Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

Κλημεντίνη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Κλημεντίνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,656 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Γνωριζετε αν καποιος που έχει ήδη ενα πτυχιο και δωσει πανελλήνιες για δευτερο δικαιουται αναγνωριση μαθηματων?
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Είμαι στην Κοζάνη, στην ίδια σχολή (μετονομάστηκε σε Μηχανικών Σχεδίασης το 2019). Είχα δηλώσει εννοείται πρώτα την Σύρο αλλά δεν μπήκα για 900 μόρια.
Υποθετω οτι την προσεγγιζεις απο το 4ο πεδιο. Κατσε πρωτα να δουμε τις φετινες αντιστοιχιες , ειναι πιθανο να εχουμε αντιστοιχία κοζανης- σαμου οποτε πας αβλεπει με μετεγγραφη. Περισυ η σαμος ανεβηκε παραδοξως ασυνήθιστα κατα 1200 μορια . Δεν ξερω αν υπαρχουν λογοι για να επαναληφθει το ιδιο σεναριο ( μαλλον οχι) αλλα το συνηθες ειναι μειον 50-600 μορια. παλι δεν μας κανει φιτ. Εμεις κανουμε το μηχανογραφικο και ελπιζουμε ,ειναι σχολη των εκπληξεων . Η μηχανικων οικονομιας χιου δεν σου αρεσει ? ειναι η πιο βαρια σχολη του 4ου.
 

Petran001

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Nαι, από το 4ο πεδίο είμαι. Από όσο ξέρω μέχρι στιγμής, δεν έχει αντιστοιχία η σχολή της Κοζάνης με της Σύρου (πολλοί την μπερδεύουν με την Σάμο :P). Μια συμφοιτήτριά μου πήρε βέβαια μεταγραφή αλλά κατ' εξαίρεση. Συν ότι δεν έχω (νομίζω) κανένα κριτήριο. Σκέφτομαι πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο του Μηχανικού Οικονομίας, αλλά τι εννοείς ότι είναι η πιο βαριά σχολή του πεδίου;
Υποθετω οτι την προσεγγιζεις απο το 4ο πεδιο. Κατσε πρωτα να δουμε τις φετινες αντιστοιχιες , ειναι πιθανο να εχουμε αντιστοιχία κοζανης- σαμου οποτε πας αβλεπει με μετεγγραφη. Περισυ η σαμος ανεβηκε παραδοξως ασυνήθιστα κατα 1200 μορια . Δεν ξερω αν υπαρχουν λογοι για να επαναληφθει το ιδιο σεναριο ( μαλλον οχι) αλλα το συνηθες ειναι μειον 50-600 μορια. παλι δεν μας κανει φιτ. Εμεις κανουμε το μηχανογραφικο και ελπιζουμε ,ειναι σχολη των εκπληξεων . Η μηχανικων οικονομιας χιου δεν σου αρεσει ? ειναι η πιο βαρια σχολη του 4ου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Ναι μπερδεψα την πανεμορφη συρο με την σαμο. Η μετεγγραφη στην συρο δεν χρειαζεται μορια.
Οταν λεμε βαρια σχολη σημαινει οτι σε οποια μεγαλη εταιρια προιοντων ή υπηρεσιων πας που θελουν διοικητικους σου λενε περνα. Βεβαια θα πηξεις στα μαθηματικα και κυριως την φυσικη δεν ειναι καλλιτεχνικη οπως της συρου.

Γνωριζετε αν καποιος που έχει ήδη ενα πτυχιο και δωσει πανελλήνιες για δευτερο δικαιουται αναγνωριση μαθηματων?
Μαρια εννοεις αν δικαιουτε αναγνωριση μαθηματων που ειχε διδαχθει απο το πρωτο πτυχιο? Ναι βεβαια και αυτο ειναι που συντομευει το δευτερο πτυχιο αν ειναι και σχετικο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maria20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maria20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 183 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρηση!!Ακριβώς,εννοώ ότι αν στο πρόγραμμα σπουδών του δεύτερου πτυχίου υπάρχουν συναφή μαθήματα με αυτά που έχω διδαχθεί στο πρώτο αν υπάρχει δυνατότητα να κάνω αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων υποβάλλοντας το πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας .Άρα η δυνατότητα αυτή υπάρχει και όταν εισάγεται κάποιος με πανελλήνιες και όχι μόνο με κατατακτήριες;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη πληροφόρηση!!Ακριβώς,εννοώ ότι αν στο πρόγραμμα σπουδών του δεύτερου πτυχίου υπάρχουν συναφή μαθήματα με αυτά που έχω διδαχθεί στο πρώτο αν υπάρχει δυνατότητα να κάνω αίτηση αναγνώρισης μαθημάτων υποβάλλοντας το πιστοποιητικό αναλυτικής βαθμολογίας .Άρα η δυνατότητα αυτή υπάρχει και όταν εισάγεται κάποιος με πανελλήνιες και όχι μόνο με κατατακτήριες;
Ναι βεβαια η αναγνωριση μαθηματων δεν εχει να κανει με την εκαστοτε περιπτωση εισαγωγης , ( πανελληνιες, μετεγγραφη, κατατακτηριες , 10% κλπ) Ισχυει παντα ως δικαιωμα του φοιτητη και φυσικα τελει υπο την ευαρέσκεια των καθηγητων.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Petran001

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι μπερδεψα την πανεμορφη συρο με την σαμο. Η μετεγγραφη στην συρο δεν χρειαζεται μορια.
Οταν λεμε βαρια σχολη σημαινει οτι σε οποια μεγαλη εταιρια προιοντων ή υπηρεσιων πας που θελουν διοικητικους σου λενε περνα. Βεβαια θα πηξεις στα μαθηματικα και κυριως την φυσικη δεν ειναι καλλιτεχνικη οπως της συρου.

Καλά ναι, δεν μιλάμε και για το ίδιο αντικείμενο. Θα δηλώσω και τις δύο και βλέπουμε. Σ' ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Καλά ναι, δεν μιλάμε και για το ίδιο αντικείμενο. Θα δηλώσω και τις δύο και βλέπουμε. Σ' ευχαριστώ πολύ Γιάννη!
Οκ κανε το μηχανογραφικο σου αλλα δες και τις αντιστοιχιες , αν η κοζανη ειναι αντιστοιχη φετος πας 100% συρο με μετεγγραφη. Η συρος 20 ζηταει ενας παει.
Αν επιτρεπεται γιατι θες να φυγεις απο κοζανη, Νεα σχολη, λιγοι καθηγητες, κρυο, καλες εγκαταστασεις θα εχουν απο το 2022-23
 

Petran001

Νεοφερμένος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τις αντιστοιχίες, εν τω μεταξύ, πότε τις μαθαίνουμε; Κοίταξε, από την αρχή ήθελα Σύρο, όπως προ είπα, λόγω της εμπειρίας που έχει το τμήμα (ακαδημαϊκή λειτουργία από το 2000) αλλά και επειδή έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από ανθρώπους που βρίσκονται μέσα στη σχολή. Από πάντα ασχολιόμουν με το σχέδιο και με την ζωγραφική (ερασιτεχνικά) και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες μόνος στα μέσα της χρονιάς, γιατί μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα-καλλιτεχνική επιλογή που ταίριαζε σε εμένα, σε σχέση με το πεδίο που είχα επιλέξει. Την Κοζάνη, την ανακάλυψα, αφότου έκανα το μηχανογραφικό. Και απλά είπα "γούαι νοτ, ίδιο αντικείμενο είναι", αν και σκεφτόμουν από την στιγμή που πέρασα, να ξανά "προσπαθήσω" για Σύρο. Όπως είπες, νέα σχολή, λίγοι καθηγητές, την ψιλοπαράτησα και στο 2ο εξάμηνο (ντροπή μου). Πιστεύω ότι έχει να μου δώσει περισσότερα πράγματα η Σύρος από την Κοζάνη. Δεν την υποτιμώ σε καμία περίπτωση, απλά ξέρω πως αν μείνω, θα μου μείνει έτσι, ένα μικρό απωθημένο. Από εκεί και πέρα, όλα είναι πιθανά και μακάρι, αν υπάρξει αντιστοιχία, να μου δοθεί 2η ευκαιρία.

Υπερανάλυση, προκαταβολικά συγνώμη!
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,385 μηνύματα.
Τις αντιστοιχίες, εν τω μεταξύ, πότε τις μαθαίνουμε; Κοίταξε, από την αρχή ήθελα Σύρο, όπως προ είπα, λόγω της εμπειρίας που έχει το τμήμα (ακαδημαϊκή λειτουργία από το 2000) αλλά και επειδή έχω ακούσει αρκετά καλά λόγια από ανθρώπους που βρίσκονται μέσα στη σχολή. Από πάντα ασχολιόμουν με το σχέδιο και με την ζωγραφική (ερασιτεχνικά) και αποφάσισα να δώσω πανελλήνιες μόνος στα μέσα της χρονιάς, γιατί μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρουσα-καλλιτεχνική επιλογή που ταίριαζε σε εμένα, σε σχέση με το πεδίο που είχα επιλέξει. Την Κοζάνη, την ανακάλυψα, αφότου έκανα το μηχανογραφικό. Και απλά είπα "γούαι νοτ, ίδιο αντικείμενο είναι", αν και σκεφτόμουν από την στιγμή που πέρασα, να ξανά "προσπαθήσω" για Σύρο. Όπως είπες, νέα σχολή, λίγοι καθηγητές, την ψιλοπαράτησα και στο 2ο εξάμηνο (ντροπή μου). Πιστεύω ότι έχει να μου δώσει περισσότερα πράγματα η Σύρος από την Κοζάνη. Δεν την υποτιμώ σε καμία περίπτωση, απλά ξέρω πως αν μείνω, θα μου μείνει έτσι, ένα μικρό απωθημένο. Από εκεί και πέρα, όλα είναι πιθανά και μακάρι, αν υπάρξει αντιστοιχία, να μου δοθεί 2η ευκαιρία.

Υπερανάλυση, προκαταβολικά συγνώμη!
Οι αντιστοιχιες τιμιως επρεπε να ειχαν ανακοινωθει πριν τις εξετασεις αλλα που? Πρεπει να βγουν μεχρι τελους του μηνα.
Οι κοζανη θα αργησει να βρει το δρομο της παρολου που δεν ειναι νεα σχολη διοτι εχει να τρεξει παραλληλα και προγραμματα ΤΕΙ και η κεραμεως δεν εδωσε καθηγητες . Εν αναμονμη λοιπον των αντιστοιχιων.
Γενικα υπαρχουν αρκετα παιδια που τα ψιλοπαρατησαν σε αυτο το εξαμηνο, η τηλεκπαιδευση εκανε ζημια εκει που μπορουσε.
 

Mar14

Νεοφερμένος

Η Mar14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας, μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει,εάν για το 10% φέτος χρειαζόταν να κάνουμε κάποια δήλωση νωρίτερα η όχι ; Εγώ από ότι διάβασα δεν χρειάζεται να κάνω κάποια δήλωση αλλά θα συμπληρώσω απευθείας το μηχανογραφικό μου όταν θα είναι διαθέσιμη η πλατφόρμα. Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν όντως ισχύει ;
Ευχαριστώ.
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
Γεια σας, μπορεί να μου πει κάποιος που γνωρίζει,εάν για το 10% φέτος χρειαζόταν να κάνουμε κάποια δήλωση νωρίτερα η όχι ; Εγώ από ότι διάβασα δεν χρειάζεται να κάνω κάποια δήλωση αλλά θα συμπληρώσω απευθείας το μηχανογραφικό μου όταν θα είναι διαθέσιμη η πλατφόρμα. Θα μπορούσατε να μου πείτε εάν όντως ισχύει ;
Ευχαριστώ.
Απλά παίρνεις τους νέους κωδικούς από υο σχολείο και συμπληρώνεις το μηχανογραφικό όταν θα ανοίξει η πλατφόρμα,δηλαδη μετά το τέλος των πανελληνίων!
 

Hetlag

Νεοφερμένος

Ο Hetlag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν εν τέλει δεν θελήσω να περάσω σε καμία σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό του 10%, μπορώ να μείνω στην σχολή που είμαι ήδη εγγεγραμμένος;
 

Anna 16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Anna 16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να ρωτήσω αν εν τέλει δεν θελήσω να περάσω σε καμία σχολή που δήλωσα στο μηχανογραφικό του 10%, μπορώ να μείνω στην σχολή που είμαι ήδη εγγεγραμμένος;
Ναι φυσικά εφόσον δεν εγγραφείς στη νέα σχολη
 

Φραπεδοφιλόσοφος

Νεοφερμένος

Ο Φραπεδοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Κρήτης. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Καλημέρα, έχω μια ερώτηση σχετικα με την διαδικασια.
1. Ποτε ανοιγει η πλατφορμα για 10%?
2. Αν δηλωσεις για μια αλλη πολη και την πιασεις, τοτε αυτοματα γινεται μεταγγραφη η εχεις επιλογη?
3. Αν περασεις στην αντιστοιχη σχολη σου σε αλλη πολη, θεωρεισαι παλι πρωτοετεις, η δευτεροετεις με ορισμενα χρωστουμενα?
4. Εγω ειμαι Ιατρικη Ηρακλειου, ειχα μπει με 17600, και θελω να παω Θεσσαλονικη, που ειχε βασει 18050. Εχω πιθανοτητες?
 

pkaloudis

Νεοφερμένος

Ο pkaloudis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση: Προχτές πήγα στο σχολέιο μου να φτιάξω κωδικό για 10%..όμως σήμερα που πάω να συνδεθώ στη σελίδα για το μηχανογραφικό μου έχει μόνο 5 ψηφία στον πρώτο κωδικό που κανονικά σε μένα (στο καρτελάκι των πανελλαδικών) μου έχει 6 ψηφία.. τι κάνω?
 

marakiloveee

Δραστήριο μέλος

Η marakiloveee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 533 μηνύματα.
καλησπέρα θέλω να κάνω μια ερώτηση: Προχτές πήγα στο σχολέιο μου να φτιάξω κωδικό για 10%..όμως σήμερα που πάω να συνδεθώ στη σελίδα για το μηχανογραφικό μου έχει μόνο 5 ψηφία στον πρώτο κωδικό που κανονικά σε μένα (στο καρτελάκι των πανελλαδικών) μου έχει 6 ψηφία.. τι κάνω?
Που πας να συνδεθείς;άνοιξε η πλατφόρμα για την υποβολή μηχανογραφικών;
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top