Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου, όλα είναι χρήσιμα, καθώς σε βάζουν στην λογική του μαθήματος => Μαθηματικά κατ, μαθηματικά γεν, φυσική κατ, φυσική γεν και χημεία κατ, χημεία γεν, βιολογία γεν για τους θετικούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα. Σε καμία περίπτωση δε λέω το αντίθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ma oyte egw ειπα οτι τα μαθηματα γενικης ειναι λιγοτερο σημαντικα..ίσως το διατύπωσα κάπως λανθασμένα πριν...οπως και να χει απαιτεί αρκετή προσπάθεια και μεθοδικό δίάβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι : Άλγεβρα, Φυσική, Χημεία στη Β΄ λυκείου είναι πολύ δύσκολα ; Γιατί έχω ακούσει να λένε πως η άλγεβρα γενικής είναι δυσκολότερη απο τα Μαθηματικά κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι : Άλγεβρα, Φυσική, Χημεία στη Β΄ λυκείου είναι πολύ δύσκολα ; Γιατί έχω ακούσει να λένε πως η άλγεβρα γενικής είναι δυσκολότερη απο τα Μαθηματικά κατεύθυνσης.

Μπαα εύκολα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι : Άλγεβρα, Φυσική, Χημεία στη Β΄ λυκείου είναι πολύ δύσκολα ; Γιατί έχω ακούσει να λένε πως η άλγεβρα γενικής είναι δυσκολότερη απο τα Μαθηματικά κατεύθυνσης.

Δεν είναι δύσκολα.Απλά είναι πολύ σημαντικά και τα δύο και καλό είναι να τα εμπεδώσεις όσο καλύτερα γίνεται.
Η άλγεβρα είναι σημαντική γιατί θα χρειαστείς τα πάντα από αυτά που είναι στην ύλη και τα μαθηματικά κατεύθυνσης είναι λίγο διαφορετικά από αυτό που είχες συνηθίσει μέχρι τώρα.Θα το καταλάβεις από τα πρώτα κιόλας μαθήματα.Διαφέρει ο τρόπος σκέψης.
Στην άλγεβρα είναι ακριβώς το ίδιο κλίμα με τα προηγούμενα χρόνια απλά έχε στο νου σου ότι πολύ σύντομα θα τα βρεις μπροστά σου.
Και κάτι ακόμα.Μην παραμελήσετε τελείως τη γεωμετρία.Έχει πράγματα που θα σας φανούν πολύ χρήσιμα για ασκήσεις του χρόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Στην γεωμετρία τα κεφ. 12 και 13 είναι εκτός ύλης??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Στην γεωμετρία τα κεφ. 12 και 13 είναι εκτός ύλης??

Δεν έχω το βιβλίο κοντά μου αυτή τη στιγμή.Ποια κεφάλαια είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
12. Ευθείες και επίπεδα στον χώρο.
13. Στερεά σχήματα

Βασικά εμείς σταματήσαμε στο 5 (παραλληλόγραμμα και τραπέζια), παίζει να φτάσουμε στο 12 ??? :P αλλά τέσπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν είναι στην ύλη πάντως εμείς δεν τα κάναμε.Σταματήσαμε στη μέτρηση κύκλου αν δεν κάνω λάθος.

Εκεί είχαμε σταματήσει κι εμείς στην πρώτη λυκείου και κάναμε φέτος τις αναλογίες και την ομοιότητα τα οποία είναι πολύ σημαντικά.Σε αυτά αναφερόμουν βασικά στο προηγούμενο μήνυμα.Πριν λίγες μέρες έλυνα κάτι ασκήσεις μαθηματικών κατεύθυνσης,προβλήματα συγκεκριμένα από το δεύτερο κεφάλαιο και μερικά από αυτά λυνόταν με γνώσεις από αυτά τα κεφάλαια.Φαντάζομαι θα τα συναντήσω και παρακάτω,αφού είμαι ακόμα στην αρχή.
Τις μετρικές σχέσεις τις χρησιμοποίησα φέτος σε αρκετές ασκήσεις στα μαθηματικά κατ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Η μέτρηση κύκλου είναι το 11ο κεφ.
Και έλεγα να μην πάω φρο γεωμετρία για να μειώσω τις ώρες... μετά από αυτά θα πάω σίγουρα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Η μέτρηση κύκλου είναι το 11ο κεφ.
Και έλεγα να μην πάω φρο γεωμετρία για να μειώσω τις ώρες... μετά από αυτά θα πάω σίγουρα! :redface:

Ρε δεν το είπα γι αυτό.Δε χρειάζεται φροντιστήριο στη γεωμετρία.Ένα δυο βασικά πράγματα είναι αυτά που σου λέω.Πραγματικά και τώρα να ανοίξεις το βιβλίο και να διαβάσεις από δυο τρία θεωρήματα που έχει και 5 ασκησούλες αν κάνεις είσαι κομπλέ.Αυτό που λέω ότι μου χρειάστηκε ήταν απλώς να σκεφτώ αυτά τα πράγματα για να λυθεί η άσκηση και από κει και πέρα ήταν θέμα να γράψω σωστά τον τύπο.Τίποτα το ιδιαίτερο.Απλώς λέω να έχετε το νου σας και να μην την παραμελήσετε τελείως σαν μάθημα.
Δε ρισκάρεις τίποτα αν αυτό φοβάσαι.Εγώ σου έχω πει και σε μήνυμα τι θα άλλαζα αν ξανά πήγαινα φέτος β' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ok, θα τα σκεφτώ αυτά από τέλη Αυγούστου..... Στο φρο πάντως έχουν φυσική κατ (αν είναι δυνατόν!) και γεωμετρία ως προεραιτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ok, θα τα σκεφτώ αυτά από τέλη Αυγούστου..... Στο φρο πάντως έχουν φυσική κατ (αν είναι δυνατόν!) και γεωμετρία ως προεραιτικά.

Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για τη φυσική κατ.Κάποια πράγματα ήταν νομίζω εντελώς άσχετα όπως το πρώτο και το δεύτερο κεφάλαιο που είχε τους νόμους των αερίων.Από κει και πέρα λένε ότι είναι σημαντικό να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης για τη λύση ασκήσεων.Εμένα πάλι η φυσική γενικής πιο σημαντική μου φάνηκε και πολύ πιο κοντά σε αυτά που κάναμε στην προετοιμασία.
Για τη γεωμετρία δεν το συζητώ καν για φροντιστήριο.Μην ξοδέψεις χρόνο και σε αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά για τη φυσική κατ.Κάποια πράγματα ήταν νομίζω εντελώς άσχετα όπως το πρώτο και το δεύτερο κεφάλαιο που είχε τους νόμους των αερίων.Από κει και πέρα λένε ότι είναι σημαντικό να καταλάβεις τον τρόπο σκέψης για τη λύση ασκήσεων.Εμένα πάλι η φυσική γενικής πιο σημαντική μου φάνηκε και πολύ πιο κοντά σε αυτά που κάναμε στην προετοιμασία.
Για τη γεωμετρία δεν το συζητώ καν για φροντιστήριο.Μην ξοδέψεις χρόνο και σε αυτό.

Νόμοι των αερίων, τα έκανα αυτά. :inlove::P
Ναι μπορεί να είναι άσχετα, αλλά και εγώ πιστεύω πως η φετινή φυσική βοηθάει πάρα πολύ στο να μπεις στην λογική του μαθήματος για την γ'. Έχεις δίκιο για την γεωμετρία. ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?????? :P Με ένα βοήθημα και είμαι τζετ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Νόμοι των αερίων, τα έκανα αυτά. :inlove::P
Ναι μπορεί να είναι άσχετα, αλλά και εγώ πιστεύω πως η φετινή φυσική βοηθάει πάρα πολύ στο να μπεις στην λογική του μαθήματος για την γ'. Έχεις δίκιο για την γεωμετρία. ΚΑΙ ΦΕΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ?????? :P Με ένα βοήθημα και είμαι τζετ.

Ναι είναι πολύ συμπαθητικό κεφάλαιο και θα σας απασχολήσει για πάρα πολύ καιρό μέσα στη χρονιά.Μπορεί και μετά τα Χριστούγεννα να το τελειώσετε με σχολείο/φροντιστήριο.Πάντως εμένα φέτος μου έλειψε πολύ η φυσική που κάναμε στην α' λυκείου.
Με ένα βοήθημα είσαι μια χαρά ναι.Εγώ δεν είχα φέτος,αλλά είχα μια πάρα πολύ καλή καθηγήτρια που μας έδινε συνέχεια δικές της ασκήσεις και έκανε και πολύ δουλειά μέσα στην τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Εμένα το φροντ μου κάνει 2 ώρες άλγεβρα, 2 έκθεση, 3 μαθηματικά κατ και 3 φυσική(γεν κ κατ).Μπορώ να κόψω κάτι για να μειωθούν οι ώρες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εμένα το φροντ μου κάνει 2 ώρες άλγεβρα, 2 έκθεση, 3 μαθηματικά κατ και 3 φυσική(γεν κ κατ).Μπορώ να κόψω κάτι για να μειωθούν οι ώρες;

Φυσική γενικής, τα άλλα είναι σημαντικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Iσχυει οτι στην θεωρητική θα κάνουμε κάθε μέρα 7ωρο ε?? :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Assimakis

Νεοφερμένος

Ο Assimakis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Iσχυει οτι στην θεωρητική θα κάνουμε κάθε μέρα 7ωρο ε?? :mad:

Δυστυχώς ναι ! Αδικίες τι να πεις :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top