Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Συμφωνώ,τα θρησκευτικά έχουν να προσφέρουν ..τώρα απο κεί και πέρα είναι επιλογή του καθενός.
Κατα τη γνώμη μου υπάρχουν άλλα μαθήματα που θα έπρεπε να καταργηθούν ,π.χ μουσική ..αφού υπάρχουν ειδικά μουσικά λυκεια κ γυμνάσια γιατί χρειάζεται να τη διδασκόμαστε στα υπ'όλοιπα σχολεία?:whistle:
Δεν υπάρχουν πλέον. :(
Η μια ώρα μουσικής τη βδομάδα στο γυμνάσιο σε ενόχλησε? :confused: Δεν μας βάζουν πια να τραγουδάμε όπερα! Εμεις μια χαρά περνούσαμε στην ώρα της μουσικής. Είχαμε δει και τις ταινίες Amadeus, This is it. :clapup:
Τα θρησκευτικά στο λύκειο τι προσφέρουν? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheStranger

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν πλέον. :(
Η μια ώρα μουσικής τη βδομάδα στο γυμνάσιο σε ενόχλησε? :confused: Δεν μας βάζουν πια να τραγουδάμε όπερα! Εμεις μια χαρά περνούσαμε στην ώρα της μουσικής. Είχαμε δει και τις ταινίες Amadeus, This is it. :clapup:
Τα θρησκευτικά στο λύκειο τι προσφέρουν? :)

υποθέτω ότι και στο γυμνάσιο και στο δημοτικό ..δεν είπα οτι η μουσική είναι άσχημη απλά εμάς μας ανάγκαζε να αγοράσουμε φλογ'έρα και να μάθαινουμε παρτιτούρες στο δημοτικό ..και στο γυμνάσιο γράφαμε και πρόχειρα στη μουσική ο.Ο όπως και στα τεχνικα ..λογικό να μη θέλω να ξανακάνω μουσική:P Κοίτα για λέμε και την αλήθεια ,η ύλη των θρησκευτικων νομίζω οτι καλύπτεται μέσα στα χρόνια του δημοτικού και του γυμνασίου .και ίως να μην χρειάζονται στο λύκειο:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα στο σχολείο μου να πάρω το απολυτήριό μου και ήταν 3 γονείς στο γραφείο που ήρθαν για να πάρουν απαλλαγή για τα παιδιά τους απ'το μάθημα των θρησκευτικών..Που να ξεκινήσουν κιόλας τα σχολεία..Σίγουρα κάθε χρόνο απο δω και πέρα θα παίρνουν απαλλαγή όλο και περισσότερα παιδιά...Εγώ απ'τα αρχαία ήθελα αλλά δεν μου έδιναν...:/: Γιατί άραγε..???:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Φέτος επιτέλους δεν θα έχω καλό θεολόγο.
Τρία χρόνια τώρα δεν ήθελα να πάρω απαλλαγή επειδή ήταν το αγαπημένο μου μάθημα. Στο διαγώνισμα Γ' Γυμνασίου στις εξετάσεις έβαλε ερώτηση αν "Η πεποίθηση ότι ο άνθρωπος πρέπει πρώτα να υπακούει στον θεό και μετά στον άνθρωπο" είναι Χριστιανική ή Αναρχική (στο περίπου). Όταν το διάβασα τον ένιωσα να με χτυπάει στη πλάτη και σκέφτηκα "ναι, αυτός ο άνθρωπος είναι ο λόγος που δεν πρέπει να καταργηθούν τα θρησκευτικά". Κρίμα τέτοιοι άνθρωποι να αναλώνουν τη φαιά ουσία τους σε τέτοια μαθήματα. 3 χρόνια στο γυμνάσιο είχα 2 συνολικά καθηγητές που κάναν τη δουλειά του καθηγητή, και ο δεύτερος ήταν γεωλόγος 28 χρονών.
Tsoufou,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Εγώ αυτό που παρατήρησα σήμερα που πήραμε βιβλία είναι ότι το βιβλίο των θρησκευτικών είναι το πιο χοντρό από όλα τα υπόλοιπα. Δηλαδή wtf? Πιο πολύ θα διαβάζω για πράγματα χιλιοειπωμένα και άχρηστα (τα περισσότερα) παρά γι αυτά που με ενδιαφέρουν? Γιατί ο δικός μας μας βάζει παπαγαλία όλο το μάθημα, είναι εντελώς κολλημένος και δεν μπορούμε να μιλάμε άνετα για διάφορα κοινωνικά θέματα + ότι στο τέλος βάζει 20 μαθήματα να μάθουμε απέξω. Αφού θα σκεφτόμουν να πάρω απαλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dgr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Κι όμως,το δεύτερο μισό του βιβλίου της Β λυκείου αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Κι όμως,το δεύτερο μισό του βιβλίου της Β λυκείου αξίζει.

Κι όμως, πολλές φορές στα ξένα θρησκεύματα έκανε αναφορές στον Χριστιανισμό, λέγοντας έμμεσα πως είναι λάθος αυτά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Κι όμως, πολλές φορές στα ξένα θρησκεύματα έκανε αναφορές στον Χριστιανισμό, λέγοντας έμμεσα πως είναι λάθος αυτά. :P

Εμείς καθε φορά που τον ρωτούσαμε για κάτι μη χριστιανικό, π.χ. κοινωνικά θέματα, άλλες θρησκείες μας έλεγε ότι δεν ήξερε πόσο μάλλον φέτος που το β' μισό είναι άλλες θρησκείες. Άσε που τον βαριέμαι γιατί όταν συζητάμε και φτάνουμε σε αδιέξοδο για κάποια "αλήθεια" στη θρησκεία δεν έχει κανένα επιχείρημα να την υποστηρίξει. "Είναι θέμα πίστης", λέει και παραδίδει το υπόλοιπο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Λοιπόν σήμερα το πρωί πήγα στο σχολείο μου να πάρω το απολυτήριό μου και ήταν 3 γονείς στο γραφείο που ήρθαν για να πάρουν απαλλαγή για τα παιδιά τους απ'το μάθημα των θρησκευτικών..Που να ξεκινήσουν κιόλας τα σχολεία..Σίγουρα κάθε χρόνο απο δω και πέρα θα παίρνουν απαλλαγή όλο και περισσότερα παιδιά...Εγώ απ'τα αρχαία ήθελα αλλά δεν μου έδιναν...:/: Γιατί άραγε..???:whistle:
Oντως? Εγω στη Β λυκειου που ειχα παρει απαλλαγη ημουν ο μονος ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ..πουριτανοι ολοι.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Εμείς καθε φορά που τον ρωτούσαμε για κάτι μη χριστιανικό, π.χ. κοινωνικά θέματα, άλλες θρησκείες μας έλεγε ότι δεν ήξερε πόσο μάλλον φέτος που το β' μισό είναι άλλες θρησκείες. Άσε που τον βαριέμαι γιατί όταν συζητάμε και φτάνουμε σε αδιέξοδο για κάποια "αλήθεια" στη θρησκεία δεν έχει κανένα επιχείρημα να την υποστηρίξει. "Είναι θέμα πίστης", λέει και παραδίδει το υπόλοιπο μάθημα.

ναι μόνο που εγώ λέω για το βιβλίο.
Αν είναι κολλημένος ο καθηγητής δεν έχει το πρόβλημα το μάθημα γενικά, οπότε δεν πειράζει! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Πάντως οι εμπειρίες μου από τα θρησκευτικά είναι οι καλύτερες, οι καθηγητές που είχα εώς τώρα δεν είχαν την απαίτηση του διαβάσματος του μαθήματος της μέρας, διαγώνισμα έβαζαν αλλά με πολύ μικρή ύλη. Το μάθημα γενικά ήταν χαλαρό. Τους δικούς σας δεν ξέρω που τους βρίσκετε! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πάντως οι εμπειρίες μου από τα θρησκευτικά είναι οι καλύτερες, οι καθηγητές που είχα εώς τώρα δεν είχαν την απαίτηση του διαβάσματος του μαθήματος της μέρας, διαγώνισμα έβαζαν αλλά με πολύ μικρή ύλη. Το μάθημα γενικά ήταν χαλαρό. Τους δικούς σας δεν ξέρω που τους βρίσκετε! :P
Kι εμενα στη Β λυκειου αστερι ηταν η καθηγητρια.Εγω δε γουσταρα τα θρησκευτικα. Τα θεωρουσα και τα θεωρω απροκαλυπτο προσηλυτισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
ναι μόνο που εγώ λέω για το βιβλίο.
Αν είναι κολλημένος ο καθηγητής δεν έχει το πρόβλημα το μάθημα γενικά, οπότε δεν πειράζει! :P

Το κατάλαβα απλώς συνδύασα το περιεχόμενο του βιβλίου με τη συμπεριφορά του καθηγητή.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
"Είναι θέμα πίστης", λέει και παραδίδει το υπόλοιπο μάθημα.

Γενικά μιλώντας, καλά κάνει.
Όταν είσαι θρήσκος, το μόνο σωστό πράγμα που μπορείς να κάνεις για να υποστηρίξεις τα επιχειρήματά σου, είναι να πεις στον άλλο "εγώ έτσι πιστεύω, εσένα τι σε νοιάζει, σάλτα πηδήξου".
Η θρησκεία δεν χωράει λογική, ακριβώς επειδή το υπερφυσικό υπερβαίνει τα όρια των νόμων της. Δεν μπορείς με επιχειρήματα να υποστηρίξεις την ύπαρξη θεού, μόνο στην πίστη του καθενός εξαρτάται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Γενικά μιλώντας, καλά κάνει.
Όταν είσαι θρήσκος, το μόνο σωστό πράγμα που μπορείς να κάνεις για να υποστηρίξεις τα επιχειρήματά σου, είναι να πεις στον άλλο "εγώ έτσι πιστεύω, εσένα τι σε νοιάζει, σάλτα πηδήξου".
Η θρησκεία δεν χωράει λογική, ακριβώς επειδή το υπερφυσικό υπερβαίνει τα όρια των νόμων της. Δεν μπορείς με επιχειρήματα να υποστηρίξεις την ύπαρξη θεού, μόνο στην πίστη του καθενός εξαρτάται.

Γενικά μιλώντας, αυτή είναι μια μαλακία που έχει πει ο Mikeius και τίποτα άλλο. Τα πάντα σηκώνουν λογική, κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τα πάντα έχουν μια εξήγηση. Κι αν κάποιος δεν μπορεί να στηρίξει λογικά το λόγο για τον οποίο είναι θρήσκος απλά δείχνει την αδυναμία της κριτικής του ικανότητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Η Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,174 μηνύματα.
Γενικά μιλώντας, καλά κάνει.
Όταν είσαι θρήσκος, το μόνο σωστό πράγμα που μπορείς να κάνεις για να υποστηρίξεις τα επιχειρήματά σου, είναι να πεις στον άλλο "εγώ έτσι πιστεύω, εσένα τι σε νοιάζει, σάλτα πηδήξου".
Η θρησκεία δεν χωράει λογική, ακριβώς επειδή το υπερφυσικό υπερβαίνει τα όρια των νόμων της. Δεν μπορείς με επιχειρήματα να υποστηρίξεις την ύπαρξη θεού, μόνο στην πίστη του καθενός εξαρτάται.

Οκ δε δέχομαι όμως εγώ να διδάσκομαι για πράγματα που δεν εχουν βάση και στηρίζονται απλά σε θεωρίες αναπόδεικτες και σε "πίστες". Ας πιστεύει ο καθένας ό,τι θέλει, δεν τον κατέκρινα γι αυτό αλλά εγώ που δεν έχω καταλήξει ακόμα δε γουστάρω να μου φυτρώνουν στο μυαλό ό,τι πλασάρει ο κάθε παπας. Εξάλλου σκοπός του είναι να μας αποδείξει ότι η θρησκεία είναι βάσιμη, από την στιγμή που δεν το κάνει χάνω το ενδιαφέρον μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γενικά μιλώντας, αυτή είναι μια μαλακία που έχει πει ο Mikeius και τίποτα άλλο. Τα πάντα σηκώνουν λογική, κατά τον ίδιο τρόπο με τον οποίο τα πάντα έχουν μια εξήγηση. Κι αν κάποιος δεν μπορεί να στηρίξει λογικά το λόγο για τον οποίο είναι θρήσκος απλά δείχνει την αδυναμία της κριτικής του ικανότητας.

Προσωπικά το λαμβάνω σαν το μόνο επιχείρημα που δεν μπορώ να καταρρίψω, είτε το έχει πει ο Mikeius είτε όχι.
Δεν θεωρώ ότι η θρησκεία σηκώνει λογικά επιχειρήματα, αφού την πίστη, που στηρίζεται στο υπερφυσικό, δεν μπορεί να την αγγίξει η λογική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evg_steven

Νεοφερμένος

Η evg_steven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
έπεισα μετά από τόοοοοσες προσπάθειες τους γονείς μου να πάρω απαλλαγή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά θα πρέπει να αναφέρονται εξίσου σε όλες τις θρησκείες και να έχουν ένα ιστορικό προφίλ (π.χ σταυροφορίες, ιστορία κάθε θρησκείας κτλ..) με αυτό τον τρόπο θα μπορούν να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό χωρίς να είναι σπατάλη χρόνου.
Επιπλέον, από το γυμνάσιο και μετά να γίνουν μάθημα επιλογής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άλλο όμως το να μην ξέρει τι να σου πει, και άλλο να σε αραδιάζει ύμνους και ιστορίες για τον Χριστό όπως κάνει το μέσο παπαδάκι που πήγε Κατηχητικό γιατί γούσταρε (έχω παράδειγμα). Κάθε πρόταση καταλήγει στο "είναι θέμα πίστης, άμα δεν θες μην πιστεύεις, εγώ αυτό θα κάνω" (οκ, αυτό είναι στην δικιά μου περίπτωση, υπάρχουν πολλοί, χειρότερα κολλημένοι, οι οποίοι δεν σταματάνε έτσι, μα συνεχίζουν να σου τα πρήζουν σαν να θέλουν να σε κάνουν convert, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία). Κι εκεί εγώ θα τον αφήσω ήσυχο, η συζήτηση δεν έχει λόγο να συνεχίσει.

δεν είναι όλες οι απαντήσεις λογικές όμως :P. Το "είναι θέμα πίστης" πολλές φορές το λένε για να αποφύγουν τη μουρμούρα παρ' όλα αυτά δεν ανατρέπει απαραίτητα τα αίτια του γιατί πιστεύει κάποιος.

Τέλος πάντων πολύ το κουράσαμε δεν λέω ότι με τη λογική μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξη-μη ύπαρξη για αυτό και ναι, από ένα σημείο και μετά δεν μπορείς να πεις κατι άλλο. Εγώ μιλάω για το κατά πόσο είναι σε θέση ο κάθε χριστιανός ( ή οτιδήποτε ) να στηρίξει λογικά τα πιστεύω του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top