Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 101954

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Είχα 6 μόρια από τα οικονομικά κριτήρια και δεν καταφερα να πάρω μετεγγραφή. Στην ένσταση τι πρέπει να γράψω;
 

xrusa.kok

Νεοφερμένος

Η xrusa.kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Στα δικαιολογητικά που πρέπει να πάμε εκτός από την βεβαίωση εγγραφής από το τμήμα προέλευσης μας ζητείται και βεβαίωση του τμήματος προέλευσης για τον τρόπο εισαγωγής του αιτούντα. Παρόλα αυτά δεν μου έχουν στείλει από την σχολή που πέρασα την τελευταία βεβαίωση. Είναι το ίδιο με την βεβαίωση εγγραφής ή πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια για να την αποκτήσω ?
 

marinelli

Νεοφερμένος

Η marinelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Να την κάνεις την ένσταση, δεν έχεις να χάσεις κάτι!!

Στην ένσταση μπορώ να βάλω και τμήμα που δεν το είχα βάλει στην αίτηση μετεγγραφής; Εγώ για τις πολιτικές επιστήμες έβαλα μόνο το ΕΚΠΑ και όχι της Παντείου (γιατί θεωρείται νομίζω πιο κοινωνιολογικό εξ ου και ο τίτλος του τμήματος που έχει και περισσότερη Ιστορία ) γιατί έχω στο μυαλό μου και τον κλάδο για το μεταπτυχιακό. Αν και της Κορίνθου είναι πολύ καλό και ωραίο το πρόγραμμα διδασκαλίας και ωραρίου. Μήπως τωρα να αρχίσω να παρακολουθώ στην Κόρινθο που πέρασα κανονικά και αν τυχόν πάρω τη μετεγγραφή από ένσταση βλέπουμε
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Στα δικαιολογητικά που πρέπει να πάμε εκτός από την βεβαίωση εγγραφής από το τμήμα προέλευσης μας ζητείται και βεβαίωση του τμήματος προέλευσης για τον τρόπο εισαγωγής του αιτούντα. Παρόλα αυτά δεν μου έχουν στείλει από την σχολή που πέρασα την τελευταία βεβαίωση. Είναι το ίδιο με την βεβαίωση εγγραφής ή πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια για να την αποκτήσω ?

Νομίζω είναι το ίδιο πράγμα, στη δικιά μου βεβαίωση εγγραφής αναγράφεται ότι μπήκα με Πανελλήνιες
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Δυστυχώς δεν πήρα τη μετεγγραφή για το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης του ΕΚΠΑ προερχόμενη από το αντίστοιχο της Κορίνθου. Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν συμφέρει να κάνω ένσταση έχοντας 5 μόρια, γιατί νομίζω πως η βάση είναι 6 για μετεγγραφή.


Η γνώμη μου είναι να αρχίσεις να πηγαίνεις στην Κόρινθο επειδή είναι κρίμα να χάνεις πολύτιμο χρόνο. Ειδικά για τις περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να λάβει υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα, η επιτροπή ενστάσεων μπορεί, μετά την κύρωση του πίνακα δικαιουμένων μετεγγραφή και εφόσον οι ανωτέρω υποψήφιοι υποβάλλουν σχετική αίτηση θεραπείας, να λαμβάνει απόφαση για τη μη εφαρμογή του κριτηρίου των μορίων εισαγωγής. Εσύ δυστυχώς από ο,τι έχεις πει, δεν ανήκεις σ΄αυτήν την κατηγορία. Φυσικά κανένας δεν σου απαγορεύει να κάνεις την ένσταση αλλά αν κάνεις, καλύτερα να αρχίσεις να παρακολουθείς στην σχολή που μπήκες περιμένοντας εκεί την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των ενστάσεων.
 

marinelli

Νεοφερμένος

Η marinelli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να αρχίσεις να πηγαίνεις στην Κόρινθο επειδή είναι κρίμα να χάνεις πολύτιμο χρόνο. Ειδικά για τις περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να λάβει υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα, η επιτροπή ενστάσεων μπορεί, μετά την κύρωση του πίνακα δικαιουμένων μετεγγραφή και εφόσον οι ανωτέρω υποψήφιοι υποβάλλουν σχετική αίτηση θεραπείας, να λαμβάνει απόφαση για τη μη εφαρμογή του κριτηρίου των μορίων εισαγωγής. Εσύ δυστυχώς από ο,τι έχεις πει, δεν ανήκεις σ΄αυτήν την κατηγορία. Φυσικά κανένας δεν σου απαγορεύει να κάνεις την ένσταση αλλά αν κάνεις, καλύτερα να αρχίσεις να παρακολουθείς στην σχολή που μπήκες περιμένοντας εκεί την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων των ενστάσεων.

Έχεις δίκιο! Έτσι θα κάνω. Σε ευχαριστώ πολύ!!!
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!
Πήρα μεταγγραφή απο το Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας,στο αντίστοιχο τμήμα του Χαροκόπειου.Όμως εγω σαν πρώτη επιλογή,είχα το αντίστοιχο τμημα στο Πα.Πει,και θα προτιμούσα να παω εκεί,αλλα το έχασα λογω ισοβαθμίας.
Εδώ είναι που θέλω την γνώμη σας,αξίζει να κάνω ένσταση,ή πάω στο χαροκόπειο
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Στα δικαιολογητικά που πρέπει να πάμε εκτός από την βεβαίωση εγγραφής από το τμήμα προέλευσης μας ζητείται και βεβαίωση του τμήματος προέλευσης για τον τρόπο εισαγωγής του αιτούντα. Παρόλα αυτά δεν μου έχουν στείλει από την σχολή που πέρασα την τελευταία βεβαίωση. Είναι το ίδιο με την βεβαίωση εγγραφής ή πρέπει να προβώ σε κάποια ενέργεια για να την αποκτήσω ?


Και εμένα μόνο μια βεβαίωση μου έστειλαν όταν τους ζήτησα και τις 2.επάνω γράφει ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ και ανάμεσα στα στοιχεία που αναφέρει γράφει ΤΡΟΠΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ πανελλήνιες εξετάσεις 90% εσένα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο?
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Και εμένα μόνο μια βεβαίωση μου έστειλαν όταν τους ζήτησα και τις 2.επάνω γράφει ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ και ανάμεσα στα στοιχεία που αναφέρει γράφει ΤΡΟΠΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ πανελλήνιες εξετάσεις 90% εσένα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο?

Εμένα λέει εισαγωγικές εξετάσεις
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Καλησπέρα σε όλους!!Πήρα την μεταγραφή από το τμήμα γεωπονια ιχθυολογια και υδάτινου περιβάλλοντος (βολο) στο διπαε Θεσσαλονίκης με 6 μόρια...Έχασα το Αριστοτέλειο για πολύ λίγο διότι είχα 6 μόρια από κριτήρια και 11379 από μόρια πανελλαδικών ενώ ο τελευταίος είχα 6 μόρια και 11879 μόρια πανελλαδικών...Η ερώτηση μου είναι η εξής:Θα μπορούσα να κάνω ενσταση για την πρώτη επιλογή που είναι το Αριστοτέλειο χωρίς να χάσω την μεταγραφή μού στο διπαε?Ευχαριστώ πολύ!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε όλους!!Πήρα την μεταγραφή από το τμήμα γεωπονια ιχθυολογια και υδάτινου περιβάλλοντος (βολο) στο διπαε Θεσσαλονίκης με 6 μόρια...Έχασα το Αριστοτέλειο για πολύ λίγο διότι είχα 6 μόρια από κριτήρια και 11379 από μόρια πανελλαδικών ενώ ο τελευταίος είχα 6 μόρια και 11879 μόρια πανελλαδικών...Η ερώτηση μου είναι η εξής:Θα μπορούσα να κάνω ενσταση για την πρώτη επιλογή που είναι το Αριστοτέλειο χωρίς να χάσω την μεταγραφή μού στο διπαε?Ευχαριστώ πολύ!


Τα 6 μόρια από τι κριτήρια τα είχες;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Τί λόγους βάζουμε στην ένσταση αφού τά πέντε μόρια τρία από εισόδημα και δύο από πολυτεκνια δεν μας έδωσε την μεταγραφή, τί άλλο να βάλω, ή σχολή που θέλω έχει έξι μόρια
 

xrusa.kok

Νεοφερμένος

Η xrusa.kok αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Και εμένα μόνο μια βεβαίωση μου έστειλαν όταν τους ζήτησα και τις 2.επάνω γράφει ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ και ανάμεσα στα στοιχεία που αναφέρει γράφει ΤΡΟΠΟΣ ΕΓΓΡΑΦΗΣ πανελλήνιες εξετάσεις 90% εσένα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο?

Εμένα πάνω η βεβαίωση γράφει τρόπος εγγραφής : ΓΕΛ. Μήπως να τους ζητήσω και την βεβαίωση για τον τρόπο εισαγωγής μέσω email?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Λοιπόν δες εδώ, στη σελίδα 1288 κάτω αριστερά, το Γ
https://www.et.gr/idocs-nph/search/p...IueYwJ6YZtDhAu1cSMB8NU95gfPg00UalJwkSGjxqUWyP
Σύμφωνα με την παραπάνω υπουργική απόφαση, η επιτροπή ενστάσεων εξετάζει κατά προτεραιότητα τις περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να λάβει υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα δηλ. από 6 μόρια που είναι η ανώτατη μοριοδότηση από εισοδηματικά κριτήρια και πάνω (αν υπάρχουν και άλλα μοριοδοτούμενα κριτήρια όπως πολυτεκνία, μονογονεϊκή οικογένεια κτλ). Σ΄αυτήν την περίπτωση η επιτροπή ενστάσεων μπορεί (πρόσεξε δεν λέει "πρέπει", λέει "μπορεί" το οποίο σημαίνει ότι το αφήνει στη διακριτική ευχέρεια της επιτροπής), μετά την κύρωση του πίνακα δικαιουμένων μετεγγραφή και εφόσον οι ανωτέρω υποψήφιοι υποβάλλουν σχετική αίτηση θεραπείας, να λαμβάνει απόφαση για τη μη εφαρμογή του κριτηρίου των μορίων εισαγωγής. ΄Αρα λοιπόν στην περίπτωσή σου που έχεις τα 6 μόρια της ανώτατης μοριοδότησης από εισοδηματικά κριτήρια, η επιτροπή ενστάσεων μπορεί να μην λάβει υπόψη της τα μόρια εισαγωγής σου. Αν γίνει αυτό υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πάρεις τη μετεγγραφή.
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Λοιπόν δες εδώ, στη σελίδα 1288 κάτω αριστερά, το Γ
https://www.et.gr/idocs-nph/search/pdfViewerForm.html?args=5C7QrtC22wFHp_31M9ESQXdtvSoClrL8XL8tG9fmXDl5MXD0LzQTLf7MGgcO23N88knBzLCmTXKaO6fpVZ6Lx3UnKl3nP8NxdnJ5r9cmWyJWelDvWS_18kAEhATUkJb0x1LIdQ163nV9K--td6SIueYwJ6YZtDhAu1cSMB8NU95gfPg00UalJwkSGjxqUWyP
Σύμφωνα με την παραπάνω υπουργική απόφαση, η επιτροπή ενστάσεων εξετάζει κατά προτεραιότητα τις περιπτώσεις ισοψηφίας σε αριθμό μορίων που ισούνται ή υπερβαίνουν την ανώτατη μοριοδότηση που μπορεί να λάβει υποψήφιος με βάση το κατά κεφαλήν εισόδημα δηλ. από 6 μόρια που είναι η ανώτατη μοριοδότηση από εισοδηματικά κριτήρια και πάνω (αν υπάρχουν και άλλα μοριοδοτούμενα κριτήρια όπως πολυτεκνία, μονογονεϊκή οικογένεια κτλ). Σ΄αυτήν την περίπτωση η επιτροπή ενστάσεων μπορεί (πρόσεξε δεν λέει "πρέπει", λέει "μπορεί" το οποίο σημαίνει ότι το αφήνει στη διακριτική ευχέρεια της επιτροπής), μετά την κύρωση του πίνακα δικαιουμένων μετεγγραφή και εφόσον οι ανωτέρω υποψήφιοι υποβάλλουν σχετική αίτηση θεραπείας, να λαμβάνει απόφαση για τη μη εφαρμογή του κριτηρίου των μορίων εισαγωγής. ΄Αρα λοιπόν στην περίπτωσή σου που έχεις τα 6 μόρια της ανώτατης μοριοδότησης από εισοδηματικά κριτήρια, η επιτροπή ενστάσεων μπορεί να μην λάβει υπόψη της τα μόρια εισαγωγής σου. Αν γίνει αυτό υπάρχουν πολλές πιθανότητες
Υπάρχει περίπτωση να μην μου δεχτούν την ένσταση επειδή και τα δύο πανεπιστήμια εδρεύουν στην ίδια πόλη;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Υπάρχει περίπτωση να μην μου δεχτούν την ένσταση επειδή και τα δύο πανεπιστήμια εδρεύουν στην ίδια πόλη;


Ε, ασφαλώς βρε φίλε δεν θα την κάνουν δεκτή! Το θεώρησα αυτονόητο ότι θα πήρες μετεγγραφή μακριά από το σπίτι σου και γιαυτό ήθελες να κάνεις την ένσταση! Δεν το πρόσεξα ότι εδρεύουν στην ίδια πόλη! Μα καλά τώρα πήρες μετεγγραφή στην πόλη που ζεις και κάθεσαι και σκέφτεσαι ότι ήθελες το Αριστοτέλειο αντί του ΔΙΠΑΕ; Αυτά είναι ανούσιες πολυτέλειες! Τι να πουν τόσες χιλιάδες παιδιά που δεν πήραν μετεγγραφή και αδυνατούν να πάνε να σπουδάσουν;;;

Καλησπέρα παιδιά!
Πήρα μεταγγραφή απο το Πληροφορικής στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας,στο αντίστοιχο τμήμα του Χαροκόπειου.Όμως εγω σαν πρώτη επιλογή,είχα το αντίστοιχο τμημα στο Πα.Πει,και θα προτιμούσα να παω εκεί,αλλα το έχασα λογω ισοβαθμίας.
Εδώ είναι που θέλω την γνώμη σας,αξίζει να κάνω ένσταση,ή πάω στο χαροκόπειο


Το πολεοδομικό συγκρότημα που απαρτίζεται από έναν ή περισσότερους Δήμους όπως της Αττικής και της Θεσσαλονίκης, νοείται ως μία πόλη. Το Χαροκόπειο και το ΠΑΠΕΙ βρίσκονται στην ίδια πόλη άρα δεν έχει νόημα η ένσταση!
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολυ
 
Τελευταία επεξεργασία:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top