Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Άλκης32962

Νεοφερμένος

Ο Άλκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Πρέπει να υπάρχουν αλλά να αναφέρουν για όλες τις θρησκείες που υπάρχουν στον κόσμο για να μπορούν κι οι αλλόθρησκοι μαθητές να το παρακολουθήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
επαναλαμβανω αν το μαθημα το θρησκευτικων φανατιζε πολυ απλα θα υπηρχαν 10.000.000 φανατικοι......πραγμα αδιανοητο.......το μαθημα των θρησκευτικων και η διδασκαλια του αναφερεται σε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ και οχι σε αθεους και διαφορους αλλους.....αυτο συμβαινει για τον πολυ απλο λογο οτι το μεγαλυτερο μερος των ελληνων ειναι ορθδοξοι χριστιανοι.....οποιος δεν γουσταρει να ακουει για τον χριστο η πορτα ειναι ανοιχτη.....και αν θελει να μαθει για την δικια του ¨θρησκεια" να παει εκει που την διδασκουν η απλως να ανοιξει κανενα σχετικο βιβλιο.......αυτο δεν σημαινει πως το βιβλιο των θρησκευτικων και ετσι πως γινεται ειναι καλο......αλλα γραφτηκε και διαδασκεται για χριστιανους......

Δε φανατίζει, μαζοποιεί.

Δε γράφτηκε και δε διδάσκεται για χριστιανούς, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο δικαίωμα και με ποια λογική ονομάζεις ένα 9χρονο "χριστιανό";

Είναι θεμελιώδες δικαίωμα του καθενός να του παράσχεται από το σχολείο η ευκαιρία να αναπτύσσεται ελεύθερα η θρησκευτική του συνείδηση. Για να γίνει αυτό, πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο χώμα, με μια ποικιλία χημικών στοιχείων.
-----------------------------------------
Δεν έχει νόημα να μιλάμε για μαθητή κάποιου θρησκεύματος, τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό το αποφασίζουν οι γονείς του. Δεν υπάρχει καμία ελευθερία ανάπτυξης, κάθε άνθρωπος είναι συνάρτηση του περιβάλλοντός του, είναι αποκλειστική ευθύνη της οικογένειας να αποφασίσει και κανενός άλλου.
-----------------------------------------
Και το μάθημα των θρησκευτικών κάνει πολύ καλά τη δουλειά του να καλουπιάζει τις θρησκευτικές συνειδήσεις σύμφωνα με όσα θέλουν να "στεριώσουν".

Αν δεν θέλεις να υιοθετήσεις τη συγκεκριμένη συνείδηση, να πάρεις απαλλαγή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Αν δεν θέλεις να υιοθετήσεις τη συγκεκριμένη συνείδηση, να πάρεις απαλλαγή.
εγω δηλαδη που θελω να κανω ενα μαθημα οσο πιο αντικειμενικο και σφαιρικο γινεται, δηλαδη, μου λες οτι δε μπορω να το κανω;
χρειαζομαι δηλαδη ενα μαθημα στο σχολειο που μελεταει τα θεματα κατω απο το φιλτρο του χριστιανισμου, και μόνο αυτου; ενα μαθημα που αναφερεται σε αλλες θρησκειες (θρησκευτικα ειναι γαμωτο οχι χριστιανικα) ως κατωτερες και για 2-3 παραγραφους σε 9 χρονια;

η συγκεκριμενη συνειδηση δε πρεπει να υπαρχει στα σχολεια. δεν ειναι ο ρολος τους η προπαγανδα. και επειδη ειμαι σε θεση να σκεφτομαι λιγο πιο κατω απο το δηθεν διλλημα, αν θα κανω θρησκευτικα ή θα παρω απαλλαγη, μπορω να ζητησω την αλλαγη της υλης.

Αυτό το αποφασίζουν οι γονείς του. Δεν υπάρχει καμία ελευθερία ανάπτυξης, κάθε άνθρωπος είναι συνάρτηση του περιβάλλοντός του, είναι αποκλειστική ευθύνη της οικογένειας να αποφασίσει και κανενός άλλου.

δεν υπαρχει ελευθερια αναπτυξης για σενα, ισως. αν δεν υπηρχε γενικα, δεν θα υπηρχε προοδος. δε θα υπηρχε αμφισβητηση. ενα ατομο, ετσι και αλλιως, δεν διαμορφωνεται μονο στην οικογενεια του. επομενως, μπορει να υπαρξει ελευθερια αναπτυξης και σιγουρα δεν ειναι αποκλειστικη ευθυνη της οικογενειας.
-----------------------------------------
επαναλαμβανω αν το μαθημα το θρησκευτικων φανατιζε πολυ απλα θα υπηρχαν 10.000.000 φανατικοι......πραγμα αδιανοητο.......το μαθημα των θρησκευτικων και η διδασκαλια του αναφερεται σε ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ και οχι σε αθεους και διαφορους αλλους.....αυτο συμβαινει για τον πολυ απλο λογο οτι το μεγαλυτερο μερος των ελληνων ειναι ορθδοξοι χριστιανοι.....οποιος δεν γουσταρει να ακουει για τον χριστο η πορτα ειναι ανοιχτη.....και αν θελει να μαθει για την δικια του ¨θρησκεια" να παει εκει που την διδασκουν η απλως να ανοιξει κανενα σχετικο βιβλιο.......αυτο δεν σημαινει πως το βιβλιο των θρησκευτικων και ετσι πως γινεται ειναι καλο......αλλα γραφτηκε και διαδασκεται για χριστιανους......

ποια η σχεση της λεξης χριστιανος με τη λεξη θρησκευτικα. αν αναφεροταν σε χριστιανους, τοτε πολυ απλα γιατι δε περιοριζεται στα κατηχητικα; το σχολειο πρεπει να ειναι ενα μερος οπου μπορουν να διδαχθουν σφαιρικα καποια θεματα. ειτε ειναι πολιτευμα, ειτε ιστορια, ειτε εν τελει η θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν σου μιλούσαν Γαλλικά οι γονείς σου, τα Γαλλικά θα είχες ως μητρική γλώσσα, απλό είναι. Όχι, καμία απολύτως ελευθερία. Δεν έχει δυνατότητα επιλογής ένα παιδάκι που δε μπορεί να βγει μετά τις 8 το βράδυ έξω, αναγκαστικά μεγαλώνει σύμφωνα με όσα βλέπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Αυτό το αποφασίζουν οι γονείς του. Δεν υπάρχει καμία ελευθερία ανάπτυξης, κάθε άνθρωπος είναι συνάρτηση του περιβάλλοντός του, είναι αποκλειστική ευθύνη της οικογένειας να αποφασίσει και κανενός άλλου.

Και ποιοι είναι οι γονείς του για να το αποφασίσουν αυτό;

Κι αν δεν υπάρχει ελευθερία ανάπτυξης, ας δημιουργηθεί σε κάποιο βαθμό από το σχολείο.

Αν δεν θέλεις να υιοθετήσεις τη συγκεκριμένη συνείδηση, να πάρεις απαλλαγή.

Αυτό μη το λες σε μένα, στα παιδάκια του Δημοτικού να το λες.
-----------------------------------------
Αν σου μιλούσαν Γαλλικά οι γονείς σου, τα Γαλλικά θα είχες ως μητρική γλώσσα, απλό είναι. Όχι, καμία απολύτως ελευθερία. Δεν έχει δυνατότητα επιλογής ένα παιδάκι που δε μπορεί να βγει μετά τις 8 το βράδυ έξω, αναγκαστικά μεγαλώνει σύμφωνα με όσα βλέπει.

Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι αυτοί που μεγαλώνουν το δικό τους παιδί με όποιες αξίες γουστάρουν, εκτός κι αν θεωρείς ότι και γι'αυτό πρέπει να λογοδοτήσουν. Ώς χριστιανό θα μεγαλώσω το παιδί μου κι όταν πάει 15 ή 20 χρονών ας πάει να πνιγεί, τότε δεν θα μου πέφτει λόγος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το ότι μεγαλώνεις ένα παιδί δε σου δίνει το δικαίωμα να του επιβάλλεις κάποιες αξίες και κοσμοθεωρίες/απόψεις. Σαφώς και δε γίνεται να ανατραφεί ανεπηρέαστο από αυτές των γονιών του, αλλά μπορεί όμως να βοηθηθεί ώστε να μη μείνει μόνο σε αυτές και να μη λάβει υποκειμενική ανατροφή. Δηλαδή ένας γονιός έχει το δικαίωμα να αναθρέψει το παιδί του ως σαδομαζοχιστή ή ως deathmetalιστή -με τις μάσκες και τα μαύρα ρούχα και τα ουρλιαχτά-;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δε το μεγαλωνεις ουτε μονο σου, ουτε απομονωμενο απο το περιβαλλον. αν το μεγαλωσεις ως σαδομαζοχιστη, ναι λογοδοτεις στην κοινωνια σου. οτιδηποτε αλλο ειναι περιττο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Δε φανατίζει, μαζοποιεί.

Δε γράφτηκε και δε διδάσκεται για χριστιανούς, μπορείς να μου εξηγήσεις με ποιο δικαίωμα και με ποια λογική ονομάζεις ένα 9χρονο "χριστιανό";

Είναι θεμελιώδες δικαίωμα του καθενός να του παράσχεται από το σχολείο η ευκαιρία να αναπτύσσεται ελεύθερα η θρησκευτική του συνείδηση. Για να γίνει αυτό, πρέπει να υπάρχει και το κατάλληλο χώμα, με μια ποικιλία χημικών στοιχείων.
-----------------------------------------
Δεν έχει νόημα να μιλάμε για μαθητή κάποιου θρησκεύματος, τουλάχιστον στις μικρές ηλικίες.
προτων απο την στιγμη που οι γονεις αποφασιζουν να βαφτισουν το παιδιτους και να το κανουν χριστιανο δεν υπαρχει κανενα θεμα ως προς το ονομα.......αν οι γονεις ηθελαν να το κανουν μουσουλμανο θα το εκαναν....

το παιδι νομιζεις εχει την ωριμοτητα και την κριτικη σκεψη να διαμορφωσει την θρησκευτικη συνειδηση του.......οτι σε βαφτισαν πρεπει να σου δωσουν οι γονεις σου αναφορα και να τους ρωτισεις γιατι? καιαν σου πουνε ετσι για το εθιμο ε τοτε τι να πω......


και κατι αλλο .......πως δηλαδη να γινονται τα θρησκευτικα......
1ο μαθημα ....... χριστιανισμος....αυτα και αυτα εγιναν

υστερα παμε στον μουσουλμανισμο αυτα και αυτα

θστερα στο κουμφουκισμο αυτα και αυτα



και υστερα το παιδι διαλεγει......

η θρησκεια δεν ειναι παζαρι οπως ειπε και ο φιλος miv οριστε περαστε και αγοραστε αν δεν την ζησεις την θρησκεια δεν θα την γνωρισεις......θεωριτικα μπορει αλλα ουσιωδης γνωση οχι


αυτο για να γινει πρεπει να ζησεις μεσα σε μια κοινωνια τετοια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
σου μιλησε κανεις για ΕΠΙΛΟΓΗ;
εγω αναφερομουν σε μορφωση, σε μια γνωριμια. τις βασικες διδαχες, τα ιερα βιβλια.

στις πρωτες κοινωνιες οι ανθρωποι βαφτιζονταν σε μεγαλη ηλικια, κατι που ηταν πιο λογικο.
-----------------------------------------
η θρησκεια δεν ειναι παζαρι οπως ειπε και ο φιλος miv οριστε περαστε και αγοραστε αν δεν την ζησεις την θρησκεια δεν θα την γνωρισεις......θεωριτικα μπορει αλλα ουσιωδης γνωση οχι
ωραια. το σχολειο γιατι πρεπει να σε προσηλυτιζει; εν τελει τι σχεση εχει με την καθολικη γνωση που προσφερει το σχολειο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπως γουστάρει θα μεγαλώσει το παιδί του ο γονιός, από τη στιγμή που δεν βλάπτει τρίτους. Δεν συνηθίζω να κάνω τον ηθικολόγο έξω απ'τα χωράφια μου, το πως λειτουργεί μια οικογένεια είναι καθαρά δική της υπόθεση. Τις αξίες με τις οποίες θα μεγαλώσει το παιδί τις καθορίζει μόνο αυτός που το ανατρέφει. Όταν πάψει να είναι παιδί αποφασίζει τι θα κρατήσει και τι όχι. Λόγος σε τρίτους απλά δεν πέφτει.
Δεν είναι προσυλητισμός η χριστιανική αγωγή στους Χριστιανούς, είναι θρησκευτικό δικαίωμα και ναι, έχουμε παραπάνω δικαιώματα γιατί είμαστε η επικρατούσα ομάδα, πως να το κάνουμε. Από τους υπόλοιπους, όσοι θέλουν μπορούν να δεχτούν ν'ακούσουν τι λέμε εμείς οι Χριστιανοί στην αγωγή που κάνουμε ή να πάρουν απαλλαγή. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, ας κάνει όποιος θέλει τις προτάσεις του στους αρμόδιους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
και αν γινεται εσεις η επικρατουσα ομαδα....τοτε εγω δεν θα παρω απαλλαγη για
τα πραγματα που θα ακουω ( που θα ειναι υπερ της επικρατουσας θρησκειας ) αλλα θα μεινω για να αντικρουσω και να αποδειξω με ΤΕΚΜΗρΙΩΜΕΝΕΣ αποδειξεις πως υπαρχει λαθος.......αυτα που θα ακουω δεν θα με αντιπροσωπευουν αλλα αυτα που πιστευω και γι αυτα στα οποια στηριζεται ολοκληρη η υπαρξη μου θα τα στηριξω για οσο παει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Όπως γουστάρει θα μεγαλώσει το παιδί του ο γονιός, από τη στιγμή που δεν βλάπτει τρίτους. Δεν συνηθίζω να κάνω τον ηθικολόγο έξω απ'τα χωράφια μου, το πως λειτουργεί μια οικογένεια είναι καθαρά δική της υπόθεση. Τις αξίες με τις οποίες θα μεγαλώσει το παιδί τις καθορίζει μόνο αυτός που το ανατρέφει. Όταν πάψει να είναι παιδί αποφασίζει τι θα κρατήσει και τι όχι. Λόγος σε τρίτους απλά δεν πέφτει.
Δεν είναι προσυλητισμός η χριστιανική αγωγή στους Χριστιανούς, είναι θρησκευτικό δικαίωμα και ναι, έχουμε παραπάνω δικαιώματα γιατί είμαστε η επικρατούσα ομάδα, πως να το κάνουμε. Από τους υπόλοιπους, όσοι θέλουν μπορούν να δεχτούν ν'ακούσουν τι λέμε εμείς οι Χριστιανοί στην αγωγή που κάνουμε ή να πάρουν απαλλαγή. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, ας κάνει όποιος θέλει τις προτάσεις του στους αρμόδιους.

τα ιδια δικαιωματα με ολους τους υπολοιπους ανθρωπους εχεις. αγωγη χριστιανικη μπορεις να κανεςι καλιστα στα κατηχητικα. αρμοδιοι δεν ειναι ενα υπουργειο οπως θελεις ισως να πιστευεις. αρμοδιοι ειμαστε και εμεις οι πολιτες.

το να θεωρεις οτι εχεις περισσοτερα δικαιωματα, ειναι ρατσισμος.

δε νομιζω να εχεις κανει καν τον κοπο να διαβασεις τις απαντησεις μας. εξακολουθεις να μην καταλαβαινεις οτι δεν ανατρεφει μονο ενας ή και οι δυο γονεις ενα παιδι.
-----------------------------------------
και αν γινεται εσεις η επικρατουσα ομαδα....τοτε εγω δεν θα παρω απαλλαγη για
τα πραγματα που θα ακουω ( που θα ειναι υπερ της επικρατουσας θρησκειας ) αλλα θα μεινω για να αντικρουσω και να αποδειξω με ΤΕΚΜΗρΙΩΜΕΝΕΣ αποδειξεις πως υπαρχει λαθος.......αυτα που θα ακουω δεν θα με αντιπροσωπευουν αλλα αυτα που πιστευω και γι αυτα στα οποια στηριζεται ολοκληρη η υπαρξη μου θα τα στηριξω για οσο παει.....


μηπως ειμαι εγω αυτος που υποστηριζει οτι η απαλλαγη δεν ειναι λυση;
στον miv πες τα αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λύση είναι για όσους θεωρούν ότι δήθεν "το μάθημα με προσυλητίζει" κι άλλες μπαρούφες. Για μένα σαφώς δεν θα ήταν λύση και προφανώς αγνοείς πρωθύστερη σχετική αναφορά μου. Από τους πολλούς άθεους που γνωρίζω εκτιμώ, ως προς τις ιδέες τους εκείνες που σχετίζονται με την αθεία, μόνο αυτούς που μπαίνουν στο μάθημα και κουβεντιάζουν τις αντιρρήσεις τους. Οι άλλοι που μου ζαλίζουν τα ούμπαλα με θεωρίες και βλακειολογήματα μου είναι αδιάφοροι. Έχω ξαναπει και θα το ξαναπώ ότι το μάθημα προσφέρει. Σ'εμάς που είμαστε η επικρατούσα θρησκευτική ομάδα προσφέρει τις αυτονόητες γνώσεις και στους άλλους προσφέρει έδαφος για μόρφωση και αμφισβήτηση. Λυπάμαι όταν μιλάω με άτομα από τη Γαλλία, όπου δεν υπάρχει κανένα σχετικό μάθημα και δε μπορούν, εξ'αιτίας αυτού, να αρθρώσουν κουβέντα ως προς το ζήτημα της απαράδεκτης και φασιστικής απαγόρευσης του χιτζάμπ στις μουσουλμάνες που επέβαλε η Γαλλική "Δημοκρατία". Παραβίαση δικαιώματος είναι αυτό, δεν είναι το γεγονός ότι δεν μαθαίνουν Βουδισμό στους Βουδιστές. Κι εγώ θέλω να μάθω ραδιολογία, αλλά δε μου μαθαίνει κανένας. Λυπάμαι, αλλά επειδή προσωπικά μιλάω με δεκάδες ανθρώπους σε όλον τον κόσμο, ελάχιστους έχω συναντήσει να έχουν τέτοιο εύρος απόψεων σχετικά με τα θρησκευτικά ζητήματα όσο οι Έλληνες μαθητές. Πολύ απλά γιατί αν εδώ πριν 100 χρόνια ήταν ταμπού το να μιλάμε για κατάργηση της θρησκείας, εκεί είναι ταμπού σήμερα το να εκφέρεται λόγος μέσα στο σχολείο για οποιοδήποτε σχετικό ζήτημα. Προτιμώ να μπορώ ν'αμφισβητήσω την ηλίθια Ελένη Λουκά-θεολόγο που προσπαθεί να με πείσει για τα δικά της, παρά να υπόκειμαι στο φασισμό της Νέας Τάξης πραγμάτων όπου το θέμα δεν είναι τι κάνεις, αλλά ποιες λέξεις λες. Δεν συμμετέχω και δεν θα συμμετέχω σε αυτό το παραμύθι αποβλάκωσης και για τα επόμενα 70 τουλάχιστον χρόνια τη θέση αυτή θα προωθήσω από όποιο πόστο κι αν βρεθώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Σ'εμάς που είμαστε η επικρατούσα θρησκευτική ομάδα προσφέρει τις αυτονόητες γνώσεις και στους άλλους προσφέρει έδαφος για μόρφωση και αμφισβήτηση
οπως επισης και καθε αλλη θρησκεια που εδω και τοσα ποστ υποστηριζω οτι πρεπει να διδασκονται στο σχολειο. πραγματικα δε με ενδιαφερει αν ανηκεις στην επικρατουσα θρησκεια ή οχι, αν θεωρεις τοσο απλο να ταυτιζεις τις θρησκευτικες σου αναζητησεις με 5-6 εκατομμυρια (κατι που θεωρω τουλαχιστον αφελες, αν το ισχυριζεσαι). πολύ ευκολα αναφερεσαι σε φασισμους και σε ανοιχτομυαλους ελληνες μαθητες, ενω η δικια μου εμπηρεια μου εχει δειξει το ακριβως αντιθετο. ειναι φασισμος να σε αναγκαζει η θεολογος σου να πας στην εκκλησια, με την απειλει απουσιων. ειναι φασισμος να σου διδασκουν για τον καλο χριστιανισμο, ενω δεν δεχονται να πεις τη δικια σου αποψη. ειναι φασισμος, εν τελει, να μη μου επιτρεπεις στον χωρο διαδοσης της γνωσης να μη διδασκομαι τις υπολοιπες,τουλαχιστον τις κυριαρχες, θρησκειες. μιλησα για απαλλαγη; οχι. μπορεις να παρεις εσυ απαλλαγη απο τα μαθηματικα; ασφαλως και οχι. αλλα, ασφαλως, ειναι πιο ευκολο να ελεγχεις μια μαζα, οταν αυτη εχει κοινα χαρακτηριστικα. ειναι πιο ευκολο να την κατευθυνης. ολα ξεκινουν απο τη μορφωση. και οταν υπαρχει ελλειψη αυτης, ιδιαιτερα στην ιστορια και σε μικροτερο βαθμο στα θρησκευτικα, τοτε δημιουργειται η βλακεια. ειτε λεγεται λουκα, ειτε ΛΑ.Ο.Σ, ειτε παπαδοπουλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
σε ρωταω και απορω πως δηλαδη επρεπε να ειναι το μαθημα των θρησκευτικων? γιατι να διδασκονται μονο οι βασικες θρησκειες.....και βασικα γιατι? υπαρχουν βασικες και μη βασικες δεν καταλαβα...ετσι υποτιμας την θρησκεια ,ια αφρικανικης φυλης και αλλα.......σαν ελληνες πρεπει να μαθουμε την θρησκεια που διατηρηται απο τοτε που ο αποστολος παυλος βαφτισε την λυδια....δηλαδη τυχαια διατηρηθηκε τοα χρονια στις καρδιες και στον τροπο ζωης των ΠΙΟ ΠΟΛΛΩΝ ελληνων? αυτο σημαινει πως η θρησκεια ικανοποιουσς και ποσφερεβοηθεια οχι στην υλικη αλλα στην πνευματικη ζωη....γιατι να στερησουμε απο το παιδι αυτο το δικαιωμα? δεν προσφερε ο κουμφουκιος ο μωαμεθ ο βουδας στην πνευματικη ζωη των ελληνων αλλα ο χριστιανισμος ...αυτος βοηθησε βοηθαει και θα βοηθαει τον ανθρωπο τον ελληνα πιο ειδικα......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
ως βασικη αναφερομαι στην επικρατουσα θρησκεια. εχν αναφερει τοσες φορες το πως θα επρεπε να ειναι το μαθημα των θρησκευτικων. ανατρεξε σε αλλα ποστς. ο βουδισμος ειναι μια θρησκεια πιο παλια απο τον χριστιανισμο. ειναι τυχαιο; γιατι κανεις διακρισεις μεταξυ ελληνα και ξενου; ο ελληνας, πριν τον δικο του μεσαιωνα, ηταν δωδεκαθειστης, ηταν αθεος, ηταν θρησκευομενος. διαφορετικοι φιλοσοφοι πιστευαν σε κατι διαφορετικο, σε κατι που εκαναν με τη λογικη τους. δε γνωριζω αν ειναι τυχαιο ή οχι οτι ο χριστιανισμος διασωθηκε μεχρι τις μερες μας στην ελλαδα. δε νομιζω οτι εχει σημασια στο ερωτημα "πως πρεπει να γινονται τα θρησκευτικα"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
προτων απο την στιγμη που οι γονεις αποφασιζουν να βαφτισουν το παιδιτους και να το κανουν χριστιανο δεν υπαρχει κανενα θεμα ως προς το ονομα.......αν οι γονεις ηθελαν να το κανουν μουσουλμανο θα το εκαναν....

Ένα ΠΑΙΔΙ 2, 3, 4 χρονών, πώς μπορεί να είναι χριστιανός;
Ξαναλέω ότι δε σημαίνει πως επειδή οι γονείς ανατρέφουν το παιδί, μπορούν να το κάνουν ό,τι θέλουν.

το παιδι νομιζεις εχει την ωριμοτητα και την κριτικη σκεψη να διαμορφωσει την θρησκευτικη συνειδηση του.......οτι σε βαφτισαν πρεπει να σου δωσουν οι γονεις σου αναφορα και να τους ρωτισεις γιατι? καιαν σου πουνε ετσι για το εθιμο ε τοτε τι να πω......

Ναι, πρέπει να σου δώσουν αναφορά, δε βαπτίζουν τους εαυτούς τους, εσένα βαπτίζουν, και δεν πρόκειται για κάτι επιφανειακό όπως το όνομα, αλλά για τα πιστεύω σου, τις απόψεις σου, την κοσμοθεωρία σου, την καθημερινή σου ζωή.

Αυτό ακριβώς... Δεν την έχει... Γι' αυτό και δε θα έπρεπε να γίνονται από τόσο νεαρή ηλικία τα "θρησκευτικά"... Επίσης, με το να παρουσιάζεται μονόπλετρα το ζήτημα, δε γίνεται πραγματική καλλιέργεια της θρησκευτικής συνείθησης. Το άτομο δε διαμορφώνει τη θρησκευτική του συνείδηση, άλλοι τη διαμορφώνουν και αυτό αντίκειται στα θεμελιώδη ανθρώπινα δικαιώματα. Εκτός αυτού, εξυπηρετεί την εξουσία, αφού μαζοποιείται ο πληθυσμός.

και κατι αλλο .......πως δηλαδη να γινονται τα θρησκευτικα......
1ο μαθημα ....... χριστιανισμος....αυτα και αυτα εγιναν

υστερα παμε στον μουσουλμανισμο αυτα και αυτα

θστερα στο κουμφουκισμο αυτα και αυτα



και υστερα το παιδι διαλεγει......

η θρησκεια δεν ειναι παζαρι οπως ειπε και ο φιλος miv οριστε περαστε και αγοραστε αν δεν την ζησεις την θρησκεια δεν θα την γνωρισεις......θεωριτικα μπορει αλλα ουσιωδης γνωση οχι

αυτο για να γινει πρεπει να ζησεις μεσα σε μια κοινωνια τετοια...

Δε διαλέγει. Από αυτά που τον ελκύουν περισσότερο, βρίσκει ορισμένα σημεία και εμβαθύνει περισσότερο.

Ακριβώς, δεν είναι παζάρι. Αυτά να τα πεις στην Εκκλησία Α.Ε..

και αν γινεται εσεις η επικρατουσα ομαδα....τοτε εγω δεν θα παρω απαλλαγη για
τα πραγματα που θα ακουω ( που θα ειναι υπερ της επικρατουσας θρησκειας ) αλλα θα μεινω για να αντικρουσω και να αποδειξω με ΤΕΚΜΗρΙΩΜΕΝΕΣ αποδειξεις πως υπαρχει λαθος.......αυτα που θα ακουω δεν θα με αντιπροσωπευουν αλλα αυτα που πιστευω και γι αυτα στα οποια στηριζεται ολοκληρη η υπαρξη μου θα τα στηριξω για οσο παει.....

Μα δε θα έχεις την επιλογή, κατά 95% -σε συνάρτηση με τους άλλους παράγοντες που σε επηρεάζουν-, να αμφισβητήσεις αυτά που ακούς (αν και εφόσον η επικρατούσα ομάδα των freethinkers γίνει τόσο αφελής και υποκριτική, ώστε να επιβάλλει πνευματικά ορισμένες απόψεις), διότι από την ηλικία των 9 θα ακούς για τη ΜΙΑ αλήθεια, τον ΕΝΑ δρόμο προς αυτή, τη ΜΙΑ και μοναδική σωτηρία. Ο τρόπος σκέψης σου θα είναι κατευθυνόμενος, και δε θα μπορείς να κάνεις τίποτα γι' αυτό.

Όπως γουστάρει θα μεγαλώσει το παιδί του ο γονιός, από τη στιγμή που δεν βλάπτει τρίτους. Δεν συνηθίζω να κάνω τον ηθικολόγο έξω απ'τα χωράφια μου, το πως λειτουργεί μια οικογένεια είναι καθαρά δική της υπόθεση. Τις αξίες με τις οποίες θα μεγαλώσει το παιδί τις καθορίζει μόνο αυτός που το ανατρέφει. Όταν πάψει να είναι παιδί αποφασίζει τι θα κρατήσει και τι όχι. Λόγος σε τρίτους απλά δεν πέφτει.

Δεν είναι έξω από τα χωράφια σου, είναι η κοινωνία στην οποία ζεις. Τις αξίες άσε τις το παιδί να τις βρει μόνο του. Τουλάχιστον όσον αφορά τη θρησκεία, η οποία είναι κοσμοθεωρία, ιδελολογία, συνυφασμένη με διάφορες απόψεις και αντιλήψεις, θα έπρεπε να προσπαθεί ο γονέας να μην επηρεάσει το παιδί του, από σεβασμό και μόνο προς τα δικαιώματα και το χαρακτήρα του. Το παιδί είναι παιδί, και αυτός είναι ένας παραπάνω λόγος να μη το βάζεις εκεί που δε μπορεί να κολυμπήσει.

Δεν είναι προσυλητισμός η χριστιανική αγωγή στους Χριστιανούς, είναι θρησκευτικό δικαίωμα και ναι, έχουμε παραπάνω δικαιώματα γιατί είμαστε η επικρατούσα ομάδα, πως να το κάνουμε. Από τους υπόλοιπους, όσοι θέλουν μπορούν να δεχτούν ν'ακούσουν τι λέμε εμείς οι Χριστιανοί στην αγωγή που κάνουμε ή να πάρουν απαλλαγή. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή, ας κάνει όποιος θέλει τις προτάσεις του στους αρμόδιους.

Θρησκευτικό δικαίωμα είναι η λατρεία. Αυτή μπορείς να την κάνεις στην Εκκλησία. Το σχολείο δεν είναι Εκκλησία, είναι εκπαιδευτικό και μορφωτικό ίδρυμα.

"Οι Έλληνες και οι Ελληνίδες έχουν ίσα δικαιώματα και υποχρεώσεις."

"Η ελευθερία της θρησκευτικής συνείδησης είναι απαραβίαστη. Η απόλαυση των ατομικών και πολιτικών δικαιωμάτων δεν εξαρτάται από τις θρησκευτικές πεποιθήσεις καθενός."

Από το Σύνταγμα

"Κάθε άνθρωπος δικαιούται να επικαλείται όλα τα δικαιώματα και όλες τις ελευθερίες που προκηρύσσει η παρούσα Διακήρυξη, χωρίς καμία απολύτως διάκριση, ειδικότερα ως προς τη φυλή, το χρώμα, το φύλο, τη γλώσσα, τις θρησκείες, τις πολιτικές ή οποιεσδήποτε άλλες πεποιθήσεις, την εθνική ή κοινωνική καταγωγή, την περιουσία, τη γέννηση ή οποιαδήποτε άλλη κατάσταση."

Από την Οικουμενική Διακύρηξη των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Όπως είπες κι εσύ, η επιλογή των θρησκευτικών σου πιστεύω δεν είναι παζάρι. Δεν πηγαίνεις στο παζάρι, κι αν δε σου αρέσει, φεύγεις.

Λύση είναι για όσους θεωρούν ότι δήθεν "το μάθημα με προσυλητίζει" κι άλλες μπαρούφες. Για μένα σαφώς δεν θα ήταν λύση και προφανώς αγνοείς πρωθύστερη σχετική αναφορά μου. Από τους πολλούς άθεους που γνωρίζω εκτιμώ, ως προς τις ιδέες τους εκείνες που σχετίζονται με την αθεία, μόνο αυτούς που μπαίνουν στο μάθημα και κουβεντιάζουν τις αντιρρήσεις τους. Οι άλλοι που μου ζαλίζουν τα ούμπαλα με θεωρίες και βλακειολογήματα μου είναι αδιάφοροι. Έχω ξαναπει και θα το ξαναπώ ότι το μάθημα προσφέρει. Σ'εμάς που είμαστε η επικρατούσα θρησκευτική ομάδα προσφέρει τις αυτονόητες γνώσεις και στους άλλους προσφέρει έδαφος για μόρφωση και αμφισβήτηση. Λυπάμαι όταν μιλάω με άτομα από τη Γαλλία, όπου δεν υπάρχει κανένα σχετικό μάθημα και δε μπορούν, εξ'αιτίας αυτού, να αρθρώσουν κουβέντα ως προς το ζήτημα της απαράδεκτης και φασιστικής απαγόρευσης του χιτζάμπ στις μουσουλμάνες που επέβαλε η Γαλλική "Δημοκρατία". Παραβίαση δικαιώματος είναι αυτό, δεν είναι το γεγονός ότι δεν μαθαίνουν Βουδισμό στους Βουδιστές. Κι εγώ θέλω να μάθω ραδιολογία, αλλά δε μου μαθαίνει κανένας. Λυπάμαι, αλλά επειδή προσωπικά μιλάω με δεκάδες ανθρώπους σε όλον τον κόσμο, ελάχιστους έχω συναντήσει να έχουν τέτοιο εύρος απόψεων σχετικά με τα θρησκευτικά ζητήματα όσο οι Έλληνες μαθητές. Πολύ απλά γιατί αν εδώ πριν 100 χρόνια ήταν ταμπού το να μιλάμε για κατάργηση της θρησκείας, εκεί είναι ταμπού σήμερα το να εκφέρεται λόγος μέσα στο σχολείο για οποιοδήποτε σχετικό ζήτημα. Προτιμώ να μπορώ ν'αμφισβητήσω την ηλίθια Ελένη Λουκά-θεολόγο που προσπαθεί να με πείσει για τα δικά της, παρά να υπόκειμαι στο φασισμό της Νέας Τάξης πραγμάτων όπου το θέμα δεν είναι τι κάνεις, αλλά ποιες λέξεις λες. Δεν συμμετέχω και δεν θα συμμετέχω σε αυτό το παραμύθι αποβλάκωσης και για τα επόμενα 70 τουλάχιστον χρόνια τη θέση αυτή θα προωθήσω από όποιο πόστο κι αν βρεθώ.

Η ραδιολογία είναι ένας εξειδικευμένος κλάδος. Αντιθέτως, η χριστιανολογία είναι επίσης εξειδικευμένος κλάδος της θρησκειολογίας γενικά.

Εύρος απόψεων στα θρησκευτικά ζητήματα οι Έλληνες μαθητές;
Από πού το συμπεραίνεις αυτό; Γιατί εγώ δε βλέπω και πολλούς που να δέχονται κάποιο ουσιαστικό επιχείρημα, ξέρεις. Στο μάθημα των Θρησκευτικών, με το που σηκώνω το χέρι μου, αυτομάτως δυσανασχετούν στο στυλ "Τί θες πάλι;", "Όχι ρε Αλέξανδρε πάλι με τις σπαστικές απορίες σου!".

Εμείς δε μιλήσαμε για πλήρη κατάργηση του μαθήματος (αν είναι θρησκευτικά αυτό που κάνουμε), μη το πας στο άλλο άκρο.

οπως επισης και καθε αλλη θρησκεια που εδω και τοσα ποστ υποστηριζω οτι πρεπει να διδασκονται στο σχολειο. πραγματικα δε με ενδιαφερει αν ανηκεις στην επικρατουσα θρησκεια ή οχι, αν θεωρεις τοσο απλο να ταυτιζεις τις θρησκευτικες σου αναζητησεις με 5-6 εκατομμυρια (κατι που θεωρω τουλαχιστον αφελες, αν το ισχυριζεσαι). πολύ ευκολα αναφερεσαι σε φασισμους και σε ανοιχτομυαλους ελληνες μαθητες, ενω η δικια μου εμπηρεια μου εχει δειξει το ακριβως αντιθετο. ειναι φασισμος να σε αναγκαζει η θεολογος σου να πας στην εκκλησια, με την απειλει απουσιων. ειναι φασισμος να σου διδασκουν για τον καλο χριστιανισμο, ενω δεν δεχονται να πεις τη δικια σου αποψη. ειναι φασισμος, εν τελει, να μη μου επιτρεπεις στον χωρο διαδοσης της γνωσης να μη διδασκομαι τις υπολοιπες,τουλαχιστον τις κυριαρχες, θρησκειες. μιλησα για απαλλαγη; οχι. μπορεις να παρεις εσυ απαλλαγη απο τα μαθηματικα; ασφαλως και οχι. αλλα, ασφαλως, ειναι πιο ευκολο να ελεγχεις μια μαζα, οταν αυτη εχει κοινα χαρακτηριστικα. ειναι πιο ευκολο να την κατευθυνης. ολα ξεκινουν απο τη μορφωση. και οταν υπαρχει ελλειψη αυτης, ιδιαιτερα στην ιστορια και σε μικροτερο βαθμο στα θρησκευτικα, τοτε δημιουργειται η βλακεια. ειτε λεγεται λουκα, ειτε ΛΑ.Ο.Σ, ειτε παπαδοπουλος.

+

σε ρωταω και απορω πως δηλαδη επρεπε να ειναι το μαθημα των θρησκευτικων? γιατι να διδασκονται μονο οι βασικες θρησκειες.....και βασικα γιατι? υπαρχουν βασικες και μη βασικες δεν καταλαβα...ετσι υποτιμας την θρησκεια ,ια αφρικανικης φυλης και αλλα.......σαν ελληνες πρεπει να μαθουμε την θρησκεια που διατηρηται απο τοτε που ο αποστολος παυλος βαφτισε την λυδια....δηλαδη τυχαια διατηρηθηκε τοα χρονια στις καρδιες και στον τροπο ζωης των ΠΙΟ ΠΟΛΛΩΝ ελληνων? αυτο σημαινει πως η θρησκεια ικανοποιουσς και ποσφερεβοηθεια οχι στην υλικη αλλα στην πνευματικη ζωη....γιατι να στερησουμε απο το παιδι αυτο το δικαιωμα? δεν προσφερε ο κουμφουκιος ο μωαμεθ ο βουδας στην πνευματικη ζωη των ελληνων αλλα ο χριστιανισμος ...αυτος βοηθησε βοηθαει και θα βοηθαει τον ανθρωπο τον ελληνα πιο ειδικα......

Οι αφρικανικές θρησκείες μπορούν να έχουν ένα-δυο εκπροσώπους, ως χαρακτηριστικούς μιας μεγάλης θρησκευτικής ομάδας.

Αυτό με την καρδιά των Ελλήνων τώρα που κολλάει; Γιατί δεν κάνουμε για το Δωδεκαθεϊσμό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas tifkitsis

Νεοφερμένος

Ο kostas tifkitsis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
οι γονεις οπως λεει και ο miv ρολος τους ειναι να ανθρεψουν το παιδι οπως αυτοι θεωρουν σωστο και δεν θα δωσουν αναφορα ουτε σε εμενα ουτε σε εσενα ουτε σε κανεναν......το παιδι θα αναπτυχθει οπως θελουν οι γονεις αυτο δεν γινεται να αλλαξει.....οτιδηποτε παιρνει αν αυτο ειναι αξιες ιδανικα στοχους τα παιρνει απο τους γονεις αυτος ειναι και ο ρολος τους.......οταν το παιδι ωριμασει τοτε θα κρινειτι του αρεσει και τι οχι ..............και αναλογως η θα πραξει οπως του εμαθαν οι γονεις του η θα ακολουθησει τον δρομο που αυτος θεωρει σωστο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top