Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.

Αισχρή προπαγάνδα σε δεκάχρονα παιδάκια...

Ποια ειναι ακριβως η προπαγανδα?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Αισχρή προπαγάνδα σε δεκάχρονα παιδάκια...
Δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν τα θρησκευτικά στο δημοτικό και εμείς αυτό είχαμε; Πάντως όλα τις ίδιες μαλακίες έλεγαν:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν τα θρησκευτικά στο δημοτικό και εμείς αυτό είχαμε; Πάντως όλα τις ίδιες μαλακίες έλεγαν:P

Ποτε δεν εχω διαβασει θρησκευτικα! :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Και δεν είσαι η μόνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αισχρή προπαγάνδα σε δεκάχρονα παιδάκια...

Προφανώς απευθύνεσαι στο "Ο Θεός στη ζωή μας"
Όμως γιατί προπαγάνδα; Τι έπρεπε να λέει;
Ο Αθεϊσμός στη ζωή μας; :worry:

Βιβλίο θρησκευτικών είναι λογικό να γράφει τέτοια μαλακίτσα
Σόρρυ κιόλας. :P

Τώρα αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που δε πιάνει το γατίσιο μάτι μου, να με συμπαθάς που πετάχτηκα σαν...κολόνα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Και δεν είσαι η μόνη.

Τωρα ομως ρε συ κανουμε κατι θρησκευτικα! Τζαματα! Για ολες τις θρησκείες μαθαινουμε! Πως ειναι οι ναοι, τι κανουν εκει! Φοβερα ειναι!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Τωρα ομως ρε συ κανουμε κατι θρησκευτικα! Τζαματα! Για ολες τις θρησκείες μαθαινουμε! Πως ειναι οι ναοι, τι κανουν εκει! Φοβερα ειναι!:clapup:

τζαμάνε που λέμε; :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Γενικά τα θρησκευτικά είναι βαρετό μάθημα (εκτός από πέρσι που ο θεολόγος μας ήταν αφασία:hehe:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Προφανώς απευθύνεσαι στο "Ο Θεός στη ζωή μας"
Όμως γιατί προπαγάνδα; Τι έπρεπε να λέει;
Ο Αθεϊσμός στη ζωή μας; :worry:

Βιβλίο θρησκευτικών είναι λογικό να γράφει τέτοια μαλακίτσα
Σόρρυ κιόλας. :P

Τώρα αν αναφέρεσαι σε κάτι άλλο που δε πιάνει το γατίσιο μάτι μου, να με συμπαθάς που πετάχτηκα σαν...κολόνα :redface:

Αυτός ήταν ο ένας λόγος.

Ο άλλος είναι η ύπαρξη του μαθήματος αυτού στην Γ' δημοτικού!
Σκέψου ότι διαδίδουν σε μικρά παιδάκια, που δεν έχουν την κριτική ικανότητα, την ύπαρξη ενός Θεού.
Αυτος είναι ο ρόλος της θρησκείας; Ο προσυλητισμός σε κάποια "πιστεύω" σχεδόν παράλογα;;;
Δεν τους δίνουν την ευκαιρία να επιλέξουν με την πάροδο του χρόνου ποια είναι τα "πιστεύω" τους, αλλά τους περνούν τις απόψεις τους σε μικρή ηλικία, ακριβώς όπως έκαναν κάποτε οι Τούρκοι στους γεννήτσαρους...

Θα ήταν πολύ καλύτερο το μάθημα να υπάρχει μόνο στο λύκειο και να αναφέρεται στις θρησκείες ως στοιχείο πολιτισμού και να ερευνά το περιεχόμενο τους χωρίς να αναγκάζει τον αναγνώστη να πάρει ένα βιβλίο (τη Βίβλο) και να το κάνει τρόπο ζωής, με την πρόφαση πως αν δεν το κάνει θα πάει στην κόλαση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν θυμάμαι καθόλου πως ήταν τα θρησκευτικά στο δημοτικό και εμείς αυτό είχαμε; Πάντως όλα τις ίδιες μαλακίες έλεγαν:P
Όχι ρε :P Εμείς είχαμε το παλιό. Από το σχολ. έτος 2006/2007 άλλαξαν τα βιβλία :P

Εκείνο που είχαμε εμείς έλεγε "Η ζωή (μας) με το Χριστό", αν θυμάμαι καλά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι ρε :P Εμείς είχαμε το παλιό. Από το σχολ. έτος 2006/2007 άλλαξαν τα βιβλία :P

Εκείνο που είχαμε εμείς έλεγε "Η ζωή (μας) με το Χριστό", αν θυμάμαι καλά:P
Τιτλος!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Όχι ρε :P Εμείς είχαμε το παλιό. Από το σχολ. έτος 2006/2007 άλλαξαν τα βιβλία :P

Εκείνο που είχαμε εμείς έλεγε "Η ζωή (μας) με το Χριστό", αν θυμάμαι καλά:P
Ρε δεν το θυμάμαι καθόλου:| Το περσινό της β λυκείου θυμάμαι το εξώφυλλο το έκανα πορτοκαλί μετά μαύρο και μετά το έσκισα:hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Αυτός ήταν ο ένας λόγος.

Ο άλλος είναι η ύπαρξη του μαθήματος αυτού στην Γ' δημοτικού!
Σκέψου ότι διαδίδουν σε μικρά παιδάκια, που δεν έχουν την κριτική ικανότητα, την ύπαρξη ενός Θεού.
Αυτος είναι ο ρόλος της θρησκείας; Ο προσυλητισμός σε κάποια "πιστεύω" σχεδόν παράλογα;;;
Δεν τους δίνουν την ευκαιρία να επιλέξουν με την πάροδο του χρόνου ποια είναι τα "πιστεύω" τους, αλλά τους περνούν τις απόψεις τους σε μικρή ηλικία, ακριβώς όπως έκαναν κάποτε οι Τούρκοι στους γεννήτσαρους...

Θα ήταν πολύ καλύτερο το μάθημα να υπάρχει μόνο στο λύκειο και να αναφέρεται στις θρησκείες ως στοιχείο πολιτισμού και να ερευνά το περιεχόμενο τους χωρίς να αναγκάζει τον αναγνώστη να πάρει ένα βιβλίο (τη Βίβλο) και να το κάνει τρόπο ζωής, με την πρόφαση πως αν δεν το κάνει θα πάει στην κόλαση...

Ναι όμως το πρόβλημα δε ξεκινάει από εκεί.
Συμφωνώ μαζί σου, πως το μάθημα έπρεπε να διδάσκεται μόνο στο λύκειο και να καλύπτει μεγάλο φάσμα θρησκειών (και όχι μόνο την ορθοδοξία), σκέψου όμως ότι είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας μας και κάποια στιγμή θα πρέπει να διδαχτεί και αυτή.

Όσο για το βιβλίο νομίζω τα παραλές :redface:
Ξεφύλλισα λίγο το βιβλίο της αδερφής μου Γ΄ δημοτικού και δεν έπεσε το μάτι μου σε κάτι... επικίνδυνο.
Ιστοριούλες λέει μωρέ, σαν παραμυθάκια είναι. Από΄κει και πέρα πιο παράλογη μου φαίνεται η "βρεφοβάπτιση" ή το να πηγαίνεις το παιδάκι στην εκκλησία και να το βάζεις να κοινωνήσει με το ζόρι πάρα ιστοριούλες που αναφέρονται γενικά στην επίσημη θρησκεία της χώρας του.


Δε ξέρω αν μπορείς απόλυτα να με καταλάβεις. Συμφωνώ μαζί σου, απλά δε πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις τα προκαλεί μόνο ένα βιβλίο και το μάθημα 2 σαραντάλεπτών την εβδομάδα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ναι όμως το πρόβλημα δε ξεκινάει από εκεί.
Συμφωνώ μαζί σου, πως το μάθημα έπρεπε να διδάσκεται μόνο στο λύκειο και να καλύπτει μεγάλο φάσμα θρησκειών (και όχι μόνο την ορθοδοξία), σκέψου όμως ότι είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας μας και κάποια στιγμή θα πρέπει να διδαχτεί και αυτή.

Όσο για το βιβλίο νομίζω τα παραλές :redface:
Ξεφύλλισα λίγο το βιβλίο της αδερφής μου Γ΄ δημοτικού και δεν έπεσε το μάτι μου σε κάτι... επικίνδυνο.
Ιστοριούλες λέει μωρέ, σαν παραμυθάκια είναι. Από΄κει και πέρα πιο παράλογη μου φαίνεται η "βρεφοβάπτιση" ή το να πηγαίνεις το παιδάκι στην εκκλησία και να το βάζεις να κοινωνήσει με το ζόρι πάρα ιστοριούλες που αναφέρονται γενικά στην επίσημη θρησκεία της χώρας του.


Δε ξέρω αν μπορείς απόλυτα να με καταλάβεις. Συμφωνώ μαζί σου, απλά δε πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις τα προκαλεί μόνο ένα βιβλίο και το μάθημα 2 σαραντάλεπτών την εβδομάδα. :/:

Για να ηταν η καθηγητρια των Γερμανικων παπαδια ( οπως εμενα περυσι!) Μια φορα δεν πηγαινες στην εκκλιησια και την δευτερα γινοταν....:whistle: Συμφωνω για τα μωρα που κλαινε χτυπιουντε και τα βαζουν με το ζορι! Εκει φταινε κυριως οι γονεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Ναι όμως το πρόβλημα δε ξεκινάει από εκεί.
Συμφωνώ μαζί σου, πως το μάθημα έπρεπε να διδάσκεται μόνο στο λύκειο και να καλύπτει μεγάλο φάσμα θρησκειών (και όχι μόνο την ορθοδοξία), σκέψου όμως ότι είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας μας και κάποια στιγμή θα πρέπει να διδαχτεί και αυτή.

Όσο για το βιβλίο νομίζω τα παραλές :redface:
Ξεφύλλισα λίγο το βιβλίο της αδερφής μου Γ΄ δημοτικού και δεν έπεσε το μάτι μου σε κάτι... επικίνδυνο.
Ιστοριούλες λέει μωρέ, σαν παραμυθάκια είναι. Από΄κει και πέρα πιο παράλογη μου φαίνεται η "βρεφοβάπτιση" ή το να πηγαίνεις το παιδάκι στην εκκλησία και να το βάζεις να κοινωνήσει με το ζόρι πάρα ιστοριούλες που αναφέρονται γενικά στην επίσημη θρησκεία της χώρας του.


Δε ξέρω αν μπορείς απόλυτα να με καταλάβεις. Συμφωνώ μαζί σου, απλά δε πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις τα προκαλεί μόνο ένα βιβλίο και το μάθημα 2 σαραντάλεπτών την εβδομάδα. :/:

Αυτές οι ιστοριούλες είναι το πιο δυνατό χαρτί της εκκλησίας και γενικότερα του προσιλιτισμού. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Συμφωνω για τα μωρα που κλαινε χτυπιουντε και τα βαζουν με το ζορι! Εκει φταινε κυριως οι γονεις

Ναι αλλά εγώ το λέω με διαφορετικό σκεπτικό. "Φορτώνεις" ουσιαστικά μια θρησκεία σε έναν άνθρωπο(-μωρό) που δεν έχει ιδέα περί τίνος πρόκειται. Από που κι ως που του καθορίζεις τι θρησκεία θα ακολουθήσει;

Αυτές οι ιστοριούλες είναι το πιο δυνατό χαρτί της εκκλησίας και γενικότερα του προσιλιτισμού. :hmm:


το πιο δυνατό χαρτί;;;;;; :confused:
οκ.
Μάλλον μόνο η δική μου γιαγιά με έσκιαζε (σκιάζει) περί του θέματος. Αλήθεια, άνετα θα αντάλλαζα (στην τότε ηλικία) τη γιαγιά μου με ένα τέτοιο βιβλίο, λιγότερο κακό θα μου έκανε (φαντάσου, όποτε είμαι εκκλησία και σκέφτομαι τα δικά μου, εεεε μου ξεφεύγει καμιά βρισιά, τότε οι εφιάλτες έχουν παντού τη γιαγιά μου... "πρέπει να σεβόμαστε το χώρο του Θεού, μεγάλη αμαρτία να μην τον προσέχουμε ή να βρίζουμε εκεί μέσα... ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΜΕ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΚΆΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΉ, ΌΛΟΙ ΜΑΣ ΘΑ ΤΑ ΠΛΗΡΏΣΟΥΜΕ")

Τι τα θυμήθηκα τώρα;
ΜΑΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ!:cry_x:



Αν έχετε μάθει να τα ρίχνεται όλα στην εκπαίδευση, πάω πάσο. Δε συνεχίζω άλλο.
Αλλά μην εθελοτυφλούμε. ΤΕΡΆΣΤΙΟ μέρος ευθύνης έχουμε και εμείς,το κάθε Ελληνικό Χριστιανικό σπίτι.
Γιατί μπορεί να γκρινιάζουμε,αλλά δεν είδα κανέναν δήθεν προοδευτικό να μην βαπτίζει το βρεφάκι ή να κρατάει το παιδί μακριά από την εκκλησία ώσπου να μεγαλώσει και να αποφασίσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι όμως το πρόβλημα δε ξεκινάει από εκεί.
Συμφωνώ μαζί σου, πως το μάθημα έπρεπε να διδάσκεται μόνο στο λύκειο και να καλύπτει μεγάλο φάσμα θρησκειών (και όχι μόνο την ορθοδοξία), σκέψου όμως ότι είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας μας και κάποια στιγμή θα πρέπει να διδαχτεί και αυτή.

Όσο για το βιβλίο νομίζω τα παραλές :redface:
Ξεφύλλισα λίγο το βιβλίο της αδερφής μου Γ΄ δημοτικού και δεν έπεσε το μάτι μου σε κάτι... επικίνδυνο.
Ιστοριούλες λέει μωρέ, σαν παραμυθάκια είναι. Από΄κει και πέρα πιο παράλογη μου φαίνεται η "βρεφοβάπτιση" ή το να πηγαίνεις το παιδάκι στην εκκλησία και να το βάζεις να κοινωνήσει με το ζόρι πάρα ιστοριούλες που αναφέρονται γενικά στην επίσημη θρησκεία της χώρας του.


Δε ξέρω αν μπορείς απόλυτα να με καταλάβεις. Συμφωνώ μαζί σου, απλά δε πιστεύω ότι όλα αυτά που αναφέρεις τα προκαλεί μόνο ένα βιβλίο και το μάθημα 2 σαραντάλεπτών την εβδομάδα. :/:

Σε αυτήν την ηλικία το παιδί δε σκέφτεται όπως ένα 16χρονο πόσο μάλλον ένας ενήλικας. Ακούγοντας κάτι δε θα μπει στη διαδικασία να το αξιολογήσει και στη συνέχεια να το υιοθετήσει κατά την κρίση του. Ένα παιδί στο δημοτικό 2 αυθεντίες έχει, το σχολείο και την οικογένειά του, και κατά το διαστημα αυτό, ό,τι ακούει το δέχεται ως έχει. Για να προπαγανδίσεις το χριστιανισμό σε ένα παιδί του δημοτικού λοιπόν δε χρειάζεται να του παρουσιάσεις ούτε επιχειρήματα, ούτε να το πείσεις για κάτι. Αρκεί να το βομβαρδίσεις με πληροφορία χρήσιμη ή άχρηστη δεν έχει σημασία. Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να παρουσιάσει το χριστιανισμό ως μια φυσιολογική πραγματικότητα, κάτι το οποίο καλείται να ξέρει όπως ξέρει ελληνικά, μαθηματικά και ιστορία. Έτσι εξαλείφεται κάθε υπόνοια υποκεμενικότητας. Εφόσον στο διδάσκει το σχολείο, ένας κρατικός μηχανισμός, και μάλιστα υποχρεωτικά, θα το αποδεχτείς.

Αυτά δεν έχουν να κάνουν με το όποιο ποσοστό χριστιανισμού στην κοινωνία. Ο καθένας μπορεί να είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση που καλείται να παρέχει η πολιτεία και η οποία πρέπει να παραμένει ουδέτερη και αντικειμενική. Είναι το ίδιο με μια ποδοσφαιρική ομάδα. Άλλο χαρακτήρα έχει να προπαγανδίζει τον ολυμπιακό ένας γονιός στο παιδί του, και άλλο το ίδιο το σχολείο. Όπως επίσης και δε θα ήταν λογικό το σχολείο να προπαγανδίζει το ολυμπιακό αν όλη η Ελλάδα ήταν ολυμπιακοί έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Σε αυτήν την ηλικία το παιδί δε σκέφτεται όπως ένα 16χρονο πόσο μάλλον ένας ενήλικας. Ακούγοντας κάτι δε θα μπει στη διαδικασία να το αξιολογήσει και στη συνέχεια να το υιοθετήσει κατά την κρίση του. Ένα παιδί στο δημοτικό 2 αυθεντίες έχει, το σχολείο και την οικογένειά του, και κατά το διαστημα αυτό, ό,τι ακούει το δέχεται ως έχει. Για να προπαγανδίσεις το χριστιανισμό σε ένα παιδί του δημοτικού λοιπόν δε χρειάζεται να του παρουσιάσεις ούτε επιχειρήματα, ούτε να το πείσεις για κάτι. Αρκεί να το βομβαρδίσεις με πληροφορία χρήσιμη ή άχρηστη δεν έχει σημασία. Αυτό και μόνο είναι αρκετό για να παρουσιάσει το χριστιανισμό ως μια φυσιολογική πραγματικότητα, κάτι το οποίο καλείται να ξέρει όπως ξέρει ελληνικά, μαθηματικά και ιστορία. Έτσι εξαλείφεται κάθε υπόνοια υποκεμενικότητας. Εφόσον στο διδάσκει το σχολείο, ένας κρατικός μηχανισμός, και μάλιστα υποχρεωτικά, θα το αποδεχτείς.

Αυτά δεν έχουν να κάνουν με το όποιο ποσοστό χριστιανισμού στην κοινωνία. Ο καθένας μπορεί να είναι ελεύθερος να πιστεύει όπου θέλει αλλά αυτό δεν έχει καμία σχέση με την εκπαίδευση που καλείται να παρέχει η πολιτεία και η οποία πρέπει να παραμένει ουδέτερη και αντικειμενική. Είναι το ίδιο με μια ποδοσφαιρική ομάδα. Άλλο χαρακτήρα έχει να προπαγανδίζει τον ολυμπιακό ένας γονιός στο παιδί του, και άλλο το ίδιο το σχολείο. Όπως επίσης και δε θα ήταν λογικό το σχολείο να προπαγανδίζει το ολυμπιακό αν όλη η Ελλάδα ήταν ολυμπιακοί έτσι;

Με αυτή τη λογική στην ιστορία του δημοτικού δε θα έπρεπε να διδάσκουν στα παιδιά ΜΌΝΟ ότι έχει σχέση με τα κατορθώματα των Ελλήνων και τη μυθολογία γιατί τα οδηγούν στον εθνικισμό και έπειτα και στον φασισμό :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Με αυτή τη λογική στην ιστορία του δημοτικού δε θα έπρεπε να διδάσκουν στα παιδιά ΜΌΝΟ ότι έχει σχέση με τα κατορθώματα των Ελλήνων και τη μυθολογία γιατί τα οδηγούν στον εθνικισμό και έπειτα και στον φασισμό :confused:

ακριβώς :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top