Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Άμα κάθεσαι και τ' ακούς, φυσικά. Δικαίωμά μου είναι, πρέπει να ακούω τα κακόγουστα σχόλια των άλλων κομπλεξικών παιδιών/καθηγητών? Νομίζω πως πολλά παιδιά συμμερίζονται το συλλογισμό μου.

Το ότι εσύ είσαι ανθεκτική στον κοινωνικό ρατσισμό δε σημαίνει ότι μπορούν να είναι όλοι ή ότι δε θα πρέπει να τον αποφεύγουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,261 μηνύματα.
Επίσης , υπάρχουν και γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά τους να πάρουν απαλλαγή γιατί φοβούνται οι ίδιοι μη στιγματίσουν τα παιδιά τους οι καθηγητές.Αυτό το σκέφτηκες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Οκ, συμφωνώ στο πρώτο σκέλος. Αλλά ας δούμε ποιοί είναι οι ρατσιστές. Κατά την άποψή μου, είναι οπισθοδρομικοί άνθρωποι που δε δέχονται διαφορετικά πράγματα/κουλτούρες/ανθρώπους.
bluestas95, δεν μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Όσοι είναι αλλόθρησκοι παίρνουν απαλλαγή. Οπότε, γιατί να καταργηθούν εφ' όσον υπάρχουν παιδιά που ενδιαφέρονται?

Επειδή είναι δημόσιο σχολείο.. Και το δημόσιο σχολείο χρηματοδοτείται από όλους, θρήσκους και μη. Άρα πρέπει να είναι όσο πιο αντικειμενικό γίνεται.

Επίσης, οτιδήποτε δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο, δεν έχει καμία, μα καμία θέση, σε σχολείο.

Είναι αστείο, επιστήμες όπως Βιολογία, Φυσική και Χημεία, με τρανές αποδείξεις, να διδάσκονται παρέα με κάτι που έχει μηδέν αποδείξεις. Αν είναι να διδάσκουμε και αστρολογία τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Επειδή είναι δημόσιο σχολείο.. Και το δημόσιο σχολείο χρηματοδοτείται από όλους, θρήσκους και μη. Άρα πρέπει να είναι όσο πιο αντικειμενικό γίνεται.

Επίσης, οτιδήποτε δεν είναι επιστημονικά τεκμηριωμένο, δεν έχει καμία, μα καμία θέση, σε σχολείο.

Είναι αστείο, επιστήμες όπως Βιολογία, Φυσική και Χημεία, με τρανές αποδείξεις, να διδάσκονται παρέα με κάτι που έχει μηδέν αποδείξεις. Αν είναι να διδάσκουμε και αστρολογία τότε.

Στα δημόσια αναφερόμαστε απ' ότι νομίζω...
Μηδέν αποδείξεις θεωρείς τα θρησκευτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hiro

Νεοφερμένος

Ο Hiro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Μηδέν αποδείξεις θεωρείς τα θρησκευτικά?

Ναι :P

Υποστηρίζει ότι υπάρχει Θεός, ότι είναι Τριαδικός, ότι δημιούργησε τον κόσμο, ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε με τον Αδάμ και την Εύα, χωρίς να υπάρχει καμία χειροπιαστή, φυσική απόδειξη για όλα αυτά.

Η αστρολογία υποστηρίζει ότι όταν ο Ερμής είναι ανάδρομος θα βγάλουμε σπυράκια, θα αρρωστήσει η θεία μας και θα πέσει δορυφόρος στο κεφάλι μας. Πάντα χωρίς καμία απόδειξη.

Γιατί να διδάσκεται το ένα και όχι το άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
εγώ πιστεύω ή ότι πρέπει να καταργηθούν ή τουλάχιστον να αλλάξει ο τρόπος που διδάσκονται. είναι αναγκαίο κάτι από τα 2 να γίνει, ειδικά όταν διδάσκουν καθηγητές όπως ο δικός μου που είναι πραγματικά απαίσιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Χαχα, και νόμιζα ότι ήμουν απ' τους λίγους που το πίστευαν! :worry:
Ετοιμάσου για πολλά thumbs down!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Επίσης , υπάρχουν και γονείς που δεν αφήνουν τα παιδιά τους να πάρουν απαλλαγή γιατί φοβούνται οι ίδιοι μη στιγματίσουν τα παιδιά τους οι καθηγητές.Αυτό το σκέφτηκες?
Δηλαδή, εμένα που οι γονείς μου μου είπαν να πάρω απαλλαγή από τα θρησκευτικά κι εγώ αρνήθηκα για να μην ξεχωρίζω από τους φίλους μου τι είμαι? (Αν σκεφτήκατε ______________ δεκτόν). :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rakels

Δραστήριο μέλος

Η Ράκελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 720 μηνύματα.
Κολλάς σε στερεότυπα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Αυτά περί ανεξιθρησκείας είναι ανοησίες...
Ανεξιθρησκεία θα πει να πιστευει ο καθενας οπου θελει πραγμα που σημαινει ότι πρέπει να διδασκόμαστε όλες τις θρησκείες.
Αρα ΟΧΙ στην κατάργηση τους, ΝΑΙ στην αλλαγη του τρόπου διδαχής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariagezz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 239 μηνύματα.
ή μάλλον όχι ο τρόπος*που είναι εξάλλου διαφορετικός για κάθε καθηγητή αλλά τα βιβλία τα οποία δεν μου αρέσουν καθόλου. *που διδάσκονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Ναι :P

Υποστηρίζει ότι υπάρχει Θεός, ότι είναι Τριαδικός, ότι δημιούργησε τον κόσμο, ότι ο κόσμος δημιουργήθηκε με τον Αδάμ και την Εύα, χωρίς να υπάρχει καμία χειροπιαστή, φυσική απόδειξη για όλα αυτά.

Η αστρολογία υποστηρίζει ότι όταν ο Ερμής είναι ανάδρομος θα βγάλουμε σπυράκια, θα αρρωστήσει η θεία μας και θα πέσει δορυφόρος στο κεφάλι μας. Πάντα χωρίς καμία απόδειξη.

Γιατί να διδάσκεται το ένα και όχι το άλλο;

Αν εχεις ανοιξει καθολου το βιβλιο των θρησκευτικων θα δεις οτι δεν μαθαινουμε μονο για τον Θεο,αλλα και για αλλες θρησκειες οπως Βουδισμος,Ινδουισμος,Κινεζικη θρησκεια κ.ο.κ που καλο ειναι να γνωριζουμε πεντε πραγματα.Επισης πληροφορουμαστε για θεματα οπως η μαγεια,ο Σατανισμος κ.α
Αν ο καθηγητης ξερει να σου τα διδαξει καταλληλα τοτε πιστευω πως το μαθημα γινεται ενδιαφερον.
Αλλωστε η λιγη παραπανω γνωση ποτε δεν εβλαψε....
Και για να απαντησω στο δευτερο ερωτημα σου Ο Χριστιανισμος θεωρειται Θρησκεια ενω η αστρολογια χομπυ για να περνας την ωρα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Αληθεια σε ποσα σχολεια πιστευεις στην Ελλαδα κανουν μαθημα και για αλλες θρησκειες εκτος του Χριστιανισμου???

Εγω για τον μουσουλμανισμο οτι ξερω,το ξερω απο το μαθημα της ιστοριας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
Για τις αλλες θρησκειες σπανια λενε κατι και αν που θα το κανουν μονο και μον για να διεξουν την ''ανωτερωτητα'' του χριστιανισμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
αν δεν γραφαμε εξετασεις στα θρησκευτικα δεν θα ειχα προβλημα:P
ειναι η ωρα του παιδιου!!ή μιλαω ή κοιμαμαι ή παιζω ονοματα-ζωα-φυτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατασα 1

Νεοφερμένος

Η Νατασα 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αληθεια σε ποσα σχολεια πιστευεις στην Ελλαδα κανουν μαθημα και για αλλες θρησκειες εκτος του Χριστιανισμου???

Εγω για τον μουσουλμανισμο οτι ξερω,το ξερω απο το μαθημα της ιστοριας

Στο δικο μου σχολειο ο καθηγητης μας,μας εχει κανει σχεδον ολες τις θρησκειες που αναφερονται στο βιβλιο...
Και μιλωντας γενικα το οτι καμποσοι καθηγητες ειναι αχετοι αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να κανουμε περα τα θρησκευτικα.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Στο δικο μου σχολειο ο καθηγητης μας,μας εχει κανει σχεδον ολες τις θρησκειες που αναφερονται στο βιβλιο...
Και μιλωντας γενικα το οτι καμποσοι καθηγητες ειναι αχετοι αυτο δεν σημαινει πως πρεπει να κανουμε περα τα θρησκευτικα.Αυτη ειναι η δικη μου αποψη...!

Μα οι άλλες θρησκείες και η αθεΐα παρουσιάζονται μόνο στη β' λυκείου.
Αν είναι έτσι, να καταργήσουμε σε όλες τις υπόλοιπες τάξεις τα θρησκευτικά, και να εισάγουμε στη β' λυκείου ένα μάθημα θρησκειολογίας, που να μη λέει "ο ινδουισμός πρεσβεύει αυτό κι αυτό, αλλά αυτά είναι τόοοοσο λανθασμένα, αφού ο χριστιανισμός λέει το άλλο και το άλλο."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Εγώ είμαι απόλυτα ευτυχής που η καθηγήτρια μου είναι μεν πιστή στο χριστιανικό ιδεώδες και στην χριστιανική παράδοση αλλά είναι ανοιχτόμυαλη και ακούει όλες μα ΟΛΕΣ τις απόψεις!
Πρόσφατα της είπα τους προβληματισμούς μου για τα εγκλήματα του χριστιανισμού έναντι του δωδεκαθεϊσμού και μου απήντησε πως, πρώτα ο θεός, του χρόνου θα πάρουμε κανά δυο ώρες και θα κάνουμε ένα μίνι σεμινάριο όπου θα τα πούμε όλα!
Θα μου πει εκείνη αυτά τα οποία γνωρίζει και εγώ με βάση την αρχαία ελληνική γραμματεία (απο την οποία θα φέρω βιβλία, και θα αναφέρω αμέσως την πηγή διαβάζοντας πρωτότυπο και μετάφραση) θα προσπαθήσουμε να ρίξουμε άπλετο φως στη σχέση μεταξύ του Χριστιανισμού και του Ελληνισμού γενικότερα!
Θα είναι μία πάρα πολύ ενδιαφέρουσα συζήτησις, την οποία αναμένω με πολύ μεγάλη αγωνία!
Το ακόμα καλύτερο είναι πως ενθουσιάστηκαν κι άλλοι συμμαθητες μου (της θετικής κυρίως:confused:) όταν τους το ανεκοίνωσα και όλοι μαζί θα κάνουμε αυτήν την πάρα πολύ ωραία κουβέντα!

Είναι ωραίο να ψάχνεσαι τελικά και να έχεις τον σωστό καθηγητή-κοθοδηγητή!
Κυρία Μελίνα Κ, σας συμπαθώ απεριόριστααααααααααααα! Και το λέω δημοσίως!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
παιδια μηπως εχουμε καμια σαλιαρα για τον αρισταρχο???? χαχαχα :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top