Τα στατιστικά μας στην εξεταστική

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
Έχει δίκιο ο fockos. Δηλαδή όσοι δεν έβγαλαν τόσο ψηλούς Μ.Ο. βαθμών πτυχίου δεν αξίζουν ως φοιτητές ή ως αυριανοί πτυχιούχοι ή/και επιστήμονες; Μου φαίνεται ότι η νοοτροπία του γυμνασίου "ποιος την έχει μεγαλύτερη για το απουσιολόγιο" καλά κρατεί και στο Πανεπιστήμιο. Διακρίνω μια προσπάθεια αυτοπροβολής όσων έγραψαν 8άρια ή 9άρια ή αβέρτα 10άρια (ποια είναι αυτά τα Τμήματα που κοπανάνε 10άρια με το κιλό! έλεος)..με αποτέλεσμα όσοι προσπάθησαν με τα δεδομένα της σχολής τους και δεν είχαν ανάλογο αποτέλεσμα, να ντρέπονται να αυτοπροβληθούν.

Οι σπουδές είναι προσωπική υπόθεση και γι' αυτό θεωρώ ότι οι βαθμολογίες είναι προσωπικό δεδομένο: το πως και το γιατί δεν αφορά κανέναν (μη ειδικό με την y επιστήμη). Επίσης, στις βαθμολογίες θα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψιν ότι στην χώρα μας, αρκετοί καθηγητές Πανεπιστημίων δεν διορθώνουν αξιοκρατικά ή γενικά είναι ανίκανοι για το πακέτο διδασκαλία-εξετάσεις-διόρθωση. Διδάσκουν άκυρα πράγματα, εξετάζουν δισεπίλυτα θέματα (που να μην υπάρχουν σε εύκολα προσεγγίσιμη βιβλιογραφία) και διορθώνουν με την μέθοδο της αφαίρεσης (ένα λαθάκι σε μια άσκηση και μηδενίζεται όλη η άσκηση ή αφαιρούνται βαθμοί από το τμήμα της σωστής άσκησης). Επίσης μην ξεχνάμε ότι στον πόλεμο δεν κατεβαίνουμε όλοι με τα ίδια υλικά. Αρκετοί φοιτητές (όσο και αν το κρύβουν) κάνουν ιδιαίτερες παρεμβάσεις σε καθηγητές με στόχο την επιτυχία στο μάθημα ή τον καλύτερο βαθμό. Δεν μπορώ άλλο να βυζαίνω το δάχτυλο. Σίγουρα επικροτώ όσους έχουν καλές επιδόσεις αλλά δίπλα σ' αυτούς υπάρχουν και οι θεατρίνοι οι οποίοι θα την βρούν στην γωνία από την ίδια τους την ζωή. Κάποια στιγμή δεν θα υπάρχουν τα δεκανίκια και εκεί θα δείξει ο καθένας πόσο καλά "διάβασε" το μάθημα. Ο βαθμός πτυχίου είναι μια τυπική αλλά όχι ουσιαστική εικόνα για το προφίλ του πτυχιούχου αν λάβουμε υπόψιν με ποιον τρόπο διδάσκονται και εξετάζονται τα μαθήματα. Η ποιότητα και η επάρκεια ενός πτυχιούχου κρίνεται από πολλά πράγματα ιδιαίτερα από στοιχεία της προσωπικότητάς του και όχι για το αν λόγω βατών θεμάτων ή άλλων "αιτιών" πήρε 9 στην Κβαντομηχανική Ι. Και εις ανώτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
6(-->7), 7, 7, 7(-->8 ), 10
5/5 + αγγλικά
καλά πήγαμε, είχα βάλει ως δική μου βάση το 7
εκεί που δεν είχα διαβάσει όπως πρέπει και περίμενα να γράψω για 5, πήρα 7
εκεί που είχα διαβάσει καλά, πονούσε το κεφάλι μου κατά τη διάρκεια της εξέτασης και πήρα 6
ό,τι να 'ναι
πάμε για καλύτερα σε αυτό το εξάμηνο
τελικά βοηθάει η παρακολούθηση στο αμφιθέατρο σε ορισμένα μαθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Είναι τρελά τα στατιστικά εδώ μέσα σε κάθε εξεταστική:P
Δεν τα πηγαίνω καθόλου άσχημα με την εξεταστική, αλλά οι βαθμοί 9-10 δεν υπάρχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Μερικα δεν πιστευω οτι ειναι απολυτα αληθεια.. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
29 Μάρτη και έχει βγει μόνο ΕΝΑ μάθημα...
Όοουκεεει.

(φώτο που βρήκα χθες στο διαδίκτυο, για εμάς της Νομικής ΔΠΘ :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 602102_426894274066672_461347588_n.jpg
    602102_426894274066672_461347588_n.jpg
    74.8 KB · Εμφανίσεις: 165

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Δε σημαίνει οποίος παιρνει όχι τοσο καλούς βαθμούς δε θα γίνει καλός επαγγελματιας και ο άλλος που παιρνει άριστα θα γίνει

Κοίτα, εσύ πχ και με 5 να βγάλεις τη σχολή σου, αν θες να γίνεις γιατρός και να ανοίξεις δικό σου ιατρείο, απλά χεστ*κες. Δε θα σε ρωτήσει ο ασθενής «Τι βαθμό πτυχίου έχετε» :P Δηλαδή ως ελεύθερος επαγγελματίας δε σε νοιάζει. Αλλά αν θες να δουλέψεις σε ένα νοσοκομείο/ιδιωτική κλινική, τότε ναι θες βαθμάρες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
Κοίτα, εσύ πχ και με 5 να βγάλεις τη σχολή σου, αν θες να γίνεις γιατρός και να ανοίξεις δικό σου ιατρείο, απλά χεστ*κες. Δε θα σε ρωτήσει ο ασθενής «Τι βαθμό πτυχίου έχετε» :P Δηλαδή ως ελεύθερος επαγγελματίας δε σε νοιάζει. Αλλά αν θες να δουλέψεις σε ένα νοσοκομείο/ιδιωτική κλινική, τότε ναι θες βαθμάρες :D

Πουθενά δεν μετράνε οι βαθμοί πτυχίου αλλά ούτε και προκαθορίζουν την πορεία ζωής / επαγγελματικής διαδρομής ενός πτυχιούχου. Αυτό έλειπε εκτός και αν μιλάμε για άτομα-εξαιρέσεις (π.χ. πτυχιούχο Μαθηματικό με πτυχίο βαθμού 10, χρυσά μετάλλια σε Μαθηματικές Ολυμπιάδες,..) όπου η πορεία τους είναι κάπως «εξασφαλισμένη» εκ των προτέρων πάνω στο πεδίο τους. Όχι ότι οι υπόλοιποι χιλιάδες πτυχιούχοι θα χαθούν. Απλά ο καθένας κοιτάζει να κάνει εκείνο που θεωρεί σωστό για την ζωή του. Ο βαθμός πτυχίου (είναι όπως τα μόρια εισαγωγής του λυκείου): βοηθάει να περάσεις στην 4η βαθμίδα της εκπαίδευσης, δηλ., στο μεταπτυχιακό. Εκεί ναι, μετράει ο βαθμός πτυχίου αλλά ούτε και αυτό είναι ένα δεδομένο κριτήριο, αν σκεφτεί με τι τρόπο μπαίνουν οι βαθμοί στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο. Οι βαθμοί και τα παράσημα είναι μια βιτρίνα. Σαφώς και δίνουν σαφείς πληροφορίες για τον κάτοχό τους αλλά δεν είναι πάντα αξιόπιστοι. Η ποιότητα ενός πτυχιούχου (σε επιστημονικές γνώσεις, σε επαγγελματισμό, σε επικοινωνιακές γνώσεις,..) κρίνεται από άλλα κριτήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostakis2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kostakis2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ελευθέριο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 268 μηνύματα.
Εγώ πέρασα 4 από τα 6 μαθήματα (1ο εξάμηνο) και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοσή μου για την πρώτη μου εξεταστική :D (εντάξει θα μπορούσα και πολύ καλύτερα, αλλά μου είπαν ότι όλοι λίγο πολύ στο 1ο εξάμηνο ψιλό-πατώνουν) :worry:
Η βαθμολογία μου αναλυτικά είναι :P:
- Οικονομική Ι [Μικροοικονομία] --> 6 (Δηλώνω υπερήφανος για το συγκεκριμένο γιατί ήμουν από θεωρητική και μου είχαν πέσει τα μαλλιά από τη δυσκολία :P)
- Πληροφορική --> 8,3 (Θεωρία -- 6,5 / Εργαστήριο -- 10)
- Χρηματοοικονομική Λογιστική --> 5 (Θεωρία -- 5 / Εργαστήριο -- 5)
- Οργάνωση & Διοίκηση Επισιτιστικών Μονάδων Ι [Μαγειρική & Εστιατορική Τέχνη] --> 8,3 (Θεωρία -- 7,5 / Εργαστήριο -- 9)
Άντε και από το εξάμηνο, θέλω να πιστεύω ότι θα τα πάω ακόμα καλύτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι το σημαντικοτερο ο βαθμος πτυχιου αλλα μετραει μη τρελαθουμε. Πιο ευκολο ειναι για καποιον με μεσο ορο 8 να ανελιχθει παρα για καποιον με 6, ο οποιος θα πρεπει να προσπαθησει μετα πολυ περισσοτερο. Και να διευκρινισω οτι δε μιλαω για σχολες οπου μπαινουν οι βαθμοι με το τσουβαλι, αλλα για σχολη οπως η δικη μου που θεωρω οτι ειναι δικαιη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,419 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι το σημαντικοτερο ο βαθμος πτυχιου αλλα μετραει μη τρελαθουμε. Πιο ευκολο ειναι για καποιον με μεσο ορο 8 να ανελιχθει παρα για καποιον με 6, ο οποιος θα πρεπει να προσπαθησει μετα πολυ περισσοτερο. Και να διευκρινισω οτι δε μιλαω για σχολες οπου μπαινουν οι βαθμοι με το τσουβαλι, αλλα για σχολη οπως η δικη μου που θεωρω οτι ειναι δικαιη.


Σε ποιες σχολές, κατα τη γνώμη σου, μπαίνουν με το τσουβάλι οι βαθμοί;
Σε όλες θέλει μεγάλη προσπάθεια. Αν δε διάβασες, γιατί να σε βάλει καλό βαθμό ο καθηγητής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σε ποιες σχολές, κατα τη γνώμη σου, μπαίνουν με το τσουβάλι οι βαθμοί;

Έχει δίκιο. Σε εμάς το 2 μπαίνει με το τσουβάλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
Αν δε διάβασες, γιατί να σε βάλει καλό βαθμό ο καθηγητής;

γιατί άρα ο βαθμός 2-3 μπαίνει με το τσουβάλι; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές μπαίνουν τσουβάλια με 2 και 3 υποθέτω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Σε όλες τις σχολές μπαίνουν τσουβάλια με 2 και 3 υποθέτω:P

Όχι μωρέ. Να, εγώ ξέρω σχολές που το 6 και το 7 είναι ψωμοτύρι. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,867 μηνύματα.
...και ο μπαζόβλακας φοιτητής να γράφει ένα ταπεινό 5αράκι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Όχι μωρέ. Να, εγώ ξέρω σχολές που το 6 και το 7 είναι ψωμοτύρι. :)
Μπορώ να συμφωνήσω, έχω και παραδείγματα στο μυαλό μου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Μπορώ να συμφωνήσω, έχω και παραδείγματα στο μυαλό μου;)

Ναι ναι κι εγώ. Αλλά για την σωματική ακεραιότητα των άλλων αλλά και την ψυχική υγεία μου, το ράβω! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
E δε νομιζω δα οτι ειναι και κρατικο μυστικο. Μια βολτα στους μεσους ορους των σχολων και ειναι εμφανες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PieMaker

Δραστήριο μέλος

Ο Φιλοποιμην αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 702 μηνύματα.
Υπαρχει καποια ιστοσελιδα, στην οποια να μπορω να βρω αυτες τις πληροφοριες συγκεντρωτικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σιγουρα δεν ειναι το σημαντικοτερο ο βαθμος πτυχιου αλλα μετραει μη τρελαθουμε. Πιο ευκολο ειναι για καποιον με μεσο ορο 8 να ανελιχθει παρα για καποιον με 6, ο οποιος θα πρεπει να προσπαθησει μετα πολυ περισσοτερο. Και να διευκρινισω οτι δε μιλαω για σχολες οπου μπαινουν οι βαθμοι με το τσουβαλι, αλλα για σχολη οπως η δικη μου που θεωρω οτι ειναι δικαιη.


να προσληφθεί*

από τη στιγμή που έχεις προσφέρει έργο ο άλλος έχει καλύτερα πράγματα να αξιολογήσει από ένα βαθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top