Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Αφού θέλουμε λοιπόν να διδαχτούν όλες οι θρησκείς (με την ίδια προτεραιότητα), στο μάθημα της Γλώσσας να μιλάμε όλες τις γλώσσες του πλανήτη, στην ιστορία να μαθαίνουμε την ιστορία όλων των λαών τις γης, στην Γεωγραφία να μην επικαιντρωνόμαστε στα γεωμορφολογικά στιχεία της Ελλάδας, αλλά μιας άλλης χώρας... Τι λέτε?
Ο χριστιανισμός δεν είναι ελληνική θρησκεία.Το ότι κάποιος είναι Έλληνας δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι και χριστιανός.Η επιλογή θρησκείας είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ατόμου.Δεν πρέπει κανείς να του την επιβάλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Ο χριστιανισμός δεν είναι ελληνική θρησκεία.Το ότι κάποιος είναι Έλληνας δεν σημαίνει πως πρέπει να είναι και χριστιανός.Η επιλογή θρησκείας είναι προσωπική υπόθεση του κάθε ατόμου.Δεν πρέπει κανείς να του την επιβάλει.

Όπως και η γλώσσα. Όπως και το ποια ιστορία θέλει να μάθει.

Αν το πάμε έτσι. Δεκτό το ότι ο καθένας πιστεύει όπου θέλει, αλλά εφ όσων η Ελλάδα υποτείθεται ότι είναι μια χώρα Χριστιανική, δεν μπορεί τα παιδιά να διδάσκονται άλλη Θρησκεία. Διαφορετικά η ιδέα μου είναι σωστή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
λεω οτι ολοι οι χριστιανοι δεν ειναι ελληνες. οτι η θρησκευτικη παιδεια και ιδιαιτερα η θρησκευτικη προπαγανδα δεν ειναι ο ρολος του σχολειου.
αν και συμφωνω οτι πρεπει να μαθαινουμε την παγκοσμια ιστορια παρα πολυ καλα και οχι μονο καποιες σποραδικες και περιληπτικες περιγραφες της, οπως επισης και την γεωγραφια. η γλωσσα εξυπηρετει κυριως ως ο τροπος επικοινωνιας (μαθαινουμε ηδη καποιες γλωσσες με μεγαλη επιρροη), και ειναι ανουσια η εκμαθηση αλλων. εκτος αν θελεις να γινεις μεταφραστης ή μεταγλωττιστης
-----------------------------------------
Όπως και η γλώσσα. Όπως και το ποια ιστορία θέλει να μάθει.

Αν το πάμε έτσι. Δεκτό το ότι ο καθένας πιστεύει όπου θέλει, αλλά εφ όσων η Ελλάδα υποτείθεται ότι είναι μια χώρα Χριστιανική, δεν μπορεί τα παιδιά να διδάσκονται άλλη Θρησκεία. Διαφορετικά η ιδέα μου είναι σωστή.
πρεπει να διδασκονται αλλες θρησκειες.
για την γλωσσα και την ιστορια αναφερθηκα στο προηγουμενο ποστ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όπως και η γλώσσα. Όπως και το ποια ιστορία θέλει να μάθει.

Αν το πάμε έτσι. Δεκτό το ότι ο καθένας πιστεύει όπου θέλει, αλλά εφ όσων η Ελλάδα υποτείθεται ότι είναι μια χώρα Χριστιανική, δεν μπορεί τα παιδιά να διδάσκονται άλλη Θρησκεία. Διαφορετικά η ιδέα μου είναι σωστή.
Αυτό που λες δεν είναι και πολύ δημοκρατικό.Και δεν το λέω για κακό,απλά η επιλογή θρησκείας είναι κάτι το ιερό και δεν πρέπει να προπαγανδίζεται.
Με τη λογική που χρησιμοποιεις πρέπει όλοι οι Έλληνες να ψηφίζουν ΝΔ,γιατί ζούμε σε μια χώρα όπου η ΝΔ είναι κυβέρνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilint_ntara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 274 μηνύματα.
Αυτό που λες δεν είναι και πολύ δημοκρατικό.Και δεν το λέω για κακό,απλά η επιλογή θρησκείας είναι κάτι το ιερό και δεν πρέπει να προπαγανδίζεται.
Με τη λογική που χρησιμοποιεις πρέπει όλοι οι Έλληνες να ψηφίζουν ΝΔ,γιατί ζούμε σε μια χώρα όπου η ΝΔ είναι κυβέρνηση.

Δεν έχει σχέση πιστεύω...
ΟΚ... Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω την συζήτηση, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος σας.
Αλλά το να λέει κάποιος κάτι κατά του Χριστιανισμού δεν είναι προπαγάνδα... Είναι αντικειμενικό...Μόνο όταν είναι εναντίων άλλον Θρησκειών είναι Προπαγάνδα... Τι λογική και αυτή...
Τέλος πάντων... (Δεν πάνε για σένα τα τελευταία, Χρήστο, για κάτι άλλους που δυστυχώς είναι πολλοί...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Όπως και η γλώσσα. Όπως και το ποια ιστορία θέλει να μάθει.

Αν το πάμε έτσι. Δεκτό το ότι ο καθένας πιστεύει όπου θέλει, αλλά εφ όσων η Ελλάδα υποτείθεται ότι είναι μια χώρα Χριστιανική, δεν μπορεί τα παιδιά να διδάσκονται άλλη Θρησκεία. Διαφορετικά η ιδέα μου είναι σωστή.
Ναι αλλά είμαστε σε εποχές ανεξιθρησκείας.
Το καλυτερο για όλους να διδάσκονται όλες οι θρησκείες και όποιος θέλει να επιλέγει να διδάσκεται για τον Χριστιανισμό,εφόσον το θέλει. Σαν μάθημα επιλογής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση πιστεύω...
ΟΚ... Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω την συζήτηση, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος σας.
Αλλά το να λέει κάποιος κάτι κατά του Χριστιανισμού δεν είναι προπαγάνδα... Είναι αντικειμενικό...Μόνο όταν είναι εναντίων άλλον Θρησκειών είναι Προπαγάνδα... Τι λογική και αυτή...
Τέλος πάντων... (Δεν πάνε για σένα τα τελευταία, Χρήστο, για κάτι άλλους που δυστυχώς είναι πολλοί...)
Δυστυχώς ή ευτυχώς αυτό είναι κάτι που δεν μπορείς να το κρίνεις.
Και για μένα να το έλεγες δεν θα είχα πρόβλημα.Προπαγάνδα λέμε πως είναι η διδασκαλία των θρησκευτικών στα σχολεία,όχι το να υποστηρίζει κάποιος το χριστιανισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
σαν μαθημα επιλογης, για να μπορω να μην το επιλεξω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Δεν έχει σχέση πιστεύω...
ΟΚ... Δεν έχω όρεξη να συνεχίσω την συζήτηση, μιας και το δίκιο είναι με το μέρος σας.
Αλλά το να λέει κάποιος κάτι κατά του Χριστιανισμού δεν είναι προπαγάνδα... Είναι αντικειμενικό...Μόνο όταν είναι εναντίων άλλον Θρησκειών είναι Προπαγάνδα... Τι λογική και αυτή...
Τέλος πάντων... (Δεν πάνε για σένα τα τελευταία, Χρήστο, για κάτι άλλους που δυστυχώς είναι πολλοί...)

σε παρακαλω την επομενη φορα να διαβασεις λιγο ΤΙ εχουμε γραψει και να απαντας αναλογα. οχι να σκαρφιζεσαι κατηγορειες και λογια απο το πουθενα που δεν αναφεραμε. ετσι και αλλιως στην ελλαδα μονο η προπαγανδα του χριστιανισμου ακουγεται, κατα βασην του ορθοδοξου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μην πει κανένας οτι δεν χρειάζεται να γίνει επιλογής αφού υπάρχει η δυνατότητα για απαλλαγή ε, το opt-in έχει μεγάλη διαφορά απο το opt-out.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Μην πει κανένας οτι δεν χρειάζεται να γίνει επιλογής αφού υπάρχει η δυνατότητα για απαλλαγή ε, το opt-in έχει μεγάλη διαφορά απο το opt-out.
Εχω ξαναπεί πως στο σχολείο μου δεν μας αφήνουν να πάρουμε.Άρα αυτό με τις απαλλαγές δεν ισχυει.Όυτε σε άλλα σχολεία το έχουν επιτρέψει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rotzcp

Νεοφερμένος

Ο Rotzcp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Εχω ξαναπεί πως στο σχολείο μου δεν μας αφήνουν να πάρουμε.Άρα αυτό με τις απαλλαγές δεν ισχυει.Όυτε σε άλλα σχολεία το έχουν επιτρέψει.

:iagree:Σε κανένα! Το έψαξα το θέμα γιατί φέτος τα Θρησκευτικά μας είναι χάλια αλλά απαλλαγή παίρνεις μόνο αν αποδείξεις πως δεν είσαι Χριστιανός και εγώ είμαι και έχω βαπτισθεί οπότε δεν γίνεται.Όποιοι λοιπόν βρίσκουν αυτό ως λύση έχουν μεγάλο άδικο.

Αν θυμάμαι καλά στην αρχή της χρονιάς ήταν μάθημα επιλογής και με μια σκέτη υπογραφή γονέα μπορούσες να μην το διδάσκεσαι, όμως μόλις ξεκίνησε το σχολείο(και αφού όλα τα παιδιά είχαν χαρεί:P) , καταργήθηκε!

άρα άμα βαπτίσθηκες δεν τα γλιτώνεις με τίποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάνεις λάθος. Δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα και δεν ισχύει μόνο για ετερόδοξους, ισχύει για τους πάντες.
https://atheoi.org/apallagi/

H ιστοσελίδα atheoi.org θεωρείς ότι λέει ανακρίβειες όταν πρόκειται για ένα θέμα που 20 χρόνια τους έκαιγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
οι διευθυντες που κανουν τις παπιες ειναι παρανομοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κι όμως. Εγώ ποτέ δεν έχω ακούσει μαθητή δημοτικού με απαλλαγή. Κρίμα που δεν το 'ξερα απ' την αρχή της χρονιάς. Του έχω ήδη ψιλοσπάσει τα νεύρα του διευθυντή, αλλά θα ήθελα να τον δω αν πήγαινα με το άρθρο και συμπληρωμένο έντυπο...:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Nαι αλλα αυτο είναι opt-in δεν είναι opt-out.
https://atheoi.org/apallagi/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
να γινονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Γιατί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Αφού θέλουμε λοιπόν να διδαχτούν όλες οι θρησκείς (με την ίδια προτεραιότητα), στο μάθημα της Γλώσσας να μιλάμε όλες τις γλώσσες του πλανήτη, στην ιστορία να μαθαίνουμε την ιστορία όλων των λαών τις γης, στην Γεωγραφία να μην επικαιντρωνόμαστε στα γεωμορφολογικά στιχεία της Ελλάδας, αλλά μιας άλλης χώρας... Τι λέτε?

Αυτο γινεται... οχι για ολους τους λαους, αλλα τα βιβλια ειναι γεματα με αχρηστες πληροφοριες σχετικα με λαους που δεν εχουν καμια σχεση με τον ελληνικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Falcon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο - αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 363 μηνύματα.

Μπας και γίνουν έστω και λίγο άνθρωποι τα παιδάκια που θα τελειώσουν το σχολείο...

Επίσης το

Κάποιος μου είπε, πως όταν πηγαίνεις εκκλησία, αποκαλείσαι χριστιανός.
Εγώ τότε τον ρώτησα ξερά αν όταν πηγαίνεις σε γκαράζ, αποκαλείσαι αυτοκίνητο...

δεν παίζει να στο είπε κάποιος που ήξερε τι σημαίνει χριστιανός. Όπως όταν πηγαίνεις σε ένα γκαράζ δεν αποκαλείσαι άυτοκίνητο, έτσι και όταν πηγαίνεις στην εκκλησία δεν αποκαλείσαι απαραίτητα χριστιανός.

Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά. Αν δεν ακολουθείς τις ηθικές αξίες του χριστιανισμού, και όλη μέρα να κάνεις μετάνοιες στις εκκλησίες, δεν είσαι χριστιανός... Ακριβώς το ίδιο ισχύει και με το μάθημα των Θρησκευτικών. Αν ΔΕΝ θέλεις να ακολουθήσεις τις ηθικές αξίες του χριστιανισμού, δε σε εμποδίζει κανείς. Ο χριστιανισμός δεν είναι "θρησκεία", είναι κοινωνία προσώπων που δρουν με βάση την αγάπη προς τον άλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top