Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Να μείνουν ως έχουν .
Όποιος δε πιστεύει να το αναφέρει για να μην παρακολουθεί αυτό είναι το σωστό.;)
Τώρα όποιος θέλει να μάθει αλλών θρησκίες να ανοίξει το διαδύκτιο !

Κάθενας λέει και την ανοησία του άκου να μάθουν και άλλες θρησκίες εδώ δε μπορούμε να μάθουμε τη δικιά μας θα βάλουμε και άλλες!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Να μείνουν ως έχουν .
Όποιος δε πιστεύει να το αναφέρει για να μην παρακολουθεί αυτό είναι το σωστό.;)
Τώρα όποιος θέλει να μάθει αλλών θρησκίες να ανοίξει το διαδύκτιο !

Κάθενας λέει και την ανοησία του άκου να μάθουν και άλλες θρησκίες εδώ δε μπορούμε να μάθουμε τη δικιά μας θα βάλουμε και άλλες!:P

Συγνώμη αλλά κάνεις λάθος. Το σύνταγμα της Ελλάδεα δεν ορίζει το δικαίωμα στην ανεξηθρυσκεία; Οπότε, γιατί λοιπόν η Χριστινική Εκκλησία να κάνει μία μορφή προσυλιτισμού μέσω ενός φορέα όπως το σχολείο το οποίο υποτίθεται ότι έχει ώς σκοπό την μετάδοση γνώσεων και την καλιέργεια κριτικής σκέψης;

Τώρα σχετικά με αυτό που λές: "Όποιος δε πιστεύει να το αναφέρει για να μην παρακολουθεί αυτό είναι το σωστό." δεν συμφωνώ. Ξέρει ένα παιδάκι του δημοτικού τι πιστεύει και τι όχι. Γιατί να μην του δώσεις το δικαίωμα στην επιλογή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

My last minutes

Νεοφερμένος

Η Ισμήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Να είναι υποχρεωτικά και για τόσα χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο.Αλλά επιλογής στο λύκειο και με κατεύθυνση ιστορική-φιλοσοφική-κοινωνιολογική το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον (όντας άθεη).

Στο λύκειο είχα την τύχη να έχω μια απίστευτη καθηγήτρια.Προκαταλήψεις μηδέν.Δεν προπαγάνδιζε,ήταν παραπάνω από πρόθυμη να συζητήσει τα πάντα.Κι ένιωθα πως έκανα φιλοσοφία των θρησκειών, όχι θρησκευτικά.Να φανταστείτε είναι ο μοναδικός άνθρωπος 9μέχρι στιγμής) που θα μπορούσε να με κάνει να αμφισβητήσω την αθεϊα μου.

Έτσι λέω ναι.Αλλά γενικά τα θεωρώ (με τη μορφή που έχουν σήμερα) κατάλοιπο του πατρίς-θρησκεία-οικογένεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Να είναι υποχρεωτικά και για τόσα χρόνια το θεωρώ απαράδεκτο.Αλλά επιλογής στο λύκειο και με κατεύθυνση ιστορική-φιλοσοφική-κοινωνιολογική το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον (όντας άθεη).

Στο λύκειο είχα την τύχη να έχω μια απίστευτη καθηγήτρια.Προκαταλήψεις μηδέν.Δεν προπαγάνδιζε,ήταν παραπάνω από πρόθυμη να συζητήσει τα πάντα.Κι ένιωθα πως έκανα φιλοσοφία των θρησκειών, όχι θρησκευτικά.Να φανταστείτε είναι ο μοναδικός άνθρωπος 9μέχρι στιγμής) που θα μπορούσε να με κάνει να αμφισβητήσω την αθεϊα μου.

Έτσι λέω ναι.Αλλά γενικά τα θεωρώ (με τη μορφή που έχουν σήμερα) κατάλοιπο του πατρίς-θρησκεία-οικογένεια.

Δεν ξέρω πως γίνεται πλεον και όλοι λένε είμαι <<άθεος>>. Μα δεν γίνεται κάπου πρέπει να πιστεύεις! χωρίς αυτό να το λενε χριστιανισμό βουδισμό ιουδαισμό η οτιδιποτε αλλο ολα ανταποκρίνονται στην ίδια ύπαρξη στην οποια καθένας προσδίδει διαφορετικό όνομα. Αλλα δεν μπορεις να λες ειμαι <<άθεος>> και όταν ερχονται οι δύσκολες στιγμές απλα να στηρίζεσαι στον εαυτό σου και να λες δεν έχω αναγκη κανεναν και να πιστευεις οτι οντως τα πραγματα θα πανε καλα, εχεις μεγαλες αυταπατες. Δεν ξερω αμα υπαρχει Θεος η οχι αλλα σιγουρα υπάρχει μια δυναμη. Ειναι πολυ νωρις ακομα και για μενα και για σενα και για οποιονδηποτε να εναντιωνομαστε στη θρησκεια μας χωρις να εχουμε ζήσει 3 πράγματα παραπάνω. Αμα πιστευεις σε οποια και αν ειναι αυτη η θρησκεια θα βλεπεις σημαδια υπαρξης. Και οσον αφορα το οτι τα θρησκευτικα πρεπει να ειναι κατα επιλογην ειναι!!! Μπορεις ανετα να παρεις απαλλαγη και αυτοματως αυτο σημαινει οτι ειναι επιλογη σου αν θα τα παρακολουθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Να αλλάξουμε μήπως και την σημαία μας ;

Η μάλλον δε ξέρετε κάποιοι καθηγητές προφοσέροι που είστε εδώ τη σημαίνει και η σημαία της Ελλάδας ;:/:

έλεος πια και εμένα δε μαρέσουν τα ολοκληρώματα στα μαθηματικά τη σημαίνει ότι πρέπει να τα κόψουμε και να κάνουμε μόνο πρόσθεση και αφαίρεση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως γίνεται πλεον και όλοι λένε είμαι <<άθεος>>. Μα δεν γίνεται κάπου πρέπει να πιστεύεις!



Να αλλάξουμε μήπως και την σημαία μας ;

Η μάλλον δε ξέρετε κάποιοι καθηγητές προφοσέροι που είστε εδώ τη σημαίνει και η σημαία της Ελλάδας ;:/:

έλεος πια και εμένα δε μαρέσουν τα ολοκληρώματα στα μαθηματικά τη σημαίνει ότι πρέπει να τα κόψουμε και να κάνουμε μόνο πρόσθεση και αφαίρεση ;

Στα θρησκευτικά διδάσκεται η άποψη ότι υπάρχει θεός.
Στα μαθηματικά διδάσκεται μία επιστήμη.
Seriously, μην μπερδεύεις τα facts με τις απόψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως γίνεται πλεον και όλοι λένε είμαι <<άθεος>>. (1)Μα δεν γίνεται κάπου πρέπει να πιστεύεις! χωρίς αυτό να το λενε χριστιανισμό βουδισμό ιουδαισμό η οτιδιποτε αλλο ολα ανταποκρίνονται στην ίδια ύπαρξη στην οποια καθένας προσδίδει διαφορετικό όνομα. (2)Αλλα δεν μπορεις να λες ειμαι <<άθεος>> και όταν ερχονται οι δύσκολες στιγμές απλα να στηρίζεσαι στον εαυτό σου και να λες δεν έχω αναγκη κανεναν και να πιστευεις οτι οντως τα πραγματα θα πανε καλα, εχεις μεγαλες αυταπατες. (3)Δεν ξερω αμα υπαρχει Θεος η οχι αλλα σιγουρα υπάρχει μια δυναμη. Ειναι πολυ νωρις ακομα και για μενα και για σενα και για οποιονδηποτε να εναντιωνομαστε στη θρησκεια μας χωρις να εχουμε ζήσει 3 πράγματα παραπάνω. Αμα πιστευεις σε οποια και αν ειναι αυτη η θρησκεια θα βλεπεις σημαδια υπαρξης. Και οσον αφορα το οτι τα θρησκευτικα πρεπει να ειναι κατα επιλογην ειναι!!! Μπορεις ανετα να παρεις απαλλαγη και αυτοματως αυτο σημαινει οτι ειναι επιλογη σου αν θα τα παρακολουθήσεις!

1. Δεν πρέπει. Το ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των ανθρώπων χρειάζονται να πιστεύουν σε κάτι δεν το κάνει κανόνα.
2. Γιατί; :hmm:
3. Εάν υπάρχει, γιατί να την αφήσουμε να κατευθύνη την ζωή μας; :hmm:

Όσο για την απαλαγή άμα πάρεις μετά ορισμένοι καθηγητές θα σε κοιτάνε με μισό μάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Αλλα δεν μπορεις να λες ειμαι <<άθεος>> και όταν ερχονται οι δύσκολες στιγμές απλα να στηρίζεσαι στον εαυτό σου και να λες δεν έχω αναγκη κανεναν και να πιστευεις οτι οντως τα πραγματα θα πανε καλα, εχεις μεγαλες αυταπατες.

Ναι αυτό που λες είναι αυταπάτη, όχι το να πιστεύεις ότι ένας παππούλης στον ουρανό ενδιαφέρεται για τα δικά σου προβλήματα.

Πρέπει οι πιστοί όλων των θρησκειών να αποφασίσουν επιτέλους αν πιστεύουν στο θεό ή αν "πιστεύουν στην πίστη", όπως έλεγε ο Daniel Dennet, δηλαδή ότι αξίζει να πιστεύεις ακόμα και αν η πίστη αυτή είναι ψευδής, λόγω κάποιων θετικών αντίκτυπων που θεωρείς ότι σου επιφέρει. Αν η θρησκεία σας ή ο θεός σας λειτουργεί ως placebo για να αντιμετωπίζετε τα προβλήματά σας και να σας μειώνει το στρες, μη σας κάνει εντύπωση που κάποιοι δε τα θέλουν, και προτιμούν να πατάνε με τα πόδια τους στη γη αντιμετωπίζοντας οι ίδιοι τα προβλήματά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Να αλλάξουμε μήπως και την σημαία μας ;

Η μάλλον δε ξέρετε κάποιοι καθηγητές προφοσέροι που είστε εδώ τη σημαίνει και η σημαία της Ελλάδας ;:/:
Δεν μου απάντησες όμως σε αυτά που σου είπα.
έλεος πια και εμένα δε μαρέσουν τα ολοκληρώματα στα μαθηματικά τη σημαίνει ότι πρέπει να τα κόψουμε και να κάνουμε μόνο πρόσθεση και αφαίρεση ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Πρέπει οι πιστοί όλων των θρησκειών να αποφασίσουν επιτέλους αν πιστεύουν στο θεό ή αν "πιστεύουν στην πίστη", όπως έλεγε ο Daniel Dennet, δηλαδή ότι αξίζει να πιστεύεις ακόμα και αν η πίστη αυτή είναι ψευδής, λόγω κάποιων θετικών αντίκτυπων που θεωρείς ότι σου επιφέρει. Αν η θρησκεία σας ή ο θεός σας λειτουργεί ως placebo για να αντιμετωπίζετε τα προβλήματά σας και να σας μειώνει το στρες, μη σας κάνει εντύπωση που κάποιοι δε τα θέλουν, και προτιμούν να πατάνε με τα πόδια τους στη γη αντιμετωπίζοντας οι ίδιοι τα προβλήματά τους.
Μη γίνεσαι doucebag-- δε κάνεις και τίποτα σπουδαίο όταν "προτιμάς να πατάς με τα πόδια σου κτλ".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni.m

Νεοφερμένος

Η eleni.m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Όσο για την απαλαγή άμα πάρεις μετά ορισμένοι καθηγητές θα σε κοιτάνε με μισό μάτι.


Δεν πανε να σε κοιτανε οπως θελουν! Αφου υπαρχει αυτη η επιλογη στο συστημα μας συμφωνα με τον νομο μπορεις να την χρησιμοποιησεις! Δεν μπορουν να σου επιβαλλουν κατι στο οποιο δεν θες να συμμετεχεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Μπορεις ανετα να παρεις απαλλαγη και αυτοματως αυτο σημαινει οτι ειναι επιλογη σου αν θα τα παρακολουθήσεις!

Και τι θα γίνει με εμένα που θέλω να μάθω για την ιστορία του Χριστιανισμού, τις σταυροφορίες κτλ.. αλλά βρίσκω αυτά που λέει ο καθηγητής ΑΜΑΣΗΤΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ (για να μην πω τπτ χειρότερο)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Δεν πανε να σε κοιτανε οπως θελουν! Αφου υπαρχει αυτη η επιλογη στο συστημα μας συμφωνα με τον νομο μπορεις να την χρησιμοποιησεις! Δεν μπορουν να σου επιβαλλουν κατι στο οποιο δεν θες να συμμετεχεις!

Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όμως διευθυντών οι οποίοι επενίσονται ότι αφού είσε βαπτισμένος χριστιανός δεν γίνεται να πάρεις απαλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις όμως διευθυντών οι οποίοι επενίσονται ότι αφού είσε βαπτισμένος χριστιανός δεν γίνεται να πάρεις απαλλαγή.

Υπάρχει και μία περίπτωση νόμου όμως που λέει ότι το θρήσκευμά σου είναι προσωπικό δεδομένο και εφόσον δεν θέλεις, δεν χρειάζεται να το δηλώσεις σε κανέναν. Εξού και η ευκολία με την οποία παίρνουν απαλλαγή οι Χριστιανοί μαθητές που απλά δεν γουστάρουν το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Σχετικά με τις εικόνες στο σχολείο... Άψογος.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Πιστεύω οτι το μάθημα θα έπρεπε να καταργηθεί.
Στην τωρινή του μορφή είναι παντελώς άχρηστο, καθώς ουσιαστικά αποτελεί προπαγάνδα υπέρ του χριστιανισμού και δημιουργεί ανθρώπους μισαλλόδοξους και φανατισμένους, που σοκάρονται όταν γνωρίζουν κάποιον πχ άθεο.
Ακόμα κι αν αυτό έπαυε, και γινόταν κάτι ανάμεσα σε φιλοσοφία και ιστορία, περιγράφοντας εξίσου όλες τις θρησκείες και αφήνοντας στην κρίση του μαθητή να αποφασίσει (κατ'εμε αν είναι να υπάρχει μάθημα θρησκευτικών έτσι θα έπρεπε να είναι), και πάλι θεωρώ οτι υπάρχουν πολλά άλλα γνωστικά αντικείμενα που είναι πολύ πιο χρήσιμα απο αυτό (πχ σεξουαλική διαπαιδαγώγηση; )
προπαγανδα δεν ειναι, γιατι απευθυνεται σε ηδη χριστιανους μαθητες που απλως τους γνωριζει την πιστη τους, στην οποια ηδη ανηκουν. Αν δεν ηταν σημαντικο μαθημα, δεν θα διδασκοταν σε ολες τις χωρες της Ευρωπης

Πρέπει πράγματι να γίνει κάτι με τα Θρησκευτικά!
Πρέπει να καταργηθούν!
Το μόνο σίγουρο που πρέπει να γίνει είναι να μπεί σεξουαλική διαπαιδαγώγηση γιατί στην ΕΛΛΑΔΑ έχουμε τέτοια προβλήματα..
Στην Γερμανία π.χ είναι ένα βασικό μάθημα..
ομοιως και τα θρησκευτικα στη Γερμανια ειναι υποχρεωτικο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
λοιπόν εγώ πιστεύω αν και είμαι άθεος ότι τα θρησκευτικά ως ιδέα θα μπορούσαν να είναι ένα πολύ χρήσιμο μάθημα. Απεχθάνομαι όμως την τωρινή τους μορφή. Γιατί θεωρούν δεδομένο ότι όλοι πρέπει να γίνουμε χριστιανοί ορθόδοξοι και από την πρώτη δημοτικού μας προπαγανδίζουν για την αξία του χριστιανισμού και την κατωτερότητα οποιασδήποτε άλλης θρησκείας ή φιλοσοφικής άποψης. Τα παιδιά θα έπρεπε να διδάσκονται με αντικειμενικότητα όλες τις θρησκείες και κάθε μορφή αθείας και να έχουν την ευχέρεια να επιλέξουν μόνοι τους αυτήν που τους εκφράζει καλύτερα. Δεν μπορεί να μου παραθέτει εμένα το βιβλίο μια σελίδα με τις συνέπειες τις αθείας σε αντιπαράθεση με την τελείοτητα του χριστιανισμού. Μετά λένε ότι έχουμε αδιάφορους χριστιανούς που δεν πηγαίνουν εκκλησία κλπ. Αφού γίνονται από συνήθεια και επειδή έτσι τους έμαθαν πως θα την ασπαστούν ουσιαστικά. Είναι σημαντικό για κάθε άνθωπο να υπάρχει μια φιλοσοφική άποψη για τον κόσμο να πιστεύει σε κάτι τέλος πάντων και αυτό θα μπορούσε να επιτευχθεί με σωστή διδασκαλία θρησκευτικών κάτι βέβαια ουτοπικό για τη σύγχρονη Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εμεις εχουμε θρησκευτικα 4 φορες την εβδομαδα τις 2 κανουμε θρησκευτικα ( το μαθημα κανονικα) και τις αλλες 2 ψυχολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.

Αισχρή προπαγάνδα σε δεκάχρονα παιδάκια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Top