Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Φετος ειπαν πως θα δοθουν στους τριτεκνους, πολυτεκνους και στις ειδικες κατηγοριες(στις οποιες ανηκουμε τα διδυμα) ελευθερες μετεγγραφες. Εχω ομως μια απορια, αν και εγω και ο αδερφος μου περασουμε ας πουμε και οι δυο στην Λαμια πληροφορικη θα μπορεσουμε και οι δυο να παρουμε μετεγγραφη για την Θεσσαλονικη οπου ειναι ο τοπος κατοικιας των γονιων μας; +και οι δυο γονεις μας ειναι ανεργοι.

Λογικά αν έχετε χαμηλό εοσόδημα σιγουρα θα μπορουν να σας φέρουν στην πόλη οπου διαμενετε, με την προυποθεση οτι θα υπαρχει η αντιστοιχη σχολη στην Θεσ/νικη. Εισαι σιγουρη οτι στα διδυμα ισχυει η μεταγραφη; ρωταω επειδη ειμαι κι εγω διδυμος και το εχω απορια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα τα δίδυμα που ειναι επακριβώς(μου διαφέυγει αυτην την στιγμή ο επιστημονικός όρος), πόσες συμφερουσες για αυτά λαμογιές μπορουν να κάνουν(ο τίτλος μου δημιουργησε τον συνειρμό :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Αν περασω εγω ή η αδερφη μου (ο ενας απο τους δυο) στον τοπο διαμονης μπορει να ερθει και ο αλλος μονο ή ακομα κι αν περασουμε και οι δυο σε διαφορετικες πολεις μπορουμε με μεταγραφη να ερθουμε στον τοπο διαμονης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ακόμα και αν περάσετε σε διαφορετικές πόλεις, θα πάρετε μετεγγραφή στο κοντινότερο ΑΕΙ ή ΤΕΙ του τόπου διαμονής σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ακόμα και αν περάσετε σε διαφορετικές πόλεις, θα πάρετε μετεγγραφή στο κοντινότερο ΑΕΙ ή ΤΕΙ του τόπου διαμονής σας.
Ωραια! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κατι τελευταιο. με μετεγγραφη θα ερθουμε κατευθειαν εδω ή θα χρειαστει να φοιτησουμε σε οποια πολη περασουμε για λιγους μηνες; γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Μέσα στις κατηγορίες φοιτητών που δικαιούνται μετεγγραφή κατα το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 υπάγονται τα δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Τωρα για το αν μπορούν να μεταβούν και οι δυο στο τόπο διαμονής τους δεν το γνωρίζω. Πάντως βγήκε εγκύκλιος απο το υπουργείο που οριζει τα παρακάτω:
Τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα παίρνουν τις μεταγραφές οι φοιτητές (για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015), ορίζει διάταξη της τροπολογίας που κατατέθηκε χθες στη βουλή.

Βάσει αυτής, μεταγραφή δικαιούνται οι φοιτητές στις εξής περιπτώσεις:
Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν, οι υποψήφιοι οι οποίοι υπάγονται σε ειδικές κατηγορίες (π.χ.τρίτεκνοι, πολύτεκνοι κ.ά.)
Χωρίς ειδικά κριτήρια σε όσους έχουν αδελφό ή αδελφή που φοιτά μακριά από την οικογενειακή έδρα και δεν έχει ξεπεράσει τα έξι έτη σπουδών.
Ορφανοί
Φοιτητές με γονείς, τέκνα, αδέλφια, συζύγους με σοβαρά προβλήματα υγείας
Παιδιά των οποίων οι γονείς έπεσαν θύματα τρομοκρατίας.
Δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαιρη812

Νεοφερμένος

Η Μαιρη812 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λογικά αν έχετε χαμηλό εοσόδημα σιγουρα θα μπορουν να σας φέρουν στην πόλη οπου διαμενετε, με την προυποθεση οτι θα υπαρχει η αντιστοιχη σχολη στην Θεσ/νικη. Εισαι σιγουρη οτι στα διδυμα ισχυει η μεταγραφη; ρωταω επειδη ειμαι κι εγω διδυμος και το εχω απορια.

Ναι ισχυει! Γιατι απο το 2013 ενταχθηκαμε στις ειδικες κατηγοριες. Απλα αυτο που θελβ να επιβεβαιωσω ειναι αν γινεται και οι δυο να παρουν η μονο ο ενας για τον τοπο διαμονης του αλλου.

Ακόμα και αν περάσετε σε διαφορετικές πόλεις, θα πάρετε μετεγγραφή στο κοντινότερο ΑΕΙ ή ΤΕΙ του τόπου διαμονής σας.

Σοβαρα; Και οι δυο θελουμε πληροφορικη και του απθ εχει 15 και χιλιαδες ενω της Λαμιας 10 χιλιαδες.

Μέσα στις κατηγορίες φοιτητών που δικαιούνται μετεγγραφή κατα το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015 υπάγονται τα δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά. Τωρα για το αν μπορούν να μεταβούν και οι δυο στο τόπο διαμονής τους δεν το γνωρίζω. Πάντως βγήκε εγκύκλιος απο το υπουργείο που οριζει τα παρακάτω:
Τις προϋποθέσεις κάτω από τις οποίες θα παίρνουν τις μεταγραφές οι φοιτητές (για το ακαδημαϊκό έτος 2014-2015), ορίζει διάταξη της τροπολογίας που κατατέθηκε χθες στη βουλή.

Βάσει αυτής, μεταγραφή δικαιούνται οι φοιτητές στις εξής περιπτώσεις:
Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν, οι υποψήφιοι οι οποίοι υπάγονται σε ειδικές κατηγορίες (π.χ.τρίτεκνοι, πολύτεκνοι κ.ά.)
Χωρίς ειδικά κριτήρια σε όσους έχουν αδελφό ή αδελφή που φοιτά μακριά από την οικογενειακή έδρα και δεν έχει ξεπεράσει τα έξι έτη σπουδών.
Ορφανοί
Φοιτητές με γονείς, τέκνα, αδέλφια, συζύγους με σοβαρά προβλήματα υγείας
Παιδιά των οποίων οι γονείς έπεσαν θύματα τρομοκρατίας.
Δίδυμα, τρίδυμα και ούτω καθεξής, εφόσον έδωσαν πανελλήνιες την ίδια χρονιά.



"Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν"
Οταν λεει σε ομοειδες τμηματα εννοει σε τμηματα με παρομοιο προγραμμα σπουδων και ας εχουν διαφορετικο τιτλο; Γιατι νομιζα πως μετεγγραφη μπορεις να παρεις μονο για σχολη που εχει τον ιδιο τιτλο με αυτην που περασες. Και επειδη λεει χωρις ειδικα ριτηρια, δηλαδη εμεις που ανηκουμε στις ειδικες κατηγοριες δεν μπορουμε να παρουμε σε ομοειδη τμηματα μετεγγραφη;
Σε επρηξα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Ναι ισχυει! Γιατι απο το 2013 ενταχθηκαμε στις ειδικες κατηγοριες. Απλα αυτο που θελβ να επιβεβαιωσω ειναι αν γινεται και οι δυο να παρουν η μονο ο ενας για τον τοπο διαμονης του αλλου.



Σοβαρα; Και οι δυο θελουμε πληροφορικη και του απθ εχει 15 και χιλιαδες ενω της Λαμιας 10 χιλιαδες.





"Χωρίς ειδικά κριτήρια (π.χ. εισοδηματικά) θα παίρνουν μετεγγραφή σε ομοειδές τμήμα με αυτό στο οποίο θα εισαχθούν"
Οταν λεει σε ομοειδες τμηματα εννοει σε τμηματα με παρομοιο προγραμμα σπουδων και ας εχουν διαφορετικο τιτλο; Γιατι νομιζα πως μετεγγραφη μπορεις να παρεις μονο για σχολη που εχει τον ιδιο τιτλο με αυτην που περασες. Και επειδη λεει χωρις ειδικα ριτηρια, δηλαδη εμεις που ανηκουμε στις ειδικες κατηγοριες δεν μπορουμε να παρουμε σε ομοειδη τμηματα μετεγγραφη;
Σε επρηξα:P
Πρώτον, κι εγω θελω πληροφορικη απθ να περασω! ελπιζω να γινουμε συμφοιτητες!! δευτερον, δες εδω ποια ειναι τα τμηματα που μπορεις να παρεις μετεγγραφη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραια! Ευχαριστω πολυ για την απαντηση! κατι τελευταιο. με μετεγγραφη θα ερθουμε κατευθειαν εδω ή θα χρειαστει να φοιτησουμε σε οποια πολη περασουμε για λιγους μηνες; γιατι εχω ακουσει και κατι τετοια.

Οι επιτυχόντες σε θέση εισαγωγής της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης θα μετεγγράφονται στο κοντινότερο στον τόπο κατοικίας τους, ομοειδές τμήμα (σύμφωνα με τους τίτλους των αντίστοιχων σχολών, τμημάτων , εισαγωγικών κατευθύνσεων καθώς και των παρεχομένων επαγγελματικών δικαιωμάτων). Είναι σαφές ότι αυτό γίνεται για να διευκολυνθούν οι επιτυχόντες και όχι για να διαλέξουν σχολή. Θέλω να πω ότι αν κάποιοι μένουν στη Θεσσαλονίκη ή κοντά σε αυτήν και μπουν σε ομοειδές τμήμα της Κρήτης, θα μετεγγράφονται στη Θεσσαλονίκη και το αντίστροφο. Δεν μπορεί κάποιος να μένει στη Θεσσαλονίκη, να μπει στην Κρήτη και να ζητήσει μετεγγραφή για την Αθήνα. Οι δικαιούχοι υποβάλλουν σχετική αίτηση προς το τμήμα υποδοχής και η μεταφορά της θέσης πραγματοποιείται με απόφαση της Γενικής Συνέλευσης του τμήματος αυτού. Η ανωτέρω διαδικασία (αιτήσεις, μεταφορά θέσης και κάθε άλλη λεπτομέρεια) καθορίζεται με απόφαση του Υπουργού. Προσωπική μου άποψη είναι ότι αφού είναι σίγουρη η μετεγγραφή, ο φοιτητής θα μπορεί να παρακολουθήσει από την αρχή στο τμήμα υποδοχής. Σίγουρα θα χρειαστούν κάποιες γραφειοκρατικές διαδικασίες (μπορεί να γίνονται και διαδικτυακά) αλλά αφού είναι ξεκαθαρισμένο το θέμα δεν βρίσκω το λόγο γιατί να μην "πάρουν τη σειρά τους" από την αρχή του ακαδημαικού έτους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
παιδιά για τα δίδυμα ......... παίζει ρόλο και το εισόδημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

αν δε παίζει βρίκσω άδικο το μέτρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
παιδιά για τα δίδυμα ......... παίζει ρόλο και το εισόδημα σε αυτές τις περιπτώσεις;

αν δε παίζει βρίκσω άδικο το μέτρο.

Οταν λες εισόδημα, εννοεις το παραποιημενο που οι μισοί φορολογούμενοι δηλώνουν; Απο ολα τα μέτρα εσενα μονο αυτο σου φάνηκε άδικο ας πούμε; Καλά, οτι να ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pentium

Νεοφερμένος

Ο pentium αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Οταν λες εισόδημα, εννοεις το παραποιημενο που οι μισοί φορολογούμενοι δηλώνουν; Απο ολα τα μέτρα εσενα μονο αυτο σου φάνηκε άδικο ας πούμε; Καλά, οτι να ναι.

Δε καταλαβαίνω τον λόγο γιατί τα δίδυμα να είναι σε ξεχωριστή κατηγορία από τα αδέλφια

το μέτρο είναι πέρα για πέρα άδικο και δε θα ισχύει για πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δηλαδή ρε παιδιά αν 2 αδέρφια δίνουν ίδια χρονιά και δεν είναι δίδυμα δεν ισχύει η μετεγγραφή ? Ντε και καλά πρεπει να χουν γεννηθεί ίδια χρονιά ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οι μετεγγραφές αυτές είναι ελεύθερες (χωρίς κριτήρια) και απευθύνονται σε πολύδυμα τέκνα εφόσον συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις το ίδιο έτος. Για τα αδέλφια γενικότερα προβλέπεται ότι δικαιούται μετεγγραφή ο επιτυχών ο οποίος έχει αδελφό που είναι ενεργός προπτυχιακός φοιτητής διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους. Για τις περιπτώσεις δύο αδελφών διαφορετικής ηλικίας που δίνουν εξετάσεις την ίδια χρονιά, δεν υπάρχει πρόβλεψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Οι μετεγγραφές αυτές είναι ελεύθερες (χωρίς κριτήρια) και απευθύνονται σε πολύδυμα τέκνα εφόσον συμμετέχουν στις πανελλαδικές εξετάσεις το ίδιο έτος. Για τα αδέλφια γενικότερα προβλέπεται ότι δικαιούται μετεγγραφή ο επιτυχών ο οποίος έχει αδελφό που είναι ενεργός προπτυχιακός φοιτητής διαφορετικής πόλης της μόνιμης κατοικίας των γονέων τους. Για τις περιπτώσεις δύο αδελφών διαφορετικής ηλικίας που δίνουν εξετάσεις την ίδια χρονιά, δεν υπάρχει πρόβλεψη.
Αρκετά άδικο θα έλεγα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/bcc26661-143b-4f2d-8916-0e0e66ba4c50/a-empokat-pap.pdf


Καλημερα σας, ηθελα να κανω μια ερωτηση και αν γνωριζει καποιος να μου απαντησει σχετικα με τον νεο νομο που ψηφιστηκε για τις μετεγγραφες
Στο αρθρο 53 (σελ 29) που ειναι ο νομος αναφερει στο νουμερο 6 πως :

6. Η εφαρµογή των διατάξεων του παρόντος άρθρου
αφορά στους επιτυχόντες που έλαβαν µέρος στις εξετά-
σεις πανελλαδικού επιπέδου του σχολικού έτους 2013-
2014 και εντεύθεν


με αυτο εννοει πως αν κανω 10% και εισαχθω το ακαδιμαικο ετος 2014-2015, απο το οποιο θα ισχυουν και οι μετεγγραφες, δεν θα δικαιουμε μετεγγραφη σε αλλη πολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που έγραψες σημαίνει ότι ο νόμος ισχύει για τους επιτυχόντες στις πανελλαδικές εξετάσεις από το σχολικό έτος 2013-14 και για τα επόμενα χρόνια. Αν δώσεις φέτος εξετάσεις και περάσεις σε μια σχολή και του χρόνου θέλεις να κάνεις για το 10% δικαιούσαι κανονικά μεταφορά θέσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Το 10% τωρα θελω να το κανω, πανελληνιες περυσι εδωσα, αλλα αμα κανω 10% και μπω σε μια σχολη θα δικαιουμαι μεταφορα θεσης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

locotrelos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο locotrelos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Νομιζω οτι μπορεις γιατι αρκετοι φιλοι μου σκεφτονται να το κανουν ετσι .Καλυτερα ομως ρωτα σε κανα λυκειο αν γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristotelis

Νεοφερμένος

Ο aristotelis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
πηρα τηλεφωνο στο υπουργειο και μου ειπαν πως ακομα ουτε αυτοι ξερουν, περιμενουν να βγει και το ΦΕΚ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top