα θρανία τους και διαπιστώσουν ότι δεν θα έχουν βιβλία...

Το πρώτο διάστημα της διδασκαλίας του νέου προγράμματος του "Λυκείου 2011" θα βγει με σημειώσεις μαθημάτων, που θα αναγκαστούν να κατεβάσουν οι μαθητές από το Διαδίκτυο, όπου είναι αναρτημένα τα βιβλία.

Ευτυχώς που η Α΄ Λυκείου είναι σύμφωνα με το "Νέο Λύκειο" μια τάξη προσανατολισμού και μόνο για τους μαθητές, οι οποίοι θα πρέπει να συνηθίσουν σε καινούργια διδασκαλία... με παλιά υλικά!

Το υπουργείο Παιδείας, πάντως, φρόντισε εγκαίρως αυτή την φορά, να στείλει στα σχολεία τις πρώτες οδηγίες για το πώς θα διδάσκεται η Ερευνητική Εργασία (Project), που εισάγεται ως η μέγιστη καινοτομία στο "Νέο Λύκειο".

Σύμφωνα με το “Έθνος”, το Project θα είναι ενταγμένο στα προγράμματα σπουδών και των τριών τάξεων του λυκείου, και κατά την υλοποίησή του θα ακολουθείται συγκεκριμένη διαδικασία, βασισμένη σε επιστημονικά δεδομένα. Αυτού του είδους η Εργασία (αντίστοιχη της πτυχιακής για την τριτοβάθμια εκπαίδευση) θα βαθμολογείται από ειδική επιτροπή και θα βαρύνει και στην εισαγωγή του υποψηφίου σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.

Το σίγουρο είναι ότι το "νέο σχολείο", θα καταλήγει σε μία ιδιαίτερα αναβαθμισμένη και ισχυρή Γ΄ Λυκείου με Κύκλους Μαθημάτων, από τους οποίους θα επιλέγουν οι μαθητές αυτόν που θα τους οδηγήσει στη σχολή της αρεσκείας τους.
από https://24wro.blogspot.com/2011/09/blog-post_510.html#ixzz1X3bmPVCp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

XRS

Νεοφερμένος

Ο XRS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Συγχωρέστε την αναίδειά μου, αλλά είμαι πολύ μπερδεμένος.
Τα σχολεία αρχίζουν σε 5 μέρες και ακόμα δεν έχω καταλάβει πως θα είναι δομημένο το εκπαιδευτικό σύστημα φέτος...
Εγώ έχω μια μικρότερη αδελφή η οποία φέτος θα πάει Ά Λυκείου. Τελικά τι αλλαγές θα πιάσουν τη δικιά της φουρνιά; Θα δώσει Πανελλήνιες όπως κι εγώ φέτος (είμαι ΄Γ Λυκείου btw) ή θα πέσει πάνω σε αλλαγές? Και για τι είδους αλλαγές μιλάμε? Όλα αυτά τα ρωτάω γιατί προσπαθεί να αποφασίσει αν θα χρειαστεί να πάει φροντιστήριο από φέτος για να εξοικειωθεί με τις αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ούτε μεις ξέρουμε, ούτε καν το ίδιο το υπουργείο. Όλοι είμαστε στην αναμονή, που όπως φαίνεται θα είναι μεγάλη. Υπομονή.

Πήρα το ΝΈΟ βοήθημα Χημείας του Σαλτερή (Α' τεύχος - μόλις κυκλοφόρησε) και παρατήρησα κάτι που με εκνεύρισε λίγο, αλλά ας κρατήσω μία επιφύλαξη επειδή μπορεί να κάνω λάθος. Το βοήθημα έχει κεφάλαια όπως το "οξέα-βάσεις-άλατα-οξείδια" που βγήκαν από την ύλη... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σαλτερής είναι, αν δε βάλει και πέντε-δέκα πράγματα έξω απ' την ύλη πώς θα γίνει;

Έτσι είναι τα βιβλία του, live with it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Ναι οκ, είχα πάρει και παλιά βοήθημά του και είχα δει ότι έβαζε 2-3 παραπάνω μαθήματα. Αλλά τώρα έχει βάλει ολόκληρες ενότητες που δεν χρειάζονται. Δεν θα έλεγα κάτι αν ήταν απλά ένα μάθημα. Βέβαια δεν έχω πάρει το Β τεύχος, εκεί ίσως να έχει συγκεντρωμένη την υπόλοιπη ύλη. Και μου φαινόταν από την αρχή παράξενο που χώρισε την ύλη σε 2 τεύχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Θα βρεις περιττά και στα κομμάτια που είναι μέσα στην ύλη. Απλά μην τα διαβάζεις, αν δηλαδή αποφασίσεις και να διαβάσεις θεωρία από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
https://www.ekp.gr/files/allages.pdf
οριστε αν σας βοη9ησει αυτο!
εμενα παντως προσωπικα μου φενεται πολυ περιπλοκο για τα ελληνικα δεδομενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έμιλυ, αυτό το σύστημα έχει απορριφθεί νομίζω (Τουλάχιστον για τν Α' λυκείου 100% έχει απορριφθεί.).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Πήρα το ΝΈΟ βοήθημα Χημείας του Σαλτερή (Α' τεύχος - μόλις κυκλοφόρησε) και παρατήρησα κάτι που με εκνεύρισε λίγο, αλλά ας κρατήσω μία επιφύλαξη επειδή μπορεί να κάνω λάθος. Το βοήθημα έχει κεφάλαια όπως το "οξέα-βάσεις-άλατα-οξείδια" που βγήκαν από την ύλη... :worry:

Δεν νομίζω να είναι εκτός ύλης αυτά τα κεφάλαια. Τα οξέα, οι βάσεις, τα άλατα και τα οξείδια είναι το μισό βιβλίο. Αν βγάλαν και αυτά τι μείναν ? 5 σελίδες ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Με το νέο σύστημα είναι εκτός ύλης. Στη θέση τους μπήκαν κεφάλαια της Β λυκέιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Muxu Su

Διάσημο μέλος

Η Muxu Su αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 3,019 μηνύματα.
γιαννη εδω που τα λμε δν υπηρχε καμια περιπτωση να εφαρμοστει αυτο στην ΕΛΛΑΔΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Στο νεο λυκειο θα βαθμολογειται η γυμναστικη ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top