Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχω δικαίωμα ν'απορρίπτω τη λύση που προτείνεις;
Θα μπορούσαμε ν'απαγγέλουμε το "Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος" του Τάσου Λειβαδίτη, αλλά το τυπικό μέρος της θρησκείας δεν είναι επιλογή που μπορεί να καθορίσει ο καθενας όπως του γουστάρει.
Ναι, είμαι παραδοσιακός σε πολλά θέματα. Κι αν εσένα σου αρέσει να το αποκαλείς κόλλημα σε πεπαλαιωμένες απόψεις, τότε σύμφωνοι. Εμένα είναι τιμή μου πάντως.
Σου ξαναλέω να μου μιλάς καλύτερα γιατί κάνουμε διάλογο. Δεν έχουμε κάτι μεταξύ μας. Τα πνεύματα τα οξύνεις εσύ με τον τρόπο που με αντιμετωπίζεις χωρίς καν να με ξέρεις. Υπ'αυτές τις συνθήκες νομίζω κι εγώ οτι δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δεν έχω δικαίωμα ν'απορρίπτω τη λύση που προτείνεις;
Θα μπορούσαμε ν'απαγγέλουμε το "Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος" του Τάσου Λειβαδίτη, αλλά το τυπικό μέρος της θρησκείας δεν είναι επιλογή που μπορεί να καθορίσει ο καθενας όπως του γουστάρει.
Ναι, είμαι παραδοσιακός σε πολλά θέματα. Κι αν εσένα σου αρέσει να το αποκαλείς κόλλημα σε πεπαλαιωμένες απόψεις, τότε σύμφωνοι. Εμένα είναι τιμή μου πάντως.
Σου ξαναλέω να μου μιλάς καλύτερα γιατί κάνουμε διάλογο. Δεν έχουμε κάτι μεταξύ μας. Τα πνεύματα τα οξύνεις εσύ με τον τρόπο που με αντιμετωπίζεις χωρίς καν να με ξέρεις. Υπ'αυτές τις συνθήκες νομίζω κι εγώ οτι δεν υπάρχει λόγος να συζητάμε.
συγνομι ετσι ειναι το στυλ μου απλα νομιζω οτι ειναι δικαιωμα του καθενος να ακουει οτι θελει και οχι να τον αναγκαζουμαι να ακουει αυτο που θελουμαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Εγω δεν συμφωνω καθολου με το να καταργηθουν τα Θρησκευτικα..... αν καταργηθουν.....τι σοι ελληνες ειμαστε?!....αφου η Ελλαδα ειναι η χωρα του Χριστιανισμου......αυτο θα ειναι ενα παρα παρα πολυ μεγαλο χτυπημα.....θα ηταν σα να παιρνεις απο τη μανα το παιδι της και να το σκοτωσεις.......ντροπη μας αν καταργηθουν.......!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Εγω δεν συμφωνω καθολου με το να καταργηθουν τα Θρησκευτικα..... αν καταργηθουν.....τι σοι ελληνες ειμαστε?!....αφου η Ελλαδα ειναι η χωρα του Χριστιανισμου......αυτο θα ειναι ενα παρα παρα πολυ μεγαλο χτυπημα.....θα ηταν σα να παιρνεις απο τη μανα το παιδι της και να το σκοτωσεις.......ντροπη μας αν καταργηθουν.......!!!!
διαφωνω καθετα μαζι σου . ενα κρατος δεν το χαρατκηριζει η θρησκεια ουτε καν ο πολιτισμος και η γλωσσα .Πως γινεται δηλαδη στην γερμανια και υπαρχουν και προτεσταντες και καθολικοι αφου ειναι η γενετηρα των διαμαρτηρομενων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alecs327

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις.....η Ελλαδα το Χριστιανισμο τον εχει εδω και 2000 χρονια περιπου......και κατα τη γνωμη μου ειναι η μονη και αληθηνη θρησκεια.......αμα θες να βεβαιωθεις τοσα βιβλια υπαρχουν που το αποδεικνειουν......ακομα και η θυσια Του Ιησου Χριστου....που θυσιαστηκε για εμας που ακομα και σημερα καποιοι απο εμας τον αμφισβητουμε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις.....η Ελλαδα το Χριστιανισμο τον εχει εδω και 2000 χρονια περιπου......και κατα τη γνωμη μου ειναι η μονη και αληθηνη θρησκεια.......αμα θες να βεβαιωθεις τοσα βιβλια υπαρχουν που το αποδεικνειουν......ακομα και η θυσια Του Ιησου Χριστου....που θυσιαστηκε για εμας που ακομα και σημερα καποιοι απο εμας τον αμφισβητουμε......

Αυτά που λες ακριβώς τα λεν οι πιστοί και άλλων θρησκιών. ΌΛοι θεωρούν τη θρησκεία τους μοναδική και σωστή.

Αλλού είναι το θέμα. Εγώ πχ που δεν είμαι χριστιανός θα κάνω σώνει και καλά για τον χριστιανισμό; Γιατί να μην κάνουμε για τον 12θεϊσμό στο σχολείο που είναι και η πρώτη θρησκεία στην Ελλάδα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω δεν συμφωνω καθολου με το να καταργηθουν τα Θρησκευτικα..... αν καταργηθουν.....τι σοι ελληνες ειμαστε?!....αφου η Ελλαδα ειναι η χωρα του Χριστιανισμου......αυτο θα ειναι ενα παρα παρα πολυ μεγαλο χτυπημα.....θα ηταν σα να παιρνεις απο τη μανα το παιδι της και να το σκοτωσεις.......ντροπη μας αν καταργηθουν.......!!!!

Εντάξει, μη γίνεσαι υπερβολικός. Όσοι επιθυμούμε να πιστεύουμε, θα το κάνουμε έτσι κι αλλιώς. Οι θρησκείες δεν είναι εθνικές. Άλλο πράγμα το έθνος. Κάποτε έλεγαν "Έλληνες εισί οι κατοικούντες εν Ελλάδι και πιστεύουσι εις Χριστόν", αλλά σταμάτησαν να το λένε περί το 1850, γιατί ναι μεν αναμειγνύεται και με τον εκάστοτε εθνικό πολιτισμό η θρησκεία, αλλά δεν τον καθορίζει πάντα. Υπάρχουν και Έλληνες ετερόδοξοι ή άθρησκοι. Το ότι είναι Έλληνες συνεπάγεται από το γεγονός οτι μιλούν τη γλώσσα, κατέχουν τον πολιτισμό και την κουλτούρα της και γνωρίζουν την Ιστορία της. Απλά τις Κυριακές το πρωί δεν πάνε στον όρθρο.


διαφωνω καθετα μαζι σου . ενα κρατος δεν το χαρατκηριζει η θρησκεια ουτε καν ο πολιτισμος και η γλωσσα .Πως γινεται δηλαδη στην γερμανια και υπαρχουν και προτεσταντες και καθολικοι αφου ειναι η γενετηρα των διαμαρτηρομενων?

Επειδή η Ελλάδα είναι καθαρά εθνικό κράτος, ο πολιτισμός και η γλώσσα της είναι βασικότατο στοιχείο και της κρατικής μηχανής. Θα σταματήσει να υπάρχει Ελλάδα όταν σταματήσουν να μιλάνε τα ελληνικά και να μην ζουν με τον ελληνικό πολιτισμό. Δεν θα υπάρχει λόγος να υπάρχει σαν κράτος.
Όσο για τη θρησκεία, άλλες φορές μπορεί να παίξει πολιτισμικό ρόλο και άλλες όχι. Πχ. θα ήταν χαζό να πούμε οτι το Ισλάμ δεν έχει επηρεάσει 100% τον πολιτισμό των Αράβων, άρα και τα κράτη τους. Αλλά νομίζω οτι στις μέρες μας λίγη σημασία έχει.

Κοιταξε να δεις.....η Ελλαδα το Χριστιανισμο τον εχει εδω και 2000 χρονια περιπου......και κατα τη γνωμη μου ειναι η μονη και αληθηνη θρησκεια.......αμα θες να βεβαιωθεις τοσα βιβλια υπαρχουν που το αποδεικνειουν......ακομα και η θυσια Του Ιησου Χριστου....που θυσιαστηκε για εμας που ακομα και σημερα καποιοι απο εμας τον αμφισβητουμε......

Η μόνη θρησκεία δεν ειναι, τόσες άλλες υπάρχουν. Ο ορισμός της "αλήθειας", είναι εντελώς ρευστός για τις θρησκείες και καλύτερα να μην τον συζητήσουμε γιατί θα μπλέξουμε τα μπούτια μας. Αληθινή μια θρησκεία είναι γι'αυτόν που την πιστεύει. Και επειδή οι αλήθειες είναι τόσες όσοι και οι άνθρωποι, το ότι κάτι αληθεύει για μένα δεν συνεπάγεται οτι αληθεύει και για άλλους.
Δεν χρειάζεται επιβεβαίωση. Δεν ορίζεται απόδειξη για τη θρησκεία. Τα βιβλία υπάρχουν για τους πιστούς, όχι για ν'αποδείξουν κάτι. Οι θρησκείες απλά πιστεύονται και τίποτα παραπάνω. Ούτε αποδεικνύονται, ούτε μπαίνουν σε λογική συναγωνισμού.
Εντάξει, η σταυρική θυσία είναι δόγμα του Χριστιανισμού, δεν αντιπροσωπεύει τους πάντες. Δεν λέω οτι δεν σταυρώθηκε και δεν υπήρξε (γιατί αυτό το αποδεικνύει ξεκάθαρα και με ανθρώπινους όρους η ιστορική μελέτη), απλώς η υπόσταση της "θυσίας" ειναι λογικό να μπαίνει υπό αμφισβήτηση γιατί είναι δόγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγω ειμαι το 94 και δεν ειμαι αθεη αλλα αθρησκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dr.eAMY

Νεοφερμένος

Η Αμαλία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Πάντως κατά τη δική μου άποψη, που πιστεύω ότι συμπίπτει με των περισσοτέρων, τα θρησκευτικά (με τη σημερινή τους μορφή) θα έπρεπε να καταργηθούν εντελώς από τα σχολεία, διότι το μόνο που κάνουν είναι να βομβαρδίζουν τον εγκέφαλο των μαθητών με ιδέες όχι υπέρ του Χριστιανισμού (αυτό θα ήταν ανεκτό), αλλά κατά των άλλων θρησκειών. Στην περίπτωση κάποιας επικείμενης αλλαγής στον τρόπο εκμάθησης του συγκεκριμένου μαθήματος, πίστευω πως πρώτη και σημαντικότερη θα έπρεπε να είναι η αλλαγή του ίδιου του ονόματος του μαθήματος, και από "Θρησκευτικά" να γίνει "Θεολογία" ή ακόμη καλύτερα "Θρησκειολογία". Οι αλλαγές στην ύλη είναι λίγο πολύ γνωστές. Να συμπεριλαμβάνονται μαθήματα που θα δίνουν στον μαθητή τη δυνατότητα, όταν ενηλικιωθεί, να επιλέξει τη θρησκεία που ταιριάζει στην ιδεολογία και της απόψης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nfk

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 185 μηνύματα.
Θεωρώ αβάσιμες τις απόψεις που μας επιβάλουν τα θρησκευτικά... Είναι καθαρά , απόψεις κάποιων ανθρώπων οι οποίοι γουστάρουν το κήρυγμα... Δεν σου αφήνουν περιθώρια έτσι ώστε να σχηματίσεις την δική σου άποψη σχετικά με τις έννοιες Θεός , Χριστός...

Εγώ προσωπικά πιστεύω στον Θεό(σε μια ανώτερη ύπαρξη) και όχι στην εκκλησία(κήρυγμα, κανόνες & απαγορεύσεις)... Αν το μάθημα είχε περισσότερο φιλοσοφικό χαρακτήρα , δηλαδή αν μας έδινε ώθηση να αντιληφθούμε κάποια πράγματα και να σχηματίσουμε τις δικές μας απόψεις πάνω σ'αυτά τότε θα ήταν εξαιρετικά ενδιαφέρον και θα ήταν τρομερά δημοκρατικό..
Έτσι όπως είναι τώρα μου θυμίζει ηλεκτρική καρέκλα , παγοκολώνα και γενικά πλύση εγκεφάλου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
η γνωμη μου ειναι πως αν το υπουργειο παιδιας συνεχισει να εχει ως στο να μας μαθει οτι ο χριστος ειναι ο μονος θεος και αλλες τετοιες π......ιες τοτε δε θα μου φανει καθολου περιεργο αν (συμφωνα με τις νεες ρυθμισεις ) δε παταει κανεις στο μαθημα με απαλακτικο και αυτο ως αποτελεσμα θα εχει σε τουλαχιστον 4 χρονια το μαθημα αυτο να εχει καταργηθει ..... Υ.Γ απο ποτε θρησκευτικα σημαινει χριστιανικα εεεεεεεε??????????????:hmm::what::s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ίρις

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ίριδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδιά εγώ χάρηκα ιδιαιτέρως όταν είδα τα αποτελέσματα της ερευνας. Η αντίληψη του να μην καταργηθούν τελείως δηλωνει οτι υπαρχει κριτική σκεψη ικανη να κατανοήσει οτι είναι αναγκη να υπαρχει ενα θρησκευμα πανω στο οποιο βασιζεται το πολιτευμα (παραπομπη σε οποιον έχει την παραμικρη υποψια οτι λεω μπουρδες για το πολιτευμα στο 1ο άρθρο του συνταγματος) αλλα αυτό που πρεπει να παψει ειναι η πλυση εγκεφαλου που γινεται μεσα απο τα βιβλια (ιδίως της 1ης λυκείου ειναι τραγικο:jumpy:) και θα πρεπει να δινεται η δυνατοτητα στο άτομο να δημιουργήσει μεσα απο την σφαιρική γνωση για τις θρησκειες την δικιά του κοσμοθεωρία και αντιληψη.(πως τα λεω ετσι η άτιμη /ψωνιοοοοο/)
-----------------------------------------
Προφανώς δεν θα πρεπει να δινεται τοση βαρυτητα στο μαθημα οση μεχρι σημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Επειδή το σύνταγμα μιλά για "επικρατούσα θρησκεία", δε σημαίνει ότι το ίδιο το πολίτευμα, δηλ. ο τρόπος διακυβέρνησης του κράτους και ο τρόπος συμμετοχής των πολιτών σε αυτό, είναι κάτι που έχει ως βάση τη θρησκεία.

Δεν έχεις δει της Β' Λυκείου και γι' αυτό λες της Α' τραγικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το βιβλιο της Β ειδικα στα πρωτα του μαθηματα δε με συγκινει καθολου. Μια στιγμη το ανοιξα σημερα και το κλεισα κατευθειαν.:P

Γενικοτερα η αναγκη αλλαγης των βιβλιων (και) σε αυτο το μαθημα ειναι κατι παραπανω απο επιτακτικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Βασικά εμείς δεν κάνουμε από το βιβλίο. Μας τα λέει η Θεολόγος. Αχ και νόμιζα πως θα αναθεμάτιζε τους Διαφωτιστές έτσι όπως τα έλεγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Luis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Τα θρησκευτικά με τον τρόπο διδάσκονται δεν έχουν πλεόν νόημα. Έχουν αποκτήσει χαρακτήρα "πλύσης εγκεφάλου" και προβάλλονται με τρόπο που απωθούν τους νέους από τα ενδιαφέροντά τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επειδή το σύνταγμα μιλά για "επικρατούσα θρησκεία", δε σημαίνει ότι το ίδιο το πολίτευμα, δηλ. ο τρόπος διακυβέρνησης του κράτους και ο τρόπος συμμετοχής των πολιτών σε αυτό, είναι κάτι που έχει ως βάση τη θρησκεία.

Δεν έχεις δει της Β' Λυκείου και γι' αυτό λες της Α' τραγικό...

Ο όρκος στο Ευαγγέλιο των συμμετεχόντων σε δικαστήριο και των αναληπτών πολιτειακών αξιωμάτων είναι καθαρή αναγνώριση της επικρατούσας θρησκείας ως στοιχείο λειτουργίας του κράτους. Καλώς ή κακώς (αυτό είναι υποκειμενικό) έτσι έχουν τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danaoula8

Νεοφερμένος

Η danaoula8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Τα βιβλία αναφέρονται ξεκάθαρα στη Χριστιανική Θεολογία. Ο όρος Θρησκευτικά ειναι καταχρηστικός.
συμφωνω απολυτα με αυτο
-----------------------------------------
Εγω δεν συμφωνω καθολου με το να καταργηθουν τα Θρησκευτικα..... αν καταργηθουν.....τι σοι ελληνες ειμαστε?!....αφου η Ελλαδα ειναι η χωρα του Χριστιανισμου......αυτο θα ειναι ενα παρα παρα πολυ μεγαλο χτυπημα.....θα ηταν σα να παιρνεις απο τη μανα το παιδι της και να το σκοτωσεις.......ντροπη μας αν καταργηθουν.......!!!!
χωρίς να θέλω να σε πληγώσω εγώ προσωπικά το πρόβλημα μου δε το έχω με το χριστιανισμό άλλα μετά θρησκευτικά και μονό με αυτά που λες μπορεί κάνεις να δει τη μεγάλη ζημία που σου έχει κάνει το σύστημα..........
το θέμα που συζητάμε είναι ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ στα σχολεία και όχι ο χριστιανισμός στα σχολεία είναι διαφορετικές έννοιές..........................................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ο όρκος στο Ευαγγέλιο των συμμετεχόντων σε δικαστήριο και των αναληπτών πολιτειακών αξιωμάτων είναι καθαρή αναγνώριση της επικρατούσας θρησκείας ως στοιχείο λειτουργίας του κράτους. Καλώς ή κακώς (αυτό είναι υποκειμενικό) έτσι έχουν τα πράγματα.

Κακώς, και δεν είναι υποκειμενικό. Είναι κάτι που αναγνωρίζεται από τον κάθε σύγχρονο υπερασπιστή των θεμελιωδών ανθρωπίνων δικαιωμάτων. Εξάλλου, υπάρχει και πολιτικός όρκος.

Δηλαδή, να μου εξηγήσετε λίγο, τί σχέση μπορεί να έχει η θρησκεία (λέω η θρησκεία, όχι η Εκκλησία) με τον τρόπο λειτουργίας του κράτους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο γεγονός ότι τα νομοθετήματα επηρεάζονται αποφασιστικά από την ηθική τάξη που επηρεάζεται επίσης από τη θρησκεία. Στην περίπτωση αυτή, από τη θρησκεία του τρίτου πιο θρησκευόμενου λαού της Ευρώπης, σύμφωνα με το Ευρωβαρόμετρο, με ποσοστό που υπερβαίνει το 90%. Τα ίδια δε μπορούν, βέβαια, να ισχύουν σε άλλες, πιο δυτικές χώρες, με πολίτες από διαφορετικές εθνότητες και θρησκείες, όπου εκεί πρέπει να γίνει μία μίξη των ηθικών τάξεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top