Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και ποιο είναι τι αληθινό νόημα του Χριστιανισμου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και ποιο είναι τι αληθινό νόημα του Χριστιανισμου?
Ότι όλοι οι άνθρωποι είναι ίσοι και πρέπει να αλληλοβοηθούνται και να υπάρχει αγάπη κτλ...
Βάβαια τα περισότερα άτομα που σε αυτό το θέμα δηλώνουν χριστιανοί σε άλλα προσπαθούν να μας πείσουν για την ανωτερότητα του ελληνικού λαού απέναντι στους άλλους.Αυτό δεν είναι και πολύ χρσστιανικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όλοι πρέπει να αγαπιούνται?
Τότε γιατί ο Θεος λέει ότι οποιος δεν πιστέψει σε Αυτον θα πάει στην κόλαση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όλοι πρέπει να αγαπιούνται?
Τότε γιατί ο Θεος λέει ότι οποιος δεν πιστέψει σε Αυτον θα πάει στην κόλαση?
Oι τυχόν ανκρίβειες στα λόγια του Θεού δικαιολογούνται από την εκκλησία με την πρόφαση πως ο άνθρωπος δεν μπορει να καταλάβει πλήρως το Θεό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή ότι υπάρχει στην χριστιανική διδασκαλία που δεν κολλάει με τα υπόλοιπα δικαιολογείται από το ότι ο άνθρωπος δεν μπορεί να αντιληφθεί πλήρως τα οσα λέει ο Θεός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Και ποιο είναι τι αληθινό νόημα του Χριστιανισμου?

θα πώ τι δέν είναι.
χριστιανισμός δέν είναι ούτε τα ρίζια που πετάμε στους γάμους,
ούτε τα θυμιατά, ούτε οι αναμένοι πολυέλειοι ούτε οι μπίζνες των παπάδων.
τα ίδια γίνονταν και στον ναό των εβραίων την εποχή του χριστού, και ο χριστός κυριολεκτικά τους πήρε και τους σήκωσε.

το νόημα κρύβεται στο οτι ο άνθρωπος είναι ουσιαστικά παιδί του θεού.
και οτι όλοι οι άνθρωποι μεταξύ τους είναι αδέρφια. κάνοντας καλές πράξεις ευαρεστούμε τον θεό,και θα ανταμιφθούμε για αυτές, όχι με υλικά αγαθά (τα οποία έχουν μόνο ανθρώπινη αξία) αλλα με πνευματικά τα οποία κρατάνε για πάντα.

άν μελετήση κανείς την ιστορία της πρώτης χριστιαννικής εκκλησίας θα καταλάβει οτι εκείνη ήταν η αυθεντική εκκλησία, και καμία σχέση δέν είχε με τις σημερινές εκκλησίες οι οποίες διαστρεβλώνουν τα λόγια και τις πράξεις του χριστού.

δέν έχει αξία να πηγαίνεις στην εκκλησία, αφού απο αυτά που λέει ο παπάς δέν μπορείς να καταλάβεις τίποτα. φτάσαμε στο σημείο η καινή διαθήκη η οποία ουσιστικά αποτελεί το θεμέλιο του χρηστιανισμού να μην την διαβάζει κανένας, και άν ακόμα την διαβάζει να μήν μπορεί να την καταλάβει αφού είναι γραμμένη στα αρχαία.
-----------------------------------------
Όλοι πρέπει να αγαπιούνται?
Τότε γιατί ο Θεος λέει ότι οποιος δεν πιστέψει σε Αυτον θα πάει στην κόλαση?

γιατί ο κόσμος κυριαρχήται απο τον θεό. ο θεός υπάρχει παντού, ακόμα και τα ευχαριστα συναισθήματα πηγάζουν απο τον θεό.

όταν κάποιος αρνήται τον θεό, τότε μένει χωρίς τον θεό, δηλαδή στο σκοτάδη.
αυτή είναι και η κολαση. ένα μέρος οπου δέν υπάρχει χαρά, υσηχία, με λίγα λόγια έν μέρος οπου δέν υπάρχει η παρουσία του θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δηλαδή τι μας λέει ο χριστιανισμός;Eίστε όλοι ίσοι,αλλά όσοι δεν είστε χριστιανοί σας πήρε και σας σήκωσε.
Δεν νομίζω πως είναι λίγοι οι άνθρωποι οι οποίοι έζησαν ευτυχισμένοι και χωρίς να είναι χριστιανοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Δηάδή τι μας λέει ο χριστιανισμός;Eίστε όλοι ίσοι,αλλά όσοι δεν είστε χριστιανοί σας πήρε και σας σήκωσε.
Δεν νομίζω πως είναι λίγοι οι άνθρωποι οι οποίοι έζησαν ευτυχισμένη και χωρίς να είναι χριστιανοί.


Ακολουθωντας τον Χριστιανισμο δεν το κανεις με σκοπο να ζησεις οσο πιο ευτυχισμενα γινεται τη ζωη σου,αλλα για την ζωη μετα θανατον,οπου και να πιστευεις μπορει να ζησεις ευτυχισμενα σε αυτη τη ζωη,το θεμα ειναι τι γινεται μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ακολουθωντας τον Χριστιανισμο δεν το κανεις με σκοπο να ζησεις οσο πιο ευτυχισμενα γινεται τη ζωη σου,αλλα για την ζωη μετα θανατον,οπου και να πιστευεις μπορει να ζησεις ευτυχισμενα σε αυτη τη ζωη,το θεμα ειναι τι γινεται μετα.
Τίποτα ίσως;Πεθαίνεις,τελείωσε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Τίποτα ίσως;Πεθαίνεις,τελείωσε.


Αυτο πιστευε το για τον εαυτο σου,δεν σημαινει πως ισχυει κιολας,ασε απο τις δικιες μου εμπειριες να πιστευω οτι θελω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πέθανες και ξαναγύρισες?
Εμπειρία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πέθανες και ξαναγύρισες?
Εμπειρία?


Εχω καποιες προσωπικες εμπειριες οχι τοσο ακραιες,αλλα σε ενα συγγενικο μου προσωπο συνεβη αυτο ακριβως που ειπες,και μαλιστα ειδε πραματα εκει που πηγε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν πιστεύαμε τον κάθε Γιάννη, Χρήστο, Κώστα κλπ όταν μας λέει ότι είδε οράματα, τότε... Άμα θες, πίστευε πως υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Εγώ πάντως, σου λέω πως θα απογοητευτείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Πού είναι; Σε τρελοκομείο; Έλα τώρα. Αν πιστεύαμε τον κάθε Γιάννη, Χρήστο, Κώστα κλπ όταν μας λέει ότι είδε οράματα, τότε... ασ' τα να πάνε. Άμα θες, πίστευε πως υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Εγώ πάντως, σου λέω πως θα απογοητευτείς...


Δεν σου ειπα να με πιστεψεις και ουτε που με νοιαζει να με πιστεψεις,ρωτησε η κοπελα και απαντησα,το ποιος θα απογοητευτει θα φανει:iagree:

σου ειπε κανεις πως ειδα οραματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Είδε πράγματα εκεί που πήγε... μηπώς είχαν και υλική υπόσταση;;; (αυτό εννοώ όραμα). Εσύ κι άλλοι με βρίσατε εμένα που είπα μέγα σφαγέα τον Αλέξανδρο. Εγώ πιστεύω αυτό. Πίστευε εσύ ό,τι γουστάρεις.

απάντησες μόνο ένα μικρό σημείο... επίσης δεν σε έβρισα. Γενικά πιστεύω πως όσοι τρέχουν να φωνάζουν πως είδαν τη μεταθάνατο ζωή είναι τρελοί (βλ. Έφη Θώδη) Αυτό είχα στο μυαλό μου τώρα... απλά δεν το έγραψα, sorry.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Είδε πράγματα εκεί που πήγε... μηπώς είχαν και υλική υπόσταση;;; (αυτό εννοώ όραμα). Κρίμα, είμαι πολύ μικρός ακόμα για να χάσω τη ζωή μου στο τρελοκομείο. Τι δεν μου επιτρέπεις; Εσύ κι άλλοι με βρίσατε εμένα που είπα μέγα σφαγέα τον Αλέξανδρο, μιλάς κιόλας για το τι μου επιτρέπεις; Εγώ πιστεύω αυτό. Πίστευε εσύ ό,τι γουστάρεις.

EDIT: Ναι, μια χαρά διαβάζω, έχεις μάθει να γράφεις καλά;

Οι απόψεις και οι πεποιθήσεις του καθενός είναι προσωπική υπόθεση. Όπως λοιπόν κι εσύ θέλεις να σέβονται οι άλλοι τις απόψεις σου, έτσι και αυτοί περιμένουν το ίδιο από σένα. ;)

Φίλε M4dn3sS μπορείς σε παρακαλώ να εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς όταν λες:

σε ενα συγγενικο μου προσωπο συνεβη αυτο ακριβως που ειπες,και μαλιστα ειδε πραματα εκει που πηγε.

Εννοείς πως πέθανε και έπειτα ''αναστήθηκε''; Σαφώς κατανοώ πως είναι προσωπικό θέμα, οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να απαντήσεις. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

444ever

Νεοφερμένος

Ο 444ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 61 μηνύματα.
να μεινουν ως εχουν.....................................αντε βλακιες
-----------------------------------------
αντε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Άμα θες, πίστευε πως υπάρχει παράδεισος και κόλαση. Εγώ πάντως, σου λέω πως θα απογοητευτείς...

αφού σύμφωνα με εσένα δέν υπάρχει μεταθάνατον ζωή, τότε πώς είναι δυνατόν να απογοητευτεί.

τόσοι και τόσοι άνθρωποι έχουν δεί μεταθανάτιες εμπειρίες, ορισμένοι κιόλας στην διάρκεια αυτών, είδαν πράγματα σε άλους χώρους του νοσοκομείου, τα οποία πράγματι υπηρχαν εκεί εκεί που τα είχαν δεί. αυτό πώς το εξηγείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εννοείς πως πέθανε και έπειτα ''αναστήθηκε''; Σαφώς κατανοώ πως είναι προσωπικό θέμα, οπότε δεν είναι υποχρεωτικό να απαντήσεις. :iagree:


Εκανε εγχειρη στην καρδια του και πηγε στο γνωστο φωτεινο τουνελ που εχουμε ακουσει χιλιαδες φορες και ειδε δικα του συγγενικα προσωπα που εχουν φυγει απο τη ζωη και οπως μας ειπε ηταν πολυ ωραια εκει, ξαφνικα ηταν σαν να τον πηραν απο εκει οι γιατροι ουσιαστικα και επανηλθε,καπως ετσι.Δεν με νοιαζει τι θα πιστεψει ο καθενας και προς Θεου δεν θελω να ξαναδιαβασω επιθετικες συμπεριφορες οπως για τρελοκομεια κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top