Τα πάντα για την Β' Λυκείου!

Salpata

Νεοφερμένος

Ο Salpata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Για σας, θελω να ρωτησω, γινεται να μεινεις σε 1 μαθημα ? Εννοω, οχι να μεινεις στην ιδια ταξη, να μεινεις και να ξαναγραψεις το Σεπτεμβριο.Μου ειπαν οτι για να περασεις πρεπει να εχεις συνοληκα 28 απο τα τετραμηνα κ τις εξετασεις, εγω εχω το πρωτο τετραμηνο 15 κ το δευτερο 15 μ.ο. δηλαδη αμα γραψω 0 μ.ο. στις εξετασεις παλι περναω ? Αμα εχω π.χ. 11 Αρχαια το πρωτο τετραμηνο κ 12 το δευτερο και γραψω κατο απο 5 π.χ 8α ξαναγραψω το Σεπτεμριο η μπορω να "δανειστω" απο καπιο αλλο μαθημα, π.χ Βιολογια οπου εχω 20?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω ποιά είναι τα μαθήματα επιλογής της Β' Λυκείου, και τι ακριβώς ισχύει για αυτό που λένε, οτι δηλαδή δεν μπορεί κάποιος να πάρει για δυο χρόνια το ίδιο μάθημα συνεχόμενα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.:)
Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tulip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Ρίξε μια ματιά ΕΔΩ

Ευχαριστώ πολύ Dia! Απο οτι φαίνεται αστρονομία θα πάρω, αν και υπάρχει περίπτωση να μην διδαχτεί στο σχολείο μου, λόγω έλλειψης ενδιαφερόμενων..:/: Αν συμβεί κάτι τέτοιο, θα πάρω πληροφορική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jammy

Νεοφερμένος

Η Mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδιά help!!!
Είμαι Β' λυκείου και είχα στο Α τετράμηνο 12,9 και στο Β 15,2.
Αν γράψω μέσο όρο για τις εξετάσεις 7,5 θα περάσω;;
Πείτε με έχει φάει η αγωνία!! Όλοι μου λένε πως συμψηφίζονται τα 2 τετράμηνα μαζί με τις εξετάσεις... Ισχύει όντως αυτό;;
please πείτε μου!!! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xrusa!

Νεοφερμένος

Η xrusa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
jammy Μ.Ο από τους βαθμους που λες α και β τετραμηνο βγανει ΄περίπου 10,7 αν κανεις τις προσθεσεις κ τις διαιρέσεις το 10,7>9,5 άρα παιρνάς.

Βρε παιδιά εσείς που έχετε περάσει την β λυκείου πιστεύετε ότι αξίζει να πάρω βοηθήματα? Τεχνολογική κατευθυνση θα πάρω. (Φυσικη θα πάρω σιγουρα γιατί ζηταε από τα ιδιαιτερα, στα άλλα τι λετε? Αξίζει? Και αν ναι σε ποια?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Severous

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στη Δευτέρα λυκείου στη Θεωρητικη υπάρχει κανένα 6ωρο η μόνο 7ωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Στη Δευτέρα λυκείου στη Θεωρητικη υπάρχει κανένα 6ωρο η μόνο 7ωρα?
Τυχερέ!!! Στη Β η θεωρητική τα έχει όλα 7ωρα, ενώ τα καημένα της θετικής και της τεχνολογικής έχουν ένα 6ωρό!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
αχ...δυστυχώς πρέπει να σου πω πως αν επιλέξεις θεωρητική κατεύθυνση, θα βλέπεις τα άλλα τμήματα της δευτέρας να κάνουν ένα 6ωρο τη βδομάδα, ενώ εσύ θα πήξεις στο 7ωρο. τι μου θύμησες τώρα..κάθε δευτέρα έβλεπα με παράπονο τα περισσότερα παιδιά από το τμήμα μου να φεύγουν και εγώ έμενα πίσω για να κάνω φιλοσοφία.:cry_x:(πάλι καλά δηλαδή, γιατί το άλλο τμήμα θεωρητικής την έβδομη ώρα που εγώ έκανα φιλοσοφία, εκείνο έκανε λατινικά!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
..κάθε δευτέρα έβλεπα με παράπονο τα περισσότερα παιδιά από το τμήμα μου να φεύγουν και εγώ έμενα πίσω ...
Κι εμείς που είμασταν θετική, αρκετές φορές (όταν είχαμε χάσει κάποιο μάθημα) μας κράταγε ο φυσικός έξτρα εκείνη τη μοναδική μέρα. Μας έκανε και πλάκα: "θα μείνουμε για συμπαράσταση στη θεωρητική". Αλλά χάλαλι του, είναι Ο τέλειος καθηγητής!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
πφφφ.. το έχει η μέρα φαίνεται, μάλλον τους εμπνέει περισσότερο! :P
όχι σε εμάς δε γινόταν κάτι τέτοιο(βέβαια δε ξέρω αν είχαν χάσει κάποιο μάθημα, αλλά λογικά όλο και κάποιο θα είχαν χάσει)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
Ααααα εμάς κάθε παρασκευή 1η ώρα Τεχνολογική/Θετική δεν είχαν μάθημα, και άρχιζαν κανονικά 2η ώρα στις 9.
Άδικο!:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια η χημεια της β ειναι δυσκολη?????γενικα και στην α και απο την β γυμνασιου αγαπω την χημεια αλλα στην α λυκειου ηταν λιγο σπαστικη παρολαυτα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.διαβαζα αρκετα ομως στο τελος φετος εγραψα 13,ηταν δυσκολα τα θεματα.πως θα ειναι τα πραγματα στην β λυκειου?στην φυσικη που δεν εχω ιδεα και εγραψα 3 φετος εχω ελπιδες για ενα 7 τουλαχιστον????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
παιδια η χημεια της β ειναι δυσκολη?????γενικα και στην α και απο την β γυμνασιου αγαπω την χημεια αλλα στην α λυκειου ηταν λιγο σπαστικη παρολαυτα δεν ειχα ιδιαιτερο προβλημα.διαβαζα αρκετα ομως στο τελος φετος εγραψα 13,ηταν δυσκολα τα θεματα.πως θα ειναι τα πραγματα στην β λυκειου?στην φυσικη που δεν εχω ιδεα και εγραψα 3 φετος εχω ελπιδες για ενα 7 τουλαχιστον????
Εμένα μου άρεσε η χημεία Β' λυκείου κυρίως γιατί δεν είχε πολυ μπλα μπλα.
Για φυσική, αν διαβάσεις θα γράψεις.
(Αν θυμάμαι καλά και στη έχει κοινή τη συνδεσμολογία με θετική-τεχνολογική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
Εμένα μου άρεσε η χημεία Β' λυκείου κυρίως γιατί δεν είχε πολυ μπλα μπλα.
Για φυσική, αν διαβάσεις θα γράψεις.
(Αν θυμάμαι καλά και στη έχει κοινή τη συνδεσμολογία με θετική-τεχνολογική)
ευχαριστω πολυ.θα προσπαθησω παντως στη χημεια τουλαχιστον!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ.θα προσπαθησω παντως στη χημεια τουλαχιστον!
Γενικά είναι ευχάριστο μάθημα, ηθελά να κάνω χημεία και στη Γ.
Αν δεν μπερδεύω την ύλη από τις τάξεις, θα μάθαιτε να ονομάζεται ενώσεις, να σας λένε πχ γράψτε μου τον συντακτικό τύπο του μεθάνιου και να κάνετε διάφορες αντιδράσεις. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
παιδια η χημεια της β ειναι δυσκολη????
Είναι οργανική χημεία. Δεν είναι δύσκολη. Για μένα μάλιστα είναι ευχάριστο μάθημα. Το κακό στην υπόθεση είναι ότι ελάχιστοι μαθητές ενδιαφέρονται για τη χημεία της Β κι έτσι το κλίμα χαλάει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
παιδια θα βγω λιγο απο το θεμα αλλα ηθελα να ρωτησω,ποτε αρχιζουν τα σχολεια φετος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cherie

Δραστήριο μέλος

Η Cherie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Δευτέρα 13 Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.

nicoleta1994

Νεοφερμένος

Η Νικολετα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
σιγουρα δευτερα??? γιατι κατι ειπαν για παρασκευη 10 αγιασμο κ βιβλια κ απο δευτερα κανονικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top