Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
Όπως θέλεις. Στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον μπορούσαμε να ζητήσουμε απο τον υπεύθυνο της τάξης ένα δικαιολογητικό απουσιών, το συμπλήρωναν οι γονείς μας και την επομένη το παραδίδαμε στον υπεύθυνο.

Τόσο εύκολα; Δηλαδή κ εσύ θα μπορούσες να πάρεις το χαρτί, να έβαζες την υπογραφή και να τις δικαιολογούσες μόνος σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Τόσο εύκολα; Δηλαδή κ εσύ θα μπορούσες να πάρεις το χαρτί, να έβαζες την υπογραφή και να τις δικαιολογούσες μόνος σου.
Κοίτα σε αρκετές περιπτώσεις αυτό γινόταν.:P Εγώ φέτος ζήτησα αυτά τα δικαιολογητικά για να δικαιολογήσω στο τέλος κάτι απουσίες, αλλά η μητέρα μου τα υπέγραφε.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jessie St.

Νεοφερμένος

Η Jessie St. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Γεια σας, εχω μια απορία ηταν να γραψω προχθες διαγωνισμα αρχαια γενικης και έλειπα λογο αρρώστιας και σημερα εψαξα για την καθηγητρια να της πω ποτε να το γραψω και ελειπε και ειχε παρει αδεια και μια κοπελα μου ειπε πως πέρσι της ειχε συμβει το ιδιο με την βιολογια κ δεν ειχε παρει βαθμο βιολογιας στο Α τετραμηνο,και ειχε παρει στο Β'τετραμηνο.Ισχυει αυτο;Δηλαδη αμα δεν γραψω το διαγωνισμα δεν θα παρω βαθμο ή θα παρω κατω απο την βαση; Μιας και ουτε τεστ δεν εχουμε γραψει. Help me :(:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γεια σας, εχω μια απορία ηταν να γραψω προχθες διαγωνισμα αρχαια γενικης και έλειπα λογο αρρώστιας και σημερα εψαξα για την καθηγητρια να της πω ποτε να το γραψω και ελειπε και ειχε παρει αδεια και μια κοπελα μου ειπε πως πέρσι της ειχε συμβει το ιδιο με την βιολογια κ δεν ειχε παρει βαθμο βιολογιας στο Α τετραμηνο,και ειχε παρει στο Β'τετραμηνο.Ισχυει αυτο;Δηλαδη αμα δεν γραψω το διαγωνισμα δεν θα παρω βαθμο ή θα παρω κατω απο την βαση; Μιας και ουτε τεστ δεν εχουμε γραψει. Help me :(:(:(:(:(
Εμας πάντως αμα για καποιο λόγο δεν το γράψουμε στην καθορισμένη ημερομηνια μας κυνηγανε για να το γράψουμε.
Λένε, ότι είναι υποχρεωτικό να γράψεις τουλαχιστον ένα διαγώνισμα. Πήγαινε βρες την τη Δευτέρα να το κανονισετε πρωτού τελειώσει το τετράμηνο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
χθες πηραμε βαθμους και ειχα σε ενα μαθημα κατευθυνσης τεχνολογια εποικινωνιων 9 γινεται να μεινω εαν δεν γραψω καλα στο τελος? η θα παρω βαθμους απο αλλα μαθηματα πχ αγγλικα? σας παρακαλω απαντηστε μου

χθες πηραμε βαθμους και ειχα σε ενα μαθημα κατευθυνσης τεχνολογια εποικινωνιων 9 γινεται να μεινω εαν δεν γραψω καλα στο τελος? η θα παρω βαθμους απο αλλα μαθηματα πχ αγγλικα? σας παρακαλω απαντηστε μου

θα μου απαντησει κανενας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
θα μου πει κανεις τι γινεται σε αυτην την περιπτωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
χθες πηραμε βαθμους και ειχα σε ενα μαθημα κατευθυνσης τεχνολογια εποικινωνιων 9 γινεται να μεινω εαν δεν γραψω καλα στο τελος? η θα παρω βαθμους απο αλλα μαθηματα πχ αγγλικα? σας παρακαλω απαντηστε μου

μην ανυσηχεις δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις αν δεν έχεις συνολικό Μ.Ο. κάτω από 10
Στο λύκειο πρέπει να προσπαθήσεις πολύ για να μείνεις.... :P

πάντως όπως και να χει μην το αφήσεις και τελείως δεν αξίζει διαβαζε κατά καιρους και πριν τα διαγωνίσματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

damn

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο damn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 1,771 μηνύματα.
εννοω εαν μεινω στο συγκεκρυμενο μαθημα σε αυτο μου απαντας και εσυ?

marggrit εγω λεω στο μαθημα θα μεινω ναι η οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

marggrit

Νεοφερμένος

Η μαργαρίτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Διόνυσος (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.
εννοω εαν μεινω στο συγκεκρυμενο μαθημα σε αυτο μου απαντας και εσυ?

marggrit εγω λεω στο μαθημα θα μεινω ναι η οχι?

νομίζω οτι μπορείς να προσθέσεις παό άλλα μαθήματα θα το σιγουρέψω και θα σου πω στα σίγουρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,407 μηνύματα.
εννοω εαν μεινω στο συγκεκρυμενο μαθημα σε αυτο μου απαντας και εσυ?

marggrit εγω λεω στο μαθημα θα μεινω ναι η οχι?

Στο λύκειο δε γίνεται να μείνεις σε 1 μάθημα. Συνήθως οι περισσότεροι κόβονται σε 5+ μαθήματα.
Γιατί δεν πιάνεται το κάθε μάθημα ξεχωριστά. Αν ο Μ.Ο σου είναι πάνω απο 9.5 περνάς, κι ας είχες 2 στα μαθηματικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω μία λεπτομέρεια όσον αφορά τη Χημεία της Β Λυκείου...
Είναι σωστά γραμμένη η αντίδραση εστεροποίησης αυτή;
CH3-CH2-CH2-OH + HCOOH --> H-COO-CH2-CH2-CH3 + H2O
Αυτό που με προβληματίζει είναι το H-COO. Με αυτό η ένωση είναι εστέρας; Αν όχι, πώς γράφεται η αντίδραση; Αναφέρομαι σε αυτή ρη μεμονωμένη περίπτωση. Παρακαλώ όποιος ξέρει/θυμάται χημεία να με βοηθήσει λίγο :)
Αν γίνεται ρε παιδιά επειδή είναι για αύριο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Ρε παιδιά, να ρωτήσω μία λεπτομέρεια όσον αφορά τη Χημεία της Β Λυκείου...
Είναι σωστά γραμμένη η αντίδραση εστεροποίησης αυτή;
CH3-CH2-CH2-OH + HCOOH --> H-COO-CH2-CH2-CH3 + H2O
Αυτό που με προβληματίζει είναι το H-COO. Με αυτό η ένωση είναι εστέρας; Αν όχι, πώς γράφεται η αντίδραση; Αναφέρομαι σε αυτή ρη μεμονωμένη περίπτωση. Παρακαλώ όποιος ξέρει/θυμάται χημεία να με βοηθήσει λίγο :)
τι σε προβληματίζει? ο εστέρας προκύπτει αν στο RCOO- συνδεθεί η ανθρακική αλυσιδα της αλκοόλης με αφετηρία το άτομο άνθρακα που είναι συνδεδεμένο με το OH. Μια χαρά σωστή είναι η αντίδραση δεν έχει σχεση που το οξύ έχει έναν άνθρακα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
τι σε προβληματίζει? ο εστέρας προκύπτει αν στο RCOO- συνδεθεί η ανθρακική αλυσιδα της αλκοόλης με αφετηρία το άτομο άνθρακα που είναι συνδεδεμένο με το OH. Μια χαρά σωστή είναι η αντίδραση δεν έχει σχεση που το οξύ έχει έναν άνθρακα. :)
Επομένως αυτό που έχω γράψει στο 2ο μέλος είναι εστέρας, δεν υπάρχει δηλαδή κάποια εξαίρεση/μετασχηματισμός στην συγκεκριμένη περίπτωση, έτσι; Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Επομένως αυτό που έχω γράψει στο 2ο μέλος είναι εστέρας, δεν υπάρχει δηλαδή κάποια εξαίρεση/μετασχηματισμός στην συγκεκριμένη περίπτωση, έτσι; Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)
Nαι, εστέρας είναι. Αν θυμαμαι καλά ονοματολογία είναι ο μεθανικός προπυλεστέρας. Δηλαδή τι μετασχηματισμός θέλεις να γίνει? Σε ενοχλεί που έχει 1 άνθρακα από τη μια μερια και 3 από την αλλη? Καμια σχέση! Ετσι πάει η αντίδραση. :)

Τίποτα, κάνω προπόνηση για την μελλοντική μου δουλειά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Nαι, εστέρας είναι. Αν θυμαμαι καλά ονοματολογία είναι ο μεθανικός προπυλεστέρας. Δηλαδή τι μετασχηματισμός θέλεις να γίνει? Σε ενοχλεί που έχει 1 άνθρακα από τη μια μερια και 3 από την αλλη? Καμια σχέση! Ετσι πάει η αντίδραση. :)

Τίποτα, κάνω προπόνηση για την μελλοντική μου δουλειά. :P
Οκ, απλά για κάποιο λόγο νόμιζα ότι το 'χα λάθος :P

Χημικός ; Και μένα μου αρέσει πολύ η Χημεία, για αυτό ψάχνω κάθε λεπτομέρεια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Οκ, απλά για κάποιο λόγο νόμιζα ότι το 'χα λάθος :P

Χημικός ; Και μένα μου αρέσει πολύ η Χημεία, για αυτό ψάχνω κάθε λεπτομέρεια :D
Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. :D Και εμένα μου άρεσε από τότε που πρωτοκάναμε στο σχολείο. Βασικά είναι το μονο μάθημα που μου αρέσει σταθερά πάντα. Όλα τα αλλα αναλόγως τα κέφια. :P

Επίδοξος συνάδελφος, δηλαδη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα, ναι. :D Και εμένα μου άρεσε από τότε που πρωτοκάναμε στο σχολείο. Βασικά είναι το μονο μάθημα που μου αρέσει σταθερά πάντα. Όλα τα αλλα αναλόγως τα κέφια. :P

Επίδοξος συνάδελφος, δηλαδη?
Αν περάσω Χημικών Μηχανικών , που είναι ένας από τους στόχους μου, τότε ίσως ναι :P
Ας πιάσουμε τα μόρια πρώτα και μετά βλέπουμε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brahames

Νεοφερμένος

Ο Brahames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γεια σας, θα ηθελα καποιο καλο παιδακι να μου πει τα SOS θεματα για τις εξετασεις ιστοριας γενικης παιδειας.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meletis96

Νεοφερμένος

Ο meletis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σπάρτη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Γεια σας, θα ηθελα καποιο καλο παιδακι να μου πει τα SOS θεματα για τις εξετασεις ιστοριας γενικης παιδειας.
Ευχαριστω.

1) Η εμφάνιση του ισλάμ σελ 16
2) Η εικονομαχία σελ 21
3)Οι σταυροφορίες σελ 67 ( δ,ε,γ)
4) σελ 50 το μάθημα ολο κεφ.2
5) κοινωνία σελ 38 κεφάλαιο 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
+ Άλωση , + αναγέννηση-ανθρωπισμός, +Διαφωτισμός (αν 'τα χετε κάνει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top