Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Οπότε, θα ήταν πιο φρόνιμο να παρέθετες αυτή τη σελίδα. Στη σελίδα που παρέθεσες, το πρόγραμμα των τάξεων Β' και Γ' λυκείου δεν έχει κάποια διαφορά από το προηγούμενο σύστημα, κάτι που δεν ξέρουμε αν πραγματικά ισχύσει του χρόνου, για παράδειγμα.

Το προηγούμενο μέλος ζήτησε να μάθει για το πρόγραμμα και των επόμενων τάξεων (για να δει αν θα υπάρχει ερευνητική εργασία).. Ως τώρα, αυτά ισχύουν. Διαβάζουμε και κανα προηγούμενο ποστ :ermm:.

Επίσης, είναι πάρα πολυ πιθανό σύμφωνα με πολλά άρθρα το σύστημα να μην αλλάξει (και αυτό έχει ειπωθεί στα προηγούμενα ποστ) και οι 2 τελευταίες τάξεις του λυκείου να παραμείνουν οι ίδιες, έτσι όπως δείχνει αυτό που παρέθεσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γνωριζουμε αν η εργασια θα παιζει καποιο ρολο στην προσβαση μας στα ΑΕΙ ? Αν γενικος μεσος ορος των μαθηματων αρα και της εργασιας θα παιζει καποιο ρολο στην εισαγωγη μας στα ΑΕΙ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Γνωριζουμε αν η εργασια θα παιζει καποιο ρολο στην προσβαση μας στα ΑΕΙ ? Αν γενικος μεσος ορος των μαθηματων αρα και της εργασιας θα παιζει καποιο ρολο στην εισαγωγη μας στα ΑΕΙ ?

H πρώτη σου ερώτηση δεν έχει απαντηθεί ξεκάθαρα.
Όσον αφορά την εισαγωγή στα ΑΕΙ, θα δίνουμε πιθανότατα σε 4 μαθήματα στην Γ λυκείου, στα οποία θα βάζουν συντελεστές βαρύτητας τα πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Γνωριζουμε αν η εργασια θα παιζει καποιο ρολο στην προσβαση μας στα ΑΕΙ ? Αν γενικος μεσος ορος των μαθηματων αρα και της εργασιας θα παιζει καποιο ρολο στην εισαγωγη μας στα ΑΕΙ ?

Για να δεις που ειμαστε θυματα:hmm:

Μεσος ορος= 1ης,2ας,3ης ή όλων και αν παρουμε ενδεικτικα καποια..ποσο τις εκατο? 10%-30%..? Εγω απλα λεω..πρεπει να διαβαζουμε αλλα ειναι αγχωτικο να φοβασαι πως αν πεσει λιγο ο Μ.Ο. τοτε θα πατωσεις και δεν θα μπεις ενω τελικα μπορει να μετραει ελαχιστα και οχι σε αυτην την ταξη.Ουτε και αυτοι δεν ξερουν τι τους γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Μεσος ορος= 1ης,2ας,3ης

Παιδιά κάτι τέτοιο δεν έχει ανακοινωθεί. Αν μετρούσε μία παραπάνω τάξη, αυτή θα ήταν η Β' μόνο λυκείου, από την οποία θα μετρούσαν μόνο τα μαθήματα κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Παιδιά κάτι τέτοιο δεν έχει ανακοινωθεί. Αν μετρούσε μία παραπάνω τάξη, αυτή θα ήταν η Β' μόνο λυκείου, από την οποία θα μετρούσαν μόνο τα μαθήματα κατεύθυνσης.

Είδες? Μας εχουν μπερδεψει..Δεν ειπα οτι ανακοινωθηκε αλλα εκει περα σου πετανε ενα: Οι βαθμοι και ο Μ.Ο. θα παιξουν ρολο.Λεπτομερειες μηπως?Ηello???:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχουμε κανα νεο για τα βοηθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βγήκαν τα νέα βοηθήματα Στεργίου και Παπαδάκη. Εγώ πήρα του Παπαδάκη από τώρα, μιας και τα βιβλία θα αρχίσουν να τυπωθούν, να χω απο κάπου να διαβάζω δλδ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
σε ποια μαθηματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Έχει βγάλει ο Σαββάλας για μαθηματικά.
Το Μεταίχμιο, θα έβγαζε τα βοηθήματά του 25/08, μετά το άλλαξε σε ο 27 και έπειτα 7/9 (νομιζω, μπες στο site να δεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Έχει βγάλει ο Σαββάλας για μαθηματικά.
Το Μεταίχμιο, θα έβγαζε τα βοηθήματά του 25/08, μετά το άλλαξε σε ο 27 και έπειτα 7/9 (νομιζω, μπες στο site να δεις)
Επιτέλουςς θα πάρω τον Σαββάλα :D (Aπο κει κανω ασκησεις για εξασκηση ;p)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ο μαθιουδακης εχει βγαλει φυσικη? γιατι εχω ακουσει καλα λογια για τον συγκεκριμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Απ'ότι είδα τώρα και η Ελληνοεκδοτική έβγαλε νέα σειρά βοηθημάτων για το νέο λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μεχρι να ανοιξουν τα σχολεια λετε να εχουν βγαλει ολοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Να δούμε πως θα εφαρμόσουν τον "νέο λύκειο" χωρίς ανανεωμένα σχολικά βιβλία ή τουλάχιστον με τα ίδια σχολικά βιβλία με τώρα που δεν έχουν ακόμα τυπωθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Και ενώ λέγανε ότι θα ενισχύσουν την παιδεία, ώστε να μην χρειάζονται φροντιστήρια βοηθήματα και τα συναφή, μου φαίνεται ότι την αποδυναμώνουν. Γιατί ποιος θα προτιμήσει την οθόνη ενός Η/Υ από ένα έντυπο βοήθημα, οπού υπάρχει όλη η ύλη μαζεμένη; Οι φωτοτυπίες χρησιμεύουν μόνο για την τάξη, εγώ ποτέ δεν παπαγάλιζα το βιβλίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pavlos1908

Νεοφερμένος

Ο Παυλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι σωστο το φορουμ αυτο που θα γραψω το θεμα μου. Τελος παντων, εγω σε λιγες μερες μπαινω 1η Λυκειου και κατι ακουσα οτι εβγαλαν την τεχνολογικη κατευθυνση απο το Γενικο Λυκειο ( οπου και θα παω ) και εχω μπερδευτει καπως για το αν συνεχισω στο Γενικο ή παω σε ΕΠΑ.Λ . Θα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει αυτο που ακουσα οποιος ξερει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Και ενώ λέγανε ότι θα ενισχύσουν την παιδεία, ώστε να μην χρειάζονται φροντιστήρια βοηθήματα και τα συναφή, μου φαίνεται ότι την αποδυναμώνουν. Γιατί ποιος θα προτιμήσει την οθόνη ενός Η/Υ από ένα έντυπο βοήθημα, οπού υπάρχει όλη η ύλη μαζεμένη; Οι φωτοτυπίες χρησιμεύουν μόνο για την τάξη, εγώ ποτέ δεν παπαγάλιζα το βιβλίο.

Έλεγε η Διαμαντοπούλου, κάναμε έτσι το "νέο λύκειο" για να δυσκολέψουμε την δουλειά των φροντιστηρίων. Τώρα όμως χρειάζονται διπλάσιες ώρες από αυτές που κάναμε πριν φροντιστήριο και από μικρότερη τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Νίκος 1995

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος 1995 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Δεν ειμαι απολυτα σιγουρος αλλα απο οτι καταλαβα στην β λυκειου θα υπαρχουν δυο κατευθυνσεις και στην γ λυκειου τριες. Τα ονοματα τους θα ειναι κατευθυνση Α η οποια θα οδηγει σε θετικες,πολυτεχνικες κια ιατρικες σχολες δηλαδη σαν την τωρινη θετικη και τεχνολογικη μαζι και η αλλη θα ειναι η κατευθυνση Β η οπια θα οδηγει σε φιλολογικες. νομικες, παιδαγωγικες σχολες κλπ. Και στην γ λυκειου θα προστιθενται αλλη μια η οπια θα ειναι η κατευθυνση ΑΒ η οποια θα οδηγει σε οικονομικες σχολες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπερα, δεν ξερω αν ειναι σωστο το φορουμ αυτο που θα γραψω το θεμα μου. Τελος παντων, εγω σε λιγες μερες μπαινω 1η Λυκειου και κατι ακουσα οτι εβγαλαν την τεχνολογικη κατευθυνση απο το Γενικο Λυκειο ( οπου και θα παω ) και εχω μπερδευτει καπως για το αν συνεχισω στο Γενικο ή παω σε ΕΠΑ.Λ . Θα ηθελα να μου πειτε αν ισχυει αυτο που ακουσα οποιος ξερει..

το ΕΠΑ.Λ έγινε 5 χρόνια και δεν παιρνεις και πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top