Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Άλλα λες και άλλα ψηφίζεις.

Γνώμη μου προσωπική??? Αυτό που θέλω για μένα? Να μείνουν ως έχουν... Εξάλλου, έχω ήδη μάθει πράγματα για τις θρησκείες...
Αλλά, αυτό που θα ήταν γενικότερα καλό, το οποίο και αυτό υποστηρίζω, και αποτελεί μια μέση λύση, θα ήταν να αναφέρονται γενικά σε διάφορες θρησκείες...
Έτσι, θα έδειχναν οι μαθητές περισσότερο ενδιαφέρον για το μάθημα, και όχι όπως συμβαίνει τώρα, που πολλοί κοροϊδεύουν τους καθηγητές των θρησκευτικων για διάφορους λόγους και το μάθημα είναι μόνο χαβαλές...

Δε φταίνε τα μαθήματα επιλογής αν εσύ και η τάξη σου δεν προσέχετε ή αν οι καθηγητές σας τα παίρνουν στο χαβαλέ. Προσωπική μου γνώμη είναι, από τη στιγμή που δε μπορεί να μη διδάσκεται (κακά τα ψέματα οι παπάδες έχουν μια εξουσία δυστυχώς ή ευτυχώς), να διδάσκεται και με διαφορετικό τρόπο, αλλά και να πάψει να υφίσταται ως μάθημα στο οποίο εξετάζεσαι, βαθμολογείσαι και γράφεις εξετάσεις. Στο κάτω κάτω η βαθμολογία τη ρόλο παίζει; Βαθμολογείται η πίστη μας; Εξάλλου λένε ότι στα μάτια του Θεού όλοι είναι ίσοι. Μου φαίνεται ούτε εκείνοι ξέρουν τί λένε.

Και ποιος σου είπε ότι εγώ δεν προσέχω στα επιλογής?
Αυτή είναι όμως η πραγματικότητα... Τι να κάνουμε? Οι περισσότεροι πάνε για να περάσει η ώρα, σε κάτι πληροφορικές ή βιολογίες κλπ...

Μόνο για την απαλλαγή του μαθήματος από τις εξετάσεις συμφωνώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Ναι αλλά το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Δεν είναι το γιατί μας διδάσκουν τον χριστιανισμό; Αλλά γιατί βαφτιζόμαστε χριστιανοί. Από τη στιγμή που μας βαφτίζουν, τον χριστιανισμό θα μας προβάλλουν ως "η απόλυτη θρησκεία". Και στο κάτω κάτω, δουλειά τους είναι. Δουλειά τους είναι να παρουσιάζουν τη θρησκεία αυτή ως μη αμφισβητήσιμη. Αν ζούσες στην Ινδία τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Δεν έχετε αναρωτηθεί γιατί οι βουδιστές είναι τόσο φανατικοί, ή οι μουσουλμάνοι τόσο υπερβολικοί; Σε κάθε κράτος, ανάλογα με τη θρησκεία γίνεται και η "διδασκαλία" της αντίστοιχης θρησκείας.

Και κανονικά δεν έπρεπε να είμαστε παραπονεμένοι. Δε μας επιβάλλουν κάτι το υπερβολικό. Οι αξίες του χριστιανισμού είναι αντικειμενικά σωστές, θεωρώ, και δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανείς. Και με τη λατρεία του χριστιανισμού, πιστεύω ότι ούτε κει πρέπει να έχουμε παράπονο. Δε μας επιβάλλεται τίποτε. Όταν ενηλικιωθούμε, έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε αν θέλουμε να είμαστε χριστιανοί ή όχι.

Οπότε μη μιλάτε για χειραγώγηση. Δεν γίνεται τίποτα το υπερβολικό ή το παράλογο. Λογικό είναι στην Ελλάδα, που είναι χριστιανική χώρα, να διδάσκεται ο χριστιανισμός. Get over it.
-----------------------------------------


Κάνεις λάθος. Η επίσημη θρησκεία του κράτους είναι η Ορθόδοξη Χριστιανική και το 97 % του πληθυσμού είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.


Τι σημαινει δουλεια τους ειναι; ποιος τους την ανεθεσε;

Δε μας επιβαλλουν κατι υπερβολικο; δε νομιζω.
Μας επιβαλλουν την υπαρξη ενος θεου του οποιου ειμαστε υποδεεστεροι -αφου χωρις αυτον ειμαστε ανικανοι- και ενα καλουπι για να ζησουμε. Και ως προς τη λατρεια, η παρουσια στην εκκλησια δεν ειναι υποχρεωτικη απο το σχολειο καποιες μερες του χρονου;

Το οτι ο χριστιανισμος ειναι ευρεως αποδεκτος στην ελλαδα δεν καθιστα την επιβολη του δικαιολογησιμη και "λογικη" οπως λες.
Το υπερβολικο και το "παραλογο" ειναι εννοιες υποκειμενικες.
Οταν εχεις ζησει 18 χρονια συμφωνα με καποια δεδομενα, δε μπορεις απλα να επιλεξεις κατι αλλο. Ειδικα αν δεν εχεις γνωρισει και κατι διαφορετικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Η επίσημη θρησκεία του κράτους είναι η Ορθόδοξη Χριστιανική και το 97 % του πληθυσμού είναι χριστιανοί ορθόδοξοι.
[/QUOTE] το στοιχειο αυτο θα ελεγα οτι ειναι ψευδες. δεν σε κανει χριστιανο ορθοδοξο μια βαφτιση. απο κει και περα, ειναι συνταγματικα κατοχυρωμενη η ανεξιθρησκεια και θεωρω οτι η προπαγανδα του σχολικου μαθηματος ουσιαστικα την παραβιαζει
-----------------------------------------
Ναι αλλά το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Δεν είναι το γιατί μας διδάσκουν τον χριστιανισμό; Αλλά γιατί βαφτιζόμαστε χριστιανοί. Από τη στιγμή που μας βαφτίζουν, τον χριστιανισμό θα μας προβάλλουν ως "η απόλυτη θρησκεία". Και στο κάτω κάτω, δουλειά τους είναι. Δουλειά τους είναι να παρουσιάζουν τη θρησκεία αυτή ως μη αμφισβητήσιμη. Αν ζούσες στην Ινδία τα πράγματα θα ήταν εντελώς διαφορετικά. Δεν έχετε αναρωτηθεί γιατί οι βουδιστές είναι τόσο φανατικοί, ή οι μουσουλμάνοι τόσο υπερβολικοί; Σε κάθε κράτος, ανάλογα με τη θρησκεία γίνεται και η "διδασκαλία" της αντίστοιχης θρησκείας.

Και κανονικά δεν έπρεπε να είμαστε παραπονεμένοι. Δε μας επιβάλλουν κάτι το υπερβολικό. Οι αξίες του χριστιανισμού είναι αντικειμενικά σωστές, θεωρώ, και δεν πιστεύω να το αμφισβητεί κανείς. Και με τη λατρεία του χριστιανισμού, πιστεύω ότι ούτε κει πρέπει να έχουμε παράπονο. Δε μας επιβάλλεται τίποτε. Όταν ενηλικιωθούμε, έχουμε το δικαίωμα να επιλέξουμε αν θέλουμε να είμαστε χριστιανοί ή όχι.

Οπότε μη μιλάτε για χειραγώγηση. Δεν γίνεται τίποτα το υπερβολικό ή το παράλογο. Λογικό είναι στην Ελλάδα, που είναι χριστιανική χώρα, να διδάσκεται ο χριστιανισμός. Get over it.
ας διδασκεται ο χριστιανισμος, αλλα οχι στα σχολεια. ΑΥΤΟ που αναφερεις δεν ειναι καθολου λογικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Και εγώ θα ξαναπώ:

Πριν απορρίψουμε ένα θέμα λόγω περιφερειακών απόψεων τρίτων που έτυχε να ακούσουμε, είναι φρόνιμο να στρώσουμε κάτω τον κ@λο μας και να το κρίνουμε-ερευνήσουμε μόνοι.
-----------------------------------------
ας διδασκεται ο χριστιανισμος, αλλα οχι στα σχολεια. ΑΥΤΟ που αναφερεις δεν ειναι καθολου λογικο.

Συμφωνώ με τον fasdag
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δεν είμαι υπέρ της διδασκαλίας αυτού του μαθήματος στο σχολείο, όπως μπορείτε να δείτε και στην ψηφοφορία. Απλώς προσπαθώ να εξηγήσω το σκεπτικό όσων την επιβάλλουν.

Από τη στιγμή που η εκκλησία είναι άμεσα συνδεδεμένη με το σχολείο (γι' αυτό εξάλλου το υπουργείο λέγεται "Παιδείας και Θρησκευμάτων"), μου φαίνεται λογικό, fasdag, να διδάσκεται ο χριστιανισμός.

Και στο κάτω κάτω κανείς δε σου επιβάλλει τίποτα. Δεν είσαι εξαναγκασμένος να κάνεις τίποτα! Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις. Είναι στο χέρι του κάθενος να κρίνει τί θεωρεί σωστό και τί θέλει να πιστεύει. Το σχολείο συνδέεται με την εκκλησία, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Στα σχολεία διδάσκεται ο χριστιανισμός. Αν θέλετε να ψαχτείτε με τις άλλες θρησκείες κάντε το, δε σας εμποδίζει κανείς. Δεν είναι σωστή λογική ότι αφού διδάσκεται ο χριστιανισμός στα σχολεία, δε μπορεί κάποιος να αναζητήσει κάποιον άλλο δρόμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου. Δεν είμαι υπέρ της διδασκαλίας αυτού του μαθήματος στο σχολείο, όπως μπορείτε να δείτε και στην ψηφοφορία. Απλώς προσπαθώ να εξηγήσω το σκεπτικό όσων την επιβάλλουν.

Από τη στιγμή που η εκκλησία είναι άμεσα συνδεδεμένη με το σχολείο (γι' αυτό εξάλλου το υπουργείο λέγεται "Παιδείας και Θρησκευμάτων"), μου φαίνεται λογικό, fasdag, να διδάσκεται ο χριστιανισμός.

Και στο κάτω κάτω κανείς δε σου επιβάλλει τίποτα. Δεν είσαι εξαναγκασμένος να κάνεις τίποτα! Έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις ή να μην πιστεύεις. Είναι στο χέρι του κάθενος να κρίνει τί θεωρεί σωστό και τί θέλει να πιστεύει. Το σχολείο συνδέεται με την εκκλησία, πώς να το κάνουμε δηλαδή; Στα σχολεία διδάσκεται ο χριστιανισμός. Αν θέλετε να ψαχτείτε με τις άλλες θρησκείες κάντε το, δε σας εμποδίζει κανείς. Δεν είναι σωστή λογική ότι αφού διδάσκεται ο χριστιανισμός στα σχολεία, δε μπορεί κάποιος να αναζητήσει κάποιον άλλο δρόμο.

δεν νομιζω το υπουργειο να λεγεται χριστιανισμου, αλλα θρησκευματων.
το σχολειο εχει ως σκοπο να διευρινει τους οριζοντες, και οχι να τους περιοριζει με τη μια. ετσι και αλλιως, δεν μου φαινεται καν λογικο να ονομαζεται ετσι το υπουργειο. παντα ηταν το ζητουμενο της εκκλησιας να εχει προσβαση στο σχολειο, για λογους ευννοητους.

το σχολειο ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. μπορει να μην απαγορευεται απο το σχολειο, αλλα σιγουρα ΑΠΟΤΡΕΠΕΤΑΙ η αναζητηση των αλλων δρομων.
Τελικως, ειναι και ζητημα προσωπικης αναζητησης και ερευνας, που αυτη τη στιγμη, ενω ο ρολος του σχολειου ειναι να τον ενθαρρυνει, φαινεται οτι γινεται ακριβως το αναποδο. βαζει τα παιδια σε μια νορμα και προσπαθει να αποκοψει τις αλλες σκεψεις των μαθητων-ανθρωπων, στο συγκεκριμενο ζητημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κρισάτε αφου σχολιάζεις σε ρωτάω και εγώ.
Άμα δίδασκαν τον Χριστιάνισμο που τόσο γκαρίζετε ότι πρέπει να διδασκαν θα το έπαιρνες μάθημα επιλογής ή τουλάχιστον θα πρόσεχες στο μάθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν είπα πως πρέπει να τον δίδασκαν.Αφού είπα πως πρέπει να καταργηθούν τελείως.Είπα πως ο χριστιανισμός διδάσκεται με προπαγμαδιστικό τρόπο και δεν δίνεται ιδιαίτερη σημασία σε αξίες που προβάλλει.Εγώ από φέτος είχα δηλώσει πως δεν επιθυμώ να παρακολουθώ το μάθημα με συγκατάθεση γονέα αλλά δεν έγινε δεκτό από το σχολείο μου.Και ποιός σου είπε πως τώρα δεν προσέχω στο μάθημα;Είμαι από τους λίγους που συζητούν με την καθηγήτρια αλλά δεν ειναι ανοιχτή σε καμία νέα ιδέα,είναι εντελώς κολλημένη.Γι αυτό και όντας άθεος έχω μεγαλύτερο βαθμό από σχεδόν όλους τους χριστιανούς.
Θα ήθελα όμως να μου πεις την άποψή ου και για τα υπόλοιπα που έχω γράψει,γιατι για χάρη σου τα έχω γράψει πολλές φορές αλλά κάνεις πως δεν τα βλέπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
το σχολειο ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ. μπορει να μην απαγορευεται απο το σχολειο, αλλα σιγουρα ΑΠΟΤΡΕΠΕΤΑΙ η αναζητηση των αλλων δρομων.
Τελικως, ειναι και ζητημα προσωπικης αναζητησης και ερευνας, που αυτη τη στιγμη, ενω ο ρολος του σχολειου ειναι να τον ενθαρρυνει, φαινεται οτι γινεται ακριβως το αναποδο. βαζει τα παιδια σε μια νορμα και προσπαθει να αποκοψει τις αλλες σκεψεις των μαθητων-ανθρωπων, στο συγκεκριμενο ζητημα.

Μα πώς αποτρέπεται; Σε εμποδίζει κανείς να ψάξεις για κάτι διαφορετικό; Όντως ο τρόπος που γίνεται το μάθημα είναι καθαρά προπαγανδιστικός, αλλά γιατί σας καίει τόσο; Από τη στιγμή που μπορείτε να ψαχτείτε κάντε το και μη βρίσκετε δικαιολογίες, γιατί το σχολείο δε μπορεί να σας μαθαίνει τα πάντα. Σου μαθαίνει για τον χριστιανισμό, εσύ προβληματίζεσαι και ψάχνεσαι. Τώρα αν ο άλλος είναι τόσο παθητικός που πιστεύει ό,τι του λένε χωρίς μόνος του να ερευνήσει, τότε πρόβλημα του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μα πώς αποτρέπεται; Σε εμποδίζει κανείς να ψάξεις για κάτι διαφορετικό; Όντως ο τρόπος που γίνεται το μάθημα είναι καθαρά προπαγανδιστικός, αλλά γιατί σας καίει τόσο; Από τη στιγμή που μπορείτε να ψαχτείτε κάντε το και μη βρίσκετε δικαιολογίες, γιατί το σχολείο δε μπορεί να σας μαθαίνει τα πάντα. Σου μαθαίνει για τον χριστιανισμό, εσύ προβληματίζεσαι και ψάχνεσαι. Τώρα αν ο άλλος είναι τόσο παθητικός που πιστεύει ό,τι του λένε χωρίς μόνος του να ερευνήσει, τότε πρόβλημα του.

Ναι ρε, όταν διαβάζω εγώ το βιβλίο των θρησκευτικών (έκτη δημοτικού) και μου λέει ότι ο Χριστός είναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, όχι, ούτε με προσυλητίζει, ούτε με αποτρέπει από το να ψάξω άλλες θρησκείες... είναι σαν να μου λέει πίστευε και μη, ερεύνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Ναι ρε, όταν διαβάζω εγώ το βιβλίο των θρησκευτικών (έκτη δημοτικού) και μου λέει ότι ο Χριστός είναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, όχι, ούτε με προσυλητίζει, ούτε με αποτρέπει από το να ψάξω άλλες θρησκείες... είναι σαν να μου λέει πίστευε και μη, ερεύνα.

Respect στο 12χρονο ερευνητή της αλήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ναι ρε, όταν διαβάζω εγώ το βιβλίο των θρησκευτικών (έκτη δημοτικού) και μου λέει ότι ο Χριστός είναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, όχι, ούτε με προσυλητίζει, ούτε με αποτρέπει από το να ψάξω άλλες θρησκείες... είναι σαν να μου λέει πίστευε και μη, ερεύνα.
Θεωρώ ότι το βιβλίο της Στ' Δημοτικού είναι βιβλίο τουαλέτας.
Ρε Νιονιο έχεις πάρει σοβαρά αυτο το βιβλίο για προσυλιτισμό?
Ο Χριστός δηλαδή:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Respect στο 12χρονο ερευνητή της αλήθειας.

Όσοι είναι τόσο ανύμποροι να αμφισβητησουν αυτο που τους λενε, ε τότε οκ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Θεωρώ ότι το βιβλίο της Στ' Δημοτικού είναι βιβλίο τουαλέτας.
Ρε Νιονιο έχεις πάρει σοβαρά αυτο το βιβλίο για προσυλιτισμό?
Ο Χριστός δηλαδή:P

Μαζέψου μικρή αφελεστάτη προβατίνα. Ο nioniosmeg είναι ο φωτισμένος-εκλεκτός-12 χρονος-πεπειραμένος ερευνητής της αλήθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Ναι ρε, όταν διαβάζω εγώ το βιβλίο των θρησκευτικών (έκτη δημοτικού) και μου λέει ότι ο Χριστός είναι η απόλυτη και μοναδική αλήθεια, όχι, ούτε με προσυλητίζει, ούτε με αποτρέπει από το να ψάξω άλλες θρησκείες... είναι σαν να μου λέει πίστευε και μη, ερεύνα.


Πάλι τα ίδια με τους προσηλυτισμούς? Εσύ δεν είχες πει σε ποστ σου σε άλλο θέμα ότι κάτι κορίτσια σε αγριοκοιτάζουν επειδή εκφέρεις γνώμη?
Δε βλέπω πουθενά να προσηλυτίζεσαι... Ειδικά αν έχεις στόμα μες στην τάξη και μιλάς..

Και για πολλοστή φορά... Το μυαλό, τι το έχουμε, για μόστρα?
Βλέπεις, κρίνεις, αποφασίζεις, δέχεσαι ή απορρίπτεις...


Και εξάλλου, αν πας τώρα 1η γυμνασίου, υπάρχουν αρκετά να μάθεις ακόμα, αν δεν αλλάξουν τα βιβλία... Τα βιβλία, είναι κακογραμμένα... Υποκαθιστώνται όμως από τον καθηγητή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όσοι είναι τόσο ανύμποροι να αμφισβητησουν αυτο που τους λενε, ε τότε οκ!
Συγγνωμη.
Ο Φαλκον να αμφισβητήσει το Νιονιο?

Βασικά κάτσε να νιώσω την άποψη σου.
Είπε ο Νιόνιος τούτο και ο Φάλκον δεν πρέπει να τον αμφισβητήσει?
Θες να συγκρίνουμε κριτική σκέψη?
Μαζέψου μικρή αφελεστάτη προβατίνα. Ο nioniosmeg είναι ο φωτισμένος-εκλεκτός-12 χρονος-πεπειραμένος ερευνητής της αλήθειας.
*πεταει με δύναμη προς το μέρος του*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Συγγνωμη.
Ο Φαλκον να αμφισβητήσει το Νιονιο?

Βασικά κάτσε να νιώσω την άποψη σου.
Είπε ο Νιόνιος τούτο και ο Φάλκον δεν πρέπει να τον αμφισβητήσει?
Θες να συγκρίνουμε κριτική σκέψη?

*πεταει με δύναμη προς το μέρος του*

να αμφισβητησει αυτά που λέει το βιβλιο. νιώστο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Πάλι τα ίδια με τους προσηλυτισμούς? Εσύ δεν είχες πει σε ποστ σου σε άλλο θέμα ότι κάτι κορίτσια σε αγριοκοιτάζουν επειδή εκφέρεις γνώμη?
Δε βλέπω πουθενά να προσηλυτίζεσαι... Ειδικά αν έχεις στόμα μες στην τάξη και μιλάς..

Και για πολλοστή φορά... Το μυαλό, τι το έχουμε, για μόστρα?
Βλέπεις, κρίνεις, αποφασίζεις, δέχεσαι ή απορρίπτεις...


Και εξάλλου, αν πας τώρα 1η γυμνασίου, υπάρχουν αρκετά να μάθεις ακόμα, αν δεν αλλάξουν τα βιβλία... Τα βιβλία, είναι κακογραμμένα... Υποκαθιστώνται όμως από τον καθηγητή...

o καθητης και το βιβλιο δεν υπαρχουν για αντικαθιστούν ο ενας τον αλλο.
το μυαλο πολλες φορες εχει περιορισμους, απο κει και περα, μπορει να θεωρησει κατι δεδομενο, επειδη ετσι εχει μαθει. συνεπως, αν τα παιδακια μαθαινουν απο μικρα για τον καλο χριστουλη σε μορφη παραμυθιων, θεωρω οτι προσηλυτίζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Νιώθω.
Και τι σχέση έχει ο Φάλκον με το βιβλίο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Νιώθω.
Και τι σχέση έχει ο Φάλκον με το βιβλίο?

Ο φάλκον καμία, ο νιονιοτέτοιος έχει αν δεις τι ποστ του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top