Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Δε συμφωνώ καθόλου με αυτό!
Για να κάνει κάποιος 10% υπάρχουν δύο τινά 1)ή δεν τον ενδιαφέρει η σχολή του, 2)ή δεν είναι σίγουρος για τη σχολή του και θέλει να έχει μια εναλλακτική.Κι επειδή είμαστε άνθρωποι και τι μία μέρα μπορεί να λέμε έτσι και την άλλη γιουβέτσι, δεν μπορείς να καταδικάζεις τον άλλον ότι αν περάσει σε κάποια άλλη σχολή αυτομάτως διαγράφεται από την πρώτη.
Άλλωστε από τη στιγμή που γίνεται η οριστική υποβολή των μηχανογραφικών μέχρι την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων μεσολαβεί πάνω κάτω ένας μήνας.Μπορεί σε αυτό το διάστημα να ωριμάσει η σκέψη του ατόμου και να καταλάβει τι θέλει πραγματικά.
Υπάρχουμε κι εμείς οι αναποφάσιστοι σε αυτόν τον κόσμο!Δημιουργούμε λίγα προβληματάκια αλλά τι να κάνουμε;:P

Η άποψή μου, την οποία έχω εκφράσει στο παρελθόν, είναι κατά γράμμα η εξής:
Ας μη βάζουμε την άνεση της επιλογής μας (να έχουμε λίγο περισσότερο χρόνο να βεβαιωθούμε για εκείνη) πάνω από την επιθυμία κάποιου άλλου, η οποία μπορεί να είναι βέβαιη και έντονη.

Αν μιλάμε για μια εξαιρετική περίπτωση υποψηφίου που έχει να υπολογίσει και άλλους παράγοντες που δε μπορεί να γνωρίζει εκ των προτέρων, άρα θα είναι βέβαιος μόνο μετά τον Αύγουστο, εντάξει. Αλλά επειδή έχω ακούσει άτομα που δεν έχουν κανένα λόγο να κάνουν 10%, είναι ευχαριστημένα με το τμήμα φοιτήσεώς τους και λένε "θα κάνω 10% για το χ τμήμα, το οποίο πιάνω αλλά δε νομίζω να πάω", καθαρά just in case δηλαδή. Προσωπικά δε συμφωνώ ακριβώς για τον λόγο που προανέφερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Να έχει δώσει μόλις κάποιος πανελλήνιες και να περνάει σε μια σχολή που δεν τον ενδιαφέρει πραγματικά, το δέχομαι.
Να έχει καθίσει ένα χρόνο στη σχολή, να μην του αρέσει και να θέλει να φύγει, αλλά να μην ξέρει πού θέλει να πάει, αυτό όχι.

Μέχρι τα 18 σου η μόνη εμπειρία που έχεις με την Τριτοβάθμια εκπαίδευση είναι στην περίπτωση που έχεις μεγαλύτερο αδερφό που σπουδάζει. Στα 19 σου, έχεις περάσει ένα χρόνο μέσα στο πανεπιστήμιο και έχεις διαμορφώσει μια εικόνα, τέτοια ώστε να ξέρεις τι ψάχνεις και με βάση ποια κριτήρια θα το βρεις. Άμα κάνεις 10%, σημαίνει ότι οι σχολές που δήλωσες πραγματικά σε ενδιαφέρουν και διατίθεσαι να διαγραφτείς από την προηγούμενη σχολή σου, προκειμένου να φοιτήσεις εκεί.

Έκανες 10% και πέρασες? Αυτόματη διαγραφή από την παλιά σχολή και άμα θες, πήγαινε γράψου στην καινούργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο.Κ. Με πείσατε. Έχετε δίκιο, έχω άδικο και ανακαλώ. Σωστό και δίκαιο είναι να κάνουμε τη δουλειά μας όπως μας βολεύει και οι άλλοι να πάνε να πνιγούν.

Δηλαδή αυτό που έγραψα προηγουμένως σου φαίνεται δίκαιο; Να μετεγγραφεί ένα παιδί σε αντίστοιχο τμήμα (μέσω του 10% πάντα) και να μην του αναγνωριστεί ένας χ αριθμός μαθημάτων; Και στο κάτω - κάτω, τώρα σας καίει τους περισσότερους να το παίζετε δίκαιοι και υπερασπιστές των πάντων. Αν όντως η πλειοψηφία των ανθρώπων ήταν έτσι, θα ζούσαμε σε έναν διαφορετικό κόσμο. Ομως δεν ισχύει αυτό. Αναρωτιέμαι γιατί...; :angelnot: Τέσπα, αν το 10% είχε μια λύση για όλα, την οποία θα γνωρίζαμε όλοι εκ των προτέρων, καλώς. Ωστόσο, υπάρχουν τυφλά σημεία* που πιστεύω δικαιολογημένα αμφιταλαντεύουν κάποιους. Και στην τελική, θα πω κάτι που θα φανεί εγωϊστικό, αλλά δεν πειράζει καθώς θα το εξηγήσω παρακάτω: Ο καθένας θα κάνει ό,τι γουστάρει με τα μόριά του. Είτε πάσχισε να τα βγάλει είτε όχι, είναι δικά του και επομένως έχει το δικαίωμα να τα διαχειριστεί όπως επιθυμεί εκείνος. Γιατί, εξάλλου, πού ξέρουμε ότι "το παιδί που πιθανώς του φάνε την θέση" είναι της "δίκαιης νοοτροπίας" και όχι σαν κάποιον "εκφυλισμένο" που διαφωνεί; Αν αναλογιστούμε ότι όντως η πλειοψηφία παίζει με το 10%, τότε υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες γι' αυτό. :whistle:


*πχ βλ. εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δηλαδή αυτό που έγραψα προηγουμένως σου φαίνεται δίκαιο; Να μετεγγραφεί ένα παιδί σε αντίστοιχο τμήμα (μέσω του 10% πάντα) και να μην του αναγνωριστεί ένας χ αριθμός μαθημάτων;

Να περάσει μία βόλτα από τη Γραμματεία του τμήματος που ενδιαφέρεται να μετεγγραφεί μέσω του 10% και να ρωτήσει ποια αντιστοιχία μαθημάτων υπάρχει και πόσα από αυτά που έχει περάσει του αναγνωρίζονται παίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να περάσει μία βόλτα από τη Γραμματεία του τμήματος που ενδιαφέρεται να μετεγγραφεί μέσω του 10% και να ρωτήσει ποια αντιστοιχία μαθημάτων υπάρχει και πόσα από αυτά που έχει περάσει του αναγνωρίζονται παίζει?

Μήπως να διάβαζες και το προηγούμενο ποστ μου, παίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μήπως να διάβαζες και το προηγούμενο ποστ μου, παίζει;

Ότι δηλαδή θα πας πρώτη φορά στη Γραμματεία, να σου πει μπαρούφες ότι αναγνωρίζονται όλα και, όταν τελικά πας, να μην σου αναγνωρίζεται τίποτα?
Λολ, τι να πω, όσες φορές πήγα στη γραμματεία εγώ, μια χαρά εξυπητερικοί ήταν οι άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ότι δηλαδή θα πας πρώτη φορά στη Γραμματεία, να σου πει μπαρούφες ότι αναγνωρίζονται όλα και, όταν τελικά πας, να μην σου αναγνωρίζεται τίποτα?
Λολ, τι να πω, όσες φορές πήγα στη γραμματεία εγώ, μια χαρά εξυπητερικοί ήταν οι άνθρωποι.

Μόνο που η εξυπηρέτηση δεν έχει να κάνει τόσο με αυτό το θέμα. :P Θέλω να πω, η γραμματεία δε νομίζω να έχει σαφή επίγνωση της ακριβούς ύλης των μαθημάτων, επομένως σε αυτό το σημείο, λογικά έναν λόγο (αν όχι και τον τελευταίο) θα τον έχουν οι καθηγητές των τμημάτων κτλ. Γι' αυτό πιστεύω ότι θα ήταν καλύτερα να μην είμαστε απόλυτοι πάνω σε αυτό το θέμα, καθώς υπάρχουν τυφλά σημεία. Οπως προανέφερα ήδη, αν τα πράγματα ήταν ξεκάθαρα εξ' αρχής, τότε δε θα υπήρχε κάποιο πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Θα μπορούσε βέβαια στις περιπτώσεις που το άτομο δεν εγγράφεται στην νέα σχολή, να περνάει το δικαίωμα στον βαθμολογικά αμέσως επόμενο υποψήφιο. Ναι, είναι κάπως πιο χρονοβόρα διαδικασία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση. Τι φοβόμαστε, μη κουραστούν οι υπεύθυνοι; Αλλά όχι, εμείς εδώ έχουμε δει το φως το αληθινό και αποφασίζουμε και διατάζουμε "Αυτόματες Διαγραφές!" στο όνομα δήθεν της δικαιοσύνης.

Όταν κάνουμε προτάσεις, καλό θα ήταν να μην έχουν τιμωρητικό χαρακτήρα, λέω εγώ τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νόμος 4115/30-1-2013 (ΦΕΚ 24 τ.Α΄/30-1-2013). ΄Αρθρο 35.
"Αναγνώριση μαθημάτων στην τριτοβάθμια εκπαίδευση"
1. Από το ακαδημαικό έτος 2012-2013 δίνεται η δυνατότητα στους φοιτητές που εισάγονται σε Τμήμα των Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ή στις Ανώτατες εκκλησιαστικές Ακαδημίες, να αναγνωρίσουν μαθήματα τα οποία έχουν διδαχθεί και εξεταστεί επιτυχώς στο Τμήμα προέλευσής τους.
2. Η αναγνώριση των μαθημάτων, σύμφωνα με την προηγούμενη παράγραφο, πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης ή του Ακαδημαικού Συμβουλίου του Τμήματος, κατά περίπτωση και οι φοιτητές απαλλάσσονται από την εξέταση των μαθημάτων ή των ασκήσεων του προγράμματος σπουδών του Τμήματος υποδοχής που διδάχθηκαν στο Τμήμα προέλευσης και δύνανται να ενταχθούν σε διαφορετικό εξάμηνο από αυτό της εγγραφής τους.

Από τη στιγμή που δεν αναφέρονται συγκεκριμένες περιπτώσεις εισαγωγής λογικά ισχύει για όλες άρα και για την εισαγωγή με 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πιστεύω ότι το 2 θα μπορούσε να αναφέρεται σε εκείνους που μετεγγράφονται μέσω του 10%. Επομένως, καταλήγουμε πάλι στο σημείο που ανέφερα προηγουμένως σχετικά με τα μαθήματα, ότι δηλαδή ενδέχεται εν τέλει ένας χ αριθμός μαθημάτων να μην αναγνωριστούν από το καινούριο τμήμα.


Παρεμπιπτόντως, εγώ δε θα στεκόμουν τόσο πολύ στη νομοθεσία μας, αφού μπάζει από παντού και τροποποιείται ασύστολα κυρίως προς όφελος κάποιων. :whistle: Αλλά και πάλι, όπως είπες και εσύ Λένω, "λογικά ισχύει" το παραπάνω άρθρο του νόμου και στην περίπτωση του 10%. Τίποτα δεν είναι σίγουρο και σαφές. Με άλλα λόγια, ξαναγυρνάμε και πάλι στο θέμα με τα "τυφλά σημεία", τα οποία δικαιολογούν την αμφιταλάντευση όσων σκέφτονται ή υποβάλουν αίτηση για το 10%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
παιδια διαφωτιστε με λιγο,θελω να κανω 10% ,ποτε περνω τον κωδικο για μηχανογραφικο; θα επρεπε να ειχα ακολοθησει καποια αλλη διαδικασια νωριτερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Θα μπορούσε βέβαια στις περιπτώσεις που το άτομο δεν εγγράφεται στην νέα σχολή, να περνάει το δικαίωμα στον βαθμολογικά αμέσως επόμενο υποψήφιο. Ναι, είναι κάπως πιο χρονοβόρα διαδικασία, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί να μην αλλάξει προς αυτή την κατεύθυνση. Τι φοβόμαστε, μη κουραστούν οι υπεύθυνοι; Αλλά όχι, εμείς εδώ έχουμε δει το φως το αληθινό και αποφασίζουμε και διατάζουμε "Αυτόματες Διαγραφές!" στο όνομα δήθεν της δικαιοσύνης.

Όταν κάνουμε προτάσεις, καλό θα ήταν να μην έχουν τιμωρητικό χαρακτήρα, λέω εγώ τώρα.

Μπορεί να είναι καλή λύση, αλλά δε γνωρίζω πόσο πιο χρονοβόρα θα ήταν η διαδικασία ή αν θα προέκυπταν άλλα προβλήματα από αυτή. Προφανώς είναι πολύ καλύτερο σύστημα από το παρόν.

Σε κάθε περίπτωση, όμως, η αυτόματη διαγράφη δε θα είχε τιμωρητικό χαρακτήρα, καθώς το μόνο που κάνει είναι να πραγματώνει άμεσα την επιλογή του υποψηφίου με το 10%. Δεν αναγκάστηκε κάποιος να επιλέξει ένα τμήμα και ούτε είναι λογικό να δηλώσει κάποιο στο οποίο δεν έχει σκοπό να εγγραφεί.

Από εκεί και πέρα, αν έχουμε επιλογή και μπορεί να γίνει αυτό που λες χωρίς να ανακύπτουν άλλα ζητήματα, φυσικά είναι ακόμη προτιμότερο μόνο για τις λίγες περιπτώσεις των ατόμων που όντως δε μπορούσαν να γνωρίζουν τι θα κάνουν εκ των προτέρων.

παιδια διαφωτιστε με λιγο,θελω να κανω 10% ,ποτε περνω τον κωδικο για μηχανογραφικο; θα επρεπε να ειχα ακολοθησει καποια αλλη διαδικασια νωριτερα;

Βάσει προηγούμενων μηνυμάτων, από αύριο. Ελπίζω να είναι πράγματι έτσι, θα πάω είτε αύριο είτε την Τετάρτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης123

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Αρχισε σημερα τελικα η παραλαβη των κωδικων; αν ναι ξερουμε μεχρι ποτε ειναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 824270

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι από σημερα, αλλα δεν διευκρινίζεται μεχρι ποτε γινεται η παραλαβη κωδικων. Η υποβολή μηχανογραφικων γινεται εως και τις 7 Ιουλιου.
Ενημερωτικα: https://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=409931&catid=3
Kαλη επιτυχια σε ολους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mary_lou thess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mary_lou thess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 263 μηνύματα.
Παιδια μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ειναι το 10% και σε ποιες περιπτωσεις το κανουμε; ευχαριστωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

KeepDreaming!

Δραστήριο μέλος

Η KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Πήγε κανένας να βγάλει κωδικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τιγρογατο

Νεοφερμένος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
καλησπερα

εδωσα πανελληνιες στη θεωρητικη κατευθυνση αλλα δεν πηγα καλα, δυσκολα βγαζω πανω απο 14.000 μορια.
ο λογος ειναι οτι δε διαβαζα σωστα ολη τη χρονια, δεν εκανα προγραμμα και συστηματικο διαβασμα που μετανιωνω τωρα.
η σχολη που στοχευω περσι ειχε 13.700 μορια και 150 εισακτεους, ενω φετος θα εχει 140 εισακτεους (ειναι στο πανεπιστημιο θεσσαλιας στα παιδαγωγικα)

υπαρχει περιπτωση με τα μορια που εχω βγαλει να μπω στη σχολη; ή πρεπει να πεσουν οι βασεις;

αν δεν περασω, μαλλον θα προσπαθησω να ξαναδωσω αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το νεο συστημα
θα πρεπει να επιλεξω απο το παλιο συστημα ή το νεο συστημα σωστα; αν ειναι ετσι θα επιλεξω το παλιο συστημα γιατι το ξερω, αλλα απ'ο,τι καταλαβα θα πρεπει να διαγωνιστω για το 10% των βασεων;

μ' αυτα τα δεδομενα, και το γεγονος οτι η σχολη που θελω ειναι πολυ χαμηλα, εχω πιθανοτητες να περασω αν ξαναδωσω του χρονου και βγαλω 16.000 μορια π.χ. ;


και γενικα, τι εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν; αν δεν ξαναδωσω πανελληνιες εννοω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RomanEmpire

Νεοφερμένος

Ο RomanEmpire αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
καλησπερα

εδωσα πανελληνιες στη θεωρητικη κατευθυνση αλλα δεν πηγα καλα, δυσκολα βγαζω πανω απο 14.000 μορια.
ο λογος ειναι οτι δε διαβαζα σωστα ολη τη χρονια, δεν εκανα προγραμμα και συστηματικο διαβασμα που μετανιωνω τωρα.
η σχολη που στοχευω περσι ειχε 13.700 μορια και 150 εισακτεους, ενω φετος θα εχει 140 εισακτεους (ειναι στο πανεπιστημιο θεσσαλιας στα παιδαγωγικα)

υπαρχει περιπτωση με τα μορια που εχω βγαλει να μπω στη σχολη; ή πρεπει να πεσουν οι βασεις;

αν δεν περασω, μαλλον θα προσπαθησω να ξαναδωσω αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το νεο συστημα
θα πρεπει να επιλεξω απο το παλιο συστημα ή το νεο συστημα σωστα; αν ειναι ετσι θα επιλεξω το παλιο συστημα γιατι το ξερω, αλλα απ'ο,τι καταλαβα θα πρεπει να διαγωνιστω για το 10% των βασεων;

μ' αυτα τα δεδομενα, και το γεγονος οτι η σχολη που θελω ειναι πολυ χαμηλα, εχω πιθανοτητες να περασω αν ξαναδωσω του χρονου και βγαλω 16.000 μορια π.χ. ;


και γενικα, τι εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν; αν δεν ξαναδωσω πανελληνιες εννοω
Με το 10% κρατάς τον βαθμό που έγραψες στις πανελλήνιες την πρώτη φορά που έδωσες και συμπληρώνεις μηχανογραφικό χωρίς να ξαναδώσεις πανελλήνιες για το 10% των θέσεων. Αν ξαναδώσεις πανελλήνιες ο βαθμός που έγραψες την πρώτη φορά δεν ισχύει και συναγωνίζεσαι για το 90% των θέσεων κανονικά σαν να δίνεις πρώτη φορά. Τώρα με τις αλλαγές που έγιναν δεν ξέρω με ποιο σύστημα θα δώσεις και πως θα δώσεις,πάντως όσο αφορά το 10% είπαν ότι οι περσινοί ήταν οι τελευταίοι που θα μπορούσαν να κάνουν. Εφόσον όμως είσαι κοντά στην περσινή βάση περίμενε να βγουν τα αποτελέσματα και μετά βλέπεις τι θα κάνεις.Μπορεί να πέσουν οι βάσεις όπως λένε και να την πιάσεις την σχολή :clapup: Όπως και να έχει καλή επιτυχία!!! :)

Πήγε κανένας να βγάλει κωδικό;
Ναι,πήγα εγώ.Χρειάζεσαι μόνο το καρτελάκι που είχες στις πανελλήνιες και είχε πάνω ένα 8ψήφιο κωδικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
καλησπερα

εδωσα πανελληνιες στη θεωρητικη κατευθυνση αλλα δεν πηγα καλα, δυσκολα βγαζω πανω απο 14.000 μορια.
ο λογος ειναι οτι δε διαβαζα σωστα ολη τη χρονια, δεν εκανα προγραμμα και συστηματικο διαβασμα που μετανιωνω τωρα.
η σχολη που στοχευω περσι ειχε 13.700 μορια και 150 εισακτεους, ενω φετος θα εχει 140 εισακτεους (ειναι στο πανεπιστημιο θεσσαλιας στα παιδαγωγικα)

υπαρχει περιπτωση με τα μορια που εχω βγαλει να μπω στη σχολη; ή πρεπει να πεσουν οι βασεις;

αν δεν περασω, μαλλον θα προσπαθησω να ξαναδωσω αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το νεο συστημα
θα πρεπει να επιλεξω απο το παλιο συστημα ή το νεο συστημα σωστα; αν ειναι ετσι θα επιλεξω το παλιο συστημα γιατι το ξερω, αλλα απ'ο,τι καταλαβα θα πρεπει να διαγωνιστω για το 10% των βασεων;

μ' αυτα τα δεδομενα, και το γεγονος οτι η σχολη που θελω ειναι πολυ χαμηλα, εχω πιθανοτητες να περασω αν ξαναδωσω του χρονου και βγαλω 16.000 μορια π.χ. ;


και γενικα, τι εναλλακτικες λυσεις υπαρχουν; αν δεν ξαναδωσω πανελληνιες εννοω
Θαρρώ ότι και με 13,5 θα περνάς στο Παιδαγωγικό Προσχολικής Βόλου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top