Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Anastasia S.

Νεοφερμένος

Η Anastasia S. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι ειναι και αυτο με το οικονομικο..αλλα αν εισαι διατεθημενος φετος να διαβαζεις μονος σου δεν θα χεις προβλημα ;) επιπλεον δεν μπορω να βρω τα μηνυματα -.- :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ναι ειναι και αυτο με το οικονομικο..αλλα αν εισαι διατεθημενος φετος να διαβαζεις μονος σου δεν θα χεις προβλημα ;) επιπλεον δεν μπορω να βρω τα μηνυματα -.- :P
εγω έχω σκοπο να διαβασω οπως κανω και μεχρι τωρα οποτε...ουτε εγωωω :P χαχαχαχ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
δεν θα κανεις τον χειμωνα φροντηστηριο? :eek: για τεχνοθετικες νομιζω οτι πρεπει
Το ακούω από πολλούς αυτό αλλά ελπίζω να μην ισχύει:worry: ! Δεν θέλω να δίνω 400 ευρώ το μήνα επειδή το σχολείο δεν μου δίνει αυτό που θα έπρεπε και που είναι υποχρεωμένο να μου δίνει δωρεάν .:mad: Υποτίθεται ότι έχουμε δωρεάν παιδεία :redface:Επιπλέον μαθήματα θα έπρεπε να κάνουν αυτοί που θέλουν επειδή δεν τα καταφέρνουν και επειδή έχουν κενά αν και σ'αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να βοηθάει αποκλειστικά ο καθηγητής :hmm:Δυστυχώς και εγώ είμαι σε δίλημμα :( Πιστεύετε ότι μπορώ να τα καταφέρω και να βγάλλω πολλά μόρια χωρίς φροντιστήριο ( έχω υψηλές προσδοκίες ) ? ΒΟΗΘΕΙΑ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το ακούω από πολλούς αυτό αλλά ελπίζω να μην ισχύει:worry: ! Δεν θέλω να δίνω 400 ευρώ το μήνα επειδή το σχολείο δεν μου δίνει αυτό που θα έπρεπε και που είναι υποχρεωμένο να μου δίνει δωρεάν .:mad: Υποτίθεται ότι έχουμε δωρεάν παιδεία :redface:Επιπλέον μαθήματα θα έπρεπε να κάνουν αυτοί που θέλουν επειδή δεν τα καταφέρνουν και επειδή έχουν κενά αν και σ'αυτήν την περίπτωση θα έπρεπε να βοηθάει αποκλειστικά ο καθηγητής :hmm:Δυστυχώς και εγώ είμαι σε δίλημμα :( Πιστεύετε ότι μπορώ να τα καταφέρω και να βγάλλω πολλά μόρια χωρίς φροντιστήριο ( έχω υψηλές προσδοκίες ) ? ΒΟΗΘΕΙΑ :(

και εγώ λέω να το δοκιμάσω φέτος χωρίς φροντιστήριο ;) θα πάρω βοηθήματα και θα το παλέψω μόνη μου.. νομίζω πως είναι υπερβολική η κατασταση με το φροντιστήριο και εξουθενώνει τα παιδιά με αποτέλεσμα να μην έχουν την ψυχική δύναμη να συνεχίσουν στην τρίτη :hmm: και ούτε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου οικονομικά :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_catalonia_

Δραστήριο μέλος

Η _catalonia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 428 μηνύματα.
και εγώ λέω να το δοκιμάσω φέτος χωρίς φροντιστήριο ;) θα πάρω βοηθήματα και θα το παλέψω μόνη μου.. νομίζω πως είναι υπερβολική η κατασταση με το φροντιστήριο και εξουθενώνει τα παιδιά με αποτέλεσμα να μην έχουν την ψυχική δύναμη να συνεχίσουν στην τρίτη :hmm: και ούτε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου οικονομικά :/:
Τι κατευθυνση εισαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Η βιολογία της β' έχει ασκήσεις ή είναι μόνο θεωρία;; Η ύλη της σχετίζεται με της γ';; Θέλω να ξέρω το "κάτι παραπάνω" από αυτό που έχει το σχολικό. Αξίζει να πάρω βοήθημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Η βιολογία της β' έχει ασκήσεις ή είναι μόνο θεωρία;; Η ύλη της σχετίζεται με της γ';; Θέλω να ξέρω το "κάτι παραπάνω" από αυτό που έχει το σχολικό. Αξίζει να πάρω βοήθημα;

2 τυπους ασκησεων σχεδον πανομοιοτυπες και γελοιες δεν χρειαζεσαι βοηθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

marelpol

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πολωνία (Ευρώπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
και εγώ λέω να το δοκιμάσω φέτος χωρίς φροντιστήριο ;) θα πάρω βοηθήματα και θα το παλέψω μόνη μου.. νομίζω πως είναι υπερβολική η κατασταση με το φροντιστήριο και εξουθενώνει τα παιδιά με αποτέλεσμα να μην έχουν την ψυχική δύναμη να συνεχίσουν στην τρίτη :hmm: και ούτε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου οικονομικά :/:
Ναι ρε συ ... δεν νομίζω ότι με προσπάθεια θα χαντακωθούμε :worry::whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
και εγώ λέω να το δοκιμάσω φέτος χωρίς φροντιστήριο ;) θα πάρω βοηθήματα και θα το παλέψω μόνη μου.. νομίζω πως είναι υπερβολική η κατασταση με το φροντιστήριο και εξουθενώνει τα παιδιά με αποτέλεσμα να μην έχουν την ψυχική δύναμη να συνεχίσουν στην τρίτη :hmm: και ούτε θέλω να επιβαρύνω τους γονείς μου οικονομικά :/:
συμφωνώ απόλυτα και εγώ το ίδιο σκέφτομαιι!!! θα κανουμε φετος τοι μπορουμε μονοι μας και απο την τρίτη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το βασικό κατά την γνώμη μου είναι να είσαι μεθοδικός στο διάβασμα.. δν είμαι άριστη στο σχολείο και ούτε θέλω να γίνω.. στη σχολή που με ενδιαφέρει θέλω να περάσω και απο τη στιγμή που ξέρω να κάνω το συμαντικότερο, να "διαβάζω" δηλαδή, νομίζω οτι αξίζει η προσπαθεια :) άλλωστε αν (λεω ΑΝ ) τα καταφέρω θα είμαι πολύ πιο αισιόδοξη στην τρίτη γιατί χωρίς βοήθεια θα έχω πετύχει, πόσο μάλλον όταν στην τρίτη θα έχω και την βοήθεια του φροντηστιρίου ;)
και στην τελική αν δω στην τρίτη οτι δν έπραξα σωστά θα δώσω και δεύτερη φορά πανελλαδικές αλλα τουλάχιστον θα έχω μια εμπειρία και δν θα εχω ξοδέψει και τα διπλάσια χρήματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Η βιολογία της β' έχει ασκήσεις ή είναι μόνο θεωρία;; Η ύλη της σχετίζεται με της γ';; Θέλω να ξέρω το "κάτι παραπάνω" από αυτό που έχει το σχολικό. Αξίζει να πάρω βοήθημα;

Ναι σχετίζεται.Αρκετά πράγματα που υπάρχουν στη β υπάρχουν και στη γ.Απλά στο βιβλίο της β τα λέει πιο απλά και με λιγότερες λεπτομέρειες.
Για τις ασκήσεις ό,τι είπε ο Σπυράκος.
Μην παίρνεις βοήθημα,δε χρειάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
συμφωνώ απόλυτα και εγώ το ίδιο σκέφτομαιι!!! θα κανουμε φετος τοι μπορουμε μονοι μας και απο την τρίτη!

Τι σκέφτεσαι για την γ' ?

Ναι σχετίζεται.Αρκετά πράγματα που υπάρχουν στη β υπάρχουν και στη γ.Απλά στο βιβλίο της β τα λέει πιο απλά και με λιγότερες λεπτομέρειες.
Για τις ασκήσεις ό,τι είπε ο Σπυράκος.
Μην παίρνεις βοήθημα,δε χρειάζεται.

Oκ παιδιά. :) Νταξ, αν μου αρέσει η φετινή βιολογία θα το σκεφτώ για βοήθημα από σεπτέμβρη-οκτώβρη για το "κάτι παραπάνω" που λέγαμε. :redface::P Πρέπει να πάρω πρώτα μια γεύση του μαθήματος, για να αποφασίσω. :P Αν είναι σαν ιστορία π.χ. τι να το κάνω το βοήθημα... Εκτός αν ξεκινήσω την ύλη της γ΄ κατευθείαν, οπότε όντως δεν χρειάζεται. Δεν τίθεται οικονομικό θέμα στην γνώση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Ε στην τρίτη εννοώ οτι θα αρχίσω φροντιστήριοο και οχι φετος.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
naii! ektos από το οικονομικό είναι και το γεγονός ότι φορτώνουμε το πρόγραμμα μας περισσότερο και αυτο κουράζει αρκετά...οπότε ας τραβήξουμε αυτο το λουκι μονο στην τρίτη.! :):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Εγώ πάλι ανυπομονώ να ξεκινήσω τα μαθήματα. Το φροντιστήριο με ενημέρωσε πως αρχίζουμε στις 27/8. Προσωπικά, θεωρώ πως το φρο δεν με κουράζει, ούτε μου φορτώνει το πρόγραμμα, καθώς εκεί κάνω μόνο τα μαθήματα που γουστάρω, σε αντίθεση με το σχολείο. Επιπλέον, έχω πλεονέκτημα έναντι αυτών που δεν πηγαίνουν, λόγω της οικονομικής κρίσης.

Μάλιστα τυχαίνει στο σχολείο μου να έχω αρκετά καλούς καθηγητές στα θετικά μαθήματα και με έναν συνδυασμό φροντιστηρίου και βοηθημάτων, πιστεύω θα καταφέρω να εξασφαλίσω έναν ανταγωνίσιμο βαθμό στις πανελλήνιες για την σχολή που επιθυμώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria.Bb

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι το σημαντικότερο είναι η ωριμότητα και πως βολεύει τον καθένα να δουλεύει.. αν κάποιος τα καταφέρνει μόνος του οκ.. αν κάποιος πάλι έχει καλύτερες επιδόσεις όταν δουλεύει σε ομάδα είναι επίσης καλό... Το καλό είναι ότι θα έχουμε έναν χρόνο μπροστά μας για να αξιολογήσουμε τς αποφάσεις μας και να δούμε τα αποτελέσματα τους.. κι αν κάτι δν μας αρέσει το αλλάζουμε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikosagt

Νεοφερμένος

Ο Nikosagt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
βασικα και η φετινη χρονια ειναι παρα πολυ σημαντική γιατί πρέπει να βάλουμε τις βάσεις για του χρόνου χωρίς να αφήσουμε καθόλου κενά..ειδικά στα μαθήματα της κατέυθυνσης μου( φυσικη μαθηματικα ) αν υπάρξει πρόβλημα καπου στην φετινή ύλη αυτό σίγουρα θα το βρώ μπροστά μου αργότερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ελα που όμως τα Γενικής Παιδείας σε αυτά τα μαθήματα είναι πιο χρήσιμα από της κατεύθυνσης στη Β
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top