Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Στην υπουργικη αποφαση μια χαρα λενε για το 10% για τα ετη 2017 και 2016.Μηπως καταλαβες εσυ κατι λαθος,η καταλαβαν εκεινοι κατι λαθος;

μου είπαν για το 2018 δν έχει πει κάτι το υπουργίο ακόμη και ότι δεν ξέρουν πότε να πάω για να το κάνω :hmm::cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
μου είπαν για το 2018 δν έχει πει κάτι το υπουργίο ακόμη και ότι δεν ξέρουν πότε να πάω για να το κάνω :hmm::cry_x:

Μου φαινεται πολυ περιεργο.
Δηλαδη σου ειπαν οτι δεν ξερουν εαν θα γινει 10% για φετος ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Μου φαινεται πολυ περιεργο.
Δηλαδη σου ειπαν οτι δεν ξερουν εαν θα γινει 10% για φετος ;

μου είπαν οτι δεν ξέρουν αν εγώ μπορώ να κάνω 10% για δεύτερη χρονιά και οτι και να μπορώ δεν ξέρω τι δικαιολογιτικά χρειάζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με το άρθρο 13, παράγραφος 4 του Ν.4452/14-2-2017 που δημοσιεύθηκε στο ΦΕΚ 17 τ.Α΄/15-2-2017 (σελ. 196 και 197 του ΦΕΚ) (https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/Ν.4452-17.pdf) ρυθμίζεται πλέον οριστικά η δυνατότητα εισαγωγής σε ποσοστό 10% χωρίς νέα εξέταση το επόμενο έτος μετά τη συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις σε ποσοστό 6% και το μεθεπόμενο σε ποσοστό 4%. Από τη στιγμή που έγινε Νόμος του Κράτους είναι δεδομένο ότι ισχύει και δεν χρειάζεται οι υποψήφιοι να περιμένουν κάθε χρόνο διευκρινιστική εγκύκλιο όπως γινόταν μέχρι τώρα.

Παιδια πηγα σήμερα σε λύκειο της περιοχής μου και μου είπαν οτι δεν έχουν πει καν αν θα γίνει 10% για δεύτερη χρονια....
Με τρόμαξαν. Λέτε να είπαν βλακείες?

μου είπαν για το 2018 δν έχει πει κάτι το υπουργίο ακόμη και ότι δεν ξέρουν πότε να πάω για να το κάνω :hmm::cry_x:

Κάνε μου τη χάρη να τυπώσεις το ΦΕΚ που αναφέρω παραπάνω και να πας να τους το δείξεις έτσι ώστε να μην συνεχίσουν να παραπληροφορούν τον κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
μου είπαν οτι δεν ξέρουν αν εγώ μπορώ να κάνω 10% για δεύτερη χρονιά και οτι και να μπορώ δεν ξέρω τι δικαιολογιτικά χρειάζεται

Και ούτε χρειάζεται να τους ρωτάς για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. ΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι όταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων, οι υποψήφιοι για το 10% πρέπει ν΄απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο (κατά προτίμηση στο πλησιέστερο της κατοικίας τους) προκειμένου να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επιδείξουν την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική τους ταυτότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Και ούτε χρειάζεται να τους ρωτάς για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. ΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι όταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων, οι υποψήφιοι για το 10% πρέπει ν΄απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο (κατά προτίμηση στο πλησιέστερο της κατοικίας τους) προκειμένου να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επιδείξουν την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική τους ταυτότητα.

Ειναι αδιανοητο να λενε τετοια πραγματα,μηπως ηθελαν απλα να την ξεφορτωθουν γιατι ειχαν δουλεια και της ειπαν χαζομαρες;:hmm: .
Η βεβαιωση σπουδων απο το λυκειο που εδωσες την παιρνεις ετσι,οχι απο το λυκειο που πηγαινες,σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ειναι αδιανοητο να λενε τετοια πραγματα,μηπως ηθελαν απλα να την ξεφορτωθουν γιατι ειχαν δουλεια και της ειπαν χαζομαρες;:hmm: .
Η βεβαιωση σπουδων απο το λυκειο που εδωσες την παιρνεις ετσι,οχι απο το λυκειο που πηγαινες,σωστα;

Μου φάνηκε ότι απλά δεν ξέρανε.
Η βεβαίωση ειναι απο το λύκειο που δίνεις πανελλήνιες , νομίζω.

Και ούτε χρειάζεται να τους ρωτάς για τα δικαιολογητικά που χρειάζονται. ΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι όταν ανακοινωθεί η προθεσμία υποβολής μηχανογραφικών δελτίων, οι υποψήφιοι για το 10% πρέπει ν΄απευθυνθούν σε οποιοδήποτε Λύκειο (κατά προτίμηση στο πλησιέστερο της κατοικίας τους) προκειμένου να δημιουργήσουν προσωπικό κωδικό ασφαλείας. Για να γίνει αυτό θα πρέπει να επιδείξουν την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική τους ταυτότητα.

Ευχαριστώ, και ναι ίσως πρεπει να παω να τους το πω.
Επομένως απλά θα παω εγώ όταν θα γίνει το μηχανογραφικό.
Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα που τώρα είμαι σε άλλη περιοχή και άλλο λύκειο απο εκείνο στο οποίο εδώσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Μου φάνηκε ότι απλά δεν ξέρανε.
Η βεβαίωση ειναι απο το λύκειο που δίνεις πανελλήνιες , νομίζω.



Ευχαριστώ, και ναι ίσως πρεπει να παω να τους το πω.
Επομένως απλά θα παω εγώ όταν θα γίνει το μηχανογραφικό.
Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα που τώρα είμαι σε άλλη περιοχή και άλλο λύκειο απο εκείνο στο οποίο εδώσα.

Η δουλεια τους δεν ειναι να ξερουν και να ενημερωνουν τους μαθητες;Επιναν φραπε ; Εαν ναι μαλλον δεν ηθελαν να πολυ ασχοληθουν :P
Σε εμενα φιλοι μου την ειχαν παρει απο το λυκειο που εδωσαν.Δεν ξερω ομως εαν ειναι υποχρεωτικο να την παρεις μονο απο το λυκειο που εδωσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επομένως απλά θα παω εγώ όταν θα γίνει το μηχανογραφικό.
Ελπίζω να μην υπάρχει θέμα που τώρα είμαι σε άλλη περιοχή και άλλο λύκειο απο εκείνο στο οποίο εδώσα.

Ακριβώς! Θα πας όταν γίνονται τα μηχανογραφικά. Κανένα θέμα δεν θα υπάρξει σε οποιοδήποτε Λύκειο κι αν απευθυνθείς αρκεί να έχεις μαζί σου την πρωτότυπη βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις και την αστυνομική σου ταυτότητα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dionusia 19

Νεοφερμένος

Η Dionusia 19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ξεκαθαρίστηκε ρητα με υπουργικη αποφαση ότι οι απόφοιτοι του 2016 και του 2017 που θέλουν να κάνουν 10% θα καταθέσουν το μηχανογραφικο της χρονιάς που έδωσαν πανελλήνιες. Θέλω να κάνω 10% για το ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας στην Αθήνα. Το ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας όμως απο φέτος γίνεται τμήμα του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και από το 2018 και μετά όλοι οι εισαχθεντες θα πάρουν πτυχίο πανεπιστημίου.. Άρα εγώ θα το δηλώσω ως ΤΕΙ στο μηχανογραφικο;;; Θα γίνει αλλαγή στο 1ο εξάμηνο;;; Για ποιο λόγο το μηχανογραφικο μας να μην περιλαμβάνει τις αλλαγές αφού στη πράξη θα ισχύσουν θέλουμε δεν θέλουμε; Δεν είναι λίγο χαζό αυτό; ή μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει την ανακοίνωση του υπουργείου; Και ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΌ ΕΡΏΤΗΜΑ!!! Αν περάσω π.χ ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας στην Πάτρα έχω δικαίωμα μετεγγραφης στην Αθήνα, αφου το τμήμα της Πάτρας παραμένει ΤΕΙ ενώ της Αθήνας γίνεται πανεπιστήμιο; Πότε λέτε να δοθούν επίσημες απαντήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Ξεκαθαρίστηκε ρητα με υπουργικη αποφαση ότι οι απόφοιτοι του 2016 και του 2017 που θέλουν να κάνουν 10% θα καταθέσουν το μηχανογραφικο της χρονιάς που έδωσαν πανελλήνιες. Θέλω να κάνω 10% για το ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας στην Αθήνα. Το ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας όμως απο φέτος γίνεται τμήμα του πανεπιστημίου Δυτικής Αττικής και από το 2018 και μετά όλοι οι εισαχθεντες θα πάρουν πτυχίο πανεπιστημίου.. Άρα εγώ θα το δηλώσω ως ΤΕΙ στο μηχανογραφικο;;; Θα γίνει αλλαγή στο 1ο εξάμηνο;;; Για ποιο λόγο το μηχανογραφικο μας να μην περιλαμβάνει τις αλλαγές αφού στη πράξη θα ισχύσουν θέλουμε δεν θέλουμε; Δεν είναι λίγο χαζό αυτό; ή μήπως εγώ δεν έχω καταλάβει την ανακοίνωση του υπουργείου; Και ΤΟ ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΌ ΕΡΏΤΗΜΑ!!! Αν περάσω π.χ ΤΕΙ κοινωνικης εργασιας στην Πάτρα έχω δικαίωμα μετεγγραφης στην Αθήνα, αφου το τμήμα της Πάτρας παραμένει ΤΕΙ ενώ της Αθήνας γίνεται πανεπιστήμιο; Πότε λέτε να δοθούν επίσημες απαντήσεις;

Απλα θα φτιαξεις μηχανογραφικο με 5 επιστημονικα πεδια αντι για 4 που θα φτιαξουν οσοι ξαναδινουν η δινουν για πρωτη φορα.Τα τμηματα θα ειναι κανονικα ως πανεπιστημιο δυτικης Αττικης οποτε απλα δεν καταλαβες πιστευω :) . Απο την στιγμη που γινει πανεπιστημιο και εσυ περασεις σε καποιο επαρχιακο τμημα τει δεν νομιζω οτι θα μπορεις να κανεις μετεγγραφη καθως δεν ειναι συγγενικα τμηματα,εχουν διαφορετικη κατευθυνση,το ενα ΠΕ και το αλλο ΤΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Elkal

Νεοφερμένος

Η Elkal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
χαχχα , οντως ιστορικο ειμαι , παιξε ενα τζακερ σημερα :P , σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eva097

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eva097 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Με 17.510 έχω ελπίδες για Νομική ΕΚΠΑ με το 4% ; Είμαι ήδη στο δπθ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη...
εγώ που έδωσα το 2016, ήμουν στην θετική κατεύθυνση χωρίς μαθηματικά, μπορώ με το 10% τώρα να δηλώσω ΜΟΝΟ σχολές του τρίτου πεδίου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,244 μηνύματα.
Να ρωτήσω και κάτι ακόμη...
εγώ που έδωσα το 2016, ήμουν στην θετική κατεύθυνση χωρίς μαθηματικά, μπορώ με το 10% τώρα να δηλώσω ΜΟΝΟ σχολές του τρίτου πεδίου ?

Βεβαια αφου δεν ειχες εξεταστει στα μαθηματικα πως να δηλωσεις το 2ο πεδιο.
Εαν θες να ξεκλειδωσεις το 2ο πρεπει να ξαναδωσεις κανονικα πανελληνιες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίντα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίντα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Βεβαια αφου δεν ειχες εξεταστει στα μαθηματικα πως να δηλωσεις το 2ο πεδιο.
Εαν θες να ξεκλειδωσεις το 2ο πρεπει να ξαναδωσεις κανονικα πανελληνιες :)

πωπω, μια ζωή πανελλήνιες με βλέπω εγώ να δίνω χαχαχα
ευχαριστώ :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
χαχχα , οντως ιστορικο ειμαι , παιξε ενα τζακερ σημερα :P , σε ευχαριστω πολυ

Άτιμο ένστικτο. :P You're welcome!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Για επιβεβαίωση, αυτοί που έδωσαν το 2016 με το παλαιό σύστημα, δικαιούνται να δώσουν με το 4%, έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για επιβεβαίωση, αυτοί που έδωσαν το 2016 με το παλαιό σύστημα, δικαιούνται να δώσουν με το 4%, έτσι;

Θα σε μαλώσω!:):) Τα έχουμε πει πολλές φορές! Ρίξε μια ματιά στην προηγούμενη σελίδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Θα σε μαλώσω!:):) Τα έχουμε πει πολλές φορές! Ρίξε μια ματιά στην προηγούμενη σελίδα!

Ξέρεις τι; Για αυτούς που έδωσαν με το νέο σύστημα για το 2016, σίγουρα ισχύει το 4%. Απλώς στο ΦΕΚ δεν έλεγε κάτι για το παλαιό σύστημα ( ή τουλάχιστον δεν το πήρε το μάτι μου.) Η λογική λέει ότι συμπεριλαμβανόμαστε κι εμείς, μιας και δώσαμε το 2016. Ο ψυχαναγκασμός είναι που δεν με αφήνει να ησυχάσω. :redface:
Btw είχα κοιτάξει το θέμα και δεν είδα κάτι. Ή πρέπει να επισκεφθώ ξανά τον οφθαλμίατρο μου ή δεν ειπώθηκε κάτι για το παλαιό σύστημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top