Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ρε σας κοροιδευε το υπουργειο :P ξεφτιλες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Κι εγώ σου λέω άλλο:P

Η γενιά του '96 μέχρι το Μάρτιο ήξερε ότι θα πάει με το καινούριο σύστημα. Τελικά, θα πάει με το ίδιο μεν, αλλά μεταβατικό δε. Συνεπώς, εμείς ως γενιά του '97 ξέρουμε από την αρχή, ότι θα πάμε με το ισχύον σύστημα. Ξέρουμε, επίσης, το ωρολόγιο πρόγραμμα που θα ισχύει σε εμάς.

All in all, είμαστε ενήμεροι με το τι θα έρθουμε αντιμέτωποι φέτος:)

Δεν είναι σωστό αυτό που λες γιατί αφενός με το ίδιο σύστημα που θα μπούμε εμείς θα μπείτε κι εσείς ... αφετέρου το σύστημα δε θα είναι μεταβατικό πλην μικρής αλλαγής στην ύλη και για συγκεκριμένα μαθήματα (αν αυτό εννοείς :P) και τέλος επί Μπαμπινιώτη είχε ξεκαθαριστεί πως η Α' λυκείου θα πάει με το ισχύον σύστημα ενώ για τη Γ' γυμνασίου είχε λεχθεί πως θα ήταν η πρώτη χρονιά που θα δοκίμαζε το νέο σύστημα .... ;)

Υ.Γ το ωρολόγιο πρόγραμμα το γνωρίζουμε κι εμείς για το έτος 2012-2013 για τη Β'λυκείου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Πλην του. Project δεν εχουμε καποια σημαντικη αλλαγη. Μονο ΥΛΗ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πλην του. Project δεν εχουμε καποια σημαντικη αλλαγη. Μονο ΥΛΗ.

Και αυτή μόνο σε Άλγεβρα, Φυσική, Χημεία ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
τέλος επί Μπαμπινιώτη είχε ξεκαθαριστεί πως η Α' λυκείου θα πάει με το ισχύον σύστημα ενώ για τη Γ' γυμνασίου είχε λεχθεί πως θα ήταν η πρώτη χρονιά που θα δοκίμαζε το νέο σύστημα .... ;)
Ακριβώς, είχε λεχθεί.

Πλέον, έχει αποφασιστεί ότι η γενιά του '97 θα πάει σίγουρα με το παλιό σύστημα. Δεν καταλαβαίνω πού κολλάς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ακριβώς, είχε λεχθεί.

Πλέον, έχει αποφασιστεί ότι η γενιά του '97 θα πάει σίγουρα με το παλιό σύστημα. Δεν καταλαβαίνω πού κολλάς...

Δεν κολλάω πουθενά ... απλώς επειδή είπες πως η γενιά του '96 θα πάει με το ''ισχύον μεν, μεταβατικό δε", που δεν ισχύει εκτός κι αν θεωρείς μετάβαση μια μικρή αλλαγή της ύλης και σε ορισμένα μαθήματα ... ;)
Επιπλέον, η γενιά του '97 (η δική σου :P) όπως ορθώς είπες θα πάει σίγουρα με το παλιό, όπως και οι προηγούμενες και με το ωρολόγιο πρόγραμμα για Β' και Γ' λυκείου που θα έχει η γενιά του '96 τα δύο επόμενα χρόνια (που διαφέρει απειροελάχιστα με το τωρινό :P) ...

Υ.Γ το ωρολόγιο πρόγραμμα της Β' λυκείου (2012-2013) μπορείς να το βρεις εδώ https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/755-wrologio-programma-genika-lykeia.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
δηλαδή ποια γενιά θα πιάσει πρώτη;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν κολλάω πουθενά ... απλώς επειδή είπες πως η γενιά του '96 θα πάει με το ''ισχύον μεν, μεταβατικό δε", που δεν ισχύει εκτός κι αν θεωρείς μετάβαση μια μικρή αλλαγή της ύλης και σε ορισμένα μαθήματα ... ;)
Επιπλέον, η γενιά του '97 (η δική σου :P) όπως ορθώς είπες θα πάει σίγουρα με το παλιό, όπως και οι προηγούμενες και με το ωρολόγιο πρόγραμμα για Β' και Γ' λυκείου που θα έχει η γενιά του '96 τα δύο επόμενα χρόνια (που διαφέρει απειροελάχιστα με το τωρινό :P) ...

Υ.Γ το ωρολόγιο πρόγραμμα της Β' λυκείου (2012-2013) μπορείς να το βρεις εδώ https://edu.klimaka.gr/leitoyrgia-sxoleivn/lykeio/755-wrologio-programma-genika-lykeia.html
Τόση ώρα λέμε το ίδιο πράγμα, εν τω μεταξύ:P

Όλα αυτά δε σημαίνουν ότι δεν άλλαξε καθόλου το σύστημα. Όπως είπες κι εσύ, υπάρχουν αλλαγές στην ύλη και προσθήκη του project ως υποχρεωτικό μάθημα. Αυτό από μόνο του είναι μία αλλαγή. Αν εσύ βλέπεις το λύκειο μόνο ως προθάλαμο του πανεπιστημίου, χωρίς να δίνεις σημασία στα μαθήματα αυτά καθ' αυτά, τότε εγώ σταματάω εδώ και δεν ασχολούμαι. Για να αλλάξει ένα σύστημα, δεν είναι αναγκαίο να αλλάξουν οι πανελλήνιες για να λέμε ότι άλλαξε. Επίσης, εγώ έκανα λόγο για το γεγονός ότι εσείς (ως γενιά του '96), δεν ξέρατε με ποιο σύστημα θα δώσετε εξετάσεις. Είτε αυτό ήταν το ισχύον, είτε το καινούριο, πράγμα που σημαίνει ότι "πηγαίνατε στα κουτουρού", όπως έγραψα παραπάνω. Αυτό λόγω ελλιπούς ενημέρωσης από πλευράς του Υπουργείου, το οποίο πήγαινε από αναβολή σε αναβολή τις αποφάσεις που έπρεπε να πάρει.

Γιατί θεωρώ, όμως, τη γενιά μου (γενιά του '97) ως πιο ενημερωμένη; Για το λόγο ότι πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά ξέρω με τι θα έρθω αντιμέτωπος στην Α' λυκείου, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο θα συνεχίσω τις σπουδές μου μετά το λύκειο (=>Πανελλήνιες ισχύοντος συστήματος). Αυτό έθιξα και ζητώ συγγνώμη αν δεν έγινα εύκολα αντιληπτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
δηλαδή ποια γενιά θα πιάσει πρώτη;;

Τη γενιά του '99 αφού το νέο σύστημα θα εφαρμοστεί για πρώτη φορά το έτος 2012-2013 ... ;)

Τόση ώρα λέμε το ίδιο πράγμα, εν τω μεταξύ:P

Όλα αυτά δε σημαίνουν ότι δεν άλλαξε καθόλου το σύστημα. Όπως είπες κι εσύ, υπάρχουν αλλαγές στην ύλη και προσθήκη του project ως υποχρεωτικό μάθημα. Αυτό από μόνο του είναι μία αλλαγή. Αν εσύ βλέπεις το λύκειο μόνο ως προθάλαμο του πανεπιστημίου, χωρίς να δίνεις σημασία στα μαθήματα αυτά καθ' αυτά, τότε εγώ σταματάω εδώ και δεν ασχολούμαι. Για να αλλάξει ένα σύστημα, δεν είναι αναγκαίο να αλλάξουν οι πανελλήνιες για να λέμε ότι άλλαξε. Επίσης, εγώ έκανα λόγο για το γεγονός ότι εσείς (ως γενιά του '96), δεν ξέρατε με ποιο σύστημα θα δώσετε εξετάσεις. Είτε αυτό ήταν το ισχύον, είτε το καινούριο, πράγμα που σημαίνει ότι "πηγαίνατε στα κουτουρού", όπως έγραψα παραπάνω. Αυτό λόγω ελλιπούς ενημέρωσης από πλευράς του Υπουργείου, το οποίο πήγαινε από αναβολή σε αναβολή τις αποφάσεις που έπρεπε να πάρει.

Γιατί θεωρώ, όμως, τη γενιά μου (γενιά του '97) ως πιο ενημερωμένη; Για το λόγο ότι πριν ξεκινήσει η νέα σχολική χρονιά ξέρω με τι θα έρθω αντιμέτωπος στην Α' λυκείου, καθώς και τον τρόπο με τον οποίο θα συνεχίσω τις σπουδές μου μετά το λύκειο (=>Πανελλήνιες ισχύοντος συστήματος). Αυτό έθιξα και ζητώ συγγνώμη αν δεν έγινα εύκολα αντιληπτός.

Δίκιο έχεις, αλλά μη νομίζεις κι εμείς γνωρίζαμε τις αλλαγές που θα έρχονταν για εμάς σαν Α' λυκείου ... απλώς δεν γνωρίζαμε το σύστημα με το οποίο θα εισαχθούμε όπως είπες ...
Τώρα που πλέον γνωρίζουμε όλοι πως θα ισχύσει το παλιό και για μας αλλά και για όλους τους επόμενους μέχρι το 2017 ησυχάσαμε αφού επιτέλους ελήφθη μια απόφαση σταθερή (αν και θα δούμε και γι'αυτό) !

Υ.Γ Οι μικροαλλαγές που ανέφερα περιορίζονται στη Β' λυκείου και αφορούν την Άλγεβρα, τη Φυσική και τη Χημεία και όχι στα άλλα μαθήματα που τα βιβλία παραμένουν ίδια ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Να κανω μερικές γελοίες ερωτήσεις μιας και ειναι αδύνατον να βγάλω άκρη μεσα σε 95 σελίδες, δεν γνωρίζω τιποτα για της Πανελλαδικές αλλα μάλλον ειναι καιρός να της εχω στην άκρη του μυαλού μου :P το συστημα που περιγράφεται εδώ: https://www.likio.gr/index.php?optio...τημα-πανελλαδικών-εξετάσεων&Itemid=15&lang=el Ειναι βέβαιο ότι θα εφαρμοστεί; Αν ναι απο ποτε; Εγω που θα πάω φετος 1η λυκείου θα το προλάβω; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Να κανω μερικές γελοίες ερωτήσεις μιας και ειναι αδύνατον να βγάλω άκρη μεσα σε 95 σελίδες, δεν γνωρίζω τιποτα για της Πανελλαδικές αλλα μάλλον ειναι καιρός να της εχω στην άκρη του μυαλού μου :P το συστημα που περιγράφεται εδώ: https://www.likio.gr/index.php?optio...τημα-πανελλαδικών-εξετάσεων&Itemid=15&lang=el Ειναι βέβαιο ότι θα εφαρμοστεί; Αν ναι απο ποτε; Εγω που θα πάω φετος 1η λυκείου θα το προλάβω; :hmm:
Εσύ που θα πας φετος Α' λυκείου (συνομήλικε) θα προλάβεις το ισχύον, αλλά με διαφορετική ύλη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Να κανω μερικές γελοίες ερωτήσεις μιας και ειναι αδύνατον να βγάλω άκρη μεσα σε 95 σελίδες, δεν γνωρίζω τιποτα για της Πανελλαδικές αλλα μάλλον ειναι καιρός να της εχω στην άκρη του μυαλού μου :P το συστημα που περιγράφεται εδώ: https://www.likio.gr/index.php?optio...τημα-πανελλαδικών-εξετάσεων&Itemid=15&lang=el Ειναι βέβαιο ότι θα εφαρμοστεί; Αν ναι απο ποτε; Εγω που θα πάω φετος 1η λυκείου θα το προλάβω; :hmm:

Από πού το ξετρύπωσες τούτο ... :knife: ??? Αυτό είναι παμπάλαιο .... Έκτοτε έχουν γίνει πολλά !
Με λίγα λόγια εσύ που θα πας Α' λυκείου θα δώσεις με το ισχύον σύστημα με αλλαγές στην ύλη σε Φυσική και Μαθηματικά Γενικής (6ο μάθημα)... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
γεια σας ! θελω να δωσω πανελλήνιες για δεύτερη σχολή το 2015 ξέρετε με ποιο σύστημα θα δώσω ?και τι ισχύει γενικότερα για τους απόφοιτους αν ξέρει κάποιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Λοιπον θα δώσεις με το ισχύον σύστημα... Ενδεχομένως με αναπροσαρμογή ύλης. Απλά δεν θα έχεις προφορικουσ βαθμούς, οι γραπτοι θα μετρήσουν 100%. Όταν έρθει ο καιρός θα τα πούμε και τότε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
για τους προφορικούς το ήξερα :P απλά το νέο σύστημα μου φαίνεται πολύ περίπλοκο και έγραφε και σε ένα site ότι οι απόφοιτοι θα έχουν μεγάλοι απώλεια μορίων κλπ οπότε ευτυχώς προλαβαίνω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αναρωτιέμαι πώς θα αλλάξει η ύλη στα μαθηματικά γενικής της Γ'.

Θα βάλουν κάποιο χωρίο από τα μαθηματικά κατεύθυνσης, maybe;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξει? Εχει ανακοινωθει επισημα? Γιατι απ'τη μια να βγαλουν τις πιθανοτητες εντελως θα ειναι ηλιθιο αλλα τι να βαλουν απο κατευθυνση? Οταν το παιρνουν και απο θεωρητικη? Μηπως τελικα δεν γινει καμια αλλαγη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ειναι σιγουρο οτι θα αλλαξει? Εχει ανακοινωθει επισημα? Γιατι απ'τη μια να βγαλουν τις πιθανοτητες εντελως θα ειναι ηλιθιο αλλα τι να βαλουν απο κατευθυνση? Οταν το παιρνουν και απο θεωρητικη? Μηπως τελικα δεν γινει καμια αλλαγη?
Αφού οι πιθανότητες διδάσκονται στην Α' λυκείου πλέον. Θα είναι εντελώς χαζό να διδάσκονται οι μαθητές το ίδιο μάθημα σε δύο τάξεις (ουσιαστικά έκαναν copy-paste:P).

Το βρίσκω λογικό να προστεθούν χωρία των μαθηματικών κατεύθυνσης, πάντως:hmm: Ίσως τα χωρία που είναι εδώ και χρόνια εκτός εξεταστέας ύλης:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Μήπως γίνει μεγαλύτερη εμβάθυνση στις πιθανότητες γιατί μαθηματικά και στοιχειά στατιστικής χωρίς πιθανότητες μου φαίνεται λίγο ανόητο. Πιθανό να προστεθούν στοιχεία από την κατεύθυνση πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Balthazor

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Balthazor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,011 μηνύματα.
Δλδ, τι, πινακες? Δε νομιζω οτι οι πιθανοτητες συγκρινονται στη δυσκολια...και μην ξεχναμε ειναι Γενικης Παιδειας, θεωρω οτι δεν μπορουν να το κανουν Κατευθυνσης στο 1/3. Δεν ξερω μονο σε τι βαθος διδασκεται η Α λυκειου πιθανοτητες, μπορει να ειναι πιο light απο την γ'...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top