Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα θα λυθεί στα κεντρικά πανεπιστήμια αν δεν υπάρχει η γελοία κατηγορία των μετεγγραφών λόγω αδελφού, που δεν έχει καν περιορισμό στον αριθμό. Οποίος έχει πραγματικό πρόβλημα μπαίνει με κριτήρια και τέλος
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε παιδια ενω συμπληρωνω το ΑΜΚΑ μου ξανα και ξανα μου βγαζει διπλα απο το αντιστοιχο πεδιο "Ο ΑΜΚΑ δεν μπορει να επαληθευτει λογω αδυναμιας συνδεσης με την υπηρεσια διαχειρισης ΑΜΚΑ"
Ελεγξα τα στοιχεια μου ακομα και στο amka.gr μηπως και εκανα καποιο λαθος , αλλα οχι τον εγραφα ολοσωστα εξαρχης.


Θα έχει υπερφορτωθεί το ηλεκτρονικό του σύστημα. Ξαναδοκίμασε κάποια άλλη ώρα που δεν θα έχει τόσο πολύ κόσμο να προσπαθεί να συνδεθεί!
 

soc.anx.

Νεοφερμένος

Η soc.anx. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποια στιγμή θα γινόταν και αυτό. Τα περιφερειακά τμήματα πολλές φορές αδειάζουν και στα πανεπιστήμια Αθήνας-Θεσσαλονίκης γίνεται πανικός. Ωστόσο, επειδή υπάρχουν πολλές οικογένειες με οικονομικά προβλήματα θα πρέπει να δοθεί κίνητρο στα παιδιά να μένουν στην περιφέρεια ή διαφορετικά αναγκαστικά τα παιδιά θα δηλώνουν μόνο σχολές κοντά στην κατοικία τους. Δύσκολη κατάσταση.


Είμαι νέα στο φορουμ και δε ξέρω πως λειτουργεί ακόμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είναι αδήριτη ανάγκη να μεταφερθώ από το τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης Πατρών στο αντίστοιχο της Αθήνας. Μαζεύω μόνο 4 μόρια πιστεύετε ότι θα καταφέρω να πάρω τη μεταγραφή; Είμαι 2ο έτος τώρα και πραγματικά δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα οικονομικά. Διάβασα ότι παίρνουν μετεγγραφή αυτοί που έχουν απο 5 μόρια και πανω κι εχω αγχωθει πάρα πολύ.
 

Xrhstos1

Νεοφερμένος

Ο Xrhstos1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
6 μόρια για μετεγγραφη σε φιλολογία αθήνας
είναι αρκετά?
 

soc.anx.

Νεοφερμένος

Η soc.anx. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Είμαι νέα στο φορουμ και δε ξέρω πως λειτουργεί ακόμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είναι αδήριτη ανάγκη να μεταφερθώ από το τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης Πατρών στο αντίστοιχο της Αθήνας. Μαζεύω μόνο 4 μόρια πιστεύετε ότι θα καταφέρω να πάρω τη μεταγραφή; Είμαι 2ο έτος τώρα και πραγματικά δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα οικονομικά. Διάβασα ότι παίρνουν μετεγγραφή αυτοί που έχουν απο 5 μόρια και πανω κι εχω αγχωθει πάρα πολύ.
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ποσό ασφαλής είναι η επιλογή δεύτερης προτίμησης ; Έχω 7 μόρια για ιατρική Αθήνας και δε θέλω να ρισκάρω βυσματικά να μου πάρουν την θέση και να με βάλουν στην δεύτερη προτίμηση
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
6 μόρια για μετεγγραφη σε φιλολογία αθήνας
είναι αρκετά?


Πέρσι η βάση μετεγγραφής ήταν τα 6 μόρια. Βέβαια επειδή είναι θέμα ζήτησης δεν μπορεί να προβλέψει κανείς τι θα γίνει φέτος.

Είμαι νέα στο φορουμ και δε ξέρω πως λειτουργεί ακόμα. Θέλω να ρωτήσω το εξής. Είναι αδήριτη ανάγκη να μεταφερθώ από το τμήμα δημοτικής εκπαίδευσης Πατρών στο αντίστοιχο της Αθήνας. Μαζεύω μόνο 4 μόρια πιστεύετε ότι θα καταφέρω να πάρω τη μεταγραφή; Είμαι 2ο έτος τώρα και πραγματικά δεν μπορούμε να τα βγάλουμε πέρα οικονομικά. Διάβασα ότι παίρνουν μετεγγραφή αυτοί που έχουν απο 5 μόρια και πανω κι εχω αγχωθει πάρα πολύ.


Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανονισμός που να ορίζει ότι κάποιος πρέπει να έχει από 5 μόρια και πάνω. η βάση των μετεγγραφών καθορίζεται από τη ζήτηση. Πέρσι η βάση μετεγγραφής για το παιδαγωγικό ήταν τα 7 μόρια. Φέτος μπορεί να υψηλότερη ή χαμηλότερη. Κάνεις την αίτηση και βλέπεις. Είναι κρίμα που δεν μπορείς να κάνεις αίτηση με την κατηγορία των αδερφών γιατί εκεί δεν υπάρχει ποσοτικός περιορισμός. Εκτός από τα οικονομικά κριτήρια δεν δικαιούσαι άλλα μόρια (τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, κλπ);
 
Τελευταία επεξεργασία:

soc.anx.

Νεοφερμένος

Η soc.anx. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Πέρσι η βάση μετεγγραφής ήταν τα 6 μόρια. Βέβαια επειδή είναι θέμα ζήτησης δεν μπορεί να προβλέψει κανείς τι θα γίνει φέτος.




Δεν υπάρχει συγκεκριμένος κανονισμός που να ορίζει ότι κάποιος πρέπει να έχει από 5 μόρια και πάνω. η βάση των μετεγγραφών καθορίζεται από τη ζήτηση. Πέρσι η βάση μετεγγραφής για το παιδαγωγικό ήταν τα 7 μόρια. Φέτος μπορεί να υψηλότερη ή χαμηλότερη. Κάνεις την αίτηση και βλέπεις. Είναι κρίμα που δεν μπορείς να κάνεις αίτηση με την κατηγορία των αδερφών γιατί εκεί δεν υπάρχει ποσοτικός περιορισμός. Εκτός από τα οικονομικά κριτήρια δεν δικαιούσαι άλλα μόρια (τρίτεκνοι, πολύτεκνοι, κλπ);
Οχι δυστυχως δεν δικαιουμαι από αλλου.
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Τελικά εμείς οι δευτεροετής δεν μπορούμε να κάνουμε μετεγγραφή. Καλά να πάθουμε που θέλουμε και να σπουδάσουμε κιόλας σε αυτο το καταραμένο κράτος...
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πάντως το κουτάκι αυτό που κλικάρεις όταν ο αδελφός έχει πρόβλημα τεχνικό από την σχολή στην δήλωση αποποίησης δεν υπήρχε πέρσι ως δυνατότητα πράγμα που με παραξενεύει...λες και ξέρουν ότι φέτος θα υπάρξουν τέτοια προβλήματα ίσως και λόγω πανεπιστημιοποίησης των τμημάτων ΤΕΙ. Εχει δοκιμάσει κανένας προς το παρόν να κάνει αίτηση μ αυτήν την κατηγορία και του έβγαλε τέτοιου είδους πρόβλημα ώστε να αναγκαστεί να πατήσει αυτήν την επιλογή?Ειδικά αν ο αδελφός/αδελφή που έκανε αποποίηση σπουδάζει σε τμήμα πρώην ΤΕΙ?
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πάντως το κουτάκι αυτό που κλικάρεις όταν ο αδελφός έχει πρόβλημα τεχνικό από την σχολή στην δήλωση αποποίησης δεν υπήρχε πέρσι ως δυνατότητα πράγμα που με παραξενεύει...λες και ξέρουν ότι φέτος θα υπάρξουν τέτοια προβλήματα ίσως και λόγω πανεπιστημιοποίησης των τμημάτων ΤΕΙ. Εχει δοκιμάσει κανένας προς το παρόν να κάνει αίτηση μ αυτήν την κατηγορία και του έβγαλε τέτοιου είδους πρόβλημα ώστε να αναγκαστεί να πατήσει αυτήν την επιλογή?Ειδικά αν ο αδελφός/αδελφή που έκανε αποποίηση σπουδάζει σε τμήμα πρώην ΤΕΙ?


Πιθανότατα για διαδικαστικούς λόγους έχουν μπλοκάρει τα τμήματα των καταργηθέντων ΤΕΙ καθώς οι φοιτητές που έχουν εισαχθεί σ΄αυτά τα προηγούμενα χρόνια, δεν έχουν δικαίωμα μετεγγραφής. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν το παιδί που φοιτά σε τμήμα ΤΕΙ ήθελε να μετεγγραφεί στην περιφέρεια του Πανεπιστημιακού τμήματος που μπήκε ο αδελφός/ή του. Για την αντίθετη περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς οι περιορισμοί αφορούν μόνο αυτούς που υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής και όχι αυτούς που κάνουν δήλωση αποποίησης.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Πιθανότατα για διαδικαστικούς λόγους έχουν μπλοκάρει τα τμήματα των καταργηθέντων ΤΕΙ καθώς οι φοιτητές που έχουν εισαχθεί σ΄αυτά τα προηγούμενα χρόνια, δεν έχουν δικαίωμα μετεγγραφής. Το πρόβλημα θα υπήρχε αν το παιδί που φοιτά σε τμήμα ΤΕΙ ήθελε να μετεγγραφεί στην περιφέρεια του Πανεπιστημιακού τμήματος που μπήκε ο αδελφός/ή του. Για την αντίθετη περίπτωση δεν υπάρχει πρόβλημα καθώς οι περιορισμοί αφορούν μόνο αυτούς που υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής και όχι αυτούς που κάνουν δήλωση αποποίησης.


Μα ακριβώς αυτό είναι το παράξενο...το κουμπάκι αυτό το πατάς στην περίπτωση που ο αδελφός/η που πάει να κάνει αποποίηση (άρα δεν θέλει ο ίδιος μετεγγραφή) έχει τεχνικό πρόβλημα από την σχολή του.Θα το καταλάβαινα αυτό που λες αν με κάποιο τρόπο μπλόκαραν αυτούς που επιχειρούσαν να αιτηθούν μετεγγραφή ενώ δεν την δικαιούνται λόγω περιορισμών της εγκυκλίου στα παιδιά που φοιτούν ήδη σε πρώην ΤΕΙ.Γιαυτό αναρωτήθηκα αν κάποιος που έκανε ήδη την αίτηση με την κατηγορία αυτή και ο αδελφός που έκανε την δήλωση αποποίησης σπουδάζει σε πρώην ΤΕΙ αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα...Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ακριβώς αυτό είναι το παράξενο...το κουμπάκι αυτό το πατάς στην περίπτωση που ο αδελφός/η που πάει να κάνει αποποίηση (άρα δεν θέλει ο ίδιος μετεγγραφή) έχει τεχνικό πρόβλημα από την σχολή του.Θα το καταλάβαινα αυτό που λες αν με κάποιο τρόπο μπλόκαραν αυτούς που επιχειρούσαν να αιτηθούν μετεγγραφή ενώ δεν την δικαιούνται λόγω περιορισμών της εγκυκλίου στα παιδιά που φοιτούν ήδη σε πρώην ΤΕΙ.Γιαυτό αναρωτήθηκα αν κάποιος που έκανε ήδη την αίτηση με την κατηγορία αυτή και ο αδελφός που έκανε την δήλωση αποποίησης σπουδάζει σε πρώην ΤΕΙ αντιμετώπισε κάποιο πρόβλημα...Ευχαριστώ πάντως για την απάντηση σου!


΄Ισως για καθαρά τεχνικούς λόγους εύρυθμης λειτουργίας του ηλεκτρονικού συστήματος ή ευκολίας τους, έχουν αποκλείσει τα πρώην ΤΕΙ από όπου αναφέρονται μέσα στην πλατφόρμα των μετεγγραφών. Δεν υπάρχει περίπτωση να σας δημιουργήσει αυτό κάποιο πρόβλημα στην εξέλιξη της διαδικασίας μετεγγραφής. Πάντως πράγματι θα ήταν διαφωτιστικό να μας πει και κάποιος άλλος που ακολούθησε την ίδια διαδικασία με σας, αν αντιμετώπισε το ίδιο πρόβλημα.
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Ή δήλωση αποποίησης που γίνεται βρε παιδιά, που είναι αυτό τό πεδίο, βοήθεια!!!!!!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ή δήλωση αποποίησης που γίνεται βρε παιδιά, που είναι αυτό τό πεδίο, βοήθεια!!!!!!!

Η δήλωση αποποίησης γίνεται μόνο για την κατηγορία μετεγγραφών αδελφών φοιτητών. Εσύ αν δεν κάνω λάθος θα υποβάλεις αίτησης μετεγγραφής με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια οπότε δεν σε αφορά.
 

Antakki

Νεοφερμένος

Η Antakki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Μας αποκλειει εμας τους δευτεροετεις τριτοετεις κ τεταρτοετεις ομως των πρωην τει........Κ δεν καταλαβαινω το γτ....εψαχνε τον τροπο να μειωσει τις μετεγγραφες ολο το καλοκαιρι κ τα καταφερε...σαν δεν ντρεπονται λεω γω
Δηλαδή ούτε η μία από τις δίδυμες δικαιούται μετεγγραφή από το ΤΕΙ καλαμάτας στο ΤΕΙ Πάτρας στη Λογοθεραπεία;
 

Nala

Δραστήριο μέλος

Η Nala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 759 μηνύματα.
Η δήλωση αποποίησης γίνεται μόνο για την κατηγορία μετεγγραφών αδελφών φοιτητών. Εσύ αν δεν κάνω λάθος θα υποβάλεις αίτησης μετεγγραφής με κοινωνικά και οικονομικά κριτήρια οπότε δεν σε αφορά.


Είναι για φίλο μου ❣️, πώ πω μνήμη!!!!!!!! τά θυμάσαι όλα!!!!!
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Armark

Νεοφερμένος

Ο Armark αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ειμαι 2ο ετος στο παπει και εκανα αίτηση για μετεγγραφή αλλα στις επιλογές των τμημάτων δεν αναφέρεται το τμημα που θελω ενω στο ΦΕΚ υπαρχει η αντιστοιχία. Ξερει κανεις για ποιο λογο;;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δηλαδή ούτε η μία από τις δίδυμες δικαιούται μετεγγραφή από το ΤΕΙ καλαμάτας στο ΤΕΙ Πάτρας στη Λογοθεραπεία;


΄Οχι, δυστυχώς δεν γίνεται! Δείτε τα μηνύματα 1444 και 1466 στις προηγούμενες σελίδες.

Ειμαι 2ο ετος στο παπει και εκανα αίτηση για μετεγγραφή αλλα στις επιλογές των τμημάτων δεν αναφέρεται το τμημα που θελω ενω στο ΦΕΚ υπαρχει η αντιστοιχία. Ξερει κανεις για ποιο λογο;;


Μήπως το αντίστοιχο Τμήμα στο οποίο θέλεις να μετεγγραφείς, είναι νεοϊδρυθέν άρα δεν λειτουργεί το εξάμηνο στο οποίο βρίσκεσαι;
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top