Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.
διαβάζεις τι γράφεις τόση ώρα..?γιατί αν διαβαζες μάλλον εδώ έχεις γράψει κάτι λάθος

Έμμεσα προσβάλλεις τον άλλον, λέγοντάς τον θύμα χειραγώγησης και πιστό σε κάτι ανύπαρκτο. Ίσως λέξεις όπως " μάλλον" ανύπαρκτο ή κάτι που να μειώνει την απολυτότητα του άθεου θα βοηθούσαν στην κατάσταση... :/
θύμα χειραγώγησης μπορώ να πω και ένα άτομο που έχει φβ, ένα άτομο που ακούει Παντελίδη, ένα άτομο που φοράει v μέχρι τον αφαλό..άμα ήταν να προσβάλλοταν όλοι...άσε δεν θα υπήρχαν διαπροσωπικές σχέσεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
διαβάζεις τι γράφεις τόση ώρα..?γιατί αν διαβαζες μάλλον εδώ έχεις γράψει κάτι λάθος

Εγώ διαβάζω. Εσύ διαβάζεις; Γιατί βάζεις τα λόγια μου σε τόσο μεγάλα γράμματα; Τόσο πολύ θες να υπερβάλεις και να μαζέψεις καμια θετική;

θύμα χειραγώγησης μπορώ να πω και ένα άτομο που έχει φβ, ένα άτομο που ακούει Παντελίδη, ένα άτομο που φοράει v μέχρι τον αφαλό..άμα ήταν να προσβάλλοταν όλοι...άσε δεν θα υπήρχαν διαπροσωπικές σχέσεις

Τους προσβάλλεις όλους αυτούς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
A, καλάααα. Επίπεδο παραεπίπεδο.
Παιδιά, τι πίνετε και δεν μας δίνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ο transient τρολλαρει ασύστολα :|. Τι λες βρε καμαρι μου; το κατηχιτικο να ειναι αναγκαστικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Να μείνουν ως έχουν και να κάνουμε πλακίτσα, ζωγραφική, γυμναστική και θρησκευτικά, ώρες χαλάρωσης και όποτε αξίζει το μάθημα (intense philosophical conversations) το παρακολουθώ και συμμετέχω μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Ο transient τρολλαρει ασύστολα :|. Τι λες βρε καμαρι μου; το κατηχιτικο να ειναι αναγκαστικο....

Μάλλον θέλει καμία μαθήτρια Γ' λυκείου πριν τις πανελλήνιες, να του δείξει την αληθινή πίστη. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μάλλον θέλει καμία μαθήτρια Γ' λυκείου πριν τις πανελλήνιες, να του δείξει την αληθινή πίστη. :P

:hehe:
παντως οσο και να πιστευεις δεν λες να γινει αναγκαστικο το κατηχητικο... Παω και ξερω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ διαβάζω. Εσύ διαβάζεις; Γιατί βάζεις τα λόγια μου σε τόσο μεγάλα γράμματα; Τόσο πολύ θες να υπερβάλεις και να μαζέψεις καμια θετική;
είναι πιο απλή η απάντηση...λες οτι δεν είπες κάτι το οποίο έχεις γράψει ήδη πάρα πολλές φορές στο φόρουμ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
συγγνωμη οταν εσυ λες χριστιανισμος = ελλαδα...δεν νοειται η ελλαδα χωρις χριστιανισμο! δεν ειναι απολυτο?

Γιατί; Υπάρχει όρος Ελλάδα; Είναι όπως λέμε στοιχειώδη σωμάτια; :P Το κάθε δόγμα δεν ήταν κτίση μιας εθνότητας, αλλά αποτέλεσε μια ιστορική πραγματικότητα παράλληλα με την ανθρώπινη κοινωνική πρόοδο. Στην γεωγραφική περιοχή των Ελλήνων, που αν ανατρέξουμε στην ιστορία δεν περιοριζόταν μόνο στην σημερινή γεωγραφική Ελλάδα, υπήρξαν διάφορα δόγματα π.χ. δωδεκαθεϊσμός, ο άγνωστος θεός, ...και φυσικά διάφορα εισαγόμενα δόγματα μικρής πελατείας μετά εποχής Μ.Αλεξάνδρου (μεταελληνιστική περίοδο) και Ρωμαϊκή περίοδο όπου δεν υπήρχαν "σύνορα". Με τον γεωγραφικό όρο Ελλάδα δεν εννοούσαν τότε μια εθνική χώρα. Ο Ελληνισμός σήμαινε κλασική παιδεία, τέχνες, φιλοσοφία, μεταφυσική, γεωμετρία,...κτλ. Είμαι υπερ της συνένωσης των θρησκευτικών με την ιστορία και την μετατροπή τους σε μια παράλληλη αναφορά των θρησκειών στα πλαίσια της ιστορίας. Θεωρώ κάπως γελοία την "θρησκευτική" μονομέρεια-κατήχηση σε μια εποχή κρίσης θρησκευτικής "ταυτότητας".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DanaiPsa

Νεοφερμένος

Η DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είναι ένα σημαντικό μάθημα παρόλο που αρκετά παιδιά το παραμελούν. Εμάς η θρησκευτικού μας κάνει πολύ καλό μάθημα και δεν είναι θεούσα! Το μάθημα αυτό μας προσφέρει γνώσεις περί της θρησκείας μας. Διδασκόμαστε πράγματα,που πρέπει να τα γνωρίζουμε για να λεγόμαστε χριστιανοί. Ακόμη θα έπρεπε να μας προσφέρουν γνώσεις και για άλλες θρησκείες έτσι ώστε να μειωθεί ο ρατσισμός περί των θρησκειών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
Nαι αλλά σε μια χώρα με πολλά δόγματα, δεν θεωρείται κάπως εμείς να γνωρίζουμε για να λεγόμαστε χριστιανοί και οι άλλοι με άλλα δόγματα να μην γνωρίζουν για το δικό τους δόγμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Τι νόημα έχει να διδάσκονται τα θρησκευτικά εφόσον είναι θέμα προσωπικών πεποιθήσεων;
Απλά λύστε μου αυτήν την απορία.

Και μάλιστα, θα έπρεπε να διδάσκεται καθολικά.
Δηλαδή πέρα από την χριστιανική πίστη να διδάσκεται και η λατρεία στον Σατανά.
Διαφορετικά εξετάζεται μονόπλευρα το ζήτημα της πίστης και έχει στόχο τη χειραγώγηση σε κάποια συγκεκριμένα πιστεύω και όχι στην ελεύθερη επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Έπρεπε να ήταν μάθημα επιλογής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Τι νόημα έχει να διδάσκονται τα θρησκευτικά εφόσον είναι θέμα προσωπικών πεποιθήσεων;
Απλά λύστε μου αυτήν την απορία.
Επειδή και καλά η "επίσημη" θρησκεία στην Ελλάδα είναι ο χριστιανισμός αυτό διδάσκουν και στο σχολείο. Μόνο στην β λυκείου έχει μαθήματα και για άλλες θρησκείες πέρα του χριστιανισμού.. Αλλά στις υπόλοιπες τάξεις λένε μόνο τι καλός είναι ο θεούλης των χριστιανών ορθόδοξων (συγκεκριμένα). Ότι να ναι τι να πεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λένε και τις παραβολές που είναι πολύ ωραίε. Ακόμα τις θυμάμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τι νόημα έχει να διδάσκονται τα θρησκευτικά εφόσον είναι θέμα προσωπικών πεποιθήσεων;
Απλά λύστε μου αυτήν την απορία.
Είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους. Αν δε θέλεις να παρακολουθήσεις το μάθημα, παίρνεις απαλλαγή.
(Αν και θα ηθελα κι εγώ να μη διδάσκεται καν, ώρες ώρες:redface:)
Και μάλιστα, θα έπρεπε να διδάσκεται καθολικά.
Δηλαδή πέρα από την χριστιανική πίστη να διδάσκεται και η λατρεία στον Σατανά.
Διαφορετικά εξετάζεται μονόπλευρα το ζήτημα της πίστης και έχει στόχο τη χειραγώγηση σε κάποια συγκεκριμένα πιστεύω και όχι στην ελεύθερη επιλογή.
Στα θρησκευτικά της Α' Λυκείου, κάναμε για το σατανισμό, τη μασονία, τους μάρτυρες του Ιεχωβά, τη μαγεία, για τον πνευματισμό, τον εσωτερισμό, τη δεισιδαιμονία και για την σαϊεντολογία (κι όμως, η σαϊεντολογία υπάρχει στο βιβλίο των θρησκευτικών της Α' Λυκείου, δεν είναι αίρεση του τελευταίου χρόνου, όπως πολλοί πιστεύουν).

Ας πω τη γνώμη μου ως άθεος:
Φέτος απόλαυσα αρκετά τις ώρες του μαθήματος των θρησκευτικών. Δεν κάναμε συζητήσεις μόνο στα πλαίσια του σχολικού βιβλίου, αλλά εκθέταμε τις απορίες μας στην καθηγήτρια για όποιο θέμα μάς "έκαιγε"(:P). Θεωρώ ότι φέτος έμαθα πολλά πράγματα για την ορθόδοξη πίστη, χωρίς όμως να προσηλυτιστώ εκ νέου σε αυτή. Κατάλαβα ότι η θρησκεία είναι ένα καθαρά προσωπικό δικαίωμα του κάθε ανθρώπου και κανείς δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει ενάντια στον άλλον (πχ. είδα ένα θέμα που έλεγε ότι οι άθεοι είναι πιο έξυπνοι, ενώ οι πιστοί όχι [I don't want to live on this planet anymore]).

Προς τους απανταχού άθεους, λοιπόν: Μη νομίζετε ότι είστε ανώτεροι από αυτούς που πηγαίνουν στην εκκλησία ή ζητούν βοήθεια από το Θεό. Δεν είναι κάτι κακό και σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο αξίζει να κοροϊδέψετε ή να την πείτε σε έναν πιστό.

Στο κάτω κάτω, όλοι είμαστε άνθρωποι σε αυτόν εδώ τον πλανήτη. Δηλαδή οκ, κάνετε σαν τους ΧΑυγίτες, που δίνουν τρόφιμα μόνο στους Έλληνες, λες και μόνο οι Έλληνες πεινούν ή λες και μόνο οι Έλληνες είναι άνθρωποι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα θρησκευτικα δν ειναι αχρηστο γενικα σαν μαθημα, ειναι αχρηστο οπως διδασκεται τωρα. Επι ποσα χρονια μαθαινουμε τα παιδια μας ιστοριουλες για τον Αβρααααααααμ που εκανε παιδι η γυναικα του γρια, για το νερο που εγινε κρασι και για την παρθενογεννεση με τον κρινο. Κανουμε γενιες να πιστευουν συμβολισμους ως πραγματικα γεγονοτα. Ειναι αδιανοητο να υπαρχουν 25αρηδες και 30αρηδες που να πιστευουν αυτες τις ιστοριες σαν αληθινες. Η διδασκαλια επικεντρωνεται καθολικα στην ορθοδοξια κανοντας παραλληλα ομως συγκρισεις σχετικα με το ποσο λαθος ειναι τα υπολοιπα δογματα του Χριστιανισμου. Στο λυκειο καναμε και καποια βασικα για αλλες θρησκειες βασικο γνωρισμα ομως και παλι της διδασκαλιας ειναι να μας πεισει το βιβλιο, που ο ενας συγγραφεας ηταν παπας (!!!!!), ποσο λανθασμενα ειναι οσα πιστευουν οι Μουσουλμανοι, οι Βουδιστες, οι Καθολικοι κλπ.

Το γεγονος οτι η Ελλαδα εχει επηρεαστει απο τη δυτικη σκεψη ειναι ο λογος που ξεχωριζουμε απο μεγαλο μερος της Τουρκιας, δν ειναι ο προοδευτικος Χριστιανισμος. Τα βασικα τους πιστευω, οι προκαταληψεις τους ειναι ολα ιδια. Το αν εκεινη τον λενε Αλλλλλλαχ και στην Ελλαδα Χριστο, δν αλλαζει τιποτα απολυτως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δρ. Σπίτης

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δρ. Σπίτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Άμεση κατάργηση των Θρησκευτικών στο Δημοτικό και αντικατάστασή τους με ώρες Γυμναστικής. Διπλό όφελος: Σταματά να μπαίνει προπαγάνδα και παραλογισμός στο μυαλό-σφουγγάρι των παιδιών και εξαλείφουμε και το πρόβλημα της παιδικής παχυσαρκίας (η Ελλάδα είναι πρώτη στην Ευρώπη στο πρόβλημα αυτό).

Στο Γυμνάσιο, μετατροπή τους σε μάθημα θρησκειολογικό/ηθικολογικό ή, ακόμα καλύτερα, σε μάθημα Λογικής και Φιλοσοφίας.

Στο λύκειο, ο άνθρωπος έχει ήδη διαμορφώσει σε μεγάλο βαθμό τις προσωπικές του πεποιθήσεις, οπότε κατάργηση των θρησκευτικών και αντικατάστασή τους από ώρες ενισχυτικής διδασκαλίας/εμβάθυνσης σε κάποιο αντικείμενο. Αν κάποιος θέλει να μάθει πόσο πολύ γαμάει η ορθοδοξία και ο χριστιανισμός υπάρχουν και τα κατηχητικά, που είναι και δωρεάν, σε αντίθεση με τα φροντιστήρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους. Αν δε θέλεις να παρακολουθήσεις το μάθημα, παίρνεις απαλλαγή.
(Αν και θα ηθελα κι εγώ να μη διδάσκεται καν, ώρες ώρες:redface:)

Στα θρησκευτικά της Α' Λυκείου, κάναμε για το σατανισμό, τη μασονία, τους μάρτυρες του Ιεχωβά, τη μαγεία, για τον πνευματισμό, τον εσωτερισμό, τη δεισιδαιμονία και για την σαϊεντολογία (κι όμως, η σαϊεντολογία υπάρχει στο βιβλίο των θρησκευτικών της Α' Λυκείου, δεν είναι αίρεση του τελευταίου χρόνου, όπως πολλοί πιστεύουν).

Ας πω τη γνώμη μου ως άθεος:
Φέτος απόλαυσα αρκετά τις ώρες του μαθήματος των θρησκευτικών. Δεν κάναμε συζητήσεις μόνο στα πλαίσια του σχολικού βιβλίου, αλλά εκθέταμε τις απορίες μας στην καθηγήτρια για όποιο θέμα μάς "έκαιγε"(:P). Θεωρώ ότι φέτος έμαθα πολλά πράγματα για την ορθόδοξη πίστη, χωρίς όμως να προσηλυτιστώ εκ νέου σε αυτή. Κατάλαβα ότι η θρησκεία είναι ένα καθαρά προσωπικό δικαίωμα του κάθε ανθρώπου και κανείς δεν μπορεί να την χρησιμοποιήσει ενάντια στον άλλον (πχ. είδα ένα θέμα που έλεγε ότι οι άθεοι είναι πιο έξυπνοι, ενώ οι πιστοί όχι [I don't want to live on this planet anymore]).

Προς τους απανταχού άθεους, λοιπόν: Μη νομίζετε ότι είστε ανώτεροι από αυτούς που πηγαίνουν στην εκκλησία ή ζητούν βοήθεια από το Θεό. Δεν είναι κάτι κακό και σίγουρα δεν είναι κάτι για το οποίο αξίζει να κοροϊδέψετε ή να την πείτε σε έναν πιστό.

Στο κάτω κάτω, όλοι είμαστε άνθρωποι σε αυτόν εδώ τον πλανήτη. Δηλαδή οκ, κάνετε σαν τους ΧΑυγίτες, που δίνουν τρόφιμα μόνο στους Έλληνες, λες και μόνο οι Έλληνες πεινούν ή λες και μόνο οι Έλληνες είναι άνθρωποι:P

Η αλήθεια είναι ότι αρχικά με είχε εντυπωσιάσει που είχε κεφάλαια για μασονία, σατανισμό κλπ, αλλά 1)δεν μας τα δίδαξαν και 2)τα διάβασα μόνος μου και είδα ότι γράφουν πόσο κακό είναι οτιδήποτε ξεφεύγει από τα όρια της ορθόδοξης πίστης.
Καθόλου αντικειμενική γραφή. Και είναι λογικό, αφού συγγραφείς είναι ορθόδοξοι καθηγητές δευτεροβάθμιας ή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης, ενώ το μάθημα που (κανονικά) αναφέρεται στα διάφορα θρησκεύματα θα έπρεπε να έχει μια τεράστια βιβλιογραφία με πηγές από τα θρησκευτικά-δογματικά βιβλία καθενός από τις θρησκείες που διδάσκονται.

Σκέψου και το άλλο βέβαια. Λες ότι υπάρχει επίσημη θρησκεία. Είναι λογικό αυτό;
Δηλαδή θα μεγαλώσεις με κάποιες συγκεκριμένες και αναπόδεικτες ιστοριούλες.
Και αυτό είναι αναγνωρισμένο από το ίδιο το κράτος.
Αυτό τι σου λέει;
Ότι, ουσιαστικά, ο σκοταδισμός δεν έπαψε ποτέ να υπάρχει στην Ελλάδα.

Θυμίσου ότι επί χούντας χρησιμοποιούσαν το σύνθημα: "Πατρίς, θρησκεία, οικογένεια".
Αυτό που έκαναν είναι να καλύπτουν τα αισχρά εγκλήματα τους πίσω από έναν "χριστιανικό" μανδύα.

Λες σωστά ότι η θρησκεία είναι προσωπικό δικαίωμα, αλλά σήμερα γίνεται απροκάλυπτος προσυλητισμός. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους. Αν δε θέλεις να παρακολουθήσεις το μάθημα, παίρνεις απαλλαγή.
(Αν και θα ηθελα κι εγώ να μη διδάσκεται καν, ώρες ώρες:redface:)

Στα θρησκευτικά της Α' Λυκείου, κάναμε για το σατανισμό, τη μασονία, τους μάρτυρες του Ιεχωβά, τη μαγεία, για τον πνευματισμό, τον εσωτερισμό, τη δεισιδαιμονία και για την σαϊεντολογία (κι όμως, η σαϊεντολογία υπάρχει στο βιβλίο των θρησκευτικών της Α' Λυκείου, δεν είναι αίρεση του τελευταίου χρόνου, όπως πολλοί πιστεύουν).
Mάλλον εγώ θα ήμουν σε άλλη Α' Λυκείου γιατί τέτοια δεν κάναμε. :P Μόνη μου τα έχω ψάξει.Ίσως παίζει ρόλο και ο καθηγητής.Δηλαδή αυτός που είχαμε φέτος δεν εξύψωνε το χριστιανισμό σε βάρος των άλλων θρησκειών (στο μάθημα πάντα) αλλά κάναμε και για το Ισλάμ και για το Βουδισμό κτλ ..Γενικά ότι είχε το βιβλίο.
Δε πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν τα Θρησκευτικά αλλά και πάλι δεν είναι δυνατό στη χώρα που ζούμε να γράψει κάποιος ένα βιβλίο που θα είναι αντικειμενικό και θα παρουσιάζει όλες τις θρησκείες όπως είναι.
Γνώμη μου είναι ότι κάθε άνθρωπος έχει το δικαίωμα να πιστεύει σε ό,τι επιθυμεί.Π.χ εγώ είμαι χριστιανή αλλά δε μπορώ να χωνέψω με καμία τους παπάδες και το όλο σύστημα σήμερα.Ελάχιστοι είναι οι ιερείς που δε λειτουργούν με βάση το δικό τους συμφέρον.Για πολλούς η θρησκεία μας είναι τρόπος να δείξουν κάποιες ότι είναι ανώτερες ,σεμνές και αφοσιωμένες στη πίστη τους :/: Υπερβάλλουμε σε όλα.
Αυτό που δε μου αρέσει είναι ότι δεν μας δίνουν ελευθερία επιλογής.Ουσιαστικά από μικρούς μας καθοδηγούν προς μία συγκεκριμένη θρησκεία χωρίς να έχουμε γνώση για τις άλλες.
Καλό θα ήταν το βιβλίο των Θρησκευτικών να περιλαμβάνει όλες τις θρησκείες διαφορετικά όπως ανέφερε και κάποιος παραπάνω να είναι μάθημα επιλογής και να μετονομαστεί σε "Ορθόδοξη Χριστιανική Θρησκεία".Ετσί θα είναι δίκαιο.Εξάλλου όποιος επιθυμεί να μάθει για την ορθοδοξία μπορεί να πάει στο κατηχητικό ή σε ανάλογες κατασκηνώσεις...(από τη δεύτερη επιλογή οι εμπειρίες μου δεν είναι και τόσο θετικές.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top