Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dimis20

Νεοφερμένος

Ο Dimis20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ναι, πάτα την και καλή επιτυχία!

Σε ευχαριστώ πολύ :))

Και σε εσένα (εάν σπουδάζεις ή πρόκειται να σπουδάσεις κάπου :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πέρσι οι αιτήσεις μετεγγραφών είχαν γίνει από 12/10 μέχρι 20/10 και τα αποτελέσματα είχαν ανακοινωθεί στις 26/10. Οι ενστάσεις είχαν γίνει από 31/10 μέχρι 4/11 και τα αποτελέσματα ανακοινώθηκαν στις 2/12. Φέτος λογικά αφού οι αιτήσεις υποβάλλονται νωρίτερα, θα βγουν και τα αποτελέσματα νωρίτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ΜΙα χαζη ερωτηση, στην περιπτωση που κανεις μετεγγραφη τα δικαιολογητικα που πας μετα στη σχολη για να αποδειξεις οτι πληρεις τα κριτηρια τα πας μια φορα φετος που την κανεις ή τα θελουν καθε χρονο να τους τα πηγαινεις για να δουν αν συνεχιζουν να ισχυουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zenouko

Νεοφερμένος

Η Zenouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
ΜΙα χαζη ερωτηση, στην περιπτωση που κανεις μετεγγραφη τα δικαιολογητικα που πας μετα στη σχολη για να αποδειξεις οτι πληρεις τα κριτηρια τα πας μια φορα φετος που την κανεις ή τα θελουν καθε χρονο να τους τα πηγαινεις για να δουν αν συνεχιζουν να ισχυουν?

Μία φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας.Ειμαι ενα βημα πριν ολοκληρωσω την αιτηση μετεγγραφης μου.Ηθελα πρωτου μπω στο συστημα του υπουργειου παιδειας να σας ρωτησω κατι σχετικο με το κριτηριο εισοδηματος.Αφου γραψω τα σχετικα ΑΦΜ των γονεων μου και το δικο μου θα χρειαστει με καποιο τροπο να εμφανιζεται και η φορολογικη δηλωση του εισοδηματος σε μορφη PDF; Η πλεον με τους ΑΦΜ εμφανιζονται ολα τα στοιχεια και κατ'επεκταση η κατασταση των εσοδων;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γεια σας.Ειμαι ενα βημα πριν ολοκληρωσω την αιτηση μετεγγραφης μου.Ηθελα πρωτου μπω στο συστημα του υπουργειου παιδειας να σας ρωτησω κατι σχετικο με το κριτηριο εισοδηματος.Αφου γραψω τα σχετικα ΑΦΜ των γονεων μου και το δικο μου θα χρειαστει με καποιο τροπο να εμφανιζεται και η φορολογικη δηλωση του εισοδηματος σε μορφη PDF; Η πλεον με τους ΑΦΜ εμφανιζονται ολα τα στοιχεια και κατ'επεκταση η κατασταση των εσοδων;;

Θα συμπληρώσεις την ηλεκτρονική αίτηση και θα την στείλεις. Στην παρούσα φάση δεν χρειάζεται τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofi09

Νεοφερμένος

Η sofi09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ευχαριστω πολυυ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Στο φετινό φεκ των μετεγγραφών λεει το εξής "6. Στην περίπτωση που ο αιτών μοριοδοτείται λόγω αδελφού ή αδελφής, που είναι φοιτητής/ φοιτήτρια προπτυχιακού κύκλου σπουδών: α) Βεβαίωση Τμήματος ή Σχολής, από την οποία να προκύπτει ότι ο αδελφός/η αδελφή είναι, κατά την ημερομηνία υποβολής της αίτησης, φοιτητής του προπτυχιακού κύκλου σπουδών και β) Υπεύθυνη δήλωση του αδελφού/της αδελφής, που είναι φοιτητής ότι δεν είναι ήδη κάτοχος πτυχίου, μεταπτυχιακού ή διδακτορικού τίτλου, θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από αρμόδια αρχή. γ) Βεβαίωση μόνιμης κατοικίας γονέων."

Εγώ έχω κάνει αίτηση για ορκωμοσία αλλά πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία και μου είπαν πως δεν με έχουν ακόμα διαγράψει από την σχολή και πως μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση. Πήγα σήμερα λοιπόν και πήρα μια βεβαίωση σπουδών. Να κάνει ο αδερφός μου σήμερα κανονικά την αίτηση και να επιλέξει και το 1 μόριο αδερφού φοιτητή ή θα έχει κάποιο θέμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rouke

Νεοφερμένος

Ο Rouke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Παιδια αν καποιος δεν εχει δικο του ΑΦΜ, δε μπορει να κανει αιτηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εγώ έχω κάνει αίτηση για ορκωμοσία αλλά πήρα τηλέφωνο στη γραμματεία και μου είπαν πως δεν με έχουν ακόμα διαγράψει από την σχολή και πως μπορούν να μου δώσουν βεβαίωση. Πήγα σήμερα λοιπόν και πήρα μια βεβαίωση σπουδών. Να κάνει ο αδερφός μου σήμερα κανονικά την αίτηση και να επιλέξει και το 1 μόριο αδερφού φοιτητή ή θα έχει κάποιο θέμα;

Ο αδελφός σου μπορεί να να το δηλώσει κανονικά και να μοριοδοτηθεί. Βέβαια εξαρτάται τι ακριβώς αναφέρεται στη βεβαίωση. Αν γράφει απλά ότι είσαι φοιτήτρια της τάδε σχολής, όλα ΟΚ. Αν γράφει ότι έχεις ολοκληρώσει τις σπουδές σου και επίκειται η ορκωμοσία σου τότε "παίζεται". Κάνε γρήγορα και την υπεύθυνη δήλωση που ζητάνε και πήγαινε στο αστυνομικό τμήμα της περιοχής σου για το γνήσιο της υπογραφής, να είσαι εντάξει.

Παιδια αν καποιος δεν εχει δικο του ΑΦΜ, δε μπορει να κανει αιτηση;

Πήγαινε αύριο με την ταυτότητά σου στην Εφορία που ανήκεις και βγάλε. Πέντε λεπτών υπόθεση είναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rouke

Νεοφερμένος

Ο Rouke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Οκ, ευχαριστω, νομιζα θα χασω την προθεσμια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meloveyoudo

Δραστήριο μέλος

Η meloveyoudo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 574 μηνύματα.
Την εκανα την υπευθυνη δηλωση σήμερα! Το χαρτι που μου εδωσαν λεει πως διατηρω την φοιτητικη ιδιοτητα για το τρεχον ακαδημαικο ετος 2017-2018..μονο που εχω και τους βαθμους μου...δλδ ειναι πιστοποιητικο αναλυτικης βαθμολογιας.χωρις ομως να γραφει πως εχω περασει οσα μαθηματα χρειαζονται για πτυχιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Την εκανα την υπευθυνη δηλωση σήμερα! Το χαρτι που μου εδωσαν λεει πως διατηρω την φοιτητικη ιδιοτητα για το τρεχον ακαδημαικο ετος 2017-2018..μονο που εχω και τους βαθμους μου...δλδ ειναι πιστοποιητικο αναλυτικης βαθμολογιας.χωρις ομως να γραφει πως εχω περασει οσα μαθηματα χρειαζονται για πτυχιο..

Θαύμα το πήρε το μόριο ο αδελφούλης!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lancelot

Περιβόητο μέλος

Ο Lancelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,706 μηνύματα.
Με 3 μορια υπαρχει περιπτωση να παρει καποιος μεταγαραφη(2ο ετος) για Μηχ.Μηχ. ΑΠΘ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Με 3 μορια υπαρχει περιπτωση να παρει καποιος μεταγαραφη(2ο ετος) για Μηχ.Μηχ. ΑΠΘ ;

Πέρυσι ο τελευταίος που πήρε μετεγγραφή για το τμήμα της Θεσσαλονίκης είχε 6 μόρια.Επιπλέον πέρυσι το τμήμα παρέθεσε 17 θέσεις για μετεγγραφή αλλά φέτος μιας και το τμήμα πήρε μόλις 105 υποψηφίους μιλάμε για 15-16 θέσεις.Το θεωρώ πολύ δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Κανω τωρα την αιτηση και εχω μπερδευτει
γραφει πως το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι >9.000 ευρω δηλαδη μεγαλυτερο ετσι?αρα δεν πληρω το κριτηριο
ομως εγω κανω δικη μου φορολογικη και δεν ειμαι προστατευομενο μελος στων γονιων μου και η δικη μου ειναι μηδενικη του 16
οποτε δεν διαιρω το ποσο της φορολιγικης των γονιων μου δια τρια??? δια δυο παει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κανω τωρα την αιτηση και εχω μπερδευτει
γραφει πως το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι >9.000 ευρω δηλαδη μεγαλυτερο ετσι?αρα δεν πληρω το κριτηριο
ομως εγω κανω δικη μου φορολογικη και δεν ειμαι προστατευομενο μελος στων γονιων μου και η δικη μου ειναι μηδενικη του 16
οποτε δεν διαιρω το ποσο της φορολιγικης των γονιων μου δια τρια??? δια δυο παει?

"Το κατά κεφαλήν εισόδημα του δικαιούχου εφόσον διαθέτει ίδιο εισόδημα ΚΑΙ των μελών της οικογένειάς του, για το φορολογικό έτος 2016 δεν υπερβαίνουν αυτοτελώς ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ το ποσό των 9000 ευρώ".΄Αρα δεν δικαιούσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shadow

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η shadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Επιστημών της Εκπαίδευσης & της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία Πατρών. Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Νομιζα οτι διαιρω δια 3, δεν καταλαβαινω γιατι

Δηλαδη συγνωμη , αν η μητερα μου ηταν χωρισμενη και εγω εκανα δικη μου δηλωση. δε θα διαιρουσαν καν? εγω γιατι δεν πιανομαι στην διαιρεση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομιζα οτι διαιρω δια 3, δεν καταλαβαινω γιατι

Δηλαδη συγνωμη , αν η μητερα μου ηταν χωρισμενη και εγω εκανα δικη μου δηλωση. δε θα διαιρουσαν καν? εγω γιατι δεν πιανομαι στην διαιρεση?

Αν είχες διαβάσει με προσοχή την εγκύκλιο που έχει αναρτηθεί στο post 454 είμαι σίγουρη ότι θα τα είχες καταλάβει όλα.
Στην περίπτωσή σου που είστε τριμελής οικογένεια το ετήσιο οικογενειακό εισόδημα (πατέρα, μητέρας και δικό σου) διαιρείται δια 3 και το πηλίκο δεν πρέπει να ξεπερνά τις 9000 ευρώ.
Σε περίπτωση που οι γονείς σου ήταν χωρισμένοι τότε για τον υπολογισμό του οικογενειακού εισοδήματος θα υπολογιζόταν πάλι το εισόδημα και των δύο γονιών και το δικό σου οπότε πάλι θα διαιρούσες δια 3 εκτός από την περίπτωση που η επιμέλειά σου είχε ανατεθεί με δικαστική απόφαση στον ένα γονέα οπότε θα υπολογιζόταν το εισόδημα μόνο αυτού και το δικό σου και τότε θα διαιρούσες δια 2.
Μέλη της οικογένειας νοούνται εσύ που ζητάς τη μετεγγραφή και όσα παιδιά εμφανίζονται στη φορολογική δήλωση των γονέων ως εξαρτώμενα μέλη ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΧΡΕΟΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΔΗΛΩΣΗΣ. Μόνο σε περίπτωση που είσαι έγγαμη υπολογίζονται ως μέλη της οικογένειάς σου ο σύζυγος και τα παιδιά σου που έχεις δηλώσει στη φορολογική σου δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top