Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

risa-chan

Νεοφερμένος

Η risa-chan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ελληνικό (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Έχω απορία. Περί τίνος πρόκειται?
Ίσως να μην το έθεσα σωστά. Δεν γνωρίζω όμως τι είναι γι'αυτο παρακαλώ μην κοροιδέψετε και χαρίστε΄τη μου!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειναι πολυ απλα για ατομα προηγουμενων χρονιων που εδωσαν πανελληνιες και μπαινουν σε μια σχολη με το ΓΒΠ που ειχαν τοτε...10% ειναι οι θεσεις των σχολων οι οποιες αντιστοιχουν σε αυτα τα ατομα που κανουν μηχανογραφικο διατηρωντας τα μορια που ειχαν απο την προηγουμενη εξεταση;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Καταρχήν 10% αφορά όλους τους υποψήφιους που έχουν δώσει πανελλαδικές τουλάχιστον μία φορά. Σύμφωνα με αυτό, κρατάς τους βαθμούς της τελευταίας φοράς που εξετάστηκες στις πανελλαδικές και κάνεις αίτηση όταν έλθει η ώρα για να συμμετάσχεις ξανά στη διαδικασία εισαγωής, με αυτούς τους βαθμούς, χωρίς να εξεταστείς γραπτώς. :)

Έστω πχ ότι φέτος έβγαλες 18.000 μόρια, πέρασες σε μία σχολή και τελικά το μετανιώνεις (φτου κακά :P) . Μπορείς να ξανά δηλώσεις συμμετοχή στις πανελλαδικές με το 10% και άρα περιμένεις 1 χρόνο μέχρι να λήξουν οι πανελλαδικές του έτους και συμμετέχεις στη διαδικασία εισαγωγής με τους περσινούς βαθμούς. :iagree:

Βέβαια, για αυτή την κατηγορία υποψηφίων (10%) εκδίδονται ξεχωριστές βάσεις οι οποίες καλώς ή κακώς είναι κατά πολύ πιο ανεβασμένες από αυτές του 90% [90% = αυτοί που συμμετέχουν στις πανελλαδικές και (επαν/)εξετάζονται γραπτώς].

Τις βάσεις μπορείς να τις βρεις εδώ. :bye:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Και ειναι πολυ πιο ανεβασμενες επειδη ειναι λιγες οι θεσεις αλλα και 10 για τις μεγαλες σχολες κανουν οι αριστουχοι μαθητες που εχουν πολυ υψηλες βαθμολογιες απο τα θεματα του 2000-2004
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lacta345

Νεοφερμένος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ένας φίλος μου θυμήθηκε τελευταία στιγμή ότι τον ενδιαφέρει μια σχολή και με ρώτησε αν ξέρω τι είναι και πως λειτουργεί το 10%.

Έσπευσα και εγώ στους ειδικούς εδώ!!

Θα ήθελα να μάθω αρχικά τι είναι, και μετά αν προλαβαίνει να κάνει μηχανογραφικό φέτος ή υπήρχαν προθεσμίες που έληξαν?

Ευχαριστώωωω!

EDIT: Χίλια συγγνώμη:( Μόλις πρόσεξα ότι υπήρχε ήδη παρόμοιο θέμα. Ας διαγράψει το δικό μου ο διαχειριστής.
Συγγνώμη και πάλι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έγινε συγχώνευση ;) .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,692 μηνύματα.
Ένας φίλος μου θυμήθηκε τελευταία στιγμή ότι τον ενδιαφέρει μια σχολή και με ρώτησε αν ξέρω τι είναι και πως λειτουργεί το 10%.

Έσπευσα και εγώ στους ειδικούς εδώ!!

Θα ήθελα να μάθω αρχικά τι είναι, και μετά αν προλαβαίνει να κάνει μηχανογραφικό φέτος ή υπήρχαν προθεσμίες που έληξαν?

Ευχαριστώωωω!

EDIT: Χίλια συγγνώμη:( Μόλις πρόσεξα ότι υπήρχε ήδη παρόμοιο θέμα. Ας διαγράψει το δικό μου ο διαχειριστής.
Συγγνώμη και πάλι!
Προλαβαίνει. :)

Απ' όσο ξέρω, οι του 10% καταθέτουν 1-15 Ιουλίου μαζί με τους υποψήφιους του 90%.
(χωρίς να έχει χρειαστεί να κάνουν κάτι προηγουμένως)



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
τοσο υψηλα ειναι οι βασεις του 10%?ολες πανω απο 19000 ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε οχι και ολες, εκτος αν εννοεις αυτες που σε ενδιαφερουν.Ειναι λογικο να ειναι πιο ψηλα, γιατι ειναι πολυ λιγες οι θεσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
φυσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PIL

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 847 μηνύματα.
Ειναι τοσο υψηλες γιατι κανουν 10% ατομα με πολυ υψηλες βαθμολογιες(ευκολοτερα θεματα >2003)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Καλημέρα, είμαι νέο μέλος στο forum σας. Θέλω να μου πει κάποιος, αν ξέρει, τα κριτήρια με τα οποία αυξομειώνονται οι βάσεις για την εισαγωγή σε σχολές με το σύστημα του 10%.
Είχα δώσει πανελλήνιες πριν 2 χρόνια (2006) και με τα 16.470 μόρια που έπιασα πέρασα Πληροφορική, αφού δε μπόρεσα να πιάσω τη βάση για τις σχολές του ΕΜΠ που ήθελα (ΗΜΜΥ, μηχανολόγων μηχανικών, ναυπηγών μηχανικών). Αποφάσισα να κάνω νέο μηχανογραφικό φέτος με το 10%, κοίταξα τις βάσεις και είδα ότι αυξομειώνονταν ακόμα και για 5000+ μόρια μέσα σε μια χρονιά... Τέσπα, δήλωσα Ναυπηγών (για τις άλλες 2 σχολές καμία τύχη με τα μόρια που έβγαλα) με την ελπίδα να πέσει κάνα 1000+ μόρια η βάση και να καταφέρω να μπω. Παρακαλώ να με βοηθήσει όποιος ξέρει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και για τις βάσεις του 10% όπως και για ... οποιαδήποτε βάση, ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης :). Έχει να κάνει καθαρά με το τι σχολές επιλέγουν οι απόφοιτοι που δίνουν με το 10% και τι βαθμολογίες έχουν. :)

good luck! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Ty, αλλά και πάλι πως εξηγούνται οι τεράστιες αυξομειώσεις στις βάσεις;
Κάτι ακόμα, έψαχνα στο site των HMMY για το ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω για να μπω με κατατακτήριες εκεί (αν αποτύχω να μπω ΕΜΠ με το 10%), αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό. Ξέρει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ty, αλλά και πάλι πως εξηγούνται οι τεράστιες αυξομειώσεις στις βάσεις;
Κάτι ακόμα, έψαχνα στο site των HMMY για το ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω για να μπω με κατατακτήριες εκεί (αν αποτύχω να μπω ΕΜΠ με το 10%), αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό. Ξέρει κανείς;
Code:
https://www.ece.ntua.gr/attachments/013_%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%AE%CF%81%CF%85%CE%BE%CE%B7.pdf

  1. Εισαγωγή στα Κυκλώματα
  2. Λογική Σχεδίαση Ψηφιακών Συστημάτων
  3. Προγραμματιστικές Τεχνικές

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Ty, αλλά και πάλι πως εξηγούνται οι τεράστιες αυξομειώσεις στις βάσεις;

Η βασικη αιτια της μεγαλης αυξομειωσης ειναι οτι οι θεσεις ειναι πολυ λιγοτερες για καθε σχολη, οποτε μικρος αριθμος υποψιφιων καθοριζει τη βαση αυτης. Πχ σε σχολη με 60θεσεις, μολις 6 ατομα καθοριζουν τη βαση.

Κατα δευτερο, τα κριτηρια των υποψηφιων για την επιλογη της δεν ειναι τοσο σταθερα οσο αυτων στο 90%. Σε μια χρονια μπορει να δηλωσουν πολλοι χαμηλοβαθμες σχολες απλα για να παρουν το πασο, σε αλλη μπορει να δηλωσουν πολλοι αστυνομια, στρατο, κτλ γιατι θελουν να βγαλουν αμεσα χρηματα. Ετσι οι βασεις των υπολοιπων σχολων αυξομειωνονται.

Κατα τριτο, καθε χρονο εχουν δικαιωμα να κανουν 10% υποψηφιοι που εχουν δωσειι την προηγουμενη χρονια, στην οποια τα θεματα μπορει να ηταν πολυ ευκολα (αρα να εχουν μεγαλους βαθμους και να ανεβουν οι βασεις) ή πολυ δυσκολα (το αντιθετο με πριν).

Και αλλα πολλα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και για τις βάσεις του 10% όπως και για ... οποιαδήποτε βάση, ισχύει ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης :). Έχει να κάνει καθαρά με το τι σχολές επιλέγουν οι απόφοιτοι που δίνουν με το 10% και τι βαθμολογίες έχουν. :)

good luck! :)
;)

Ty, αλλά και πάλι πως εξηγούνται οι τεράστιες αυξομειώσεις στις βάσεις;
Κάτι ακόμα, έψαχνα στο site των HMMY για το ποιά μαθήματα πρέπει να δώσω για να μπω με κατατακτήριες εκεί (αν αποτύχω να μπω ΕΜΠ με το 10%), αλλά δε βρήκα τίποτα σχετικό. Ξέρει κανείς;
απλώς να σου κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρέπεις. Θέλεις να μπεις ΗΜΜΥ επειδή είναι ΕΜΠ ή επειδή σου αρέσει το αντικείμενο? Και ποιό αντικείμενο από αυτά από τα οποία μπορείς να ασχοληθείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θελω να κανω μια ερωτηση, αυτοι που εδωσαν πανελληνιες με 9 μαθηματα (πριν 4 χρονια) εχουν τα ιδια μορια που ειχαν τοτε ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ok thanks :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top