Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Θα ήταν βλακεία-υπερβολή αν κάποιος π.χ. θεωρητικός έκανε φροντιστήριο σε π.χ. μαθηματικά γενικής? Ποιο είναι το επίπεδο των μαθημάτων γενικής? Οι καθηγητές γενικά δείχνουν κατανόηση ή πιέζουν όπως έγινε φέτος?:confused:
Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις μαθηματικά στην γ δεν είναι καθόλου βλακεία. Μια φίλη μου θεωρητική έκανε το ίδιο. Όσο να ΄ναι το μάθημα θα σε βοηθήσει να έχεις καλή επαφή με τα μαθηματικά λύνοντας συστηματικά ασκήσεις. Αλλιώς, πιστεύω λίγες ώρες περιστασιακά ιδιαίτερα μόνο για κανένα τεστ-διαγώνισμα φτάνουν. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα μαθηματικά δεν υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου να επιβαρύνεσαι με επιπλέον ώρες μάθημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Αν ενδιαφέρεσαι να πάρεις μαθηματικά στην γ δεν είναι καθόλου βλακεία. Μια φίλη μου θεωρητική έκανε το ίδιο. Όσο να ΄ναι το μάθημα θα σε βοηθήσει να έχεις καλή επαφή με τα μαθηματικά λύνοντας συστηματικά ασκήσεις. Αλλιώς, πιστεύω λίγες ώρες περιστασιακά ιδιαίτερα μόνο για κανένα τεστ-διαγώνισμα φτάνουν. Αν δεν σε ενδιαφέρουν τα μαθηματικά δεν υπάρχει λόγος κατά τη γνώμη μου να επιβαρύνεσαι με επιπλέον ώρες μάθημα. :)

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με τα μαθήματα της τρίτης (ωραία ενημέρωση μας έκαναν στο σχολείο:mad:) αλλά μάλλον θα πάρω βιολογία. Το λέω πάντως γιατί αν τελικά πάρω θεωρητική δε θέλω να χαθώ τελείως στα γενικής (μαθηματικά-χημεία-φυσική) και σκέφτομαι ότι τα μαθηματικά είναι η βάση της θετικής αφού αν δεν ξέρεις μαθηματικά δε σε σώζει ούτε η χημεία όυτε η φυσική. Οπότε γι' αυτό λέω να κάνω μαθηματικά αλλά τώρα που το λες το καλύτερο θα ήταν καμια προετοιμασία πριν από τεστ-διαγώνισμα-εξετάσεις γιατί δε θέλω και να ασχολούμαι περισσότερο με αυτά παρά με την κατεύθυνση μου. Ωραία πάει και αυτό, σε ευχαριστώ πολύ! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με τα μαθήματα της τρίτης (ωραία ενημέρωση μας έκαναν στο σχολείο:mad:) αλλά μάλλον θα πάρω βιολογία. Το λέω πάντως γιατί αν τελικά πάρω θεωρητική δε θέλω να χαθώ τελείως στα γενικής (μαθηματικά-χημεία-φυσική) και σκέφτομαι ότι τα μαθηματικά είναι η βάση της θετικής αφού αν δεν ξέρεις μαθηματικά δε σε σώζει ούτε η χημεία όυτε η φυσική. Οπότε γι' αυτό λέω να κάνω μαθηματικά αλλά τώρα που το λες το καλύτερο θα ήταν καμια προετοιμασία πριν από τεστ-διαγώνισμα-εξετάσεις γιατί δε θέλω και να ασχολούμαι περισσότερο με αυτά παρά με την κατεύθυνση μου. Ωραία πάει και αυτό, σε ευχαριστώ πολύ! :D
Πολλά θεωρητικόπουλα το έκαναν αυτό φέτος σε όλα τα θετικά μαθήματα και ήταν μια χαρά. Αν έχεις και λίγο καλούς -κατανοήσιμους καθηγητές και προσέχεις μέσα στο μάθημα δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
Ετσι κι αλλιώς η ύλη σε αυτά τα μαθηματα είναι σχετικά μικρή. ;)
Τίποταααα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Πολλά θεωρητικόπουλα το έκαναν αυτό φέτος σε όλα τα θετικά μαθήματα και ήταν μια χαρά. Αν έχεις και λίγο καλούς -κατανοήσιμους καθηγητές και προσέχεις μέσα στο μάθημα δεν θα αντιμετωπίσεις κανένα πρόβλημα.
Ετσι κι αλλιώς η ύλη σε αυτά τα μαθηματα είναι σχετικά μικρή. ;)
Τίποταααα! :D

Ασχολιαστο. Παρε τον ενα χτυπα τον αλλο. Αλλά θα δούμε τί θα κάνουμε..! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Ασχολιαστο. Παρε τον ενα χτυπα τον αλλο. Αλλά θα δούμε τί θα κάνουμε..! :P

Και εμενα μου λενε να παω μαθηματικα και φυσικοχημεια αλλα δεν.. το πολυ για κανα τεστακι γιατι θεωρητικη θα παω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Και εμενα μου λενε να παω μαθηματικα και φυσικοχημεια αλλα δεν.. το πολυ για κανα τεστακι γιατι θεωρητικη θα παω!

Απαπα εχουμε τα αλλα ζορια να εχουμε και αυτα?:P Στο κατω κατω δε θα τα χρειαστουμε μετεπειτα. Μονο λιγες ωρες μαθηματικα γεν. ή και στα αλλα κ αυτες περιστασιακα, μονο αμα υπαρχει προβλημα και στα διαγωνισματα. Για να ξερουμε δηλαδη και τι μας γινεται και απο την αλλη μερια, μην τα παρατησουμε απο τωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

upndown96

Νεοφερμένος

Ο upndown96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας :)
Φετος θα παω 2α λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση. Θα μπορουσατε να μου πειτε πως μπορω να οργανωσω λιγο τον χρονο μου
γιατι τις προηγουμενες χρονιες " πετουσα χαρταετο :whistle: " και φετος θελω να βγαλω εναν αξιοπρεπες βαθμο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Γεια σας :)
Φετος θα παω 2α λυκειου τεχνολογικη κατευθυνση. Θα μπορουσατε να μου πειτε πως μπορω να οργανωσω λιγο τον χρονο μου
γιατι τις προηγουμενες χρονιες " πετουσα χαρταετο :whistle: " και φετος θελω να βγαλω εναν αξιοπρεπες βαθμο. :/:
δεν νομιζω πως χρειαζεται κατι παραπανω απο συνεπεια και υπευθυνοτητα. να μην παρατησεις τιποτα και να κοιταξεις να καλυψεις ο,τι κενα εχεις απο προηγουμενες ταξεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Γνωστή και ως χρονιά-τάξη "φιάσκο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Πολλες φορες 'χαιρομαι' που ανηκω στην 'σιγουρη' χρονια του '95 :D

1 κεφαλαιο παραπανω?? αν βγει η υλη σφυριξτε!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ρε παιδιά,να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι για τα μαθηματικά γεν.,αν και μάλλον δεν είμαι στο σωστό θέμα.
Στη γ' όσοι διαλέγουν τα μαθηματικά γενικής έχουν 3 κεφάλαια αν δεν κάνω λάθος από τα οποία το ένα είναι οι πιθανότητες.Εμείς που τις κάναμε φέτος θα τις ξανά έχουμε ή θα μπει καινούριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Πολλες φορες 'χαιρομαι' που ανηκω στην 'σιγουρη' χρονια του '95 :D

Φοβερή αλλαγή η αναπροσαρμογή της ύλης (των παραγραφών)... ! :P Αυτό συμβαίνει μόνο σε 3 μαθήματα (Φυσική,Χημεία και Άλγεβρα Γενικής) και όχι σε όλα ... :P

Γνωστή και ως χρονιά-τάξη "φιάσκο"...

Δυστυχώς έτσι έπρεπε να γίνει για να μη στερηθούν από τους μαθητές οι γνώσεις που θα πρέπει να έχουν μέχρι τη Γ' λυκείου ... Τα κεφάλαια που αφαίρεσαν από τη Α' λυκείου τα προσθέτουν φέτος στη Β' ώστε στη Γ' να κυλήσουν όλα ομαλά ... Επιπλέον αυτό συμβαίνει μόνο σε 3 μαθήματα (Φυσική, Χημεία και Άλγεβρα Γενικής) διότι τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια ! ;)

Ρε παιδιά,να ρωτήσω τώρα εγώ κάτι για τα μαθηματικά γεν.,αν και μάλλον δεν είμαι στο σωστό θέμα.
Στη γ' όσοι διαλέγουν τα μαθηματικά γενικής έχουν 3 κεφάλαια αν δεν κάνω λάθος από τα οποία το ένα είναι οι πιθανότητες.Εμείς που τις κάναμε φέτος θα τις ξανά έχουμε ή θα μπει καινούριο;

Λογικά ή θα το αφαιρέσουν εντελώς και θα μείνουν μόνο 2 κεφάλαια (λίγο δύσκολο) ή θα προσθέσουν κάποιο κεφάλαιο εύκολο κατά τη γνώμη μου ή θα παραμείνει ως έχει απλώς εμπλουτισμένο με περισσότερη ύλη/ασκήσεις ... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Λογικά ή θα το αφαιρέσουν εντελώς και θα μείνουν μόνο 2 κεφάλαια (λίγο δύσκολο) ή θα προσθέσουν κάποιο κεφάλαιο εύκολο κατά τη γνώμη μου ή θα παραμείνει ως έχει απλώς εμπλουτισμένο με περισσότερη ύλη/ασκήσεις ... ;)[/QUOTE]

Μόνο το πρώτο μου άρεσε:D!
Αν προσθέσουν κάποιο άλλο ή αν εμπλουτίσουν όπως είπες αυτό πότε θα ξέρουμε τι έχει αλλάξει;Κάπου τον Αύγουστο περίπου;Τότε ανακοινώνονται αυτά;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Φοβερή αλλαγή η αναπροσαρμογή της ύλης (των παραγραφών)... ! :P Αυτό συμβαίνει μόνο σε 3 μαθήματα (Φυσική,Χημεία και Άλγεβρα Γενικής) και όχι σε όλα ... :P

Δεν το λεω μονο για αυτο. Ας πουμε, αυτοι θα δωσουν πανελληνιες κανονικα? σε 6 μαθηματα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ειδα το βιβλιαρακι της αλγεβρας ,το βρηκα πολυ γκαυλιαρικο , ωραιο και ξηγημενο . Πολυ καλη η αλλαγη ,επισης, στην τριγωνομετρια ( την ειχαν κανει για το μουνι ομολογουμενως) και γενικα γαμησε να ουμε .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ας μας πει κάποιος θετικός,ποια βοηθήματα χρησιμοποιούσε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αφου θα αλλαξει η υλη αρα και τα βοηθηματα να ουμε τι νοημα εχει ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ε ρε σε γενικές γραμμές ποια είναι πιο καλά και ποια όχι τόσο.Να έχουμε μια ιδέα όταν πάμε να πάρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top