Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ε να τωρα αυτα κανεις και με στεναχωρεις. Δεν μιλουσαμε για μια τυχαια σχολη που υπακουει τους ορους που αναφερεις παραπανω.
Μιλουσαμε για ιατρικες επαλ, για τα ταβανια του τομεα υγειας οπου 39 παιδια γραψανε 19500-20000 μορια και 165 παιδια γραψανε 19000-19500 μορια. Ολες οι Ιατρικες παιρνουν 40 ατομα επαλ φετος και μετα 7 ατομα με 6% του χρονου και αλλα 7 ατομα με 4% του παραχρονου.
Ε απο αυτα τα νουμερα δεν μπορεις να δεις πια θα ειναι η βαση 6% του χρονου και η 4% του παραχρονου?και βεβαια μπορεις.

Α οκ, τώρα βγάζει νόημα ναι. Δεν πρόσεξα ότι μιλουσατε για τόσο υψηλόβαθμες σχολές, είχα στο νου μου τα δικά μου τερτίπια με τους ητα μου μου υ...
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Α οκ, τώρα βγάζει νόημα ναι. Δεν πρόσεξα ότι μιλουσατε για τόσο υψηλόβαθμες σχολές, είχα στο νου μου τα δικά μου τερτίπια με τους ητα μου μου υ...
Ε εκει που παιζεις εσυ ειναι bakgammon, ποιος θα πιασει την μανα.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Το τι εγινε το 2020 το ξεχναμε γιατι δεν μας ειναι χρησιμο στο να υπερπηδησουμε τον κοφτη 2750.
Εχουμε 12625 μορια και κανουμε 10% το 2021 και μπαινουμε Ιωαννινα.
Βλεπουμε ποια θα ειναι η βαση 10% 2021 της πατρας? αν ειναι μεχρι 12625+2750 = 15375 τοτε κανουμε αιτηση και παμε.

Λύσε μου μια απορία για τα χθεσινά αν μπορείς. Έψαξα λίγο το φεκ των μετεγγραφων και βρήκα ένα πεδίο που λέει ότι όντως οι εισαχθεντες του 10% δικαιούνται μετεγγραφή. Δε βρήκα όμως καμμια αναφορά σχετικά με αυτό που αναφέρεις πιο πάνω, ότι ο κοφτης για τη μετεγγραφή θα υπολογιστεί σύμφωνα με τη βάση που θα έχει η σχολή με το 10% φέτος, σε σύγκριση με τα περσινά μόρια που συγκέντρωσα.

Εχει πάρει το μάτι σου μήπως κάπου κάνα φεκ που να αναφέρει πως υπολογίζεται ο κοφτης στην περίπτωση αυτή, ώστε να επαλυθευσουμε ότι όντως μετράνε την απόσταση των μορίων του 10% και όχι της περσινής βάσης;

Υγ. Το ξέρω ότι η λογική αυτό λέει, αλλά το υπουργείο παιδείας δε φημίζεται για τη λογική του...
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Λύσε μου μια απορία για τα χθεσινά αν μπορείς. Έψαξα λίγο το φεκ των μετεγγραφων και βρήκα ένα πεδίο που λέει ότι όντως οι εισαχθεντες του 10% δικαιούνται μετεγγραφή. Δε βρήκα όμως καμμια αναφορά σχετικά με αυτό που αναφέρεις πιο πάνω, ότι ο κοφτης για τη μετεγγραφή θα υπολογιστεί σύμφωνα με τη βάση που θα έχει η σχολή με το 10% φέτος, σε σύγκριση με τα περσινά μόρια που συγκέντρωσα.

Εχει πάρει το μάτι σου μήπως κάπου κάνα φεκ που να αναφέρει πως υπολογίζεται ο κοφτης στην περίπτωση αυτή, ώστε να επαλυθευσουμε ότι όντως μετράνε την απόσταση των μορίων του 10% και όχι της περσινής βάσης;

Υγ. Το ξέρω ότι η λογική αυτό λέει, αλλά το υπουργείο παιδείας δε φημίζεται για τη λογική του...
χμ.. ναι αυτο που θες ειναι κρυμενο σε μια λεξουλα , θα το βρω να στο βαλω.

Αρθρο 72
ΟΡΙΣΜΟΙ

γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
χμ.. ναι αυτο που θες ειναι κρυμενο σε μια λεξουλα , θα το βρω να στο βαλω.

Αρθρο 72
ΟΡΙΣΜΟΙ

γ) Ως «βάση εισαγωγής» νοείται ο ελάχιστος αριθμός μορίων, ο οποίος απαιτείται για την εισαγωγή ενός υποψηφίου ανά Τμήμα Α.Ε.Ι./Α.Ε.Α. κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση και ανά κατηγορία εισαγωγής του υποψηφίου.
Αρα υποθέτουμε πως με τον όρισμο "κατηγορία εισαγωγής", εννοούν πχ υποψήφιοι με το 10%, υποψήφιοι με το 90% κλπ;
Αυτό που μπερδεύει λίγο, είναι εκεί που λέει κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις.. Το έτος συμμετοχής στις εξετάσεις λογικά δεν είναι η χρονιά που συμμετείχες στις εξετάσεις αυτές γραπτώς;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Αρα υποθέτουμε πως με τον όρισμο "κατηγορία εισαγωγής", εννοούν πχ υποψήφιοι με το 10%, υποψήφιοι με το 90% κλπ;
Αυτό που μπερδεύει λίγο, είναι εκεί που λέει κατά το έτος συμμετοχής του στις εισαγωγικές εξετάσεις.. Το έτος συμμετοχής στις εξετάσεις λογικά δεν είναι η χρονιά που συμμετείχες στις εξετάσεις αυτές γραπτώς;
οχι... τα ετη συμμετοχης στις εισαγωγικες εξετασεις ειναι 3.
το 1ο ετος ( οπου μαζευεις τα μορια και τα χρησιμοποιεις ή οχι) διεκδικεις το 90% των θεσεων( ψεμα ειναι 82% διεκδικεις)
το 2ο ετος ( οπου ξανα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 6% των θεσεων.
το 3ο ετος ( οπου ματα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 4% των θεσεων
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
οχι... τα ετη συμμετοχης στις εισαγωγικες εξετασεις ειναι 3.
το 1ο ετος ( οπου μαζευεις τα μορια και τα χρησιμοποιεις ) διεκδικεις το 90% των θεσεων( ψεμα ειναι 82% διεκδικεις)
το 2ο ετος ( οπου ξανα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 6% των θεσεων.
το 3ο ετος ( οπου ματα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 4% των θεσεων

Τώρα αρχίζει να βγάζει νόημα..
Παιζει απόσπασμα φεκ που να διευκρινίζει πως ως έτος συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις, θεωρείται ένα απ' τα παραπανω, ή υποτίθεται πως αυτό είναι αυτονόητο και δεν το διευκρινιζουν αναλυτικοτερα;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Τώρα αρχίζει να βγάζει νόημα..
Παιζει απόσπασμα φεκ που να διευκρινίζει πως ως έτος συμμετοχής στις εισαγωγικές εξετάσεις, θεωρείται ένα απ' τα παραπανω, ή υποτίθεται πως αυτό είναι αυτονόητο και δεν το διευκρινιζουν αναλυτικοτερα;
αν οι νομοι ηταν τοσο σαφεις οι δικηγοροι θα γινοταν ντελιβεραδες.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Σωστό κ αυτό!

Αρα επαφίεται στη φαντασία του αναγνώστη το τελικό συμπέρασμα.
Κατάλαβα... :beer:
Τον αναγνωστη το εχουν γραμμενο, επαφιεται σε αυτον που θα παραμετροποιησει την ηλεκτρονικη πλατφορμα να εφαρμοσει αυτο που τον βολευει ή θα του πουν, εχει συμβει και αυτο.
Τον αναγνωστη του λενε πηγαινε στο ΣτΕ και αμα σε δικαωσει ελα να μου τρυπησεις την μυτη.
 

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Τον αναγνωστη το εχουν γραμμενο, επαφιεται σε αυτον που θα παραμετροποιησει την ηλεκτρονικη πλατφορμα να εφαρμοσει αυτο που τον βολευει ή θα του πουν, εχει συμβει και αυτο.
Τον αναγνωστη του λενε πηγαινε στο ΣτΕ και αμα σε δικαωσει ελα να μου τρυπησεις την μυτη.

"Πιασ' τ' αυγό και κουρευτο" , λένε στο χωριό μου!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.

H|M

Διάσημο μέλος

Ο H|M αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,465 μηνύματα.
οχι... τα ετη συμμετοχης στις εισαγωγικες εξετασεις ειναι 3.
το 1ο ετος ( οπου μαζευεις τα μορια και τα χρησιμοποιεις ή οχι) διεκδικεις το 90% των θεσεων( ψεμα ειναι 82% διεκδικεις)
το 2ο ετος ( οπου ξανα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 6% των θεσεων.
το 3ο ετος ( οπου ματα χρησιμοποιεις τα μορια) διεκδικεις το 4% των θεσεων
Στην περίπτωση που κάποιος εισαχθεί σε πανεπιστήμιο το έτος που εξετάστηκε, δικαιούται να εφαρμόσει 10% το επόμενο έτος;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Τελευταία επεξεργασία:

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Λέτε να ισχύει ή ΕΒΕ για τίς μεταγραφές φέτος;;;;;;;;
Δηλαδή τή σχολή που ζητάς μεταγραφή πρέπει να έχεις πιάσει την εβε της;;;;;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,499 μηνύματα.
Λέτε να ισχύει ή ΕΒΕ για τίς μεταγραφές φέτος;;;;;;;;
Δηλαδή τή σχολή που ζητάς μεταγραφή πρέπει να έχεις πιάσει την εβε της;;;;;
πολυ πιθανον , αν και τιμιως θα επρεπε να το ειχε ανακοινωσει προ μηχανογραφικου.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.

Συνημμένα

  • Screenshot_20210721_161747_org.mozilla.firefox.jpg
    Screenshot_20210721_161747_org.mozilla.firefox.jpg
    621.1 KB · Εμφανίσεις: 89

Arvacon

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Arvacon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Πληροφοριακών & Επικοινωνιακών Συστημάτων Αιγαίου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 835 μηνύματα.
Ασχετο, Γιαννη μιας και ανεφερες προχθες περι ΣΔΙΤ, εχεις δει το λογοτυπο στο site τους?
Παω στοιχημα, θα κοστισε κανα εκατομμυριο ευρω να το φτιαξουν κ αυτο...

1626876289320.png


 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top