Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Απο Θεωρητική κατεύθυνση μπορώ να πάω σε Τ.Ε.Ι πληροφορικής ( δέν έχω επιλέξει ακόμα κατεύθυνση αλλά τα μαθήματα της θεωρητικης μου είναι πιο εύκολα)
Θεωρητικά μπορείς, αν διαλέξεις στη Γ να δώσεις μαθηματικά γενικής και γράψεις πολύ καλά σε όλα τα μαθήματα, καθώς θα έχεις απώλεια μορίων. Όμως το πρόβλημα είναι άλλο: Όταν θα μπεις θα θεωρούνται γνωστά τα μαθηματικά και η φυσική της θετικοτεχνολογικής, η νοοτροπία των μαθημάτων θα είναι εντελώς διαφορετική, έτσι θα νομίζεις ότι βρέθηκες σε άλλο πλανήτη. Οπότε, δεν θα είναι και σίγουρο ότι θα μπορέσεις να συνεχίσεις τη σχολή.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μανη

Νεοφερμένος

Ο Μανη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Επειδη βλεπω οτι καποιοι εδω ξερουν καποια πραγματα...μηπως μπορειτε να με βοηθησετε με την περιπτωση μου...
Παω Β λυκειου πρωτο τετραμηνο εβγαλα 14,5 και ειχα 9 στη αλγεβρα την γεωμετρια, και 10 στα λατινικα... οι υπολοιποι βαθμοι μου ηταν σχετικα καλοι
αναμεσα απο 14-17 αλλα ειχα 20 στην ιστορια...στο δευτερο τετραμηνο πολυ καθηγητες ειπαν πως 8α με ανεβασουν(εκτος απο τα 9αρια κ το 10)...
σε ποια περιπτωση μενω στην ιδια ταξη,πειτε μου γιατι εχω πανικοβληθει
Ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

liftup

Νεοφερμένος

Ο liftup αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μπορει ενας καθηγητης να βαθμολογησει με 0 στις ενδοσχολικες εξετασεις λυκειου?
Ποια ειναι η κατωτερη βαθμολογια 0 η 1?

Εχω παρατηρησει οτι στο φυλλο των εξετασεων αναγραφεται κλιμακα βαθμολογιας Α' κ Β'
Α'= 1-100
Β'= 1-20

Ολα ξεκινανε απο 1 και οχι 0.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μόνο αν αντιγράψεις η έχεις σκονάκι και σε πιάσουνε , θα πάρεις (0) !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!
Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω το εξης: στο α τετραμηνο εβγαλα 12.6 και στο β τετραμ 13.4 (ειμαι θεωρητικη κατευθ,β λυκειου)
Εχω αλγεβρα,γεωμετρια,φυσικη,αγγλικα,εκθεση,λογοτεχνια 10 και χημεια 11.Και υπολογιζω στς εξετασεις στα θετικα και στα αγγλικα να εχω γραψει κανενα 3 και εκθεση-λογοτεχνια 7.Αλλα σε ολα τα υπολοιπα μαθηματα εχω πανω απο 10 στις εξετασεις.Θα μεινω??:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Γεια σας παιδια!!!
Λοιπον θα ηθελα να ρωτησω το εξης: στο α τετραμηνο εβγαλα 12.6 και στο β τετραμ 13.4 (ειμαι θεωρητικη κατευθ,β λυκειου)
Εχω αλγεβρα,γεωμετρια,φυσικη,αγγλικα,εκθεση,λογοτεχνια 10 και χημεια 11.Και υπολογιζω στς εξετασεις στα θετικα και στα αγγλικα να εχω γραψει κανενα 3 και εκθεση-λογοτεχνια 7.Αλλα σε ολα τα υπολοιπα μαθηματα εχω πανω απο 10 στις εξετασεις.Θα μεινω??:worry:
ειναι απλο,αν γενικο μεσο ορο ταξης βγαλεις πανω απο 9,6,δεν κοβεσαι!οποτε μπορεις να υπολογησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ειναι απλο,αν γενικο μεσο ορο ταξης βγαλεις πανω απο 9,6,δεν κοβεσαι!οποτε μπορεις να υπολογησεις!

Σε ευχαριστωωωωω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akerman

Νεοφερμένος

Ο akerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά πάω β' λυκείου και στα τετράμηνα έχω 14,5 και 15. Χημεία είχα 8 και 12 έχω γράψει περίπου 4-5, γεωμετρία 11 και 12 και δεν ξέρω πως θα γράψω. Υπάρχει περίπτωσει να μείνω:( ???
Απαντήστε μου please!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Iliaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Βανίλια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 933 μηνύματα.
Παιδιά πάω β' λυκείου και στα τετράμηνα έχω 14,5 και 15. Χημεία είχα 8 και 12 έχω γράψει περίπου 4-5, γεωμετρία 11 και 12 και δεν ξέρω πως θα γράψω. Υπάρχει περίπτωσει να μείνω:( ???
Απαντήστε μου please!!!!!!!!

Αν ο μέσος όρος της τάξης είναι πάνω από 9.5 δεν θα μείνεις. Και απ'ότι λές έβγαλες 14.6-15 άρα πιστεύω δεν παίζει να μείνεις εκτός και αν γράψεις στις εξετάσεις σε όλα, ξέρω 'γω, 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ntinaki tsili

Νεοφερμένος

Η kwnstantina tsiivakoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κότρωνας (Λακωνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τη β' λυκείου τώρα και μου είπαν ότι έχω μείνει σε 12 μαθήματα..... ενώ και στα δύο τετράμηνα έχω πάνω από 9.5 μέσο όρο...... Τι γίνεται;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα τη β' λυκείου τώρα και μου είπαν ότι έχω μείνει σε 12 μαθήματα..... ενώ και στα δύο τετράμηνα έχω πάνω από 9.5 μέσο όρο...... Τι γίνεται;:/:

Τι να γίνει δηλαδή?Πρέπει να τα δώσεις το Σεπτέμβριο για να έχεις Μ.Ο 9.5 και πάνω (προφανώς δεν έγραψες καλά στο τέλος κι έμεινες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ntinaki tsili

Νεοφερμένος

Η kwnstantina tsiivakoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κότρωνας (Λακωνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ξέρεις τι ρε συ δεν ξέρω πως τα υπολογίζουν εκείνοι... Εγώ έκανα: α' τετράμηνο + β' τετράμηνο + γραπτά και αυτό που βρήκα διά 2.... και βγήκε ο μ.ο. πάνω από 9.5.... Έτσι τα υπολογίζουμε πάτα... Εγώ τουλάχιστον έτσι το ξέρω στο δικό μας λύκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα την αλλαγη της κατευθυνσης...αρχικα μας δινουν ενα χαρτι κατα τη διαρκεια των εξετασεων στο οποιο δηλωνουμε την κατευθυνση που θελουμε αν ομως εχουμε αλλαξει γνωμη για την κατευθυνση που θελουμε μπορουμε να κανουμε την αλλαγη τον Σεπτεμβριο...δηλαδη ξαναδινονται χαρτια σε ολους τους μαθητες για να συμπληρωσουν, και αναλογα τις αλλαγες που γινονται στις κατευθυνσεις γινονται και στα τμηματα?
Περιμενω απαντησεις...ευχαριστω προκαταβολικα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εντάξει το φίξαρα.Πρέπει να έχεις γενικό μέσο όρο πάνω από 9.5 με αυτά που θα γράψεις το Σεπτέμβριο.Πάντως καλό είναι να σοβαρευτείς απ' του χρόνου.Ένα χαμηλό απολυτήριο δεν ξέρω κατά πόσο θα σου φανεί χρήσιμο.

Ξέρεις τι ρε συ δεν ξέρω πως τα υπολογίζουν εκείνοι... Εγώ έκανα: α' τετράμηνο + β' τετράμηνο + γραπτά και αυτό που βρήκα διά 2.... και βγήκε ο μ.ο. πάνω από 9.5.... Έτσι τα υπολογίζουμε πάτα... Εγώ τουλάχιστον έτσι το ξέρω στο δικό μας λύκειο.

Είναι : Α' τετράμηνο+Β τετράμηνο/ 2 + εξετάσεις /2


Γεια σας, θα ηθελα να ρωτησω κατι οσον αφορα την αλλαγη της κατευθυνσης...αρχικα μας δινουν ενα χαρτι κατα τη διαρκεια των εξετασεων στο οποιο δηλωνουμε την κατευθυνση που θελουμε αν ομως εχουμε αλλαξει γνωμη για την κατευθυνση που θελουμε μπορουμε να κανουμε την αλλαγη τον Σεπτεμβριο...δηλαδη ξαναδινονται χαρτια σε ολους τους μαθητες για να συμπληρωσουν, και αναλογα τις αλλαγες που γινονται στις κατευθυνσεις γινονται και στα τμηματα?
Περιμενω απαντησεις...ευχαριστω προκαταβολικα!!!

Μέχρι 20 Οκτωβρίου έχεις το δικαίωμα να αλλάξεις κατεύθυνση.Μην ανησυχείς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Ευχαριστω φιλε!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Είναι : Α' τετράμηνο+Β τετράμηνο/ 2 + εξετάσεις /2

Ετσι βγαινει μεγαλυτερος βαθμος απο τον πραγματικο!

ειναι (Α + Β + γραπτα)/ 3

στο δικο σου πχ αν σε ολα ειχε μεσο ορο 15, θα ηταν 30/2+ 15/2= 22.5:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ετσι βγαινει μεγαλυτερος βαθμος απο τον πραγματικο!

ειναι (Α + Β + γραπτα)/ 3

στο δικο σου πχ αν σε ολα ειχε μεσο ορο 15, θα ηταν 30/2+ 15/2= 22.5:eek:
παιρνεις καθε μαθημα ξεχωριστα..κανεις τον βαθμο σου του α τετραμηνου προσθεση μετον βαθμο του δευτερου τετραμηνου και δια 2..μετα προσθετεις το γραπτο σε αυτον τον αριθμο που βρηκες και κανεις δια 2..δηλαδη εστω α τετραμηνο 18 και β τετραμηνο 18..18+18=36/2=18 και γραπτο 16..αρα 18+16=34/2=17...αυτο σε καθε μαθημα ξεχωριστα και για να βγαλεις τελικα μεσο ορο...κανεις προσθεση ολους τους αριθμους που εβγαλες κατα τον τροπο που εξηγησα και διαιρεις με το πληθος των μαθηματων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
[ (Α' τετράμηνο+Β τετράμηνο)/ 2 + εξετάσεις ]/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
[ (Α' τετράμηνο+Β τετράμηνο)/ 2 + εξετάσεις ]/2
αχ αυτες οι εξετασεις......με εριξαν φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina16

Πολύ δραστήριο μέλος

Η katerina16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λαμία (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 887 μηνύματα.
Αυτές οι εξετάσεις μας @@@@ φέτος....:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top