Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Γνωστός μου πέρασε ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών υπολογιστών στην Κοζάνη (πρώην ΤΕΙ)
Πόσα μόρια πρέπει να έχει για να γίνει δεκτή η μετεγγραφή του Αθήνα ?


Αυτό δεν μπορεί να το γνωρίζει κανείς προκαταβολικά, εξαρτάται από τη ζήτηση και τα μόρια που θα έχουν και οι υπόλοιποι αιτούντες. Μια ένδειξη παρέχουν οι περσινές βάσεις μετεγγραφής αλλά φυσικά δεν μπορεί κανείς να ξέρει τι θα ισχύσει φέτος. τις περσινές βάσεις μετεγγραφής μπορείς να τις δεις εδώ: https://www.minedu.gov.gr/aei-9/met...a-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3
 

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα πράγματα είναι μάλλον δύσκολα για σένα. οι κατηγορίες μετεγγραφής είναι δύο:
1) αδέρφια. Έχεις ήδη περάσει στην ίδια πόλη με τον αδερφό σου οπότε αυτό δεν σε καλύπτει και λογικά το εισόδημα σας δεν είναι τόσο χαμηλό (κάτω από 5000 ευρώ το οικογενειακό) για να επικαλεστείς ακραία ανέχεια.
2) μοριοδοτούμενα κριτήρια. όπως είπες έχεις 1 μόριο από την τριτεκνία και τίποτα άλλο. Βεβαιώσου ότι δεν δικαιούσαι επιπλέον μόρια από το εισόδημα. Μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά δεν έχεις πολλές πιθανότητες. η βάση μετεγγραφής πέρσι για την συγκεκριμένη σχολή ήταν τα 7 μόρια. Τις περσινές βάσεις μετεγγραφής μπορείς να τις δεις εδώ:
https://www.minedu.gov.gr/aei-9/meteggrafes-new/38067-06-11-18-apotelesmata-meteggrafon-2018-vaseis-ypovoli-enstaseon-3


Καταλαβα, ευχαριστω πολυ.
 

Norvel

Νεοφερμένος

Ο Norvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα!..Εχω περασει πληροφορικη στην Κερκυρα,εχω 3 μορια και θελω να παω Θεσσαλονικη..Ειδα περσυ οτι η σχολη δεχτηκε ολες τις αιτησεις!..Ποιες οι πιθανοτητες να παρω την μετεγγραφη τελικα? Ειναι ρισκο φυσικα αλλα ποτε δεν ξες..Επισης τα οικονομικα της οικογενειας ειναι χειροτερα απο οτι δηλωθηκαν στην φορολογικη..Πειτε μου την γνωμη σας!
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα!..Εχω περασει πληροφορικη στην Κερκυρα,εχω 3 μορια και θελω να παω Θεσσαλονικη..Ειδα περσυ οτι η σχολη δεχτηκε ολες τις αιτησεις!..Ποιες οι πιθανοτητες να παρω την μετεγγραφη τελικα? Ειναι ρισκο φυσικα αλλα ποτε δεν ξες..Επισης τα οικονομικα της οικογενειας ειναι χειροτερα απο οτι δηλωθηκαν στην φορολογικη..Πειτε μου την γνωμη σας!


Καλημέρα!Κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα πάρεις την μετεγγραφή είναι θέμα και ζήτησης κάθε χρονιά δεν είναι ίδια...Τώρα όσον αφορά το θέμα ότι τα οικονομικά σας είναι χειρότερα δυστυχώς αυτοί λαμβάνουν υπ όψιν την περσινή φορολογική δήλωση.Μπορείς όμως αν και εφόσον δεν σε πάρουν να κάνεις ένσταση και να αναφέρεις σ αυτήν τα φετινά δεδομένα.Καλή επιτυχία.
 

Norvel

Νεοφερμένος

Ο Norvel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλημέρα!Κανένας δεν μπορεί να σου πει με σιγουριά αν θα πάρεις την μετεγγραφή είναι θέμα και ζήτησης κάθε χρονιά δεν είναι ίδια...Τώρα όσον αφορά το θέμα ότι τα οικονομικά σας είναι χειρότερα δυστυχώς αυτοί λαμβάνουν υπ όψιν την περσινή φορολογική δήλωση.Μπορείς όμως αν και εφόσον δεν σε πάρουν να κάνεις ένσταση και να αναφέρεις σ αυτήν τα φετινά δεδομένα.Καλή επιτυχία.
Καποιος αλλος να μου πει την γνωμη του?..
 

nikilaoudas

Νεοφερμένος

Ο nikilaoudas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι 27 χρονων και περασα σε μια σχολη μεσω πανελληνιων.
Στην ανακοινωση των μεταγραφων αναφερει οτι : Το κατά κεφαλήν εισόδηµα του δικαιούχου -εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδηµα- και το κατά κεφαλήν εισόδηµα των µελών της οικογένειάς του, για το φορολογικό έτος 2018, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των 3.000 ευρώ (µόρια 6).

Εγω εχω μηδενικο εισοδημα, ειμαι αγαμος και λογω ηλικιας δεν θεωρουμαι προστατευομενο μελος απ οσο γνωριζω. επισης μενω με τους γονεις μου αρα ειμαι δηλωμενος σαν φιλοξενουμενος. Το προσωπικο μου εισοδημα ειναι μηδενικο αλλα των γονεων μου ειναι πανω απο 9.000 συνολο!

Ξερει κανεις αν δικαιουμαι μεταγραφη?
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα, ειμαι 27 χρονων και περασα σε μια σχολη μεσω πανελληνιων.
Στην ανακοινωση των μεταγραφων αναφερει οτι : Το κατά κεφαλήν εισόδηµα του δικαιούχου -εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδηµα- και το κατά κεφαλήν εισόδηµα των µελών της οικογένειάς του, για το φορολογικό έτος 2018, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των 3.000 ευρώ (µόρια 6).

Εγω εχω μηδενικο εισοδημα, ειμαι αγαμος και λογω ηλικιας δεν θεωρουμαι προστατευομενο μελος απ οσο γνωριζω. επισης μενω με τους γονεις μου αρα ειμαι δηλωμενος σαν φιλοξενουμενος. Το προσωπικο μου εισοδημα ειναι μηδενικο αλλα των γονεων μου ειναι πανω απο 9.000 συνολο!

Ξερει κανεις αν δικαιουμαι μεταγραφη?


Καλησπέρα και σε σένα.Εφόσον είσαι φιλοξενούμενος μετράνε και τα δικά σου εισοδήματα και των γονιών σου.Οταν λες σύνολο των γονιών σου είναι πάνω από 9000 τι εννοείς?η εγκύκλιος μιλάει για κατα κεφαλήν εισόδημα δηλαδή το σύνολο του εισοδήματος όλων των μελών διαιρείται με τα άτομα της οικογένειας.Πχ αν των γονιών ΣΥΝΟΛΙΚΑ είναι 9000 και το δικό σου μηδέν όπως είπες είναι 9000:3=3000 κατα κεφαλήν (Βασική προυπόθεση είναι να είστε 3 στην οικογένεια όπως στο παράδειγμα και όντως οι γονείς σου σύνολο να έχουν 9000)
 

Στίλιαν

Νεοφερμένος

Ο Στίλιαν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φυσικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πρώτον Τι πιθανότητες έχω να πάρω μεταγραφή λόγω εισοδήματος ( 9000€) επίσης μετράει καθόλου το ότι έχω και μια ανήλικη αδερφή . Δεύτερον οι μεταγραφές αργούν να γίνουν , δηλαδή παίζει να χάσω το πρώτο εξάμηνο ή γίνονται σχετικά γρήγορα και άμα χάσω το εξάμηνο είναι σοβαρο και πως μπορώ να το αναπληρώσω . Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας :) .
 

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Aν δεν πας στο μερος οπου ειναι οι γονεις μην παρεις καν αιτηση διοτι οπως ειπες μπορεις να χασεις το πρωτο εξαμηνο η ετος και γενικοτερα πιστυω μια μεταγραφη δημιουργει περισσοτερα προβληματα αν δεν ειναι τουλαχιστον στο μερος που μενουν οι γονεις σου
 

Maria2229

Νεοφερμένος

Η Maria2229 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Πέρασα σε μια επαρχιακή πόλη ο αδερφός μου σπουδάζει Αθήνα σε Δ.ΙΕΚ θα μπορούσα να πάρω μεταγγραφή στο αντιστοιχο τμημα της Αθήνας; Ξέρω οτι αν ήταν σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ θα γινόταν σιγουρα και με βάση το εισόδημα μας απλά δεν γνωρίζω αν ισχύει και για το Δ.ΙΕΚ .
Ευχαριστώ
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρασα σε μια επαρχιακή πόλη ο αδερφός μου σπουδάζει Αθήνα σε Δ.ΙΕΚ θα μπορούσα να πάρω μεταγγραφή στο αντιστοιχο τμημα της Αθήνας; Ξέρω οτι αν ήταν σε πανεπιστημιο η ΤΕΙ θα γινόταν σιγουρα και με βάση το εισόδημα μας απλά δεν γνωρίζω αν ισχύει και για το Δ.ΙΕΚ .
Ευχαριστώ


Δυστυχώς δεν μπορείς επειδή τα ΔΙΕΚ ανήκουν στη "μη τυπική εκπαίδευση" δηλαδή στην εκπαίδευση που παρέχεται σε οργανωμένο εκπαιδευτικό πλαίσιο εκτός του τυπικού εκπαιδευτικού συστήματος.
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσον αναφορά τις μεταγραφές.Λοιπον στην οικογένεια μου το εισόδημα της μαμάς μου είναι 5711 ευρώ τον χρόνο του πατέρα μου 1225, του αδερφού μού 400 ευρώ ενώ το δικό μου είναι μηδενικό και εγω και ο αδερφός μου είμαστε προστατευόμενα μέλη.θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια κατηγορία κατατάσσομαι.
Θα ήθελα να τονίσω ότι πέρυσι που είχα κάνει αιτηση μεταγραφής με είχαν βάλει στην δεύτερη κατηγορία δηλαδή πήρα 4 μόρια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γεια σας!Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση όσον αναφορά τις μεταγραφές.Λοιπον στην οικογένεια μου το εισόδημα της μαμάς μου είναι 5711 ευρώ τον χρόνο του πατέρα μου 1225, του αδερφού μού 400 ευρώ ενώ το δικό μου είναι μηδενικό και εγω και ο αδερφός μου είμαστε προστατευόμενα μέλη.θα ήθελα να ρωτήσω σε ποια κατηγορία κατατάσσομαι.
Θα ήθελα να τονίσω ότι πέρυσι που είχα κάνει αιτηση μεταγραφής με είχαν βάλει στην δεύτερη κατηγορία δηλαδή πήρα 4 μόρια. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Περυσι ειχατε τα ιδια εισοδηματα με αυτα που αναφερεις τωρα;επισης εισαι σιγουρος οτι κοιτας εισοδημα επιβολης εισφορας και οχι δηλωθεν εισοδημα;
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Περυσι ειχατε τα ιδια εισοδηματα με αυτα που αναφερεις τωρα;επισης εισαι σιγουρος οτι κοιτας εισοδημα επιβολης εισφορας και οχι δηλωθεν εισοδημα;

Αυτά τα εισοδήματα που αναφέρω τε είδα από το εκκαθαριστικό ε1 της οικογένειας.Οσον αναφορά το περσινό εισόδημα ήταν πάνω κάτω το ίδιο νομίζω πως τότε ο πατέρας μου είχε 2771 εισόδημα.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Αυτά τα εισοδήματα που αναφέρω τε είδα από το εκκαθαριστικό ε1 της οικογένειας.Οσον αναφορά το περσινό εισόδημα ήταν πάνω κάτω το ίδιο νομίζω πως τότε ο πατέρας μου είχε 2771 εισόδημα.


Αλλο το Ε1 και άλλο το εκαθαριστικό.Στο εκαθαριστικό της οικογένεια σου θα δεις το ποσό που αναφέρεται στο εισόδημα επιβολής εισφοράς.Θα προσθέσεις του πατέρα σου και της μητέρας σου.Προσοχή εκεί δεν φαίνεται του αδελφού σου αφού κάνει φορολογική δήλωση χωριστά άσχετα αν είναι προστατευόμενο μέλλος.Από την στιγμή που ο αδελφός σου δηλώνει 400 ευρώ αυτομάτως γίνεται 3000 λόγω τεκμηρίων διαβίωσης.Αρα προσθέτεις όπως είπα τα δυο εισοδήματα των γονιών σου προσθέτεις και του αδελφού σου και το σύνολο τα διαιρείς με τα μέλη της οικογένειας.Ετσι θα δεις πόσο έχεις κατά κεφαλήν εισόδημα.Ελπίζω να βοήθησα
 

Hipoo

Νεοφερμένος

Ο Hipoo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Αλλο το Ε1 και άλλο το εκαθαριστικό.Στο εκαθαριστικό της οικογένεια σου θα δεις το ποσό που αναφέρεται στο εισόδημα επιβολής εισφοράς.Θα προσθέσεις του πατέρα σου και της μητέρας σου.Προσοχή εκεί δεν φαίνεται του αδελφού σου αφού κάνει φορολογική δήλωση χωριστά άσχετα αν είναι προστατευόμενο μέλλος.Από την στιγμή που ο αδελφός σου δηλώνει 400 ευρώ αυτομάτως γίνεται 3000 λόγω τεκμηρίων διαβίωσης.Αρα προσθέτεις όπως είπα τα δυο εισοδήματα των γονιών σου προσθέτεις και του αδελφού σου και το σύνολο τα διαιρείς με τα μέλη της οικογένειας.Ετσι θα δεις πόσο έχεις κατά κεφαλήν εισόδημα.Ελπίζω να βοήθησα
Επειδή είμαι λίγο άσχετος με τα λογιστικά που θα πρέπει να κοιτάξω για το εισόδημα επιβολής εισφοράς;
 

Ευα24

Νεοφερμένος

Η Ευα24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top