Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Το ότι σου αρέσει ο χριστιανισμός δεν σημαίνει πως πρέπει να επιβληθεί και στους άλλους.Γενικά μιλάω.


Είπα εγώ ότι πρέπει να επιβληθεί στους άλλους????!!!!!:what:

Τελοσπάντων, αν διάβαζες τις απαντήσεις μου θα καταλάβαινες ότι είμαι αντίθετη με την "επιβολή" του χριστιανισμού... Απλώς εξέφρασα την γνώμη μου... Δε σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστείς...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι πρέπει να επιβληθεί στους άλλους????!!!!!:what:

Τελοσπάντων, αν διάβαζες τις απαντήσεις μου θα καταλάβαινες ότι είμαι αντίθετη με την "επιβολή" του χριστιανισμού... Απλώς εξέφρασα την γνώμη μου... Δε σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστείς...:)
Tα θρησκευτικά όμως αποσκοπούν στην επιβολή του χριστιανισμού.Δεν είπα πως εσύ θες να τον επιβάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν Βουδιστές στην Ελλάδα και ούτε πρόκειται να υπάρξουν ποτέ,αφήστε τα ψόφια.
Αυτές οι θρησκείες δεν συνάδουν με την Ελληνική κουλτούρα.

Kαι πριν έρθει ο χριστιανισμός στην Ελλάδα με τον Απ. Παύλο, δε συνήδε (σωστά έγραψα το ρήμα;:what: ) με την τότε ελληνική κουλτούρα. Οι κουλτούρες/πολιτισμοί δεν είναι για να μένουν στάσιμοι, είναι για να αλλάζουν ανάλογα με την εποχή και επηρεάζονται η μία από την άλλη.

το κανουν επειδη βλεπουν τα προτυπα τους να ειναι αθεοι. λιγα παιδια ξερουν πραγματικα γιατι πραγματικα απαρνιουνται την υπαρξη του Θεου

Ακριβώς.


Μα δε μιλάμε για επιβολή ή εξαναγκάσμό οπωσδήποτε... Απλώς μια προσωρινή απόφαση για τη ζωή του. Αυτό μετά χλωρό δε θα είναι αν καταλαβαίνει ότι η θρησκεία του δεν τον ολοκληρώνει και δεν την αλλάζει??? Η απόφαση είναι δική του στο μέλλον.

Μιλάμε για πνευματική επιβολή. Για πλύση εγκεφάλου/προπαγάνδα. Όταν σου κοπανάνε από μικρό παιδί και δη στο σχολείο, όπου υποτίθεται ότι οι γνώσεις που λαμβάνεις είναι αντικειμενικού χαρακτήρα, ότι ο ΧΡΙΣΤΟΣ δείχνει τη ΜΙΑ και ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΗΘΕΙΑ, με κεφαλαία, ή, αν όχι με κεφαλαία, με χοντρά χοντρά γράμματα, τότε έχεις λίγα περιθώρια να ξεφύγεις από αυτή την προπαγάνδα. Τα μικρά παιδιά δεν έχουν αναπτύξει ακόμη την κρίση τους, και έτσι ο χριστιανισμός (έτσι όπως τον πασάρουν) γίνεται μέρος του υποσυνείδητού, τους, χωρίς τα ίδια να το έχουν επιλέξει. Είναι εγκληματικό αυτό. Θα ήταν σαν να κάναμε πολιτική αγωγή, και να δόξαζε το βιβλίο τον κομμουνισμό ή τον καπιταλισμό ως το υπέρτατο κοινωνικοοικονομικοπολιτικό σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cogito ergo sum

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Cogito ergo sum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 1,242 μηνύματα.
Είπα εγώ ότι πρέπει να επιβληθεί στους άλλους????!!!!!:what:

Τελοσπάντων, αν διάβαζες τις απαντήσεις μου θα καταλάβαινες ότι είμαι αντίθετη με την "επιβολή" του χριστιανισμού... Απλώς εξέφρασα την γνώμη μου... Δε σημαίνει ότι πρέπει να την ασπαστείς...:)

Λέγοντας εξαναγκασμό, μάλλον εννοεί την επιλογή των γονέων για το θρήσκευμα του παιδιού τους, μέχρι τη διαμόρφωση ολοκληρωμένης προσωπικότητας και κατά πόσο αυτό είναι θεμιτό.

δε συνήδε (σωστά έγραψα το ρήμα; )
δε σύναδε νομίζω. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Tα θρησκευτικά όμως αποσκοπούν στην επιβολή του χριστιανισμού.Δεν είπα πως εσύ θες να τον επιβάλεις.


Το κατάλαβα αυτό... :P Όμως και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει σώνει και καλά να φταίνε τα θρησκευτικά ως μάθημα αυτό καθ'αυτό.
Δε φταίει το βιβλίο, ή το μάθημα... Ο καθηγητής θα φταίει, ο οποίος αν δεν είναι ανοιχτόμυαλος αλλά είναι συντηρητικός ντιπ για ντιπ, ε ναι, τότε μιλάμε για επιβολή... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, αν ο καθηγητής ειναι συνεργάσιμος και δεκτικός , τότε όχι, δεν δέχομαι τον όρο επιβολή ή εξαναγκασμό ή οτιδήποτε συνώνυμο. Έχει να κάνει με το πρόσωπο που διδάσκει κάθε φορά.

Σε ένα μάθημα, τα είχαμε παρατήσει όλα και μιλούσαμε για το σατανισμό, και αν πράγματι υπάρχουν οι δαίμονες κλπ. Μας έκανε λεπτομερή ανάλυση, για το τί ώρα βγαίνουν οι δαίμονες (Με αφορμή τον εξορκισμο της Εμιλυ Ρόουζ...) Τώρα όποιος θέλει αυτά τα πιστεύει... Οι περισσότεροι ενθουσιαστήκαμε, όχι για το περιεχόμενο της συζήτησης μόνο, αλλά γιατί πρώτη φορά κάποιος δέκτηκε να μιλήσει με εμάς για αυτά... Όλοι οι άλλοι ήταν: α παπα, δεν ντρέπεστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Το κατάλαβα αυτό... :P Όμως και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει σώνει και καλά να φταίνε τα θρησκευτικά ως μάθημα αυτό καθ'αυτό.
Δε φταίει το βιβλίο, ή το μάθημα... Ο καθηγητής θα φταίει, ο οποίος αν δεν είναι ανοιχτόμυαλος αλλά είναι συντηρητικός ντιπ για ντιπ, ε ναι, τότε μιλάμε για επιβολή... Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση, αν ο καθηγητής ειναι συνεργάσιμος και δεκτικός , τότε όχι, δεν δέχομαι τον όρο επιβολή ή εξαναγκασμό ή οτιδήποτε συνώνυμο. Έχει να κάνει με το πρόσωπο που διδάσκει κάθε φορά.

Σε ένα μάθημα, τα είχαμε παρατήσει όλα και μιλούσαμε για το σατανισμό, και αν πράγματι υπάρχουν οι δαίμονες κλπ. Μας έκανε λεπτομερή ανάλυση, για το τί ώρα βγαίνουν οι δαίμονες (Με αφορμή τον εξορκισμο της Εμιλυ Ρόουζ...) Τώρα όποιος θέλει αυτά τα πιστεύει... Οι περισσότεροι ενθουσιαστήκαμε, όχι για το περιεχόμενο της συζήτησης μόνο, αλλά γιατί πρώτη φορά κάποιος δέκτηκε να μιλήσει με εμάς για αυτά... Όλοι οι άλλοι ήταν: α παπα, δεν ντρέπεστε...
Τo βιβλίο φταίει,αν το διαβάσεις προσεκτικά θα δεις.
Και αφού αυτός είναι ο σκοπός του μαθήματος τότε ναι,φταίει και το μάθημα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Φταίει και το βιβλίο. Ένα καλό, αντικειμενικό βιβλίο, μπορεί να ανοίξει ορίζοντες, ακόμη κι αν ο καθηγητής είναι συντηρητικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Εμένα στο βιβλίο με εκνευρίζει το γεγονός ότι έχει αυτήν την τάση να αντικρούει οτιδήποτε αντιτίθεται με κάποιες ιδέες του χριστιανισμού. Δεν ξέρω αν το παρατηρήσατε, αλλά το κάνει πολύ συχνά. Δε λέω, κάποιοες φορές έχει δίκιο, αλλά αν φταίει και το βιβλίο, αλίμονο δε θα είχαμε στον ήλιο μοίρα ως μαθητές αν ότι παίρναμε, το παίρναμε από ένα κακογραμμένο βιβλίο.
Με αυτόν τον καθηγητή πάντως, δεν ανοίξαμε βιβλίο. Μας έκανε σχεδιάγραμμα στον πίνακα όπως τα ήθελε αυτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
οι γονεις δεν βαφτιζουν ενα παιδι με την βια. το παιδι αυτο οταν μεγαλωσει και αποκτησει ωριμο τροπο σκεψης μπορει να γινει οτι θελει

Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι πως όταν το παιδί, μώμολο, 1η, 2α δημοτικού και μικρότερο (όταν δεν πηγαίνει στο σχολείο, τακτοποιεί η γιαγιά...) το βάζουν κάθε πρωί να λέει προσευχή, οι γονείς του να είναι κι αυτοί Χριστιανοί και ΟΛΟΙ οι άλλοι να μην έχουν κανένα πρόβλημα, δεν θέλει να αλλάξει, για να μην είναι διαφορετικός. Εγώ όταν άρχισα να κλείνω προς τον αθεϊσμό, ένιωσα μεγάλη πίεση, γιατί όλοι με ρώταγαν τι με ώθησε σ' αυτό και έπρεπε να λέω τα ίδια και τα ίδια επιχειρήματα, ώστε να σταματήσουν να προσπαθούν το ανώφελο: Να μου αλλάξουν γνώμη. Όταν το παιδί είναι μικρό, απ' τη φύση του και από το τρόπο σκέψης -Οι μεγάλοι είναι έξυπνοι και ξέρουν τι κάνουν.... μπλα μπλα μπλα- ΔΕΝ εναντιώνεται τα ΛΕΩ και τα ΠΙΣΤΕΥΩ των ενηλίκων, παρά μόνο τα δέχεται χωρίς επεξεργασία με τη σκέψη... που διαθέτει τέλος πάντων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το βιβλιο των θρησκευτικων της β λυκειου λεει κατι ασαφη και τρελα πραγματα για το χριστιανισμο για παραδειγμα και τη σχεση του με την επιστημη ή τον αρχαιοελληνικο πολιτισμο που κατα τη γνωμη μου αρκουν απο μονα τους για να χαρακτηρισει κανεις το μαθημα γενικα σαν προπαγανδιστικο... Εγω παντως θα δεχομουνα να διδασκομουνα αυτο το μαθημα αν παραλληλα με τους επαινους για το χριστιανισμο εγραφε και καποιες αληθειες οσον αφορα συμπεριφορες χριστιανων προς ειδωλολατρες και προς επιστημονες κατα τη διαρκεια της προηγουμενης χιλιετιας οπως και οσον αφορα το ηθικο ποιον καποιων αγιων και καποιων Μεγαλων Κωνσταντινων ας πουμε........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου δεν φταίει κανένας άλλος παρά το βιβλίο και η ''ποιότητα'' του καθηγητή.
Από εκεί εξαρτώνται όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κατά την γνώμη μου δεν φταίει κανένας άλλος παρά το βιβλίο και η ''ποιότητα'' του καθηγητή.
Από εκεί εξαρτώνται όλα.

Μα δε νομίζω κανείς να το αμφισβητεί αυτό. Σαφώς και πρέπει να εστιάσει κανείς στα βιβλία και τους καθηγητές, τον συνδυασμένο πυρήνα αν θέλεις της εκπαίδευσης. Ωστόσο, το θέμα είναι κατά πόσο θέλουμε να εστιάσουμε και να αλλάξουμε τον πυρήνα. Είμαστε έτοιμοι, ως κοινωνία πάντα, να προχωρήσουμε σε βελτιώσεις οι οποίες μπορεί και να έρχονται ενάντια στις αντιλήψεις μας; Εν πάση περιπτώσει, θέλουμε; Κρίνοντας από τις γενικές διαπιστώσεις στις οποίες καταλήξαμε όλοι λίγο πολύ παραπάνω αναφορικά με την κατάσταση που επικρατεί στα σημερινά σχολεία στο συγκεκριμένο μάθημα, θα έλεγα μάλλον όχι. Και αυτό είναι το δυσάρεστο με όλη την υπόθεση, πως κατά βάθος οι περισσότεροι δε θέλουνε (εδώ, ώρα να βγάλω τον εαυτό μου απ' έξω). Μιλώντας πάντα και από προσωπικές μου εμπειρίες, μου φαίνεται πως οι περισσότεροι θέλουν να ακούνε μόνο τις Αλήθειες και όχι να τις αναζητούν. Μου φαίνεται θέλουν να μένουν προσκολημμένοι. Τελικά μου φαίνεται τους αρέσει όλο αυτό, γιατί αν κάτι δε σου αρέσει αντιδράς, κακά τα ψέματα. Και αυτό, επαναλαμβάνω, είναι το δυσάρεστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fata Morgana

Δραστήριο μέλος

Η Fata Morgana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 518 μηνύματα.
Το οτι δεν αντιδραμε σαν κοινωνια δε σημαινει οτι ολα μας αρεσουν απλα δεν εχει φτασει ο κομπος στο χτενι ακομα... Το θεμα ομως ειναι να κανουμε κατι πριν μας φτασουν στο αμην και σ αυτο εχεις δικιο shadowfax
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
λυπαμαι που το παραδεχομαι αλλα πλεον θα πρεπει να ειναι μαθημα επιλογης γιατι υπαρχουν αντιδρασεις και επισης ενα μαθημα θρησκειολογιας που θα εχει περισσοτερο φιλοσοφικο χαρακτηρα ( αυτο υποχρεωτικο ) .
Αλλες θρησκειες , αθεοι, σατανιστες κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
λυπαμαι που το παραδεχομαι αλλα πλεον θα πρεπει να ειναι μαθημα επιλογης γιατι υπαρχουν αντιδρασεις και επισης ενα μαθημα θρησκειολογιας που θα εχει περισσοτερο φιλοσοφικο χαρακτηρα ( αυτο υποχρεωτικο ) .
Αλλες θρησκειες , αθεοι, σατανιστες κτλ
Δίκιο έχεις,το θέμα όμως είναι ποιος θα το διδάξει αυτό το μάθημα.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δίκιο έχεις,το θέμα όμως είναι ποιος θα το διδάξει αυτό το μάθημα.:(
θα ταιριαζαν πολυ καλα εδω αυτοι του ΦΠΨ :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΦΠΨ=;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laraska

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο laraska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά θα έπρεπε να αναφέρονται σε διάφορες θρησκείες, έτσι ώστε να μπορέσει ο νέος να μάθει τι άλλο υπάρχει εκτός από το χριστιανισμό, στον οποίο μαθαίνουν να πιστεύουν οι έλληνες από την οικογένεια και τον κοινωνικό περίγυρο.

Επίσης πιστεύω πως δεν είναι αναγκαίο να γράφουμε θρησκευτικά στις εξετάσεις. Το μάθημα αυτό είναι κατά κάποιο τρόπο παρόμοιο με το Σ.Ε.Π. Το διδάσκουν για να μπορέσουμε να κατασταλάξουμε κάπου σχετικά με το επάγγελμα. Έτσι και με τα θρησκευτικά, θέλουμε να βρούμε τη θρησκεία που μας εκφράζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PGeorge4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο PGeorge4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 1,740 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά θα έπρεπε να αναφέρονται σε διάφορες θρησκείες, έτσι ώστε να μπορέσει ο νέος να μάθει τι άλλο υπάρχει εκτός από το χριστιανισμό, στον οποίο μαθαίνουν να πιστεύουν οι έλληνες από την οικογένεια και τον κοινωνικό περίγυρο.

Επίσης πιστεύω πως δεν είναι αναγκαίο να γράφουμε θρησκευτικά στις εξετάσεις. Το μάθημα αυτό είναι κατά κάποιο τρόπο παρόμοιο με το Σ.Ε.Π. Το διδάσκουν για να μπορέσουμε να κατασταλάξουμε κάπου σχετικά με το επάγγελμα. Έτσι και με τα θρησκευτικά, θέλουμε να βρούμε τη θρησκεία που μας εκφράζει.

Στην β ή γ διδασκομαστε για ολες τις θρησκειες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top