Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Καλησπέρα, ελπίζω να σε βοηθήσω από την εμπειρία που έχω και εύχομαι να πάνε όλα καλά και τελικά να πάρεις τη μετεγγραφή! 1)Καλό είναι το χαρτί του γιατρού να είναι όσο πιο πρόσφατο γίνεται(όχι πάνω από 4-5 μήνες), 2)Εφόσον δεν είσαι από Αθήνα, στέλνεις όλα τα έγγραφα,δικαιολογητικά με courier και 3)πιστεύω ότι δε θα βοηθήσει ιδιαίτερα αν έχεις χαμηλό εισόδημα, καθώς απ' όσο γνωρίζω οι κατ' εξαίρεση μετεγγραφές προορίζονται κυρίως για άτομα με προβλήματα υγείας. Αν πάντως έχεις πολύ χαμηλό εισόδημα που δίνει τουλάχιστον 3 μόρια, ίσως να σε συμφέρει να πας με τις κανονικές μετεγγραφές και όχι με κατ' εξαίρεση μετεγγραφή. Σε κάθε περίπτωση καλό θα είναι να κοιτάξεις τις βάσεις των μετεγγραφών για να δεις αν έχεις ελπίδες με τη μοριοδότηση γιατί θεωρώ ότι αν η διάγνωση δεν αναφέρει ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας(πχ στην περίπτωσή σου που δεν ξέρω λεπτομέρειες, θα βοηθήσει πολύ αν ο γιατρός γράφει βαριάς μορφής κατάθλιψη με φαρμακευτική αγωγή κτλ)δεν είναι βέβαιο ότι θα πάρει κάποιος την κατ' εξαίρεση μετεγγραφή.


Καλημέρα φίλε ευχαριστώ. Αν κάνω αίτηση κατα εξαίρεση και δεν δεχτούν, μετά μπορώ να κάνω ένσταση; και επίσης αν δεν δεχτούν ούτε την ένσταση, μπορώ να κάνω μετα με βάση το εισόδημα; ή ή το ένα ή το άλλο;
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μονο κατ'εξαιρεση η μονο με βαση το εισοδημα μπορεις να κανεις.
Αν κανεις αιτηση κατ'εξαιρεση,και δεν δεχτουν την αιτηση και κανεις ενσταση,και δεν δεχτουν και την ενσταση δεν μπορεις να κανεις πλεον αιτηση με βαση το εισοδημα.
 

SocratesAgain

Νεοφερμένος

Ο SocratesAgain αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Μονο κατ'εξαιρεση η μονο με βαση το εισοδημα μπορεις να κανεις.
Αν κανεις αιτηση κατ'εξαιρεση,και δεν δεχτουν την αιτηση και κανεις ενσταση,και δεν δεχτουν και την ενσταση δεν μπορεις να κανεις πλεον αιτηση με βαση το εισοδημα.

Φίλε μου θελω πάση θυσία να πάρω την μετεγγραφή. Ήδη έχω χάσει την πρώτη χρονιά
Φέτος πιάνω 6 μόρια με βάση το εισόδημα. Εσύ ποιο λες ότι είναι πιο ασφαλές και πιο πιθανό να δηλώσω; Να πάω με δικαιολογία περί προβλήματος υγείας ή να πάω με το εισόδημα; Μια κωλο μετεγγραφή θέλω να πάρω να σπουδάζω...
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Φίλε μου θελω πάση θυσία να πάρω την μετεγγραφή. Ήδη έχω χάσει την πρώτη χρονιά
Φέτος πιάνω 6 μόρια με βάση το εισόδημα. Εσύ ποιο λες ότι είναι πιο ασφαλές και πιο πιθανό να δηλώσω; Να πάω με δικαιολογία περί προβλήματος υγείας ή να πάω με το εισόδημα; Μια κωλο μετεγγραφή θέλω να πάρω να σπουδάζω...


Καταλαβαίνω την αγωνία σου αλλά δυστυχώς κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ούτε για την μία περίπτωση ούτε για την άλλη. Σε ποια σχολή θέλεις να πάρεις μετεγγραφή; Με πόσα μόρια από οικονομικά κριτήρια ήταν η βάση της περσινής χρονιάς; Μπορείς να κάνεις μια έρευνα για να δεις πάνω-κάτω τι γίνεται. Αλλά και πάλι δεν σημαίνει ότι η φετινή βάση θα είναι και φέτος η ίδια. ΄Ολα παίζουν! Τα 6 μόρια από οικονομικά κριτήρια είναι πολλά για να διεκδικήσεις με πολλές πιθανότητες την κανονική μετεγγραφή και η πάθησή σου είναι επίσης σοβαρή για να διεκδικήσεις την κατ΄εξαίρεση μετεγγραφή. Η απόφαση είναι δική σου!
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Γνωρίζει κανείς ή καμία τι θα εφαρμόσει η ΝΔ εάν κερδίσει στις βουλευτικές εκλογές ως αναφορά των Μετεγγραφών !;;
 

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω τη δυνατότητα να κανω αίτηση για μετεγγραφή σε τμήμα εκτός της Περιφέρειας καταγωγής μου. Είμαι από την Αθήνα, έχω περάσει φιλολογία στην Κρήτη και ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα στην Καλαμάτα. Δικαιούμαι 0 μόρια στην αίτηση αλλα έχω δει οτι σχεδον πάντα υπάρχουν κενές θέσεις. Έχω δει όλους τους κανονισμούς αλλά δεν υπάρχει πουθενά διευκρίνιση για την περιφέρεια με εξαίρεση τους δικαιούχους χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.
Καλημέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω εάν έχω τη δυνατότητα να κανω αίτηση για μετεγγραφή σε τμήμα εκτός της Περιφέρειας καταγωγής μου. Είμαι από την Αθήνα, έχω περάσει φιλολογία στην Κρήτη και ενδιαφέρομαι για το αντίστοιχο τμήμα στην Καλαμάτα. Δικαιούμαι 0 μόρια στην αίτηση αλλα έχω δει οτι σχεδον πάντα υπάρχουν κενές θέσεις. Έχω δει όλους τους κανονισμούς αλλά δεν υπάρχει πουθενά διευκρίνιση για την περιφέρεια με εξαίρεση τους δικαιούχους χωρίς ποσοτικό περιορισμό. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Φίλε καλησπερα.Λοιπον άκου την δικαίωμα μου ιστορία.Περις έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες και περασα επαρχία,έκανα αίτηση για το οικονομικό του Εκπα και έγινε δεκτή από το υπουργείο καθώς έμειναν 20 θέσει κενές.Τον Ιανουάριο όμως η γραμματεία του Εκπα απέρριψε την μεταγραφή μου χωρίς λόγο και έτσι έδωσα δεύτερη φορά πανελληνιες.
 

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Φίλε καλησπερα.Λοιπον άκου την δικαίωμα μου ιστορία.Περις έδωσα για πρώτη φορά πανελλήνιες και περασα επαρχία,έκανα αίτηση για το οικονομικό του Εκπα και έγινε δεκτή από το υπουργείο καθώς έμειναν 20 θέσει κενές.Τον Ιανουάριο όμως η γραμματεία του Εκπα απέρριψε την μεταγραφή μου χωρίς λόγο και έτσι έδωσα δεύτερη φορά πανελληνιες.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσαν κάποιο συγκεκριμένο λογο; έμαθες ποτέ;
 

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Για τις μετεγγραφές με οικονομικά κριτήρια τι ισχύει και πως γίνεται η όλη διαδικασία; Ας με διαφωτίσει κάποιος:girl_angel:
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για τις μετεγγραφές με οικονομικά κριτήρια τι ισχύει και πως γίνεται η όλη διαδικασία; Ας με διαφωτίσει κάποιος:girl_angel:


Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο να κατατοπιστείς (έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο πάνω-κάτω η ίδια είναι).
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/Εγκύκλιος_Μετεγγραφών_ακαδ._έτους_2018-2019.pdf

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Σου έδωσαν κάποιο συγκεκριμένο λογο; έμαθες ποτέ;


Δεν δίνουν εξήγηση! Το πιο πιθανό είναι ότι εφόσον έχεις 0 μόρια, δεν αποδέχονται τη μετεγγραφή σου για να μην επιβαρυνθούν με περισσότερους φοιτητές.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Δεν δίνουν εξήγηση! Το πιο πιθανό είναι ότι εφόσον έχεις 0 μόρια, δεν αποδέχονται τη μετεγγραφή σου για να μην επιβαρυνθούν με περισσότερους φοιτητές.

Μιλώντας για ενα τμημα της επαρχίας, οπου υπάρχει σχετική διαρροή σε σχέση με την Αθήνα, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες; Επιπλέον, έχω γενικοτερα το δικαιωμα να κάνω αίτηση εκτος της Περιφέρειας Αττικής, απ όπου είμαι;
 

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μιλώντας για ενα τμημα της επαρχίας, οπου υπάρχει σχετική διαρροή σε σχέση με την Αθήνα, υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες; Επιπλέον, έχω γενικοτερα το δικαιωμα να κάνω αίτηση εκτος της Περιφέρειας Αττικής, απ όπου είμαι;


Κοίτα όσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή για οικονομικά κριτήρια, έχουν δικαίωμα να δηλώσουν 2 αντίστοιχα τμήματα, 2 διαφορετικών ΑΕΙ. Αυτό γίνεται επειδή αν δεν μπορέσει να μετεγγραφεί στο τμήμα μόνιμης κατοικίας του, τουλάχιστον να μπορεί να μετεγγραφεί σε ένα τμήμα που βρίσκεται πιο κοντά από ότι το τμήμα στο οποίο πέρασε. Με αυτή τη λογική νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση εκτός περιφέρειας Αττικής. Το θέμα είναι ότι με 0 μόρια κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι θα ολοκληρωθεί από το Πανεπιστήμιο η μετεγγραφή σου ακόμα κι αν το Υπουργείο σου τη δώσει (όπως είπε παραπάνω και ο Φώτης). Οπότε μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά να είσαι έτοιμος ότι μπορεί και να μην γίνει τελικά. Και πρόσεχε ο,τι και να γίνει μην διαγραφείς για κανένα λόγο από την τωρινή σχολή σου μέχρι να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η γραμματεία του νέου σου τμήματος προχωρήσει στην εγγραφή σου σ΄αυτό.
 

Harry

Νεοφερμένος

Ο Harry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κοίτα όσοι κάνουν αίτηση για μετεγγραφή για οικονομικά κριτήρια, έχουν δικαίωμα να δηλώσουν 2 αντίστοιχα τμήματα, 2 διαφορετικών ΑΕΙ. Αυτό γίνεται επειδή αν δεν μπορέσει να μετεγγραφεί στο τμήμα μόνιμης κατοικίας του, τουλάχιστον να μπορεί να μετεγγραφεί σε ένα τμήμα που βρίσκεται πιο κοντά από ότι το τμήμα στο οποίο πέρασε. Με αυτή τη λογική νομίζω ότι έχεις το δικαίωμα να κάνεις αίτηση εκτός περιφέρειας Αττικής. Το θέμα είναι ότι με 0 μόρια κανένας μα κανένας δεν μπορεί να σε διαβεβαιώσει ότι θα ολοκληρωθεί από το Πανεπιστήμιο η μετεγγραφή σου ακόμα κι αν το Υπουργείο σου τη δώσει (όπως είπε παραπάνω και ο Φώτης). Οπότε μπορείς να κάνεις την αίτηση αλλά να είσαι έτοιμος ότι μπορεί και να μην γίνει τελικά. Και πρόσεχε ο,τι και να γίνει μην διαγραφείς για κανένα λόγο από την τωρινή σχολή σου μέχρι να είσαι απόλυτα σίγουρος ότι η γραμματεία του νέου σου τμήματος προχωρήσει στην εγγραφή σου σ΄αυτό.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!!! Να είσαι καλά!
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,984 μηνύματα.

BlueIvy_

Νεοφερμένος

Η BlueIvy_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Δες εδώ την περσινή εγκύκλιο να κατατοπιστείς (έτσι κι αλλιώς κάθε χρόνο πάνω-κάτω η ίδια είναι).
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf




Δεν δίνουν εξήγηση! Το πιο πιθανό είναι ότι εφόσον έχεις 0 μόρια, δεν αποδέχονται τη μετεγγραφή σου για να μην επιβαρυνθούν με περισσότερους φοιτητές.
Πείτε ας πούμε ότι πληρώ τις προυποθέσεις για το ακόλουθο κριτήριο.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του για το έτος 2018 δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κώδικα φορολογίας Εισοδήματος (μόρια 6)

Αυτό με τα 6 μόρια τι σημαίνει? Δηλαδη γράφω πανελλήνιες 17.000 και με τα 6 πάω 17.006??? :loltooth: Τι φάση εξηγήστε μου λίγο?
 

Guest 039548

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πείτε ας πούμε ότι πληρώ τις προυποθέσεις για το ακόλουθο κριτήριο.
Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου, εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα, και των μελών της οικογένειάς του για το έτος 2018 δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς και τα δύο το ποσό των τριών χιλιάδων (3.000) ευρώ σύμφωνα με τα οριζόμενα στον κώδικα φορολογίας Εισοδήματος (μόρια 6)

Αυτό με τα 6 μόρια τι σημαίνει? Δηλαδη γράφω πανελλήνιες 17.000 και με τα 6 πάω 17.006??? :loltooth: Τι φάση εξηγήστε μου λίγο?

Διαφορετικα μορια μαζευεις απο τα κριτηρια μετεγγραφης. Πες τα με διαφορετικο ονομα να μην τα μπερδευεις με τα μορια πανελληνιων. π.χ εστω οτι τα μορια απο μετεγγραφη λεγονται ποντοι.
Αν εχει 20 θεσεις μετεγγραφης,οι 20 με τους περισσοτερους ποντους θα παρουν την μετεγγραφη.
Αν για την τελευταια θεση υπαρχουν δυο ατομα με ιδιο αριθμο ποντων,τοτε θα παρει μετεγγραφη οποιος μαζεψε περισσοτερα μορια στης πανελληνιες.
 

Specon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Specon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεματικής Χαροκοπείου. Έχει γράψει 138 μηνύματα.
Ρε παιδιά ποτε θα βγουν οι αντιστοιχίες ;;
 

Naki_Marina

Νεοφερμένος

Η Naki_Marina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έδωσα Πανελλήνιες φέτος στο 4ο πεδίο και έχω μία βασική απορία. Το τμήμα που ήθελα από καιρό να περάσω είναι το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) στο ΟΠΑ και έπειτα το τμήμα Μάρκετινγκ. Παρόλα αυτά, μόλις πήγα να φτιάξω το πρόχειρο μηχανογραφικό μου, παρατήρησα ότι έχουν δημιουργηθεί περισσότερες σχολές ΔΕΤ σε άλλες πόλεις. Προσωπικά, θέλω να περάσω Αθήνα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν δικαιούμαι μεταγραφή. Έχω αδερφό που σπουδάζει στην Αθήνα και ανήκω στους τρίτεκνους. Γνωρίζει κάποιος αν αυτά τα κριτήρια αρκούν για να πάρει κάποιος μεταγραφή; 'Η δικαιούνται μεταγραφές μόνο τα άτομα που ανήκουν στις οικονομικά ευάλωτες κοινωνικές ομάδες; Πραγματικά, δεν έχω ενημερωθεί καθόλου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!
 

constansn

Δραστήριο μέλος

Η constansn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 530 μηνύματα.
Καλησπέρα! Έδωσα Πανελλήνιες φέτος στο 4ο πεδίο και έχω μία βασική απορία. Το τμήμα που ήθελα από καιρό να περάσω είναι το τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας (ΔΕΤ) στο ΟΠΑ και έπειτα το τμήμα Μάρκετινγκ. Παρόλα αυτά, μόλις πήγα να φτιάξω το πρόχειρο μηχανογραφικό μου, παρατήρησα ότι έχουν δημιουργηθεί περισσότερες σχολές ΔΕΤ σε άλλες πόλεις. Προσωπικά, θέλω να περάσω Αθήνα αλλά δεν είμαι σίγουρη αν δικαιούμαι μεταγραφή. Έχω αδερφό που σπουδάζει στην Αθήνα και ανήκω στους τρίτεκνους. Γνωρίζει κάποιος αν αυτά τα κριτήρια αρκούν για να πάρει κάποιος μεταγραφή; 'Η δικαιούνται μεταγραφές μόνο τα άτομα που ανήκουν στις οικονομικά ευάλωτες κοινωνικές ομάδες; Πραγματικά, δεν έχω ενημερωθεί καθόλου πάνω στο συγκεκριμένο θέμα!


Υπάρχουν διαφορετικές κατηγορίες δικαιούχων και κάθε φοιτητής μπορεί να κάνει αίτηση σε μια μόνο κατηγορία. Υπάρχει χωριστή κατηγορία για τα αδέρφια. Στην κατηγορία αυτή υπάρχει, ωστόσο, και ένα εισοδηματικό κριτήριο. Ξεχωριστή κατηγορία για τους τρίτεκνους δεν υπάρχει αλλά η τριτεκνία είναι ένα από τα κριτήρια στην κατηγορία με μοριοδότηση. Όλα αυτά με βάση τα περσινά δεδομένα. Δεν ξέρουμε αν θα ισχύσουν τα ίδια κριτήρια φέτος. Γι' αυτό συμπλήρωσε προσεκτικά το μηχανογραφικό σου και βάλε πρώτα τις σχολές που επιθυμείς περισσότερο.


Η περσινή εγκύκλιος υπάρχει εδώ:


https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2018/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82_%CE%9C%CE%B5%CF%84%CE%B5%CE%B3%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CF%8E%CE%BD_%CE%B1%CE%BA%CE%B1%CE%B4._%CE%AD%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%82_2018-2019.pdf

Αντιλαμβάνομαι ότι η εγκύκλιος είναι αρκετά περίπλοκη οπότε μη διστάσεις να ζητήσεις διευκρινίσεις ωστόσο επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζουμε ακόμη τι θα ισχύσει φέτος.
 
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top