Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

ma8hmatikos

Νεοφερμένος

Ο ma8hmatikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
παιδια εγω που εχω σε 8 μαθηματα κατω απο 28 στα 2 πρωτα τετραμηνα και ξερω πως και μετα τις εξετασεις μαλλον παλι κατω απο 28 θαχω μενω????????(το μεσο ορο μου θανε πανο απο 9,5 συγουρα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Φετος ειμαι 1η λυκειου και τελειωνω!Του χρονου που θα ειμαι θεωρητικη και β λυκειου τι μαθηματα και ποσες ωρες να κανω??Εχει αρκετο διαβασμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Να ρωτησω: ΔΕΝ θελω να παω φροντιστηριο για τα θετικα μαθηματα!! Με λιγη προσπαθεια στα μαθηματα γενικης (μιας και θα παω Θεωρητικη) δεν μπορω να τα βγαλω περα και με δοαβασμα σαφως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να ρωτησω: ΔΕΝ θελω να παω φροντιστηριο για τα θετικα μαθηματα!! Με λιγη προσπαθεια στα μαθηματα γενικης (μιας και θα παω Θεωρητικη) δεν μπορω να τα βγαλω περα και με δοαβασμα σαφως!!
Βασικά και να θέλεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πας σε όλα φροντιστήριο! Βγαίνουν άπειρες ώρες! :P
Στα γενικής οι περισσότεροι στο σχολείο μου έβαζαν εύκολα θέματα δεν πίεζαν πολύ τους θεωρητικούς και ήταν επιεικέις στη βαθμολογία. Ανετα μπορείς να τα βγάλεις πέρα. Η χημεία είναι λίγη σε ύλη και εύκολη. Η φυσική είναι κυρίως κυκλώματα με τάσεις, αντιστάσεις κτλ πράγματα που είχαμε κάνει και στο γυμνάσιο και χρειάζεται απλή εφαρμογή των τύπων για να αντεπεξέλθεις ικανοποιητικά. Γεωμετρία δυσκολευόμαστε όλοι και ελάχιστοι κάνουν φροντιστήριο. Αλγεβρα, εξαρτάται από την σχέση που έχεις με τα μαθηματικά. ;)
Για να είσαι καλυμμένος μπορείς για τα διαγωνίσματα μόνο να κάνεις κανένα ιδιαίτερο όπως έκαναν πολλές φίλες μου θεωρητικές και τα πήγαιναν πολύ καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Βασικά και να θέλεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πας σε όλα φροντιστήριο! Βγαίνουν άπειρες ώρες! :P
Στα γενικής οι περισσότεροι στο σχολείο μου έβαζαν εύκολα θέματα δεν πίεζαν πολύ τους θεωρητικούς και ήταν επιεικέις στη βαθμολογία. Ανετα μπορείς να τα βγάλεις πέρα. Η χημεία είναι λίγη σε ύλη και εύκολη. Η φυσική είναι κυρίως κυκλώματα με τάσεις, αντιστάσεις κτλ πράγματα που είχαμε κάνει και στο γυμνάσιο και χρειάζεται απλή εφαρμογή των τύπων για να αντεπεξέλθεις ικανοποιητικά. Γεωμετρία δυσκολευόμαστε όλοι και ελάχιστοι κάνουν φροντιστήριο. Αλγεβρα, εξαρτάται από την σχέση που έχεις με τα μαθηματικά. ;)
Για να είσαι καλυμμένος μπορείς για τα διαγωνίσματα μόνο να κάνεις κανένα ιδιαίτερο όπως έκαναν πολλές φίλες μου θεωρητικές και τα πήγαιναν πολύ καλά!

Κι εγώ έτσι σκέφτομαι να πράξω μιας κι εγώ Θεωρητική θα πάω ... Η Χημεία ειναι σίγουρα λίγη σε ύλη ??? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Βασικά και να θέλεις ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να πας σε όλα φροντιστήριο! Βγαίνουν άπειρες ώρες! :P
Στα γενικής οι περισσότεροι στο σχολείο μου έβαζαν εύκολα θέματα δεν πίεζαν πολύ τους θεωρητικούς και ήταν επιεικέις στη βαθμολογία. Ανετα μπορείς να τα βγάλεις πέρα. Η χημεία είναι λίγη σε ύλη και εύκολη. Η φυσική είναι κυρίως κυκλώματα με τάσεις, αντιστάσεις κτλ πράγματα που είχαμε κάνει και στο γυμνάσιο και χρειάζεται απλή εφαρμογή των τύπων για να αντεπεξέλθεις ικανοποιητικά. Γεωμετρία δυσκολευόμαστε όλοι και ελάχιστοι κάνουν φροντιστήριο. Αλγεβρα, εξαρτάται από την σχέση που έχεις με τα μαθηματικά. ;)
Για να είσαι καλυμμένος μπορείς για τα διαγωνίσματα μόνο να κάνεις κανένα ιδιαίτερο όπως έκαναν πολλές φίλες μου θεωρητικές και τα πήγαιναν πολύ καλά!

Οπως το κοβω παιζει να κανω λιγα μαθηματικα!! ΑΝ ΔΩ ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΡΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Κι εγώ έτσι σκέφτομαι να πράξω μιας κι εγώ Θεωρητική θα πάω ... Η Χημεία ειναι σίγουρα λίγη σε ύλη ??? :P
Βασικά ναι! Δεν έχω ακούσει σχολείο να έχει πολλή ύλη στη χημεία. Και επίσης έχει πολλή θεωρία οπότε με έναν καλό καθηγητή στο σχολείο και λίγο διάβασμα όταν πρέπει δεν έχετε θέμα. Πιατεύω όμως ότι όποιος θεωρητικός θέλει 5ο πεδίο πρέπει να κάνει φροντιστήριο και στην άλγεβρα για να κρατάει επαφή με τα μαθηματικά. Ή 'εστω να ασχολείται συστηματικά μαζί τους. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Βασικά ναι! Δεν έχω ακούσει σχολείο να έχει πολλή ύλη στη χημεία. Και επίσης έχει πολλή θεωρία οπότε με έναν καλό καθηγητή στο σχολείο και λίγο διάβασμα όταν πρέπει δεν έχετε θέμα. Πιατεύω όμως ότι όποιος θεωρητικός θέλει 5ο πεδίο πρέπει να κάνει φροντιστήριο και στην άλγεβρα για να κρατάει επαφή με τα μαθηματικά. Ή 'εστω να ασχολείται συστηματικά μαζί τους. ;)

Ααα ξεχασα!! Εγω προσωπικα που ρωτησα.,, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ Μαθηματικα και ο,τι συνεπαγεται με αυτα :D Βιολογια θα παρω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paracelsus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Paracelsus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Ααα ξεχασα!! Εγω προσωπικα που ρωτησα.,, ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ Μαθηματικα και ο,τι συνεπαγεται με αυτα :D Βιολογια θα παρω!!

Παρομοίως ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnvas

Νεοφερμένος

Ο johnvas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Φετος ειμαι 1η λυκειου και τελειωνω!Του χρονου που θα ειμαι θεωρητικη και β λυκειου τι μαθηματα και ποσες ωρες να κανω??Εχει αρκετο διαβασμα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστινα_95

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Η θεωρητικη εχει μια παραπανω ωρα απο θετικη/τεχνολογικη.Συνολικα 8 ωρες και τα μαθηματα που θα κανεις νομιζω ειναι αρχαια,λατινικα και φιλοσοφια.Οπως ολες οι κατευθυνσεις λογικα θα εχει διαβασμα :P
Δεν ξερω να σου πω αν ειναι ευκολη η δυσκολη γιατι ειμαι θετικη αλλα αμα σου αρεσει θα τα καταφερεις ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Φετος ειμαι 1η λυκειου και τελειωνω!Του χρονου που θα ειμαι θεωρητικη και β λυκειου τι μαθηματα και ποσες ωρες να κανω??Εχει αρκετο διαβασμα??

μην αγχώνεσαι καθόλου,αν δεν έχεις και κενά από προηγούμενες χρονιές ειδικά στ'αρχαία ένα φυσιολογικό διάβασμα έχει,δεν απαιτεί ιδιαίτερο κόπο...τα λατινικά έχουν μικρή ύλη στη β' (δε συγκρίνεται με αυτά που θα έχω τώρα εγώ στην τρίτη),με λίγο διάβασμα κάθε μέρα τα μαθαίνεις όλα..αρχαία θα χωρίζονται σε άγνωστο (γραμματική-συντακτικό-εξάσκηση σε άγνωστα κείμενα `μην τα φοβάσαι,συνεχή μελέτη κι εξάσκηση θέλει και καλό διάβασμα και κάλυψη κενών` και σε γνωστό (ρητορικά κείμενα με μετάφραση `προσωπικά τα βαριόμουν τόοσο πολύ,αλλά είναι θέμα υποκειμενικό`)..έχει και φιλοσοφία (αυτό δε θα το κάνεις φροντιστήριο,κατ'εμέ τσάμπα τρώει χρόνο αυτό το μάθημα το οποιίο είναι μόνο στη β'..βέβαια στην τρίτη στα αρχαία έχει φιλοσοφικό λόγο,αλλά άνετα τα μαθαίνεις και στη χρονιά εκείνη (τρίτη λυκείου),σιγά μην περιμένεις τη φιλοσοφία της β'..;) εν ολίγοις..όσο πιο πολύ διαβάζεις,είναι υπέρ σου για την τρίτη λυκείου (άγνωστο και λατινικά ειδικά)..αλλά δεν είναι τρομερή η β' λυκείου,το διάβασμά της είναι αστείο μπροστά σε αυτό της γ' πιστεύω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
μην αγχώνεσαι καθόλου,αν δεν έχεις και κενά από προηγούμενες χρονιές ειδικά στ'αρχαία ένα φυσιολογικό διάβασμα έχει,δεν απαιτεί ιδιαίτερο κόπο...τα λατινικά έχουν μικρή ύλη στη β' (δε συγκρίνεται με αυτά που θα έχω τώρα εγώ στην τρίτη),με λίγο διάβασμα κάθε μέρα τα μαθαίνεις όλα..αρχαία θα χωρίζονται σε άγνωστο (γραμματική-συντακτικό-εξάσκηση σε άγνωστα κείμενα `μην τα φοβάσαι,συνεχή μελέτη κι εξάσκηση θέλει και καλό διάβασμα και κάλυψη κενών` και σε γνωστό (ρητορικά κείμενα με μετάφραση `προσωπικά τα βαριόμουν τόοσο πολύ,αλλά είναι θέμα υποκειμενικό`)..έχει και φιλοσοφία (αυτό δε θα το κάνεις φροντιστήριο,κατ'εμέ τσάμπα τρώει χρόνο αυτό το μάθημα το οποιίο είναι μόνο στη β'..βέβαια στην τρίτη στα αρχαία έχει φιλοσοφικό λόγο,αλλά άνετα τα μαθαίνεις και στη χρονιά εκείνη (τρίτη λυκείου),σιγά μην περιμένεις τη φιλοσοφία της β'.. εν ολίγοις..όσο πιο πολύ διαβάζεις,είναι υπέρ σου για την τρίτη λυκείου (άγνωστο και λατινικά ειδικά)..αλλά δεν είναι τρομερή η β' λυκείου,το διάβασμά της είναι αστείο μπροστά σε αυτό της γ' πιστεύω..
Η θεωρητική θέλει πολύ διάβασμα (και ποια κατεύθυνση δεν θέλει?). Αν δεν έχεις πραγματική αγάπη για τα φιλολογικά, δε θα βλέπεις την ώρα να αλλάξεις κατεύθυνση. Για κάποιον αδιάφορο, είναι κουραστική, εξαντλητική και ενίοτε βαρετή. Προτείνω, όπως πολύ σωστά είπε και η christine_3, την κάλυψη κενών και θα προσθέσω τις συχνές επαναλήψεις (δεν αρκούμαι στον όρο "συνεχή μελέτη", επειδή το επίθετο συνεχής δηλώνει απουσία παύσης και, κατά συνέπεια, σταδιακή παρουσία κούρασης, στοιχείο δηλαδή θανατηφόρο για τη θεωρητική. Από τη στιγμή που θα νοιώσεις αίσθημα παραπόνου, πρέπει να το παλέψεις μέχρι τέλους, αλλιώς χάθηκες.)
Αν, ωστόσο, μπεις δυναμικά και διατηρήσεις αυτό το ενδιαφέρον, τότε ετοιμάσου για επιτυχίες. Θεωρητική= διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα (για να γίνει διάβασμα, όμως, χρειάζεται όρεξη και μυαλό παράλληλα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Η θεωρητική θέλει πολύ διάβασμα (και ποια κατεύθυνση δεν θέλει?). Αν δεν έχεις πραγματική αγάπη για τα φιλολογικά, δε θα βλέπεις την ώρα να αλλάξεις κατεύθυνση. Για κάποιον αδιάφορο, είναι κουραστική, εξαντλητική και ενίοτε βαρετή. Προτείνω, όπως πολύ σωστά είπε και η christine_3, την κάλυψη κενών και θα προσθέσω τις συχνές επαναλήψεις (δεν αρκούμαι στον όρο "συνεχή μελέτη", επειδή το επίθετο συνεχής δηλώνει απουσία παύσης και, κατά συνέπεια, σταδιακή παρουσία κούρασης, στοιχείο δηλαδή θανατηφόρο για τη θεωρητική. Από τη στιγμή που θα νοιώσεις αίσθημα παραπόνου, πρέπει να το παλέψεις μέχρι τέλους, αλλιώς χάθηκες.)
Αν, ωστόσο, μπεις δυναμικά και διατηρήσεις αυτό το ενδιαφέρον, τότε ετοιμάσου για επιτυχίες. Θεωρητική= διάβασμα, διάβασμα, διάβασμα (για να γίνει διάβασμα, όμως, χρειάζεται όρεξη και μυαλό παράλληλα).

δεν εννοούσα το συνεχής με αυτην την εννοια.:P.απλα να μην παραταει το συστηματικο διαβασμα γιατι αν αφησει τεραστια κενα στο τελος δε θα προλαβαινει να τα καλυψει!;):)
εγώ εστιάσα στα μαθήματα κυρίως που θα χρειαστούνε για την τρίτη (άγνωστο,λατινικά),άντε και το γνωστό,όχι γιατί θα χρειαστεί,αλλά για να εξοικειωθεί με τον τρόπο διαβάσματός του (να ξέρει,να μαθαινει πως να σκεφτεται,να διαβαζει σχολια,κτλ -παρολο που το μισησα το γνωστο φετος :P -).΄΄Οσον αφορά τα υπόλοιπα,συμφωνώ μαζί σου.Όρεξη,αγάπη και μυαλό θέλει!Απλά η φιλοσοφία μονο ηταν για πεταμα:whistle: Όχι,δεν την υποτιμώ φυσικά σαν μάθημα κι επιστήμη,αλλά για τον τρόπο που διδάσκεται (+το κακογραμμένοοο βιβλίο) και γιατί μετά τη β' λυκείου πάει για αχρήστευση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Προσωπικά έκανα τακτικές επανάληψης την ύλη των λατινικών(2-3 φορές τον μήνα).Βοηθήθηκα σε μεγάλο βαθμό (και τώρα που έγραψα στις εξετάσεις) αλλά το αποτέλεσμα ήταν στις αρχές Μαρτίου να εξαντληθώ και να μπουχτίσω,σε συνδυασμό με τον φόρτο των υπολοίπων μαθημάτων....δεν είναι ΠΑΝΤΑ καλό να ξεσκίζεσαι στις επαναλήψεις...μπορεί να σε κουράσει....στην Β' λυκείου πάντα....στην Γ' θα αλλάξει αυτή η λογική....στην Β' απλά πρέπει να καλύψεις τα κενά...τα πάντα ξεκινάν από την αρχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Go_for_it!

Δραστήριο μέλος

Ο Go_for_it! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 639 μηνύματα.
δεν εννοούσα το συνεχής με αυτην την εννοια..απλα να μην παραταει το συστηματικο διαβασμα γιατι αν αφησει τεραστια κενα στο τελος δε θα προλαβαινει να τα καλυψει!
εγώ εστιάσα στα μαθήματα κυρίως που θα χρειαστούνε για την τρίτη (άγνωστο,λατινικά),άντε και το γνωστό,όχι γιατί θα χρειαστεί,αλλά για να εξοικειωθεί με τον τρόπο διαβάσματός του (να ξέρει,να μαθαινει πως να σκεφτεται,να διαβαζει σχολια,κτλ -παρολο που το μισησα το γνωστο φετος -).΄΄Οσον αφορά τα υπόλοιπα,συμφωνώ μαζί σου.Όρεξη,αγάπη και μυαλό θέλει!Απλά η φιλοσοφία μονο ηταν για πεταμα Όχι,δεν την υποτιμώ φυσικά σαν μάθημα κι επιστήμη,αλλά για τον τρόπο που διδάσκεται (+το κακογραμμένοοο βιβλίο) και γιατί μετά τη β' λυκείου πάει για αχρήστευση
Απ'ότι φαίνεται, πλέουμε στο ίδιο μήκος κύματος. :) Συμφωνώ με όλες τις θέσεις σου, πλην της υπογραμμισμένης. Φέτος, το γνωστό μου άρεσε πάρα πολύ θα έλεγα.

Προσωπικά έκανα τακτικές επανάληψης την ύλη των λατινικών(2-3 φορές τον μήνα).Βοηθήθηκα σε μεγάλο βαθμό (και τώρα που έγραψα στις εξετάσεις) αλλά το αποτέλεσμα ήταν στις αρχές Μαρτίου να εξαντληθώ και να μπουχτίσω,σε συνδυασμό με τον φόρτο των υπολοίπων μαθημάτων....δεν είναι ΠΑΝΤΑ καλό να ξεσκίζεσαι στις επαναλήψεις...μπορεί να σε κουράσει....στην Β' λυκείου πάντα....στην Γ' θα αλλάξει αυτή η λογική....στην Β' απλά πρέπει να καλύψεις τα κενά...τα πάντα ξεκινάν από την αρχή...
Έχεις δίκιο. Οι επαναλήψεις από ένα σημείο και μετά γίνονται φορτικές παρά παραγωγικές. Είναι και στον άνθρωπο. Για παράδειγμα, εγώ όταν ακούω τη λέξη επανάληψη, :sick: . Ωστόσο, με ένα ξεφύλλισμα, έστω και υποσυνείδητα, σου μένουν αρκετές πληροφορίες από το μάθημα. "Τοις κοποις κτωνται τα αγαθα" και "ο φεύγων πόνους φεύγει τιμάς". Και όλα αυτά με ένα χαμόγελο :) (εκκρίνει ουσίες που καλυτερεύουν τη διάθεση)

Συνοψίζοντας: Β' λυκείου->
1. κάλυψη κενών που μπορεί να υπάρχουν
2. καλή δύναμη ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jason Del Piero

Δραστήριο μέλος

Ο Jason Del Piero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 546 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Οι επαναλήψεις από ένα σημείο και μετά γίνονται φορτικές παρά παραγωγικές. Είναι και στον άνθρωπο. Για παράδειγμα, εγώ όταν ακούω τη λέξη επανάληψη, :sick: . Ωστόσο, με ένα ξεφύλλισμα, έστω και υποσυνείδητα, σου μένουν αρκετές πληροφορίες από το μάθημα. "Τοις κοποις κτωνται τα αγαθα" και "ο φεύγων πόνους φεύγει τιμάς". Και όλα αυτά με ένα χαμόγελο :) (εκκρίνει ουσίες που καλυτερεύουν τη διάθεση)

Συνοψίζοντας: Β' λυκείου->
1. κάλυψη κενών που μπορεί να υπάρχουν
2. καλή δύναμη ;)

Και γω δεν ήμουν και είμαι φαν της επανάληψης....μου το πρότειναν στο φροντιστήριο...Λατινικά σίγουρα χρειάζονται επαναλήψεις(καινούργια γλώσσα)και να ξες τα κείμενα φαρσι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Απ'ότι φαίνεται, πλέουμε στο ίδιο μήκος κύματος. :) Συμφωνώ με όλες τις θέσεις σου, πλην της υπογραμμισμένης. Φέτος, το γνωστό μου άρεσε πάρα πολύ θα έλεγα.


Έχεις δίκιο. Οι επαναλήψεις από ένα σημείο και μετά γίνονται φορτικές παρά παραγωγικές. Είναι και στον άνθρωπο. Για παράδειγμα, εγώ όταν ακούω τη λέξη επανάληψη, :sick: . Ωστόσο, με ένα ξεφύλλισμα, έστω και υποσυνείδητα, σου μένουν αρκετές πληροφορίες από το μάθημα. "Τοις κοποις κτωνται τα αγαθα" και "ο φεύγων πόνους φεύγει τιμάς". Και όλα αυτά με ένα χαμόγελο :) (εκκρίνει ουσίες που καλυτερεύουν τη διάθεση)

Συνοψίζοντας: Β' λυκείου->
1. κάλυψη κενών που μπορεί να υπάρχουν
2. καλή δύναμη ;)
εννοεις οτι το χαμογελο εκκρινει ουσιες που καλυτερευουν την διαθεση?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Lös~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Lös~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,706 μηνύματα.
Απ'ότι φαίνεται, πλέουμε στο ίδιο μήκος κύματος. :) Συμφωνώ με όλες τις θέσεις σου, πλην της υπογραμμισμένης. Φέτος, το γνωστό μου άρεσε πάρα πολύ θα έλεγα.

ε,πλέον ναι :D ααα εμένα δε μου άρεσε:whistle: [εσύ δεν είσαι που είχες τη λυρική ποίηση εξετάσεις;αν είναι δυνατόν!λυρική ποίηση..φαντάσου να την έκανα κι αυτήν :P]το βαριόμουν..με πολύ καλό μάτι πήρα το γνωστό της γ',αναγνώσεις έκανα απλά και φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον..

Συνοψίζοντας: Β' λυκείου->
1. κάλυψη κενών που μπορεί να υπάρχουν
2. καλή δύναμη ;)
και πάλι συμφωνώ κι επαυξάνω!:D:D
η β' ουσιαστικά είναι μια εισαγωγη για τη γ',σε προετοιμάζει και σε μυει σε εναν α' τροπο διαβασματος,ο οποιος θα τελειοποιηθει στη γ'..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
ε,πλέον ναι :D ααα εμένα δε μου άρεσε:whistle: [εσύ δεν είσαι που είχες τη λυρική ποίηση εξετάσεις;αν είναι δυνατόν!λυρική ποίηση..φαντάσου να την έκανα κι αυτήν :P]το βαριόμουν..με πολύ καλό μάτι πήρα το γνωστό της γ',αναγνώσεις έκανα απλά και φάνηκε τρομερά ενδιαφέρον..


και πάλι συμφωνώ κι επαυξάνω!:D:D
η β' ουσιαστικά είναι μια εισαγωγη για τη γ',σε προετοιμάζει και σε μυει σε εναν α' τροπο διαβασματος,ο οποιος θα τελειοποιηθει στη γ'..:D
αλλα δεν σημαινει πως δεν μπορεις απλα να ξεσκιστεις στην γ' (βλ. εμενα!:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top