Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 903442

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;

Αν θυμάμαι καλά το κάνεις πρώτα ηλεκτρονικά και τη δεχτούν τότε πηγαίνεις τα αντίστοιχα δικαιολογητικά στη σχολή σου.
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;

Πρέπει να παρακολουθείς την ιστοσελίδα του πανεπιστημίου και της σχολής.
Νομίζω μπορείς να στείλεις τα δικαιολογητικά ταχυδρομικά.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Γεια σας, απ'οτι φαινεται θα περασω κοινωνιολογια στο πανεπιστημιου του αιγαιου αλλα επειδη μενω Πάτρα θα προσπαθησω να παρω μετεγγραφη για Αθήνα.
Για την μετεγγραφη χρειαζεται να παω στη γραμματεια της σχολης πχ παντειου και να παραδωσω τα αντιστοιχα εγγραφα που χρειαζονται ή μπορω να το κανω και διαδικτυακα;


Καλησπέρα!Πρώτα θα εγγραφείς κανονικά στο πανεπιστήμιο που πέρασες (τώρα πλέον γίνεται και εξ αποστάσεως στέλνοντας απλώς τα δικαιολογητικά).Κατόπιν και αφού βγει η ανάλογη ανακοίνωση από το υπουργείο θα κάνεις ηλεκτρονικά την αίτηση σου για μετεγγραφή (πέρισυ ήταν μέσα στον Οκτώβριο).Αφού βγουν τα αποτελέσματα και γίνει δεκτή η αίτηση σου θα βγει εκ νέου ανακοίνωση από την σχολή που πέρασες κατόπιν της μετεγγραφής η οποία θα ορίζει και τις ημερομηνίες που θα καταθέσεις εκεί τα δικαιολογητικά που χρειάζονται.Αν είναι όλα εντάξει θα γίνει διαγραφή από το τμήμα που πέρασες αρχικά και θα γίνει εγγραφή στο νέο τμήμα.Ελπίζω να βοήθησα.
 

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια σας. Θελω να κανω μετεγγραφη φετος απλα δεν ξερω τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω. Ο αδελφος μου σπουδαζει σε αλλη πολη, ειμαστε 3 αδελφια. Οι γονεις μου δεν ειναι χωρισμενοι αλλα ο πατερας μου ζει στην Γερμανια. Θελω να ερθω Θεσσαλονικη, οπου ζει η μητερα μου αλλα δεν ξερω τι χαρτια πρεπει να ετοιμασω. Θα με βοηθουσε αν καποιος ηξερε.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γεια σας. Θελω να κανω μετεγγραφη φετος απλα δεν ξερω τι δικαιολογητικά πρεπει να εχω. Ο αδελφος μου σπουδαζει σε αλλη πολη, ειμαστε 3 αδελφια. Οι γονεις μου δεν ειναι χωρισμενοι αλλα ο πατερας μου ζει στην Γερμανια. Θελω να ερθω Θεσσαλονικη, οπου ζει η μητερα μου αλλα δεν ξερω τι χαρτια πρεπει να ετοιμασω. Θα με βοηθουσε αν καποιος ηξερε.

Λοιπόν αρχικά χρειάζεσαι μία βεβαίωση σπουδών ότι ο αδερφός σου σπουδάζει σε άλλη πόλη και πρέπει να κάνει και μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν επιθυμεί να πάρει μετεγγραφή, λογικά φαου είστε τριτεκνοι θα χρειαεσαο ένα χαρτί που να το αποδυκνυει. Για το μπαμπά σου δεν νομίζω ότι μπορείς να πάρεις κάτι αλλά δεν το ξέρω και μετά αν έχετε και οικονομικά κριτήρια... Μπορεί να χρειαστεί και η βεβαίωση σπουδών σου από την πόλη που πέρασες. Οτι άλλο θες στείλε μου.
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.

ερμινα

Νεοφερμένος

Η ερμινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τελεια, ευχαριστω παρα πολυ τοση ωρα εψαχνα στο ιντερνετ τιποτα δεν βρηκα.
 

trai

Νεοφερμένος

Ο trai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας.Περασα πληροφορικη Λαμιας.Εχω δυο αδελφια φοιτητες στην Φλωρινα.Η οικογενεια μου μενει κοζανη.Τα μορια που συγκεντρωνω (εισοδημα τριτεκνια )ειναι 5.Θελω να παρω μετεγγραφη Θεσσαλονικη.Τι λετε ειναι εφικτο? Το γεγονος οτι εχω αδελφια φοιτητες μου προσδιδει τιποτα εξτρα μορια? Ευχαριστω
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γεια σας.Περασα πληροφορικη Λαμιας.Εχω δυο αδελφια φοιτητες στην Φλωρινα.Η οικογενεια μου μενει κοζανη.Τα μορια που συγκεντρωνω (εισοδημα τριτεκνια )ειναι 5.Θελω να παρω μετεγγραφη Θεσσαλονικη.Τι λετε ειναι εφικτο? Το γεγονος οτι εχω αδελφια φοιτητες μου προσδιδει τιποτα εξτρα μορια? Ευχαριστω

Από ότι κατάλαβα τα αδέλφια σου σπουδάζουν σε πολύ εκτός της κατοικίας σου... Αν ισχύει αυτό και έχει ΛΣ χαμηλό εισόδημα τότε δικαιούσαι μετεγγραφή την κατηγορία με τα αδέλφια και πας είτε στην πόλη που σπουδάζουν τα αδέλφια είτε στον τόπο κατοικίας σου... Αυτά τουλάχιστον ισχύαν μέχρι πέρυσι τώρα με τη νεα κυβέρνηση δε ξέρω τι θα γίνει...
 

trai

Νεοφερμένος

Ο trai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πως σχολη πληροφορικης δεν υπσρχει ουτε Φλωρινα ουτε Κοζανη.
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Το θεμα ειναι πως σχολη πληροφορικης δεν υπσρχει ουτε Φλωρινα ουτε Κοζανη.


Το ζήτημα είναι λίγο περίπλοκο γιατί θέλεις μετεγγραφή θεσσαλονίκη. Βέβαια, δεν γνωρίζουμε αν θα ισχύσει το περσινό σύστημά αλλά με βάση αυτό σημαντικό είναι και το εισοδηματικό κριτήριο για τα αδέρφια φοιτήτές. Αντιγράφω από την εγκύκλιο:

ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Α΄ (για φοιτητές με κατά κεφαλήν εισόδημα έως 12.500 ευρώ) α) Ο φοιτητής μπορεί να μετεγγραφεί σε αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα που εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδερφού του, υπό την προϋπόθεση ότι ο αδελφός του αιτούντος μετεγγραφής φοιτητή, θα υποβάλει μέσω του ίδιου Πληροφοριακού Συστήματος, υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή του, καθ΄ όλη τη διάρκεια της φοίτησής του, στη Σχολή/Τμήμα φοίτησής του και για την μη άσκηση της δυνατότητας αιτήσεως μετεγγραφής. β) Αν δεν υπάρχει αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα στην Περιφερειακή Ενότητα φοίτησης του αδερφού του, ο φοιτητής μπορεί να μετεγγραφεί σε αντίστοιχη Σχολή/Τμήμα που εδρεύει στην Περιφερειακή Ενότητα της μόνιμης κατοικίας των γονέων του, υπό την προϋπόθεση ότι ο αδελφός του θα υποβάλει μέσω του ίδιου Πληροφοριακού Συστήματος, υπεύθυνη δήλωση για την παραμονή του, καθ΄ όλη τη διάρκεια της φοίτησής του, στη Σχολή/Τμήμα φοίτησής του και για την μη άσκηση του δικαιώματος μετεγγραφής. γ) Αν δεν πληρούνται τα ανωτέρω κριτήρια, ελλείψει αντιστοιχιών, τα αδέρφια μπορούν να μετεγγραφούν από κοινού σε αντίστοιχες Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης. Στην περίπτωση αυτή, τα αδέρφια φοιτητές πρέπει να υποβάλλουν αίτηση μετεγγραφής για αντίστοιχες Σχολές/Τμήματα της τρίτης Περιφερειακής Ενότητας.
ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Β΄ (για φοιτητές με κατά κεφαλήν εισόδημα έως 5.000 ευρώ) Μόνο σε περίπτωση απόλυτης οικονομικής δυσχέρειας μπορεί να αιτηθεί μετεγγραφής και φοιτητής του οποίου ο αδελφός φοιτά και διαμένει στην Περιφερειακή Ενότητα στην οποία οι γονείς του διαμένουν μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας. Το οικονομικό κριτήριο του κατά κεφαλήν εισοδήματος έως 5.000 ευρώ, καθορίστηκε με την υπ.΄ αριθμ. 37818/Z1/05-03-2018 (ΦΕΚ Β΄ 862/12-3-2018) Υ.Α. Ειδικότερα, Εάν το κατά κεφαλήν εισόδημα του φοιτητή, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του, για το προηγούμενο φορολογικό έτος, δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των πέντε χιλιάδων (5.000) ευρώ, τα αδέρφια φοιτητές: α) μπορούν να μετεγγραφούν από κοινού, σύμφωνα με την ακόλουθη σειρά προτεραιότητας: Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν στην Περιφερειακή Ενότητα που διαμένουν οι γονείς τους μόνιμα ή έχουν πλήρη κυριότητα ή επικαρπία κατοικίας, Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν σε άλλη Περιφερειακή Ενότητα, πλην της Αθήνας και της Θεσσαλονίκης, Σε Σχολές/Τμήματα που εδρεύουν στην Περιφερειακή Ενότητα της Αθήνας ή της Θεσσαλονίκης. β) εναλλακτικά μπορούν να υποβάλουν αίτηση, σύμφωνα με την προηγούμενη περίπτωση, που αφορά το εισόδημα έως 12.500 ευρώ κατά κεφαλήν. Ήτοι έχουν δύο δυνατότητες και μπορούν να επιλέξουν στο Πληροφοριακό Σύστημα των αιτήσεων είτε την Περίπτωση Α΄ είτε την Περίπτωση Β΄.
 

Jim_Pap

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Μια ερωτηση.Αν κανω χαρτια για μετεγγραφη μπορω να δηλωσω ας πουμε 2 πολεις προτιμησης;
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα. Έχω ξαναγράψει. Αλλά αν θέλει κάποιος μπορεί να πει την άποψη του.

Πέρυσι δεν μου δόθηκε η μετεγγραφή και δεν πάτησα καν το πόδι μου στη σχολή. Φέτος θα ξανακάνω αίτηση. Η περσινή βάση μετεγγραφών ήταν 6 μόρια στην σχολή που ήθελα (πέρυσι έπιανα 4), φέτος πιάνω 6 και είμαι ακριβώς στη βάση, ήθελα να ρωτήσω αν έχω πιθανότητες να μου δωθει η μετεγγραφή μιας και σε περίπτωση ισοβαθμίας δεν έχω έγω το πάνω χέρι αφού έχω γράψει κάτω από τη βάση στις πανελ. Τελικά έχω πιθανότητες έστω και με ένσταση;;;

Α επίσης, έχω διαγνωστεί με κατάθλιψη, μπορώ να την χρησιμοποιήσω ως κατά εξαίρεση; πιάνεται; και αν ναι θεωρείτε "σοβαρή περίπτωση";

Εσείς τι θα επιλέγατε από τα δύο; Ευχαριστώ. Όποιος έχει εμπειρία ας γράψει την άποψη του γτ πραγματικά έχω απελπιστεί και εδώ χάσει ήδη μια χρονιά. Δεν θέλω να χασω κι άλλη.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Μια ερωτηση.Αν κανω χαρτια για μετεγγραφη μπορω να δηλωσω ας πουμε 2 πολεις προτιμησης;


Αν κάνεις αίτηση με μοριοδότηση ναι μέχρι δύο πόλεις δηλώνεις αν κάνεις αίτηση ως αδελφός ήδη φοιτητή θα πας αναγκαστικά στην πόλη που σπουδάζει ο αδελφός/η σου αν υπάρχει αντίστοιχο τμήμα.
 

Eugen

Νεοφερμένος

Ο Eugen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Έχω περάσει νομική Κομοτηνής και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μετακομίσω εκεί!Έχω μια δίδυμη αδελφή που πέρασε Αθήνα στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών στο ΠΑΠΕΙ.Μπορω να πάρω μεταγραφή?Αν δεν την πάρω τότε θα διαβάζω στο σπίτι και θα πηγαίνω Κομοτηνή μόνο στις εξεταστικές! Πιστεύετε πως αυτό είναι εφικτό?
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ξέρει κάποιος τι παίζει με το εισόδημα, στην εγκύκλιο αναφέρει αν το κατά κεφαλήν εισόδημα του ιδίου και των μελών της οικογένειάς του δεν υπερβαίνει ένα χ ποσό, εννοεί ότι και το εισόδημα των μελών του διαιρείται με τον αριθμό των μελών ή προστίθεται αυτούσιο στο πρώτο;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Έχω περάσει νομική Κομοτηνής και δεν έχω την οικονομική δυνατότητα να μετακομίσω εκεί!Έχω μια δίδυμη αδελφή που πέρασε Αθήνα στο Διεθνών και Ευρωπαϊκών σπουδών στο ΠΑΠΕΙ.Μπορω να πάρω μεταγραφή?Αν δεν την πάρω τότε θα διαβάζω στο σπίτι και θα πηγαίνω Κομοτηνή μόνο στις εξεταστικές! Θεωρείται πως αυτό είναι εφικτό?

Ήμουν πέρυσι στην κατάσταση σου ή δίδυμη αδελφή μου είχε περάσει νομική Κομοτηνής και εγώ βιολογικό Κρήτης. Επειδή λοιπόν δενν υπήρχε αντίστοιχια τμημάτων δλδ βιολογικό στην Κομοτηνή η νομική στην Κρήτη και λόγω του ότι είχαμε χαμηλό εισόδημα μας έφεραν και τις δύο Αθήνα... Οπότε νομίζω πως αν έχεις χαμηλό εισόδημα έχεις κάποιες πιθανότητες να έρθεις Αθήνα... Η πρώτη σου κατοικία αθηνα είναι; θα σου πρότεινα βέβαια για περισσότερες πληροφορίες να πάρεις τηλέφωνο στο υπουργείο παιδείας θα σε βοηθήσουν πολύ τουλάχιστον εμάς μας βοήθησαν γιατί υπάρχουν κιόλας 2 ειδών μετεγγραφές αυτές των αδελφών και αυτές με τη μοριοδοητηση... Ασε να βγει η σχετική εγκύκλιος σε λίγο καιρό και μετά ψαξτο.

Το θεμα ειναι πως σχολη πληροφορικης δεν υπσρχει ουτε Φλωρινα ουτε Κοζανη.


Αφού δεν υπάρχει ούτε στη Φλώρινα ούτε στην Κοζάνη τότε λογικά θα μπορείς να πας Θεσσαλονίκη που θες
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top