Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

fusebb

Νεοφερμένος

Η Δαναη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σταμάτα (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.
πως είναι δυνατόν σε μια χώρα που ισχύει η ανεξιθρησκεία στα σχολεία να διδάσκεται μόνο ΜΙΑ θρησκεία λεπτομερώς, και στις υπόλοιπες θρησκείες να γίνεται μια κουτσουρεμένη αναφορά στο λύκειο και συνήθως με υποτιμητικό τροπο απο τους διδασκοντες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
πως είναι δυνατόν σε μια χώρα που ισχύει η ανεξιθρησκεία στα σχολεία να διδάσκεται μόνο ΜΙΑ θρησκεία λεπτομερώς, και στις υπόλοιπες θρησκείες να γίνεται μια κουτσουρεμένη αναφορά στο λύκειο και συνήθως με υποτιμητικό τροπο απο τους διδασκοντες???
Αυτό γίνεται γιατί πολλοί θεολόγοι (που για μένα αυτός ο τίτλος είναι λανθασμένος) είναι συντηρητικοί και στενόμυαλοι και προβάλλουν τον Χρστιανισμό ως την ανώτερη θρησκεία, κάτι το οποίο δεν είναι δίκαιο, αλλά μεροληπτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michalis karami

Νεοφερμένος

Ο Μιχαλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αυτό γίνεται γιατί πολλοί θεολόγοι (που για μένα αυτός ο τίτλος είναι λανθασμένος) είναι συντηρητικοί και στενόμυαλοι και προβάλλουν τον Χρστιανισμό ως την ανώτερη θρησκεία, κάτι το οποίο δεν είναι δίκαιο, αλλά μεροληπτικό.
:iagree: επεισης θα ειχε περισοτερες θεσεις εργασιας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Αυτό γίνεται γιατί πολλοί θεολόγοι (που για μένα αυτός ο τίτλος είναι λανθασμένος) είναι συντηρητικοί και στενόμυαλοι και προβάλλουν τον Χρστιανισμό ως την ανώτερη θρησκεία, κάτι το οποίο δεν είναι δίκαιο, αλλά μεροληπτικό.

Ναι ρε συ. Λέμε και για άλλες θρησκείες και στο τέλος βγάζουμε συμπέρασμα "Ο Χριστιανισμός είναι η καλύτερη θρησκεία" =/

Η περσινή μας Θεολόγος μας έκανε πλύση εγκεφάλου αλλά τουλάχιστον δεχότανκαι απόψεις. Τις έλεγα "διάφορα" αλλά μου είχε 19. Ο φετινός είναι...
Γι' αυτό κρατάω κλειστό το στόμα μου. Απαλλαγή δε θέλει η μάνα μου να πάρω γιατί όπως ισχυρίζεται "δεν είμαστε αλλόθρησκοι". (άσχετα που της έχω εξηγήσει κάποια πράγματα.>.<)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Ναι ρε συ. Λέμε και για άλλες θρησκείες και στο τέλος βγάζουμε συμπέρασμα "Ο Χριστιανισμός είναι η καλύτερη θρησκεία" =/

Η περσινή μας Θεολόγος μας έκανε πλύση εγκεφάλου αλλά τουλάχιστον δεχότανκαι απόψεις. Τις έλεγα "διάφορα" αλλά μου είχε 19. Ο φετινός είναι...
Γι' αυτό κρατάω κλειστό το στόμα μου. Απαλλαγή δε θέλει η μάνα μου να πάρω γιατί όπως ισχυρίζεται "δεν είμαστε αλλόθρησκοι". (άσχετα που της έχω εξηγήσει κάποια πράγματα.>.<)


ε παρτε απαλαγη ρε μαγκες τοσο πολυ εσεις δεν γουσταρετε 2 ωρες που ειναι την βδομαδα δηλαδη ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
ε παρτε απαλαγη ρε μαγκες τοσο πολυ εσεις δεν γουσταρετε 2 ωρες που ειναι την βδομαδα δηλαδη ελεος...

Δεν "καίγομαι" ρε ΜΑΓΚΑ να πάρω απαλλαγή. Πέρυσι ήθελα να παρακολουθώ το μάθημα. Αλλά φέτος ο καθηγητής δεν είναι στα καλά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
εμεις εχουμε εναν καθηγητη ΤΕΛΕΙΟ
δηλαδη θα μπορουσα να τον ακουω και 7 ωρες!!
το θεμα ειναι οτι δεν γινεται κανονικο μαθημα, βασικα μας λεει καποια πργματα για το μαθημα αλλα μετα ξεφευγουμε και παει το θεμα όπου θελουμε να το παμε, απο το σύμπαν, στη συμπερηφορα των ανθρωπων, μια αλλη φορα μας ελεγε απο που προερχονται τα ονοματα μας και τι σημαινουν.
τεσπα , και γενικα εχει ενα καλλημα με το να μας λεει τις ριζες των λεξεων και απο κει λεμε μετα τα παντα!! γινεται ενας τελειος διαλογος στη ταξη και η ωρα περναει σφαιραααααααα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Doc

Νεοφερμένος

Ο Βασιλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ισχυει οτι στα θρησκευτικα πεφτει γελιο (τις περισσοτταερες φορες τουλαχιστον ) αλλα θα ταν καλυτερα αν δεν βαθμολογουνταν (στυλ ΣΕΠ τριτης Γυμνασιου )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δηλαδη αμα ο καθηγητης δεν ειναι στα καλα τι πρεπει να κανουμε να αφησουμε το μαθημα?? δεν σε καταλαβαινω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ισχυει οτι στα θρησκευτικα πεφτει γελιο (τις περισσοτταερες φορες τουλαχιστον ) αλλα θα ταν καλυτερα αν δεν βαθμολογουνταν (στυλ ΣΕΠ τριτης Γυμνασιου )
Αυτό είναι απόλυτα σωστό. Να μαθαίνουμε για θρησκείες αλλά χωρίς να χρειάζεται να αποστηθίζουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
εμεις βλεπουμε ταινιες και συζηταμε διαφορα.στο διαγωνισμα γραφουμε 5 και μας βαζει 18-20.γι'αυτο και δεν πηρα απαλλαγη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Δηλαδη αμα ο καθηγητης δεν ειναι στα καλα τι πρεπει να κανουμε να αφησουμε το μαθημα?? δεν σε καταλαβαινω..

Εγώ δεν θέλω να κάθομαι να ακούω έναν να μου λέει πόσο ωραία είναι η θρησκεία του και blah blah blah και να "φοβάμαι" να του πω τις απόψεις μου. Με την περσινή τουλάχιστον υπήρχε καλύτερη επικοινωνία και δεχόταν άλλες απόψεις.
-----------------------------------------
εμεις βλεπουμε ταινιες και συζηταμε διαφορα.στο διαγωνισμα γραφουμε 5 και μας βαζει 18-20.γι'αυτο και δεν πηρα απαλλαγη.

Η περσινή αυτά έκανε. Δεν ήταν ανάγκη να γράφουμε αυτά που λέει το βιβλίο.
Μου άρεσε κάπως το μάθημα μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
ε παρτε απαλαγη ρε μαγκες τοσο πολυ εσεις δεν γουσταρετε 2 ωρες που ειναι την βδομαδα δηλαδη ελεος...

Μάγκα, μακάρι να μπορούσαμε να πάρουμε, μέχρι κι αυτό μας έκοψαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Επειδή:

Κι όμως παρά αυτό που παρέθεσε ο νιόνιος, ο διευθυντής του λυκείου μας, έδωσε στους γονείς μου ένα χαρτί που λέει τα εξής:

ΘΕΜΑ: Απάντηση σε επιστολή σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών

Σε απάντηση της από 11-6-2009 επιστολής σας, η οποία μας διαβιβάστηκε από το Γρ. Υπουργού και σε ό,τι εμπίπτει στις αρμοδιότητές μας, σας γνωρίζουμε ότι:
Το μάθημα των Θρησκευτικών παραμένει υποχρεωτικό στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σύμφωνα και με αρ. πρ. Φ/12/977/109744/Γ1/26-08-2008 εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ η οποία προβλέπει ότι "οι μη Ορθόδοξοι μαθητές, δηλ. οι αλλόθρησκοι ή οι ετερόδοξοι, οι οποίοι απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών blah blah."

και πιο κάτω ξαναλέει

"Στις παραπάνω εγκυκλίους καθιστάται σαφές ότι το μάθημα των Θρησκευτικών διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα επίσημα, υποχρεωτικά Αναλυτικά και Ωρολόγια προγράμματα, αλλά δίνεται η δυνατότητα απαλλαγής στους αλλόθρησκους και ετερόδοξους μαθητές, οι οποίοι για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν τον εν λόγω μάθημα"

Λέει δηλαδη μόνο για αλλόθρσκους και ετερόδοξους, εκεί κάπου το 'χασα. =/

Aυτά

1ον) Πως είναι δυνατόν με μια εγκύκλιο (104071/Γ2/04/08/2008) να εξαλείφεται έως εξαφανίζεται η αποκάλυψη των θρησκευτικών πεποιθήσεων των μαθητών σε Ορθοδόξους και μη («αλλόθρησκοι», «ετερόδοξοι», κλπ), καθώς ορίζεται ότι στη δήλωση απαλλαγής απ? το θρησκευτικό μάθημα δεν θα αναγράφεται εφεξής το θρήσκευμα, και με μια άλλη εγκύκλιο (109744/Γ1/26-8-2008) λίγες μέρες μετά να επανέρχεται στο προσκήνιο η (υποτίθεται, εξαλειφθείσα…) αποκάλυψη των θρησκευτικών πεποιθήσεων (δια της διακρίσεως των μαθητών σε “ετεροδόξους”, “αλλοθρήσκους”, κλπ.);… Πως θα ξεχωρίζουν άραγε οι ετερόδοξοι και οι αλλόθρησκοι - για να υποχρεώνονται να παρακολουθούν έτερο μάθημα - αφού δεν υποχρεώνονται πλέον να αναγράφουν το (όποιο) θρήσκευμά τους στους λόγους για την αιτούμενη απαλλαγή;

2ον) Στη δεύτερη εγκύκλιο ουδεμία αναφορά γίνεται για τους Ορθοδόξους μαθητές που θα ζητήσουν (βάσει του δικαιώματος που τους δίνει η πρώτη εγκύκλιος…) απαλλαγή. Τι θα γίνει μ? αυτούς, πως θα απασχολούνται; Θα …«βαράνε μύγες» ή θα υποχρεώνονται και αυτοί να παρακολουθούν κάποιο εναλλακτικό μάθημα; Κι? αν ναι, αν δηλαδή υποχρεώνονται στη παρακολούθηση αυτού του εναλλακτικού μαθήματος όλοι οι (Ορθόδοξοι και μη) μαθητές που θα παίρνουν απαλλαγή απ? τα Θρησκευτικά, γιατί αυτό το μάθημα νά? ναι της «ελληνικής γλώσσας» για τους αλλοδαπούς, ή «ανάλογο με τις μαθησιακές τους ανάγκες» για τους ημεδαπούς (κατά τα οριζόμενα στη δεύτερη εγκύκλιο) και να μην είναι ένα κοινό για όλους ανθρωπιστικής φύσης μάθημα, το οποίο μάλιστα θα διδάσκεται, όχι απ? τον οποιοδήποτε καθηγητή, αλλά από τον θεολόγο καθηγητή;

Από εδώ https://blogs.sch.gr/kantonopou/2008/08/27/νεα-εγκυκλιοσ-26-8-2008-του-υπεπθ-για-τα-θρησκ/ νομίζω συνοψίζουν την κατάσταση.

2 σελίδες πίσω είναι. Ήθελα να 'ξερα επίτηδες το κάνετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas21

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Καρδίτσα (Καρδίτσα). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ήθελα να ξέρω τη γνώμη σας . Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι θα έπρεπαι να ήταν επιλογής καθώς πολλοί μαθητές δεν θέλουν να το παρακολουθούν διότι δεν πιστεύουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NiKoS WSN

Νεοφερμένος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
ναι έχεις δίκιο διότι δεν λες εσύ στον άλλον τη θα πιστεύει, και μου την σπανε ι καθηγητές που λένε εμείς οι χριστιανοί ( όλοι ) ενώ υπάρχουν παιδιά στην ταξη ή και γενικότερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
αν καποιος δν πιστευει μπορει να παρει απαλλαγη...εγω πιστευω οτι δεν θα επρεπε να εξεταζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
παντως στο σχολειο μας που ενα παιδι πιστευε καπου αλλου ειχε παρει απαλλαγη απο το συγκεκριμενο μαθημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

known-unknown

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κατα την γνωμη μου το μαθημα δεν θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικο σε καμμια βαθμιδα της εκπαιδευσης τωρα θα μου πειτε ορισμενοι μαθητες δεν θα το επιλεξουν σιγουρα λογο βαρεμαρας!!Αυτο θα λυθει μονο εαν την ωρα που το τμημα σου κανει θρησκευτικα εσυ να παρακολουθεις ενα μαθημα σε καποιο αλλο τμημα π.χ.μαθηματικα,γλωσσα..αυτα απο μενα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top