Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό παιδιά όποιος γνωρίζει!!!

Επίσης, πώς γίνονται οι ενστάσεις; Δηλαδή, αν θέλω να προβάλλω ιατρικό λόγο, μπορώ να τον συμπεριλάβω σε ένσταση;

Να κάνω αιτηση για κατ εξαίρεση; ή ένσταση; η και τα 2; στην ένσταση τι αναγραφουμε;

Παιδιά, οι κατ'εξαίρεση μετεγγραφές είναι όταν συντρέχει σπουδαίος λόγος (αναγνωρισμενες σοβαρές παθήσεις ορισμένες από το υπουργείο παθολογικες η ψυχιατρικες).

Αν δεν πήρες μετεγγραφη μπορείς να υποβαλλεις ένσταση θεραπείας δηλώνοντας ότι μπορεί να δικαιολογησει την αναγκαιότητα μετεγγραφής.

ΥΓ. Οι κατ' εξαίρεση μετεγγραφες υπήρχαν στο σύστημα μετεγγραφών, η διορία αν δεν κάνω λάθος είναι για την κατάθεση των δικαιλογητικών. Σε περίπτωση που υπάρχει η δυνατότητα αίτησης ακόμα και τώρα, θα πρέπει να δείτε αν έχετε πιστοποιημενα και με ακριβή τρόπο μια από τις ορισμένες παθήσεις για να κάνετε αίτηση. Οι κατ' εξαίρεση μετεγγραφες γίνονται δεκτές μόνο για σχολή στον τόπο διαμονής σου η στη σχολή πιο κοντά στον τόπο διαμονής και αν δεν κριθεί άκυρη λόγω μη αντιστοιχίας στις αναφερόμενος παθήσεις τότε γίνεται δεκτή κατευθείαν. Απλά, μην μπερδεύεστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Η ένσταση πιάνει μονο σε περίπτωση ισοβαθμίας ή υπάρχει πιθανότητα να την πάρω ακομα κ αν ειμαι πλιν ενα μόριο δλδ έχω 5 ενώ εχει κλείσει στα 6 ;; Γνωρίζετε περιπτώσεις που πήραν μετεγγραφή με ένσταση ενώ ήταν πλιν ενα μόριο ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tom100

Νεοφερμένος

Ο tom100 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς που έκλεισε στην Ιατρική ΕΚΠΑ ο τελευταίος για μετεγγραφή??
Γιατί αυτό το 6 μόρια και 6108 πανελλήνιες, που λένε οι βάσεις μετεγγραφών, πρέπει να είναι από Εσπερινά.
Ιατρική Αθήνας με 5 μόρια και 18850 έχουμε ελπίδες?? Γνωρίζει κανείς περισσότερα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μήπως γνωρίζει κανείς που έκλεισε στην Ιατρική ΕΚΠΑ ο τελευταίος για μετεγγραφή??
Γιατί αυτό το 6 μόρια και 6108 πανελλήνιες, που λένε οι βάσεις μετεγγραφών, πρέπει να είναι από Εσπερινά.
Ιατρική Αθήνας με 5 μόρια και 18850 έχουμε ελπίδες?? Γνωρίζει κανείς περισσότερα??

Η βάση είναι ίδια είτε είσαι από Εσπερινο η Ημερησιο είτε από παλαιό σύστημα ή από νέο σύστημα.

Ουσιαστικά, όλοι όσοι είχαν 6 μορια πήραν την μετεγγραφη. Άρα, αυτός που είχε 5 μορια ακόμα και αν έχασε την ιατρική αθηνας για 10 μόρια πανελλαδικως δεν πήρε μετεγγραφη.

Η ένσταση γίνεται συνήθως δέκτη για όσους έχουν 5 η 6 μορια και δεν πήραν μετεγγραφή και αφορά πολύ ιδιαίτερες σαφώς περιπτώσεις και είναι ανάλογα και το τμήμα. Ένα τμήμα με συγκεκριμένες αίθουσες η εργαστήρια δεν θα πάρει τόσο εύκολα κατ'εξαίρεση μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Στην αιτιολόγηση της ένστασης πρπ να γράψουμε σε ποια απο τις δυο επιλογές θελουμε να πάρουμε μετεγγραφή ,πρώτη ή δεύτερη ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Στην ένσταση αναφέρεις μόνο μια πόλη και τους λόγους που αιτεισαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ξέρει κανείς πότε θα βγουν τα αποτελέσματα των ενστάσεων ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyy123

Νεοφερμένος

Ο qwertyy123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Ειχα περασει ημμυ στη Ξανθη και εκανα αιτηση μεταγραφης για Αθηνα και Θεσσαλονικη. Στην 1η φαση των μεταγραφων με δεχτηκαν στην Θεσσαλονικη, αλλα εκανα ενσταση για Αθηνα. Εστειλα τα διακιολογητικα στο απθ γτ δεν ημουν σιγουρος αν θα περασω αθηνα και διαγραφηκα απο την Ξανθη αλλα δεν εεχω εγγραφει ακομα στη Θεσσαλονικη. Τελικα πηρα την μεταγραφη για Αθηνα, μπορω να παω????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι, εννοείται ότι μπορείς να εγγραφείς στο ΕΜΠ.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις από Δευτέρα στη γραμματεία των ΗΜΜΥ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ώστε να σου πουν αν έχει προχωρήσει η εγγραφή σου εκεί και πως πρέπει να κινηθείς.

Λογικά, θα προχωρήσει κανονικά η εγγραφή σου στο ΑΠΘ, καθώς είχε εγκριθεί η μετεγγραφή σου από τους ιδίους.
Εσύ θα προσέχεις τις ημερομηνίες που πρέπει να πας τα δικαιολογητικά στη γραμματεία του ΗΜΜΥ του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, ώστε πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή σου εκεί (ελέγχοντας τα δικαιολογητικά σου) και αφού σου δωθεί το οκ, τότε θα κάνεις αίτηση διαγραφής από το ΗΜΜΥ ΑΠΘ και θα εγγραφείς στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Ναι, εννοείται ότι μπορείς να εγγραφείς στο ΕΜΠ.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις από Δευτέρα στη γραμματεία των ΗΜΜΥ του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, ώστε να σου πουν αν έχει προχωρήσει η εγγραφή σου εκεί και πως πρέπει να κινηθείς.

Λογικά, θα προχωρήσει κανονικά η εγγραφή σου στο ΑΠΘ, καθώς είχε εγκριθεί η μετεγγραφή σου από τους ιδίους.
Εσύ θα προσέχεις τις ημερομηνίες που πρέπει να πας τα δικαιολογητικά στη γραμματεία του ΗΜΜΥ του Εθνικού Μετσόβειου Πολυτεχνείου, ώστε πρώτα να εγκριθεί η μετεγγραφή σου εκεί (ελέγχοντας τα δικαιολογητικά σου) και αφού σου δωθεί το οκ, τότε θα κάνεις αίτηση διαγραφής από το ΗΜΜΥ ΑΠΘ και θα εγγραφείς στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ.

Μη το μπερδεύεις το παιδι....Παίζει να έχει κανει χοντρό φάουλ αν όχι ΦΑΟΥΛΑΡΑ καταρχην πηρα την μεταγγραφη Ημμυ ΑΠΘ ,πηγα τα δικαιολογητικα.. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ οποτε οσο και αν σας φαινεται παραξενο ακομα δεν ειμαστε ΕΠΙΣΗΜΑ φοιτητες του ΑΠΘ .Επισης ημουν ετοιμος να στειλω χαρτια για διαγραφη απο την σχολη που ειχα περασει αρχικα (Πατρα ) πηγα να κανω δηλαδη...του κεφαλιου μου....ευτυχως ομως για σιγουρια περιμενα να παρω διευκρινηστηκες οδηγιες απο την γραμματεια του ΑΠΘ και με ενημερωσαν οτι ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ για το ποτε να φερω τα χαρτια διαγραφης μου απο την σχολη που περασα.,το λεγομενο ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟ
οποτε αυτα τα λογικα που λες μαλλον ειναι παραλογα και το παιδι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΟΤΙ.....ΣΩΖΕΤΑΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μη το μπερδεύεις το παιδι....Παίζει να έχει κανει χοντρό φάουλ αν όχι ΦΑΟΥΛΑΡΑ καταρχην πηρα την μεταγγραφη Ημμυ ΑΠΘ ,πηγα τα δικαιολογητικα.. ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΓΚΡΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ Η ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ οποτε οσο και αν σας φαινεται παραξενο ακομα δεν ειμαστε ΕΠΙΣΗΜΑ φοιτητες του ΑΠΘ .Επισης ημουν ετοιμος να στειλω χαρτια για διαγραφη απο την σχολη που ειχα περασει αρχικα (Πατρα ) πηγα να κανω δηλαδη...του κεφαλιου μου....ευτυχως ομως για σιγουρια περιμενα να παρω διευκρινηστηκες οδηγιες απο την γραμματεια του ΑΠΘ και με ενημερωσαν οτι ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ για το ποτε να φερω τα χαρτια διαγραφης μου απο την σχολη που περασα.,το λεγομενο ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟ
οποτε αυτα τα λογικα που λες μαλλον ειναι παραλογα και το παιδι ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΕΞΕΙ ΝΑ ΣΩΣΕΙΣ ΟΤΙ.....ΣΩΖΕΤΑΙ...


Το παιδί πέρασε στο τμήμα ΗΜΜΥ Θράκης και πήρε αρχικά την μετεγγραφή του στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
Τώρα, έγινε δεκτός στο ΕΜΠ, μέσω ένστασης, άρα αυτό που λες ισχύει για το ΕΜΠ, ότι δεν είναι ακόμα φοιτητής του ΕΜΠ αλλά του ΑΠΘ. Για αυτό πρέπει να περιμένει την ανακοίνωση του ΕΜΠ, ώστε να παει τα δικαιολογητικά εκεί, να εγκριθεί μέσω γενικής συνέλευσης και μετά να πάρει διαγραφή από το ΑΠΘ και να μπεί στο ΕΜΠ.


Πρώτα εγκρίνονται τα δικαιολογητικά και μετά κάνουμε αίτηση διαγραφής.

Αλλά προέκυπτει πρόβλημα ΜΟΝΟ αν ο ίδιος έχει υποβάλει λάθος δικαιολογητικά και του αρνηθούν τη μετεγγραφή, αν πήρε από μόνος του την πρωτοβουλία να διαγραφεί από το ΔΠΘ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Το παιδί πέρασε στο τμήμα ΗΜΜΥ Θράκης και πήρε αρχικά την μετεγγραφή του στο ΗΜΜΥ ΑΠΘ.
Το ΑΠΘ ενέκρινε την μετεγγραφή του αφού έστειλε τα δικαιολογητικά του.
Τώρα, έγινε δεκτός στο ΕΜΠ, μέσω ένστασης, άρα αυτό που λες ισχύει για το ΕΜΠ, ότι δεν είναι ακόμα φοιτητής του ΕΜΠ αλλά του ΑΠΘ. Για αυτό πρέπει να περιμένει την ανακοίνωση του ΕΜΠ, ώστε να παει τα δικαιολογητικά εκεί, να εγκριθεί μέσω γενικής συνέλευσης και μετά να πάρει διαγραφή από το ΑΠΘ και να μπεί στο ΕΜΠ.

Πρώτα εγκρίνονται τα δικαιολογητικά και μετά κάνουμε αίτηση διαγραφής.


Το παιδί απλά σου λεει ότι έχει στείλει ήδη τα δικαιολογητικά ΑΠΘ για την εγγραφή του ενώ τελικά πήρε την ένσταση.
Αυτό δεν δημιουργεί ΠΟΥΘΕΝΑ πρόβλημα.

1ον Προσεξε πως μιλας
2ον ΑΑαας τα παρουμε ξανα απο την αρχη γιατι δεν καταλαβες
Εχουμε και λεμε
1)Τα δικαιολογητικα που δίδονται στην γραμματεία για έλέγχο επιτοπου και τελικα παίρνουμε προφορικά το ΟΚ δεν αποτελεί τίποτα το επίσημο
αλλα θα ξαναελεγχθουν και τελικα θα επικυρωθούν με απόφαση της ΣΥΓΚΛΙΤΟΥ μετα τις 15/12 ,οπως με ενημερωσε πρόσφατα η γραμματεια
2)Δέν έχει διενεργηθεί καμία διαδικασία εγγραφης στο τμημα παρα ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗΣ ,καμια ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΣΔΟΧΗΣ κανενας ΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ κανενα ΠΑΣΟ
3)ΚΑΙ εγω πηγα τα δικαιολογητικα και εμενα μου τα ενεκριναν ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ,αλλα μου απαντησαν οτι θα με ειδοποιησουν ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟ (κατι θα ξερουν αυτοι)
προφανως ο φιλος μας δεν πηρε καποια ειδοποιηση απο την γραμματεια να ξεκινησει τι διαδικασια εκδοσης ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟΥ
4)Τωρα ως τι θα παει στο ΕΜΠ να δηλωσει απο την στιγμη που ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ αφου διαγραφηκε απο τη σχολη ΗΜΜΥ ΞΑΝΘΗΣ και νομοτυπικα δεν εχει οριστικοποιηθει η εγγραφη του στο ΑΠΘ ενας ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ
Αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1ον Προσεξε πως μιλας
2ον ΑΑαας τα παρουμε ξανα απο την αρχη γιατι δεν καταλαβες
Εχουμε και λεμε
1)Τα δικαιολογητικα που δίδονται στην γραμματεία για έλέγχο επιτοπου και τελικα παίρνουμε προφορικά το ΟΚ δεν αποτελεί τίποτα το επίσημο
αλλα θα ξαναελεγχθουν και τελικα θα επικυρωθούν με απόφαση της ΣΥΓΚΛΙΤΟΥ μετα τις 15/12 ,οπως με ενημερωσε πρόσφατα η γραμματεια
2)Δέν έχει διενεργηθεί καμία διαδικασία εγγραφης στο τμημα παρα ΜΟΝΟ ΠΡΟΕΓΓΡΑΦΗΣ ,καμια ΑΙΤΗΣΗ ΕΙΣΔΟΧΗΣ κανενας ΙΔΡΥΜΑΤΙΚΟΣ ΛΟΓΑΡΙΑΜΟΣ κανενα ΠΑΣΟ
3)ΚΑΙ εγω πηγα τα δικαιολογητικα και εμενα μου τα ενεκριναν ΚΑΙ ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΑΜΕΣΑ,αλλα μου απαντησαν οτι θα με ειδοποιησουν ΑΥΤΟΙ ΜΕ ΜΗΝΥΜΑ ΝΑ ΦΕΡΩ ΤΟ ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟ (κατι θα ξερουν αυτοι)
προφανως ο φιλος μας δεν πηρε καποια ειδοποιηση απο την γραμματεια να ξεκινησει τι διαδικασια εκδοσης ΑΠΟΦΟΙΤΗΡΙΟΥ
4)Τωρα ως τι θα παει στο ΕΜΠ να δηλωσει απο την στιγμη που ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ αφου διαγραφηκε απο τη σχολη ΗΜΜΥ ΞΑΝΘΗΣ και νομοτυπικα δεν εχει οριστικοποιηθει η εγγραφη του στο ΑΠΘ ενας ΘΕΟΣ ΞΕΡΕΙ
Αυτα

Ναι, νόμιζα ότι είχε εγκριθεί η μετεγγραφή του.
Από εκεί και πέρα όμως, πρόβλημα θα υπάρξει ΜΟΝΟ ΕΑΝ τα δικαιολογητικά του δεν στέκουν.
Που αυτό για να συμβεί, είναι ελάχιστες οι πιθανότητες, ειδικά αν έχεις rock solid criteria.
Υπάρχουν πολύ λίγες περιπτώσεις που σου ξεφεύγει κάτι και δεν το δικαιούσαι το μόριο τελικά.

Αν έχει διαγραφεί επισήμως από το ΗΜΜΥ Ξάνθης, το μόνο που έχει να κάνει είναι να περιμένει μέχρι να εγκριθεί η μετεγγραφή του στο ΑΠΘ και να αναμένει και ανακοίνωση του ΕΜΠ γιατί θα στείλει και εκεί τα δικαιολογητικά του. ΕΙΔΙΚΑ ΕΑΝ είναι σίγουρος ότι δικαιούται βάσει δικαιολογητικών τις μετεγγραφές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Δηλαδής εγω ειμαι μαλακισμενος που περιμενω μηνυμα απο την γραμματεια να ξεκινησω διαδικασια διαγραφης,αντι εδω και τωρα που μιλαμε να στειλω την αιτηση διαγραφης με courier στην Πατρα και οταν μου την επιστρεψουν υπογεγραμμενη να την παω στο καπακι στο ΑΠΘ οοοοταν μου την ζητησουν;Οχι τπτ αλλο να μην χανω και χρονο θα μου επαιρνε 3-4 μερες η διαδικασιας
Αν εχεις στενοτερη σχεση με την γραμματεια του ΑΠΘ παω πασσο , διαφορετικα παρε να ενημερωθεις απο εδω 2310 99.6392, -6391, -6395
λογικα θα σου απαντησουν ειτε η κυρια σουλα ειτε η κυρια ευη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δηλαδής εγω ειμαι μαλακισμενος που περιμενω μηνυμα απο την γραμματεια να ξεκινησω διαδικασια διαγραφης,αντι εδω και τωρα που μιλαμε να στειλω την αιτηση διαγραφης με courier στην Πατρα και οταν μου την επιστρεψουν υπογεγραμμενη να την παω στο καπακι στο ΑΠΘ οοοοταν μου την ζητησουν;Οχι τπτ αλλο να μην χανω και χρονο θα μου επαιρνε 3-4 μερες η διαδικασιας
Αν εχεις στενοτερη σχεση με την γραμματεια του ΑΠΘ παω πασσο , διαφορετικα παρε να ενημερωθεις απο εδω 2310 99.6392, -6391, -6395
λογικα θα σου απαντησουν ειτε η κυρια σουλα ειτε η κυρια ευη


Διαδικαστικά, είναι σωστό να περιμένεις να εγκριθεί η μετεγγραφή σου και να περαστεί από την σύγκλητο για να κάνεις την αίτηση διαγραφής, αλλά άπαξ και δεν το κάνεις και πας αυτοβούλως και διεγραφείς, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και αυτό διότι, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις λάθος μοριοδότησης η μη ορθώς δικαιολογητικών. Δηλαδή, αν έχω 6 μόρια, τα 5 είναι λόγω εισοδήματος και το 1 λόγω του ότι είμαι ορφανός από έναν γονέα, τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάμαι να μην εγκριθεί η μετεγγραφή μου.

Σίγουρα όμως τυπικά πρέπει να ακολουθείται η διαδικασία της αναμονής ώστε όλοι να είναι κατοχυρωμένοι.
Διότι αν όντως εντοπιστεί κάποιο θέμα στη μοριοδότηση ή στα δικαιολογητικά και δεν εγκριθεί η μετεγγραφή σου, μπορεί να έχει κάποιος θέμα και να μείνει εκτός από κάθε σχολή.
Αλλά αυτό δε σημαίνει ότι εν προκειμένω πρέπει να ταράζεις το παιδί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Διαδικαστικά, είναι σωστό να περιμένεις να εγκριθεί η μετεγγραφή σου και να περαστεί από την σύγκλητο για να κάνεις την αίτηση διαγραφής, αλλά άπαξ και δεν το κάνεις και πας αυτοβούλως και διεγραφείς, δεν χάθηκε και ο κόσμος. Και αυτό διότι, είναι ελάχιστες οι περιπτώσεις λάθος μοριοδότησης η μη ορθώς δικαιολογητικών. Δηλαδή, αν έχω 6 μόρια, τα 5 είναι λόγω εισοδήματος και το 1 λόγω του ότι είμαι ορφανός από έναν γονέα, τότε δεν υπάρχει λόγος να φοβάμαι να μην εγκριθεί η μετεγγραφή μου.

Σίγουρα όμως τυπικά πρέπει να ακολουθείται η διαδικασία της αναμονής ώστε όλοι να είναι κατοχυρωμένοι.

Ωραια και εγω τοτε αυριο θα παω πρωι πρωι στην Αcs να στειλω τα εγγραφα μου στην Πατρα
ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΣΤΟ ΑΠΘ ΟΤΙ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΘΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ
ΑΜΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΦΟΥΦΟΤΟΣ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ωραια και εγω τοτε αυριο θα παω πρωι πρωι στην Αcs να στειλω τα εγγραφα μου στην Πατρα
ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΜΕ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΑΝ ΣΤΟ ΑΠΘ ΟΤΙ ΑΙΤΗΣΗ ΔΙΑΓΡΑΦΗΣ ΘΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΑΥΤΟΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ
ΑΜΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΦΟΥΦΟΤΟΣ.....

Αυτοί οφείλουν να σε καθοδηγήσουν σωστά για να είναι όλοι κατοχυρωμένοι.
Το παιδί έκανε λάθος διαδικαστικό αλλά αυτό δεν είναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΙΚΟ. Αυτό λεω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

panosedessa

Δραστήριο μέλος

Ο panosedessa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 482 μηνύματα.
Προσωπικα εγω θελω να τελειωνω το συντομοτερο δυνατο με την διαδικασια ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΒΙΑΣΤΩ γιατι τοτε πιθανο να οδηγηθω σε λαθη
και ξανα λεω επικοινωνησε με την γραμματεια για σιγουρια .ΟΙ οδηγιες που δινουν οι υπευθυνοι δεν ειναι απλα και μονο για να μας παιζουν τους εξυπνους εχουν μια σημαντικη χρησιμοτητα.Εγω απο το πρωτο μηνυμα μου εξεθεσα ορθοτατα τη διαδικασια οπως πρεπει να ισχυσει, εσυ αφενος αρχισες να με βριζεις αφετερου πηγαζε απο μεσα σου μια βεβαιοτητα οτι ολα ειναι οκ,, απο την στιγμη που υπαρχει σαφης αντιθεση στην χρονικη συναφεια της διαδικασιας και δεν το λεω διοτΙ μου ρθε φλασια απο μονος μου αλλα επειδη μ το ειπε η γραμματεια
ΔΕΝ ΗΡΘΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΕΞΥΠΝΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΥΝΗΣΩ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΩΣ ΟΦΕΙΛΕΙ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ ΑΜΕΣΑ ΜΕ ΤΗ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΑΠΘ ΜΗΗΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΕΣΤΩ ΚΑΙ 0,01%
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟ ΤΜΗΜΑ ΘΕΛΕΙ
---------------------------------------------------------------------------------------ΑΣ ΛΗΞΕΙ ΕΔΩ----------------------------------
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Ρε παιδιά , όσοι πήραν την ένσταση τωρα , θα προλάβουν να πάρουν βιβλία ;; Εδώ βασικα απο τις απλές μετεγγραφές περίμεναν 1 μηνα να τους ζητήσουν τα δικαιολογητικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Πριν λίγο είδα τις αντιστοιχιες για τα τμήματα της πληροφορικής και μου δημιουργήθηκε μια απορία...Έστω ότι περνάω στο τμήμα πληροφορικής & τηλεπικοινωνιων αλλά θέλω να πάρω μετεγγραφη για Λαμια,η Λαμία όμως έχει δύο τμήματα σε ποιο γίνομαι δεκτός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top