Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

akenef

Νεοφερμένος

Η Νεφέλη Ακεζίδη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι κακώς γίνεται τόση φασαρία σχετικά με το ζήτημα...Υποτίθεται ότι ζούμε σε μία προοδευτική και δημοκρατική χώρα και θεωρώ αδιανόητο να θεωρείται ακόμη ταμπού το αν κάποιος πιστεύει στο Θεό ή όχι...Προσωπικά πιστεύω στο Θεό αλλά δεν μπορώ να κρίνω κάποιον αρνητικά μόνο και μόνο επειδή δεν πιστεύει ούτε να τον απομονώσω κοινωνικά γι αυτό το λόγο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CaneSenpai

Δραστήριο μέλος

Ο CaneSenpai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 661 μηνύματα.
Πραγματικα πιστευει κανεις οτι υπαρχει μαθητης που να τον νοιαζει αυτο το μαθημα? Ολοι παιρνουμε 20 χωρις να κανουμε το παραμικρο(στις πιο πολλες περιπτώσεις). Δεν εχω ακουσει να λεει κανενας "μαλακες διαβασετε θρησκευτικα σημερα?". Θα πεθεναμε στα γελια μια ταξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Πραγματικα πιστευει κανεις οτι υπαρχει μαθητης που να τον νοιαζει αυτο το μαθημα? Ολοι παιρνουμε 20 χωρις να κανουμε το παραμικρο(στις πιο πολλες περιπτώσεις). Δεν εχω ακουσει να λεει κανενας "μαλακες διαβασετε θρησκευτικα σημερα?". Θα πεθεναμε στο γελια μια ταξη..

Γιατί να είμαι ο μόνος σε όλη την Ελλάδα που στο σχολείο μου πρέπει να διαβάζουμε κανονικά για τα θρησκευτικά και έχει μπει μέχρι και 12 στο τρίμηνο σε μαθητή που δεν ανοίγει βιβλίο?Εγώ προσωπικά απλά ξεφυλλίζω λίγο το βιβλίο λίγο πριν το μάθημα και πάντα έχω 17!!! :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι το όλο θέμα έχει να κάνει με το αν πιστεύει κανείς ή όχι, αλλά με την κοινή λογική. Δεν σημαίνει ότι ένα παιδί επειδή βαφτίστηκε Χ.Ο. (χωρίς την θέλησή του λόγω ηλικίας) , ότι πιστεύει σώνει και καλά σε αυτή την θρησκεία. Και έχει κάθε δικαίωμα να μην πιστεύει. Ή μπορεί (όπως εγώ π.χ.) να συμφωνεί σε κάποια θέματα , συγκεκριμένα όμως. Το κάθε παιδί κακά τα ψέματα, ό,τι θέλει να μάθει αντικειμενικά για την παγκόσμια θρησκειολογία, τον γεωπολιτικό ρόλο των θρησκειών κ.α., θα τα μάθει αργότερα στην ζωή του, γιατί το σχολείο αποκλείεται ποτέ να έχει μάθημα εντελώς αντικειμενικό και γενικό-πληροφοριακό. Πάντα θα υπάρχουν ψήγματα κατήχησης υπέρ του χριστιανισμού. Επομένως είναι και λίγο άσκοπο το μάθημα.
Γνώμη μου είναι πως , όσο η ύλη του μαθήματος παραμένει όπως είναι τώρα, θα πρέπει ο καθένας να έχει δικαίωμα (από μόνος του) να δηλώνει αν θέλει η όχι να παρακολουθήσει το μάθημα των Θρησκευτικών, και αν όχι να παρακολουθεί κάτι άλλο (όχι να λουφάρει).. Καλό είναι πάντως να μην καταργηθεί εντελώς το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το θέμα είναι πολύ απλό παρολαυτά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά πρέπει να είναι υποχρεωτικά για όλους ανεξαρτήτως θρησκεύματος καθώς είναι μέρος της εθνικής μας ταυτότητας. Με την ίδια λογική πρέπει να επιλέγουν οι γονείς των μαθητών αν τα παιδιά τους θα διδαχθούν ιστορία και αρχαία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά πρέπει να είναι υποχρεωτικά για όλους ανεξαρτήτως θρησκεύματος καθώς είναι μέρος της εθνικής μας ταυτότητας. Με την ίδια λογική πρέπει να επιλέγουν οι γονείς των μαθητών αν τα παιδιά τους θα διδαχθούν ιστορία και αρχαία.
Όχι δεν είναι το ίδιο με την ιστορία και τα αρχαία. Η ιστορία είναι κάτι που συνέβη (ιστορικά γεγονότα, πόλεμοι κτλ). Δεν λέω μπορεί να πέσεις σε κανέναν "περίφανο" φιλόλογο που δεν κάνει συζήτηση πάνω σην ιστορία αλλά γενικά είναι ενδιαφέρον μάθημα. Το ίδιο και τα αρχαία είναι χρήσιμα (αν και τα μισούσα ως μαθήτρια :P ). Το θρήσκευμα είναι ένα προσωπικό δεδομένο και αν εγώ δεν θέλω να έχω επί 10 χρόνια στο σχολείο κάποιον να με ζαλίζει για το πόσο και γαμώ είναι ο χριστούλης είναι δικαίωμα μου να απαλαγώ από αυτό το μάθημα. Δηλαδή αν κάποιος είναι μουσουλμάνος/άθεος δεν ξέρω και γω τι θεωρείς ότι πρέπει ντε και καλά να αποστιθίζει αυτά που λέει το βιβλίο λες και τα πιστεύει; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Νομίζω λύση δεν είναι ούτε η διατήρηση των θρησκευτικών ούτε η διδασκαλία πολλών θρησκειών μαζί. Δεν ωφελεί πολύ η τόση συσσωρευμένη πληροφορία. Θα πρέπει μέσα από τα μαθήματα γενικά να προβάλλεται ο ιστορικός και πολιτιστικός ρόλος των θρησκειών, τέχνη κλπ. Από κει και πέρα, όσον αφορά τα θέματα πίστης, καλύτερα θα ήταν να υπήρχε ένα μάθημα Ηθικής όπως γίνεται σε πολλές χώρες, χωρίς λεπτομέριες για τις διάφορες θρησκείες, και το οποίο θα επιτρέπει στο μαθητή να αναπτύξει αυτοβούλως πνευματικές αναζητήσεις και θρησκευτική συνείδηση (άθεος, άθρησκος, χριστιανός, οτιδήποτε τον εκφράζει).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Όχι δεν είναι το ίδιο με την ιστορία και τα αρχαία. Η ιστορία είναι κάτι που συνέβη (ιστορικά γεγονότα, πόλεμοι κτλ). Δεν λέω μπορεί να πέσεις σε κανέναν "περίφανο" φιλόλογο που δεν κάνει συζήτηση πάνω σην ιστορία αλλά γενικά είναι ενδιαφέρον μάθημα. Το ίδιο και τα αρχαία είναι χρήσιμα (αν και τα μισούσα ως μαθήτρια :P ). Το θρήσκευμα είναι ένα προσωπικό δεδομένο και αν εγώ δεν θέλω να έχω επί 10 χρόνια στο σχολείο κάποιον να με ζαλίζει για το πόσο και γαμώ είναι ο χριστούλης είναι δικαίωμα μου να απαλαγώ από αυτό το μάθημα. Δηλαδή αν κάποιος είναι μουσουλμάνος/άθεος δεν ξέρω και γω τι θεωρείς ότι πρέπει ντε και καλά να αποστιθίζει αυτά που λέει το βιβλίο λες και τα πιστεύει; :worry:

Ένας Βούλγαρος, ένας Τούρκος, ένας Μακεδόνας της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας ή ένας φιλοχουντικος που ζει στην Ελλάδα δεν θα συμφωνήσει με την υποκειμενική διδασκαλία της ιστορίας...


Καλώς ή κακώς η Ελλάδα είναι συνδεμένη με τη Ορθοδοξία. Τα ονόματα μας είναι χριστιανικά, οι γιορτές μας το ίδιο. Ακόμα και τα πιο μικρά χωριά έχουν μια εκκλησία. Τα ίδια τα Ελληνικά είναι συνδεμένα με το Βυζάντιο και την Ορθοδοξία. Μην ξεχνάμε ότι είναι η πρωτότυπη γλώσσα της Αγίας Γραφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Να κάνω μια αδιακριτη ερώτηση:P
Όλοι εσείς που είστε υπερμαχοι των θρησκευτικών, της <<εθνικης>> ταυτοτητας κλπ κλπ...τα ονόματα ΕΣΤΩ των 12 αποστόλων τα γνωρίζετε??? Καμία Αγία Γραφη στα χέρια σας έχετε πιάσει??? Την διαφορά των δογμάτων της ορθοδοξίας απο τις άλλες εκκλησίες όπως πχ την αγγλικανική την γνωρίζετε??:hehe:
Ή μήπως απλά αντιδράτε σαν τον <<σκύλο του Παβλώφ>> έχοντας ταυτίσει την ορθοδοξία με το κράτος απο μικρα παιδακια??


Όταν δείχνουμε κάποιον με το ένα δάχτυλο, υπάρχουν άλλα τρία που δειχνουν εμάς.....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτά που λες akikos είναι ζητήματα πολιτισμού με τα οποία ερχόμαστε και πρέπει να ερχόμαστε σε επαφή. Αυτό που συζητείται όμως είναι θέμα πίστης και κανείς δεν μπορεί να σου επιβάλλει πως θα σκέφτεσαι και τι θα πιστεύεις.

Υ.Γ. Δεν νομίζω πως έχω χριστιανικό όνομα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Όχι δεν είναι το ίδιο με την ιστορία και τα αρχαία. Η ιστορία είναι κάτι που συνέβη (ιστορικά γεγονότα, πόλεμοι κτλ). Δεν λέω μπορεί να πέσεις σε κανέναν "περίφανο" φιλόλογο που δεν κάνει συζήτηση πάνω σην ιστορία αλλά γενικά είναι ενδιαφέρον μάθημα. Το ίδιο και τα αρχαία είναι χρήσιμα (αν και τα μισούσα ως μαθήτρια :P ). Το θρήσκευμα είναι ένα προσωπικό δεδομένο και αν εγώ δεν θέλω να έχω επί 10 χρόνια στο σχολείο κάποιον να με ζαλίζει για το πόσο και γαμώ είναι ο χριστούλης είναι δικαίωμα μου να απαλαγώ από αυτό το μάθημα. Δηλαδή αν κάποιος είναι μουσουλμάνος/άθεος δεν ξέρω και γω τι θεωρείς ότι πρέπει ντε και καλά να αποστιθίζει αυτά που λέει το βιβλίο λες και τα πιστεύει; :worry:
Και τα θρησκευτικά θα ταν πολύ ενδιαφέρον μάθημα αν τα βιβλία ήταν γραμμένα με αντικειμενικό τρόπο. Θα μπορούσες να μάθεις για όλες τις θρησκείες που υπήρχαν στο παρελθόν και υπάρχουν σήμερα στον πλανήτη, τον ρόλο που παίζουν σε κάθε κοινωνία, τα ήθη, τα έθιμα των θρησκευτικών ομάδων. Θα μπορούσε να είναι είναι τρόπος για να κατανοήσεις καλύτερα την κουλτούρα άλλων λαών. Το πρόβλημα δεν είναι το μαθημα αλλά το περιεχόμενο τους και ο τρόπος διδασκαλίας. Όσο για την ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία αν το δεις σφαιρικά το όλο πράγμα είναι το ίδιο με τα θρησκευτικά. Σαν μάθημα είναι δομημένο με τρόπο τελείως μονόπλευρο. Όπως τα θρησκευτικά τα διδάσκεσαι από την πλευρά του χριστιανού έτσι και την ιστορία σου τη μαθαίνουν από την πλευρά του Έλληνα. Σωστά το είπες πριν, αλλά όπως ένας μουσουλμάνος, άθεος, βουδιστής κ.α δεν γουστάρει να μάθει για το πόσο πρώτη θρησκεία είναι ο χριστιανισμός έτσι κι ένας με καταγωγή από Βουλγαρία, Αλβανία, Περσία, Τουρκία, Ιταλία, Γερμανία κτλ ή ακόμα κι ένας Έλληνας δεν γουστάρει να μάθει την ιστορία έτσι όπως είναι γραμμένη από τους Έλληνες.

Υ.Γ Δεν έχω διπλό account με το χρήστη Akiko, το λέω επειδή τα παραδείγματα είναι περίπου ίδια:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώτα10

Νεοφερμένος

Η Γιώτα10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Η νέα Κυβέρνηση λίγα εικοσιτετράωρα μετά την εκλογή της με τη δήλωση αυτή της νέας Υφυπουργού έστω και με συντακτικά λάθη τις προθέσεις της για το μάθημα των Θρησκευτικών. Πάντως, δικαίωμα βάση του Νόμου στην απαλλαγή από τα Θρησκευτικά έχουν μόνο οι αλλόθρησκοι και ετερόδοξοι μαθητές και το μάθημα των Θρησκευτικών πρέπει να έχει ορθόδοξο χριστιανικό χαρακτήρα. Η νέα κυβέρνηση δεν μπορεί να αγνοεί το 95% του ελληνικού λαού που είναι Ορθόδοξος υπέρ του 5%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αφού το 95% είναι παραδοσιακοί χριστιανοί ορθόδοξοι ποιον θα πειράξει αυτό το 5% των αλλόθρσκων να μπορεί να πάρει απαλλαγή πιο εύκολα; :sly:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Την νοοτροπια των κυριαρχων κοινωνικων ομαδων, που οποιαδηποτε αμφισβητηση της παντοκρατοριας τους την μετεφραζαν σε ''μη σεβασμο των δικαιωματων τους'' την εβρισκα παντα συναρπαστικη

Χριστιανοταλιμπαν -------> Δινονται δικαιωματα σε θρησκευτικες μειονοτητες και αθεους = ''Πολεμανε την θρησκεια μας !!'' (ναι σωστα την ιδια θρησκεια που το 90 κατι % ισχυριζεται οτι ασπαζεται, ενω ενα μεγαλο μερος της νομοθετικης, της εκτελεστικης και της δικαστικης εξουσιας ειναι βαθυτατη θρησκευομενο εως θρησκοληπτο και καρασυντηριτικο)


Λευκοι ρατσιστες ------> δικαιωματα σε φυλετικες μειονοτητες/ανοχη στο διαφορετικο/διωξη ρατσιστικων επιθεσεων = ''πολεμανε να αφανησουν την λευκη φυλη''/ ''υπαρχει ρατσισμος κατα των λευκων'' (απλα wtf ?!)

Ομοφοβικοι -------> αναγνωριση ισων αστικων δικαιωματων σε ολους ασχετως σεξουλικο και γενετησιου προσανατολισμου = ''θελουν να μας κανουν ολους π0*στηδες'' (οντως οι γκει και οι Εβραιοι συνομωτουν αυτοι τη στιγμη που μιλαμε για το πως θα μετατρεψουν ΕΣΕΝΑ προσωπικα σε gay'')
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
Και τα θρησκευτικά θα ταν πολύ ενδιαφέρον μάθημα αν τα βιβλία ήταν γραμμένα με αντικειμενικό τρόπο. Θα μπορούσες να μάθεις για όλες τις θρησκείες που υπήρχαν στο παρελθόν και υπάρχουν σήμερα στον πλανήτη, τον ρόλο που παίζουν σε κάθε κοινωνία, τα ήθη, τα έθιμα των θρησκευτικών ομάδων. Θα μπορούσε να είναι είναι τρόπος για να κατανοήσεις καλύτερα την κουλτούρα άλλων λαών. Το πρόβλημα δεν είναι το μαθημα αλλά το περιεχόμενο τους και ο τρόπος διδασκαλίας. Όσο για την ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία αν το δεις σφαιρικά το όλο πράγμα είναι το ίδιο με τα θρησκευτικά. Σαν μάθημα είναι δομημένο με τρόπο τελείως μονόπλευρο. Όπως τα θρησκευτικά τα διδάσκεσαι από την πλευρά του χριστιανού έτσι και την ιστορία σου τη μαθαίνουν από την πλευρά του Έλληνα. Σωστά το είπες πριν, αλλά όπως ένας μουσουλμάνος, άθεος, βουδιστής κ.α δεν γουστάρει να μάθει για το πόσο πρώτη θρησκεία είναι ο χριστιανισμός έτσι κι ένας με καταγωγή από Βουλγαρία, Αλβανία, Περσία, Τουρκία, Ιταλία, Γερμανία κτλ ή ακόμα κι ένας Έλληνας δεν γουστάρει να μάθει την ιστορία έτσι όπως είναι γραμμένη από τους Έλληνες.

Υ.Γ Δεν έχω διπλό account με το χρήστη Akiko, το λέω επειδή τα παραδείγματα είναι περίπου ίδια:whistle:

Συμφωνώ για την ιστορία και για το ότι προάγει την εθνική προπαγανδα αφου ασχολειται μονοπλευρα μονον με την ελληνικη ιστορια παραγκονιζοντας ολους τους λαους...
Και που κολλάει αυτο με το θεμα των θρησκευτικών?? Το ότι κάτι είναι στραβό, δεν σημαίνει ότι και αυτό που εμεις υποστηριζουμε γινεται ξαφνικα ορθο...:hmm:


Η νέα Κυβέρνηση λίγα εικοσιτετράωρα μετά την εκλογή της με τη δήλωση αυτή της νέας Υφυπουργού έστω και με συντακτικά λάθη τις προθέσεις της για το μάθημα των Θρησκευτικών. Πάντως, δικαίωμα βάση του Νόμου στην απαλλαγή από τα Θρησκευτικά έχουν μόνο οι αλλόθρησκοι και ετερόδοξοι μαθητές και το μάθημα των Θρησκευτικών πρέπει να έχει ορθόδοξο χριστιανικό χαρακτήρα. Η νέα κυβέρνηση δεν μπορεί να αγνοεί το 95% του ελληνικού λαού που είναι Ορθόδοξος υπέρ του 5%.

Κάτι τέτοιους "χριστιανούς" σας πάω παρα πολύ:D
Είστε οι πιο εύκολοι στόχοι για να σας ταπωσει καποιος όπως έγραψα και στο προηγουμενο μηνυμα μου το οποιο φυσικα το κανατε γαργαρα....:whistle:
Όπως και να έχει, είναι γελοιο ως και βλακωδες να επιβαλεις τα θεματα πιστης σε οποιοδηποτε ποσοστο ατομων απο την στιγμη που δεν τα ασπαζονται...Ο προσηλυτισμος νόμιζα ότι απαγορευονταν συνταγματικα...Αλλα τελικά και αυτό στα χαρτιά έμεινε,.,.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ναι και ξαναλέω αυτός δεν είναι κάποιος συνταρακτικός λόγος. Η μία ώρα που θα σε φάνε τα θρησκευτικά μέσα στη χρονιά;
Μη το λες είχα συμμαθήτρια στη γ λυκείου που πάνω κάτω διάβαζε για όλα τα διαγωνίσματα :p
Και οχι στο γυμνάσιο για κάποιους δεν είναι μόνο 1 ώρα στη χρονιά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ένας Βούλγαρος, ένας Τούρκος, ένας Μακεδόνας της πρώην Γιουγκοσλαβικής Δημοκρατίας ή ένας φιλοχουντικος που ζει στην Ελλάδα δεν θα συμφωνήσει με την υποκειμενική διδασκαλία της ιστορίας...


Καλώς ή κακώς η Ελλάδα είναι συνδεμένη με τη Ορθοδοξία. Τα ονόματα μας είναι χριστιανικά, οι γιορτές μας το ίδιο. Ακόμα και τα πιο μικρά χωριά έχουν μια εκκλησία. Τα ίδια τα Ελληνικά είναι συνδεμένα με το Βυζάντιο και την Ορθοδοξία. Μην ξεχνάμε ότι είναι η πρωτότυπη γλώσσα της Αγίας Γραφής.
Και ο αρχαίος Ελληνικός πολιτισμός είναι συνδεδεμένος με τον 12θεο γιατί δεν μαθαίνουμε και για αυτό; :worry: Επίσης άλλο μαθαίνω για το τι είναι η ορθοδοξία και άλλο φτιάχνω 10 βιβλία για 10 τάξεις που παίρνουν ως δεδομένο την αλήθεια του χριστιανισμού. Είναι τεράστιο το χάσμα ανάμεσα σε αυτά τα δύο. Λογικά την καταλαβαίνεις. :)
Και τα θρησκευτικά θα ταν πολύ ενδιαφέρον μάθημα αν τα βιβλία ήταν γραμμένα με αντικειμενικό τρόπο. Θα μπορούσες να μάθεις για όλες τις θρησκείες που υπήρχαν στο παρελθόν και υπάρχουν σήμερα στον πλανήτη, τον ρόλο που παίζουν σε κάθε κοινωνία, τα ήθη, τα έθιμα των θρησκευτικών ομάδων. Θα μπορούσε να είναι είναι τρόπος για να κατανοήσεις καλύτερα την κουλτούρα άλλων λαών. Το πρόβλημα δεν είναι το μαθημα αλλά το περιεχόμενο τους και ο τρόπος διδασκαλίας. Όσο για την ιστορία που διδάσκεται στα σχολεία αν το δεις σφαιρικά το όλο πράγμα είναι το ίδιο με τα θρησκευτικά. Σαν μάθημα είναι δομημένο με τρόπο τελείως μονόπλευρο. Όπως τα θρησκευτικά τα διδάσκεσαι από την πλευρά του χριστιανού έτσι και την ιστορία σου τη μαθαίνουν από την πλευρά του Έλληνα. Σωστά το είπες πριν, αλλά όπως ένας μουσουλμάνος, άθεος, βουδιστής κ.α δεν γουστάρει να μάθει για το πόσο πρώτη θρησκεία είναι ο χριστιανισμός έτσι κι ένας με καταγωγή από Βουλγαρία, Αλβανία, Περσία, Τουρκία, Ιταλία, Γερμανία κτλ ή ακόμα κι ένας Έλληνας δεν γουστάρει να μάθει την ιστορία έτσι όπως είναι γραμμένη από τους Έλληνες.

Υ.Γ Δεν έχω διπλό account με το χρήστη Akiko, το λέω επειδή τα παραδείγματα είναι περίπου ίδια:whistle:
Ναι αλλά ΑΝ ήταν γραμμένα αλλιώς και περιλάμβαναν μαζί άλλες θρησκείες και ΑΝ διδάσκονταν διαφορετικά. Όσο για την ιστορία ναι θα κάνεις κυρίως αυτή για τη χώρα που ζεις, σίγουρα θα έπρεπε να κάνουμε και για την ιστορία της Ευρώπης σε κάποια φάση. Επίσης αν δεν πέσεις σε χτυπημένο εθνικιστή καθηγητή χαλαρά συζητάς διαφορετικά τα ιστορικά γεγονότα.
Μη το λες είχα συμμαθήτρια στη γ λυκείου που πάνω κάτω διάβαζε για όλα τα διαγωνίσματα :p
Και οχι στο γυμνάσιο για κάποιους δεν είναι μόνο 1 ώρα στη χρονιά :P
Υπάρχουν και χτυπημένοι θεολόγοι, ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Υπάρχουν και χτυπημένοι θεολόγοι, ξέρω.

Που και που και παιδιά που τους αρέσουν τα θρησκευτικά (όχι σε εμένα πάντως).
Τους αρέσει αυτή η βλακεία :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Πραγματικα πιστευει κανεις οτι υπαρχει μαθητης που να τον νοιαζει αυτο το μαθημα? Ολοι παιρνουμε 20 χωρις να κανουμε το παραμικρο(στις πιο πολλες περιπτώσεις). Δεν εχω ακουσει να λεει κανενας "μαλακες διαβασετε θρησκευτικα σημερα?". Θα πεθεναμε στα γελια μια ταξη..
Προσωπικά είναι το 2ο αγαπημένο μου μάθημα... Η αλήθεια είναι πως βάζουν εύκολα βαθμούς αλλά όπως είπες ''στις πιο πολλές περιπτώσεις''.. και το λέω αυτό επειδή σε εμάς είναι δύσκολο στα θρησκευτικά να βγάλεις... 18 :bye::blink::blink: Απ'την άλλη μας έτυχε καλός καθηγητής και μας δείχνει όλο video.. :P
Πάντως όσον αφορά το τελευταίο που είπες ''μαλάκες διαβάσατε θρησκευτικά σήμερα?'' στο δικό μου σχολείο δεν το λέμε σε κανένα μάθημα πέραν της Γλώσσας.. :P:P:P Βέβαια, ακόμα γ΄γυμνασίου είμαι και το πιθανότερο στο Λύκειο να αλλάξουν τα πράγματα, αλλά ως τώρα όλοι ενδιαφερόμαστε (στο σχολείο μου) για αυτό το μάθημα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top