Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους! Θα ήθελα κι εγώ να υποβάλω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα των μετεγγραφών. Εγώ το μόνο κριτήριο που πληρώ είναι πως το εισόδημα και των δυο γονιών μου δεν ξεπερνά τα 3.000 € και γι’αυτό σύμφωνα με τα δηλωθέντα κριτήρια μετεγγραφής του 2018 δικαιούμαι 6 μόρια. Πιστεύετε πως αν περνάω πχ Κομοτηνή, Ιωάννινα κλπ είναι πιθανό να κατέβω προς Αθήνα που είναι κοντα στον τόπο κατοικιας μου; Ευχαριστώ


Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί σου το πει αυτό! Κάθε χρόνο το "προφίλ" των υποψηφίων για μετεγγραφή ποικίλλει (αριθμός υποψηφίων, αριθμός μορίων κριτηρίων που συγκεντρώνουν, μόρια πανελλαδικών) και γιαυτό δεν μπορεί να γίνει πρόβλεψη. Επίσης η Νομική Αθήνας, όπως ξέρεις, είναι περιζήτητη σχολή και γιαυτό ο συναγωνισμός για μετεγγραφή σ΄αυτήν, είναι μεγάλος. Εντελώς ενημερωτικά να σου πω ότι: Το 2016 ο πρώτος είχε 8 μόρια από κριτήρια και 18174 μόρια, ο τελευταίος είχε 4 μόρια από κριτήρια και 18180 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 5). Το 2017 ο πρώτος είχε 8 μόρια από κριτήρια και 17645 μόρια, ο τελευταίος είχε 5 μόρια από κριτήρια και 17737 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 5). Το 2018 ο πρώτος είχε 9 μόρια από κριτήρια και 18206 μόρια, ο τελευταίος είχε 5 μόρια από κριτήρια και 17528 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 6).
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δυστυχώς κανένας δεν μπορεί σου το πει αυτό! Κάθε χρόνο το "προφίλ" των υποψηφίων για μετεγγραφή ποικίλλει (αριθμός υποψηφίων, αριθμός μορίων κριτηρίων που συγκεντρώνουν, μόρια πανελλαδικών) και γιαυτό δεν μπορεί να γίνει πρόβλεψη. Επίσης η Νομική Αθήνας, όπως ξέρεις, είναι περιζήτητη σχολή και γιαυτό ο συναγωνισμός για μετεγγραφή σ΄αυτήν, είναι μεγάλος. Εντελώς ενημερωτικά να σου πω ότι: Το 2016 ο πρώτος είχε 8 μόρια από κριτήρια και 18174 μόρια, ο τελευταίος είχε 4 μόρια από κριτήρια και 18180 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 5). Το 2017 ο πρώτος είχε 8 μόρια από κριτήρια και 17645 μόρια, ο τελευταίος είχε 5 μόρια από κριτήρια και 17737 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 5). Το 2018 ο πρώτος είχε 9 μόρια από κριτήρια και 18206 μόρια, ο τελευταίος είχε 5 μόρια από κριτήρια και 17528 μόρια (ανώτατο όριο μορίων από οικονομικά κριτήρια 6).

Άρα με βάση αυτά που μου γράφετε καταλαβαίνω πως υπάρχει δυνατότητα εφόσον έχω 6 μόρια από το εισόδημα.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Άρα με βάση αυτά που μου γράφετε καταλαβαίνω πως υπάρχει δυνατότητα εφόσον έχω 6 μόρια από το εισόδημα.


Ασφαλώς και έχεις ελπίδες να πάρεις τη μετεγγραφή, απλά κανείς δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει από τώρα!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η τριτεκνία έδινε ένα μόριο στην κατηγορία των μετεγγραφών με μοριοδότηση. Ωστόσο, δεν γνωρίζουμε αν θα ισχύσει φέτος το ίδιο σύστημα. Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ: https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf


Δεν ρώτησα αυτό. Ρώτησα πώς ορίζεται η τριτεκνία για να πάρει κάποιος αυτό το μόριο, δηλαδή αν ο άλλος έχει δύο αδέλφια 40 χρονών παντρεμένα θεωρείται τρίτεκνος;
 

dimlam

Νεοφερμένος

Η dimlam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας! Θα ζητήσω την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.


Εγώ και ο δίδυμος αδελφός μου δίναμε φέτος πανελλαδικές. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις και τις προτιμήσεις μας αυτός περνάει ιατρική Πατρών και εγώ κτηνιατρική στην Καρδίτσα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιθώριο μετεγγραφής για την κοινή πόλη (Θεσσαλονίκη) μιας και κανένας μας δεν έχει περάσει εκεί αλλά φέρει και τις δυο σχολές;


ΥΓ: αν εισαχθώ του χρόνου σε νέο τμήμα δικαίουμαι Εκ νέου μετεγγραφή;


Σας ευχαριστώ!
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Γεια σε όλους σας! Θα ζητήσω την βοήθεια σας αν κάποιος γνωρίζει.


Εγώ και ο δίδυμος αδελφός μου δίναμε φέτος πανελλαδικές. Σύμφωνα με τις εκτιμήσεις και τις προτιμήσεις μας αυτός περνάει ιατρική Πατρών και εγώ κτηνιατρική στην Καρδίτσα. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιθώριο μετεγγραφής για την κοινή πόλη (Θεσσαλονίκη) μιας και κανένας μας δεν έχει περάσει εκεί αλλά φέρει και τις δυο σχολές;


ΥΓ: αν εισαχθώ του χρόνου σε νέο τμήμα δικαίουμαι Εκ νέου μετεγγραφή;


Σας ευχαριστώ!


Καλησπέρα! Αρχικά συγχαρητήρια και στους δύο σας! Πέρυσι είχα δώσει εγώ και η δίδυμη αδερφή μου... Εκείνη πέρασε νομική Κομοτηνής και εγώ βιολογικό Κρήτης. Κάναμε μετεγγραφή με τα αδέλφια και επειδή η δικιά μου σχολή δεν υπάρχει στην Κομοτηνή και της αδελφής μου στην Κρήτη (όπως και εσάς κτηνιατρική δεν υπάρχει στην Πάτρα και ιατρική στην Καρδίτσα αντίστοιχα). Βέβαια σε εμάς επεξε ρόλο και το οικονομικό γιατί στο κατά κεφαλήν εισόδημα είχαμε κάτω από 5.000 ευρώ και για αυτό ήρθαμε και οι δύο Αθήνα. Τώρα βέβαια με την καινούρια κυβέρνηση κάθισε να δούμε τι θα γίνει... Επίσης αν του χρόνου εισαχθείς σε νέο τμήμα μπορείς να πάρεις μετεγγραφή... Δε θα μπορείς να πάρεις όμως για την κτηνιατρική ανεξαρτήτως πόλης αφιυ θα είναι η ίδια σχολή... Κι εγώ αυτό θέλω να κάνω φέτος αν τυχόν πιάσω τη φαρμακευτική (γιατί ξαναεδωσα). Ελπίζω να σας βοήθησα λιγάκι.
 

dimlam

Νεοφερμένος

Η dimlam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πολύ πολύ! Ήσουν πολύ επεξηγηματικός! Καλά αποτελέσματα και σε σένα ελπίζω να πετύχεις τα όνειρα σου!!
 

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Παρόμοια περιπετωση εδωωω .
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο με ενημέρωσε ότι αν έχεις αδερφό φοιτητή και υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ των τμημάτων η μεταγραφή είναι δεδομένη

δηλαδη δεν σου μιλησε καθολου για κριτηρια κ.λ.π.Σοβαρη καθηγητρια εχεις
 

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,382 μηνύματα.
Παρόμοια περιπετωση εδωωω .
Η καθηγήτρια μου στο φροντιστήριο με ενημέρωσε ότι αν έχεις αδερφό φοιτητή και υπάρχει αντιστοιχία μεταξύ των τμημάτων η μεταγραφή είναι δεδομένη


1 μόριο παίρνεις λόγω αδερφού φοιτητή. Χωρίς κανένα άλλο κριτήριο, είναι δεδομένο ότι δε θα πάρεις μετεγγραφή. Είχα πάρει μετεγγραφή όταν σπούδαζα και θυμάμαι τι ανταγωνισμός υπήρχε. Τα περισσότερα μόρια είναι από οικονομικά κριτήρια και μετά πάνε πολύτεκνοι, τριτεκνοι κλπ...
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Παιδιά πλέον υπάρχουν 2 ειδών μετεγγραφές... Αυτή με τη μοριοδοητηση και αυτή με τα αδέλφια... Στη 2η περίπτωση αν έχεις αδελφό που σπουδάζει σε άλλη κατοικία εκτός τη μόνιμη και εισόδημα μέχρι ενός ποσού δε θυμάμαι ακριβώς πόσο όμως τότε μπορείς είτε να μεταφερθείς στη μόνιμη κατοικία σου ή στην κατοικία που σπουδάζει ο/η αδελφός /η σου...βεβαια με τη νέα κυβέρνηση μπορούν να αλλάξουν όλα οπότε πρέπει να αναμένουμε τη νέα εγκύκλιο που βγαίνει αν δνε κάνω λάθος το Σεπτέμβριο.
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά στο θέμα "Τα πάντα για τις μετεγγραφές" θα βρείτε απαντήσεις για όλα τουλάχιστον όπως ίσχυαν μέχρι τώρα!
 

wannabelawyer

Νεοφερμένος

Η wannabelawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας! Θα προσπαθήσω εν συντομία να πω το πρόβλημα μου.

Έδωσα φέτος Πανελλήνιες και, με τα μόρια που συγκέντρωσα, περνάω στη Νομική Κομοτηνής. Το θέμα είναι ότι θέλω να κάνω μετεγγραφή για Αθήνα, αλλά έχω μπερδευτεί σχετικά με το σε ποια μοριοδοτούμενη κατηγορία ανήκω (αν ανήκω :p ).

Η ερώτηση λοιπόν είναι η εξής: εγώ θεωρούμαι προστατευόμενο μέλος της οικογένειας μου (τρακαρισμένο), αλλά δεν δουλεύω, επομένως στη φορολογική μας δήλωση φαίνεται ότι έχω ετήσιο εισόδημα 0€. Στο κατά κεφαλήν εισόδημα μας λοιπόν υπολογίζομαι κι εγώ ή μόνο οι γονείς μου;

Το ξέρω ότι τα είπα λίγο μπερδεμένα, για οποιαδήποτε απορία ρωτήστε με :)
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφού είσαι προστατευμενο μέλος, το κατά κεφαλήν εισόδημα προκύπτει αν διαιρέσεις το εισόδημα και των δύο γονιών, δια 3. ( Η ανάλογα αν υπάρχουν και άλλα προστατευμενα μέλη )
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!
Εχω και εγω μια ερωτηση να κανω.
Μαλλον εχω περασει στο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙ.ΠΑ.Ε στην καβαλα.
Οπως τα εχω υπολογισει,εχω 5 μορια μεταγραφης.Αυτο που θελω να μαθω ειναι:
Ας πουμε οτι οπως περυσι το χαροκοπιο κλεινει στα 3 μορια μεταγραφης,εγω με τα 5 αλλα με πολυ χαμηλη βαθμολογια πανελλαδικων (9.450),υπαρχει περιπτωση να απορρίφθω;

Και πριν πει καποιος ας διαβαζα και οτι θα μειωσω το επειπεδο της σχολης κτλ.,δεν απαιτω να μεταγραφω στην χειροτερη παω καβαλα η ξαναδινω,απλα θα επιθυμουσα να μην επιβαρυνω την οικογενεια μου περεταιρω.

Ευχαριστω!
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στο τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας στα Ψαχνά του ΕΚΠΑ μπορείς να πάρεις μεταγραφή από Ψαχνά στην Αθηνα όπου είναι το ΕΚΠΑ;

Επίσης, η σχολη αντιστοιχεί στα Ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ τα οποία απαιτούν Αγγλικά!
Γίνεται αν δεν έχεις δώσει Αγγλικά να πας εκει;

Ρωταω από απορία για έναν φίλο που αγχώνεται!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!!!
 

Yiorgosk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος Αγησίλαος Κουφαλιτάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Στο τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας στα Ψαχνά του ΕΚΠΑ μπορείς να πάρεις μεταγραφή από Ψαχνά στην Αθηνα όπου είναι το ΕΚΠΑ;

Επίσης, η σχολη αντιστοιχεί στα Ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ τα οποία απαιτούν Αγγλικά!
Γίνεται αν δεν έχεις δώσει Αγγλικά να πας εκει;

Ρωταω από απορία για έναν φίλο που αγχώνεται!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!!!

Οσον αφορά τη πρώτη ερώτηση, αν δεν κάνω λάθος το τμήμα βρίσκεται στα ψαχνα απλά υπάγεται στο ΕΚΠΑ.
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Καλησπερα σε ολους!
Εχω και εγω μια ερωτηση να κανω.
Μαλλον εχω περασει στο ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΔΙ.ΠΑ.Ε στην καβαλα.
Οπως τα εχω υπολογισει,εχω 5 μορια μεταγραφης.Αυτο που θελω να μαθω ειναι:
Ας πουμε οτι οπως περυσι το χαροκοπιο κλεινει στα 3 μορια μεταγραφης,εγω με τα 5 αλλα με πολυ χαμηλη βαθμολογια πανελλαδικων (9.450),υπαρχει περιπτωση να απορρίφθω;

Και πριν πει καποιος ας διαβαζα και οτι θα μειωσω το επειπεδο της σχολης κτλ.,δεν απαιτω να μεταγραφω στην χειροτερη παω καβαλα η ξαναδινω,απλα θα επιθυμουσα να μην επιβαρυνω την οικογενεια μου περεταιρω.

Ευχαριστω!


Στις μετεγγραφές δεν παίζει ρόλο ο βαθμός εισαγωγής σου εκτός αν ισοβαθμείς με κάποιον άλλον στα μόρια.Στο παράδειγμα σου λοιπόν εφόσον έχεις 5 μόρια και η σχολή κλείνει στα 3 δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσον αφορά το θέμα ότι θα μειώσεις το επίπεδο της σχολής αυτά τα πράγματα είναι για γέλια κατά την άποψη μου.Πολλοί μαθητές πέρασαν σε μια σχολή με πολύ υψηλή βαθμολογία και έκαναν πόσα χρόνια να την βγάλουν ενώ άλλοι με μικρότερες επιδόσεις στις πανελλήνιες τα πήγαν άψογα.Ασε λοιπόν τους άλλους να λένε εσύ κοίτα να μετεγγραφείς στην πόλη σου δεν μπορώ να καταλάβω την ζήλια που πιάνει κάποιους λες και τους τρως την θέση....αυτές είναι πάντα έξτρα από τους εισακτέους κάθε σχολής.Καλή επιτυχία

Στο τμήμα Διαχείρισης Λιμένων και Ναυτιλίας στα Ψαχνά του ΕΚΠΑ μπορείς να πάρεις μεταγραφή από Ψαχνά στην Αθηνα όπου είναι το ΕΚΠΑ;

Επίσης, η σχολη αντιστοιχεί στα Ναυτιλιακά του ΠΑΠΕΙ τα οποία απαιτούν Αγγλικά!
Γίνεται αν δεν έχεις δώσει Αγγλικά να πας εκει;

Ρωταω από απορία για έναν φίλο που αγχώνεται!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις προκαταβολικά!!!


Θα πρέπει να μπεις στις αντιστοιχίες σχολών 2019-20 που έχει βγάλει το υπουργείο για να δεις αν υπάρχει αντιστοιχία και που.
 

Dimitris2001

Νεοφερμένος

Ο Dimitris2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Στις μετεγγραφές δεν παίζει ρόλο ο βαθμός εισαγωγής σου εκτός αν ισοβαθμείς με κάποιον άλλον στα μόρια.Στο παράδειγμα σου λοιπόν εφόσον έχεις 5 μόρια και η σχολή κλείνει στα 3 δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσον αφορά το θέμα ότι θα μειώσεις το επίπεδο της σχολής αυτά τα πράγματα είναι για γέλια κατά την άποψη μου.Πολλοί μαθητές πέρασαν σε μια σχολή με πολύ υψηλή βαθμολογία και έκαναν πόσα χρόνια να την βγάλουν ενώ άλλοι με μικρότερες επιδόσεις στις πανελλήνιες τα πήγαν άψογα.Ασε λοιπόν τους άλλους να λένε εσύ κοίτα να μετεγγραφείς στην πόλη σου δεν μπορώ να καταλάβω την ζήλια που πιάνει κάποιους λες και τους τρως την θέση....αυτές είναι πάντα έξτρα από τους εισακτέους κάθε σχολής.Καλή επιτυχία




Θα πρέπει να μπεις στις αντιστοιχίες σχολών 2019-20 που έχει βγάλει το υπουργείο για να δεις αν υπάρχει αντιστοιχία και που.

Είδα την αντιστοιχια άλλα γίνεται να πας Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ που θέλουν αγγλικά από το τμήμα που ανέφερα (που δεν θέλει αγγλικα) ,χωρίς να χεις δώσει αγγλικά;
Δηλαδή οι σχολές αντιστοιχίζονται μόνο αν έχεις δώσει αγγλικά, εφόσον τα Ναυτιλιακά τα απαιτούν;
 

island

Νεοφερμένος

Η island αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Είδα την αντιστοιχια άλλα γίνεται να πας Ναυτιλιακά ΠΑΠΕΙ που θέλουν αγγλικά από το τμήμα που ανέφερα (που δεν θέλει αγγλικα) ,χωρίς να χεις δώσει αγγλικά;
Δηλαδή οι σχολές αντιστοιχίζονται μόνο αν έχεις δώσει αγγλικά, εφόσον τα Ναυτιλιακά τα απαιτούν;

Αν όντως είδες τις αντιστοιχίες και το έχει αντίστοιχο προφανώς γίνεται...τώρα με ποια λογική δεν μπορώ να σου απαντήσω και παλαιότερα υπήρχε το εξής παράδοξο ενώ το τμήμα Διεθνών και Ευρωπαικών σπουδών της Θεσσαλονίκης ήταν προσβάσιμο μόνο από το 4 πεδίο έδιναν μετεγγραφή από τα τμήματα των Αθηνών που είχες πρόσβαση από το 1 πεδίο.Τώρα πως έκριναν ότι για να μετεγγράφεσαι δεν υπάρχει πρόβλημα να έχεις περάσει από το πρώτο πεδίο ενώ η σχολή δεν ανήκει σ αυτό απάντηση λογική δεν υπάρχει ευτυχώς φέτος το έβαλαν το τμήμα και στο 1 πεδίο
 

than.bimp

Νεοφερμένος

Ο than.bimp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Στις μετεγγραφές δεν παίζει ρόλο ο βαθμός εισαγωγής σου εκτός αν ισοβαθμείς με κάποιον άλλον στα μόρια.Στο παράδειγμα σου λοιπόν εφόσον έχεις 5 μόρια και η σχολή κλείνει στα 3 δεν θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα.Οσον αφορά το θέμα ότι θα μειώσεις το επίπεδο της σχολής αυτά τα πράγματα είναι για γέλια κατά την άποψη μου.Πολλοί μαθητές πέρασαν σε μια σχολή με πολύ υψηλή βαθμολογία και έκαναν πόσα χρόνια να την βγάλουν ενώ άλλοι με μικρότερες επιδόσεις στις πανελλήνιες τα πήγαν άψογα.Ασε λοιπόν τους άλλους να λένε εσύ κοίτα να μετεγγραφείς στην πόλη σου δεν μπορώ να καταλάβω την ζήλια που πιάνει κάποιους λες και τους τρως την θέση....αυτές είναι πάντα έξτρα από τους εισακτέους κάθε σχολής.Καλή επιτυχία
Ευχαριστώ!
Και εγώ έτσι φαντάστηκα,απλά με έχουν πιάσει διάφορες ανησυχίες και υποπτεύομαι πολλά πράγματα τώρα τελευταία!
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top