Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μπορείς να πάρεις απαλλαγή. :)
Όπως άλλωστε θα διαπίστωσες κι εσύ, το πρόβλημα ειναι οτι βλαμμένα δεν αντιδρούν σε τίποτα. Νομίζω οτι τελικά σας χρειάζεται ένα μάθημα προπαγάνδας στα σχολεία, έτσι για να δούμε και που βρίσκονται τα δημοκρατικά σας αντανακλαστικά. Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να μη μπεις στη διαδικασία να κοντράρεις τις φανατικές μπούρδες ενός θεολόγου ή ενός ιστορικού. Συγγνώμη, αλλά μέχρι τώρα όταν έλεγα "σχολείο" κάτι τέτοιο είχα στο νου μου. Τώρα εντάξει, αν νομίζεις ότι η πραγματική ελευθερία κερδίζεται μέσα απ'την πνευματική αποστείρωση της πολιτικής ορθότητας τι να πω...Είδαμε κι εκεί που τα καταργήσανε πόσο σοφότερες κοινωνίες φτιάξανε...Όταν τα πάντα δουλεύουν ρολόι, όταν η πολιτική ορθότητα ενός κοινωνικού μηχανισμού με αυτόματο πιλότο σε κάνει να πιστεύεις ότι το κράτος υπερασπίζεται πάντα και παντού τις ελευθερίες σου, τότε γίνεσαι τυφλός. Την ταινία Die Welle την έχεις δει; Το κοινωνικό πείραμα που περιγράφει, η μόνη αιτία που δεν είχε ήταν ότι στο σχολείο τα παιδιά είχαν το μάθημα του Φασισμού...Δεν προκειται να προστατευσει την ελευθερία σου το κράτος, να την προστατεύσεις εσύ με συνειδητές επιλογές. Με απαλλαγή, με κοντράρισμα μέσα στο μάθημα, με διατύπωση απόψεων και κυρίως με πολύ διάβασμα για να ξερουμε και τι μας γίνεται. Αν η αξιοπρέπειά σου αξίζει λιγότερο απ'το βαθμό τετραμήνου, τότε είσαι άξια της μοίρας σου. Αν και δεν κρύβω οτι κι εγώ θα προτιμούσα το μάθημα αυτό να μην παίρνει βαθμό, τουλάχιστον όχι οταν συμμετέχουν μη Χριστιανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θρησκευτικά, παπαγάλιζα, έγραφα, 20, τέλος. Ο φετινός θεολόγος μας όμως, αχεμ. Πως να το πω τώρα. Το δεν την παλεύει δεν είναι αρκετός χαρακτιρισμός, ας πω απλά πως πιστεύει στην ύπαρξη εξωγήινων στην αρχαία ελλάδα και υπάρχει παντού στο youtube. Δεν τον αντέχω δηλαδή. Είπα λοιπόν να πάρω απαλλαγή να ησυχάσω. Επειδή είμαι και άτομο της τάξης, δεν μπορώ για κανένα λόγο να εντοπίσω το χαρτί που έδωσε ο διευθυντής στους γονείς μου, το οποίο λέει πως άλλαξαν από πέρισυ τα πράγματα. Ψάχνω μπας και το βρω τώρα στο νετ αλλά άδικα. Έλεγε εν ολίγοις ότι επιτρέπεται να πάρουν απαλλαγή οι αλλόθρησκοι. Εγώ που θέλω να πάρω λόγο αγνωστικισμού τι πρέπει να κάνω; =/

(ξέρω πως το χαρτί είναι απαραίτητο, αμα το βρω θα τ'ανεβάσω παραυτα)

Απαλλαγή από το μάθημα θρησκευτικών

Η Ελληνική νομοθεσία δίνει πλέον δικαίωμα σε κάθε μαθητή δημόσιου σχολείου να απέχει από το μάθημα θρησκευτικών, τους εκκλησιασμούς, και την σχολική προσευχή. Αρκεί μια απλή δήλωση του κηδεμόνα αν είναι ανήλικος ή του ίδιου αν είναι ενήλικος.
Μερικές διευκρινήσεις για όσους ίσως έχουν πληροφορηθεί λάθος:
1) Δεν αναγράφεται πλέον το θρήσκευμα στο απολυτήριο. 2) Δεν χρειάζεται καμμία εξήγηση ή διευκρίνηση πέραν της γραπτής δήλωσης για απαλλαγή βάσει της Εγκυκλίου 91109/Γ2/10.7.2008 και 104071/Γ2/4.8.2008. 3) Το δικαίωμα ισχύει για όλους τους μαθητές, όχι απλώς τους μη-ορθόδοξους.
https://atheoi.org/apallagi/

Δεν ξερω ρε φιλε τι σας εχουνε πει στο δικο σας γυμνασιο ...αλλα σε εμας μας ενημερωσαν και δεν μας ειπαν "ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;...." ειδικα στην 1η γυμνασιου την ειχαμε ταραξει στις ερωτησεις και μας απαντουσε ενοειται..στο μαθημα που λει κατι για την αναπαραγωγη δεν θυμαμαι πολυ καλα

Κοίτα και μένα απελευθερωμένοι μου φαίνονται αλλά με το Θρησκευτικό που έχει το σχολείο δεν πρόκειται να εφαρμοστεί ως μάθημα η σεξουαλική αγωγή... Ας ελπίσουμε πως θα πάρει σύνταξη κάποια στιγμή αυτός ο άνθρωπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Πώς ένα παιδί Γυμνασίου, που έχει ήδη αρχίσει να αναρωτιέται, είναι σε θέση να γνωρίζει τα πάντα για ό,τι κληρονομικά πιστεύει; Εφόσον, προφανώς, δε μπορεί, ακόμα, να διαβάσει την Αγία Γραφή ή το Κοράνι ή οποιοδήποτε άλλο ''Ιερό Βιβλίο'' το σχολείο οφείλει να το εφοδιάσει με τις βασικές γνώσεις, τα πρώτα ερεθίσματα, αν θέλεις.
Ο στόχος των θρησκευτικών όμως δεν είναι αυτός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αφαιρεθούν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
115 σελίδες υπάρχουν,γιατί δεν τις διαβάζεις;Δεν μπορούμε να λέμε συνέχεια τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
115 σελίδες υπάρχουν,γιατί δεν τις διαβάζεις;Δεν μπορούμε να λέμε συνέχεια τα ίδια.
απ'ότι κατάλαβες δεν ζητώ από κάποιον να μου εξηγήσει,αλλά εκφέρω την άποψή μου...:nono:
αν έχεις πρόβλημα και με αυτό....τι να σου πω...είσαι άξιος της μοίρας σου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν ζητάς δηλαδή να ακούσεις μια άλλη άποψη και μιλάς με τέτοιον τρόπο σε όποιον διαφωνει μαζί σου.Δικαιολογήσαι λόγω ηλικίας.
Απλά καλό θα ήταν κάποιος να διαβάζει πρώτα τι έχει ήδη γραφτεί και μετά να απαντάει για μην γίνονται κύκλοι,αυτό είπα.Δεν είναι ανάγκη να αρπάζεσαι για αυτό,ούτε και να κάνεις επεξεργασία το μήνυμά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Απορώ με την αντιμετώπιση που τυγχάνουν τέτοια θεματα? Γιατί "λολ"? Αν δε μάθουν τα παιδιά στην ηλικία της πρώτης γυμνασίου και λίγο αργότερα για το σεξ, τότε πότε θα μάθουν? Στα 18? Εκεί θα είναι πλέον πολύ αργά... Μάθετε να μην κομπλάρετε με κάτι τέτοια, έλεος μεσα στη ζωή είναι, άμα μετά την πατήσεις και κολλήσεις κανα std, πάει την πάτησες.


Μα σου λεω πως στο Γυμνασιο ετυχε να μας μιλησουν για αυτο το θεμα και για το AIDS 2 ΦΟΡΕΣ μια στην Α γυμνασιου και μια περσυ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν τυχαίνει στους περισσότερους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Δεν ζητάς δηλαδή να ακούσεις μια άλλη άποψη και μιλάς με τέτοιον τρόπο σε όποιον διαφωνει μαζί σου.Δικαιολογήσαι λόγω ηλικίας.
Απλά καλό θα ήταν κάποιος να διαβάζει πρώτα τι έχει ήδη γραφτεί και μετά να απαντάει για μην γίνονται κύκλοι,αυτό είπα.Δεν είναι ανάγκη να αρπάζεσαι για αυτό,ούτε και να κάνεις επεξεργασία το μήνυμά σου.
Στο μήνυμα σου δεν έδειξες ότι διαφωνείς ούτε είπες τη άποψή σου,αλλά μίλησες με έντονο ύφος...
Δεν νομίζω πως πρέπει να διαβάσω 115 δελίδες για να πω την άποψη μου...
Η άποψη μου δεν μπορεί να επειρεαστεί από 115 σελίδες...
Έκανα επεξεργασία στο μήνυμά μου,γιατί τελικά δεν ήθελα να πω ότι ήταν αναγκαίο..
Δεν νομίζω να άλλαξε το νόημα του μηνύματός μου,ούτε άλλαξε η γνώμη μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
τι ετυχε? διαβασε κ στα προηγουμενα μου ποστ αφου το μαθημα λεγονταν αναπαραγωγη του ανθρωπου μετα μας μιλησε κ για το aids λογικο δεν ειναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
τι ετυχε? διαβασε κ στα προηγουμενα μου ποστ αφου το μαθημα λεγονταν αναπαραγωγη του ανθρωπου μετα μας μιλησε κ για το aids λογικο δεν ειναι?
Εννοώ πως έτυχε η δικιά σας καθηγήτρια να σας μιλήσει.Οι περισσότεροι όμως δεν το κάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εννοώ πως έτυχε η δικιά σας καθηγήτρια να σας μιλήσει.Οι περισσότεροι όμως δεν το κάνουν.


μα ειναι το μαθημα ρε φιλε θα μιλησει θελει δεν θελει,δεν μπορει να το αποφυγει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μπορεί να το αποφύγει.Αλλά και παλι 2 μισάωρα σε όλη τη σχολική σου ζωή μόνο αρκετά δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Βέβαια μπορείς να ζήσεις και πάλι...ακόμα κι αν δεν ξέρεις και πολλά για τις άλλες θρησκείες. Δεν το θεωρώ σώνει και καλά απαραίτητο. Θα προτιμούσα να διδάσκεται ήθος, δημοκρατικές αξίες.... παιδεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Στο μήνυμα σου δεν έδειξες ότι διαφωνείς ούτε είπες τη άποψή σου,αλλά μίλησες με έντονο ύφος...
Δεν νομίζω πως πρέπει να διαβάσω 115 δελίδες για να πω την άποψη μου...
Η άποψη μου δεν μπορεί να επειρεαστεί από 115 σελίδες...
Έκανα επεξεργασία στο μήνυμά μου,γιατί τελικά δεν ήθελα να πω ότι ήταν αναγκαίο..
Δεν νομίζω να άλλαξε το νόημα του μηνύματός μου,ούτε άλλαξε η γνώμη μου....

Κι όμως, αν είχες διαβάσει το 1/10 των συνολικών σελίδων θα σκεφτόσουνα πριν το γράψεις. Και επίσης άμα εκθέτεις την άποψη σου θα σχολιαστεί ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ με τρόπους που μπορεί να μην σου αρέσουν. Αν δεν είσαι έτοιμη να ανεχτείς σχολιασμό, μην εκφέρεις καθόλου γνώμη. Δεν μπορώ να σου πω να μην εκφέρεις γνώμη αλλά δεν μπορείς να μου απαγορέψεις να τη σχολιάσω.
Συγγνώμη για το έντονο ύφος, αλλά ήθελα να το τονίσω γιατί έχει παρεξηγηθεί... πολλές φορές.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Mε λίγα λόγια,δεν είναι κακό το να μπεις στη διαδικασία να κούσιες διαφορετικές απόψεις,ώστε να μπορέσεις να σχηματίσεις μια σφαιρική εικόνα για κάθε θέμα.Αρκεί να μην είσαι προκατηλημένος και τις απορρίψεις άκριτα επειδή δε συμφωνούν μαζί σου.Η θρησκειοπληξία με την οποία βομβαρδιζόμαστε όμως έχει κάνει τους ανθρώπους ευαίσθητους στα θρησκευτικά θέματα ώστε να απορρίπτουν αμμέσως χωρίς να το σκέφτονται πρώτα κάθε αντίθετη άποψη πάνω σε αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κι όμως παρά αυτό που παρέθεσε ο νιόνιος, ο διευθυντής του λυκείου μας, έδωσε στους γονείς μου ένα χαρτί που λέει τα εξής:

ΘΕΜΑ: Απάντηση σε επιστολή σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών

Σε απάντηση της από 11-6-2009 επιστολής σας, η οποία μας διαβιβάστηκε από το Γρ. Υπουργού και σε ό,τι εμπίπτει στις αρμοδιότητές μας, σας γνωρίζουμε ότι:
Το μάθημα των Θρησκευτικών παραμένει υποχρεωτικό στην Δευτεροβάθμια εκπαίδευση, σύμφωνα και με αρ. πρ. Φ/12/977/109744/Γ1/26-08-2008 εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ η οποία προβλέπει ότι "οι μη Ορθόδοξοι μαθητές, δηλ. οι αλλόθρησκοι ή οι ετερόδοξοι, οι οποίοι απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών blah blah."

και πιο κάτω ξαναλέει

"Στις παραπάνω εγκυκλίους καθιστάται σαφές ότι το μάθημα των Θρησκευτικών διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σύμφωνα με τα επίσημα, υποχρεωτικά Αναλυτικά και Ωρολόγια προγράμματα, αλλά δίνεται η δυνατότητα απαλλαγής στους αλλόθρησκους και ετερόδοξους μαθητές, οι οποίοι για λόγους συνείδησης δεν επιθυμούν να παρακολουθήσουν τον εν λόγω μάθημα"

Λέει δηλαδη μόνο για αλλόθρσκους και ετερόδοξους, εκεί κάπου το 'χασα. =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Τρίτη, 26-8-2008


Aπό την Δ/νση Σπουδών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης του ΥΠΕΠΘ, εκδόθηκε σήμερα η παρακάτω - υπʼ αριθμ. Φ.12/977/109744/Γ1/26-08-2008, υπογραφόμενη από τον Ειδικό Γραμματέα του ΥΠΕΠΘ κ. Γεώργιο Γούση - εγκύκλιος για την «απασχόληση» των μαθητών που ζητούν απαλλαγή απʼ το μάθημα των Θρησκευτικών.

Ολόκληρη η νέα εγκύκλιος έχει ως εξής:
ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΘΡΗΣΚ/ΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΕΙΣ ΣΠΟΥΔΩΝ Π/ΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣΤΜΗΜΑΤΑ Γ΄ ΚΑΙ Γ΄
Α. Παπανδρέου 37
151 80 ΜΑΡΟΥΣΙ
Πληροφορίες: Α. Κόπτσης
Α. Νικολόπουλος
Τηλέφωνο : 210.34.43. 284
210.34.43.390
Fax : 210.34.42.241
e-mail : spudonpe@ypepth.gr
Αθήνα, 26 - 8 - 2008
Αριθ. Πρωτ. Βαθμός Προτερ.
Φ12 / 977 / 109744 / Γ1
ΠΡΟΣ:
1. Περιφερειακούς Διευθυντές
Π.Ε & Δ.Ε (Έδρες τους)
2. Προϊσταμένους Επιστημονικής
και Παιδαγωγικής καθοδήγησης
Π.Ε και Δ.Ε. (Έδρες τους)
3. Σχολικούς Συμβούλους Π.Ε. &
Δ.Ε.
(μέσω Δ/νσεων και Γραφείων Π.Ε.)
4. Διευθυντές Εκπαίδευσης
και Προϊσταμένους Γραφείων Π.Ε.
και Δ.Ε.
της χώρας (Έδρες τους)
5. Σχολεία Π.Ε. και Δ.Ε. όλης της χώρας
(μέσω Δ/νσεων και Γραφείων
Π.Ε. και Δ.Ε.)
ΘΕΜΑ: ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ
Σας ενημερώνουμε ότι οι μη Ορθόδοξοι μαθητές δηλ. οι αλλόθρησκοι ή ετερόδοξοι, οι οποίοι σύμφωνα με την υπ΄ αριθμ. 104071/Γ2/4.8.2008 εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ απαλλάσσονται από το μάθημα των Θρησκευτικών για λόγους συνείδησης, κατά την ώρα διδασκαλίας του συγκεκριμένου μαθήματος παρακολουθούν υποχρεωτικά τη διδασκαλία διαφορετικού διδακτικού αντικειμένου σε άλλο τμήμα της ίδιας τάξης.Στην περίπτωση, που η συγκεκριμένη τάξη λειτουργεί μόνο με ένα τμήμα, οι μαθητές αυτοί παρακολουθούν εκπαιδευτικό πρόγραμμα που καθορίζεται για το σκοπό αυτό από το Σύλλογο Διδασκόντων του Σχολείου. Για μεν τους αλλοδαπούς το πρόγραμμα αφορά στο μάθημα της ελληνικής γλώσσας, για δε τους υπόλοιπους μάθημα ανάλογο με τις μαθησιακές τους ανάγκες.
O EIΔΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ



Ορίστε. Έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις απαλλαγή, σε κάθε περίπτωση μπορείς να δηλώσεις αλλόθρησκη. Να το τυπώσεις και να του το στείλεις.

edit: Whoops... δεν είχα δει αυτό:

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ & ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΗΠΕΙΡΟΥ
ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ & ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΤΜΗΜΑ Α' ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΟθΕΣΕΩΝ
Ιωάννινα, 10-9-2009
Αρ. Πρωτ: Φ2.1/3987
Ταχ. Δ/νση : Ανεξαρτησίας 146
Ταχ. Κώδικας: 454 44 Ιωάννινα
Πληροφορίες: Κατσάνου Μαρία
Τηλέφωνο: 26510-83895
FΑΧ: 26510-75605
Εmail: mail@ipeir.pde.sch.grΑυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα προστατεύεται από spam bots, θα πρέπει να έχετε ενεργοποιημένη τη Javascript για να το δείτε
Προς:
1. Δ/νσεις Π.Ε. & Δ.Ε. Ηπείρου
2. Γραφεία Π.Ε., Δ.Ε &
Γραφεία Ε.Ε. Ηπείρου
(Δια των οικείων Δ/νσεων)
Θέμα: «Το μάθημα των Θρησκευτικών»
Σχετικά με το μάθημα των Θρησκευτικών, το οποίο είναι μάθημα που διδάσκεται σε όλες τις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, συμφωνά με τα επίσημα υποχρεωτικά Αναλυτικά και Ωρολόγια προγράμματα, σας υπενθυμίζουμε ότι με την Φ12/977/109744/Γ1/26-8-2008 εγκύκλιο του ΥΠΕΠΘ παραμένει υποχρεωτικό αλλά δίνεται η δυνατότητα απαλλαγής από αυτό ΜΟΝΟ στους μη Ορθόδοξους, δηλ. στους αλλόθρησκους ή ετερόδοξους μαθητές.
Παρακαλούμε να ενημερώσετε άμεσα τους Διευθυντές των Σχολικών Μονάδων της αρμοδιότητας σας για την πιστή τήρηση και εφαρμογή της ανωτέρω εγκυκλίου.
Ο Περιφερειακός Διευθυντής
Νικόλαος Πετρόπουλος

Βασικά οι μισοί λένε έτσι οι μισοί αλλιώς απ' ότι βλέπω... μάλλον πρέπει να καταθέσεις ετερόδοξη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Aυτά

1ον) Πως είναι δυνατόν με μια εγκύκλιο (104071/Γ2/04/08/2008) να εξαλείφεται έως εξαφανίζεται η αποκάλυψη των θρησκευτικών πεποιθήσεων των μαθητών σε Ορθοδόξους και μη («αλλόθρησκοι», «ετερόδοξοι», κλπ), καθώς ορίζεται ότι στη δήλωση απαλλαγής απ? το θρησκευτικό μάθημα δεν θα αναγράφεται εφεξής το θρήσκευμα, και με μια άλλη εγκύκλιο (109744/Γ1/26-8-2008) λίγες μέρες μετά να επανέρχεται στο προσκήνιο η (υποτίθεται, εξαλειφθείσα…) αποκάλυψη των θρησκευτικών πεποιθήσεων (δια της διακρίσεως των μαθητών σε “ετεροδόξους”, “αλλοθρήσκους”, κλπ.);… Πως θα ξεχωρίζουν άραγε οι ετερόδοξοι και οι αλλόθρησκοι - για να υποχρεώνονται να παρακολουθούν έτερο μάθημα - αφού δεν υποχρεώνονται πλέον να αναγράφουν το (όποιο) θρήσκευμά τους στους λόγους για την αιτούμενη απαλλαγή;

2ον) Στη δεύτερη εγκύκλιο ουδεμία αναφορά γίνεται για τους Ορθοδόξους μαθητές που θα ζητήσουν (βάσει του δικαιώματος που τους δίνει η πρώτη εγκύκλιος…) απαλλαγή. Τι θα γίνει μ? αυτούς, πως θα απασχολούνται; Θα …«βαράνε μύγες» ή θα υποχρεώνονται και αυτοί να παρακολουθούν κάποιο εναλλακτικό μάθημα; Κι? αν ναι, αν δηλαδή υποχρεώνονται στη παρακολούθηση αυτού του εναλλακτικού μαθήματος όλοι οι (Ορθόδοξοι και μη) μαθητές που θα παίρνουν απαλλαγή απ? τα Θρησκευτικά, γιατί αυτό το μάθημα νά? ναι της «ελληνικής γλώσσας» για τους αλλοδαπούς, ή «ανάλογο με τις μαθησιακές τους ανάγκες» για τους ημεδαπούς (κατά τα οριζόμενα στη δεύτερη εγκύκλιο) και να μην είναι ένα κοινό για όλους ανθρωπιστικής φύσης μάθημα, το οποίο μάλιστα θα διδάσκεται, όχι απ? τον οποιοδήποτε καθηγητή, αλλά από τον θεολόγο καθηγητή;

Από εδώ https://blogs.sch.gr/kantonopou/2008/08/27/νεα-εγκυκλιοσ-26-8-2008-του-υπεπθ-για-τα-θρησκ/ νομίζω συνοψίζουν την κατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top