Ταυτόχρονη φοίτηση σε δύο σχολές

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Καλησπερα

ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση μου...
Αναρωτιεμαι αν καποιος θα μπορουσε να ειναι φοιτητης ταυτοχρονα σε δυο διαφορετικες σχολες.Δεν εννοω να τις αρχισει ταυτοχρονα,αλλα για παραδειγμα,την πρωτη χρονια να περασει στην σχολη Α και την δευτερη να περασει στην σχολη Β και να σπουδαζει και στις δυο.

Γινεται,ή θα σταματησει να ειναι φοιτητης στην σχολη Α αναγκαστικα;


Παρακαλω να απαντησετε μονο εφοσον ειστε σιγουροι :)


ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Όχι μόνο σε 1 τμήμα μπορεί να ναι γραμμένος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Καλησπερα

ειναι λιγο περιεργη η ερωτηση μου...
Αναρωτιεμαι αν καποιος θα μπορουσε να ειναι φοιτητης ταυτοχρονα σε δυο διαφορετικες σχολες.Δεν εννοω να τις αρχισει ταυτοχρονα,αλλα για παραδειγμα,την πρωτη χρονια να περασει στην σχολη Α και την δευτερη να περασει στην σχολη Β και να σπουδαζει και στις δυο.

Γινεται,ή θα σταματησει να ειναι φοιτητης στην σχολη Α αναγκαστικα;


Παρακαλω να απαντησετε μονο εφοσον ειστε σιγουροι :)


ευχαριστω

Κατ' αρχήν δεν γίνεται να τις ξεκινήσει ταυτόχρονα εκτός αν έχει ήδη ένα πτυχίο και περάσει τις κατατακτήριες εξετάσεις σε 2 τμήματα την ίδια χρονιά. Αλλά κανείς δεν είναι τόσο μ*****ς για να το κάνει αυτό. Με πανελλήνιες εξετάσεις έχεις δικαίωμα να εισαχθείς μόνο σε μία σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης σε μία χρονιά είτε με το 90% είτε με το 10%. Όταν κάνεις την εγγραφή σου σε μία σχολή υποβάλλεις υποχρεωτικά υπεύθυνη δήλωση στην οποία δηλώνεις ότι δεν είσαι εγγεγραμμένος (προπτυχιακός) φοιτητής σε καμία σχολή ή τμήμα της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Ελλάδα ή στην Κύπρο. Υπάρχουν όμως κάποιοι που είναι εγγεγραμμένοι ταυτόχρονα (π.χ. 90% στη μία χρονιά και 10% στην επόμενη) σε 2 τμήματα χωρίς να διαγραφούν από το άλλο. Αν όμως σε πιάσουν σε διαγράφουν και από τις 2 σχολές και ίσως να πληρώσεις και πρόστιμο ή να σε πάνε δικαστικώς αν και λίγο τραβηγμένο το τελευταίο σενάριο. Οπότε μην το ρισκάρεις. Μία σχολή και καλή και άμα θες δεύτερη είτε τελείωσε την πρώτη είτε διαγράψου από την πρώτη. Δεν γίνεται καμία αυτόματη διαγραφή από την πρώτη σχολή αν περάσεις σε δεύτερη και είναι ποινικό αδίκημα να μην διαγραφείς από την πρώτη και να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 σχολές. Σε δύο ή περισσότερες σχολές απαγορεύεται από το νόμο να είναι καποιος εγγεγραμμένος είτε έχει μπει με πανελλήνιες είτε με κατατακτήριες εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
μπορει ομως μολις τελειωσει τη σχολη του να δωσει κατατακτηριες εξετασεις κι να περασει σε μια αλλη σχολη!θελει ψαξιμο.
-----------------------------------------
γιατι νσ ειναι καποιος μ****** αν θελει να δωσει κατατακτηριες?????
εγω μπαινω παιδαγωγικο αλλα θελω και τη φιλολογια αργοτερα..δεν μπορω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Το να είναι κάποιος ταυτόχρονα γραμμένος σε δύο προπτυχιακά προγράμματα Ελληνικών ΑΕΙ/ΑΤΕΙ δεν επιτρέπεται από το νόμο.

Αυτό που επιτρέπεται είναι να είσαι γραμμένος ταυτόχρονα σε ένα προπτυχιακό και ένα μεταπτυχιακό πρόγραμμα (ακόμα και του ίδιου Τμήματος)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Samy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
μαλιστα απο τις εγγραφες σου δινουν να υπογραψεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν εισαι εγγεγραμμενος σε αλλο τμημα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cigex

Νεοφερμένος

Ο cigex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον.
Τα ερωτηματα μου απαντηθηκαν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
δεν ξερω για σχολη αλλα σιγουρα για μεταπτυχιακο ισχυει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathematsipo

Νεοφερμένος

Ο anathematsipo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια γνωριζει κανεισ τι πρεπει να γινει για να γραφτω σε δευτερο πανεπιστημιο ενω περασα περυσι σε πρωτο?ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
Θα πας να κάνεις αίτηση διαγραφής από το προηγούμενο. (:

Δεν μπορείς να είσαι εγγεγραμμένος σε 2 τμήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathematsipo

Νεοφερμένος

Ο anathematsipo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
υπαρχει καποιο χρονικο περιθοριο που πρεπει να το κανω "η απλα να εχω τν αιτηση πριν παω στο δευτερο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
υπαρχει καποιο χρονικο περιθοριο που πρεπει να το κανω "η απλα να εχω τν αιτηση πριν παω στο δευτερο?

Θα πρέπει να πας σε αυτό που πέρασες πέρσι, να διαγραφείς και να πάρεις το αποφοιτήριο και να το πας στο 2ο πανεπιστημίο που πέρασες φέτος. :)

Για χρονικό περιθώριο δεν ξέρω, λογικά πριν την εγγραφή σου στο 2ο. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathematsipo

Νεοφερμένος

Ο anathematsipo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!φανταζεσαι να πρεπει να ξεγραφτω μεσα στις ημερομηνιες εγγραφης του πρωτου και να μην προλαβω αυτες του δευτερου?:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορείς να πας οποτεδήποτε (και πριν τις εγγραφές) τις ώρες που δέχεται η γραμματεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ!φανταζεσαι να πρεπει να ξεγραφτω μεσα στις ημερομηνιες εγγραφης του πρωτου και να μην προλαβω αυτες του δευτερου?:P

Τίποτα. :thanks:
Μπα δεν νομίζω, αφήνουν περιθώριο, αλλά συ καλού κακού κάνε την διαγραφή νωρίτερα. :p

Πωωω έχω πει σε τόοοοσους πως να διαγραφουν και στο τέλος φοβάμαι μην το ξεχάσω εγώ να διαγραφώ. :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anathematsipo

Νεοφερμένος

Ο anathematsipo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
α καλη φαση!:D
-----------------------------------------
α ομοιοπαθουσα?:P τι σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχω ακούσει πως μολις φτασεις στο 3ο ετος της φοιτησης σου μπορεις να επιλεξεις ακομα μια σχολη για σπουδες κ να τη ξεκινήσεις απ το 2ο ετος της κ ετσι μπορεις να κανεις 2 σχολες παραλληλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ειναι δυνατον ενας φοιτητης να ειναι εγγεγραμμένος σε ενα τμημα της Ελλαδας και σε ενα της Κυπρου ταυτοχρονα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Μη διαγραφείς, αν μπορείς. Τέλειωσε τες και τις 2. Ενας γνωστος μου το εκανε- παρανομα- και εχει και τα 2 πτυχια και εργαζεται χρησιμοποιωντας και τα 2. Αν σε πιασουν, θα σου ζητησουν να διαλεξεις, απλά.:P

Παρακινδυνευμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marwan

Νεοφερμένος

Ο marwan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οχι ετσι, αλλα μπορεισ να επιλεξεισ ενα αλλο τμημα τησ σχολησ σ κ να το σπουδασεισ ταυτοχρονα αλλα απ το 3ο ετοσ του 1ου κ ξεκινας το 2ο απο το 2ο ετοσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top