Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Δέσποινα6465

Νεοφερμένος

Η Δέσποινα6465 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Γίδι τελικά μπήκα στο ypepth.gr και βρήκα τα διαιολογητικα που χρειάζονται!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ!!! Σας ευχαριστώ ολους!!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maro

Νεοφερμένος

Η maro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια μηπως ξερει κανεις αν ανακοινωθηκαν οι μεταγραφες για το παντειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgina_19

Νεοφερμένος

Η georgina_19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σας.Είμαι φοιτήτρια στο 1ο εξάμηνο στην Κρήτη.Στην αρχή θέλησα να μείνω Κρήτη αλλά σύντομα συνειδητοποίησα οτι δεν θα τα καταφέρω 4 χρόνια μόνη εκεί κάτω:worry:.

Θάλω λοιπόν να κάνω αίτηση μετεγγραφής.Προέρχομαι από τρίτεκνη οικογένεια,η πόλη διαμονής των γονιών μου είναι πολύ μακριά από το Ρέθυμνο,όπου πέρασα, και είμαι στουσ 10 πρώτους της σχολής αν παίζει ρόλο ο αριθμος κατάταξης.Επίσης το εισόδημα των γονιών μου δεν είναι πολύ μεγάλο.:/:

Μπορώ να κάνω αίτηση για μετεγγραφή τώρα?Γίνεται να τελειώσω το 1ο εξάμηνο στην Κρήτη κ ύστερα να πάπω μετεγγραφή?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Στο site του ΥΠΕΠΘ, γράφει προς τις γραμματείες:
παρακαλούμε να δέχεστε αιτήσεις για μετεγγραφή ή κατάταξη μέχρι και τη 18η Νοεμβρίου 2008, ημέρα Τρίτη, οι οποίες και θα θεωρηθούν εμπρόθεσμες.
οπότε σύμφωνα με αυτό, δεν μπορείς πλέον να κάνεις αίτηση για μεταγραφή. Δεν ξέρω αν μπορείς του χρόνου. Αν δεν μπορείς υπάρχει και το 10%.

Πάντως, δε νομίζω ότι είσαι μόνη σου στο Ρέθυμνο, τόσοι φοιτητές είναι, θα κάνεις παρέες και θα περάσεις μια χαρά. Όλοι οι φοιτητές στην αρχή, ειδικά αυτοί που είναι μακρυά από τα σπίτια τους, έχουν ένα "θέμα" αλλά έπειτα όλα πάνε ρολόι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
παιδια ηθελα να σασ ρωτησω οποιος ξερει αν μπορω να παρω μετεγραφη ωσπολυτεκνος απο σχολε μηχανολογω που βρισκονται επαρχια μερια στην θεσσαλονικη.με την εννοια αν δεχονται απο αυτα τα τμηματα..ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
παιδια ηθελα να σασ ρωτησω οποιος ξερει αν μπορω να παρω μετεγραφη ωσπολυτεκνος απο σχολε μηχανολογω που βρισκονται επαρχια μερια στην θεσσαλονικη.με την εννοια αν δεχονται απο αυτα τα τμηματα..ευχαριστω
Σου απάντησα ήδη στο πρηγούμενο θέμα.Δεν βρίσκω το λόγο να ανοίγεις καινούργιο θέμα για κάτι τέτοιο.Ξαναλέω λοιπόν:
Μπορείς να πάρεις μετεγγραφή από Κοζάνη γιατί και εκεί μηχανολόγοι είναι και είναι αντίστοιχο με τα υπόλοιπα τμήματα μηχανολόγων της Ελλάδας.Μπορείς να πάρεις μετεγγραφή από όλα τα τμήματα μηχανολόγων στην επαρχεία(πάτρα,βόλο,κοζάνη) για κάποιο κεντρικό αρκεί να είσαι από εκεί ή να είναι πιο κοντά στη πόλη σου.Μετεγγραφή παίρνεις για το τόπο κατοικίας σου ή για τόπο όσο πιο κοντά στο τόπο κατοικίας σου.Δεν χρειάζεσαι πληροφορίες παραπάνω.Αυτά που σου λέω είναι σίγουρα και 100% σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epsilon:
Μετεγγραφή παίρνεις για το τόπο κατοικίας σου ή για τόπο όσο πιο κοντά στο τόπο κατοικίας σου

Αν έχει και στον τόπο κατοικίας του αλλά και κάπου πολύ κοντά σε αυτόν, μπορεί να επιλέξει ότι θέλει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
βασικα οι αδερφες μου σπουδαζουν στην θεσσαλονικη παιδαγωγικο.μεταγραφη μπορω να παρω σιγουρα.απλως το θεμα ηταν επειδη οι σχολες στην επαρχια δεν ηταν καθαρεσ με την εννοια μηχανολογων μηχανικων βιομηχανιασ και κατι τεοια δεν ηξερα αν περνουσα εκει να παω θεσαλονικη με μετεγραφη.ευχαριστω παντως μοθ ελυσες απορια που ειχα πολυ καιρο.εισαι 100% σιγουρος ? το λεω μην περασω εκει και υστερα δνν μπορω νακανω μεταγραφη ........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αν έχει και στον τόπο κατοικίας του αλλά και κάπου πολύ κοντά σε αυτόν, μπορεί να επιλέξει ότι θέλει?
Σε αυτή τη περίπτωση πας υποχρεωτικά στο τμήμα του τόπου κατοικίας σου.
βασικα οι αδερφες μου σπουδαζουν στην θεσσαλονικη παιδαγωγικο.μεταγραφη μπορω να παρω σιγουρα.απλως το θεμα ηταν επειδη οι σχολες στην επαρχια δεν ηταν καθαρεσ με την εννοια μηχανολογων μηχανικων βιομηχανιασ και κατι τεοια δεν ηξερα αν περνουσα εκει να παω θεσαλονικη με μετεγραφη.ευχαριστω παντως μοθ ελυσες απορια που ειχα πολυ καιρο.εισαι 100% σιγουρος ? το λεω μην περασω εκει και υστερα δνν μπορω νακανω μεταγραφη ........
Καθαρότατες σχολές μηχανολόγων είναι και στην επαρχία.Το τμήμα της κοζάνης μετονομάστηκε φέτος σε μηχανολόγων μηχανικών δυτικής μακεδονίας.Το τμήμα του βόλου βγάλαν τον τίτλο βιομηχανίας και είναι μηχανολόγων μηχανικών θεσσαλίας.Όπως είπα μπορείς να πάρεις μετεγγραφή ως πολύτεκνος μόνο για το τμήμα που βρίσκεται στον τόπο κατοικίας σου ή για τμήμα πιο κοντά στο τόπο κατοικίας σου.
Τώρα για μετεγγραφή σε πόλη που σπουδάζουν αδέρφια σου παίζουν άλλοι παράγοντες,κυρίως οικονομικοί.Εκεί βλέπουν το εισόδημα των γονιών σου και αν είναι κάτω από κάποιο όριο νομίζω την παίρνεις αλλά δεν είμαι και σίγουρος.Πάντως από όλα τα τμήματα της επαρχίας μπορείς να πάρεις μετεγγραφή για τα κεντρικά.Για αυτό είμαι 1000% σίγουρος.Όλοι οι πολύτεκνοι παίρνουν απερίοριστα αλλά όχι για όπου θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ ειμαι πολυτεκνος και απο καβαλα παω θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Σε αυτή τη περίπτωση πας υποχρεωτικά στο τμήμα του τόπου κατοικίας σου.

Οι πολύτεκνοι (και μόνο) πάνε όπου γουστάρουν.
(Η πολιτεία προσπαθεί να λύσει το δημογραφικό πρόβλημα με κάθε τρόπο:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Οι πολύτεκνοι (και μόνο) πάνε όπου γουστάρουν.
(Η πολιτεία προσπαθεί να λύσει το δημογραφικό πρόβλημα με κάθε τρόπο:P)
Noop πάνε μόνο στο τμήμα του τόπου κατοικίας τους εκτός και αν δεν υπάρχει και πάνε στο τμήμα που είναι πιο κοντά στο τόπο κατοικίας τους.Αλλιώς δεν θα είχε νόημα η μετεγγραφή.Btw πολύτεκνοι και τρίτεκνοι μέχρι 26.Και εγώ για 2 χρόνια(η μία μου αδερφή είναι 28) έχασα τη μετεγγραφή για ΑΠΘ:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Αυτά που λες ισχύουν μονάχα για τους τρίτεκνους. Οι πολύτεκνοι είναι άλλη κατηγορια. Πάνε όπου θέλουν. Κοντινή μου φίλη πήρε μετεγγραφή για Αθηνα, ενώ είχε περάσει Θεσσαλονίκη και μένει Δράμα από την κατηγορία των πολυτέκνων
-----------------------------------------
Ιδού και η εγκύκλιος:P
https://www.ypepth.gr/el_ec_pagesss791.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Αυτά που λες ισχύουν μονάχα για τους τρίτεκνους. Οι πολύτεκνοι είναι άλλη κατηγορια. Πάνε όπου θέλουν. Κοντινή μου φίλη πήρε μετεγγραφή για Αθηνα, ενώ είχε περάσει Θεσσαλονίκη και μένει Δράμα από την κατηγορία των πολυτέκνων
-----------------------------------------
Ιδού και η εγκύκλιος:P
https://www.ypepth.gr/el_ec_pagesss791.htm
Αν ισχύει αυτό που λες τότε είναι πάρα πολύ άδικο.Τί νόημα έχει τότε η μετεγγραφή?Η μετεγγραφή υποτίθεται γίνεται επειδή δεν μπορείς να συντηρείς μέλος της οικογένεις πληρώνοντας νοίκια κλπ και το φέρνεις στο τόπο κατοικίας του για να μην πληρώνει.Αλλιώς γιατί??:what:
Μήπως η φίλη σου είχε αδερφό-αδερφή που σπούδαζε ήδη Αθήνα?Γιατί τότε υπάρχει ένα περιθώριο εξήγησης αλλιώς δεν το πιάνω..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι εχει αδερφή. Και είναι πολύτεκνη. Και για τους πολύτεκνος δεν παίζει το όριο ηλικίας που λες, μόνο για τους τρίτεκνους. Ούτε έχει σχέση το εισόδημα.

(για τις μετεγγραφές υπάρχουν πολλά παράθυράκια και κομπινούλες, και κάτι περίεργο να ακούσεις μην ξαφνιαστείς;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Ναι εχει αδερφή. Και είναι πολύτεκνη. Και για τους πολύτεκνος δεν παίζει το όριο ηλικίας που λες, μόνο για τους τρίτεκνους. Ούτε έχει σχέση το εισόδημα.

(για τις μετεγγραφές υπάρχουν πολλά παράθυράκια και κομπινούλες, και κάτι περίεργο να ακούσεις μην ξαφνιαστείς;))
Ε τότε εξηγείται κάπως.Τέσπα,ναι υπάρχουν παραθυράκια και μάλιστα άκουσα κάτι περίεργα για άτομα που πήραν μετεγγραφή για σοβαρά προβλήματα υγείας που δεν είχαν.Τι να πεις:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
οι φοιτητες που εισαγονται με ειδικες διαταξεις ή με προσαυξηση των μοριων εισαγωγης τους ή υστερα απο κατατακτηριες εξετασεις δεν εχουν δικαιωμα μετεγγραφης.επισης απ'οσο ξερω οι πολυτεκνοι δεν επηρεαζονται απο οικονομικους λογους.και για να εισαι σιγουρος κοιταξε/ρωτα μεχρι ποτε εχεις το δικαιωμα μετεγγραφης.μην περασεις το οριο και μετα σου πουνε δεν γινεται,ειναι κριμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikaki2007

Νεοφερμένος

Η nikaki2007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
χαιρεται!!!!!!!!!!ειμαι φοιτητρια 1 ετος και θελω να παρω μετεγγραφη στην αθηνα οπου σπουδαζει ο αδεφος μ.γνωριζω οτι πρεπει να παρω ολα τα μαθηματα του 1ου ετους και το εισοδημα μ να ειναι κατω απο 35000?.το θεμα ειναι οτι οτι το εισοδημα των γονιων μ ειναι 38000?.να εχω ελπιδες ΄ή οχι???????????????????

οποις γνωριζει ας μ απαντησει!!pls!!!!!!!!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xjimdim

Νεοφερμένος

Ο xjimdim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λοιπόν έχουμε και λέμε

Σύμφωνα με την σελίδα 6 (κεφάλαιο 2.2.) από την επίσημη εγκύκλιο του υπουργείου σχετικά με τις μεταγραφές (εδώ: https://www.mixanografiko.gr/pdf/egkyklios_meteggrafwn_2008_9.pdf ) τα άτομα των οποίων οι γονείς έχουν πάνω από 67% αναπηρία δικαιούνται μεταγραφές.

Τώρα ας πούμε εγώ που ανήκω σ' αυτήν την κατηγορία είναι σίγουρο πως θα μπορέσω να κάνω μεταγραφή ή είναι όπως λέει μόνο για "1% του αριθμού των εισακτέων στο Τμήμα υποδοχής"

και επίσης εκεί λέει και κάτι (δεν κατάλαβα καλά) ότι πρέπει να υπάρχουν και κινητικά προβλήματα (?). Αυτο ισχύει??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alis

Πολύ δραστήριο μέλος

Η alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,134 μηνύματα.
Λοιπον,δεν μπορω να βοηθησω πολυ,αλλα ξερω οτι αν η αδερφη σου τελειωσει δεν μπορεις να εχεις αυτο το προνομιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top