Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Μια στιγμή φίλε μου. Όποιο πρόβλημα και να έχεις δεν μπορείς να ζητάς από τους άλλους κάτι τέτοιο. Δηλαδή, είναι δυνατόν κάποιος που επιθυμεί τη σχολή αυτή, να παραμερίσει τα όνειρά του επειδή τον παρακαλεί κάποιος άγνωστος; Και ας υποθέσουμε ότι αυτοί που σε διαβάζουν εδώ σου κάνουν τη χάρη και δεν τη δηλώνουν. Είναι σίγουρο ότι θα μπεις εσύ και όχι κάποιοι άλλοι στη θέση τους; Να πω έλεος;


Φυσικά έχεις δίκιο.

Το μόνο λογικό είναι να σταματήσουν οι υποψήφιοι με το 10% (και όχι μόνο, απλώς στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν το υφιστάμενο τμήμα φοιτήσεώς τους ως "μαξιλάρι") να δηλώνουν τμήματα στα οποία γνωρίζουν εκ των προτέρων πως δε θα εγγραφούν σε περίπτωση επιτυχίας σε αυτά.

Υφίσταται η πρόταση να διαγράφεται ο φοιτητής αυτόματα από το τμήμα φοιτήσεως, όταν εισάγεται σε άλλο τμήμα μέσω του 10%. Προσωπικά συμφωνώ απολύτως.

Διαφορετικά, υπάρχει η εναλλακτική πρόταση να γίνονται περισσότερες κατανομές έως ότου καλυφθούν πλήρως οι κενές θέσεις. Πιο χρονοβόρο, αλλά ίσως το θεωρούν κάποιοι δικαιότερο.

Όπως και να'χει, κάτι θα έπρεπε να γίνει για να τερματισθεί το φαινόμενο του να περνάνε φοιτητές σε τμήματα στα οποία καταλαμβάνουν μόνο τη θέση επιτυχίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kiriazaras

Νεοφερμένος

Ο Kiriazaras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Έδωσα πανελλήνιες πέρυσι και συγκέντρωσα 17.850 μόρια,όμως θα ήθελα να ξαναδώσω με το 10%.Η σχολή της προτίμησής μου είναι το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών,με περυσινή βάση στα 17.518 μόρια.Έχω ρεαλιστικές ελπίδες να εισαχθώ ή όχι;Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας.

Εμένα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος;

Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε πολύ απλά επειδή μπορεί αυτοί που θα δηλώσουν το συγκεκριμενο τμήμα με το 10% να έχουν συγκεντρώσει περισσότερα μόρια από εσένα (που σημαίνει ότι δεν το πιάνεις), μπορεί να μην το δηλώσουν αρκετοί και να μπαίνεις με τα μπούνια, μπορεί να έχεις συγκεντρώσει τα περισσότερα μόρια απ'όλους τους δηλούντες και χίλια δυο "μπορεί".
Άρα όλα είναι θέμα τύχης και πιθανοτήτων.Εσύ κάνεις την αίτηση από τη στιγμή που σε ενδιαφέρει η σχολή κι από κει και πέρα καλή τύχη!Μην σκέφτεσαι από τώρα"το πιάνω, δεν το πιάνω".;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ισχύουν αυτά που λέτε... Έτσι κι αλλιώς πιο πολύ γενική ήταν η ερώτηση.. Δεν βλέπω λόγο να μην μείνω στη σχολή που είμαι τώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Γεια σας,
ξερετε αν κανω μηχανογραφικο με 10% αν δεσμευομαι στη σχολη που περναω; ειναι υποχρεωτικη η εγγραφη και η διαγραφη απο την προηγουμενη; η μπορω απλα να μη παω;
(τι σκεφτεται κανεις στις 1,30 μετα την ανασταση :P Χρονια πολλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Γεια σας,
ξερετε αν κανω μηχανογραφικο με 10% αν δεσμευομαι στη σχολη που περναω; ειναι υποχρεωτικη η εγγραφη και η διαγραφη απο την προηγουμενη; η μπορω απλα να μη παω;
(τι σκεφτεται κανεις στις 1,30 μετα την ανασταση :P Χρονια πολλα)
Όχι δεν είσαι υποχρεωμένος να διαγράφεις και δεν δεσμεύεσαι σε τίποτα. ΟΜΩΣ, αν κάνεις 10% και καταφέρεις να περάσεις αλλά δεν κάνεις εγγραφή τότε η θέση μένει κενή και στην ουσία την έχεις στερήσει σε κάποιον που πραγματικά την χρειαζόταν. Οπότε το 10% θα το κάνεις όταν θα είσαι 100% σίγουρος ότι θα εγγραφείς. Επίσης αν δεν σου κάνει κόπο πες για ποια σχολή ενδιαφέρεσαι επειδή θα είμαι και εγώ υποψήφιος με το 10% (Αν δεν θες δημοσίως στείλε μου πμ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
ναι αυτο το φανταστηκα, δεν εχω σκοπο να το κανω παραμονο αν ειμαι σιγουρος απλα λεω στην εξαιρετικη περιπτωση που το μετανοιωσει κανεις τι γινεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Παιδιά, ξέρετε πότε πρέπει να πάμε να βγάλουμε κωδικό για το 10%;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ξέρετε πότε πρέπει να πάμε να βγάλουμε κωδικό για το 10%;

Μετα τις πανελληνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Νομίζω πως θα μάθω όταν πάνε και οι φετινοί τελειόφοιτοι για κωδικό, αλλά όποιος και να μάθει ας ενημερώσει τους υπόλοιπους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Οκ!Ευχαριστώ! :)
Επίσης, μήπως ξέρετε αν χρειάζεται να έχουμε μαζί μας το καρτελάκι που είχαμε στις πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Οκ!Ευχαριστώ! :)
Επίσης, μήπως ξέρετε αν χρειάζεται να έχουμε μαζί μας το καρτελάκι που είχαμε στις πανελλήνιες;

Νομίζω πως ναι, άρα να το έχεις οπωσδήποτε μαζί σου. Αν ρωτάς επειδή μπορεί να το έχεις χάσει, επιβεβαίωσέ το για να ξέρεις αν πρέπει να κάνεις περαιτέρω κινήσεις, ίσως κάποιος από εδώ να γνωρίζει. Διαφορετικά, θα το έχεις μαζί σου σε κάθε περίπτωση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Νομίζω πως ναι, άρα να το έχεις οπωσδήποτε μαζί σου. Αν ρωτάς επειδή μπορεί να το έχεις χάσει, επιβεβαίωσέ το για να ξέρεις αν πρέπει να κάνεις περαιτέρω κινήσεις, ίσως κάποιος από εδώ να γνωρίζει. Διαφορετικά, θα το έχεις μαζί σου σε κάθε περίπτωση!

Απλά είμαι στο μέρος που σπουδάζω και δεν το έχω μαζί μου.
Οκ, ευχαριστώ!Θα δω τι θα κάνω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

steve391242

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στέφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 146 μηνύματα.
Βασικα χρειαζεται το 8ψηφιο νουμερο σου που ειναι πανω στην καρτα, το οποιο επισης βρισκεται σε μια βεβαιωση που μας ειχαν δωσει μαζι με τον απολυτηριο (νμζ βεβαιωση αποφοιτησης λεγεται? )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
να ρωτησω κατι, η εμπειρια με τις βασεις του 10 % τι δειχνει; υπαρχει περιπτωση σχολη να ανεβει απο περσυ στα μορια του 10% κατα 300+ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
να ρωτησω κατι, η εμπειρια με τις βασεις του 10 % τι δειχνει; υπαρχει περιπτωση σχολη να ανεβει απο περσυ στα μορια του 10% κατα 300+ ;

Σε αυτό δυστυχώς δεν μπορεί κανείς να σου απαντήσει καθώς τα μόρια των σχολών είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων οι οποίοι διαφοροποιούνται κάθε χρονιά. Υπήρξαν στο παρελθόν σχολές με τεράστιες αποκλίσεις από χρονιά σε χρονιά. Θα δανειστώ ένα "νορμάλ" παράδειγμα από τις βάσεις του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ για να δεις ότι δεν μπορείς να βγάλεις άκρη.
90% ............10%
2007 - 18704 2008 - 19167
2008 - 18915 2009 - 19173
2009 - 19137 2010 - 18979
2010 - 19112 2011 - 19071
2011 - 18699 2012 - 18751
2012 - 18759 2013 - 18481
2013 - 18176 2014 - 17866
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ερώτηση : γίνεται να κάνεις 10% σε σχολείο διαφορετικό από εκείνο που έδωσες πανελλήνιες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Βρε παιδιά, ερώτηση : γίνεται να κάνεις 10% σε σχολείο διαφορετικό από εκείνο που έδωσες πανελλήνιες;

Ναι, μπορεις σε οποιο Λυκειο θες, αν και συνηθως νομιζω σε παραπεμπουν στο πλησιεστερο στον τοπο διαμονης σου (οχι απαραιτητα της οικογενειακης κατοικιας, μπορει να ειναι ο τοπος οπου διαμενεις ως φοιτητης).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinapat

Νεοφερμένος

Η konstantinapat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γεια χαρα! εδωσα πανελληνιες το 2014 και δεν πηγα οπως περιμενα. συγκεντρωσα 13.000 μορια ενω ηθελα 13.400 για θεατρικων σπουδων θεσσαλονικης. θα κανω 10% φετος μηπως και μπορεσω να μπω. ξερει κανεις; υπαρχει ελπιδα να περασω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.K

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
γεια χαρα! εδωσα πανελληνιες το 2014 και δεν πηγα οπως περιμενα. συγκεντρωσα 13.000 μορια ενω ηθελα 13.400 για θεατρικων σπουδων θεσσαλονικης. θα κανω 10% φετος μηπως και μπορεσω να μπω. ξερει κανεις; υπαρχει ελπιδα να περασω;

Το θεωρώ πολύ πιθανό να μπεις αν και θα ήταν πιο σίγουρα εάν ξαναέδινες πανελλήνιες καθώς δεν είναι και τρομερά υψηλό το 13400 και θα μπορούσες να το πιάσεις ,
Σου εύχομαι να μπεις ξέρω πόσο σε αγχώνει να είσαι λίγο πιο κάτω από την περυσινή βάση και να παρακαλάς να πέσει και εγώ στην ίδια θέση είμουν πριν 2 χρόνια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top