Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Υποθετικά πάντα, αν ας πουμε δεν κάνει κανείς στην Ελλάδα με το 10% για μια συγκεκριμένη Ιατρική σχολή (λέμε τώρα), και τυχαίνει να έχω κάνει μόνο εγώ με βαθμό 0, τότε μπαίνω Ιατρική με βαθμό 0; :)
ή μήπως υπάρχει περιορισμός, όσοι έκαναν με το 10% να έχουν βαθμολογία ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ίση ή μεγαλύτερη από τον τελευταίο εισακτέο από αυτούς που έδωσαν Πανελλήνιες, προκειμένου να διεκδικήσουν μια θέση;
Πως λειτουργεί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Καλημέρα...
Μια ερώτηση.
Έχει σχέση για το 10% ποιά σχολή βάζεις πρώτη και γενικά με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές? Ή απλά έχει σχέση με τα μόρια και την ζήτηση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Καλημέρα...
Μια ερώτηση.
Έχει σχέση για το 10% ποιά σχολή βάζεις πρώτη και γενικά με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές? Ή απλά έχει σχέση με τα μόρια και την ζήτηση?

Τα μορια-επομενως οι βασεις- προκαθοριζονται απο τη ζητηση εαν εσυ πιανεις τις βασεις απο ολες τις σχολες που εχεις δηλωσει πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να ξερουν που τελικα θες να πας.Οποτε γι'αυτο δηλωνεις με σειρα προτιμησης τις σχολες,απο την πρωτη ως τη τελευταια λιγοτερο ελκυστικη σχολη για εσενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Τα μορια-επομενως οι βασεις- προκαθοριζονται απο τη ζητηση εαν εσυ πιανεις τις βασεις απο ολες τις σχολες που εχεις δηλωσει πρεπει να υπαρχει ενας τροπος να ξερουν που τελικα θες να πας.Οποτε γι'αυτο δηλωνεις με σειρα προτιμησης τις σχολες,απο την πρωτη ως τη τελευταια λιγοτερο ελκυστικη σχολη για εσενα.


απλά ένας φίλος μου, μού είπε, ότι αν πχ εγώ έχω περισσότερα μόρια απο αυτόν αλλά μια σχολή που αυτός την έβαλε πρώτη εγώ την έχω βάλει τρίτη, θα περάσει αυτός στο 10% γιατί μετράει και ποιά σχολή βάζεις πρώτη.
λογικά δεν ισχύει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
απλά ένας φίλος μου, μού είπε, ότι αν πχ εγώ έχω περισσότερα μόρια απο αυτόν αλλά μια σχολή που αυτός την έβαλε πρώτη εγώ την έχω βάλει τρίτη, θα περάσει αυτός στο 10% γιατί μετράει και ποιά σχολή βάζεις πρώτη.
λογικά δεν ισχύει?

Ναι οκ,αυτο ειναι μια πολυ αφηρημενη περιγραφη του πως λειτουργει το συστημα.
Στην πραξη τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα.Ολοι οι υποψηφιοι μπαινουν σε λιστα,που στην κορυφη ειναι αυτοι που εγραψαν τα περισσοτερα μορια.Απο πανως προς τα κατω πεφτουν τα μορια δηλαδη.
Το συστημα προσπαθει να τοποθετησει τους υποψηφιους με τα περισσοτερα μορια στη σχολη που θελουν.Οταν μια σχολη γεμισει αυτη "κλεινει" αφου δεν εχει αλλες θεσεις και τα μορια του τελευταιου γινονται η βαση της σχολης για εκεινη την χρονια.

Οταν το συστημα πεσει σε καποιον που ειχε λιγοτερα μορια απο την βαση της γεμισμενης σχολης,τοτε προσπαθει να τον βαλει στην αμεσως επομενη σχολη προτιμησης του.Ακολουθειται το ιδιο μοτιβο για ολους τους υποψηφιους.

Τωρα...εαν εσυ βγαλεις παραπανω μορια απο τον φιλο σου και θελετε την ιδια σχολη,αλλα εσυ την δηλωσες 3η,ομως δεν περασες ουτε στην 1η,ουτε στη 2η σχολη προτιμησης καθως σου φαγανε την θεση αλλοι με περισσοτερα μορια.Τοτε θα ενταχθεις στην 3η σχολη που προτιμησες(Δεδομενου οτι δεν ειναι γεμισμενη απο αλλους που εγραψαν περισσοτερα μορια).
Εαν ομως περασες στην 1η η δευτερη επιλογη σου,τοτε καποιος με λιγοτερα μορια απο εσενα μπορει να διεκδικησει την θεση ,που θα επαιρνες στο αλλο σεναριο που δεν ειχες περασει στις απο πανω επιλογες σου(1η και 2η προτιμηση),για την 3η σχολη.

Οποτε οχι,αυτο που σου ειπε ο φιλος σου δεν ισχυει.Πρεπει να εχεις γραψει λιγοτερα μορια απο εκεινον για να γινει κατι τετοιο.Διαφορετικα ειτε εχεις περασει στην 1η η 2η επιλογη σου,αρα κερδιζεις η συμπληρωνεσαι αυτοματα στην 3η επιλογη σου οταν η 1η και 2η επιλογη σχολης σου εχουν γεμισει τις θεσεις τους με αλλους υποψηφιους που εγραψαν υψηλοτερα απο εσενα και φυσικα δεν εχει γεμισει και η 3η επιλογη σου.

ΥΓ. Για αυτο ειναι καταχρηστικη εννοια να λεμε οτι μια σχολη εχει ζητηση και υψηλη βαση.Η υψηλη βαση ειναι το αποτελεσμα των υψηλων βαθμολογιων που προκυπτουν απο την προσελκυση πολλων υποψηφιων.Οχι απαραιτητα το πληθος των υποψηφιων,αλλα η πιθανολογικα μεγαλη βαθμολογια που θα βρεθει στατιστικα σε αυτο το πληθος.Η σχεση ειναι εμμεση εαν και σε καποιους μπορει να φανει αμεση.Λεπτη διαφορα οπως και να εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ναι οκ,αυτο ειναι μια πολυ αφηρημενη περιγραφη του πως λειτουργει το συστημα.
Στην πραξη τα πραγματα ειναι λιγο πιο περιπλοκα.Ολοι οι υποψηφιοι μπαινουν σε λιστα,που στην κορυφη ειναι αυτοι που εγραψαν τα περισσοτερα μορια.Απο πανως προς τα κατω πεφτουν τα μορια δηλαδη.
Το συστημα προσπαθει να τοποθετησει τους υποψηφιους με τα περισσοτερα μορια στη σχολη που θελουν.Οταν μια σχολη γεμισει αυτη "κλεινει" αφου δεν εχει αλλες θεσεις και τα μορια του τελευταιου γινονται η βαση της σχολης για εκεινη την χρονια.

Οταν το συστημα πεσει σε καποιον που ειχε λιγοτερα μορια απο την βαση της γεμισμενης σχολης,τοτε προσπαθει να τον βαλει στην αμεσως επομενη σχολη προτιμησης του.Ακολουθειται το ιδιο μοτιβο για ολους τους υποψηφιους.

Τωρα...εαν εσυ βγαλεις παραπανω μορια απο τον φιλο σου και θελετε την ιδια σχολη,αλλα εσυ την δηλωσες 3η,ομως δεν περασες ουτε στην 1η,ουτε στη 2η σχολη προτιμησης καθως σου φαγανε την θεση αλλοι με περισσοτερα μορια.Τοτε θα ενταχθεις στην 3η σχολη που προτιμησες(Δεδομενου οτι δεν ειναι γεμισμενη απο αλλους που εγραψαν περισσοτερα μορια).
Εαν ομως περασες στην 1η η δευτερη επιλογη σου,τοτε καποιος με λιγοτερα μορια απο εσενα μπορει να διεκδικησει την θεση ,που θα επαιρνες στο αλλο σεναριο που δεν ειχες περασει στις απο πανω επιλογες σου(1η και 2η προτιμηση),για την 3η σχολη.

Οποτε οχι,αυτο που σου ειπε ο φιλος σου δεν ισχυει.Πρεπει να εχεις γραψει λιγοτερα μορια απο εκεινον για να γινει κατι τετοιο.Διαφορετικα ειτε εχεις περασει στην 1η η 2η επιλογη σου,αρα κερδιζεις η συμπληρωνεσαι αυτοματα στην 3η επιλογη σου οταν η 1η και 2η επιλογη σχολης σου εχουν γεμισει τις θεσεις τους με αλλους υποψηφιους που εγραψαν υψηλοτερα απο εσενα και φυσικα δεν εχει γεμισει και η 3η επιλογη σου.

ΥΓ. Για αυτο ειναι καταχρηστικη εννοια να λεμε οτι μια σχολη εχει ζητηση και υψηλη βαση.Η υψηλη βαση ειναι το αποτελεσμα των υψηλων βαθμολογιων που προκυπτουν απο την προσελκυση πολλων υποψηφιων.Οχι απαραιτητα το πληθος των υποψηφιων,αλλα η πιθανολογικα μεγαλη βαθμολογια που θα βρεθει στατιστικα σε αυτο το πληθος.Η σχεση ειναι εμμεση εαν και σε καποιους μπορει να φανει αμεση.Λεπτη διαφορα οπως και να εχει.

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή την ανάλυση!
Κατάλαβα, επομένως δεν έχει να κάνει με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές παρα μόνο τα μόρια!
Ελπίζω να μην ανέβουν πολύ οι βάσεις με 10% τώρα. χεχε :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλη αυτή την ανάλυση!
Κατάλαβα, επομένως δεν έχει να κάνει με ποιά σειρά βάζεις τις σχολές παρα μόνο τα μόρια!
Ελπίζω να μην ανέβουν πολύ οι βάσεις με 10% τώρα. χεχε :whistle:

Ναι ακριβως,γι'αυτο ουτος η αλλος λεμε συνηθως διαβαζε να βγαλεις οσα περισσοτερα μορια μπορεις,ωστε να σκαρφαλωσεις στην λιστα.Φαντασου οτι τα μορια εξαργυρωνονται σαν ποντοι "εξουσιας".Οι επιλογες των πρωτων στην κλιμακα εχουν περισσοτερη ισχυ απο αυτων με λιγοτερα μορια οποτε,οι μεν αποφασιζουν εμμεσα που θα πανε οι δε.

Μην σε απασχολουν οι βασεις,κανε οτι ειναι να κανεις και πανηγυρισε μετα απο τα αποτελεσματα.Ως τοτε μην το σκεφτεσαι,ειναι χασιμο χρονου και ενεργειας.Ασχολησου με κατι αλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
απλά ένας φίλος μου, μού είπε, ότι αν πχ εγώ έχω περισσότερα μόρια απο αυτόν αλλά μια σχολή που αυτός την έβαλε πρώτη εγώ την έχω βάλει τρίτη, θα περάσει αυτός στο 10% γιατί μετράει και ποιά σχολή βάζεις πρώτη.
λογικά δεν ισχύει?

Η σειρά των προτιμήσεών σου πρέπει να εκφράζει την πραγματική σου επιθυμία δηλ. πρώτα δηλώνεις το τμήμα που πραγματικά επιθυμείς και μετά αυτά που σ΄ενδιαφέρουν λιγότερο. Αν με το σύνολο των μορίων σου, εισάγεσαι σε περισσότερα από ένα τμήματα από αυτά που έχεις δηλώσει προτίμηση, τότε θα εισαχθείς σ΄αυτό που έχεις δηλώσει με προγενέστερη προτίμηση. Για την περίπτωση που αναφέρεις, αν εσύ έχεις δηλώσει π.χ. πρώτη την Κοινωνιολογία και δεύτερη τη Νομική, θα εισαχθείς στην Κοινωνιολογία παρόλο που μπορεί να είχες συγκεντρώσει τα μόρια που θα σου επέτρεπαν να εισαχθείς στη Νομική. Αντιθέτως αν ο φίλος σου έχει δηλώσει πρώτη τη Νομική με λιγότερα μόρια από σένα αλλά είναι τόσα όσα του επιτρέπουν να βρίσκεται μέσα στον αριθμό των θέσεων του 10% (ανάλογα με το πώς θα διαμορφωθούν οι βάσεις) τότε θα εισαχθεί στη Νομική. Οπότε ναι, ισχύει ότι μπορεί να έχεις περισσότερα μόρια από τον φίλο σου αλλά αν αυτός έχει δηλώσει πρώτη μια σχολή που εσύ την έχεις δηλώσει τρίτη, θα εισαχθεί αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Η σειρά των προτιμήσεών σου πρέπει να εκφράζει την πραγματική σου επιθυμία δηλ. πρώτα δηλώνεις το τμήμα που πραγματικά επιθυμείς και μετά αυτά που σ΄ενδιαφέρουν λιγότερο. Αν με το σύνολο των μορίων σου, εισάγεσαι σε περισσότερα από ένα τμήματα από αυτά που έχεις δηλώσει προτίμηση, τότε θα εισαχθείς σ΄αυτό που έχεις δηλώσει με προγενέστερη προτίμηση. Για την περίπτωση που αναφέρεις, αν εσύ έχεις δηλώσει π.χ. πρώτη την Κοινωνιολογία και δεύτερη τη Νομική, θα εισαχθείς στην Κοινωνιολογία παρόλο που μπορεί να είχες συγκεντρώσει τα μόρια που θα σου επέτρεπαν να εισαχθείς στη Νομική. Αντιθέτως αν ο φίλος σου έχει δηλώσει πρώτη τη Νομική με λιγότερα μόρια από σένα αλλά είναι τόσα όσα του επιτρέπουν να βρίσκεται μέσα στον αριθμό των θέσεων του 10% (ανάλογα με το πώς θα διαμορφωθούν οι βάσεις) τότε θα εισαχθεί στη Νομική. Οπότε ναι, ισχύει ότι μπορεί να έχεις περισσότερα μόρια από τον φίλο σου αλλά αν αυτός έχει δηλώσει πρώτη μια σχολή που εσύ την έχεις δηλώσει τρίτη, θα εισαχθεί αυτός.

σωστό και αυτό.
Εμένα μου είπε οτι πεσ οτι εγώ έχω δηλώσει δεύτερη την νομική και αυτός την έχει δηλώσει πρώτη. Εγώ έχω παραπάνω μόρια απο αυτόν. Δεν περνάω στην πρώτη μου επιλογή, αλλά δεν θα περάσω ούτε στην Νομική επειδή θα περάσει αυτός γιατί απλά την δήλωσε Πρώτη.
Όπως μου εξήγησε ο Νίκος απο πάνω, αυτό δεν ισχύει.

Το πρόβλημα μου είναι οτι μου αρέσουν και οι 4 σχολές εξίσου και δν ξέρω ποιά να διαλέξω :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
σωστό και αυτό.
Εμένα μου είπε οτι πεσ οτι εγώ έχω δηλώσει δεύτερη την νομική και αυτός την έχει δηλώσει πρώτη. Εγώ έχω παραπάνω μόρια απο αυτόν. Δεν περνάω στην πρώτη μου επιλογή, αλλά δεν θα περάσω ούτε στην Νομική επειδή θα περάσει αυτός γιατί απλά την δήλωσε Πρώτη.
Όπως μου εξήγησε ο Νίκος απο πάνω, αυτό δεν ισχύει.

Το πρόβλημα μου είναι οτι μου αρέσουν και οι 4 σχολές εξίσου και δν ξέρω ποιά να διαλέξω :happy:

Ιδιο πραγμα ειπαμε με την Λενω.Το ξερω οτι το συστημα μπορει να ειναι λιγο περιπλοκο,ζαλιζει :/:,ωστοσο ειναι δικαιο και λογικο.
Οπως διατυπωνεις τωρα την προταση αυτη,αυτο που σου ειπε δεν ισχυει.Μολις κλεισουν οι θεσεις της 1ης επιλογης σου,επειδη θα εχεις περισσοτερα μορια απο τον φιλο σου το συστημα θα κοιταξει εσενα πρωτη,παρολλο που την εχεις 3η επιλογη ενω εκεινος 2η. Εαν περνουσαμε σε σχολες με βασει την σειρα προτιμησης μονο...αστα να πανε :russian_roulette:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 929391

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση: Φίλος δήλωσε να εξετασθεί πανελλαδικώς αλλά εν τέλει μετάνιωσε και θέλει να δώσει με 10%. Μπορεί να το κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xristosss

Νεοφερμένος

Ο Xristosss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ερώτηση: Φίλος δήλωσε να εξετασθεί πανελλαδικώς αλλά εν τέλει μετάνιωσε και θέλει να δώσει με 10%. Μπορεί να το κάνει;

Η αλήθεια ειναι με μια πρώτη ματια θα σου έλεγα οχι . Αλλά εκάτσα και το εψάξα λίγο και βρήκα αυτο ( το οποίο αναφέρεαι στο 2017 προφάνως αλλα το ιδιο θα ειναι ) :


Β) Υποψήφιοι για το 10% των θέσεων χωρίς νέα εξέταση.
-
Οι υποψήφιοι για το 10% των θέσεων εισακτέων, χωρίς νέα εξέταση, είναι ευνόητο ότι δεν θα
παραλάβουν δελτίο εξεταζομένου
, αφού δεν συμμετέχουν στις εξετάσεις
.
-
Όσοι από τους αποφοίτους
υπέβαλαν
αίτηση
-
δήλωση συμμετοχής στις Πανελλαδικές Εξετάσεις
2017, έχ
ουν συμμετάσχει
στις Πανελλαδικές Εξετάσεις των δύο τελευταίων ετών
και τελικά δεν
θα
προσέλθουν σε κανένα εξεταζόμενο μάθημα:
α) δεν χρειάζεται να κάνουν
καμία ενέργεια για ανάκληση της αίτησης
-
δήλωσης
και
β)μετά την ανακοίνωση των γραπτών βαθμολογ
ίων των πανελλαδικώς εξεταζόμενων μαθημάτων,
θα έχουν δυνατότητα να υποβάλλουν Μηχανογραφικό Δελτίο διεκδικώντας το 10% των θέσεων
χωρίς νέα εξέταση.
-
Με την ευκαιρία υπενθυμίζουμε την πρόσφατα ψηφισθείσα διάταξη για το 10 %, όπως αυτή
ορίζεται στο άρθρο
13 του Νόμου 4452/2017 (ΦΕΚ 17 Α ́), σύμφωνα με την οποία
το δικαίωμα του
10%
:

ισχύει για 2 έτη
μετά την τελευταία εξέταση
με ποσοστά 60%
-
40% (για το 1
ο
έτος και το 2
ο
έτος αντίστοιχα),

ασκείται μόνο από όσους έχουν συμμετάσχει στις πανελλαδικές εξετάσεις
των Ημερήσιων
ΓΕΛ ή των Ημερήσιων ΕΠΑΛ

και δεν
αφορά τους υποψηφίους που με τις εξετάσεις τους διεκδίκησαν θέσεις επιπλέον
του αριθμού εισακτέων (πχ. δεν δίνεται 10% για τις θέσεις των Πανεπιστημίων που
διεκδικούν οι υποψήφιοι με τα Ημερήσια ΕΠΑΛ).

https://www.neolaia.gr/wp-content/uploads/2017/05/deltio_exetazomenoy_2017.pdf


Αρα με βάση τα παραπάνω απο οτί καταλάβα μπορεί να κάνει 10% ασχέτος που δηλώσε και φέτος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Ερώτηση: Φίλος δήλωσε να εξετασθεί πανελλαδικώς αλλά εν τέλει μετάνιωσε και θέλει να δώσει με 10%. Μπορεί να το κάνει;

Νομιζω οχι,υπαρχουν συγκεκριμενες ημερομηνιες που δηλωνεις για τον μεν και τον δε τροπο η οποια φυσικα εχει παρελθει.
Βεβαια θα προτεινα να παρει ενα τηλεφωνο στο λυκειο που εκανε την αιτηση η στο υπουργειο και να δει μηπως γινεται τιποτα.Εαν και δεν πιστευω συνηθως οι διαδικασιες σε αυτα ειναι αυστηρες :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ερώτηση: Φίλος δήλωσε να εξετασθεί πανελλαδικώς αλλά εν τέλει μετάνιωσε και θέλει να δώσει με 10%. Μπορεί να το κάνει;

Ναι, γίνεται. Αν τελικά αποφασίσει να μην πάρει μέρος στις εξετάσεις, μετά την ανακοίνωση των βαθμολογιών θα πρέπει να πάει στο Λύκειό του για να του επιστραφεί η βεβαίωση πρόσβασης και μετά να ακολουθήσει τη διαδικασία που έχουμε αναφέρει (ανάρτηση 829 σελ. 42) ώστε να υπαχθεί στο ποσοστό του 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EdgyGuy1

Νεοφερμένος

Ο EdgyGuy1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Καλησπερα. Εμεις που θελουμε να κανουμε 10% πρεπει να παμε στο σχολειο το καλοκαιρι και να μας δωσουν καποια στοιχεια ωστε να κανουμε μηχανογραφικο σωστα? Τουλαχιστον ετσι μου ειχε το σχολειο οταν ειχα παρει τηλεφωνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Πόσο πιθανό είναι να μην περάσεις με το 10% ρε παιδιά ; και επίσης αν δεν περάσεις, τι; μπορείς να επιστρέψεις στην παλαιά σου σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 20,581 μηνύματα.
Ελκαλ αυτες τις ανησυχιες τις ειχα το 2005 χαχαχα πριν 13 χρονια δηλαδη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,796 μηνύματα.
Πόσο πιθανό είναι να μην περάσεις με το 10% ρε παιδιά ; και επίσης αν δεν περάσεις, τι; μπορείς να επιστρέψεις στην παλαιά σου σχολή;

Αυτό έχει να κάνει ανάλογα με την ζήτηση της σχολής και με το πόσα μόρια έχεις συγκεντρώσει. Την παλαιά σου σχολή δεν την χάνεις άμα κάνεις 10%. Δηλαδή λέμε τώρα ότι είσαι στο Ιστορικό και θες με 10% να περάσεις Φιλολογία. Είτε περάσεις είτε όχι, την θέση σου από το Ιστορικό θα την χάσεις μόνο αν διαγραφείς από αυτήν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Παιδια πηγα σήμερα σε λύκειο της περιοχής μου και μου είπαν οτι δεν έχουν πει καν αν θα γίνει 10% για δεύτερη χρονια....
Με τρόμαξαν. Λέτε να είπαν βλακείες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,199 μηνύματα.
Παιδια πηγα σήμερα σε λύκειο της περιοχής μου και μου είπαν οτι δεν έχουν πει καν αν θα γίνει 10% για δεύτερη χρονια....
Με τρόμαξαν. Λέτε να είπαν βλακείες?

Στην υπουργικη αποφαση μια χαρα λενε για το 10% για τα ετη 2017 και 2016.Μηπως καταλαβες εσυ κατι λαθος,η καταλαβαν εκεινοι κατι λαθος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top