Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

nikocivil

Νεοφερμένος

Ο nikocivil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ειμαι στο τμημα των πολιτικων μηχανικων στην πατρα και βγαζω 5 μορια για μετεγγραφη ενω η βαση στο εμπ ηταν 6.
Υπαρχουν πιθανοτητες να παρω μετεγγραφη με ενσταση??

Ειμαι στο τμημα των πολιτικων μηχανικων στην πατρα και βγαζω 5 μορια για μετεγγραφη ενω η βαση στο εμπ ηταν 6.
Υπαρχουν πιθανοτητες να παρω μετεγγραφη με ενσταση??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρεμπιπτόντως, μόλις πάρω μετεγγραφή σε άλλη σχολή αμέσως ξεγράφομαι από τη παλιά η πρέπει να ξαναστείλω χαρτιά στη καινούργια σχολή και να ζητήσω να με διαγράψουν από τη παλιά;

Πρώτα θα στείλεις τα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες που θα ορίσουν στη σχολή που μετεγγράφηκες και μόνο όταν σε ειδοποιήσουν ότι είναι όλα εντάξει θα κάνεις τη διαγραφή από την προηγούμενη σχολή σου.

Ειμαι στο τμημα των πολιτικων μηχανικων στην πατρα και βγαζω 5 μορια για μετεγγραφη ενω η βαση στο εμπ ηταν 6.
Υπαρχουν πιθανοτητες να παρω μετεγγραφη με ενσταση??

Αν τα 5 μόρια τα συγκεντρώνεις από οικονομικά κριτήρια είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα την πάρεις. Αν τα συγκεντρώνεις από άλλους λόγους τότε "παίζεται".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Πρώτα θα στείλεις τα δικαιολογητικά τις ημερομηνίες που θα ορίσουν στη σχολή που μετεγγράφηκες και μόνο όταν σε ειδοποιήσουν ότι είναι όλα εντάξει θα κάνεις τη διαγραφή από την προηγούμενη σχολή σου.

Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ένσταση. Έτσι; Μπορώ, δηλαδή, να πηγαίνω Σέρρες και αν η ένσταση εγκριθεί να συνεχίσω Θεσσαλονίκη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ένσταση. Έτσι; Μπορώ, δηλαδή, να πηγαίνω Σέρρες και αν η ένσταση εγκριθεί να συνεχίσω Θεσσαλονίκη;

Εξήγησέ το λίγο καλύτερα γιατί δεν καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ένσταση. Έτσι; Μπορώ, δηλαδή, να πηγαίνω Σέρρες και αν η ένσταση εγκριθεί να συνεχίσω Θεσσαλονίκη;

Εξήγησέ το λίγο καλύτερα γιατί δεν καταλαβαίνω.

Αν δεν κάνω λάθος αυτό που θέλει να πει είναι ότι, μπορεί να μην δεχτούν την ενστασή επειδή έχει ( προς το παρόν; ) την δυνατότητα να πήγαινει Σέρρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Όχι. Εννοώ ότι αν δώσω τα χαρτιά μου τώρα για μετεγγραφή στις Σέρρες προσωρινά και αργότερα εγκριθεί η ένστασή μου, θα μπορέσω να συνεχίσω στη Θεσσαλονίκη. Σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Όχι. Εννοώ ότι αν δώσω τα χαρτιά μου τώρα για μετεγγραφή στις Σέρρες προσωρινά και αργότερα εγκριθεί η ένστασή μου, θα μπορέσω να συνεχίσω στη Θεσσαλονίκη. Σωστά;

Δεν νομίζω να δεχτούν τα χαρτιά σου εφόσον δεν πείρες μετεγγραφή την πρώτη φορά και τώρα περιμένεις για ένστασή. Επίσεις τα χαρτιά θα τα πας στην σχολή μου θες να πάρεις μετεγγραφή. Αν δεν κάνω λάθος θες να πάρεις μετεγγραφη για Θεσσαλονική, σωστά; Άρα οταν βγουν με το καλό τα αποτελέσματα από τις ενστάσεις θα πας τα χαρτια στην σχολή που πείρες μετεγγραφή ( Θεσσαλονίκη ) δεν θα πας τα δικαιολογητικά για μετεγγραφή στην σχολή που είσαι αυτή τη στιγμή. Η Λένω https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4379239&postcount=562 σου απάντησε μετά τι θα κάνεις.

EDIT: Added stuff
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κwstas2017

Νεοφερμένος

Ο Κwstas2017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλημέρα παιδιά! Είμαι στο 5ο εξάμηνο στο Τμήμα Οικονομικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου στην Τρίπολη και δεν χρωστάω κανένα μάθημα και είπα να κάνω μεταγραφή στο αντίστοιχο τμήμα στον Πειραιά και πέρασα...αξίζει να πάρω την μεταγραφή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Δεν νομίζω να δεχτούν τα χαρτιά σου εφόσον δεν πείρες μετεγγραφή την πρώτη φορά και τώρα περιμένεις για ένστασή. Επίσεις τα χαρτιά θα τα πας στην σχολή μου θες να πάρεις μετεγγραφή. Αν δεν κάνω λάθος θες να πάρεις μετεγγραφη για Θεσσαλονική, σωστά; Άρα οταν βγουν με το καλό τα αποτελέσματα από τις ενστάσεις θα πας τα χαρτια στην σχολή που πείρες μετεγγραφή ( Θεσσαλονίκη ) δεν θα πας τα δικαιολογητικά για μετεγγραφή στην σχολή που είσαι αυτή τη στιγμή. Η Λένω https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=4379239&postcount=562 σου απάντησε μετά τι θα κάνεις.

EDIT: Added stuff

Πήρα μετεγγραφή στις Σέρρες. Απλά ήταν η δεύτερη επιλογή μου και τώρα έκανα ένσταση για να με δεχθούν στη πρώτη που είναι η Θεσ/νίκη. Αν, όμως, για κάποιο λόγο δεν εγκριθεί η ένστασή μου το Δεκέμβρη, θα μπορώ τότε να πάω στις Σέρρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Πήρα μετεγγραφή στις Σέρρες. Απλά ήταν η δεύτερη επιλογή μου και τώρα έκανα ένσταση για να με δεχθούν στη πρώτη που είναι η Θεσ/νίκη. Αν, όμως, για κάποιο λόγο δεν εγκριθεί η ένστασή μου το Δεκέμβρη, θα μπορώ τότε να πάω στις Σέρρες;

Damn... Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Πρώτη φορά βλέπω άτομο που κάνει έχει πάρει μετεγγραφή αλλά κάνει ένσταση για την πρώτη του επιλογή. Έυχομαι να σε βοηθησεί κάποιος ώστε να έχω και εγώ μια ιδέα τί γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Damn... Δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια. Πρώτη φορά βλέπω άτομο που κάνει έχει πάρει μετεγγραφή αλλά κάνει ένσταση για την πρώτη του επιλογή. Έυχομαι να σε βοηθησεί κάποιος ώστε να έχω και εγώ μια ιδέα τί γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις.

Okay :P

Αύριο θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω μαζί τους κι αν μάθω κάτι θα σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν υπάρχει περίπτωση αυτό να δημιουργήσει πρόβλημα στην ένσταση. Έτσι; Μπορώ, δηλαδή, να πηγαίνω Σέρρες και αν η ένσταση εγκριθεί να συνεχίσω Θεσσαλονίκη;

Όχι. Εννοώ ότι αν δώσω τα χαρτιά μου τώρα για μετεγγραφή στις Σέρρες προσωρινά και αργότερα εγκριθεί η ένστασή μου, θα μπορέσω να συνεχίσω στη Θεσσαλονίκη. Σωστά;

Πήρα μετεγγραφή στις Σέρρες. Απλά ήταν η δεύτερη επιλογή μου και τώρα έκανα ένσταση για να με δεχθούν στη πρώτη που είναι η Θεσ/νίκη. Αν, όμως, για κάποιο λόγο δεν εγκριθεί η ένστασή μου το Δεκέμβρη, θα μπορώ τότε να πάω στις Σέρρες;

Μην βιάζεσαι και μην κάνεις τίποτα πριν βεβαιωθείς. Αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η κατάσταση αυτών που πήραν μετεγγραφή στις Σέρρες έχει αναρτηθεί στο σάιτ της σχολής και αν σας έχουν ειδοποιήσει με κάποιον τρόπο από τη γραμματεία για τις ημερομηνίες που θα πρέπει να πάτε για να ελέγξουν τα χαρτιά σας. Αν έχει βγει ανακοίνωση τότε θα πρέπει να κάνεις την εγγραφή σου εκεί για να μην χάσεις τις ημερομηνίες.΄Οταν ανακοινωθούν οι ενστάσεις και τελικά έχεις πάρει μετεγγραφή για τη Θεσσαλονίκη τότε θα επαναλάβεις την ίδια διαδικασία από τη σχολή στις Σέρρες για τη σχολή της Θεσσαλονίκης. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει εγκριθεί η ένστασή σου και να μην σε αφήσουν να πας ούτε κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί. Αν δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση ακόμα τότε δεν θα κάνεις καμία ενέργεια. Απλά θα περιμένεις. Δεν νομίζω να κάνω λάθος σ΄αυτά που σου λέω αλλά επειδή δεν θέλω να έχω την ευθύνη σε περίπτωση που κάτι ισχύει διαφορετικά, πάρε αύριο ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο να το σιγουρέψεις. Πες και σε μας τι σου απάντησαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evapapa

Νεοφερμένος

Η Evapapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν κανω ενσταση και τελικα δεν την δεχτουν εγω θα μπορω να γραφτω στην σχολη που πηρα μεταγραφη αρχικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Αν κανω ενσταση και τελικα δεν την δεχτουν εγω θα μπορω να γραφτω στην σχολη που πηρα μεταγραφη αρχικα?

Η ερώτηση σου έχει απαντηθεί. Τσέκαρε ακριβώς το προηγούμενο ποστ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Μην βιάζεσαι και μην κάνεις τίποτα πριν βεβαιωθείς. Αρχικά θα ήθελα να σε ρωτήσω αν η κατάσταση αυτών που πήραν μετεγγραφή στις Σέρρες έχει αναρτηθεί στο σάιτ της σχολής και αν σας έχουν ειδοποιήσει με κάποιον τρόπο από τη γραμματεία για τις ημερομηνίες που θα πρέπει να πάτε για να ελέγξουν τα χαρτιά σας. Αν έχει βγει ανακοίνωση τότε θα πρέπει να κάνεις την εγγραφή σου εκεί για να μην χάσεις τις ημερομηνίες.΄Οταν ανακοινωθούν οι ενστάσεις και τελικά έχεις πάρει μετεγγραφή για τη Θεσσαλονίκη τότε θα επαναλάβεις την ίδια διαδικασία από τη σχολή στις Σέρρες για τη σχολή της Θεσσαλονίκης. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να έχει εγκριθεί η ένστασή σου και να μην σε αφήσουν να πας ούτε κανένα πρόβλημα δεν πρόκειται να δημιουργηθεί. Αν δεν υπάρχει καμία ανακοίνωση ακόμα τότε δεν θα κάνεις καμία ενέργεια. Απλά θα περιμένεις. Δεν νομίζω να κάνω λάθος σ΄αυτά που σου λέω αλλά επειδή δεν θέλω να έχω την ευθύνη σε περίπτωση που κάτι ισχύει διαφορετικά, πάρε αύριο ένα τηλέφωνο στο Υπουργείο να το σιγουρέψεις. Πες και σε μας τι σου απάντησαν.

Έστειλα email στο τμήμα ρωτόντας τους αυτά ακριβώς που ρώτησα και σε εσάς. Περιμένω απάντηση. Τώρα, όσον αφορά κάποια ανακοίνωση, δεν έχω ενημερωθεί ουτέ διαδικτυακώς ούτε τηλεφωνικώς από καμιά σχολή σχετικά με το τι χρειάζεται για τη μετεγγραφή. Στη σελίδα δεν υπάρχει κάτι σχετικό. Δε ξέρω κιόλας εάν αγνοώ κάτι. Δες εδώ:
https://www.teicm.gr/index.php?cat_id=67
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έστειλα email στο τμήμα ρωτόντας τους αυτά ακριβώς που ρώτησα και σε εσάς. Περιμένω απάντηση. Τώρα, όσον αφορά κάποια ανακοίνωση, δεν έχω ενημερωθεί ουτέ διαδικτυακώς ούτε τηλεφωνικώς από καμιά σχολή σχετικά με το τι χρειάζεται για τη μετεγγραφή. Στη σελίδα δεν υπάρχει κάτι σχετικό. Δε ξέρω κιόλας εάν αγνοώ κάτι. Δες εδώ:
https://www.teicm.gr/index.php?cat_id=67

Στο σάιτ της δικής σου σχολής να κοιτάς. Τέλος πάντων αφού δεν υπάρχει καμιά ανακοίνωση, δεν θα κάνεις απολύτως τίποτα. Μπορείς αν θέλεις να παρακολουθείς στη Θεσσαλονίκη μέχρι να δεις τι θα γίνει αφού με τα 5 μόρια που έχεις από οικονομικά κριτήρια, είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή. Μπορείς αν θες να πάρεις τηλέφωνο στο Υπουργείο στα τηλέφωνα που υπάρχουν πάνω αριστερά εδώ https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2017/ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ_ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ_2017-99Ω94653ΠΣ-8ΤΙ.pdf
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikocivil

Νεοφερμένος

Ο nikocivil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Αν τα 5 μόρια τα συγκεντρώνεις από οικονομικά κριτήρια είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα την πάρεις. Αν τα συγκεντρώνεις από άλλους λόγους τότε "παίζεται".

Δεν τα συγκεντρωνω μονο απο οικονομικα κριτηρια..
Ξερεις ποτε περιπου θα ανακοινωθουν οι μετεγγραφες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pal77

Νεοφερμένος

Ο pal77 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Στο Τει Λαρισας που πηρα μεταγραφη εγω ανακοινωθηκαν σήμερα τα ονοματα και αρχισαν οι εγγραφες εως την αλλη Τρίτη 14 Νοέμβρη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν τα συγκεντρωνω μονο απο οικονομικα κριτηρια..
Ξερεις ποτε περιπου θα ανακοινωθουν οι μετεγγραφες??

΄Οχι δυστυχώς αν δεν συγκεντρώνεις τα 5 μόρια αποκλειστικά από οικονομικά κριτήρια, δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις τη μετεγγραφή. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι αποκλείεται να την πάρεις απλά δεν είναι σίγουρο. Τα αποτελέσματα των ενστάσεων (σύμφωνα με το περσινό χρονοδιάγραμμα που ακολουθείται και φέτος) θα βγουν τέλος Νοεμβρίου με αρχές Δεκεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top