Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

ts0ukak1

Νεοφερμένος

Ο ts0ukak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας,

ειμαι αποφοιτος του 2000 (πρωτη χρονια λειτουργιας ενιαιου λυκειου) κ ενδιαφερομαι να υποβαλω μηχανογραφικο με το 10%

Καταρχην θα ηθελα να ρωτησω αν εχει περασει η προθεσμια υποβολης αιτησεων?

Ξερει κανεις τη διαδικασια πρεπει να ακολουθησω?

Εμας τοτε δεν μας εδιναν βεβαιωση προσβασης, αλλα οσοι συμμαθητες μου εδωσαν με το 10% πιο μετα, τους εβγαλαν απο το σχολειο εκ των υστερων.

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων,
Νικος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Γιατί δεν κάνεις είναι ένα τηλ στο σχολείο σου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ts0ukak1

Νεοφερμένος

Ο ts0ukak1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
αυτο ειναι plan B :-)

απλα ελεγα μηπως ήξερε κανενας!

thanks anyway!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έχω απορία. Περί τίνος πρόκειται?
Ίσως να μην το έθεσα σωστά. Δεν γνωρίζω όμως τι είναι γι'αυτο παρακαλώ μην κοροιδέψετε και χαρίστε΄τη μου!:'(

Κάθε χρόνο, το υπουργείο παιδείας καθορίζει τον αριθμό των εισακτέων με πανελλήνιες εξετάσεις σε κάθε σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης.

Οι απόφοιτοι και οι τελειόφοιτοι Γενικού Ενιαίου Λυκείου (και πλέον και Επαγγελματικού Λυκείου Ομάδας Β) που δίνουν πανελλήνιες εξετάσεις, διεκδικούν το 90% των θέσεων με πανελλήνιες εξετάσεις και υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο το ίδιο έτος που εξετάστηκαν πανελλαδικά.

Το υπόλοιπο 10% των θέσεων με πανελλήνιες εξετάσεις, το διεκδικούν απόφοιτοι ΜΟΝΟ Γενικών Ενιαίων Λυκείων χωρίς νέα εξέταση οι οποίοι έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις σε προηγούμενο έτος από εκείνο που υποβάλλουν μηχανογραφικό δελτίο. Τα μόρια τους είναι εκείνα που είχαν όταν έδωσαν πανελλήνιες και με το καθεστώς που ίσχυε τότε.

Οι βάσεις είναι διαφορετικές για το 90% και το 10% των θέσεων με πανελλήνιες εξετάσεις. Μηχανογραφικό δελτίο με το 10% δεν έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν απόφοιτοι που έδωσαν πανελλήνιες εξετάσεις πριν από το 2000 καθώς ίσχυε άλλο σύστημα (Δέσμες). Αν και το 2000 έδιναν άλλοι με δέσμες και άλλοι με κατευθύνσεις, μηχανογραφικό με το 10% έχουν δικαίωμα να υποβάλλουν μόνο οι απόφοιτου του καινούργιου συστήματος (Κατευθύνσεις).

Δεν υπηρχε μέχρι φέτος περιορισμός στο πόσες φορές ένας απόφοιτος ΓΕΛ μπορεί να υποβάλλει μηχανογραφικό με το 10%. Οι απόφοιτοι ΓΕΛ που έχουν βεβαίωση πρόσβασης από το έτος 2000 μέχρι και το 2008 μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% χωρίς κανέναν περιορισμό. Όσοι αποκτήσουν βεβαίωση πρόσβασης από το έτος 2009 και έπειτα έχουν διακίωμα να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% το πολύ για τα 2 επόμενα χρόνια από το έτος που πήραν την βεβαίωση πρόσβασης (δηλαδή από το έτος που έδωσαν τελευταία φορά πανελλήνιες).

Αν κάποιος υποψήφιος έχει δώσει 2 ή περισσότερες φορές πανελλήνιες εξετάσεις, τότε η βεβαίωση πρόσβασης που είναι σε ισχύ είναι η πιο πρόσφατη, δηλαδή εκείνη στην οποία αναφέρονται οι βαθμοί των μαθημάτων στα οποία ο υποψήφιος έδωσε την τελευταία φορά πανελλήνιες εξετάσεις.

Ένας υποψήφιος ο οποίος εξετάστηκε παλαιότερα πανελλαδικά και επιθυμεί να δηλώσει σχολές στις οποίες απαιτείται εξέταση σε ειδικό μάθημα στο οποίο δεν έχει εξεταστεί, ΔΕΝ έχει δικαίωμα να το κάνει. Θα πρέπει να εξεταστεί εκ νέου σε όλα τα μαθήματα και στο ή στα ειδικά μαθήματα που επιθυμεί διεκδικώντας εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση με το 90% των θέσεων. Το ίδιο ισχύει και για το μάθημα επιλογής ΑΟΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Έμαθα ότι οι κάτοχοι (της τελευταίας) βεβαίωσης πρόσβασης από το έτος 2000 εώς το 2007 θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% όποτε επιθυμούν χωρίς περιορισμό. Αντίθετα οι κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης από το έτος 2008 και μετά θα μπορούν να υποβάλλουν μηχανογραφικό με το 10% το πολύ για τα επόμενα 2 χρόνια από εκείνο που πήραν την βεβαίωση πρόσβασης. Είναι αλήθεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Οχι, οι κάτοχοι βεβαίωσης πρόσβασης από το 2000 έως το 2007 μπορούν να καταθέσουν μηχανογραφικό μέχρι και φέτος (2009).
Αντιθετα, οι κάτοχοι πρόσβασης από το 2008 και μετά μπορουν να υποβάλλουν μηχανογραφικό το πολύ 2 χρόνια μετα την τελευταία εξεταση
(δλδ κάποιος ο οποιος εξεταστηκε το 2008 μπορεί να καταθέσει το 2009 και το 2010, κάποιος που εξετάστηκε το 2009 μπορεί να κανει 10% το 2010 και το 2011 κοκ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Στη σελίδα www.mixanografiko.gr βρήκα πληροφορίες για το θέμα και δεν αναφέρει κανέναν περιορισμό για τους κατόχους βεβαίωσης πρόσβασης στο διάστημα 2000-2007 όσον αφορά την δυνατότητα υποβολής μηχανογραφικού με το 10%. Επειδή ακούγονται πολλά, τι ισχύει τελικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg182

Νεοφερμένος

Ο greg182 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Οι θεσεις με το 10% συμφωνα με την προκυρηξη ειναι 204. Εαν αναφερει ο καθε υποψηφιος που επιθυμει την εισαγωγη του στη σχολη την βαθμολογια του τοτε θα ειχαμε μια εκτιμηση για το που θα κυμανθει η βαση. Για να ειναι αποτελεσματικο ειναι απαραιτητη η βοηθεια ολων.
-----------------------------------------
τα μορια μου ειναι 15.530
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalaxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kalaxan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Οι θεσεις με το 10% συμφωνα με την προκυρηξη ειναι 204. Εαν αναφερει ο καθε υποψηφιος που επιθυμει την εισαγωγη του στη σχολη την βαθμολογια του τοτε θα ειχαμε μια εκτιμηση για το που θα κυμανθει η βαση. Για να ειναι αποτελεσματικο ειναι απαραιτητη η βοηθεια ολων.
-----------------------------------------
τα μορια μου ειναι 15.530

Mην αγχώνεσαι, μέσα είσαι.
204 είναι βάζοντας μέσα και πολυτέκνους και 3τεκνους.
Η κανονική σειρά πρέπει να είναι περίπου 176.Δε θυμάμαι τώρα ακριβώς.

Αλλά τι θα καταφέρεις με το να σου πούμε περίπου 10-20 άτομα που μπαίνουν εδώ το βαθμό τους?
Είναι πολλοί περισσότεροι εκείνοι οι οποίοι δεν μπαίνουν σε αυτό το φόρουμ και έχουν κάνει ήδη τα χαρτιά τους.
Για αυτό να είσαι σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
kalaxan το θεμα ειναι οτι να ενας ακομα που εχει πανω απο εμας στα μορια.εγω εχω 14233 . η βάση θα παει περιπου στο 14500 εαν πεσει. σε περιπτωση που ανέβει μιας και οσοι γράφουν εχουν απο 14600 εως και 17000(στο αλλο φορουμ αναφέρομαι το ecfo) η βάση θα ανέβει γύρω στπ 15100...τι να πω εχω απογοητευτεί πια..... θα σας δείξω εγώ όμως!!!!!!!!!θα ξαναδώσω του χρονου πανελληνιες και θα βγάλω 20000,θα παω αξιωματικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg182

Νεοφερμένος

Ο greg182 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Μπορει καποιος ο οποιος δεν ειχε δηλωσει τον φεβρουαριο προτιμηση για την σχολη να συμμετεχει? Ρωταω γιατι εαν δεν μπορει, πολλοι υποψηφιοι μπορει να μην το ειχαν προλαβει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Μπορει καποιος ο οποιος δεν ειχε δηλωσει τον φεβρουαριο προτιμηση για την σχολη να συμμετεχει? Ρωταω γιατι εαν δεν μπορει, πολλοι υποψηφιοι μπορει να μην το ειχαν προλαβει.

μπορεί ναι. Εκείνο ήταν κάτι σάν δημοσκόπηση για να μάθουν οι του υπουργείου πόσοι περίπου θέλουν να μπούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
gaspar εισαι σίγουρος οτι μπορεί?γιατί εγω που ρώτησα μου ειπαν οτι δεν μπορεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
gaspar εισαι σίγουρος οτι μπορεί?γιατί εγω που ρώτησα μου ειπαν οτι δεν μπορεί...

ξέρω παιδί που έκανε έτηση, και είναι οκ. τώρα άν του παρουσιαστεί πρόβλημα αργότερα δέν ξέρω. για το 90% αναφέρομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
πες το ετσι........για 10% μιλάω εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalaxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kalaxan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
ΓΙΑ το 10% παιδιά δεν μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg182

Νεοφερμένος

Ο greg182 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εαν ισχυει τελικα οτι δεν μπορουν ειναι πολυ ενθαρυντικο γιατι ειναι ενα μετρο το οποιο δεν ισχυε στο παρελθον και πολλοι μπορει να μην το πληροφορηθηκαν. Επισης την περιοδο του φεβρουαριου εαν θυμαστε υπηρχαν "δικαιες" κοινωνικες αναταραχες με την αστυνομια να ειναι σε πολλες περιπτωσεις αρνητικος πρωταγωνιστης καθως επισης πραγματοποιηθηκαν δολοφονικες επιθεσεις κατα αστυνομικων. Ολα αυτα πιθανον να συνεβαλαν στην μειωμενη ζητηση για τις σχολες. Εαν τωρα συνυπολογισουμε την αυξημενη προσφορα θεσεων αυτο μπορει να οδηγησει σε πτωση των βασεων.. Απο την αλλη το δεδομενο οτι ειναι η τελευταια χρονια για το 10% θα ασκησει πιθανοτατα αντιθετη δυναμη στ επιπεδο των βασεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tarx_12

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tarx_12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
εαν δεν κανω λαθος δεν ειναι η τελευταια χρονια για το 10%.Απλά θα μπορεις να κάνεις 10% μόνο τις επομενες 2 χρονιές απο τότε που εδωσες γραπτά.δηλαδή αν εδωσες εξετασεις το 2007 ,τελευταια σου χρονιά είναι τώρα το 2009.οπως εγώ ,επειδή ξαναέδωσα το 2007 μπορώ.αν όμως δεν ξαναέδινα το 2007 μιας και τελειωσα το 2006 δεν θα μπορουσα.εμενα αυτο μου είπαν στο ΥΠ παιδείας που ρώτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg182

Νεοφερμένος

Ο greg182 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
εαν δεν κανω λαθος δεν ειναι η τελευταια χρονια για το 10%.Απλά θα μπορεις να κάνεις 10% μόνο τις επομενες 2 χρονιές απο τότε που εδωσες γραπτά.δηλαδή αν εδωσες εξετασεις το 2007 ,τελευταια σου χρονιά είναι τώρα το 2009.οπως εγώ ,επειδή ξαναέδωσα το 2007 μπορώ.αν όμως δεν ξαναέδινα το 2007 μιας και τελειωσα το 2006 δεν θα μπορουσα.εμενα αυτο μου είπαν στο ΥΠ παιδείας που ρώτησα.


Δικιο εχεις. Εγω αναφερομουν για την θετινη χρονια οπου ειναι η τελευταια για τους παλιους αποφοιτους λυκειου. Του χρονου δηλαδη θα μπορουν να δωσουν με το 10% οσοι αποφοιτησαν το 2008 και 2009.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalaxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο kalaxan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
kalaxan το θεμα ειναι οτι να ενας ακομα που εχει πανω απο εμας στα μορια.εγω εχω 14233 . η βάση θα παει περιπου στο 14500 εαν πεσει. σε περιπτωση που ανέβει μιας και οσοι γράφουν εχουν απο 14600 εως και 17000(στο αλλο φορουμ αναφέρομαι το ecfo) η βάση θα ανέβει γύρω στπ 15100...τι να πω εχω απογοητευτεί πια..... θα σας δείξω εγώ όμως!!!!!!!!!θα ξαναδώσω του χρονου πανελληνιες και θα βγάλω 20000,θα παω αξιωματικων

Θοδωρή υπομονή μέχρι τον Αύγουστο.
Εγώ σου είπα είμαι αισιόδοξος, ζυγίζοντας με το δικό μου το μυαλό όλα τα δεδομένα που αντιλαμβάνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top