Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πρακτικά αδύνατο ίσως, αλλά απο την στιγμή που η χώρα μας καταδικάζει τον προσυλητισμό δεν νοείται τα βιβλία των θρησκευτικών να είναι τόσο μεροληπτικά υπέρ του Χριστιανισμού σε τέτοιο βαθμό(ακόμη κι αν ο χριστιανισμός είναι η επίσημη θρησκεία του κράτους μας).Δεν γίνεται καν μια προσπάθεια να εξεταστεί το θέμα θρησκεία υπό μια πιο ουδέτερη σκοπιά.Κι αυτό διότι η Εκκλησία ασκεί μεγάλη επιρροή στην εκπαιδευση καλώς ή κακώς.

Προσωπικά δεν έδωσα ποτέ βάση στο τι και πως λένε κάτι τα βιβλία. Ίσως γιατί αυτό με ενδιαφέρει κυρίως για μαθήματα με μοναδικό τρόπο γραφής και έκφρασης, στον οποίο δε χωρούν αλλαγές και προσαρμογές. Ωστόσο, όπως και να 'χει νομίζω πως ο καθηγητής παίζει μεγαλύτερο ρόλο στη διδαχή ορισμένων πραγμάτων από τις ξερές σελίδες του βιβλίου. Δεν τα απορρίπτω, ούτε και μηδενίζω τη χρησιμότητά τους. Απλά δεν τα εξισώνω με τον καθηγητή, για τον οποίο και μίλησα στο μήνυμά μου πριν. Αν ρωτάς εμένα, ας μου δώσουν τα πιο φανατικά και υποκειμενικώς γραμμένα βιβλία. ''Φτιάξτε'' μου τους καθηγητές, και δεν πρόκειται να με νοιάξει καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Το γεγονός ότι έχει γίνει της μόδας ο Επιστημονικός Ανθρωπισμός και η χαρά με την οποία τον αποδέχονται 15χρονα παιδάκια αποδεικνύει την τεράστια ανασφάλεια (ή να πω καλύτερα φοβία ?) για το υπερφυσικό. Είναι φοβία μην σε αποκαλέσουν καθυστερημένο και στενόμυαλο; Είναι θεοποίηση του ανθρώπου;

Αν δεν κάνω λάθος ο secular humanism έχει επίκεντρό του τον άνθρωπο έτσι; Δηλαδή στοχεύει στην τελείωση του ανθρώπου. Με τι πρότυπο όμως; Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος. Και αν δεν έχεις πρότυπο τελείωσης τότε πως θα προσπαθήσεις να το φτάσεις;

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιο κριτήριο απορρίπτεται ο χριστιανισμός (που συνεχίζω να τονίζω ότι ΔΕΝ είναι θρησκεία, αλλά εκκλησία/κοινωνία ανθρώπων που δρουν με το "αγαπάτε αλλήλους") και προτιμάται ο επιστημονικός ανθρωπισμός. Τι ακριβώς προσφέρει ο δεύτερος που δεν το προσφέρει ο πρώτος και κυρίως τι κακό έχει ο πρώτος, ώστε να φτάνετε στη θέση να τον απεχθάνεστε (το χριστιανισμό εννοώ) ή μήπως να τον φοβάστε (?)

Εξάλλου ο απόστολος Παύλος όταν τον ρώτησαν τι είναι ο θεός απάντησε: Ο Θεός αγάπη εστί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Το γεγονός ότι έχει γίνει της μόδας ο Επιστημονικός Ανθρωπισμός και η χαρά με την οποία τον αποδέχονται 15χρονα παιδάκια αποδεικνύει την τεράστια ανασφάλεια (ή να πω καλύτερα φοβία ?) για το υπερφυσικό. Είναι φοβία μην σε αποκαλέσουν καθυστερημένο και στενόμυαλο; Είναι θεοποίηση του ανθρώπου;

Αν δεν κάνω λάθος ο secular humanism έχει επίκεντρό του τον άνθρωπο έτσι; Δηλαδή στοχεύει στην τελείωση του ανθρώπου. Με τι πρότυπο όμως; Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος. Και αν δεν έχεις πρότυπο τελείωσης τότε πως θα προσπαθήσεις να το φτάσεις;

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιο κριτήριο απορρίπτεται ο χριστιανισμός (που συνεχίζω να τονίζω ότι ΔΕΝ είναι θρησκεία, αλλά εκκλησία/κοινωνία ανθρώπων που δρουν με το "αγαπάτε αλλήλους") και προτιμάται ο επιστημονικός ανθρωπισμός. Τι ακριβώς προσφέρει ο δεύτερος που δεν το προσφέρει ο πρώτος και κυρίως τι κακό έχει ο πρώτος, ώστε να φτάνετε στη θέση να τον απεχθάνεστε (το χριστιανισμό εννοώ) ή μήπως να τον φοβάστε (?)

Εξάλλου ο απόστολος Παύλος όταν τον ρώτησαν τι είναι ο θεός απάντησε: Ο Θεός αγάπη εστί.

Δε ξέρω ποια είναι η επικρατούσα ''μόδα'' και ούτε με ενδιαφέρει.
Αν όντως κάτι θα μπορούσε να με έχει επηρεάσει αυτο θα ήταν το οικογενειακό μου περιβάλλον το οποίο πιστεύει ευλαβικά στον Χριστιανισμό.
Παρολαυτά κρατώ τις επιφυλάξεις μου.Ούτε τον ανθρώπινο νου και λογική εμπιστεύομαι απόλυτα,ούτε τα κηρύγματα της κάθε θρησκείας.
Και δεν νομίζω να φάνηκε κάποιος από εδω μέσα να τον απεχθάνεται.Προσωπικά ο χριστιανισμός με εκφράζει σαν ιδεολογία.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Όι περισσότερες ιδεολογίες εξιδανικευμένες φαντάζουν καλές. Στην πρακτική τους κολλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Επίσης το

δεν παίζει να στο είπε κάποιος που ήξερε τι σημαίνει χριστιανός. Όπως όταν πηγαίνεις σε ένα γκαράζ δεν αποκαλείσαι άυτοκίνητο, έτσι και όταν πηγαίνεις στην εκκλησία δεν αποκαλείσαι απαραίτητα χριστιανός.

There's a thing, that makes life better. It is called: HUMOR.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.
There's a thing, that makes life better. It is called: HUMOR.

There's also a thing that stomps and crashes people's mindless jokes, burns them to ashes and waits until a cat passes by. It's called sarcasm...

:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Όι περισσότερες ιδεολογίες εξιδανικευμένες φαντάζουν καλές. Στην πρακτική τους κολλάνε.

Όπως και ο κομμουνισμός ως ιδεολογία καλή ήταν. Απλά στην εξουσία την ώρα της πρακτικής εμφανίστηκε ο Στάλιν.


Το γεγονός ότι έχει γίνει της μόδας ο Επιστημονικός Ανθρωπισμός και η χαρά με την οποία τον αποδέχονται 15χρονα παιδάκια αποδεικνύει την τεράστια ανασφάλεια (ή να πω καλύτερα φοβία ?) για το υπερφυσικό. Είναι φοβία μην σε αποκαλέσουν καθυστερημένο και στενόμυαλο; Είναι θεοποίηση του ανθρώπου;

Αποκαλώ τον εαυτό μου άθεο, αλλά τείνω προς τον πανθεϊσμό. Εφόσον δεν υπάρχει θεός, θεός είναι ο κύκλος της ζωής, που για να διατηρηθεί ζωή στο πλανήτη μας σημαίνει τα πάντα. Έτσι πιστεύω πως το σύμπαν, οι γαλαξίες, τα αστέρια, οι πλανήτες, όλα τα πράγματα μέχρι το τελευταίο κουάρκ, είναι ο θεός. Αυτή είναι η ιδεολογία μου.

Αν δεν κάνω λάθος ο secular humanism έχει επίκεντρό του τον άνθρωπο έτσι; Δηλαδή στοχεύει στην τελείωση του ανθρώπου. Με τι πρότυπο όμως; Κανείς άνθρωπος δεν είναι τέλειος. Και αν δεν έχεις πρότυπο τελείωσης τότε πως θα προσπαθήσεις να το φτάσεις;

Κάνεις το καλύτερο που μπορείς. Δεν έχει υπάρξει ποτέ αναμάρτητος. Γιατί απ' ό,τι κατάλαβα ο αναμάρτητος δεν αναφέρεται μόνο σρις πράξεις αλλά και στις σκέψεις.

Αυτό που πραγματικά αδυνατώ να καταλάβω είναι με ποιο κριτήριο απορρίπτεται ο χριστιανισμός (που συνεχίζω να τονίζω ότι ΔΕΝ είναι θρησκεία, αλλά εκκλησία/κοινωνία ανθρώπων που δρουν με το "αγαπάτε αλλήλους") και προτιμάται ο επιστημονικός ανθρωπισμός. Τι ακριβώς προσφέρει ο δεύτερος που δεν το προσφέρει ο πρώτος και κυρίως τι κακό έχει ο πρώτος, ώστε να φτάνετε στη θέση να τον απεχθάνεστε (το χριστιανισμό εννοώ) ή μήπως να τον φοβάστε (?)

Ο Χριστιανισμός έχει φτάσει σε επίπεδο φανατισμού. Η προπαγάνδα του δεν έχει όρια. Στα θρησκευτικά της τάξης μου (που ξαναλέω πως οι μαθητές αδυνατούν να αντιμιλήσουν, επειδή η πλύση εγκεφάλου είναι τόσο μεγάλη, ώστε ακόμα και οι ίδιοι οι μαθητές νομίζουν πως είναι πολύ χαζοί για να πούνε τη γνώμη τους) τονίζεται τόσο ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ η (τάχα μου δήθεν μου) ορθότητα του Χριστιανισμού, ώστε οι μαθητές δεν έχουν την αυτοπεποίθηση να αλλάξουν τρόπο σκέψης. Εδώ εγώ δεν είπα το "Πιστεύω" μες στην τάξη με το επιχείρημα πως δεν λέω πράγματα που δεν πιστεύω και πως δεν είμαι Χριστιανός, ο διπλανός μου (τον λες και λίγο φυτό) άρχισε να μου λέει: Τι εννοείς δεν είσαι Χριστιανός; Ότι δεν πιστεύω. Ε, και πάλι, έχεις βαπτιστεί άρα είσαι Χριστιανός, και άλλα διάφορα που μου έσπασαν αρκετά τα νεύρα.


Εξάλλου ο απόστολος Παύλος όταν τον ρώτησαν τι είναι ο θεός απάντησε: Ο Θεός αγάπη εστί.

Άρα και ο Χριστιανισμός θεοποιεί ένα απλό συναίσθημα του ανθρώπου.


There's also a thing that stomps and crashes people's mindless jokes, burns them to ashes and waits until a cat passes by. It's called sarcasm...

:p

ahh.... nevermind :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αγαπητέ "Γεράκι" (-συγνώμη για την προσφώνηση, αλλά δεν ξέρω όνομα-) 8α συμφωνήσω μαζί σου.
Παιδιά μερικοί δεν έχουν καταλάβει ένα πράγμα: Θεός δεν είναι αυτός ο οποίος μας κάνει ό,τι θέλει. Είναι Αγάπη. Ο Θεός δεν ζει σε ένα βασείλιο με αμύθητα πλούτη στον ουρανό. Βρίσκεται παντού. Και εγώ θέλω ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει, και να μην επηρρεάζεται από τους γύρω του.

Βλέπω στο Σχολείο μου με το που είπε κάποιος "Ε λοιπόν είμαι άθεος. Δεν υπάρχει Θεός" να γίνονται άλλοι τρεις τέσσερεις "άθεοι". Πάμε λοιπόν σε εκείνο το παιδί να μιλήσουμε, δεν ξέρω πώς το έφερε η κουβέντα, και μας πετάει ένα "και γιατί πιστεύετε στο Θεό ρε *****? " και του απαντάω εγώ "Εσένα αλήθεια σου προσφέρει κάτι η Αθεΐα? Αν ναι καλά κάνεις και είσαι άθεος, αλλά παράτα μας εμάς και άφησέ μας να πιστεύουμε όπου θέλουμε" Και μας λέει αυτός "Μα βαρέθηκα να 'μαι Χριστιανός και έγινα Άθεος ... και όποιος είναι Χριστιανός κακό του καιφαλιού του"

Και ρωτάω εγώ: Ήταν λόγος αυτός? Και γιατί για αυτόν τον "λόγο" να γίνονται άλλα 3 παιδιά άθεοι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Αγαπητέ "Γεράκι" (-συγνώμη για την προσφώνηση, αλλά δεν ξέρω όνομα-) 8α συμφωνήσω μαζί σου.
Παιδιά μερικοί δεν έχουν καταλάβει ένα πράγμα: Θεός δεν είναι αυτός ο οποίος μας κάνει ό,τι θέλει. Είναι Αγάπη. Ο Θεός δεν ζει σε ένα βασείλιο με αμύθητα πλούτη στον ουρανό. Βρίσκεται παντού. Και εγώ θέλω ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει, και να μην επηρρεάζεται από τους γύρω του.

Βλέπω στο Σχολείο μου με το που είπε κάποιος "Ε λοιπόν είμαι άθεος. Δεν υπάρχει Θεός" να γίνονται άλλοι τρεις τέσσερεις "άθεοι". Πάμε λοιπόν σε εκείνο το παιδί να μιλήσουμε, δεν ξέρω πώς το έφερε η κουβέντα, και μας πετάει ένα "και γιατί πιστεύετε στο Θεό ρε *****? " και του απαντάω εγώ "Εσένα αλήθεια σου προσφέρει κάτι η Αθεΐα? Αν ναι καλά κάνεις και είσαι άθεος, αλλά παράτα μας εμάς και άφησέ μας να πιστεύουμε όπου θέλουμε" Και μας λέει αυτός "Μα βαρέθηκα να 'μαι Χριστιανός και έγινα Άθεος ... και όποιος είναι Χριστιανός κακό του καιφαλιού του"

Και ρωτάω εγώ: Ήταν λόγος αυτός? Και γιατί για αυτόν τον "λόγο" να γίνονται άλλα 3 παιδιά άθεοι?


Ενός βλακός μύριοι έπονται...Βλάκες με την έννοια ότι παρασύρονται και πίστευουν κάτι χωρίς να ξέρουν γιατί και όχι γιατί είναι Αθεοί,ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να ξέρει το γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αγαπητέ "Γεράκι" (-συγνώμη για την προσφώνηση, αλλά δεν ξέρω όνομα-) 8α συμφωνήσω μαζί σου.
Παιδιά μερικοί δεν έχουν καταλάβει ένα πράγμα: Θεός δεν είναι αυτός ο οποίος μας κάνει ό,τι θέλει. Είναι Αγάπη. Ο Θεός δεν ζει σε ένα βασείλιο με αμύθητα πλούτη στον ουρανό. Βρίσκεται παντού. Και εγώ θέλω ο καθένας να πιστεύει όπου θέλει, και να μην επηρρεάζεται από τους γύρω του.

Βλέπω στο Σχολείο μου με το που είπε κάποιος "Ε λοιπόν είμαι άθεος. Δεν υπάρχει Θεός" να γίνονται άλλοι τρεις τέσσερεις "άθεοι". Πάμε λοιπόν σε εκείνο το παιδί να μιλήσουμε, δεν ξέρω πώς το έφερε η κουβέντα, και μας πετάει ένα "και γιατί πιστεύετε στο Θεό ρε *****? " και του απαντάω εγώ "Εσένα αλήθεια σου προσφέρει κάτι η Αθεΐα? Αν ναι καλά κάνεις και είσαι άθεος, αλλά παράτα μας εμάς και άφησέ μας να πιστεύουμε όπου θέλουμε" Και μας λέει αυτός "Μα βαρέθηκα να 'μαι Χριστιανός και έγινα Άθεος ... και όποιος είναι Χριστιανός κακό του καιφαλιού του"

Και ρωτάω εγώ: Ήταν λόγος αυτός? Και γιατί για αυτόν τον "λόγο" να γίνονται άλλα 3 παιδιά άθεοι?


Ε, λοιπόν Ντίνο, δεν το ήξερα πως η αλλαγή θρησκείας μπορεί να γίνει τόσο ανισσόροπα. Εγώ έχω τους λόγους μου που δεν «Πιστεύω» πια, τους οποίους λόγους έχω αναφέρει ξανά και ξανά, άπειρες φορές. Βασικά υπάρχουν δύο παραπάνω λόγοι, αλλά είναι πολύ προσωπικοί και δεν θέλω να τους μοιραστώ. Μέσα απ' αυτούς τους δυο λόγους, κατάλαβα πως ο θάνατος είναι κάτι φυσικό, μα άμα ο θεός αγαπούσε τον αγνό άνθρωπο, θα τον έσωνε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Επίσης αφού ο θεός είναι παντού, τότε πώς μπορεί να έχει γιο; Επαναλμβάνω πως σύμφωνα με την απλή λογική, η «παρθένα» Μαρία δεν ήταν παρθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ε, λοιπόν Ντίνο, δεν το ήξερα πως η αλλαγή θρησκείας μπορεί να γίνει τόσο ανισσόροπα. Εγώ έχω τους λόγους μου που δεν «Πιστεύω» πια, τους οποίους λόγους έχω αναφέρει ξανά και ξανά, άπειρες φορές. Βασικά υπάρχουν δύο παραπάνω λόγοι, αλλά είναι πολύ προσωπικοί και δεν θέλω να τους μοιραστώ. Μέσα απ' αυτούς τους δυο λόγους, κατάλαβα πως ο θάνατος είναι κάτι φυσικό, μα άμα ο θεός αγαπούσε τον αγνό άνθρωπο, θα τον έσωνε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Επίσης αφού ο θεός είναι παντού, τότε πώς μπορεί να έχει γιο; Επαναλμβάνω πως σύμφωνα με την απλή λογική, η «παρθένα» Μαρία δεν ήταν παρθένα.

Πρώτον τώρα καταλαβαίνεις γιατί τόση επιφυλακή απέναντι σε άθεους...
Δεύτερον ο Θεός είναι πνεύμα που κατέβηκε στην Γη με την μορφή ανθρώπου... Ο Θεός έχει 3 μορφές, οι οποίες στην ουσία είναι ένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ε, λοιπόν Ντίνο, δεν το ήξερα πως η αλλαγή θρησκείας μπορεί να γίνει τόσο ανισσόροπα. Εγώ έχω τους λόγους μου που δεν «Πιστεύω» πια, τους οποίους λόγους έχω αναφέρει ξανά και ξανά, άπειρες φορές. Βασικά υπάρχουν δύο παραπάνω λόγοι, αλλά είναι πολύ προσωπικοί και δεν θέλω να τους μοιραστώ. Μέσα απ' αυτούς τους δυο λόγους, κατάλαβα πως ο θάνατος είναι κάτι φυσικό, μα άμα ο θεός αγαπούσε τον αγνό άνθρωπο, θα τον έσωνε με τον έναν ή με τον άλλον τρόπο. Επίσης αφού ο θεός είναι παντού, τότε πώς μπορεί να έχει γιο; Επαναλμβάνω πως σύμφωνα με την απλή λογική, η «παρθένα» Μαρία δεν ήταν παρθένα.


Φαίνεται δεν γνωρίζεις καλά για την Αγία Τριάδα...



Αυτό ίσως σε βοηθήσει για την έννοια του Πατήρ και Υιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
1) Ναι, οκ, πράγματι, μπορεί να αντιδρούσα κι εγώ το ίδιο, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τα πραγματικά επιχειρήματα.
2) Τελικά, ο Χριστός υποτίθεται* πως ήταν ο θεός, ή ο υιός (Τ)του;


*υποτίθεται για μένα. έτσι έγινε για σένα.

Αρχική Δημοσίευση από Wikipedia:
Η σχέση των Προσώπων

Η αιώνια σχέση των τριών προσώπων ή υποστάσεων αποσαφηνίζεται με τρεις βασικές προϋποθέσεις:

  • Αίτιο του τρόπου ύπαρξης της Τριάδας καθεαυτής είναι μόνο ο Πατέρας.

  • Ο οποίος γεννά τον Υιό και εκπορεύει το Άγιο Πνεύμα χωρίς όμως να υπάρχει χρονική διαφορά ύπαρξης των τριών.

  • Οι τρεις υποστάσεις ή πρόσωπα, υπάρχουν άχρονα και αιώνια ως εκδήλωση μιας ουσίας και φύσης.

οπότε δεν ήταν όλα τα πρόσωπα το ίδιο πράγμα, σύμφωνα με αυτά που διάβασα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
1) Ναι, οκ, πράγματι, μπορεί να αντιδρούσα κι εγώ το ίδιο, αλλά δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τα πραγματικά επιχειρήματα.
2) Τελικά, ο Χριστός υποτίθεται* πως ήταν ο θεός, ή ο υιός (Τ)του;


*υποτίθεται για μένα. έτσι έγινε για σένα.



οπότε δεν ήταν όλα τα πρόσωπα το ίδιο πράγμα, σύμφωνα με αυτά που διάβασα...


Τότε δεν διάβασες καλά...Ο Θεός πήρε την Ανθρώπινη μορφή με την έλευση του Ιησόυ Χριστού,αυτο λέει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jewish Boy

Νεοφερμένος

Ο Ανθρωπος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
1)
2) Τελικά, ο Χριστός υποτίθεται* πως ήταν ο θεός, ή ο υιός (Τ)του;

εμεις θεωρουμε τον Ιησου ως ψευτοπροφητη και τους Χριστιανους αιρετικούς και ειδωλολατρες

φυσικα καθε θρησκεια το βλεπει οπως θελει....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ενός βλακός μύριοι έπονται...Βλάκες με την έννοια ότι παρασύρονται και πίστευουν κάτι χωρίς να ξέρουν γιατί και όχι γιατί είναι Αθεοί,ο καθένας μπορεί να πιστεύει ότι θέλει αρκεί να ξέρει το γιατί...
Ενώ οι χριστιανοί ξέρουν γιατί είναι χριστιανοί ε;Eπειδή είναι η θρησκεία του μπαμπά και της μαμάς.Δεν είστε χριστιανοί επιδή το έχετε επιλέξει.Απλα δεν το έχετε απορίψει.Καταλάβετέ το πια.
Και το ότι δεν το έχετε απορίψει δεν οφείλετε στο ότι καθήσατε και το σκεφτήκατε,απλά έχετε φάει τρελό πρήξιμο υπέρ αυτής της θρησκείας και δεν μπορείτε να δείτε καθαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ενώ οι χριστιανοί ξέρουν γιατί είναι χριστιανοί ε;Eπειδή είναι η θρησκεία του μπαμπά και της μαμάς.Δεν είστε χριστιανοί επιδή το έχετε επιλέξει.Απλα δεν το έχετε απορίψει.Καταλάβετέ το πια.
Και το ότι δεν το έχετε απορίψει δεν οφείλετε στο ότι καθήσατε και το σκεφτήκατε,απλά έχετε φάει τρελό πρήξιμο υπέρ αυτής της θρησκείας και δεν μπορείτε να δείτε καθαρά.

μήν μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, απο την στιγμή που ερευνάμε την έννοια του τριαδικού θεού, και έχουμε πιστέψει στον χριστό, είμαστε σεινηδητοποιημένοι χριστιανοί.

ρε παιδιά, λέτε οτι το να πιστεύει κανείς δέν του προσφέρει τίποτα.
το να μήν πιστεύει δηλαδή τί του προσφέρει?
άν όντος δέν υπάρχει θεός, τότε δέν έγινε και τίποτα, με την ένοια οτι και οι άθεοι και οι πιστοί οταν πεθάνουνε θα πάψουν να υπάρχουν.
άν όμως 1 στο εκατομύριο υπάρχει θεός? τότε αυτή η πίστη θα ανταμειφθεί.

και απο την λογική επομένως να το δεί κανείς, είναι καλήτερα να πιστεύεις παρά να είσαι άθεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Ενώ οι χριστιανοί ξέρουν γιατί είναι χριστιανοί ε;Eπειδή είναι η θρησκεία του μπαμπά και της μαμάς.Δεν είστε χριστιανοί επιδή το έχετε επιλέξει.Απλα δεν το έχετε απορίψει.Καταλάβετέ το πια.
Και το ότι δεν το έχετε απορίψει δεν οφείλετε στο ότι καθήσατε και το σκεφτήκατε,απλά έχετε φάει τρελό πρήξιμο υπέρ αυτής της θρησκείας και δεν μπορείτε να δείτε καθαρά.


Προσωπικα δεν εχω "φαει" κανενα πρηξιμο,πιστευω γιατι θελω εγω να πιστευω και δεν με αναγκασε κανεις,οποτε ακυρο αυτο που λες.
-----------------------------------------
μήν μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, απο την στιγμή που ερευνάμε την έννοια του τριαδικού θεού, και έχουμε πιστέψει στον χριστό, είμαστε σεινηδητοποιημένοι χριστιανοί.

ρε παιδιά, λέτε οτι το να πιστεύει κανείς δέν του προσφέρει τίποτα.
το να μήν πιστεύει δηλαδή τί του προσφέρει?
άν όντος δέν υπάρχει θεός, τότε δέν έγινε και τίποτα, με την ένοια οτι και οι άθεοι και οι πιστοί οταν πεθάνουνε θα πάψουν να υπάρχουν.
άν όμως 1 στο εκατομύριο υπάρχει θεός? τότε αυτή η πίστη θα ανταμειφθεί.

και απο την λογική επομένως να το δεί κανείς, είναι καλήτερα να πιστεύεις παρά να είσαι άθεος.



Φιλε μου αμα πιστστευει καποιος με αυτη τη λογικη...Την εχασε την μπαλα,δεν πρεπει να πιστευει καποιος επειδη ειναι καλυτερα να πιστευει,πρεπει να πιστευει γιατι θελει ο ιδιος να πιστευει και τον εκφραζει η εκαστοτε θρησκεια την οποια εχει ασπαστει,για εμενα ειναι λαθος λογικη να πιστευεις σε κατι γιατι πρεπει να πιστευειυεις καπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
μήν μας βάζεις όλους στο ίδιο τσουβάλι, απο την στιγμή που ερευνάμε την έννοια του τριαδικού θεού, και έχουμε πιστέψει στον χριστό, είμαστε σεινηδητοποιημένοι χριστιανοί.

ρε παιδιά, λέτε οτι το να πιστεύει κανείς δέν του προσφέρει τίποτα.
το να μήν πιστεύει δηλαδή τί του προσφέρει?
άν όντος δέν υπάρχει θεός, τότε δέν έγινε και τίποτα, με την ένοια οτι και οι άθεοι και οι πιστοί οταν πεθάνουνε θα πάψουν να υπάρχουν.
άν όμως 1 στο εκατομύριο υπάρχει θεός? τότε αυτή η πίστη θα ανταμειφθεί.

και απο την λογική επομένως να το δεί κανείς, είναι καλήτερα να πιστεύεις παρά να είσαι άθεος.
Έτσι όπως το λες είναι σαν να πιστεύεις στο Θεό επειδή φοβάσαι το θάνατο και θες να κερδίσεις ένα εισιτήριο για τον παράδεισο.Δηλαδή οι σχέσεις μας με τον Θεό είναι πελατιακές;
Kαι σκέψου πως αν δεν είχες γεννηθεί σε μια χώρα όπου η επικράτουσα θρησκεία είναι ο χριστιανισμός δεν θα είχες μπει στον κόπο να ερευνήσεις την εννοια του τριαδικού θεού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Έτσι όπως το λες είναι σαν να πιστεύεις στο Θεό επειδή φοβάσαι το θάνατο και θες να κερδίσεις ένα εισιτήριο για τον παράδεισο.Δηλαδή οι σχέσεις μας με τον Θεό είναι πελατιακές;
Kαι σκέψου πως αν δεν είχες γεννηθεί σε μια χώρα όπου η επικράτουσα θρησκεία είναι ο χριστιανισμός δεν θα είχες μπει στον κόπο να ερευνήσεις την εννοια του τριαδικού θεού.

δέν το λέω για μένα, η πίστη στο θεό απο την φύση της δέν μπορεί να είναι πελατιακή καθώς με την πίστη δέν έχεις κάτι υλικό να κερδίσεις σε αυτόν τον κόσμο.

ο χριστός είπε: πίστεψε σε μένα και η αλήθεια θα σε ελευθερώσει.

δέν είμαι εγλωβισμένος ούτε σε δόγματα ούτε σε παπάδες με πετραχίλια.
διαβάζοντας την καινή διαθήκη (απο περιέργεια στην αρχή) κατάλαβα το αληθηνό νόημα του χριστιανισμού, το οποίο είναι πάνω απο οτιδήποτε ανθρώπινο έχει προστεθεί με τον καιρό εντός της εκκλησίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top