Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
κατα τη γνωμη μου καλο θα ηταν ειτε να αναφερονται γενικα στις θρησκειες, ειτε να μπουν ως μαθημα επιλογης, ειτε και τα δυο. το οτι εκπροσωπουν ορισμενες απαρχαιωμενες αντιληψεις ειναι σωστο. συγκεκριμενα στο θεμα του γαμου, οταν το συζητησαμε με τον καθηγητη μας, τον ρωτησα αν η εκκλησια αποδεχεται την αγαπη μεταξυ δυο ανθρωπων εκτος γαμου και μου απαντησε πως οχι. απο αυτο και μονο βγαινουν συμπερασματα... επισης, αν ριξει κανεις μια ματια στο βιβλιο της β' λυκειου, στα κεφαλαια περι αθεϊσμου και επιστημης θα του πεσουν τα μαλλια. η "κριτικη θεωρηση" πανω στα εργα των Μαρξ, Φροϋντ και Νίτσε καθε αλλο παρα αντικειμενικη ειναι, καθως στο μαθημα περι επιστημης-θρησκειας δεν αναφερονται καν οι εκατονταδες χιλιαδες "μαγοι" που εκτελεστηκαν με φρικτο τροπο στα χρονια του μεσαιωνα με το περιφημο "κυνηγι μαγισσων", ενω επιπλεον, αναφερεται πως "αν παλαιοτερα παρουσιαστηκαν καποιες περιπτωσεις αντιπαραθεσης, αυτο οφειλεται σε ιδεολογικες προκαταληψεις ορισμενων επιστημονων, οι οποιοι υπερεβησαν τα ορια της επιστημης και ασχοληθηκαν με υπερφυσικα ζητηματα..." να υποθεσω πως ο Δαρβινος και ο Γαλιλαιος ηταν προκατειλημμενοι που μπηκαν στα χωραφια της εκκλησιας?

Πρωτα απο ολα αλλαγη θελουν τα βιβλια, κυριως οσο αφορα την ελλειψη αντικειμενικοτητας σε καποια θεματα. ολα τα αλλα ακολουθουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχουν τα θρησκευτικά στα σχολεία, με την προϋπόθεση ότι μιλάνε για τον αληθινό χριστιανισμό και όχι με αυτά τα επίτηδες αλλιωμένα λόγια που μιλάνε σήμερα. Έχω συναντήσει πολλούς ανθρώπους που πιστεύουν λάθος πράγματα επίτηδες, και ανθρώπους που πιστεύουν λάθος πράγματα κατά λάθος. Ξέρω πως είναι μπέρδεμα αυτό αλλά έτσι είναι.

Π.χ η Κατερίνα πιο πάνω είπε: "η γυναίκα από τη στιγμή που συνδέεται μέσα από το γάμο με τον σύζυγό της πρέπει να τον υπακούει πιστά όπως και η εκκλησία τον Χριστο" ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ!!!! Δηλαδή τι να πω!!! Που είναι η ισότητα;;;; Αυτές είναι οι σωστές αντιλήψεις της εκκλησίας;;;;;" κάτι που είναι λάθος. Σύμφωνα με το μήνυμα του Χριστού η γυναίκα πρέπει να ακούει τον άνδρα όσο ακούει και ο άνδρας την γυναίκα, κάτι το οποίο είναι όντως ισότητα. (Ισότητα δεν το βλέπεις έτσι όπως το είπα Κατερίνα; )

Είναι γνωστό ότι ο Χένρι Κίσσινγκερ είχε πει πολλά χρόνια πριν ότι "για να νικήσουμε τους έλληνες πρέπει να τους χτυπήσουμε, την γλώσσα και την θρησκεία". Και αυτό ακριβώς κάνουν. Τα σημερινά παιδιά δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν το "παίρνω" από το "περνώ", το ότι τα ελληνικά είναι η σπουδαιότερη γλώσσα του κόσμου (κυριολεκτικά, αρκεί να το ψάξετε λίγο τογιατί) και ότι η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία δεν έχει καμμία σχέση με συγκριτισμούς γιατί πολύ απλά επιδέχεται όλες τις διαφορές. Δέχεται και την φιλοσοφία και τα πάντα. Ειδικά την φιλοσοφία δε, την έχει σε μεγάλη εκτίμηση. Χιλιάδες φορές έχει αναφέρει σε βιβλία την σπουδαιότητα των φιλοσοφικών συγγραμάτων των αρχαιών ελλήνων. Γιατί λοιπόν αφού δεν υπάρχει πρόβλημα να έχουν κόντρα αυτά τα δύο; Γιατί πολύ απλά το κάνουν επίτηδες.

Το θέμα πάντως είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει σε ένα thread.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είναι γνωστό ότι ο Χένρι Κίσσινγκερ είχε πει πολλά χρόνια πριν ότι "για να νικήσουμε τους έλληνες πρέπει να τους χτυπήσουμε, την γλώσσα και την θρησκεία".

Αυτό είναι urban legend. Ούτε ο Κίσινγκερ, ούτε κανένας από τους άλλους στους οποίους κατά καιρούς αποδίδεται αυτή η φράση έχουν πει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
ailexc αυτά που λες αγγίζουν τα όρια της εθνικιστικής προπαγάνδας.δηλαδή το ότι γραφουν όλοι pernw ποια κέντρα εξουσίας που θέλουν να αφανήσουν τον ελληνισμό πρέπει να κατηγορίσουμε?απλά είναι όλοι βολεμένοι και ας μην ξεχνάμε την ανάγκη διαφοροποίησης των νέων από τους προγενέστερους όπως και τον μιμητισμό που αποτελεί αναπόσπαστό κομμάτι της ανθρώπινης φύσης.
μετά αναφέρεις ότι αποδέχεται η εκκλησία τους έλληνες φιλοσόφους,έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μετά την μεταφορά της πρωτεύουσας της ρωμαικής αυτοκρατορίας ανατολικότερα έπρεπε να έχει την στήριξη του εκεί πληθυσμού?
έτσι υιοθετήθηκε η ανατολική θρησκεία που ανθούσε εκεί,η ελληνική γλώσσα ως ένα βαθμό για να καταλαβαίνουν οι ντόπιοι τι γίνετε εκεί μιας και οι περισσότεροι σε αυτές τις επαρχίες ήταν απόγονοι των πρώτων ελλήνων που είχαν φτάσει εκεί κατά τους αποικισμούς.αναλογικά λοιπόν δεν μπορούσαν να αναθεματίσουν την ιστορία τους ούτε να προχωρήσουν πηγαίνοντας προς τα πίσω τη ροή της επιστημονικής σκέψης που πάντα ανθούσε στην περιοχή και ποτέ δεν καταπιέστηκε από την θρησκεία.
φυσικά όμως δεν μπορούμε να ξεχνάμε και τις σφαγές των ειδωλολατρών,το γκρέμισμα των ναών,το κάψιμο βιβλιοθηκών και χώρων μελέτης και φιλοσοφικής αναζήτησης που είναι καταγεγραμένα σε ιστορικές πηγές γεγονότα που κατ'ουσίαν δεν δείχνουν ν αεφαρμόζεται αυτή η ανοχή.
φυσικά και ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει και να το υποστηρίζει αλλά αυτό θα ήταν συνετό να γίνεται κατόπιν μελέτης του αντικειμένου όσων αφορά τα διάφορα δόγματα.
σε ότι έχει να κάνει με τα θρησκευτικά στο σχολείο πιστεύω ότι είναι καραγκιοζιλίκι το ότι ισχύει μέχρι τώρα.στο σχολείο από όταν μπαίνουμε μέχρι όταν βγούμε κάνουμε συνεχώς θρησκευτικά και στην ουσία δεν γίνεται τίποτα.
ακόμα και για αυτούς που το θεωρούν απαραίτητο είναι σπατάλη πολύτιμων ωρών μιας και δεν βοηθάει καν στην ουσιαστική κατανόηση της ελληνορθόδοξης εκκλησίας.
ή πρέπει να μετονομαστεί το μάθημα σε π.χ ορθόδοξη χριστιανική αγωγή ακαι να είναι επιλογής για τους μαθητές ή να καλύπει μία ευρεία γκάμα θρησκευμάτων ώστε να είναι επιμορφωτικό σαν μάθημα και να μην δημιουργούντε και έριδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Π.χ η Κατερίνα πιο πάνω είπε: "η γυναίκα από τη στιγμή που συνδέεται μέσα από το γάμο με τον σύζυγό της πρέπει να τον υπακούει πιστά όπως και η εκκλησία τον Χριστο" ΑΚΟΥ ΤΩΡΑ!!!! Δηλαδή τι να πω!!! Που είναι η ισότητα;;;; Αυτές είναι οι σωστές αντιλήψεις της εκκλησίας;;;;;" κάτι που είναι λάθος. Σύμφωνα με το μήνυμα του Χριστού η γυναίκα πρέπει να ακούει τον άνδρα όσο ακούει και ο άνδρας την γυναίκα, κάτι το οποίο είναι όντως ισότητα. (Ισότητα δεν το βλέπεις έτσι όπως το είπα Κατερίνα; )

Το θέμα πάντως είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράει σε ένα thread.

Κοίτα, κατάλαβα πολύ καλά τι εννοεί το βιβλίο, αλλά γενικότερα πιστεύω πως η ζυγαριά λυγίζει λίγο περισσότερο προς το αρσενικό φύλο από την αρχή ύπαρξης των δύο αυτών φύλων. (βλ. Αδάμ και Εύα που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος, Γιατί ο Θεός έφτιαξε πρώτα τον Αδάμ και μετά την Έυα για βοηθό του και όχι το αντίθετο;;;) Γι αυτό πιστεύω ότι τότε που έγιναν όλοι αυτοί οι ψαλμοί για το μυστήριο του Γάμου, και αυτά που είπε ο Απόστολος Παύλος αν δεν απατώμαι, δημιουργήθηκαν σε μια εποχή που το αρσενικό φύλο αναδιαμφισβήτητα είχε κοινωνική υπεροχή!!!!!! Τώρα όμως το γυναικείο φύλο μπορώ να πω πως δεν υστερεί σε τίποτα απέναντι στο αρσενικό! Γι αυτό γιατί να μην αλλάξουν κάποια πράγματα στο θρησκευτικό κομμάτι και να μην είναι τόσο προσκολλημένα;;;;

Έλπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Αυτό είναι urban legend. Ούτε ο Κίσινγκερ, ούτε κανένας από τους άλλους στους οποίους κατά καιρούς αποδίδεται αυτή η φράση έχουν πει κάτι τέτοιο.
Πρώτη φορά ακούω ότι είναι urban legend. Αντιθέτως ξέρω ότι όχι μόνο ειπώθηκαν τέτοια λόγια, αλλά μάλιστα γράφτηκαν δημόσια και σε εφημερίδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ότι είναι urban legend. Αντιθέτως ξέρω ότι όχι μόνο ειπώθηκαν τέτοια λόγια, αλλά μάλιστα γράφτηκαν δημόσια και σε εφημερίδα....
Γιατί? Το μόνο παραμύθι νομίζεις είναι που μας πουλάνε οι ελληναράδες? Να μερικά ακόμα:
-- Η ελληνική γλώσσα δεν είναι πρώτη στον κόσμο για μια ψήφο
-- Οι υπολογιστές καταλαβαίνουν αρχαία ελληνικά
-- Οι μεγάλες εταιρίες υποχρεώνουν τους υπαλλήλους τους να μάθουν αρχαία ελληνικά
-- Οι αρχαίοι έλληνες ανακάλυψαν πρώτοι την αμερική
Μην ακούς το Λιακόπουλο και τους ελληναράδες. Μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι για αληθινά επιτεύγματα των προγόνων μας και δεν χρειαζόμαστε παραμύθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γιατί? Το μόνο παραμύθι νομίζεις είναι που μας πουλάνε οι ελληναράδες? Να μερικά ακόμα:
-- Η ελληνική γλώσσα δεν είναι πρώτη στον κόσμο για μια ψήφο
-- Οι υπολογιστές καταλαβαίνουν αρχαία ελληνικά
-- Οι μεγάλες εταιρίες υποχρεώνουν τους υπαλλήλους τους να μάθουν αρχαία ελληνικά
-- Οι αρχαίοι έλληνες ανακάλυψαν πρώτοι την αμερική
Μην ακούς το Λιακόπουλο και τους ελληναράδες. Μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι για αληθινά επιτεύγματα των προγόνων μας και δεν χρειαζόμαστε παραμύθια.

Το ότι υπάρχουν ελληναράδες είναι σίγουρο. Όμως ανήκουν σε διαφορετικές ομάδες. Εσύ σε ποιούς αναφέρεσε; Ρωτάω γιατί με παραξενεύει να το λες εσύ που έχεις το "Δίας" σαν ψευδώνυμο...

Κι αντίστοιχα:
1) Αν και η γνώμη μου συμφωνεί μαζί σου, δυστυχώς δεν μπορώ να το δεχτώ 100%. Η γιαγιά μου είχε σχέση με το θέμα (της επιτροπής κάτι...) και μου έχει δώσει άλλη εντύπωση.

2) Διαφωνώ 100%. Πρώτον γιατί εν μέρη το έχω δοκιμάσει και έχει πετύχει, και δεύτερον γιατί ακούγεται παράλογο δύο ιδια πράγματα να μην ταιριάζουν. Ή ταιριάζουν και είναι ίδια ή δεν ταιριάζουν και δεν είναι ίδια. Ο υπολογιστής κάνει τους υπολογισμούς με βάση την μαθηματική δομή και η ελληνική γλώσσα είναι πιθανόν η μόνη -πιθανόν... δεν το έχω εξακριβώσει ακόμα- γλώσσα του κόσμου που έχει μαθηματική δομή επίσης. Που βασίζεις ότι δεν γίνεται;

3) Μόνο στην Γερμανία.

4) Αυτό ακόμα ψάχνεται. Δεν ξέρουμε. Πάντως έχω ακούσει και την θεωρία ότι οι πρώτοι ήταν οι Αιγύπτιοι. Και για τους κινέζους το έχω ακούσει. Μάλιστα οι Κινέζοι έχουν ποιο πολλές δυνατότητες... (Λόγο DNA... οι ινδιάνοι έχουν αναμεμιγμένα φυλετικά χαρακτηριστικά με τους κινέζους)

Λιακόπουλο δεν ακούω γιατί πολύ απλά δεν βλέπω τηλεόραση. Επίσης και να έβλεπα δεν θα αγόραζα ποτέ τα βιβλία του γιατί δεν μιλάνε με επιστημονικές αποδείξεις. Γι' αυτό μην βασίζεσαι ότι έχω επιρεαστεί από αυτόν. Αντιθέτως ότι λεω το έχω ψάξει. Και συνιστώ να ψάξεις και εσύ, γιατί κάτι μου λέει ότι θα μάθεις πολλά. :)

Ποια θεωρείς εσύ "επιτεύγματα των προγόνων μας";

ΥΓ: Κατερίνα και Παναγιώτη δεν σας ξέχασα. Θα απαντήσω όσο ποιο γρήγορα μπορώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πρώτη φορά ακούω ότι είναι urban legend. Αντιθέτως ξέρω ότι όχι μόνο ειπώθηκαν τέτοια λόγια, αλλά μάλιστα γράφτηκαν δημόσια και σε εφημερίδα....
Έχεις κάποια πηγή; :)

Είναι γνωστό urban legend πάντως αυτό, και το έχω ακούσει και σε άλλες εκδοχές (δηλ. ότι το είπε άλλο πρόσωπο), ίδιου διαμετρήματος με την άλλη μπούρδα περι Hellenic Quest ή το άλλο που διαδίδεται ότι τάχα κάποτε ψήφισε ο κόσμος ποιά θα είναι παγκόσμια γλώσσα και τα ελληνικά έχασαν για μια ψήφο. :lol:

Γιατί? Το μόνο παραμύθι νομίζεις είναι που μας πουλάνε οι ελληναράδες? Να μερικά ακόμα:
-- Η ελληνική γλώσσα δεν είναι πρώτη στον κόσμο για μια ψήφο
-- Οι υπολογιστές καταλαβαίνουν αρχαία ελληνικά
-- Οι μεγάλες εταιρίες υποχρεώνουν τους υπαλλήλους τους να μάθουν αρχαία ελληνικά
-- Οι αρχαίοι έλληνες ανακάλυψαν πρώτοι την αμερική
Μην ακούς το Λιακόπουλο και τους ελληναράδες. Μπορούμε να είμαστε υπερήφανοι για αληθινά επιτεύγματα των προγόνων μας και δεν χρειαζόμαστε παραμύθια.
Damn, αν είχα δει το ποστ σου θα είχα γλιτώσει 1 λεπτό από το χρόνο μου, τα ίδια λέμε ουσιαστικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Από εμπειρία τώρα πιστεύω ότι εντάξει αποκτούμε κάποιες βασικές γνώσεις σχετικά με την ορθόδοξη πίστη αλλά σε μια πολυπολιτισμική κοινωνία δεν θα έπρεπε να σεβαστούμε και τις υπόλοιπες θρησκείες ασχέτως ποια είναι η αληθινή και να γνωρίσουμε κάποια βασικά πράγματα για αυτές;;; Το θεωρώ must!!! Διότι αρκετοί είναι αυτοί που σε αυτή την ηλικία ακόμα μπορεί να μην είναι ακριβώς κατασταλαγμένοι για την πίστη τους...
Του χρονου θα κανεις και για τις αλλες θρησκειες....μην βιαζεσε....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το ότι υπάρχουν ελληναράδες είναι σίγουρο. Όμως ανήκουν σε διαφορετικές ομάδες. Εσύ σε ποιούς αναφέρεσαι; Ρωτάω γιατί με παραξενεύει να το λες εσύ που έχεις το "Δίας" σαν ψευδώνυμο....
Ελληναράδες είναι εκείνοι που υπερβάλουν σε ότι λένε για την Ελλάδα και τους Έλληνες. Ναι, υπάρχουν πολλές ομάδες (μουρλοί, φασίστες, βιβλιοπώλεις, παρασυρμένοι, αφελείς) και αναφέρομαι σε όλους. Το ψευδώνυμο μου κακώς σε παραξενεύει, το ότι είναι ένα αρχαίο ελληνικό όνομα δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι ελληναράς ούτε 12θειστής.

Κι αντίστοιχα:
1) ....2) ....3)...Λιακόπουλο δεν ακούω γιατί πολύ απλά δεν βλέπω τηλεόραση. Επίσης και να έβλεπα δεν θα αγόραζα ποτέ τα βιβλία του γιατί δεν μιλάνε με επιστημονικές αποδείξεις. Γι' αυτό μην βασίζεσαι ότι έχω επηρεαστεί από αυτόν. Αντιθέτως ότι λεω το έχω ψάξει. Και συνιστώ να ψάξεις και εσύ, γιατί κάτι μου λέει ότι θα μάθεις πολλά..
Παραδόξως όμως συμφωνείς με τις θεωρίες του. (Εγώ βλέπω τον Λιακόπουλο γιανα γελάσω πριν κοιμηθώ). Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το ότι "το έχεις ψάξει". Αν αυτό ίσχυε δεν θα θεωρούσες ότι υπάρχει κάτι αληθινό στα παραμύθια που έγραψα. Στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα. Δώσε λοιπόν κάποιες αξιόπιστες πηγές (και όχι το μπλόγκ του τάδε λακαμά) που να με κάνουν ...να μάθω πολλά.

Ποια θεωρείς εσύ "επιτεύγματα των προγόνων μας";
Δημιούργησαν πολιτισμό, έθεσαν τις βάσεις επιστημών, ανέπτυξαν τη φιλοσοφία, διέπρεψαν στις τέχνες, άφησαν μνημεία αξεπέραστα ακόμα και σήμερα. Αυτά είναι αρκετά για να θαυμάζω τους αρχαίους Έλληνες και δεν χρειάζομαι ελληναράδικα παραμυθάκια.
[Βέβαια, το κατά πόσο είμαστε γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων ελλήνων είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Γεια σου Παναγιώτη. Με λένε Παρασκευή. Χάρηκα για την γνωριμία. :)
Διάβασα το ποστ σου και πιστεύω ότι είμαστε στην άλλη άκρη ο ένας με τον άλλον. Έχουμε τελείως διαφορετικές ιδέες. Νομίζω λοιπόν πως θα ήταν καλή ιδέα να κάνω μια ανάλυση. Λάβε υπ' όψην ότι πέρα του ότι ειναι μεγάλη η ανάλυση και ότι θα βαρεθείς να διαβάζεις, :P θα την κόψω και σε 2-3 ποστ για ευκολότερο διάβασμα.
ailexc αυτά που λες αγγίζουν τα όρια της εθνικιστικής προπαγάνδας.
Ας ξεκινήσουμε με αυτό.
Δεν σκέφτηκα να κάνω προπαγάνδα. Είπα ακριβώς αυτό που πίστευα. Γι'αυτό και έπεσα τελείως από τα σύννεφα όταν είπες αυτήν την λέξη. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτό που είπες, στα αυτιά μου μοιάζει με κατηγορία. Όχι επειδή χρησιμοποιήσες αυτήν την συγκεκριμένη λέξη, αλλά επειδή το νόημα που βγαίνει, είναι ουσιαστικά, ότι προσπαθώ να παρασύρω ή να μπλέξω κάποιους στις ιδέες μου. Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω 2 πράγματα τώρα:
1) Έκανα 1 ποστ. Όχι 500 που λένε το ίδιο πράγμα ώστε να μάθουν όλοι παπαγαλία ένα κείμενο το οποίο αρέσει σε μένα, όπως δηλαδή λέει ένας από τους ορισμούς της λέξεως "προπαγάνδα". Γίνεται προπαγάνδα με ένα ποστ; Αν ναι, τότε μήπως θα ήταν προτιμότερο να κλείσουμε το φόρουμ και να μην μιλάμε; Στο κάτω-κάτω η σιωπή είναι χρυσός. Δεν είναι ευκαρία να γίνουμε πλούσιοι; :clapup::P
Όμως είτε 1 ποστ, είτε 500, πίεσα κανένα να πιστέψει σε μένα; Την γνώμη μου είπα. Έχω δικαιώμα να λέω την γνώμη μου; Μήπως απείλησα κάποιον να με πιστέψει θέλοντας και μη; Αν ναι τότε ζητάω συγνώμη που μαρτύρησαν οι καημένοι κάτω από την μπότα της Χιτλερικής μου προπαγάνδας.

Όμως δεν μπορώ να μην σε ρωτήσω μιας και ανέφερες αυτήν την λέξη: Τι ΑΚΡΙΒΩΣ νομίζεις ότι σημαίνει προπαγάνδα; Η ετυμολογία της λέξης ποια είναι ώστε να βγαίνει το νόημα; Και το νόημα ποιο είναι; Μπορείς να μου εξηγήσεις; Γιατί εγώ ξέρω ότι είναι σύνθετη λέξη από το "προ" (πρώτο, πριν, στην αρχή) και το "pag" ή "pak" από το αρχαίο ελληνικό ρήμα "πήγνυμι" που σημαίνει "μπήγω" (π.χ έμπηξα κάτι στο χώμα, και εξ' ου και η μπηχτή, η πήξη κ.τ.λ). Κανείς όμως δεν διεκρυνίζει αν κάποιος έμπηξε κάτι σε κάποιον με την θέληση του άλλου ή όχι, ή αν ο άλλος συναίνεσε ή όχι. Γι' αυτό και η λέξη "προπαγάνδα" είναι αμφίβολη. Για ποιο πράγμα λοιπόν με κατηγορείς; Είπες και το "εθνικός"; Με κατηγορείς δηλαδή για εθνικισμό, σωστά; Όμως και εδώ τίθεται το προηγούμενο ερώτημα: Τι σημαίνει και αυτή η λέξη;

Το νόημα της λοιπόν, (για να το εξηγήσουμε και αυτό) η ετυμολογία της, σημαίνει "ίδιες ιδέες που μια ομάδα ανθρώπων κατέχει". Η ερμηνεία της όμως, ειδικά για την Ελλάδα (γιατί στο εξωτερικό υπάρχει με κάπως αλλοιωμένο νόημα) σημαίνει αυτός που έχει συναίσθηση της πατρίδος. Εγώ -δεν ξέρω για σένα- αγαπάω τα ήθη και τα έθιμα της πατρίδας μου. Την αγάπω όπως είναι (για να ακριβολογώ: όπως ήταν πριν γίνουμε αμερικανάκια) αγαπάω τον πολιτισμό της, την φιλοσοφία της, τα έργα της, την ιδιότητα της... κυρίως όμως αγαπάω την θρησκεία της, (ορθοδοξία) γιατί έχω διαβάσει το δόγμα της και με αντιπροσωπεύει απόλυτα. Και εσύ έρχεσαι και λες λόγια τα οποία μοιάζουν με κατηγορία ότι είμαι όπως είμαι; Μα άνθρωπε μου, αν δεν ήμουν εθνικιστής, τι άλλο ήθελες να είμαι δηλαδή; Ένα απλό κουφάρι που απλά περπατάει χωρίς αισθήματα; Χωρίς εκτίμηση για την πατρίδα του; Τους ανθρώπους της; Χωρίς να αντιλαμβάνεται την αξία της πατρίδος; Εξάλλου από που και ως που δεν μπορεί να είναι ο καθένας ότι θέλει, και πρέπει να δέχεται τις -όποιες- κατηγορίες των άλλων ότι είναι κάτι; Μήπως θες να μου εξηγήσεις αν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν μπορώ να είμαι έτσι όπως θέλω; Παναγιώτη, δεν σκέφτηκα να κάνω προπαγάνδα αλλά ακόμα και αν έκανα, να... πως το κάνουμε...αυτή είμαι. Δεν πιέζω κανέναν να με πιστέψει. Λέω αυτό που πιστεύω. Λυπάμαι αν δεν σου αρέσει, αλλά τι να κάνουμε. Απλά αυτή είμαι.

2) Δεν σε είδα να τηρείς αυτό που διδάσκεις. Στην συνέχεια του ποστ σου αναφέρεις μερικά γεγονότα εκ των οποίων τα μισά είναι φήμες (και σκοπεύω να σου αποδείξω το γιατί, μην φοβάσαι) ενώ στα άλλα μισά είναι η γνώμη σου. Αν λοιπόν η γνώμη σου, ειπώθηκε από σένα, σημαίνει ότι κάνεις προπαγάνδα;

Περιττό να πω βέβαια ότι η ερώτηση μου είναι ειρωνική. Αλλά βρήκα λογικό ότι αφού με ειρωνεύσαι εσύ (γιατί μόνο ως ειρωνία θα μπορούσα να πάρω ότι υπάρχει περίτπωση να μην αγαπάω την πατρίδα μου) μπορώ να σε ειρωνευτώ και εγώ και να το ρίξω λίγο στο χιούμορ.

(Συνεχίζεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Πάμε τώρα και παρακάτω.
Αν κάτι με τσάντισε και με θύμωσε μπορώ να πω, δεν είναι το ότι δεν με αποδέχεσαι (ναι, δεν με αποδέχεσαι Παναγιώτη... γιατί αν το έκανες δεν θα με έκρινες... απλά θα διευκρίνιζες ότι διαφωνείς μαζί μου) αλλά ότι προσβάλεις την θρησκεία μου. Σου είπα και πριν ότι τα μισά από όσα γράφεις είναι φήμες και τα άλλα μισά η γνώμη σου. Για την γνώμη σου δεν έχω δικαίωμα να πω τίποτα. Για τις φήμες όμως θα πω και θα ουρλιάξω γιατί με συκοφαντείς. Συκοφαντείς αυτά, που πιστεύω εγώ άρα συκοφαντείς εμένα. Αναλυτικά λοιπόν θα ήθελα να μιλήσουμε με βάση αυτά:

1) σφαγές των ειδωλολατρών,
2) το γκρέμισμα των ναών,
3) κάψιμο βιβλιοθηκών και χώρων μελέτης και φιλοσοφικής αναζήτησης
4) καταγεγραμένα σε ιστορικές πηγές
5) θα ήταν συνετό να γίνεται κατόπιν μελέτης του αντικειμένου όσων αφορά τα διάφορα δόγματα.
6) καταπιέστηκε από την θρησκεία
Καταρχάς θα πρέπει να μου αποδειξεις ότι υπάρχουν αυτές οι πηγές που αναφέρεις στο Νο4.
Δεύτερον θα πρέπει να μου αποδείξεις ότι η ερμηνεία των πηγών αυτών είναι όντως αρνητική και δεν είναι αποκύημα [κύημα, κύηση, εγκυμοσύνη - από το ρήμα κύω] της φαντασίας κάποιον που μάλιστα -εντελώς κατά τύχη- έχουν συμφέροντα.

Τρίτον σου διευκρινίζω (για να μην μου πεις ότι δεν στο είπα, ή ότι κάνω προπαγάνδα ή κάτι άλλο) ότι εγώ ΔΕΝ μιλάω για γεγονότα (που είπαμε: περιμένω αποδείξεις των λεγομένων σου) αλλά μιλάω για το ΔΟΓΜΑ της ΟΡΘΟΔΟΞΙΑΣ και ΟΧΙ του χριστιανισμού, ο οποιος έχει διαιρεθεί σε πολλά τμήματα εξ' αιτίας της Καθολική εκκλησίας, η οποία δεν έχει καμμία σχέση με την ορθόδοξη εκκλησία. Και δύο είναι οι λόγοι που σου λέω για το δόγμα και όχι για τα γεγονότα:

1) Εσύ μίλησες για δόγμα. Να δούμε αν το ξέρεις... σε διαβεβαιώνω πως με συκοφαντείς λανθασμένα αλλά πρέπει και να στο αποδείξω. Πες μου λοιπόν για το δόγμα αφού υποτίθεται ότι για να μιλάς θα πρέπει ΚΑΙ να το ξέρεις εσύ, αλλά ΚΑΙ να μην το ξέρω εγώ.

2) Ακόμα και αν έχουν συμβει αυτά τα γεγονότα είναι δίκαιο να κατηγορείς τρίτους; Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Πας και σπας το τζάμι (καταλάθος βέβαια) με την μπάλα. Πρέπει να την πληρώσει ο αδελφός σου, μόνο και μόνο και μόνο επειδή είστε αδέλφια; Πόσο δίκαιο το βλέπεις αυτό; Εγώ μιλάω για το δόγμα, όχι για τις πράξεις. Έχεις κάτι εναντίων του δόγματος; Καταρχάς ξέρεις τι σημαίνει η λέξη "δόγμα"; Ποιο είναι το δόγμα της ορθοδοξίας ώστε να προθυμοποιήσαι να γράψεις κατά, αντί για υπέρ αυτού;

(Συνεχίζεται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Τέλος να απαντήσω και σε αυτά που ρωτάς:
δηλαδή το ότι γραφουν όλοι pernw ποια κέντρα εξουσίας που θέλουν να αφανήσουν τον ελληνισμό πρέπει να κατηγορίσουμε?
ΑΝ θέλαμε να κατηγορήσουμε κάποιον, γιατί δεν κατηγορούμε απλά την αλήθεια λέμε, και ναι, είναι αλήθεια Παναγιώτη και δεν μπορείς να με διαψεύσεις γιατί πολύ απλά, όπως λέει και ο Πλάτωνας "το επαναλαμβανόμενο δεν μπορει να πέσει σε λήθη" (αλήθεια = από το στερητικό α' και τη λήθη), τότε λοιπόν, θα έπρεπε να κατηγορήσουμε τους φταίχτες, όποιοι και αν είναι αυτοί. Προς τι η ερώτηση; Δεν ξέρεις ότι υπάρχουν συμφέροντα; Που για να τα επιτύχουν (αυτοί που τα έχουν) πρέπει να κάνουν τους άλλους να αποτύχουν; Γιατί σε παραξενεύει; Δηλαδή βλέπεις απόλυτα φυσιολογικό η σημερινή ανάπτυξη -που ξεκινάει από την παιδεία, η οποία με την σειρά της ξεκινάει από την γλώσσα που αναπτύσσει την σκέψη- να είναι αυτή που είναι; Σε μια εποχή που η γνώση ξεχειλίζει από τα πατζάκια να μην ξέρουμε να γράψουμε 2 λέξεις; Καλά εσένα δεν σε στεναχωρεί που τα παιδιά, η νέα γενιά, το μέλλον της χώρας, εσύ, εγώ, είμαστε για κλάμματα;

μην ξεχνάμε την ανάγκη διαφοροποίησης των νέων από τους προγενέστερους όπως και τον μιμητισμό που αποτελεί αναπόσπαστό κομμάτι της ανθρώπινης φύσης.
Α, δηλαδή άμα εγώ θέλω να διαφοροποιηθώ από τους άλλους θα πάω να κάνω ορθογραφικό λάθος.... Μάλιστα...
Ο μιμητισμός που αναφέρεις έχει αξιολογηθεί επιστημονικά ως δείγμα έλλειψης σκέψης και κριτικής, ή αλλιώς ως ηλιθιότητα (χωρίς ειρωνία το λέω). Μου λες ότι πρέπει να χαίρομαι γι' αυτό "επειδή αποτελεί αναπόσπαστό κομμάτι της ανθρώπινης φύσης"; Η ανθρώπινη φύση περιέχει και στοιχεία από τους πιθήκους κατά μερικούς. Μήπως θέλεις να ανέβω στο δέντρο σαν τον Ταρζάν και να μαϊμουδίζω αφού αυτό είναι -σύμφωνα με την λεγόμενα σου- "αναπόσπαστό κομμάτι της ανθρώπινης φύσης"; Μήπως τυχαίνει να μην έχεις ακούσει ότι την φύση την εξουσιάζει ο άνθρωπος ΕΙΔΙΚΑ σε ότι αφορά την σκέψη; Συγνώμη αλλά έτσι όπως τα λες, βλέπω το όλο θέμα, πέρα για πέρα κωμικοτραγικό.

σε ότι έχει να κάνει με τα θρησκευτικά στο σχολείο πιστεύω ότι είναι καραγκιοζιλίκι το ότι ισχύει μέχρι τώρα.στο σχολείο από όταν μπαίνουμε μέχρι όταν βγούμε κάνουμε συνεχώς θρησκευτικά και στην ουσία δεν γίνεται τίποτα.
Δυστυχώς συμφωνώ απόλυτα. Ή το μάθημα πρέπει να γίνεται σωστά, ή να μην γίνεται καθόλου. Και εγώ -επειδή εκτιμάω την ορθοδοξία- θέλω να γίνεται σωστά. Όμως, τα συμφέροντα που λέγαμε πριν έχουν άλλες ιδέες. Το ότι το μάθημα δεν γίνεται σωστά, πρέπει λογικά να σε βάλει σε σκέψεις. Ας πάρουμε ένα παράδειγμα. Πες ότι αγαπάς ένα πράγμα πάρα πολύ που θες να πεις σε όλους τι καλό που είναι. Τι κάνεις; Πας και το λες μισό; Για να μη καταλάβει κανένας τίποτα; Ώστε όποιος το καταλάβει να το αντιπαθήσει και να μην θέλει να το ξαναδεί στα μάτια του; Ή πας και δίνεις τον καλύτερο σου εαυτό για να δώσεις στους άλλους να καταλάβουν το πόσο σπουδαίο είναι; Γιατί εγώ θα έδινα τον καλύτερο μου εαυτό. Δεν σε παραξενεύει λοιπόν που το μάθημα διδάσκεται έτσι; Δεν μοιάζει σαν το όλο σκηνικό να είναι στημένο; Το ξέρεις ότι ο π. Μεταλληνός που είναι υπεύθυνος για την ορθόδοξη συγγραφή του βιβλίου, όταν έδωσε το τελικό αποτέλεσμα του βιβλίου στο υπουργείο, εκείνοι ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να το υπογράψουν επειδή ήταν..... ορθόδοξο; Και ότι του είπαν κατάμουτρα ότι "εμείς είμαστε Μασσώνοι"; (Έγινε και σάλος στο ραδιόφωνο με αυτό το γεγονός). Και ότι αν θέλει ο π. Μεταλληνός να κυκλοφορήσει τελικά το βιβλίο έπρεπε να κάνει ΔΙΟΡΘΩΣΕΙΣ; Διορθώσεις που ήθελαν αυτοί; Τι λέμε τώρα για μάθημα θρησκευτικών. Καταρχάς δεν ξέρουμε τι σημαίνει η λέξη θρησκεία...

να καλύπει μία ευρεία γκάμα θρησκευμάτων ώστε να είναι επιμορφωτικό σαν μάθημα
Θα πρέπει να ξέρεις τι λέει η κάθε θρησκεία για να καταλάβεις το πόσο πολύτιμη /άχρηστη είναι. Όταν ο απόστολος Παύλος ήρθε και δίδαξε τον Χριστό, όλη η Ελλάδα υποδέχτηκε την ορθοδοξία ως τρόπο ζωής και σωτηρίας. Γι' αυτό και ο λαός αποφάσισε ότι όλες οι άλλες θρησκείες είναι άχρηστες. Δεν είναι λοιπόν λίγο περιττό να προτείνεις να ξαναρχίσουμε ένα φαύλο κύκλο από ερωτήσεις του ποιο είναι σωστό ή όχι, από την στιγμή που είναι ολοφάνερο ότι δεν έχεις προλάβει να μάθεις την σπουδαιότητα της ορθοδοξίας; Πήγαινε και μάθε την και άμα δεν σου αρέσει φεύγα. Εγώ από την πείρα μου, και από όσο έχω μελετήσει τις άλλες θρησκείες, έχω καταλάβει ότι η κάθε θρησκεία διδάσκει έναν ορισμένο αριθμό οδηγιών και κανόνων που πρέπει να ακολουθήσει ο άνθρωπος αν θέλει να μην φοβάται, είτε σε αυτήν την ζωή είτε στην άλλη. Αντιθέτως η διδασκαλία της ορθόδοξης πίστης είναι να διδάξει το ακριβώς αντίθετο. Θεωρείται δεδομένο στην ορθοδοξία ότι ο Χριστός, ο Υιός και Λόγος του Θεού ενσαρκώθηκε μόνο και μόνο από την αγάπη που είχε προς τον άνθρωπο. Τι από τα δύο προτιμάς; Τον φόβο ή την αγάπη; Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι χρειαζόμαστε άλλες θρησκείες;

(Συνεχίζεται... άλλο ένα ποστάκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Τέλος, (τέλος -τέλος, το υπόσχομαι :P) δεν κατάλαβα το εξής κομμάτι:
μετά αναφέρεις ότι αποδέχεται η εκκλησία τους έλληνες φιλοσόφους,έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μετά την μεταφορά της πρωτεύουσας της ρωμαικής αυτοκρατορίας ανατολικότερα έπρεπε να έχει την στήριξη του εκεί πληθυσμού?
έτσι υιοθετήθηκε η ανατολική θρησκεία που ανθούσε εκεί,η ελληνική γλώσσα ως ένα βαθμό για να καταλαβαίνουν οι ντόπιοι τι γίνετε εκεί μιας και οι περισσότεροι σε αυτές τις επαρχίες ήταν απόγονοι των πρώτων ελλήνων που είχαν φτάσει εκεί κατά τους αποικισμούς.αναλογικά λοιπόν δεν μπορούσαν να αναθεματίσουν την ιστορία τους ούτε να προχωρήσουν πηγαίνοντας προς τα πίσω τη ροή της επιστημονικής σκέψης που πάντα ανθούσε στην περιοχή
Έπρεπε; Γιατί έπρεπε; Δεν μπορούσε να γίνει πόλεμος δηλαδή;
Και έγινε κάτι που οι πρώτοι κάτοικοι ήταν έλληνες; Τι εννοείς; Ότι δεν μπορούσαν να συμβιώσουν; Ότι ήταν διαφορετικοί;
Γιατί έπρεπε να αναθεματίσουν την ιστορία; Και ποια επιστημονική σκέψη; Δεν υπήρχε τέτοιο πράγμα τότε (φιλοσοφική σκέψη εννοείς... προφανώς...)
Με μπέρδεψες... Για κάνε μου μια ανάλυση αν θες.

(Τέλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Κοίτα, κατάλαβα πολύ καλά τι εννοεί το βιβλίο, αλλά γενικότερα πιστεύω πως η ζυγαριά λυγίζει λίγο περισσότερο προς το αρσενικό φύλο από την αρχή ύπαρξης των δύο αυτών φύλων.
Η Καινή Διαθήκη η οποία είναι συνέχεια της Παλαιάς, δηλαδή αυτό σημαίνει ότι όχι μόνο αποδέχεται την Παλαιά αλλά την αναγνωρίζει ως ίση σε αξία και πνευματικό "πρόγονο", αναφέρει την σπουδαιότητα της γυναικός δια μέσω του ανδρός και το ανάποδο. Όταν ο Αδάμ είδε την Εύα, δεν είπε "ποια είσαι εσύ;; Δεν σε έχω ξαναδεί!!" αλλά αναγνώρισε τον εαυτό του στην Εύα αποκαλώντας της "οστό του οστού μου, και σάρκα από την σάρκα μου". Αναγνώρισε δηλαδή, και εκφώνησε δυνατά, ότι αυτή είναι ο εαυτός του. Αυτός είναι και ο σκοπός του γάμου, και εδώ ακριβώς ταιριάζουν και τα λόγια "και έσονται οι δύο εις σάρκαν μία" γιατί ο ένας αναγνωρίζει στον άλλον την σπουδαιότητα του εαυτού του. Γι' αυτό και είναι μεγάλη αμαρτία όταν ο παπάς λέει το γνωστό "η δε γυνή να φοβείται τον άντρα" που στα αρχαιά "φοβείται" σημαίνει "σέβεται" να πατάει η γυναίκα του πόδι του αντρός, γιατί είναι σαν να αναιρεί τα λόγια του Χριστού που λένε την σπουδαιότητα και την σημασία της ισότητας μεταξύ του ζευγαριού. Είναι ουσιαστικά σαν να λέει η γυναίκα ότι "ΔΕΝ είμαι ισάξια με σένα"!!!! :eek:

Αντιθέτως η ισοροπία και η ισότητα του ζευγαριού από την στιγμή που φάγανε το μήλο πήγε περίπατο. Όταν ρώτησε ο Θεός ποιος έφταιγε, έχει ήδη μπει ανάμεσα στην ύπαρξη τους ο πειρασμός (ο σατανάς, το φίδι, ο έξω απ' δω, το θηρίο, όπως θες πες τον) που τους χωρίζει, και ο Αδάμ δεν αναγνωρίζει πλέον την Εύα, αλλά ούτε και η Εύα τον Αδάμ. Άρα δεν πρέπει να θυμώνεις αν δεν υπάρχει ισότητα πια, γιατί πολύ απλά εμείς είμαστε τα παιδιά του Αδάμ/Εύας δηλαδή είμαστε ήδη μετά την πτώση τους (μεταπτωτικοί). Αντιθέτως πρέπει να θυμώνεις με αυτόν τον ύπουλο τύπο (σκέτο φίδι όντως) που μας έφερε σε αυτήν την κατάσταση και όχι με τον άνδρες που είναι εξίσου πλάσματα του Θεού.

(βλ. Αδάμ και Εύα που δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή μύθος,
Ας πούμε για χατήρι της συζήτησης ότι είναι αλήθεια, γιατί αν πάμε παρακάτω η συζήτηση θα φτάσει στην άλλη άκρη... και δεν θα τελειώσει και ποτέ.

Γιατί ο Θεός έφτιαξε πρώτα τον Αδάμ και μετά την Έυα για βοηθό του και όχι το αντίθετο;;
Εσύ γιατί τρως πρώτα την -όποια- πιρουνιά πρώτα και όχι κάποια άλλη αφού μιλάμε για το ίδιο φαγητό; (Η ερώτηση δεν είναι για γέλια. Είναι είδος ερωτηματικής σκέψης)

Γιατί πολύ απλά δεν παίζει ρόλο ποιος φτιάχτηκε πρώτος Κατερίνα. Γιατί σκοπός δεν είναι να είσαι πρώτος (που αυτομάτως ο άλλος γίνεται δεύτερος, δηλαδή κατώτερος) αλλά ίσος. Γιατί σκοπός δεν ήταν το σώμα τους αλλά η καθαρότητα της ψυχής τους. Για πες μου εσύ τι θα προτιμούσες: Έναν κούκλο από δω μέχρι κει πάνω αλλά μοχθηρό, μισητό και βίαιο που σου δίνει συναισθήματα φόβου, ή έναν άσχημο κοντό και χοντρό αλλά με χρυσή καρδιά που ξέρεις ότι κοντά του είσαι ασφαλής; Αν και είναι αλήθεια (πιστεύω δηλαδή) ότι θα προτιμούσες έναν απλά φυσιολογικό άνθρωπο, νομίζω ότι από τις δύο παραπάνω επιλογές, και αν δεν είχες άλλη επιλογή, θα προτιμούσες αυτόν με την χρυσή καρδιά. Γιατί θα προτιμούσες αυτόν; Δεν είναι επειδή θα ένιωθες ασφάλεια κοντά του; Όμως η ασφάλεια τι είναι; Δεν είναι έλλειψη τρόμου και φοβου; Είναι. Σε νοιάζει λοιπόν, αν αυτός γεννήθηκε πρώτος ή δεύτερος; Δεν νομίζω...

Γι αυτό πιστεύω ότι τότε που έγιναν όλοι αυτοί οι ψαλμοί για το μυστήριο του Γάμου, και αυτά που είπε ο Απόστολος Παύλος αν δεν απατώμαι, δημιουργήθηκαν σε μια εποχή που το αρσενικό φύλο αναδιαμφισβήτητα είχε κοινωνική υπεροχή!!!!!!
ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΑ είχε κοινωνική υπεροχή. Όχι όμως επειδή την κοινωνική υπεροχή έπρεπε να την έχει η γυναίκα, επειδή η γυναίκα είναι καλύτερη. Δεν είναι. Είναι ισότιμα πλάσματα του Θεού. Δημιουργήματα φτιαγμένα που περιέχουν άπειρη καλοσύνη και αγάπη, προορισμένα για τον παράδεισο, για την αιώνια ευτυχία. Απλά, το λάθος είναι ότι καταδέχεται ο άνθρωπος να αφήνει τον εγωισμό του να κυριαρχεί επάνω του. Και τον αφήνει τόσο πολύ ώστε καταδέχεται να νομίζει ότι ο εαυτός του ειναι ανώτερος από τον άλλον. Αυτό είναι ο λεγόμενος "σατανισμός", όχι οι παραθρησκευτικές οργανώσεις. Αυτές απλά αποδέχονται όλη την κακία, (που όμως υπάρχει ήδη) σαν θεσμό.

ΥΓ: Ναι ο απόστολος Παύλος τα είπε.

Τώρα όμως το γυναικείο φύλο μπορώ να πω πως δεν υστερεί σε τίποτα απέναντι στο αρσενικό! Γι αυτό γιατί να μην αλλάξουν κάποια πράγματα στο θρησκευτικό κομμάτι και να μην είναι τόσο προσκολλημένα;;;;
Μα Κατερίνα αν αποδέχεσαι ότι είναι ισότητα αυτό που είπα πριν (σύμφωνα με το μήνυμα του Χριστού η γυναίκα πρέπει να ακούει τον άνδρα όσο ακούει και ο άνδρας την γυναίκα) και αυτό αλλάξει, τότε δεν αλλάξει και το νόημα της ισότητας; Δεν θα είναι ισότητα πια... Αυτό δεν το σκέφτεσαι;

Εξάλλου, συγνώμη αλλά εγώ δεν βλέπω καμμία ισότητα στον σημερινό κόσμο. Εσύ που την βλέπεις; Μήπως ισότητα εννοούμε κάτι άλλο; Εσύ όταν λες για ισότητα τι εννοείς; Ποιος είναι κατά σε ο ορισμός της ισότητας;

Έλπίζω τώρα να έγινα κατανοητή!
Και εγώ. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Έχεις κάποια πηγή; :)
Έχω, άλλα θέλει πολύ μεγάλη συζήτηση και επεξήγηση το όλο θέμα γιατί η πηγή μου και άλλα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα που δεν προλαβαίνω να τα πω όταν έχω να μιλήσω με άλλα 2-3 παιδιά. Σε πειράζει να αφήσουμε την συζήτηση για λίγες μέρες μετά;

μπούρδα περι Hellenic Quest
Το ότι το Hellenic quest ήταν μια φούσκα δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει η υπεροχή της ελληνικής γλώσσας. Έχω δει με τα μάτια μου άρθρα που λένε για μετατρoπή keyboard και πληκτρολογίου και εν συνεχεία και λογισμικού ώστε να γράφουν όλα τα κομπιούτερ ελληνικά. Βασίζεται σε ένα πρωτόκολλο ίδιο με αυτό που χρησιμοποιούν οι γιαπωνέζοι για να αλλάξουν από kana σε kanji. Είχα δει και στο Mega ένα ρεπορτάζ. Πιστεύω ότι είναι θέμα χρόνου μέχρι να γίνει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Το ψευδώνυμο μου κακώς σε παραξενεύει, το ότι είναι ένα αρχαίο ελληνικό όνομα δεν σημαίνει ούτε ότι είμαι ελληναράς ούτε 12θειστής.
Σόρρυ. Απλά με μπέρδεψες...
Παραδόξως όμως συμφωνείς με τις θεωρίες του. (Εγώ βλέπω τον Λιακόπουλο γιανα γελάσω πριν κοιμηθώ). Θα μου επιτρέψεις να αμφιβάλω για το ότι "το έχεις ψάξει". Αν αυτό ίσχυε δεν θα θεωρούσες ότι υπάρχει κάτι αληθινό στα παραμύθια που έγραψα. Στο ίντερνετ υπάρχουν τα πάντα. Δώσε λοιπόν κάποιες αξιόπιστες πηγές (και όχι το μπλόγκ του τάδε λακαμά) που να με κάνουν ...να μάθω πολλά.
1) Ούτε που ξέρω ποιες είναι οι θεωρείες του για να ξέρω αν συμφωνώ μαζί του.
2) Σου επιτρέπω να αμφιβάλλεις. Με τον όρο ότι και εσύ θα μου αποδείξεις ότι ειναι παραμύθια.
3) Ζητάς το αδύνατο. Την πιο αξιόπιστη πηγή του πλανήτη να σου δώσω, άμα δεν θες να πιστέψεις πολύ απλά δεν θα πιστέψεις. Εξάλλου δεν μπορώ να ξέρω τι θεωρείς εσύ αξιόπιστο. Βλέπεις το "να αμφιβάλλεις" που είπες πριν, εκτός από κανόνας λογικής σκέψης και επεξεργασίας δεδομένων, δυστυχώς σημαίνει και κατηγορία προς το πρόσωπο του άλλου. Ακόμα και αν δεν ήθελες να πιστέψεις εμένα, την γιαγιά μου (ένα τρίτο πρόσωπο που δεν έχει συμφέρον... πεθαμένος άνθρωπος κιόλας) δεν έχεις δικαίωμα να την διαψεύσεις επειδή είναι μια μαρτυρία. Πώς ζητάς λοιπόν αξιόπιστες αποδείξεις αφού δεν προτίθεσαι να πιστέψεις τίποτα;
4) Αυτή η ειρωνία που είπες (που να με κάνουν ...να μάθω πολλά) ήταν άσχημη ιδέα. Περιγέλασες την ιδέα μου που ήταν "μάθε και επεξεργάσου μόνος σου, θα έχεις κερδίσει γνώση" και το πήρες ως "πήγαινε να μάθεις αυτο που θέλω εγώ για να συμφωνήσεις μαζί μου". Δεν γίνεται συζήτηση έτσι. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πάντες. Αν όντως εννοούσα αυτό, και αν εσύ όντως πήγαινες και το μάθαινες, και ακόμα και αν τελικά συμφωνούσες μαζί μου, σημαίνει ότι θα συμφωνούσες μια φορά στις... Θεός ξέρει πόσες, και μετά τίποτα. Την γνώση όμως θα την είχες. Δυστυχώς έχω την -προφανώς λανθασμένη- ιδέα, ότι οι άνθρωποι πρέπει να μαθαίνουν. Αφού όμως δεν σου άρεσε η ιδέα μου, υπόσχομαι να μην στην ξαναπώ.
Δημιούργησαν πολιτισμό, έθεσαν τις βάσεις επιστημών, ανέπτυξαν τη φιλοσοφία, διέπρεψαν στις τέχνες, άφησαν μνημεία αξεπέραστα ακόμα και σήμερα. Αυτά είναι αρκετά για να θαυμάζω τους αρχαίους Έλληνες και δεν χρειάζομαι ελληναράδικα παραμυθάκια.
Μάλιστα, ευχαριστώ.
[Βέβαια, το κατά πόσο είμαστε γνήσιοι απόγονοι των αρχαίων ελλήνων είναι μια άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση...]
Τίθεται θέμα για συζήτηση; Γιατί; Λέει κανείς το αντίθετο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ailexc

Νεοφερμένος

Η ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά, τέρμα για σήμερα τα ποστ... Τα λέμε μάλλον αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kritikaros

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
παρασκευή νομίζω ότι παρεξήγησες αυτά που έγραψα όταν αναφέρω "" αυτά που λες αγγίζουν τα όρια της εθνικιστικής προπαγάνδας"" δεν εννοώ ότι κάνεις προπαγάνδα αλλά ότι χρησημοποιείς τη ρητορεία και τα επιχείρήματα των εθνικιστιστών.
(αν και μετά τα έγαψες τα 5-6 μυνηματάκια σου :whistle::whistle::whistle:):D
επίσης επέτρεψέ μου να διαχωρίσω την εθνική συνήδηση με τον εθνικισμό ο οποίος πραγματικά δεν μπορώ να διαλαλεί την την πίστην ορθοδοξία και ταυτοχρόνως καταφέρονται εναντίων των μεταναστών,των μαύρων,των αλλόθρησκων και λοιπών μη "καθαρών" ελληνικών στοιχείων πράγμα εντελώς χαζό και καταστάσεις απίστευτα αντικρουόμενες.

μετά λες ότι δεν τηρώ όσα διδάσκω,αφού ψάχνεις τόσο πολύ την ελληνική γλώσσα θα ξέρεις την έννοια της διδαχής,που ακριβώς το βλέπεις λοιπόν αυτό?

αν ψάξεις στην βιβλιογραφία και στα επίσημα ιστορικά ντοκουμέντα και όχι στα επίσημα εκκλισιαστικά κείμενα θα τα δεις όλα αυτά που σου λέω (δεν αμφισβητώ την εκκλησία εδώ για να μην παραξηγηθείς απλά πιστεύω να συμφωνούμε ότι ο καθένας τις λαδιές του τις κρύβει;))

λοιπόν ο μέγας κωνσταντίνος που αγιοποιήθηκε πότε βαφτήστηκε χριστιανός?
πως στόλισε τα δημόσια κτίρια της κων/πολης?
ποιος έκαψε το ιερό του ασκληπιού στην κιλικία?(ως γνωστόν τα ασκληπιεία ήταν θεραπευτήρια κατά την αρχαιότητα)
επίσης πόσοι ναοί πιστεύεις ότι έμειναν όρθιοι κατά τη διάρκεια της βασιλείας του?
γιατί όλοι μεγάλοι βυζαντινοί ναοί είναι χτισμένοι πάνω σε ναούς της ειδωλολατρικής θρησκείας?
ο ιουλιανός γιατί έμεινε στην ιστορία ως παραβάτης,έτυχε?είναι καθαρή προπαγάνδα της εκκλησίας επειδή σταμάτησε τους διωγμούς και επανέφερε τους ιερείς στους ναούς κανένας δεν ξέρει τα στρατιωτικά ή πολιτικά του επιτεύγματα.
ο μέγας θεοδόσιος στέρησε τα πολιτικά δικαιώματα και μετέτρεψε ναούς στην κων/πολη σε στάβλους και έναν μάλιστα εικάζεται ότι τον είχε μετατρέψει σε πορνείο.
ο τότε πατριάρχης αλεξάνδρειας καταστρέφει όλους τους ναούς γίνετε εξέγερση και για να επέλθει συμφωνία ο θεοδόσιος τους καλεί στον ιππόδρομο όπου σφαγιάζονται από Γότθους(!!!!) κάπου 7-15 χιλιάδες κόσμο τον καταδίκασε η εκκλησία αλλά μετά τον θάνατό του τον έκανε άγιο.
περιττό φυσικά να πούμε ότι στους ναούς υπήρχαν βιβλιοθήκες όπως υπάρχουν και τώρα στα μοναστήρια και επίσης πιο περιτό να πούμε ότι περιείχαν εκτός από τα τελετουργικά κείμενα ιστορικά,φιλοσοφικά,επιστημονικά και φυσικά έργα τέχνης όπως θεατρικά κείμενα.δεν είναι τυχαίο ότι το μεγαλύτερο μέρος της αρχαίας ελληνικής γραμματείας αγνοείτε.
τέλςο όλα τα μυστήρια και οι τελετές απαγορεύτηκαν όπως επίσης και οι ολυμπιακοί αγώνες.

με τα παραπάνω δεν θέλω να πω τίποτα παραπάνω από το ότι άλλο τα κεφάλια της εκκλησίας και άλλο το εκκλησίασμα

μετά λες για το δόγμα,τι επεξήγηση χρειάζεται?απλά το λέω ""φυσικά και ο καθένας πρέπει να είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει και να το υποστηρίζει αλλά αυτό θα ήταν συνετό να γίνεται κατόπιν μελέτης του αντικειμένου όσων αφορά τα διάφορα δόγματα."" πίστευε ότι θες αρκεί να το έχεις επιλέξει εσύ και να μην το βρήκες έτοιμο,που είναι το περίεργο?

φυσικά και με χαλάει και αυτό γιατί θεωρώ την γλώσσα,όχι μόνο την ελληνική,αλλά πρωτίστως την ελληνική που τόσα χρόνια εξελίσετε και εμπλουτίζετε κάτι το ζωντανό και το όμορφο,αλλά αυτό είναι ζήτημα πολιτικής.
όταν δεν υπάρχει μέριμνα για να έχει ο άνθρωπος τα στοιχείωδη για να ζήσει περιμένεις μέριμνα ια την εκμάθηση της γλώσσας από τους νέους?απλά δεν γίνεται.
στο θέμα χαζομάρας συμφωνούμε,ναι είναι πολλοί οι χαζοί πάρα πολλοί.για παράδειγμα είχα από 1η λυκείου μούσι και γούσταρα και κάτι βλαμμένοι υποτίθετε μου τη λέγανε σε 2 χρόνια μου καμαρώνανε ότι έχουν μούσι απλά είναι χαζοί τι να κάνουμε?

ο απόστολος παύλος ήρθε στην ελλάδα περίπου στο 50 π.χ και σαφώς κάποιοι τον δέχτηκαν αλλά αυτό τι ακριβώς σημαίνει?
ότι κάποιοι άλλοι κάποτε κάτι σκέφτηκαν για εμάς και πρέπει να μην ξανασκεφτούμε τίποτα?δεν πάει έτσι,γιατί με το σκεπτικό σου και αυτοί πο τον άκουσαν κάτι είχαν βρει έτοιμο και πίστευαν γιατί να κάτσουν να τον ακούσουν???

πόλεμος σαφώς και δεν μπορούσε να γίνει για καθαρά πολιτικούς λόγους όταν μεταφέρεις ολόκληρη πρωτεύουσα της μεγαλύτερης τότε αυτοκρατορίας δεν πας να ανοίξεις καινούριο μέτωπο αντιπαράθεσης,τόσο απλά.

τέλος πραγματικά θέλω να μου απαντήσεις που στο καλό διάβασες ότι είμαι ΚΑΤΆ ή ΕΝΑΝΤΊΟΝ της ορθοδοξίας ,πραγματικά απόρησα από το αυθαίρετο συμπέρασμά σου ποιο καθαρά δεν θα μπορούσα να εκφράσω την παποίθηση μου για απόλυτη ανεξιθρησκεία.

(για να προλάβω τυχόν αντιδράσεις και άσκοπες συζητήσεις δεν είμαι ούτε 12θειστής ούτε αρχαιολάγνος όχι ότι θα ήταν κακό απλά δηλώνω πως ότι γράφω το γράφω από καθαρά προσωπική γνώμη και όχι από ιδιοτέλεια.

αυτα.

πραγματικά συγγνώμη για το post-εφημερίδα παραπάνω:/:

δεν θα επαναληφθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:
Top